Karanlık

Venüs'te olası yaşam belirtisi sayılan fosfin bulundu!

Barış Özcan
görünümler 757 664
99% 7 517 60

14 Eylül 2020’de içinde uluslararası kalabalık bir bilim grubu Venüs’ün bulutlarında fosfin gazı bulduklarını açıkladılar ama bunun kesinlikle orada canlı bir yaşamın sonucunda oluştuğunu söyleyebilmek için hala erken. Venüs, tıpkı Mars gibi Dünya’nın komşusu, ama Dünya’ya Mars’tan daha yakın. O yüzden geceleri gökyüzünde çıplak gözle rahatlıkla görülebiliyor. Ay’dan sonra en parlak gökcismi olduğu için olsa gerek bizim kültürümüzde de Çoban Yıldızı olarak biliniyor. Güneş sisteminin ikinci gezegeni olmasına rağmen güneşe en yakın Merkür’den bile daha sıcak. Çünkü güneş ışınlarının dışarı çıkmasına izin vermeyen çok yoğun bir atmosferi var.
Güneş sistemimizde bugüne kadar en çok Mars’ta yaşam ihtimali üzerinde duruldu ve en çok oraya araç gönderildi. Venüs’te yaşam olabilme ihtimali de ilk kez gündeme gelmiyor tabi ama yüzeydeki sıcaklığının ortalama 464 °C olduğunu yani bir fırın kadar sıcak olduğunu düşünecek olursak oraya araç göndermenin pek de mantıklı olmadığını söyleyebiliriz. Yine de 1975’te Sovyetler Birliği’nin gönderdiği Venera 9 aracı Venüs yüzeyine inmeyi başardı ve oradan gönderdiği 180 derecelik şu fotoğraf başka bir gezegenden gönderilen ilk fotoğraf olarak tarihe geçti. Aslında 360 derecelik panaromik bir fotoğraf çekmesi planlanmıştı ama yüksek sıcaklıktan ötürü kameralar ve aracın kendisi çok kısa bir süre -birkaç saat kadar- görev yapabildi. Venera 9 aracı Venüs’e iniş yaparken yüzeyden 30-35 km yüksekte 30-40 km kalınlığında bulutlar olduğunu belirledi. Asit bulutları!
Böyle cehennem gibi bir ortamda canlı yaşamın izlerini sürmek doğal olarak pek çok kişi için yıllardır öncelik kazanamadı. Ta ki Cardiff Üniversitesi’nden astronom Jane Greaves 2018 yılında Venüs’ün atmosferine dair verileri incelerken orada fosfin molekülünün izlerine rastlayıncaya kadar.
Fosfinin ilk izlerini 2018’de keşfetmişler, peki açıklama neden dün yapıldı diye düşünüyor olabilirsiniz, çünkü her ne kadar bizimkilerden farklı konularda heyecan yaşasalar da bilim insanlarının bu heyecana yenik düşerek hata yapmamaları gerekiyor. Ekip halinde 18 aydan bu yana elde ettikleri verileri defalarca gözden geçirip analiz yapmışlar.
Elde ettikleri veriler deyince az önce de söylediğim gibi Venüs’e giden fazla bir uzay aracı yok. Daha çok teleskoplarla inceleniyor. Bu araştırma için Hawai’deki James Clerk Maxwell Teleskobu ve Şili’nin Atacama çölündeki 45 antenden oluşan ALMA gözlemevi kullanılmış. Bu teleskoplar ışık spektrumunun bizim göremediğimiz dalga boylarını da gözlemleyebiliyor. Daha iki hafta önce “bitkiler neden siyah değil de yeşildir?” diye bir video yapmıştım ve güneş ışınlarının nasıl absorbe edildiğinden söz etmiştim. İşte buna benzer bir şekilde gökbilimciler Venüs’ün atmosferindeki ışığı çok hassas ölçümlerle analiz edince şöyle bir spektrayla karşılaşmışlar. Beyaz çizgi ALMA gözlemevinin verisi, gri çizgi de James Clerk Maxwell Teleskobunun. Verilerin uyumlu olması dışında ortadaki dip noktayı görüyor musunuz? İşte milimetre uzunluğundaki o dalga boylarını fosfin molekülü absorbe ediyor.
Yani ya Venüs’ün yüzeyinde Walter White’ın karavanında bu üretiliyor ya da bu moleküller, Venüs'ün rüzgarla savrulan bulutlarında 55 ila 80 km yükseklikte yüzerek, daha düşük irtifalarda üretilen milimetrelik dalgaların bir kısmını emiyorlar.
Venüs’ün 55 ila 80 km üstündeki ortam, yüzeyindeki kadar kötü değil. Gerek atmosferik basınç ve gerekse 30 derece civarındaki ideal sıcaklığıyla Dünya’daki yaşam şartlarına benzediği için orada havada yüzen kentler kurulabileceği spekülasyonları bile yapılıyordu. Tabi sülfürik asit kısmını unutmamak lazım. Yine de o yükseklikte en azından mikrobik bir yaşam teorik olarak mümkün olabilir. Dünyadaki bazı mikroplar çevrelerinde yaklaşık %5'e kadar asitle baş edebiliyorlar.
Araştırmacılar fosfin molekülünü oluşturabilecek başka olasılıkları da hesaplamışlar. Mesela güneş ışığı, yüzeyden yukarı doğru savrulan mineraller, volkanlar veya şimşekler... Ancak bunların hiçbiri şu anda orada bulunduğu düşünülen miktarda fosfin üretmeye yetmiyor.
Kısaca bu keşif öyle ya da böyle çok önemli. Ya fosfin molekülünü üretebilecek yeni bir kimyasal mekanizma bulunmuş oldu ya da Venüs’te canlı yaşamın olası ilk işareti.
Bilim insanlarının bu heyecanına ben kendiminkini katayım şimdi. Başka bir gezegende yaşamın bulunması hiç kuşkusuz insanlık tarihinin en önemli keşfi olacak. Eğer ileride oraya gönderilecek yeni uzay araçlarıyla bu araştırma doğrulanırsa makaleye imza atan Clara Sousa-Silva gibi genç bilim insanları da tarihe geçecek. Doğrulanamazsa daha da iyi. Çünkü o zaman başka gezegenlere uzay aracı göndermeden, astronot olmadan, yeryüzünden yapılan teorik ve gözlemsel çalışmalarla bile canlı yaşamı keşfedebilme ihtimali hepimiz için hala var demektir.

katma

 

14 Sep 2020

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 100
oruc calilov
oruc calilov 8 dakika önce
lan baris halami nasaya tapiyosun?)))
Terane Iskenderov
Terane Iskenderov 2 saatler önce
Barış özcanın sesi bir harika adamım
KapşonluGenç Aydın
KapşonluGenç Aydın 3 saatler önce
bunu senden önce ytelevizyondan duyduyk ama imkansız o kadar sıcağa dayanacakalrını hiç sanmam 400 derece sıcaklığa kim dayancak
ege kara
ege kara 5 saatler önce
Bir film izlemiştim bir ekip hazırlandı marsa gö derildş ve bir bakterş bulundu o bakteriyi beslediler ve o bakteri büyümeye başladı sonra büyüdü büyüdü bir insan botunuda geçti sonra ekibi yok edip dünyaya yöneldi ve dünyayıda yok etmişti
Avukat Kızınız
Avukat Kızınız 5 saatler önce
Jetgiller Venüslü müymüş ?
Sabri Abi
Sabri Abi 5 saatler önce
Biraz yemek ye dostum zayıflıktan kırılacan
Ugur Yılmaz
Ugur Yılmaz 5 saatler önce
Dünya : venuste fosfin bulundu oleyy Venüs : eee nolmus gelcen mi😑🔥
Sabir Xudiyev
Sabir Xudiyev 7 saatler önce
La casa de papele profesör olarak keşke barış özcanı alsaymışlar
Ndgn
Ndgn 8 saatler önce
barış özcanın çok dini önemli değil de dine bakış açısını çok merak ediyorum
मनुष्य न्याय
trvid.com/video/video-b5ksNgbhqXg.html
मनुष्य न्याय
trvid.com/video/video-r9DbPV6jEYI.html 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏👍👍👍👍🇲🇾🇵🇰🇦🇿🇮🇩🇹🇷
Batuhan KURKMAZ
Batuhan KURKMAZ 8 saatler önce
😯
efrahim מבול
efrahim מבול 8 saatler önce
Nasaya güvenmiyorum
Ali Onur Özdemir
Ali Onur Özdemir 9 saatler önce
Türkiye'de yaşam belirtisi ne zaman bulunur?
CHRİST. 66
CHRİST. 66 10 saatler önce
Thank you.
Tosun Can
Tosun Can 10 saatler önce
Barış abi Venüs'te bulunan fosilin bize ne faydası var , şu an Reisimizin şahsi araştırmaları sonucu 45 tırılyar metreküp gaz bulduk , biraz da bu konulardan bahset , Reisimiz bir gece rüyasında görmüş şurayı kazın demiş gaz çıkmış ,gaz da bir fosil çeşididir. ayriyetten fosili bulan Kılara hanımı tebrik etmek gerekiyor, bana böyle iki tane bilim kadını verseler ben de kara delüklerin gizemini çözerim.
mehmet bakırtaş
mehmet bakırtaş 10 saatler önce
Allah için varsa gidebilecek en son ülkeler arasındayız. Amerikada yaşıyorsun uzaya gitmekten bahsediyorsun aldığın ücret belli aldığımız ücret belli yani saçma sapan
1 4 5 3
1 4 5 3 10 saatler önce
Yemek sepeti izleyim dedim barış özcan çıkıp çıkıp duruyor
aslan muhamed hamza ali
aslan muhamed hamza ali 11 saatler önce
Boşuna ugrasmasinlar istedikleri kadar bulsunlar ALLAH yaratmak istemeseydi olmazdi bu bilim adamlari bir molekül buldur tamam dir. Yasam var her şey tesadüfen oluştu diye onların amaci budur. Dünyayida yaratan ALLAH tir evrenide yaratan ALLAH gerisi boştur anca ALLAH in izin verdiklerini anlayabiliriz. Bizim dünyadaki amacimiza da bakmamiz gerekir.
Semih Maymunoğlu
Semih Maymunoğlu 11 saatler önce
Tamam.
Erkan Yildiz
Erkan Yildiz 11 saatler önce
abi seni cok seviyorum
Fikret Numan Emir
Fikret Numan Emir 11 saatler önce
Güzel video ben beğendim.
Tayfun Çelikel
Tayfun Çelikel 11 saatler önce
Ne saf adamsın
utku BALTA
utku BALTA 11 saatler önce
Adam haklı beyler dağılın
Kuzgun Bey
Kuzgun Bey 11 saatler önce
TRvid spacex yazınca barış Özcan'ın gelmesi ?!?
Dövüscü Eskisi
Dövüscü Eskisi 11 saatler önce
Nasa ne diyorsa o
FATİH GÖKSELL
FATİH GÖKSELL 12 saatler önce
Venuste milyonlarca önce yaşamın olabilecegine dair simule çalışmaları zaten vardı. Olsa olsa geçmişten kalan gaz olma ihtimali çok daha fazla. Şu anki Venüs ortamında 600 derece sıcaklığı var hatırladığım kadarıyla yaşamın olması ihtimali oldukça az. Çok umutlanmayalim derim.
Semih Maymunoğlu
Semih Maymunoğlu 11 saatler önce
Yüzeyinde dediğiniz yuksek sicakliklar. Bulunan fosfin, bulut katmanlarında ortalama 30 derece sicakliga sahip, ufak bir yerde.
Mustafa Parlakkan
Mustafa Parlakkan 12 saatler önce
Arkadaki ses çok rahatsız edici
Ilkin Qasimzade
Ilkin Qasimzade 12 saatler önce
Evrende yalnız oldugunu dusunmek okyanustan bir bardak su alip burda canli bir sey yok demek gibi bir sey
Yiğit Köylü
Yiğit Köylü 12 saatler önce
Çukur gibi saçma sapan bir dizinin youtube kanalı bile 5 milyon aboneye ulaşmış. Fakat hala youtube daki belki de en faydalı kanal olan Barış Özcan'ın 4,73 milyon abonesi olması üzücü😓😓
Yıldırım Yusuf yt
Yıldırım Yusuf yt 12 saatler önce
185 abonem var 200 yapan inşallah korona olmaz
Merve Gül
Merve Gül 12 saatler önce
Sıfırdan bir fizik serisi başlarsa çok yararlı olur.Yeni öğrenmek isteyenlere rehber olacaktır.
Muammer Özbay
Muammer Özbay 12 saatler önce
Venüs kaç milyon ışık yılı ötemizde? 1 ışık yılı kaç km ? Fosfin nedi ? Abd yıllardır her zaman uzaylılar geliyor diyerek film çekmiştir ve bize yıllardır uzaylılar dünya dışı varlıklar var diyerek zihnimize haps etmiştir, daha dune kadar abd uzaylılar için ordu kurmuştur bu uzaylılar her zaman dünyaya saldırmak gibi savaş filimleri çekilmiştir vs vs vs hadi diyelim o milyon ışık yılı ötedeki gezeni gördük nasıl bir teleskop ise maşallah fotoğraflayıp da bir kızıl ötesi ışık verip bak bak bak fosfini gördünüz, çocuk olsak da inansak .
Muhammet Duman
Muhammet Duman 12 saatler önce
abş bir gün asistanın olmak istiyorum
bobux man
bobux man 12 saatler önce
Bence walter white var
Burak BJK
Burak BJK 12 saatler önce
Mars: BRUH
Zeki Adam
Zeki Adam 12 saatler önce
Bilgi+zeka+analitik düşünme+parçalardan bütüne bilinmeyen şeyi baştan oluşturma =bu beni uzunca anlatan biçimi kısası ise "insan" diye okunuyor. Karmaşık düşüncelerin sonsuz bir döngüde olduğu bu evrende biz kendimizi bir şey başarmış zannediyoruz. Fakat şöyle ki aslında başarıyoruz da kendi içimizde. Bir ışık kadar hızlı olsakta evrendeki her bilgiyi öğrenmek hayallerimizi gerçekleştirmek o kadar kısa olamaz. Bunun için ancak bir boşluk gibi olmalıyız. Bizim hareket etmemize gerek yok biz zaten gideceğimiz yerin ta kendisiyiz olacağımız kişiyiz, sadece aynaya bakıp o boşluğu görmüyoruz. ışık veya başka şeyler içimizde yaşıyor. Sadece arada sırada aynaya bakmamız gerek. Keşke dünya hayallerimiz gibi olsa o zaman anlardık. Sadece ama sadece ana kişilere ve önemli şeylere odaklandığımızı. Hayal ederken 50 tane kişi hayal edin sadece birkaçı aklınıza gelicektir ama siz 50 kişinin orada olduğuna inanmak için hepsinin yüzünü ya yan yana parça parça hayal edeceksiniz ya da tek tek. Ikisinde de aslında 2 veya daha fazla yüz arasında çok hızlı bir şekilde geçiş yapıcaksınız ve bunu fark etmiyeceksiniz. Yanı aslında her zaman 1,2 veya 3 en fazla ise 7 kişiyi aynı anda hayal edebileceksiniz. Ben bunu istemiyorum gerçekliğin yani sandığımız gerçekliğin bize sunduğu daha ne ki. Daha fazlası varken biz sadece uzay ve diğer şeyler ile ilgileniyoruz hayal edemediğimiz için. Neden 1 kişi bile hayal etmiyor neden denemiyor. Yazılarımda bir yanlış varsa özür dilerim. Düşünceleriniz tam zıttım ise özür dilerim. Anlattıklarım size göre vakit kaybıysa özür dilerim. Fakat. Içimden geçenleri dökmem gerekiyordu.
pala tıravolta
pala tıravolta 12 saatler önce
tarihe geçti d,yon hangi kitapta yazıyo
pala tıravolta
pala tıravolta 12 saatler önce
herşeyi sen biliyon her duyduna deyil gördüne inan hatçeye deyil netçeye bak millet yemeye ekmek bulamıyo sen merkürden bahsediyon
Angry Cat
Angry Cat 12 saatler önce
Breaking bad)
ALI BEY
ALI BEY 12 saatler önce
Dünya: geçmiş olsun abi
Musa Kağan Karataş
Musa Kağan Karataş 13 saatler önce
Fosfinin gücü
ً
ً 13 saatler önce
yorumlara bakıyorum da herkesde "doğrulanamazsa ne olur?" kısmında reklam giriyor. bence barış özcan orada ne diyeceğini merak edeceğimizi ve videonun orasında çıkmayacağımızı bildiği için oraya reklam koymuş olabilir mi?
Mehmet Salih Koç
Mehmet Salih Koç 13 saatler önce
İnsan, uzay serüveninde henüz çok başlarda. Işık hızına ulaşabilen bir araç dahi bulunsa istenilen mesafedeki galaksilere ulaşmak için kimsenin ömrü yetmiyor. İnsanı uyutup ömrünü tüketmeden yapılacak keşifler de şu an bize çok uzak ihtimaller olarak kalıyor. Evrende canlı varsa da bu samanlıkta iğne aramaktan çok daha zor bir iş. Kaldı ki ne samanlık elimizin altında, ne de iğne, şu bildiğimiz iğne.
Elliott Rock
Elliott Rock 13 saatler önce
Milletçe, uydularla Venüs'e doğru "Hoşgeldiniz Uzaylılar" çalalım
strawberry_biscuit
strawberry_biscuit 13 saatler önce
Merhaba,ilk öncelikle değerinin bilinmediğini düşünüyorum. Mesela Türkiye'yi temsil eden "Enes Batur" kanalının bile çoğu videosunun çalıntı olması gibi."Kışkırtma" adındaki içeriğin bile normalde sorunlu bir içerik olmasına ramen insanlara bunun video için olduğunu bildikleri zaman normal geliyor ama gerçek hayatta böyle bir şeyin olması bile ruh hastalığı ve bu içerik sadece insanlara istemediği halde piskolajik yada fiziksel bir şiddet olması gibi.Genellikle Instagram,Tiktok v.b gibi sosyal medya platformlarının kitlesi biraz değişik çünkü bi insan bile sadece bir videoya 8 saniye bakması bile 170 bin like alıyor ama neden? Çünkü bu kitle genellikle güzelliğe bakıyor bununla ilgili çok fazla yorum gösterebilirim. Yani kısacası böyle şeylerin bile çok fazla beğeni alırken insanlara bilgi veren böyle harika bir kanalın bunlardan az beğeni alması bence doğru değil. (Umarım linç yemem.)
strawberry_biscuit
strawberry_biscuit 10 saatler önce
@Semih Maymunoğlu Evet Katılıyorum
Semih Maymunoğlu
Semih Maymunoğlu 10 saatler önce
Çok haklısınız. Cehalet bir hastalık gibi maalesef. Zoru, yani bilgiyi araştırmayı değil, kolayı yani önüne sunulanı yemeyi tercih ediyorlar. Sorgu yok suâl yok.
Ear Rape Turkey
Ear Rape Turkey 13 saatler önce
dünya dışı yaşam bulmamız bizim için o kadar da sevindirici bir haber olmayabilir. çok uzun bir konu nedenini bir yorumda anlatamam ama merak eden KURZGESAGT kanalında GREAT FILTERS videosunu izleyebilirler iyi özetlemişler olayı.
LOLOLOL
LOLOLOL 13 saatler önce
3.38 doğma büyüme adanalıyım beni yollayın ben giderim ahelnrlfngk
LOLOLOL
LOLOLOL 13 saatler önce
30derece mi? Adanadan serin 😂😂😂
Ahmet cem Doğan
Ahmet cem Doğan 14 saatler önce
Abi milyon dolar değerindeki problemler hakkında video çeker misin? Bir de 1990'dan beri çözülemeyen ama şimdi çözülmüş olan bir problem var .Bununla da ilgili video yapar mısın? Birde son olarak dijital bilginin kütlesi olduğunu iddia eden bir teori varmış.Bu konuda da video yapar mısın?
Alysia George
Alysia George 14 saatler önce
Çok güzel mübalağa ediyorsunuz. Ben de fikrimi paylaşmak istiyorum; Bence Uzay' da, daha önce hiç keşfedilmemiş, örneği veya kanıtı elimizde olmayan, kısacası hiç bilmediğimiz uzay cisimleri var... (Kara Delik gibi gizemli bir şey) Bu tür bir fikir kurup düşünmek bile beni çok heyecanlandırıyor...
İsmayılzade
İsmayılzade 14 saatler önce
Sovet döneminde mektebde öğretmenimiz demişdiki Venusda yaşam ola bilir.Bizim gezegene çok benziyor.Eskiden bu bilim vardı.
Efehan Tanırgan
Efehan Tanırgan 15 saatler önce
BARIŞ ABİ SENİ ÇOK SEVİYORUM SENİ KÖTÜLEMEYE ÇALIŞAN DALGA GEÇEN VEYA KÜFÜR EDEN İNSANLARI TAKMA SEVİLİYORSUN
m gencer
m gencer 16 saatler önce
Yersek ok ama yemedik.
Sinan Boz
Sinan Boz 16 saatler önce
O değilde bu video harika değilmi ay.link/pspuGt
Muhittin Muhitli
Muhittin Muhitli 17 saatler önce
Reis videoyla alakası yok ama hayatım boyunca merak ettiğim bir şey var: müslüman mısın? (Lütfen bilen birisi yazsın bunu meraktan çatlayacağım)
iClxp
iClxp 17 saatler önce
Bari bi uzaylı kankam olsun
Ek A
Ek A 17 saatler önce
trvid.com/video/video-mPXwY26IUCg.html barış özcanla ilgili bu rezaletle ilgili düşünceleriniz nedir?
Undyne TR
Undyne TR 17 saatler önce
Böyle ... bizden başka yaşam türleride var diyince biraz rahatsız oluyorum çünkü bizden daha üstün olabilirler bundan korkuyorum işte 😖
Hakan Bozdogan
Hakan Bozdogan 17 saatler önce
Lan bırak Küreselciler kuklası seni Papahan gibi batının bilim palavralarını tekrarlayıp duruyorsun şu elon musk ın roketindeki fare olayını nye ele almadın yemedi demi e tabi gerçekleri anlatmak için taşak lazım o da sende yok anlaşılan
Selamın Aleyküm
Selamın Aleyküm 17 saatler önce
Senin Bilimsel Açıklamalarına Bayılıyorum
TURKISH ARMY
TURKISH ARMY 17 saatler önce
aleyküm selam
Soirsko
Soirsko 18 saatler önce
Işın kılıçları var mı
Murad Huseynov
Murad Huseynov 18 saatler önce
Yarln musk ve ya bill gates söylese ki insanların osturak qazı işe yarar bir şey insanların götune boru takıp doğal qaz gibi kullanmak mümkün ya inanacaklar ya. Sen de bariş özcan ballandıra ballandıra anlatırsın genc claranın memelerini götunü falan da ilave edersin
Selcuk Incel
Selcuk Incel 18 saatler önce
bakın videoyu tam izleyin bu yorumu öyle okuyun ya venüs ne kadar sıcak
cabir cerrahoğlu
cabir cerrahoğlu 18 saatler önce
Bence karvanda ürtiyo
Selcuk Incel
Selcuk Incel 18 saatler önce
ayrıca Venüs de büyük bir karbondioksit =insanların nefes alamayacağı bir atmosfer tabakası bulunuyor buda orada yaşamı imkaansızlaştırıyor
Selcuk Incel
Selcuk Incel 18 saatler önce
bu teknoloji neredeki venüs müş yalan lan yalan anca 4000 yada 6000 yıllarında belkide hiçbir zaman
Turkish ARMY
Turkish ARMY 18 saatler önce
Ula herşeye çare buldunuz Bi koronaya çare bulamadınız
Selcuk Incel
Selcuk Incel 18 saatler önce
ayrıca 1. dünya savaşında Fosfin i işkenceli idam yada direkt idam olarak Almanlar kullandı inanmayan varsa araştırsın
SUFLE
SUFLE 18 saatler önce
Muazzam bir çalışma
Selcuk Incel
Selcuk Incel 18 saatler önce
venüste yaşam olamaz (bu zamanki teknolojiyle)neden ; 1:en sıcak gezegen (424 derece )yani =türkiye bile en fazla 45 46 derece olabiliyor en sıcak çöller bile 56.7 derece 2: su yok olsa bile su 100 derecede buhar oluyor 3:insanlar derileri gerçek anlamda yanmadan orada nasıl kalacaklar 4:hadi hepsini geçtim neyle gidip gelecez acil bir durum olsa o astronotları nasıla alıcan o gezegen bizimle aynı zamanda aynı yerde olmuyor ki. bunların hepsini nasıl karşılıyacaız oksijenden bahsetmiyorum ama dediği gibi bunla beslenip 424 dereceye dayanlıklı hayvan varsa buyrun atıp gidelim fosfin lerini de oraya atsınlar eğer tüm söylediklerime cevabı olan varsa yanıtladan yazsın sadece bu 4 neden bile venüste yaşamın olamayacağını gösteriyor
Nil Özdemir
Nil Özdemir 18 saatler önce
Keşke uzay kadar okyanusları da araştırsak. Okyanuslar hakkında bilmediğimiz ve keşfetmemiz gereken o kadar çok şey var ki..
Serkan Türk
Serkan Türk 18 saatler önce
Selam.orada hayat varsa niye gidip orada yasamiyorsunuz.
Efe BEY
Efe BEY 19 saatler önce
VALLA VENÜSTE YAŞAM OLSUN BEN GÖNÜLLÜ OLARAK GİDERİM DÜNYADA YAŞAM FELAN KALMAMIŞ
Cengizhan Sahin
Cengizhan Sahin 19 saatler önce
Buraların tadı kalmadı zaten
Onur Eren YTBR
Onur Eren YTBR 19 saatler önce
Bugün 6. sınıf konularına geçtik tüm derslerde ve gezegenleri öğrendik yani 1. merkür 2.venüs venüs merkürden sıcak falan sürekli bu konular çıkıyr sdjıhazıdsan
harbiyel roblox
harbiyel roblox 19 saatler önce
Kitap: uzaylılar yok marsta su bulduk bu var mq sen bir bokuna yaramayan matematiğe çalış Barış özcan: venüs de yaşam var Marsta belki var ama bulunacak 4. Boyut nedir? Uzay hakkında bilgiler var Meb: kitap seni büyütür youtube gerizekalıların yeri Barış özcan takipçileri: kitap ne işimize yarar? Bu zekice videolar nasıl etkiler zoom sanki çok iyi eba sanki dünyanın en iyi kanalı Düşün kim haklı şimdi
tural movlamov
tural movlamov 19 saatler önce
Baris Ozcan abi, bu kesif sayesinde Elon Musk adli trol dunyayi bi 10 yil daha oyalar. Sen de Elonu bize cabli canli izletirsin. Yaparsin sen abi. Dunyada 1000 le cocuk acliktan olurken sen bu palyaco Elonun yaptiklarini bize canli canli izletirsin. Yaparsin sen. Nasa hayrani abimiz. Elimizdekinin kiymetini bilelim. Elimizde herkese yetecek kadar buyuk yer kuresi var. Icinde herkesin cok refah seviyede yasayabilecegi hem de. Ama elon gibi palyacolar iyi insan olsalardi dunyadan kenarda degil dunyadaki hayati kurtarmaya calisirdi.
YURI GAGARIN
YURI GAGARIN 19 saatler önce
Dünyadaki yaşamı bitirmeyin de.....
can kaya
can kaya 19 saatler önce
Barış kardeşim,ben amatör olarak atmaca ve şahinleri izliyorum.Senin çok güzel bir video’nu seyrettim ,kamerayla ilgili.Ben bu kuşları videoya çekip yavaş çekimde incelemek istiyorum.Ve uzakta olan hareketlerini de kayıt edip,yavaş çekimede almak isterim.Bana hangi kamerayı önerirsin. Ayrıca; Kuşların dalışa geçtiklerinde yer küreden ne kadar uzaklıkta olduklarını ,ava dalış açılarını ve hızlarını ölçmek ve bunları bilgisayarda kurgulamak isterim.Nasıl bir programla veya kamerayla bunu nasıl bir bilgisayarda yapabilirim.Bilgi verirseniz , çok müteşekkir olurum.Teşekkür ederim.
Ahmet Şimşek
Ahmet Şimşek 20 saatler önce
Abi sen anlattın ben hiç heyecanlanmadım tek mıyım
Tarık Demir
Tarık Demir 20 saatler önce
Nasanın sadık köpeği.
Kaslı Maslı
Kaslı Maslı 20 saatler önce
arkadaşlar ben de 40 aboneyim 50 olur mu
Kaslı Maslı
Kaslı Maslı 20 saatler önce
arkadaşlar ben de 40 aboneyim 50 olur mu
Kaslı Maslı
Kaslı Maslı 20 saatler önce
arkadaşlar ben de 40 aboneyim 50 olur mu
Sukran Yilmaz
Sukran Yilmaz 20 saatler önce
A daaaaam
Anıl Ahmet
Anıl Ahmet 20 saatler önce
Masal bitti, simdi uyku vakti...
Reşat Cevatsoy
Reşat Cevatsoy 20 saatler önce
Azerbaycandan selamlar Türklerime!!!♥️♥️♥️❤❤❤😍😍😍🌹🌹🌹👍👍👍🇹🇷❤🇦🇿🇹🇷❤🇦🇿🇹🇷❤🇦🇿🇹🇷❤🇦🇿🇹🇷❤🇦🇿👍👍👍✊✊🤚🤚🤚🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲❤🇹🇷🇦🇿🇵🇰❤🇹🇷🇦🇿🇵🇰❤
SİYAH BULUT
SİYAH BULUT 20 saatler önce
Video biter yeniden odunsal hayatıma dönerim bu arada ben bir kapıyım
Fırat Bakır
Fırat Bakır 20 saatler önce
Barış Bey, ben ve kardeşim bir mobil oyun projesi üstünde çalışıyoruz 2 hafta içersinde ön kayıta atmayı planlıyoruz yaklaşık 2 ay sonra oyunun yapımı tamamen biter ve play store ilk paylaşacağımız bir oyun olacak, grafikleri iyi, uzun soluklu oynanabilen bir oyun yani uğraşmaya değer bir oyun yaptığımızı düşünüyoruz yaklaşık 3-4 ay aydır uğraşıyoruz umarım en az 1milyon indirmeye ulaşırız ve başka bir mobil oyun üzerindede çalışıyoruz, sizden istediğim 1 günlüğüne sayfanızda paylaşmanız oyunun popüler olması için yeterli ve fazla bile olur. Teşekkürler
cemil sahbaz
cemil sahbaz 20 saatler önce
Fak men
Resul Kaptan
Resul Kaptan 21 saatler önce
İste gercek bir youtuber. Türkiye de birincilik senin hakkın bence. Enes batur vs degil.
UYGURDEVLET
UYGURDEVLET 21 saatler önce
Barış özcan= doğrulanırsa clara gibi bilim insanları dünya tarihine geçecek. Doğrulanamzsa ne olur? Reklam= omo kirleri etkili bir biçimde çıkarır.
Zeynep Döne Dağlı
Zeynep Döne Dağlı 21 saatler önce
Barış Özcan Milli Eğitim Bakanı olsun.
Melih Kurtarıcı
Melih Kurtarıcı 21 saatler önce
Barış merhaba, Dünyanın en iyi surfçüleri hakkında bir içerik düşünür müsün? Müthiş hikayeleri var.
Oyun Gamer
Oyun Gamer 21 saatler önce
paragrafı ezberleyip gelmiş gibisin saçma bir video olmuş.
मनुष्य न्याय
trvid.com/video/video-ZCqwC9u5BA0.html 🙏🙏🙏🙏🙏🙏👍👍👍👍👍👍🇲🇾🇵🇰🇦🇿🇮🇩🇹🇷
exo tuç
exo tuç 21 saatler önce
Venüsün içindeki fosfin: Say my Name
Smudge Barış Özcan
Smudge Barış Özcan 21 saatler önce
Neden başka gezegenlere geçmeye çalışıyoruz orayıdamı mahvedeceyiz
Fezya Su
Fezya Su 21 saatler önce
NASA:Mars Alyssa:Mars SpaceX:Mars Uzaylılar:Mars Kırmızı:Mars Dünya:Mars Herkes:Mars Mars:ben . . . . . . . . . VANÜS:MERHABALAR
Melike Yağmur Göksu
Melike Yağmur Göksu 21 saatler önce
Ya bişi dicem hep bilimsel gerçekleri sen mi buluyorsun valla bravo işte Türkiyebu adamlar sayesinde yükseliyor
GÜNDAY KARABEYOĞLU
GÜNDAY KARABEYOĞLU 21 saatler önce
heycanımı tutamadım patladımm
Kitap Kurdu
Kitap Kurdu 21 saatler önce
Barış abi iyi hoş diyorsun fakat Türkiye gençleri için tabiri caizse "Sanat sanat için" düşüncesini biraz da olsa bırakman gerekiyor. Yani Türkiye gerçeklerini görmeden ütopik bir yaşam sunuyorsun gençlere. ABD'de bu normal olabilir fakat Türkiye, ABD değil maalesef.
Sonraki
Bitkiler neden siyah değil, yeşildir?
14:09
Hareket imkansızdır! - Zeno paradoksu
12:59
Venüs'te Yaşam mı Bulundu?
08:40
görünümler 86 000
Su altında yaşanabilir mi?
19:59
görünümler 1 200 000
GELECEĞİ HATIRLAMAK
11:15
görünümler 1 200 000