Karanlık

ZAMAN NEDİR? - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Dr. Erkcan Özcan - B06

Flu TV
Abone ol
görünümler 1 409 787
99% 33 000 1

katma

 

8 Eki 2020

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 3 095
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 2 yıl önce
Bu videoda gene kestiğimiz, atladığımız hususlar oldu. Onları buraya listeleyeceğim ama bugün aşırı yoğunum, o yüzden daha sonra bu yorumun altına notlar şeklinde ekleyeceğim. Kusuruma bakmayacağınızı ümit ediyorum. Bu arada bu seferki konuyla ilgili olarak, çeviri olmayan Türkçe bir popüler bilim kitabı da mevcut: Boğaziçi Fizik Dörtlüsü'nden arkadaşım İbrahim Semiz'in 50 Soruda Görelilik Kuramları. Bu işlerin asıl uzmanları görelilik ve kozmoloji çalışan onun gibi meslektaşlarım.
Pisipalas Keyifli Kediler
Çok kesik kesik yapmışsınız. Takip edemiyorum 😭😭😭
Ahmet Hamdi DENERİ
Ahmet Hamdi DENERİ 3 aylar önce
Anlatım, Trevanain'ın Şibumi isimli kitabında geçen bir sözü aklıma getirdi, o da şu ki; "In seeming contradiction of physical laws, time is heavy only when it is empty." Kendimce çevirisini de ekleyeyim. "Fizik yasaları ile çelişiyor görünse de zaman ancak içi boş olduğunda ağırdır."
Murat Tatar
Murat Tatar 3 aylar önce
@ErkcanOzcan Hiç yoktan iyidir, Teşekkürler 💕
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 3 aylar önce
@Murat Tatar Denklemlere girmeden, Nobel 2022 ile ilgili bir bölüm yapmayı düşünüyoruz. 🙂
Murat Tatar
Murat Tatar 3 aylar önce
Nobel hatırına Dolanıklık bölümü yapabilir misiniz lütfen. Ama buralar anlaşılmaz diyerek geçiştirmeden. Bell deneyi mesela kimse detayını anlatmıyor. Bir kaç köklü ifade bir kaç denklem var diye anlatmaktan kaçınmayın, İlker hocanın yaptığı detaylı hesapları anlıyoruz nitekim.
berat karakas
berat karakas 2 yıl önce
İlk defa yorum yapma gereği hissettim. Gerçekten yaptığınız çoğu program için size minnettarım hayatımda belki de hiç sohbet imkanı bulamayacağım kişileri bu kanalda dinleyebildim, keşfettim. Aklımdaki çoğunu saçma gördüğüm sorunun cevabını burada buldum. Emeği geçen herkese sonsuz kere teşekkür ederim.
İbrahim Topçu
İbrahim Topçu 2 yıl önce
+1
ZIUKH
ZIUKH 2 yıl önce
+1
Fresh Simulation
Fresh Simulation 2 yıl önce
Aynı şekilde düşünüyorum
Burak
Burak 2 yıl önce
Aynı şekilde düşünüyorum
baris yurek
baris yurek 2 yıl önce
ilk yorumunuzla duygularımıza tercuman olmuşsunuz, teşekkürler...
Ali Onur YILDIRIM
Ali Onur YILDIRIM 2 yıl önce
Erkcan Bey gerçekten çok iyi bir öğretmen, çünkü anlattığı kavramı kendisi anlamış ve karşısındakinin neden anlamadığının farkında. Hangi noktanın anlaşılmadığını görüyor ve o noktayı güzelce açıklıyor. Oysa ki bir çok öğretmen anlattığı konuyu anlamamış ve ezbere bildiklerini aktarıyor oluyor. Anlamayan öğrenciye tekrar en baştan ezberlediklerini aktarmaya çalışıyor. Ezberi iyi olanın sınav kazandığı sistemle öğretmen olanlardan da çok bir şey beklemek yanlış tabii ki.
Light Green
Light Green Yıl önce
Çok iyi tespit👏🏻👏🏻👏🏻 Şöylece kopyalayıp MEB e atsak mükemmel olur dicem ama işlerine gelmez
MKemal Ertuğrul
MKemal Ertuğrul Yıl önce
Dünya güneşin etrafında dönüyor biz de dünyayla birlikte aynı hızla güneşin etrafında dönmekteyiz.Burada belirleyici olan unsur,dünya üzerindeki her cisim dünyayla birlikte aynı hızla dönüyorken, dünya üzerindeki cisimler ve onların içindekiler de aynı kural ve koşullara tabidirler diye ozetleyebilir miyiz?
Yavuz C
Yavuz C Aylar önce
Burada bir yanlışlık var. Pikapın motoru var ama zıplayan kişinin motoru yok. Yani zıplayan kişi az da olsa hız kaybı yaşar. Pikupın da aynı şekilde ivme kaybetmesi için ayağı gazdan çekmek gerekir.
Mustafa Koç
Mustafa Koç 2 yıl önce
Erkcan hoca inanılmaz neşeli, dürüst, yardımsever, anlayışlı, güler yüzlü, egosuz harika bir insan. Üniversitemizde kim onu görse günü güzelleşir yemin ederim. Saygılar sevgiler.
YKS GÜNLÜĞÜM
YKS GÜNLÜĞÜM 11 aylar önce
ADAM EYLEMSİZLİĞİ ANLATIRKEN GÖZLERİ PARLIYOR SORULARA CEVAP VERMEYİ ÇOK SEVİYOR KEŞKE BİZİMDE BÖYLE HOCALARIMIZ OLSAYDI :d
smyrnianlink
smyrnianlink 2 yıl önce
"Bunu aklım almıyor.."'a cevap olarak "Yuh daha Newton mekaniğini anlamamışsın" demek yerine .. - "Bunu aklım almıyor.." demen süper bir şey çünkü insanlığın bunu aklına oturtabilmesi ikibin yıllık bir hikaye... diye yanıtlamak Ne kadar pedagojik .. Çok şık.
Beyaz Kedi
Beyaz Kedi Yıl önce
kesinlikle bilim insanımızın harika yaklaşımı. bir de bana sesinin kesik kesik gelmesi bende mi yoksa video editlerken mi oluşmuş bir şey?
Uzay, Bilim ve Sanat
Merhaba. İlginizi çekebilecek videolar paylaşıyorum, kanala göz atarsanız sevinirim:)
Ali Sarp Mestcioglu
Ali Sarp Mestcioglu 2 yıl önce
sizin yorumunuz da cok kaliteli
Dost Adam
Dost Adam 2 yıl önce
Gercek Bilim adamı boyle olur
bahkübjam haidompor
aynen
Ahmet Kolcu
Ahmet Kolcu Yıl önce
Sizi izlerken, lise ve üniversitede aldığım tüm bilgiler gözümün önünden geçti. O zaman bir çok arkadaşımız aynı soruları tıpkı size sorulduğu gibi hocalarımıza sormuştu ama maalesef ya aşağılayıcı ithamlarla ya da anlaşılmayan anlatımlarla karşılaştık, bu yüzden bilim bizim için bir "kurgu"dan ibaret kaldı. Saf anlatımınız, düzgün teşbih ve somutlaştırmalarınız için minnettarım.
anıl şahin
anıl şahin 6 aylar önce
Tamamıyla eğitim sistemi saçma bilimsellikten uzak. Öğretmen kavramı bizde sadece para kazanmak üzerine maalesef. Öğretmen olacak kişinin eğitimi alanında önemli olmalı iken cemaatler eliyle atamalar yapılır , insanlar bu mesleği yaparken para kazanmak için derde girmeleri , bir kısmının da 657 ye tâbiyim bana bir şey olmaz diyip ( bu bizim bir öğretmenimizin sözüydü ) ne yaptığı işi nede öğrenciyi düşünmediği için öğrenemiyoruz. Şahsın azmine ve aile şansına kalıyor geri kalanı. Bu eğitim sistemi de dahil herşey aslında biraz siyasal...
Muhammet Uçar
Muhammet Uçar 4 aylar önce
Zaman, üzerinde kontrolümüzün olmadığı ve hatta olamayacağı da bir konsepttir benim nezdimde
Melih Karagöz
Melih Karagöz 11 aylar önce
Hocam öncelikle anlattıklarınız için çok teşekkürler. Benim size bir sorum olacak diyelim ki tamamlanması 3 yıl süren bir işimiz var ve işin süresi azaltılamıyor yani kesinlikle 3 yıl sürecek bir iş. Ayrıca biz bu işi serpil hanımın yaptığı gibi bir yolculuk yaparken tamamlamaya çalışıyoruz. Biz bu yolculuğu yaptığımız sırada işimizi tamamlamaya çalışırken dünyadaki arkadaşlarımız da aynı işi yine 3 yıl içerisinde tamamlamaya çalışıyor. Zaman uzay gemisinde seyahat eden bize göre farklı aktığı için işimizi tamamlayıp dünyaya döndüğümüzde arkadaşlarımız hala o işi tamamlamaya çalışıyor halde oluyor. Bunun açıklamasını anlatabilir misiniz? Çok teşekkür ederim şimdiden.
Kürşad Yaman
Kürşad Yaman Yıl önce
Cidden müthiş anlatım hocam. Bilgiyi aktarımınızın yanı sıra, nahif üslubunuz da hayranlık verici. Var olun! :)
İbrahim Kayacan
İbrahim Kayacan Yıl önce
Bu konularla alakalı çok belgesel izledim. Erkan hocam dünya sıralamasında ilk 3 e girer. Bu kadar güzel anlaşılır anlatması mükemmel. TV programlarında böyle hocalarımızı konuk edip gençlerimizi heveslendirmek gelecek için bir yatırım.
alp krkl
alp krkl Yıl önce
Erkcan hocam gerçekten çok kaliteli hoş bir insan bundan yıllar yıllar önce uçakta kendisi ile tanışmıştım. İkimizde Madrid hava alanından İstanbul'a aktarmalı geliyorduk. O Cern'den ben ise Sevilla'dan aktarma yapıp geliyorduk. İstese devletin ona sunduğu imkanlarla 1A businnes da da oturabilirdi ancak devletin ona sunduğu imkanları çarçur etmeyip ekonomi sınıfını tercih etmiş olması hakikatten bu yüzden halen yıllar sonra bile unutmadım. 5 saat uçuş süresince çok güzel sohbet etmiştik kendisiyle ve ufkumu 2 katına çıkarttığı için kendisine çok teşekkür ederim.
Zorro'nun Oğlu
Zorro'nun Oğlu 6 aylar önce
"Abi zaman üzerinde kontrolümüzün olmadığı ve olamayacağı bir konsepttir benim nezdimde."
Ali Cengiz Oyunları
Kflalga ben de bu yorumu arıyordum
Emrah Satiroglu
Emrah Satiroglu 3 aylar önce
Bu yorumu aradım, buldum. Teşekkürler.
Burak Baran
Burak Baran 10 aylar önce
Burada yaptıklarınız, verdiğiniz emekler gerçek bir sanat. Sizler sayenizde çok şey öğreniyorum, güvenilir birincil kaynaklardan bilgi alma fırsatını bizlere verdiğiniz için çok müteşekkirim. Umutla kalın efendim :)
Nurdoğan
Nurdoğan 2 yıl önce
Hocam uzaya 25 yaşında fırlatılan ve orada 40 sene(dünya senesi) geçiren bir astronot, dünyaya geri döndüğünde emekliliğini hak eder mi? EYT onun için işler mi? Şimdiden teşekkürler.
anıl şahin
anıl şahin 6 aylar önce
@Ferhat ÜNSAL Ferhat bu nasıl bir yazı stili lan 😃
Ertan Aşçı
Ertan Aşçı 7 aylar önce
Ne gerek var bunlara uzaydan geldikden sonra kullanmis oldugu esyalar eskimis olacak hurdaciya vermesin ucuza gider elindekiler antika olacak dile kolay 40 yil kullandigi tencere tava ne varsa para eder koyar letgoya keyfine bakar...😅😅
Mehmet Gönen
Mehmet Gönen Yıl önce
İslâm a uygundur. Ahzab 50﴿ Ey peygamber! Mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiği câriyelerini, seninle birlikte hicret eden amca kızlarını, hala kızlarını, dayı kızlarını, teyze kızlarını sana helal kıldık. Ayrıca mümin bir kadın kendini peygambere mehirsiz olarak bağışlar, peygamber de onunla evlenmek isterse, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere, onu da sana helâl kıldık. Müminlere eşleri ve sahip oldukları câriyeleri hakkında hangi kuralları geçerli kıldığımızı biliyoruz. Sana mahsus olanı güçlük çekmeyesin diye meşrû kıldık. Allah çok bağışlayıcı, pek esirgeyicidir..
Leonardo Davinci
Leonardo Davinci Yıl önce
En iyisi kripto para alıp gideceksin skkfksks
Beyaz Kedi
Beyaz Kedi Yıl önce
@Fun Day Harika yazmışsınız. ZAten öyle olmalı. Nee göre kime göre. sorusunu bulan çok yaşasın desem belki de öldü.
Ayse Ayset
Ayse Ayset Yıl önce
Rüyalarımızda yaşadığımız zaman ile uyandıktan sonra yaşadığımız zaman neden farklı oluyor , mesela gördüğümüz rüyada birkaç saat zaman harcadığımızı zannediyoruz ama bilim adamları o rüyanın uyku içinde sadece 30 saniyelik bir zamanı kapsadığını söylüyor beynimizin zaman konusundaki bu yanlış algılamasının sebebi nedir...
Kadir Sert
Kadir Sert Yıl önce
Keşke lisede de fizik dersleri böyle ilgi çekici ve heyecanlı olsaydı. Şimdi bu tarz videoları izledikçe keşke fizik okusaymışım diyorum.
W W
W W Yıl önce
Hocam örnekleriniz gerçekten çok harika. Acaba bu durumu nasıl açıklayacak diyorum, altından kalkıyorsunuz hayrete düşüyorum, gerçekten bravo 👏👏👏
adnan
adnan Yıl önce
Hocam ben fizikçi değilim ama Herman Minkowski Öklit olmayan geometriyle karıştırılmaması gereken bir sayılar geometrisi kurarak sayılar kuramına bazı geometrik kavramlar getirdi. Sonunda özel bir metrikle donatılmış dört boyutlu özel bir uzaya başvurarak Einstein'ın kısıtlı bağlılık kuramının bugün klasik sayılan geometrik bir yorumunu verdi. Buna Minkowski uzayzamanı denir. Bu konuyu açıklayan da odur.
Hasan Cakir
Hasan Cakir 2 yıl önce
Hayranlıkla dinliyoruz hocam. Rölativiteyi "Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür" şeklinde anlatabilen kaç fizikçi vardır?
ApexPredator 83
ApexPredator 83 4 aylar önce
Ülkemizin böyle bilim adamlarına sahip çıkması lazım,çok açıklayıcı.
Samet Bayar
Samet Bayar Yıl önce
Öncelikle Bu tarz bir tartışmayı kitaplar perpektifinden ve filmler perspektifinden bu şekilde net anlattığınız için teşekkürler hocam çoook teşekkürler; Gelgelelim, kamyonda zıplayan kişinin aynı yere düşmesi nasıl hakikatse uzayda ivme kaybeden kişinin zamanı yavaşlatması da aynı derece hakikattir gibi bahsettiniz; yanılgınız şudur, siz olaya sadece fizik perspektifinden baktınız; Fakat 1- Bir şeye bağlı olduğunuz sürece yani zamandan münezzeh olmadığınız sürece, zamanın dışına çıkmanız mümkün değildir, bunu deneyselleştirmeniz de mümkün değildir (Örneğin bir masa hiçbir zaman marangozun ilmini anlayıp kendi yapısına kendi kendine müdahele edemez 2-Zaman kavramı ile hareket birbirinden bağımsız olamaz dediniz çok güzel; fakat eşyayı hesaba katmadınız, zaman + hareket + eşyanın kendisi bu 3'ü ayrı şeylerdir, ve bunları hep biz beraber tecrübe ettiğimiz için aralarında nedensellik ilkesi koyarız zaten nedensellik ilkesi bir çeşit yanılsamadır (Bu konuyu şöyle açıklayayım, çocuğu olanlar bilir çocukta yanlış nedensellik oluşmaması için çocuğu xx şekilde uyutmayın yoksa her uyumak istediğinde o şekilde uyutmak zorunda kalırsınız derler, çünkü çocuk xx şekilde uyuduğu zaman xx > uyku nedenselliği kurar; veya çocuk ani bir korkutan ses duyduğunda şemsiye görmüşse şemsiyeye karşı bir antipatisi oluşur şeklinde pedegoglarda bir jargon vardır) parantez dışına çıkarsak nereye geleceğim, zamanı da hareketi de eşyanın değişimini de yaratan Allahtır, biz nedensellik yanılmasına düştüğümüz için eşyanın değişimini yaratan harekettir hareket de zamanla bağımlıdır zamana ihtiyaç duyar diye algılarız, Halbuki işin aslı hepsi birer mahluktur ve beraber yaratılmıştır; Size soru sizin teniniz tam olarak ne zaman değişti? küçükkenden şu anki Erkcan oldunuz? cevap = her an yaratılıyorsunuz ve bunu zamana yoruyorsunuz ama yanılsamadır >>> dolayısı ile uzayda ışık hızı ile gidip de döndüğünüzde herkesin yaşlanmış olması sadece zamanla ilgili birşey değil (+ hareket + eşyanın değişimi var bknz. Allah'ın kayyum ismi) 3- Dünyada yaşayan bizler için zaman dünyanın güneş etrafında dönmesi ile veya ayın güneş etrafında dönmesi ile oluşuyor değil mi? uzaya çıkan kişi bundan kurtulacaktır, ve başka kütle ağırlıklarına göre zamanlanacaktır, buda iki farklı konumdaki insanın farklı zaman ölçümlerine tabi olduğunu gösterir; fakat uzaya gittiği söylenen astranotlarda net bir farklılık gözlemlenmediği (zamandan çıkamadıkları aşikar) videoda bahsettiğiniz astranot'un, ( 18:10 ) zaman farkından kaynaklı genç kaldığı kanıtlanamaz, metobolizması uzayda daha yavaş çalışmış olabilir, bu da biyolojik yaşlanmasını engellemiş olabilir bir miktar Burdan geleceğim nokta; zaman dediğimiz mefhum izafi birşey ve bize giydirilmiş birşey, onun üstüne çıkıp da esnetmemiz hiçbir zaman kanunlar çerçevesinde mümkün değildir. 4- Çok basit ama uzayın kağıt gibi bükülebileceği konusuna teorikte katılmakla birlikte hakikatde mümkün olmayacağını veya bunun şeylerin biyolojisine veya fizyolojisine edeceği etkinin öngörülemeyeceğini belirtmek isterim, unutmayalım ki Allah zamanı da eşyanın hakikatini (fizyolojisi veya biyolojisi) de yaratan odur. Zamanı bize bir hikmete binaen giydirmiş ve hayatımızı tanzim için vermiştir. 01:00 “Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabı bilmeniz için ona (aya) birtakım menziller takdir eden O’dur. Allah bunları, ancak bir hikmete binaen yaratmıştır. O, bilen bir kavme ayetlerini açıklamaktadır.”(10 Yunus 5) 5- Aynı masanın marangoz ilişkisinde olduğu gibi yaratılmış bir mahluk olan zaman + mekan + hareket (hayat) + eşya (şeyler 5 duyu ile hissedilen herşey) bize sunulan çerçeve onların kanunlar çerçevesinde değiştirebiliriz, Allah elbette dilediği için zamanı, mekanla ve eşya ile birlikte genişletebilir ve daraltabilir, rüyayı düşünmeniz bile bunun için yeterlidir, 5 saniyede ben rüyamda yaşlandığımı bilirim Allah'ın onları haşredip toplayacağı günde, sanki onlar dünyada gündüz bir parça kalmışlar da aralarında tanışmışlar gibi olacak. Allah'ın huzuruna çıkacaklarına inanmamış ve doğru yolu tutmamış olanlar hiç şüphesiz en büyük ziyana uğramış olacaklar.
Sinan
Sinan 2 yıl önce
Hocamızın tespitleri harika gerçekten. İnanılmaz birşekilde konuyu iyi kavramış sizin neden o şekilde hayal ettiğinizi bile söyleyebilecek kadar iyi. Tebrik ediyorum kendisini. Devamlı olarak hocamızın bu hoş sohbetlerini bu kanalda görmek istiyorum doğrusu. Saat çok geç oldu fakat sohbeti kapatamıyorum bile, teşekkür ediyorum hepinize
oguz elinc
oguz elinc Yıl önce
Sözel ve dil öğrencisiydim hep matematik kurallarını bir türlü kabul edip oturtamıyordum. Ama fizik ve kimya ortalama civarı notlar alırdım ortak ders oldukları zaman.Üniversite için dershaneye gidince bir matematik hocamız kuralları anlatırken neden olması gerektiğini, öyle olmazsa neden olmayacağını öyle harika anlatırdı ki “kural böyle” demek yerine anlatırdı. Bu videolar da öyle. Her ne kadar henüz cevaplanamaz şeyler olsa da bir şeyin neden olamayacağını anlatmak, anlatabilmek , nasıl olacağını anlatabilmekten kat kat daha faydalı. Yanlış bilgi edinme sürecini komple silmek için de faydalı. Keşke tüm eğitim sistemi buna geçebilse.
K. Kaan Kaynak
K. Kaan Kaynak 2 yıl önce
Erkcan Hoca: (Başka bir konu anlatır) İlker Hoca: Ya hocam ben bu kamyondan nasıl düşmüyorum?
Gülnur Sönmez
Gülnur Sönmez 2 yıl önce
Hocam bize bu konuları yatay-düşey hız konusunu vektörlerle anlatıyorlardı ve gayet mantıklı anlaşılıyordu. Dediğiniz gibi, sürtünme kuvveti her şeyi değiştiriyor.
guray karaayvaz
guray karaayvaz Yıl önce
zaman dediğimiz şey ölçüdür ve ileri geri zaman yoktur. an vardır videoda da anlatılanlardan anlaşılacağı üzere ileri doğru zaman yolculuğu değildir yavaşlayan metabolizma sayesinde gerçekleşen daha az yıpranmadır. yani anı geriye ileriye alamazsınız aynı noktaya daha hızlı veya yavaş varırsınız hızlı varan o noktaya genç diğeri yaşlı gitmiş olur. burada örnek olarak rokete binmesek te insanı 100 de 100 dondurup canlandırmayı keşfetsek ve otuz yıl sonra çözsek o kişi için zaman yolculuğu olmuş olur ama aslında metabolizması durduğu için sadece onun için kısa diğerleri için uzun zaman geçmiş gibi olur. metabolizmasını yavaşlatmayı ve tekrar normale döndürmeyi başaran bazı manastır rahiplerinin bu olayı gerçekleştirdiği de rivayet edilir. kütle çekim metabolizmanızı yavaşlatır. anlamamız gereken x,y,z düzlemleri ile 3 boyut ve genel kanının aksine zaman ise değişken 3 boyutlu nesnenin diğer konumdaki durumudur.
Aga Suleyman
Aga Suleyman 2 yıl önce
Var ya hocam, bugunkü hayretimi de yaşamış oldum, iyi ki varsınız.. aydınlatma için çok çok teşekkür ederim.. Yaşlılık uzak olsun hepiniziden, nice program da görüşmek dileğiyle:)
Züleyha
Züleyha Yıl önce
Lisede fiziği böyle hocalardan dinlemek ne harika olurmuş
Mürsel Yüksektepe
Vay be. İlker hocam. Heykeli dikilecek adamsın. Şu yaptığın videolar ülkenin kültürüne muhteşem katkı yapıyor bence. Video ne zaman başladı ne zaman bitti .... zaman'da yolculuk gibi oldu :)
ISLIK CAL
ISLIK CAL Yıl önce
İnsan anladığını örnekleyerek anlatırmiş. Ne denir helal olsun, iyiki böyle bilim adamlarımız var. Gurur sebebi..
Mert Kasan
Mert Kasan Yıl önce
İnanılmaz bir röportaj olmuş, aklınıza ve emeğinize sağlık
Vural ARSLANDEMİR
Vural ARSLANDEMİR 2 yıl önce
Hocam harika bir seri. Fizikte matematiğin neyi nasıl kanıtlandığını anlatan bir video da olsa harika olur çok bahsediliyor programlarda
fatma
fatma 2 yıl önce
Olmaz öyle saçma psikoloji serisi de olsa keşke :)
Cansu Okuyan
Cansu Okuyan 2 yıl önce
Modern dünyada herkes bilimlerin gelişmesini hayranlıkla izler; lakin, bilimin herhangi bir varolanı parçalara ayırarak incelemesinden doğan tehlikelerden bahsetmez. Sisyphos TV de *"Bilimin Tehlikelerinden Neden Bahsedilmez"* isimli bir video var. İzleyin ve gerçeklerin farkına varın.
G- Easy
G- Easy 2 yıl önce
@Melih Çağlar boğaziçinden bir akademisyen olması iyi olur buradaki fizikçimiz çok iyi bir cv ye sahip beyhan budak çok sıradan bir psikolog akademik olarak ne kadar iyi bilemiyorum.
Taylan B
Taylan B 2 yıl önce
@Enes Keles ben hicbir kimseyi, hicbir ideolojiyi, inanci, vs yuceltmem, hicbir -izm'in de takicisi degilim. herkesten, herseyden ogrenilecek seyler oldugunu dusunurum. o yuzden de herkesi dinlerim. sinan canan'i da dinledim. yanlis anlasilmasin kimsenin avukatligini da yapmiyorum. benim anlamadigim sizin neden bu kadar sinirli oldugunuz. neyse herkesin kendi bilecegi is tabi.
Enes Keles
Enes Keles 2 yıl önce
@Taylan B beyefendi, bence siz kafanızdaki imgeye inanmayi bırakıp anlamaya çalışın. ben bahsettiğimiz soytarı akademisyenimizi gayet iyi tanıyorum. söylemlerinden de haberim var. ama onun popper, kuhn, feyerabend gibi insanlardan haberi var mi bilemem. tek isteğim böyle vasat kişileri başat rollerde görmemek, psikolojiyi populizm uğruna aşk ve beyin konularından ibaret görenler yerine klişelerden uzak ve alanında uzman kişilerden dinlemek. sizler yüceltmeye devam ettikçe aşk, burçlar, dinler gibi zirvalari bunun gibi herbokologlardan daha cok dinleriz.
Taylan B
Taylan B 2 yıl önce
@Enes Keles belli ki biz başka kişilerden bahsediyoruz. benim okuduğum ve takip ettiğim insan öyle biri değil. umarım birgün önyargılarından kurtulur ve onun ne dediğini gerçekten anlarsın. işte o zaman belki en azından farklı düşündüğünüzü söylersin, direk "salak bilimin bsinden anlamaz" demek yerine.
Merve
Merve 2 yıl önce
Bence aralarda böyle soru sormalariniz çok iyi oluyo biz bazen ayrıntıyı fark edemesek de sizin sayenizde o ayrıntının cevabını da öğrenmiş oluyoruz ya da konu uzuyo ve başka yeni şeyler öğreniyoruz ☺️
Kenan Ozcelik
Kenan Ozcelik Yıl önce
Erkcan bey bana bu yaşımda fizik uzay zaman vs gibi kavramlar hakkında genel kültür konusunda kendi kapasiteme bağlı olarak sıfır üstüne 1 level kazandırdığınız için teşekkürler Allah razı olsun
Berke
Berke Yıl önce
Hocam çok güzel anlattınız öncelikle teşekkür ederim . Üniversiteye sınavına hazırlanıyorum yaklaşık bir ay sonra sınavım olacak ve bu konudan kısmen sorumluyuz ama fizik ilgimi çekiyor ve aklıma bi soru takıldı. Şöyle ki; Anlattığınızda uzay aracının yavaşlamasını durmasını ve sonrada tekrar bize doğru hızlanmasını anlattınız. Uzay aracını hiç durdurmasak yani dünya yörüngesinde dünyanın hareketine ters bir şekilde fırlatsak hem dünya hem de roket kendi çizgisel hızlarını değiştirmeden hareket etse ve dünyaya gelse o zaman ne olur. Bu durumda ne söyleyebiliriz
akagun
akagun Yıl önce
Bilimi düşünmek bu kadar yalın ve zevkli olabiliyor🙏🙏
Kerem Erkut
Kerem Erkut 2 yıl önce
Siz olmasanız yaşadığım yerde ne bu kadar kaliteli içeriğe ulaşabilirim ne de bu kadar eğlenerek bir konu hakkında fikir sahibi olabilirim. İyi ki varsınız Flu tv ve Erkcan Hocam :)
Kerem Erkut
Kerem Erkut 2 yıl önce
@Gökbörü_Spinoza bence bu içeriklerin değeri ayda 2.5 tl den daha fazla gibi ama içeriklerin ücretsiz olması ve herkesin ulaşabileceği şekilde olması daha iyi olur.
Çağlar Yayla Müzik
Erkcan hocamızın yeni bölümlerini bekliyoruz. Ayrıca hocamızı daha çok dinlemek için Patreondan destek oluyorum. Hocamızı isteriz :)
Muhammed Bahadır Yilmaz
Bu anlattıklarını Newton fiziğini bağdastiramayan kimse seni anlamaz hocam :) ancak yerçekiminin zamanla olan ilgisini de anlatırsan sevinirim teşekkürler
Ahmet GENÇ
Ahmet GENÇ 2 yıl önce
Fantastik bir dünyada yolculuk yapmış gibi hissettim kendimi elinize sağlık.
Armut Withgreen
Armut Withgreen 9 aylar önce
Böyle değerli içerikler izlenebiliyor ☺️Ne güzel mutlu olmak için bir sebep:)
Burak
Burak 2 yıl önce
Fiziğe aşık olmamak mümkün değil hocam sayenizde. Gelecek yıl fizik yazarsam sorumlusu sizsiniz ;)
Burak
Burak 4 aylar önce
@Emre Topuz Odtu fizikteyim şu an. Boğaziçi de tutuyordu ama araştırınca Odtunun benim için daha iyi olacağına karar verdim.
Emre Topuz
Emre Topuz 4 aylar önce
naptın la merak ettim
Fatma Bildacı
Fatma Bildacı Yıl önce
@hebele hübele fen lisesinde okuyacağın fizik sana soru çözmeyi öğretir ve hayal kırıklığı yaşarsın. IB (International Bacchaleurate / Uluslararası Bakalorya) programını araştırmanı tavsiye ederim.
Merve Yurt
Merve Yurt 2 yıl önce
@Mertcan Gündoğan çok çook teşekkür ederim. beni anlayabilen biri olmasına çok sevindim. tavsiyelerinize uyacağım mutlaka.
Merve Yurt
Merve Yurt 2 yıl önce
@Mertcan Gündoğan söylediklerinizde haklısınız kimse önüme bütçeyle gelip al çalış demeyecek biliyorum. benim tepkim beyefendinin bunların hiçbir zaman yapılamaycağını ve kimsenin yapamayacağını ima edip bizleri soğutmasınaydı. ben bu ülkede kaldığımda para kazanmayacağımın ve yeterli imkanları bulamayacağımın farkındayım. ama buna rağmen kendimi geliştirmek ve iyi yerlerde çalışmak için uğraşıyorum. bizler bazı fedakarlıklar yapmalıyız ki iyi sonuçlar alalım. ve evet erkcan hocanın fizikle değil elektrik elektronikle başladığını biliyorum. sondaki tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Selda Yarım
Selda Yarım 2 yıl önce
Izledikçe daha çok zevk almak ve öğrenmek daha da önemlisi anlatırken anladığını fark etmek için izlenmeli izletilmeli...
Erdal Özer
Erdal Özer 2 yıl önce
hiç bu kadar tebessüm ederek ve ciddi bir konsantrasyonla bilim videosu izlememiştim. ellerinize sağlık hemen abone oldum bayıldım kanala. Bu arada Murat Kosova'ya ne kadar benziyorsunuz.
Erkan Yüce
Erkan Yüce Yıl önce
Zaman algıyla ilgili. Zamanın çabuk geçmesini isteyen bir insan ile, zamanın geçmesini istemeyen bir insan arasında fark vardır. Mesala oruç zamanında iftarı beklerken zamanın çabuk geçmesini isteriz fakat zaman bir türlü geçmez, hatta dahada uzar. Zamanı düşünmeyen bir insan için zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz bile sadece iftar zamanı gelmiştir. Siz zihninizde bir zaman oluşturduğunuz anda, bedenizde buna uyum sağlıyor. Belkide yaşlanmanın asıl sebebi budur. Şöyle düşünün, zihninizde olüm yaşını tahmin ediyorsunuz mesela 70 dersek, bedeninizde bu yaşı zaman olarak algılıyor, 100 yaşına kadar yaşayacağınız varsa belkide odak noktanız olan 70 yaşında ölme olasılığız yükseliyor. Peki bir zaman düşünmediğimizde, ya zamanı büküyorsak. Saçma ama ya öyleyse?
Baturhan Bilgin
Baturhan Bilgin Yıl önce
ilker'in derdi "şu kamyonetten nasıl düşerim hocam " isimli program olmuş:) keyifle izledim, mis mis mis, hepinizin eline aklına sağlık :)
Mustafa ULUSOY
Mustafa ULUSOY 2 yıl önce
Kaç aydır bunu bekliyoruz. Hocam iyi ki geldin. Hep gel
ErkcanOzcan
ErkcanOzcan 2 yıl önce
@Kubilay TELEF Bu videolardan herhangi bir ücret talep etmiyorum. Ancak FluTV'nin genel olarak başarılı olmasını istiyorum, o yüzden kanal olarak desteklenirse sevinirim tabi.
Kubilay TELEF
Kubilay TELEF 2 yıl önce
@Ünal yok hoca öncelikle tatile çıktı ve yılda en çok yayın çıkaran 273. Bilim insanı gibi bir istatistik vardı geçen baktığımda yani fazlaca yoğun biri. İlker hoca sayesinde çok şanslıyız dinlediğimiz için.
Ünal
Ünal 2 yıl önce
patreon ve üye desteğiyle gerçekleşmiş hocaya yüklü ödeme yapmışlar galiba :)
Recep Koç
Recep Koç 2 yıl önce
Aynen
Onur Can Yıldırım
Hocam aslında hipotetik olarak bahsettiğiniz deneyde veriyi kuantum dolanıklığı ile yolladığımızı da düşünebiliriz Işık hızı yerine. Pratikte gerçeklik payı olabilir bir gün bunun fakat o gün geldiğinde gemiyi ışık hızının yarısına çıkarmak hala zor olacak tahminimce
rsass rsass
rsass rsass 2 yıl önce
Erkcan hocam çok iyi anlatıyorsun ya herşey tek tek oturuyor hiç bosluk kalmadı aklımda. Çok bilmekten ziyade az da bilse bildiğini iyi anlatabilen-aktarabilene saygı duyarım tebrikler . Abone oldum.
Volkan Gümüş
Volkan Gümüş 2 yıl önce
Hızın zaman kavramına etkisini anlamak isteyenler için çok basit bir açıklama: sizler standart hızla bu videoyu 29 dk da izlediniz, normal zaman algısı ile bu video tüm evren için 29 dk; ayarlar menüsünden video hızını x1,25 olarak değiştirip daha "hızlı" olarak izledim. Senin için 29dk alan video, senden x1,25 hızlı olduğum için benim 21 dkmı aldı... Aynı videoyu izledik, ben de hepsini anladım, ama senden 8 dk erken bitti herşey, ben bu hızla video izlemeye devam ettiğimde senin 4 saatin benim 3 saatim olacak, senin 4 yılın benim 3 yılım, senin 40 yılın benim 30 yılım olacak.
Ali Kısa
Ali Kısa 2 aylar önce
Zaman üzerinde bir kontrolümüzün olmadığı ve hatta olamayacağı bir konsepttir benim neznimde
Alper Olgun
Alper Olgun 2 yıl önce
Bu serinin her videosunun altına bu yorumu yazacağım. Bence en iyi programınız bu ve hep devam etmeli. Hoca konuya çok hakim ve çok iyi anlatıyor.
Kaynağı bilinmeyen madde
@Cansu Okuyan REKLAMINI YAPTIĞIN ŞEYİN İÇERİĞİNE BAKTIM DA AZ KALSIN KÖR OLUYORDUM BAŞKA BİR HESAP İSMİ BULAMADIN MI FAKE OLDUĞUN BÖYLE DE ANLAŞILIYOR
Kaynağı bilinmeyen madde
@Cansu Okuyan BANA TEHLİKE YARATMAYAN YENİ KEŞFEDİLMİŞ BİR OLGUDAN BAHSET YOK İŞTE O ZAMAN HERKES FARKINDA BÖYLE KORKAKÇA DAVRANMAYA DA GEREK YOK
Cansu Okuyan
Cansu Okuyan 2 yıl önce
Modern dünyada herkes bilimlerin gelişmesini hayranlıkla izler; lakin, bilimin herhangi bir varolanı parçalara ayırarak incelemesinden doğan tehlikelerden bahsetmez. Sisyphos TV de *"Bilimin Tehlikelerinden Neden Bahsedilmez"* isimli bir video var. İzleyin ve gerçeklerin farkına varın.
Kaynağı bilinmeyen madde
Adamsınız kankalar
Kaynağı bilinmeyen madde
@Dfxali sen memnun ol dünya mutlu olsun adamsın kanka
Burak Yilmaz
Burak Yilmaz Yıl önce
Mükemmel bir uslup, mükemmel bir anlatım tarzı. Bu güzel söyleşi ve bilgilendirme için teşekkür ederim.
Fahir köklü
Fahir köklü Yıl önce
tebrik ederim çok güzel. demek bu memlekette de böyle güzel hocalarımız varmış..
Yasemin Kuri
Yasemin Kuri Yıl önce
nasıl da anlamıyorum anlatılanları ama nasıl da dinlemek hoşuma gidiyor. işte benim için fizik. hocaya saygılar.
Gün doğumU
Gün doğumU 2 yıl önce
çok güzel sohbet ben teorisine katılmıyorum hız zamanı etkilemez bence ama konu üzerinde düşünmek bile çok mükemmel bir şey biz bu konuları çok çok daha fazla konuşmalıyız ki gelecekte imkansız sandığımız konular imkanlı hale gelebilsin . sonuçta beyin fırtınası her soru işaretini alıp sürükleyecek güçtedir
enesprtc
enesprtc 2 yıl önce
Erkcan hoca kadar fiziği temiz,anlaşılır ve canlı anlatan başka birini görmedim.
myriad_color
myriad_color Yıl önce
celal şengör ün uzay zaman videosunu izle oda böyle
Ybsb Bsby
Ybsb Bsby Yıl önce
Herşey çok net çünkü anlatan çok net 😊 Teşekkürler Flu Tv ekibi 👏👏👏
Teyhan USLU
Teyhan USLU Yıl önce
Lisede ve üniversitede fizik dersim hep iyiydi. Ama zaman geçtikçe unutmuşum. Hatırlayınca şimdi geri mutlu oldum.
The Architect Ercan
13:45 havayı hava gibi değil de su dolu kap gibi düşününce daha anlaşılır oluyor. bir yandan da eylemsizliği de akılda tutmak lazım. yani bir kaç mekanik aynı anda işlediğini ve uçak, otobüs gibi yerlerdeki havanın rüzgar gibi ters yönde hareket etmediğini düşünmek gerekiyor. siz uçakta sabit oturduğunuz zaman bile aslında uçağa bağlı olarak ivmelenerek uçağın hızıyla aynı hıza ulaşmış oluyorsunuz. bunun en genel hali dünyanın dönüş hızı nedeniyle savrulmamaktır. "dünya dönüyorsa biz neden düşmüyoruz?" sorusunun yanıtı da işte tam buradadır. :) (yatayda düşmeme sebebi eylemsizlik ve sürtünme; merkezkaç kuvveti sebebiyle dışarı doğru fırlamama sebebi de yerçekimi)
İlker Utlu
İlker Utlu 2 yıl önce
9 Ekim 2020 -> 21 Ocak 2021. Hocam, konunun ikinci bölümü için çok bekledik. Etkiyi azaltmak için hızımı iyice düşürdüm, bekliyorum...
burak elçi
burak elçi 2 yıl önce
Hem sorulan soruların olması gerektiği gibi “saçma” olması hem de hocanın bu sorulara harikulade yanıtlar verip zihinlerimizi parlatması neticesinde enfes bir program ortaya çıkmış.
said çavdar
said çavdar Yıl önce
hocam merak ettiğim bir şey var. Videoda geçen mesafeler arası bilgi aktarımını anında yapma ile alakalı 2 tane dolanık parçacığı kullanarak bilgi aktarımı söz konusu olabilir mi? yani anlatmaya çalıştığım kuantum ışınlaması denilen olayla çok uzak mesafelerdeki 2 bilgisayar arasında anında bilgi paylaşımı mümkün mü? bununla alakalı izlediğim ilk videodan beri düşünüyorum bununla ilgili araştırmalar yapılıyor mu merak ediyorum
Barış Aykut
Barış Aykut 2 yıl önce
Tek kelimiyle HARİKA bir videoydu çok iyi bir iş yapıyorsunuz. Erkcan hoca çok ilgili ve çok güzel anlatıyor.
Şükrü IŞIK
Şükrü IŞIK 9 aylar önce
Bayıldım, şahane bir yayın. Elinize, dilinize sağlık
isme takılma
isme takılma Yıl önce
Keşke lisede fizik formüllerden çıkıp böyle de anlatılsaydı...
Erkan Kahraman
Erkan Kahraman Yıl önce
Uludağ Üniversitesinde Emin Hocamızdan Fizik Tarihi dersini alanlar çok iyi bilir zaman tartışmalarını. Bir dönem boyunca zaman nedir? sorusuna cevap bulunmaya çalışılırdı ve sonuç olarak hiç birşey söylenemezdi. Eğer o derste bir öğrenci iseniz bu yarım saatlik videoda geçen tüm kavramlar Emin Hocamız tarafından tek tek açıklanması istenirdi (koordinat, hız, ivme, konum, madde, görecelik,........) ve yine elinizde hiç bir bulgu olmazdı. Bence bu videoda da zamanı tek cümlede tanımlanamıyor. Üniversiteden mezun olalı yıllar oldu ama hala bu zaman nedir sorusu aklıma gelir ve cevapsız kalır.
Mehmet ONURLU
Mehmet ONURLU Yıl önce
14:58 içinde bulunduğumuz taşıt her ne ise mesela yine uçak olsun, bizimle beraber içerideki havayı da taşıdığı için biz uçağın içinde ziplasak da o uçağın taşıdığı hava bizim hizimizi havada kaldığımız süre boyunca koruyacak 🤷 ayrıca zamanı algılamak ve ölçmek için kullandığımız o "güvenilir" salınım yapan kristaller ne kadar güvenilir ki yani hız ve yer çekimi bu kristallerin salınımını etkilemez mi? Bence etkiliyor ki videonun başında anlatılan İstanbul'dan Ankara'ya gitme muhabbetindeki "zaman farkı var" gözlemi yaşansın, yani aslında hayat devam ediyor biz sadece ölçerken sorunlar yaşıyoruz gibi geliyor bana bilmiyorum saçmaladım mi 🤷
i. TANER
i. TANER 5 aylar önce
Özel görelilik simetrik olduğu halde, hesaplamalarda ivme işin içinde olmadığı halde Dünya'da kalan kişinin zamanının hızlı aktığını, uzayda ışık hızına yakın hareket eden kişinin zamanının ise yavaş aktığını iddia etmek, ve bunun gerekçesi olarak da ivmeye başvurmak ne derece bilimsel bir yaklaşım olur? İki kişi zıt yönlerde hareket ediyor olsaydı her ikisi de aynı ivmeye maruz kalmış olacak, yolculuk boyunca birbirlerinin zamanının farklı aktığını görecekler, ama Dünya'ya döndüklerinde ikisi de aynı yaşlanmış olmayacaklar mıydı? Yolculuk boyunca birbirlerinin zamanının farklı aktığını görmeleri (Özel Göreliliğe göre doğru) ama aynı yaşlanmaları zamanın gerçekten farklı akmadığını göstermez mi zıt yönler yapılan yolculuk? Bir diğer örnek, Yolculuk 1g ivme ile yapılmış olsaydı yaklaşık 1 yılda ışık hızına ulaşılırdı. 1g ivme ile 1 yıl hızlanma, 1 yıl yavaşlama; geri dönüşte de aynı şekilde 1 yıl hızlanma, 1 yıl yavaşlama ile 4 yıl süren bir yolculuk yapılmış olsaydı Dünya'da kalan kişi ile aynı ivmeye maruz kalmış olacaktı yolculuk yapan kişi. Bu durumda kim daha hızlı, kim daha yavaş yaşlanmış olacaktı? Özel Görelilik hareket halindeki gözlemcilerin karşılıklı olarak birbirlerinin zamanını ölçme veya algılama ile ilgili olduğu ve simetrik olduğu halde neden gözlemcilerin zamanlarının gerçekten farklı aktığı düşünülüyor?
X
X 2 aylar önce
12.5. dakikadayım. Daha iyi anlatan bir kişi görmedim . Sadece olayı ozumseyip en anlaşılır halde anlatmıyor bir de kafamıza takilabilecek sorunu cozup anlatıyor . Ağlayacağım. Her zaman sorduğumuz soruların bu şekilde bugünü yanıtını görmek . Büyüksünüz hocam ,çok saygı duyuyorum şu an sjsjd
hasan altas
hasan altas 6 aylar önce
zaman nedir abi. üzerinde kontrolümüzün olmadığı ve hatta olamayacağı bir konsepttir benim nezdimde.
Pınar Erdil
Pınar Erdil Yıl önce
Insanın başına gelen her durum insana ivme katar, O ivmeyi iyi değerlendiren için zaman yavaşlar, kötü değerlendiren için hızlı ve boşa geçmiş bir zaman olur
Mehmet Hicgulmez
Mehmet Hicgulmez Yıl önce
bu adam efsane ya dersine girmeyi çok isterdim öğrenci olmasam bile kenardan izlemek isterdim
yağmur baş
yağmur baş 5 aylar önce
Erkan Hocaya kare blok 3. katta koridoru turlayarak oğrencileriyle fizik sohbetleri/tartismalari yaparken gordugumde hep ozenmisimdir. Fizigi boylesine seven, bize ogretmeye calisan mukemmel hocalarimiz oldugu icin cok sansliyiz. Kendisinden ders almamis olarak mezun olmanın uzuntusunu yasiyorum, zamanda yolculuk olayi cozulse de geri donup birkac ders alsam kendisinden dedirtiyor. Sagolun, varolun hocam.
oğuzhan türküzel
oğuzhan türküzel 2 yıl önce
erkcan özcan cidden imrenilcek bir şahıs.hayatına faydalı işler için harcıyor.bunu yaparken her türlü yeterince para kazandığı için geçim derdini umursamıyordur.zaten burası çokomelli.geçim derdi bittikten sonra hayatını verimli yaşıyorsun.
ayberk bb
ayberk bb 2 yıl önce
valla geçim derdi bittiği halde hayatını yarak gibi yaşayan insan var bissürü :D çok da şeyapmamak lazım
Abdulkadir Sancaktutan
Ayrıldığımız yerde ki zamana göre hızmız nekada artarsa zaman kısalmasının sebebi başladığımız yerdeki kişi ile olan bağımızın birbirinden kopmaması gibi bişey
ayhan albayrak
ayhan albayrak 6 aylar önce
Bilim, felsefe, inanc, zaman vb. kavramlar bu derece basit ve anlasilir sekilde anlatildiginda nasil da ogrenebiliyoruz ya da fikirler olusuyor zihnimizde. Egitim sistemimiz, bu basitlikte ogrenebilmemizin yolunu acabilseydi, cogu insan "ya benim kafam basmiyor, o yuzden sosyal alanda okuyacagim" demezdi diye dusunuyorum. Emeklerinize saglik Flu TV🙏
sadettin gezer
sadettin gezer Yıl önce
Brian Green in dediği gibi, uzay zaman birbirinden ayrılmaz bir bütündür. uzayda ( space diyor aslında ortam demek istiyor) yaptığımız hareket zamanımızı etkiler.
P. C.
P. C. Yıl önce
Kamyonet veya uçakta verilen örnekte zıpladığımızda aynı yere düşüyor olmamız çoğumuza garip geliyor. Ama eğer fizik kuralları böyle işlemeseydi, dünya üzerinde de duramazdık. Çünkü dünya da korkunç bir hızla dönüyor. Biz kendimizi duruyor diye düşünürken de aslında dünyanın hızında hareket ediyoruz.
Mahmut A
Mahmut A 2 yıl önce
Einstein's girlfriend told him "I need two things from you: time and space." He looked at her enquiringly and asked " what's the second thing?"
oxleriune
oxleriune Yıl önce
@requemfor fuck yanlış cümle o cümleden anlatmak istediğinin ingilizcesi şu /gave her a physics lesson
adnan
adnan Yıl önce
Gülmek zorundamıyız. Neresinden tutalım bu sözün..Her tarafı falso. Bazılarıda anlamış veya hoşlanmış gibi yapmış aferin onlara...Çok kültürlü ve zekiler
Onur Can Yıldırım
@Akduman Kadının söylediğini mekan, alan olarak, Einstein’ın cevabını da uzay olarak alabilirsiniz fonetik açıdan. Fakat uzay zaten alan demektir. İçinde bulunduğumuz kainata evren deriz hocam.
Yorumcu Turk
Yorumcu Turk Yıl önce
inquiringly
Namık Altuntaş
Namık Altuntaş Yıl önce
Sa
Ahmet Hamdi DENERİ
Ahmet Hamdi DENERİ 3 aylar önce
Anlatım, Trevanain'ın Şibumi isimli kitabında geçen bir sözü aklıma getirdi, o da şu ki; "In seeming contradiction of physical laws, time is heavy only when it is empty." Kendimce çevirisini de ekleyeyim. "Fizik yasaları ile çelişiyor görünse de zaman ancak içi boş olduğunda ağırdır."
Murat
Murat Yıl önce
*Zaman, üzerinde kontrolümüzün olmadığı, hatta olamayacağı bir konspettir benim nezdimde.*
B. E.
B. E. 26 gün önce
Bunun yorumlarda olduğuna emin olarak geldim
machinehead
machinehead 4 aylar önce
Ozaman bende size cevap veriyim. Otuz küsürlerde, uyandığımda tüm kemiklerim sızlıyordu, kaslarım yırtılacak gibiydi. Ve boynumun iki yanındaki sinirler belli bir süre zonklayip kulağımı çınlattıktan sonra ancak kendime gelebildim, hocam saygılar ama bir ileri seviyeye geceriz keşke ufak bi bilgi verebilseydiniz.
Eda Polat
Eda Polat 4 aylar önce
Hahah yorumlara bunu aramak için girmiştim
Emrah Colak
Emrah Colak 4 aylar önce
tamam
Arzu Biçer
Arzu Biçer Yıl önce
İlk defa fizik konularını kafamda canlandırıp soyut kavramlara giysi giydirebiliyorum. Çok iyi bir anlatım ve kişinin anlama seviyesine inip en doğru somut örneklerle aktarmayı başarmış hocamız .Tebrikler...
TÜRK
TÜRK Yıl önce
Erkcan hocam, miraç olayında hareket, hız ve zaman aslında işaret ediliyor. Henüz biz bu tip kısa zamanda çok yol alma tarzında bir eylem yapamıyoruz. Fizik bize bu eylemi nasıl yapabileceğimizi söyleyecek seviyede de değil. Ancak miraç olayını fiziğin gözünden incelersek belki birşeyler daha yakalaya biliriz. Bu yüzden yüzeysel de olsa bir inceleme yapıp miraç olayını fiziğin bakış açısıyla bize açıklar mısınız? Muhakkak arada bazı farklılıklar ya da şu an açıklanması mümkün olmayan birşeyler bularak bizi aydınlatacaksınız. Bu mesajımı okuduğunuzdan haberdar olmam için lütfen kısa da olsa bir cevap yazın. Saygılar sunarım.
Hasan Gültekin
Hasan Gültekin Yıl önce
Tamamen havası boşaltılmış bir ortamda elma ile tüyün maruz kaldıkları yer çekimi kuvveti sabit olduğu için aynı anda yere düşüyorlardı, hocanın söylediği sürtünme kuvveti çok önemli bir faktör.
esat can meker
esat can meker Yıl önce
esasında bu 11:50'de bahsedilen "hız" ve "ivme" konusu anlaşılması oldukça kolay konular. "hız" bir objenin hareket ederken sahip olduğu değeri ifade eder. hız bağıl bir değerdir, yani diğer objelere göre ifade edilebilir. mesela biz dünyada durduğumuz için ay hareket ediyor gibi görünürken, ayda dursaydık da dünya dönüyor gibi görünürdü, yani esasında bu iki gök cisminin hareketinin ifadesi birbirlerine bağlıdır. dünya ile paralel ve aynı hızla hareket eden bir cisim olsa idi biz dünyanın hareket ettiğini olduğumuz noktadan asla gözlemleyemezdik. tıpkı hareketli bir araçta giderken yanımızda aynı hızda giden bir araç varsa onu duruyor gibi görmemiz, yahut kırmızı ışıkta beklerken yanımızdaki aracın yavaş yavaş hareket ederse kendi aracımızın hareket ettiğini sanmamız gibi bir durumdur. "ivme" ise bir objenin sahip olduğu hız değerindeki değişimi ifade eder. yani 100km/h hızla giden bir aracın 120km/h hıza çıkması bir ivmedir. yani ivme hızı değil, hız değişimini ifade eder. bizim varlığını fark edebildiğimiz temel parametre de ivmedir, hız değil (en azından yaşadığımız ölçekte). hoca yem atıyor muhtemelen ama bunu cidden anlamayan özellikle genç arkadaşlar varsa mantığını basit bir çizimle paylaşmak istedim ve çizdim. ibb.co/rpRB0rQ
Fatih Günay
Fatih Günay 2 yıl önce
kamyonette havaya atlayıpta aynı yere düşmemizin sebebi, aslında kamyonetin bizi gittiği hızda ve yönde fırlattığı gibi düşünürsek rahatlıkla neden aynı yere düştüğümüzü anlayabiliriz. bunu aynen koşarken top sektiren bir futbolcunun hareketine benzetebiliriz. Topu sektirirken aynı zamandada topa bir hız vermek zorunda.
Güney Taran
Güney Taran 6 aylar önce
13:00 hocam uçağa göre hızımızla, dışardan bakan birine göre olan hızımızı işin içine katıp anlatsanız daha anlaşılır olabilirdi. Örn: benim uçak içindeyken uçağa göre olan hızım 0 ama dışardan bakan için benim hızım 1000 km/h . Uçak içinde de herhangi bir zıt etkiye maruz kalmadığım için zıplasam bile uçağa göre olan hızım 0 olmaya devam ediyor.
Evren Yolcusu
Evren Yolcusu 2 yıl önce
İlker Canikligil, TRvid kanalı nasıl olur, ders veriyor resmen. Her programda, her konukta kaliteyi arttırarak devam ediyor. Y kuşağını da, X kuşağını da, Z kuşağını da kucaklayan programlar yapıyor. Siyasileri ekrana çıkartma projesi de çok başarılı. Çok yakında kanalın reyting oranı ulusal TV kanallarını rahatlıkla geçecek. Geleceğe yolculuk teoride mümkün ama pratikte zor lakin, Canikligil geleceğe bakabiliyor. Tebrikler...
Ferhat ÜNSAL
Ferhat ÜNSAL Yıl önce
Evet; şimdi bu videoyu izledim... Sonuç yine aynı; herşeyi insan beyni almaz... Daha doğru tabirle; çoğu şeyi insan beyni almaz... (Alsa da idrak edemez, çözümleyemez...) İşte o anda insanın; "SübhanALLAH"demesi gerekir...!!! Çünkü; insan herşeyi bilemez... Herşeyi EL-ALÎM Olan ALLAH-U TEÂLÂ Bilir...!!! Ayrıca; videoda "yaratmak" fiilinden bahsedilmiş... Mecaz anlamda kullanamazsınız bu fiili... Sadece ALLAH-U TEÂLÂ İçin kullanmalısınız... Çünkü; "Yaratmak ALLAH-U TEÂLÂ'ya Mahsustur; yaratılan yaratamaz"...!!! ☝️ Ve daha güzel videolar yapmanız dileğiyle; yeniden hoşçakalın... 🌹
LYRİC
LYRİC Yıl önce
ancak bu kadar güzel anlatılabilir. şuan da bütün konuya hakim gibi hissediyorum kendimi. :D
Feyza Başpehlivan
benim uzun bir süredir merak ettiğim bir şey var; yüksek hızla hareket eden uçak, tren gibi bir aracın içinde hava nasıl durgun olabiliyor? zeminle veya araç duvarlarıyla direk temasta bulunmayan hava molekülleri nasıl araç hızlanırken ters yönde hareket etmiyor?
Bilal Subaşı
Bilal Subaşı Yıl önce
Uçak ile 900km. hızla giderken zıpladığımızda hızımız aynı şekilde havada da devam ettiği için aynı yere düşüyoruz, ama dışarıdan bir etkiye maruz kalmadığımızda :) Teşekkürler hocam süper anlatıyosunuz.
Metin Toktay
Metin Toktay 4 aylar önce
Aklımızın almadığı da bu. Biz de kamyonla aynı hızdayız. Idrak etmek zor galiba bunu. Bide zıpladık, 5 dak. havada kaldık diyelim. Herhangi bir sürtünme olmasa, kamyonda aynı hızda devam ederse yine sonuç aynı.
Onur Can Yıldırım
Hızın bağıl olması konusunda bir de şu var ilerleyen bir aracın içeriside bir referans olmadığı takdirde hızımızı fark edemiyoruz çünkü içerisinde bulunduğumuz araç ile aynı hızdayız. Tıpkı dünyanın içerisinde sabit dururken aslında uzaya göre ne kadar hızla hareket halinde olduğumuzu fark etmememiz gibi. Mesela bir yerden düşmek ile uzay boşluğunda kalmak esasında aynı şeydir. Fakat dünya bize ivmeyle yaklaşmakta olduğundan esasında düşme anında yalnızca kütle çekimi değil büyük ölçüde dünyanın uzayda hızla hareketine karşın bizim havada durduğumuz anda gereken hızı kaybetmemiz düşme hissini yaratıyor. Bu yüzden yer çekimine karşı direk bir şey bizi çekiyor gibi hissetmeyiz. Mesela bir yerden düşerken zemine doğal bir biçimde yaklaşıyor hissine kapılırız çünkü öyledir. Fakat burada asıl hareket halinde olan dünya oluyor. Yani siz 5.kattan düşerseniz aslında yeryüzü size çarpmaya geliyor siz yalnızca uzay boşluğunda süzülüyorsunuz. Dünyanın yüzeyinde ayakta durmak için dahi evrene göre belirli bir hızda olmak zorundasınız ki bu da arabayla aynı hızda olmak gibi Dünyanın zaten içinde olduğumuzdan doğal olarak gerçekleşiyor.
Merve KENDİRCİ
Merve KENDİRCİ 2 yıl önce
Sadece bu programın devam etmesi için Patreondan destek olmaya başladım. Flu Tv gibi özel bir kanalın kaliteli içeriklerine devam etmesini istiyorsak lütfen sadece istemekle kalmayalım imkanı olan arkadaşları Patreondan desteğe davet ediyorum. Yine ufuk açıcı bir bölüm olmuş ve devamını heyecala bekliyorum. Bana Erkcan Özcan ile tanışma fırsatı sunduğu için Flu TV'ye özel olarak teşekkür ediyorum. Bu arada sayın Canikligilden ufacık bir ricam olacak; birbirinden değerli konuklarınız ve formatlarınızın artması sonucunda bazı değerleri daha az görmeye başladık. Erkcan Özcan, Yalın Alpay (Boş Modern Sohbetler), Ömer Aygün ve Bager Akbay'ı daha çok ekranlarda görmek isteriz.
doğan şele
doğan şele 2 aylar önce
Hocam bu zamanın izafiyetini biyolojik varlıklarla anlamaya çalışmak ne kadar bilimsel . Bunun yerine mesela radyoaktif maddelerin yarılanma ömrü gibi bir parametre kullanılamaz mı ?
Sibel Selek
Sibel Selek 2 yıl önce
Allah cok merhametli hoca 1 sn lik bi olayı anlatıcam diye azindan tükürük kalmadi düşünsenize bunları sürekli açıklayarak yaşadığımızı beynimiz yanardi
massart
massart Yıl önce
Hocam, binlerce km çapındaki bir pervanenin merkeze yakın bir kaç cm çapındaki dönüş hareket hızıyla, merkeze en uzak uç noktası hız farkından ve bu uç noktadaki hızın teorikte ışık hızını aşıp aşamayacağı veya ışığın saniyede gittiği hızı geçip geçemeyeceğini ve geçerse neler olabileceğini, uzaktan bakan birinin merkezi ve uzak uç noktasını nasıl gözlemler. Bu konuyu hep merak etmişimdir yıllar önce aklıma geldi böyle birşey daha sonra google dan araştırma yapmıştım bir kaç benzeri metin görmüştüm ve bunu düşünen tek kişi olmadığım için sevinmiştim fakat cevaplar çok tatmin etmemişti beni :D Bu konu hakkında bir video hazırlar mısınız. Sizin anlatımınızla bu konuyu dinlemek çok keyif verici olacaktır. Çok çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim. Ben derdimi çok iyi anlatamamış olabilirim ama sanırım siz çok iyi almışsınızdır zaten.
Sonraki