Karanlık

Yapay Zeka, 2000 Yıllık "Mars'ta Oksijen" Problemini 2 Ayda Nasıl Çözdü? 

Evrim Ağacı
Abone ol 3,5 Mn
görünümler 921 B
50% 1

Mars, yaşamak isteyeceğiniz son yer. Atmosferi, Dünya’nın atmosferinden 170 kat daha ince ve neredeyse tamamen karbondioksitten oluşuyor. Bu zayıf atmosfer nedeniyle uzaydan (ve özellikle de Güneş’ten) gelen ölümcül radyoaktif ışınlara karşı hiçbir koruması yok. Pratik olarak atmosfersiz olan Kızıl Gezegen, bu çıplak gövdesi nedeniyle doğru düzgün ısı tutmayı da beceremediği için, yüzey sıcaklığı 20 derece ila -125 derece arasında değişebiliyor. Bu aşırı soğuk doğası nedeniyle yüzeyinde sıvı su da bulunmuyor; ama en azından yüzeyin altında buz bulunduğunu biliyoruz. Kütleçekimi, Dünya’nınkinden 2.5 kat zayıf, dolayısıyla bir süre Mars'ta yaşayacak olsaydınız, kaslarınız atrofiye uğrardı ve kemik yoğunluğunuz hızla düşerdi. Tamamen ince kumlarla kaplı olan yüzeyinde bırakın insanları, modern teknolojimizin bile çalışması çok zor. Çünkü bu toz en küçük boşluklardan bile girerek elektronik cihazlarda kısa devrelere neden oluyor. O nedenle Mars'a gönderilen araçların sıradışı şekillerde tasarlanması gerekiyor. Aslında Mars toprağı o kadar da kısır sayılmaz, ilerleyen videolarda bunu size anlatacağım; ama tabii ki şu anda Mars üzerinde büyük ölçekte yiyecek üretebilmenin hiçbir yolunu bilmiyoruz. Dolayısıyla Mars'ta yaşasaydınız, büyük oranda Dünya'dan gelecek yiyecek, içecek ve giyeceklere muhtaç olurdunuz. Buna rağmen Mars, Dünya’ya en yakın gezegenlerden biri olmasına rağmen halen aşırı uzak olduğu için iletişim kurmak ve malzeme transferi de halen çok zor. Ve tabii ki şu anda Mars yüzeyinde hiçbir insan tesisinin olmamasından ötürü, en basit tıbbi sorunlar da dahil gündelik ihtiyaçların karşılanmasını imkansız.
Ama tüm bunlara rağmen Mars, öyle veya böyle, bir sonraki yuvamız olacak. Çünkü bize olan yakınlığı (ve saydığım tüm bu farklarına rağmen Dünya’ya olan müthiş benzerliği nedeniyle), eğer ki şu anda üzerinde yaşadığımız Mavi Gezegen'in ötesine geçeceksek ve yıldızlara açılacaksak, Mars üzerinde denemeler yapıp medeniyetimizi geliştirmemiz gerekiyor. Eğer daha Mars’a hükmedemeyecek kadar zayıf ve beceriksizsek, başka herhangi bir yere açılmanın hayalini bile kuramayız. Önce Mars’a ulaşacağız ki oradan diğer gezegen, sistem ve galaksilere açılabilelim. Dolayısıyla ne yapıp edip Mars’ı Dünyalaştırmayı, yani “terraforme etmeyi” öğrenmemiz gerek.
#Mars #YapayZeka #Oksijen
00:00 Giriş: Mars'ta Yaşamak Neden Zor?
01:49 Neden Mars Bir Sonraki Yuvamız Olacak?
02:30 Marsı Terraforme Etmek: Bir Gezegene Neden Oksijen Götürmeliyiz?
03:55 MOXIE: Mars'ta Oksijen Üretmek Mümkün mü?
06:14 Oksijen Evrimi Tepkimeleri: Sadece Mars'taki Malzemelerle Oksijen Üretebilir miyiz?
07:28 Mars'ta Oksijen Üretmek Neden Zor?
08:04 Kimyager Yapay Zeka: Bir Robot, Mars'ta Oksijen Problemini Çözebilir mi?
10:47 Mars'ta Nefes Alabilecek miyiz?
11:12 Kapanış: Mars'a Attığımız İlk Adımlara Yapay Zeka da Eşlik Edecek!
***
📽️ Videografi & Post-Prodüksiyon: Çınar Ege Bakırcı
Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim anlatıcılığı çalışmaları tamamen okurları ve izleyenleri tarafından maddi olarak desteklenmektedir. Yaptıklarımızı faydalı buluyorsanız ve daha fazlasını yapmamıza katkı sağlamak isterseniz:
💪 Patreon veya Kreosus destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz: / evrimagaci | kreosus.com/evrimagaci
📹 Dilerseniz, TRvid'un "KATIL" seçeneğini kullanarak da bize destek olabilirsiniz: / @evrimagaci
🎪 Bilim tişörtleri, kitaplar ve diğer ürünlerimizden satın almak için: pazar.evrimagaci.org/
🎈 IBAN numarası, kriptopara veya PayPal yoluyla destek olmak için: evrimagaci.org/destekol
📕 Neden desteğe ihtiyacımız olduğuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz: evrimagaci.org/destekol
Yanımızda durduğunuz için çok teşekkürler! ❤
***
BAZI FAYDALI BAĞLANTILAR:
• En son yüklediğimiz videoyu izlemek için: dar.vin/SonVideo
• En popüler videomuzu izlemek için: dar.vin/EnPopuler
• Kanalımıza abone olmak için: dar.vin/EATRvid

katma

 

26 Şub 2024

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR : 1,6 B   
@evrimagaci
@evrimagaci 3 aylar önce
💪 DESTEKÇİLERİMİZE KATILIN: Eğer yaptıklarımızı faydalı buluyorsanız ve daha fazlasını yapmamıza katkı sağlamak isterseniz, destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz (aşağıdaki destek yöntemleri Evrim Ağacı için önem/fayda sırasına göre dizilmiştir; ancak size en kolay/faydalı gelen yöntemle destek olabilirsiniz): 📌 Kreosus ($): kreosus.com/evrimagaci2 📌 Patreon ($): www.patreon.com/evrimagaci 📌 Kreosus (₺): kreosus.com/evrimagaci 📌 TRvid Katıl (₺): trvid.comjoin 📌 Kriptopara, Diğer Yöntemler (IBAN) ve "Neden Destek İstiyoruz" Metnimiz: evrimagaci.org/destekol Yanımızda duran harika insanlar arasına katılmayı seçtiğiniz için çok teşekkürler! ❤
@muhammetturk-woodworks1906
Ağzınıza sağlık. Sayenizde cehaletten kurtulacağız cümleten. Benim bir sorum var. Mars yüzeyinde oksijen üretip kolonileşmek görüldüğü gibi mümkün evet Ama Oradaki kolonileşmenin akabinde Mars’a bir yaşanılabilir atmosfer yapabilmek mümkün müdür ? Yani dünyada olduğu gibi insanların özgürce nefes alabildiği bir atmosfere çevrilebilir mi ?
@techworm4753
@techworm4753 3 aylar önce
Abi hep gece 3 civari kendiloyimden uyaniyorum. Etrafimdakilerede sordum kendiliklerinden uyandiklarinda hep saat 3 civari oluyor. Bu neden boyle?
@furkanefeelcin3873
@furkanefeelcin3873 3 aylar önce
Bu Moxie robotu benim küresel ısınmayı çözmeye yarayacak düşünce deneyimdi. Co fazlasıyla stabil, ikinci bir ayrışmadan mı geçiyor? Eğer öyleyse neden küresel ısınma için kullanılmıyor ya da Co olarak kalıyorsa Mars da fazladan Co kalıntısı bırakmanın mantığı ne ? Teşekkürler :)
@togrulnovruzov8994
@togrulnovruzov8994 3 aylar önce
Aral gölü hakkında video yaparmısınız?
@1eroval2ant
@1eroval2ant 3 aylar önce
​@@techworm4753su ve yemek saatlerinle alakalı olabilir
@metodiyebiri
@metodiyebiri 3 aylar önce
Çağrı abi selamlar. Bir gezegeni terraforme etme ile ilgili ayrı bir video yapacak mısın bilmiyorum ama bu konuyu merak ediyorum. Çok fazla detaya inmeden, bir gezegen nasıl 0'dan yaşanabilir hâle gelebilir gibi bir video olsa güzel olurdu bence. Bir de her ne kadar başka gezegenler üzerinde çalışmalar son derece önemli olsa da, bana göre asıl önemli olan kendi gezegenimizde sahip olduklarımızı korumak. Ben özellikle eğer iklim krizi yaşamımızı tehdit edecek raddeye gelirse bunu tersine çevirmenin bir yolu olup olmadığını çok merak ediyorum.
@cagrikizmaz
@cagrikizmaz 3 aylar önce
Bunu tersine çevirmenin sadece bir yolu var bu da insan nüfusunun hızlı bir şekilde azaltılması. İnsan nüfusunun azalması demek tarım arazisi için katledilen ormanların tekrar yeşermesine neden olacak. İnsan nüfusunun azalmasıyla birlikte, endüstride kullanılan fosil yakıtlar azalacak ve yer altı kaynakları kendini yenileyecek, atmosfere daha az metan gazı salınacak, beslenmeleri için hayvan üretim tesislerinden doğal üretime geçilecek ve hayvan üretim tesislerinin kullandığı fosil yakıtlar, hayvanların haddinden fazla dışkısının yer altı kaynaklarına etkisi, açığa çıkardıkları metan gazı, tükettikleri su ve insanlara ulaştırılması için harcanan elektrikten tut, yakıta kadar ve hatta ulaşım araçlarının yarattığı çevre kirliliği önlenecek. Daha az insan daha az üretim anlamına geldiği için bir çok üretim tesisi kapanacak ve hayvancılıkta olduğu gibi yine bunların doğaya yaptığı tahribat azalacak. Nasıl ki denizler kendini çok hızlı bir şekilde yenileyebiliyorsa toprak da kendini çok hızlı bir şekilde yeniliyor. Deniz ve toprak kendini yenilediğinde atmosfer de yenilecek ve iklim krizi, gıda krizi, su krizi, yakıt krizi, açlık gibi sorunlar ortadan kalkacak. Şu durumda istediğimiz gezegene gidelim ve orayı yaşanılabilir duruma getirelim belki bin belki on bil yıl sonra oranın durumu da dünyadan farklı olmayacaktır.
@oyunhane1800
@oyunhane1800 3 aylar önce
Aynen önce kendi gezegenimizi ve kaynaklarımızı korumalı guvence altına almalıyız
@harunefebektasoglu7257
Kurzgesagt kanalında buna cok benzer bir içerik var aslında Türkçe altyazi veya ingilizcen varsa ordan merakını giderebilirsin
@kuheylanbeygiroglu127
@@oyunhane1800bir noktayı atlıyorsunuz. İnsan nüfusu her zaman artış çizgisinde olduğu için ve insan sayısı sürekli arttığı için dünya kaynakları zamanla yetersiz hale gelmeye başlıyor. Diğer gezegenleri terreforme edebilmeyi öğrenip diğer gezegenlerde koloni kurma işini çözebilirsek fazlalık olan insan nüfusunu o gezegen ya da gezegenlere transfer ederek dünya üzerindeki insan nüfusunu ve dünya üzerindeki bu yükü hafifletebiliriz ve böylece dünya daha da yaşananilir bir hale gelebilir.
@GMan_Fedai
@GMan_Fedai 3 aylar önce
din savaşları gibi saçma sapan şeylerden kurtulamazsak bu dediğini anca paralel evrende falan yaparız..
@emreyigit3033
@emreyigit3033 3 aylar önce
Marsta kalıcı insan yaşamının gerçekleştiğini varsaydığımızda insan vücudunun yeni fizik kurallarına adaptasyonu ve yeni nesillerinin marslı insan vücuduna evrimini konu alan bir video hazırlamanızı rica ediyoruz emeğiniz için teşekkürler ❤️
@YILMAZutub
@YILMAZutub 3 aylar önce
The Expanse dizisi var. Tavsiye ederim
@GloryToUSA
@GloryToUSA 3 aylar önce
boyumuz biraz uzayip kaslarimiz azalirdi kisaca
@esesfk
@esesfk 2 aylar önce
Çok mantıklı
@incibozkurt9278
@incibozkurt9278 2 aylar önce
Bu evrim doğal ve uzun süreçle değil de genetik bilimiyle yapay olarak oluşturulur gibi
@sskulturas
@sskulturas 25 gün önce
Nba marsta 3metre olacakmış guardlar
@hamzaterzi8801
@hamzaterzi8801 3 aylar önce
9:45 Yapay zekaların hızı cidden korkutucu. Terminatör 5 filminde Skynet'in sözünü hatırlattı. "Ben John'a saldırmadım. Onu kurtardım. Primatlar milyonlarca yılda, bense saniyeler içinde evrimleşiyorum... Şuan buradayım. Tam dört dakika sonra her yerde olacağım". İngilizcesi, "I didn't attack John. I saved him. Primates evolve over millions of years. I evolve in seconds and I am here. In exactly four minutes. I will be everywhere".
@KralKendibas
@KralKendibas 24 gün önce
Tüylerim diken diken oldu 🤓 yorumun için teşekkürler arkadaşım
@bahadraltintas346
@bahadraltintas346 3 aylar önce
gelişmiş bir medeniyet istiyorsak bilimden başka şansımız yok bilim çok mühim bir olgu bu olguyu bizlere aktaran sizlerede teşekkür ederim çağrı bey ve ekibiniz.
@melissaisk661
@melissaisk661 3 aylar önce
Önceleri Mars’a gitmek çok anlamsız geliyordu hep ne alaka boşu boşuna para ve zaman israfı diyordum. Yıllar içinde bilimsel videolar izledikçe aslında ne kadar önemli olduğunu idrak ettim. Bilimin ışığında karanlığı fethediyoruz resmen. ❤️
@bunyoerol2822
@bunyoerol2822 18 gün önce
Dostum önceki düşüncelerin kiminle aynı dersin ?CubbeliAhmetle😅 İnternetten bakabilirsin oda uzay bilimleri boş O parayı bana verin gibi değişik değişik bilim karşıtı laflar ediyordu.🤮
@ozcyln
@ozcyln Gün önce
bence marsa gitmek yerıne dunyayı yaşanabilir halde sürdürmek lazım
@StartStopMotions
@StartStopMotions 3 aylar önce
Arkadaslar sizden bir istegim var yorumlarda evrim agacinin yaptigi guzel isleri ovmek yerine soru ve fikirlerinizi yazarsaniz hepimize daha cok yarari olur
@yunusemrebuyukguler4441
Aynen suyu çıktı. Biz de biliyoruz iyi işler çıkardığını. Ama yorumlarda insanlar bunu aramıyor.
@Hestiable-
@Hestiable- 3 aylar önce
Hayır ihtiyar ben evrim ağacı hocamı övmeyi tercih ediyorum.
@ozandemirtas877
@ozandemirtas877 3 aylar önce
beyler sussanıza video izliyom
@fatihmehmetkiris
@fatihmehmetkiris 3 aylar önce
​@@ozandemirtas877hangi bilim videosunun altına girsem sürekli övgü var. Hiçbir karşıt görüş tartışmaya dair bir yorum göremiyorum bu beni de üzüyor.
@AraneuS122
@AraneuS122 3 aylar önce
Çoğu beğeni için yapıyor belki video yu bile izlemiyorlardır
@bariswys
@bariswys 3 aylar önce
Yer çekiminin evrime etkisi ile ilgili bir video yapar mısın? Farklı bir gezegenin sadece yer çekimi etkenini kabul ederek, canlılar orada evrimleşseydi Dünya canlıları evriminden farklı neler olurdu karşılaştırmalı olarak anlatabilirsen çok iyi olur.
@Berk1687
@Berk1687 3 aylar önce
Çok bir fark olmazdı bence yer çekiminin fazla olduğu bir gezegende en büyük fark boyutların aşırı derecede küçülmesi olurdu
@necomancer9847
@necomancer9847 3 aylar önce
Hayvanlarda ne değişirdi bilmem ama bitkiler şaşırtıcı sonuçlar verebilirdi. Deniz canlıları da ilginçleşebilir aslında.
@serhataydn1913
@serhataydn1913 3 aylar önce
Eğer yer çekimi daha çok olsa bence iskelet sistemi daha kuvvetli olurdu kanın vücuda pompalanması için kalp daha kuvvetli olurdu daha kısa olurduk .
@whitevdemon
@whitevdemon 3 aylar önce
Vücut şekilleri ve boyutları değişirdi, kas ve kemik dokuları gelişebilir veya zayıflayabilirdi ama daha ilginç olanı maddelere veya kimyasal reaksiyonlara ne gibi farklılıklar olacağıdır.
@cenksare3642
@cenksare3642 3 aylar önce
Netflixte bunun belgeseli var çok iyi
@culudagli
@culudagli 3 aylar önce
Çağrı Hocam, ağzınıza sağlık. Bu videoyu izlerken geçen hafta çıkan çalışmayı kaynak aldığınızı görünce aklıma yeni bir alt içerik türü / kanalı geldi ve paylaşmak istedim. Evrim Ağacı önayak olsa ve "Evrim Ağacı - Yeni Buluşlar" tarzı bir içerikler bütünü veya alt kanal tasarlasa gençlere çok faydalı olabilir. Yabancı dilde bu tarz kanallar var (örn: Two Minute Papers), ancak Türkçe içerik olarak daha yolun başındayız diye düşünüyorum. Her hafta akademik araştırmalar anlamında yeni ve çığır açıcı buluşlar nelerdir, nasıl katkılar sağlayacak, vb. gibi bir başlıkla bence bu işi en güzel sizler yapabilirsiniz. Sevgiler.
@btckontrol
@btckontrol 3 aylar önce
Hakkaten videoyu izlerken Marsa gidip gelmiş kadar oldum Hocam. Bravooooo gerçekten. emeklerinize sağlık. Yapay zeka çok ciddi anlamda ilerliyor. Bana kalırsa insanlığa zarar değil fayda sağlayacak. :)
@08issues
@08issues 3 aylar önce
Videoda ara ara görünen marslı filminden sahneler var. Bu konuyla ilgili komik bir bilgi paylaşmak istiyorum. Bu marslı filminden bir yıl önce vizyona giren Interstaller filminde,marslı filminde baş rol oynayan Matt Damon, Doktor Man karakterine can vermişti. Marslı filminin lansmanlarında bir mecrada şöyle bir başlık atılmıştı; Matt Damon’s interstallerden dönüşte marsta unuttular. Bu başlık aklıma geldikçe gülerim. Ayrıca Matt Damon’un oynadığı en popüler filmlerde, Matt Damon’un canlandırdığı karakterler kurtarılmaya çalışılmakta. Er Ryan’ı Kurtarmak filminde kurtarılmaya çalışılan Rayn karakterine can vermişti. Interstaller da buzul gezegende Lazarus uykusuna dalan ve daha sonra bu uykudan kurtarılan Doktor man karakteri, daha sonra da marslı filminde marta unutulan ve kurtarılmaya çalışılan bir karaktere can verdi.
@Infinity_66
@Infinity_66 3 aylar önce
Marslı, Interstellar dan çalmış o zaman
@Graudas
@Graudas 3 aylar önce
Hocam gayet sağlıklı ve güzel bir sunum yapıyorsun,bununla birlikte aslında genel kültür ve bilim kısmında da bizi gayet güzel bir şekilde aydınlatıyorsun,ben bu konuda sana çok teşekkür ediyorum, seni izlerken gayet keyif alıyorum,sunum esnasında yapmış olduğun üslup konuşma tarzı mimikler ve vücut dilin tam anlamıyla betimlenmiş olarak Tarafımıza gayet şeffaf, içten,yerinde,dozunda ve nihayetinde kaliteli bir bilgi aktararımı sağlıyorsun, uzun lafın kısası tam anlamıyla her şey için çok teşekkür ederim kendi nezdimde,umarım bunların devamı gelir ve bizi kaliteli bir şekilde aydınlatıyorsun her şey için teşekkürler… 👍👍👍👍
@oscarhaybek1301
@oscarhaybek1301 3 aylar önce
Bu yapay zekalar teknolojinin gelişme hızını da arttıracak
@Shazyr
@Shazyr 3 aylar önce
12:04 sağol abi yakın bir gelecekte yapay zekaya kendimizi o kadar çok teslim edeceğiz ki kontrolden çıkacaklarını bize haber veriyorsun.
@medetmemmedov7217
@medetmemmedov7217 3 aylar önce
Gerçekten çok heyecan verici bir gelişme. Ve insanlığın bir gün filmlerde gördüğümüz gibi başka bir gezegende yaşam kurma olasılığının bu kadar artışa geçmesi... Gerçekten çok həyacan verici. Gelecekte bunları görecek kadar yasayabilmeyi hatda belki Bir ihtimal kendiminde oraya gidebilmegimi isterim. Kim bilir belki uzay turistik bir mekana çevrilebilir.
@GamerPRO-tm3op
@GamerPRO-tm3op 3 aylar önce
qaqa 300 manat maasla hec xarice gede bilmirsen, marsa nece gedceksen? aisdjaisdasd
@medetmemmedov7217
@medetmemmedov7217 3 aylar önce
@@GamerPRO-tm3op maddi imkanımın hansı vəziyyətdə olduğunu hardan bilirsən? :)
@nazistsosyalist2923
@nazistsosyalist2923 3 aylar önce
Mars civarı pasif femboy varmı
@medetmemmedov7217
@medetmemmedov7217 3 aylar önce
@@nazistsosyalist2923🤨
@goosebumps326
@goosebumps326 3 aylar önce
@@nazistsosyalist2923 😅
@newlife3019
@newlife3019 3 aylar önce
Rica etsek yapay zekâ ömrümüze de bir el atsa , bunları duymak ama göremeyecek olmak çok acı, çağrı abi sen bu konuda ne düşünüyorsun bir gün duygularını ve düşüncelerini anlatan bir video yapar mısın? Çok zevkli bilimi takip etmek şaşırmak gelişmek ama kısıtlı zaman gerçeği psikolojik olarak yıpratıyor insanı, sen çok rahat ve mutlu görünüyorsun bizimde içimizi rahatlatacak 3 5 şey söylesen ne güzel olur ❤🫶
@merdansahan
@merdansahan 3 aylar önce
Muazzam bir video olmuş, Mars'ın zorluklarına rağmen insanlık için barındırdığı potansiyeli çok iyi anlattınız.
@Anton-rj6nn
@Anton-rj6nn 3 aylar önce
Gerçekten muhteşem bir gelişme ve bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler
@ylmazkaramanoglu3577
@ylmazkaramanoglu3577 3 aylar önce
Elinize sağlık, Yapay zekayı sanayide hangi alanlarda kullanıyorlar, ya da kullanmayı düşünüyorlar. Bence bunun bizlere vizyon kazandırmanın yanında ciddi uygulamalara dönmesi çok olası. Başarılar, saygılar
@denizmahmutcelik
@denizmahmutcelik 3 aylar önce
Harikasınız arkadaşlar, emeklerinize sağlık.. Hep olun, çok olun.. 👏🧿💙
@ekizlerhesenova
@ekizlerhesenova 3 aylar önce
Çok müthiş bir vidio.azerbaycanlı olaraq sizi takdir edirem.👏
@atalayboranaydn8825
@atalayboranaydn8825 3 aylar önce
Okşijen diyişine kurban çağrı abi 😊
@evrimagaci
@evrimagaci 2 aylar önce
Haha evet arada dil sürçebiliyor, teşekkürler! 😍
@Alparslan172
@Alparslan172 3 aylar önce
Çağrı abi selamlar. Yapay fotosentez ile ilgili ayrı bir video yapacak mısın bilmiyorum ama bu konuyu merak ediyorum. Çok fazla detaya inmeden, yapay ağaç nasıl yapılır gibi bir video olsa güzel olurdu bence.
@rapinustadi
@rapinustadi 3 aylar önce
Bu tarz farklı gezegenlerde yaşam üzerine daha çok video bekliyoruz abim.
@emineyuce444
@emineyuce444 3 aylar önce
Rakip değil birlik olur ve çalışmaları kocamaaaan bir mantık çerçevesinde birleştirirsek bence yapay zekayla sonsuza uzanabiliriz, heyecan verici
@canani5972
@canani5972 3 aylar önce
Çağrı hocam ben Bir Uzay mühendisi öğrencisi olarak videolarınızı çok beğeniyorum devamını bekliyoruz
@taryn_cosplay
@taryn_cosplay 3 aylar önce
Yemin ederim gece gündüz videolarınızı izlesem sıkılmam iyi ki varsınız 😘
@sagelkurali
@sagelkurali 3 aylar önce
yapay zekalar hakkinda boyle videolar bence cok etkileyici daha fazla bu tur videolar istiyoruz e rim agaci
@_iyya_5475
@_iyya_5475 3 aylar önce
Böyle videolar için teşekkürler
@busrak9979
@busrak9979 3 aylar önce
Yapay zekanın bu kadar hızlı gelişmesi insana algılarını ve zekasını sorgulatıyor bazenleri. Keşke dünya genelinde insanlar artık dünya içi savaş/anlaşmazlıklara bir son verip dünyayı olduğundan daha iyi yerlere getirmeye çalışsa ve dünya dışı gelişmelerde daha önemli adımlar atılabilse.. Ama gün geçtikçe adım adım yeni başarılar yapılması insana umut veriyor bir yandan da 😭
@aklin_sonu
@aklin_sonu 3 aylar önce
Bunun önünde batıl inanclar, bencillik gibi kötü duygular, genel bir adaletsizlik ve asla uyusmayan zihniyetler var. Yani düşünsene sadece bizim ülkemizde bile insanlık neslinin başka dünyalarda devam etmeyeceğine ve hepimizin bir gün yok olacağına inanan %80 90 lık kesim var. Bu insanlar neden insanlığı geliştirmek için uğraşsın ki? Bu dünya onlar için geçici. Umarım çok radikal anlatmamisimdir.
@Offyaaw
@Offyaaw 2 aylar önce
Eğer savaş olmasaydı Barışta olmazdı savaş doğanın yenilmez bir gerçeği
@busrak9979
@busrak9979 2 aylar önce
@@Offyaaw O da doğru... ama insanlık olarak kendi sonumuzu getirmeye 1 adım ötede olmamız pek de doğa gerçeği değil gibi
@aklin_sonu
@aklin_sonu 2 aylar önce
@@Offyaaw barış dediğin terim savaş yüzünden çıktı. Yani savaş olmasaydı barış kelimesine bile gerek kalmazdı. Sorun savaş değil sürekli değişen zihniyetler ve insanlara nefret tohumu eken dogmalar. Bunların elebaşı Semavi dinlerdir. Bu dinler yüzünden katledilen insanların haddi hesabi yok. Bu mesajı yazarken bile oluyor. Elbette tek suç dinlerde değil. İnsanın kendisinde
@dikismakinesi2621
@dikismakinesi2621 3 aylar önce
mustakbel meslektasim olan robotu yaptigi arastirmalardan dolayi tebrik ediyor basarilarinin devamini diliyorum
@hahayes1122
@hahayes1122 3 aylar önce
sence yapay zeka islerimizi ne zaman devralacak?
@umutcmk3708
@umutcmk3708 3 aylar önce
heyecanlanıyorum seni izlerken.. iyi varsın.
@elesgerelesgerov555
@elesgerelesgerov555 3 aylar önce
Çok güzel bir video olmuş,eline-emeğine salık❤
@farik7091
@farik7091 3 aylar önce
Gerçekten en güzel video olmuş bayıldım teşekkür ederim emeğinize sağlık hocam❤❤
@iammrhsnlyv
@iammrhsnlyv 3 aylar önce
İnsanlığının sonuna doğru tam hızla devam yuhuuuu🎉🎉🎉🎉
@tuncayvarol5751
@tuncayvarol5751 3 aylar önce
Sayın hocam iyi ki varsınız. Uzay ve evren hakkında yaptığınız konuşmalar çok etkileyici ve 7 yaşında çocuğum bile anlatılanları anlayarak dinliyor. Sizin değeriniz bilmeyen çok şey kaybeder. İyi ki varsınız.
@Tayfun_Ozaras
@Tayfun_Ozaras 3 aylar önce
Gerçekten inanilmaz heyecan verici...Ben marsin ilerde yaşanabilir bir gezegen olacağına inanıyorum
@naturetraveler5407
@naturetraveler5407 3 aylar önce
Yapma ya Çok pis gaza geldim Mektup at ordan bize
@ciborotti61
@ciborotti61 3 aylar önce
😆@@naturetraveler5407
@endemikpandemi
@endemikpandemi 3 aylar önce
Ben Mersin'in ilerde yaşanabilir bir şehir olacağına inanıyorum.
@Whyp___
@Whyp___ 3 aylar önce
​@@endemikpandemien son mersine gittigimde çok sıcak ve her yerde arap vardi 😂
@naturetraveler5407
@naturetraveler5407 3 aylar önce
@@Whyp___ araplar gözeldir yaşanır
@tasarimcibaba
@tasarimcibaba 3 aylar önce
Bilimde epeydir boyle etkileyici bir sicramaya tanik olmamistim. İnsanlik adina guru verici bir atilim. Tesekkurler mert 😊
@user-iw2ml2xx3i
@user-iw2ml2xx3i 3 aylar önce
15 DAKİKA BİLİM ARAŞTIRIRSAN HER SANİYESİNDE UFKUN AÇILIP HER GECEN DAKİKA İCİN BÖYLESİNE ETKİLİYECİ SIÇRAMAYA ŞAHİT OLABİLİRSİN KARDEŞİM BİR DENE İSTERSEN 😅
@JustYere
@JustYere 3 aylar önce
Muazzam fevkalade bir video ellerinize sağlık
@gokhansen5159
@gokhansen5159 3 aylar önce
Gerçekten baş döndürücü… İçerik için teşekkürler 🙏🏼
@lorencia2165
@lorencia2165 3 aylar önce
su daki Beton Etkisini anlatır mısın rica etsem gerçekten merak ettiğim bir konu ve senden dinlemeti iple çekiyorum ❤
@furkanmerhem8802
@furkanmerhem8802 3 aylar önce
Video Önerisi vermek istiyorum Radyasyonun tam olarak ne olduğunu tüm evrende nasıl bu kadar yıkıcı bir etkisi olduğunu anlatabilirmisiniz ❤❤
@emreylmaz17019
@emreylmaz17019 3 aylar önce
Çağrı Bey Soru 1: Titan hakkında neden fazla bilgi akışı olmuyor Soru 2 : Marstan vb yaşanabilir gezegenlerden alınan toprak örnekleri mikroskobik incelemelere alındı mı alındı ise bilgi neden verilmiyor yada bu bilgilere nereden ulaşabiliriz SAYGILARIMLA
@sezaicetinkaya4324
@sezaicetinkaya4324 3 aylar önce
Sn Çagrı bey siz ne zaman hangi konuda bizleri bilgilendireceginizi çok iyi biliyorsunuz teşekkürler
@volkandegirmencioglu6409
Marsa çıkmak için ufak tefek sıkıntılar mı vardı bu videoyu gördükten sonra…
@kucukdogauzun
@kucukdogauzun 3 aylar önce
Harikasın kardeşim.
@mdmiyamato3444
@mdmiyamato3444 3 aylar önce
Çağrı abi Titan, Satürn'ün en büyük uydusu ve yoğun bir atmosferi olduğu bilinen tek doğal uydudur. Dünya dışında, yüzeyinde kararlı sıvı bulundurduğu kanıtlanan 2. gök cismi olduğu için çok ilgimi çekiyor Titan hakkında bilgilendirici bir video yaparsan sevinirim seviliyorsun abi❤
@Hyxtra_Zeppeli
@Hyxtra_Zeppeli 3 aylar önce
yaptı
@Neoisloes
@Neoisloes 3 aylar önce
Çok heyecan verici muhteşem bir şey ... şimdi gidip Yapay zeka filmini izleyeceğim 😍
@elekbernezerov8497
@elekbernezerov8497 3 aylar önce
@evrimagaci Birde yapay zekalar ne kadar gelişebilir ve eğer yeterince gelişirse kendisinden kat-kat zayıf olan bizlere ihtiyaç duymadıkları için olası bir insan-yapay zeka devrimi olabilir mi acaba? Bunla ilgili video çok iyi olurdu❤
@Murat.genc.80
@Murat.genc.80 3 aylar önce
Dünyamız yaşayabileceğiniz en mükemmel yer, bazı yerleri öyle güzel ki en usta ressam yada yapay zekalar benzerini çizemez, üstelik onu canlı halde tutmak marsı canlandırmaktan çok daha kolay ve masrafsız ama kıymetini burayı terk edip kızıl bir çöle gittiğimiz de anlayacağız galiba.
@atk61yld
@atk61yld 3 aylar önce
8 milyar insanın cahilliğiyle başa çıkabilen bir yapay zeka geliştirilirse Mars'a gitmeye gerek kalmayabilir.
@kuheylanbeygiroglu127
⁠bir noktayı atlıyorsunuz. İnsan nüfusu her zaman artış çizgisinde olduğu için ve insan sayısı sürekli arttığı için dünya kaynakları zamanla yetersiz hale gelmeye başlıyor. Diğer gezegenleri terreforme edebilmeyi öğrenip diğer gezegenlerde koloni kurma işini çözebilirsek fazlalık olan insan nüfusunu o gezegen ya da gezegenlere transfer ederek dünya üzerindeki insan nüfusunu ve dünya üzerindeki bu yükü hafifletebiliriz ve böylece dünya daha da yaşananilir bir hale gelebilir.
@GTEtemcan
@GTEtemcan 2 aylar önce
eğer terk etmezsen o manzara sadece binalardan var olacak
@ccdj35
@ccdj35 3 aylar önce
Çok önemli bir çalışma. Dünyada işimize yarayacak şeyleri de mesela deniz suyunu nasıl hidrolize edebiliriz düşük enerjiyle vb de araştırabiliriz aynı şekilde.
@zaferbasbuyuk8342
@zaferbasbuyuk8342 3 aylar önce
Heycanlandım Teşekkürler🙏🙏
@peskolik.06
@peskolik.06 14 gün önce
Farklı gezegenlerdeki yaşam şartları ile ilgili video yaparmisin çağrı abi ekibi seviyoruz ❤
@muhittincandonuk2059
@muhittincandonuk2059 3 aylar önce
Insana yaşama hevesi veriyor bu Kanal ❤
@sunger-bob
@sunger-bob 3 aylar önce
Senin de öğretmenler günün kutlu olsun Çağrı abi senden çok şey öğrendim 😊
@mr.sinister.
@mr.sinister. 3 aylar önce
Yapay zekanın bu kadar hızlı gelişmesi hem heyecan verici ama bir yandan da korkutucu
@erhanfidan5668
@erhanfidan5668 3 aylar önce
yapay zeka çok mükemmel birşeymiş. çok güzel video emeğinize sağlık.
@alialiyev8704
@alialiyev8704 3 aylar önce
Başarılarınızın devamını dilerim, kardeşim
@yaren47
@yaren47 3 aylar önce
Vayy bee gerçekten müthiş gelişmeler ✌️👏🏼✊🏼✊🏼
@KANGRAM7385
@KANGRAM7385 3 aylar önce
Umarim artik marsa gidebiliriz çok iyi bir haber, güzel video bilgiler için teşekkürler
@haydartekdemr7339
@haydartekdemr7339 3 aylar önce
Süpersiniz Umut etmek çok daha gerçekci oluyor.
@specula3494
@specula3494 3 aylar önce
Sevgili evrim ağacı gelecek videolarınızdan birinde kuantum İnterneti hakkında konuşabilir misiniz? Dolanık fotonların kriptografiye çığır atlatacak bir yenilik olması bir bilgisayar mühendisi olarak beni bu geleceğe dönük mükemmel alanda çalışmak istemeye itiyor. Sizden bu konuyu anlatışınızı ve bilimsel temeline mümkün olup olmadığına olursa bizi neler bekleyeceğine kadar bu konuyu birde sizden dinlemek isterim.
@bero6169
@bero6169 3 aylar önce
Gelecek heyecan verici. Sabırsızlanıyorum.
@grafimu
@grafimu 3 aylar önce
Hologram teknolojisi ile ilgili pek bir video yada gelişme göremiyorum bu konuyla ilgili de videolarınızı bekliyorum emeğinize sağlık
@stratejidelisi1828
@stratejidelisi1828 3 aylar önce
Çok güzel bir faydalı video olmuş resmen aydınlandım (:
@Schrodinger2202
@Schrodinger2202 3 aylar önce
Gerçekten çok heyecan verici. 2-3 sene önce izlesem bilim kurgu derdim ama ciddi ciddi yapıyorlar. Yapay zekanın gücü de inanılmaz...
@OmerGezen
@OmerGezen 3 aylar önce
Video için teşekkürler :)
@nagisanneko
@nagisanneko 3 aylar önce
Keşke önce dünyayı daha yaşanılabilir hale getirseler
@bahruzyusifov9440
@bahruzyusifov9440 Aylar önce
Paylaşdığınız üçün teşekkür edirem
@Hknkcky2014
@Hknkcky2014 2 aylar önce
harika içerik. elinize sağlık.
@furkanturkoglu8551
@furkanturkoglu8551 3 aylar önce
Abi video editini öyle bir yapıyorsun ki hiç yavaşlamadan sürekli bir konuşma dinliyorum ve uzun videolar bir yerden sonra yoruyor :D
@zazu4772
@zazu4772 3 aylar önce
Ben marsin yasana bilir olmasindan cok oradan mesafe olarak yaklasacagimiz gezegenlerin nasil oldugunu cok merak ediyorum belki baska gezegenlilere denk gelebiliriz harika olur
@mahfuzkaya2853
@mahfuzkaya2853 2 aylar önce
Teşekkürler haberci
@AquaLabTR
@AquaLabTR 3 aylar önce
Emeğine sağlık Çağrı hocam ❤
@baharerturk4855
@baharerturk4855 3 aylar önce
Kapak resmine çok güldüm sen çok yaşa çağrı 😂😂😂 çok tatlış olmuşsun😂
@yakupozcelik6852
@yakupozcelik6852 2 aylar önce
Iyi yayinlar Dunyanin ve memleketimizin en zeki insanlarinin bu guzel mavi gezegeni vakit varken kurtarmak ve sonsuza kadar yasamak yerine dunyanin kaynaklarini mars ta veya ayda koloni kurmak ve insanligin kurtulusu olarak gormesini ASLA ANLAYAMIYORUM
@umutsahin5133
@umutsahin5133 3 aylar önce
Seni yıllardır takip ediyorum hemen hemen kanalın ilk kurulduğundan beri:) Öncellikle bütün videolar için teşekkür ediyorum çok bilgilendirici emeğine sağlık. Konunun çok dışında ama seninde dişlerin sarı benimde öyle ben günde 3 kere fırçalıyorum. Ben nedenini biliyorum ama bilmeyenler için video çeker misin?
@user-iw2ml2xx3i
@user-iw2ml2xx3i 3 aylar önce
Dayı ne anlatıyon bırak diş hekimleri sağlık çalışanları anlatsın onu{ Boş teneke canlanıp yorum yazmak istese senden daha mantıklı düşünüp yorum yazardı }
@sinan.getboga
@sinan.getboga 3 aylar önce
Tartışmasız kanalın beni en çok etkileyen videosu bu oldu ✅
@alicanaltiner6550
@alicanaltiner6550 Aylar önce
Çok başarılısın her videonu severek dikkatli bir şekilde izliyorum Bir önerim olacak filmlerden aldığın kesirleri hangi filmlerden aldığını ekrana yazabilir misiniz
@tarkaytek8359
@tarkaytek8359 3 aylar önce
hocam ağzınıza sağlık çok güzel bir video olmuş. böyle bir konuyu günümüz baitclik yöntemleriyle birleştirip burada 10binlerce kişiye ulaştırabiliyor olmanız çok değerli, ellerinize sağlık. yalnız yapay zekanın günümüzdeki halini bu şekilde sadece sohbet etmekten başka bir işe yaramayan bir şey olarak nitelendirmek çok doğru olmamış. özellikle bu sohbet etme işini gpt modelleri sayesinde gerçek anlamda daha henüz son bir iki sene içerisinde yapabilmeye başlamışken, daha şimdiden bunun ile alakalı onlarca iş kolu, start-uplar ve projeler oluşmuşken ve yapay zeka konsepti bile kendi içerisinde sadece 1 yıl içerisinde bambaşka bir hale gelmişken bu yaklaşım biraz konuyu kaçırmamıza neden olabilir (: tabii ki anlattığınız konuyu pekiştirmek için kullandığınız 2 cümle yüzünden koca bir şey kaçırılacak değil ama yine de yaklaşım tarzı olarak bir belirteyim dedim.
@leetarik
@leetarik 3 aylar önce
iyiki varsın doktor ❤
@emreozan3475
@emreozan3475 3 aylar önce
Bir bilim insanı nasıl olunur, bu kadar bilgiyi nasıl bilebiliyorlar? Çağrı ağabey sen de bilim insanısın bu aşamaya gelene kadar hangi süreçlerden geçtin? Bununla ilgili bir video hazırlayabilir misiniz?
@jptgm
@jptgm 3 aylar önce
Diğer gezegenlerle ilgilide video yapar misiniz teşekkürler
@YangMedine23
@YangMedine23 3 aylar önce
Çağrı abi ilk önce selamlarrrr.Ben bir video konu önerisinde bulumacakdımda.Anksiyete,Sosyal Anksiyete,Ankastre,Panik atakakla alakalı bir video çekmenizi çok isterim.internetde sürekli karşıma çıkıyo bazen psikolohlar bazen normal kanallar tarafından çoğu belirtide var ama shorts videolarıyla buna karar verilmez diye düşünüyorum.Söylediğiniz her söze inancağım tek insansınız ve bu konu hakkında gerçekleri bilmek istiyorum.Derceleei varmıdır,geçicimidir,neden oluşur, filan en imce ayrıntısına kadar bir videi çekermisiniz nolirrr
@Deadlife710
@Deadlife710 3 aylar önce
Yapay zeka öyle bir seviyeye geliyor ki. Daha dün bir fizik sorusunu çözerken bunu yapay zekaya yaptırmak aklıma geldi ve yaptı ama yanlış. Şaşırtıcı olan çözümü yanlış yapması değil soru çözümü hakkında birbirimizle inatlaştık ve birbirimizden fikir aldık. Bu çok iyi bir seviye. Gün geçtikçe o kapıldığımız "Yapay zeka bizim sonumuz." cümlesi git gide bende etkisini kaybettiriyor. Yapay zekanın fiziksel bir ortama ihtiyacı yok dolayısıyla pekte sonumuz olacağı varsayımı çürüyor bende, her geçen gün.
@uca062206
@uca062206 3 aylar önce
Yapay zeka aklımızın değil, hayalimizin ötesindeki şeylerin gerçekleşmesi için bir yol açabilir.
@BugraKaanKAYA
@BugraKaanKAYA 3 aylar önce
Ben gerçekten ne kadar imkansız olduğunu bilsemde bu dünyada değilde farklı bir dünyada bir gezintiye çıkmak isterim. Bu konu hakkında esinlik belirtmem imkansız olsada, bana kalırsa insanlık elinde sonunda dünya dışı kolonileşmeye başlayacak. Umarım bende o günleri görürüm. Uzay ve bilinmezlikleriyle alakalı videoların çok hoşuma gidiyor seviliyosun abi
@ozeroner_OOT
@ozeroner_OOT 3 aylar önce
Güzel bilgi... Teşekkürler.
@birolog
@birolog 2 aylar önce
Çağrı kardeşime saygı ve selamlarımla. 07:31 OKŞİJEN 😇
@hz.nigga1
@hz.nigga1 Aylar önce
Gerçekten videoyu izlerken çok heyecanlandım marsa gittiğimiz disarda cocuklarin oynadigi bir mars gercekten cok guzel olurdu
@emreya
@emreya 3 aylar önce
Bu konuyu bilen The 100 dizisini izlemesi gerek. Mükemmel anlatım, mükemmel video.
@mehmetcoskun12
@mehmetcoskun12 3 aylar önce
Hayalim e bir adım daha
@user-iw2ml2xx3i
@user-iw2ml2xx3i 3 aylar önce
Hayalin için nasıl bir çaba gösteriyorsun hocam zor olmuyor mu
@mehmetcoskun12
@mehmetcoskun12 3 aylar önce
@@user-iw2ml2xx3i zor olan nedir mesela
@kendini_farket
@kendini_farket 3 aylar önce
Gerçekten hayrınlıkla izledim ve çok heyecanlandım
@jekamirkajmeran2280
@jekamirkajmeran2280 3 aylar önce
Müthiş emeğine sağlık
@Lauraqwh
@Lauraqwh 26 gün önce
O kadar shortsan sonra bu kanalda izleyecegim ilk uzun video...
@celalkandemir3005
@celalkandemir3005 3 aylar önce
Teşekkur ederim abi marsda nefes alabileceğime dair bildirimini bekliyordum şimdi Mars'a yola çıkabilirim
@MrAquila35
@MrAquila35 25 gün önce
yapay zeka için gerçekten çok iyi bir uygulama alanı olmuş.
@SemanurAkyuz
@SemanurAkyuz 3 aylar önce
Adam gerçekten hakkını veriyor:) teşekkürler evrim ağacı ❣️
@mariolove64
@mariolove64 2 aylar önce
Sizi seviyoruz
@aslsahin8776
@aslsahin8776 3 aylar önce
Kolonileşmenin kuralı var mıdır ? Nasıl olur ? Kolonileşme için en az kaç kişi gerekir ?... Kolonileşme ile alakalı bir video hazırlayabilir misiniz Çağrı hocam. Elinize sağlık 😊🎉
@user-iw2ml2xx3i
@user-iw2ml2xx3i 3 aylar önce
Sorduğun sorular o kadar çok basit ki 😅 ama neyse en azından videoyu izleyip merak ettiğin bişey cikarmissin diğerleri gibi sadece çağrı helal kralsin paşasin adam felan yapmadın 😂
@aslsahin8776
@aslsahin8776 3 aylar önce
@@user-iw2ml2xx3i Hevesimi kırdın. Sen de soru sor görelim😤
@yilmaz4598
@yilmaz4598 3 aylar önce
Heyecan verici ve ürkütücü