Karanlık

Uykunun en güçlü şekli: KAHVUYKU

Barış Özcan
görünümler 1 440 987
99% 14 273 137

Pazar günü yayınladığım bu videoları genellikle kahvaltı yaparken izlediğinizi söylüyorsunuz. Eğer öyleyse, şu anda bu videoyu kahvaltı masasında izliyorsanız, öncelikle afiyet olsun. Büyük bir ihtimalle şu anda çayınızı yudumluyorsunuz. Çünkü istatistiklere göre dünyada en çok çay içen ülke Türkiye. Kişi başı yılda 3,5 kg çay tüketiyoruz. Listenin ikinci sırasındaki en yakın rakibimiz İrlanda ve onun ardından gelen İngiltere bile -ki biliyorsunuz İngilizlerin çay sevgisi meşhurdur- yılda 2 kg civarında... Neredeyse bu iki ülkedeki kişilerin tükettiği çayın toplamını biz tek başımıza içiyoruz. Genellikle de kahvaltıda yapıyoruz bu işi. Peki kahvaltıda çayınızı yudumlarken hiç düşündünüz mü neden bu öğüne kahvaltı dendiğini?
Bunun için 374 yıl geriye gitmemiz gerekiyor. Evliya Çelebi 1645 yılında Erzurum’a gittiğinde oradaki yemek kültürü hakkında şu satırları kaleme almıştı:
“Ve yine ale's-seher yedi yire dahi onar fağfûrî kahvealtı ta‘âm çekilirdi. Ve hazînedâr ve silâhdâr ve çukadâr ve nişâncı ve mühürdâra ve'l-hâsıl yedi iç ağaları mertebe sâhiblerine beşer sahan kahvealtı ta‘âm çıkup anlar ile cümle iç ağaları tahte'l-kahve futûr ederlerdi.”
Bu iki cümlede üç kez kahvaltı deniyor. Kahvealtı ya da tahte’l kahve şeklinde. Seyahatname’de aynı sayfalarda sabahları (alesseher) kahveyle yenilen hafif bir yemek tarif ediliyor. Çayla yenilen değil. Çay çok daha eski bir içecek olmasına rağmen o dönemde Anadolu topraklarında pek bilinmiyordu. Sabahları herkes kahve içiyordu. İlk kez Evliya Çelebi’nin kayıtlara geçirdiği bu kahve altı kelimesi de yüzyıllar içerisinde kahvaltıya dönüştü. O yüzyıllar içerisinde çay bitkisiyle tanışıp onu kahveden daha çok sever hale gelsek de günün en önemli öğününe hala kahvaltı diyoruz.
Bu uzun girişi yapma sebebim sizlere yeni bir kelimeyi tanıtmak istemem. Kahvuyku. Bu kelimeyi tamamen Evliya Çelebi’den ilham alarak ben uydurdum. Kahvaltı = kahveyle yenilen yemek demiştik. Kahvuyku kelimesini de şöyle tanımlayabiliriz: Kahvuyku = kahve sonrası uyku.

katma

 

30 Nov 2019

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 80
Sukran Acuner
Sukran Acuner 6 saatler önce
Yassa
furkan kaya
furkan kaya 21 saatler önce
Konuyla pek alakası yok abi ama bir konudan bahsetmek istiyorum. Üniversite hazırlık döneminde olduğum için mi yoksa genel olarak bir özelliğim olduğu için mi bilmiyorum bir şeylerin çabuk olup bitmesini istiyorum. Sanki hızlı olursam hayatım daha dengede daha iyi kaliteli olucakmış gibi hissediyorum birçok öreneği vardır ama mesela youtube videoları faydalı olduğunu bilsemde içim içimi yiğiiyor zaman kaybıı diyorum ve geçiyorum kendi kendime öyle olmadığını biliyorum ama engel olamıyorum. Bu bir tür hastalık mı nasıl atlatılır bilmek isterim buraya yazasım geldi teşekkürler.
Fatma Sezgin
Fatma Sezgin 22 saatler önce
1400 yıl önce peygamberimizin tavsiye ettiği “kaylule sünneti” 💁🏻‍♀️
Şahnaz Nart
Şahnaz Nart Gün önce
Çayaltı🤣🤣
HOLY -T
HOLY -T Gün önce
Abi sıkıntı şu ki ben öğlen uyanıyorum hksjdjd
HOLY -T
HOLY -T Gün önce
Yarışmalı inhibasyooonn abi seviliyosun 💕
Coffee
Coffee Gün önce
İŞTE BUUU! Çoğu çevrem kahve içip uyuduğuma inanamıyordu.. Belli ki aynı şeyi bulmuşuz Barış abi🙊😂
Umut Ökkeş Çiçek
Bugün bu tekniği denemeyi deniyecem. Denersem yanıt olarak yazarım
eylül çelik
eylül çelik Gün önce
Efsanesiniz:)
burak avşaroğlu
burak avşaroğlu 2 gün önce
çayaltı = çaydanlık hahahahaha :)
Curse of Peverell
Curse of Peverell 2 gün önce
Bu tekniği uygulamak için önce öğlen uyanma alışkanlığımdan vaz geçmem gerek
Kadirlee
Kadirlee 3 gün önce
Türk kahvesi mi ???
miss lavinia
miss lavinia 3 gün önce
Keşke bu videoyu 6 ay önce izleseymişim :/.
Nicat Sadiq
Nicat Sadiq 4 gün önce
Amma şimdi onu yaptığımızda, organizmanın gidişatını bozmuş olmuyormuyuz? yani zararları vardır herhalde varsa neler?
Fatih Akliman
Fatih Akliman 4 gün önce
23 Sayısı Önemli Haklısınız, Çünkü Elazığ’ın Plakası 😎😬
sora
sora 4 gün önce
4:27 o kadar ders çalışıyorum hocaları dinliyorum hiç biri sizin anlattığınız mantıkla yaklaşmadı derse bundan sonra bu mantıkla ilerleyeceğim teşekkürler
Günseli Alpengin
Günseli Alpengin 4 gün önce
Siesta benzeri bir şey bu da.
Ömer Faruk Kalpaklı
9:52 ayakta uyumak mı milli sporumuz
Kaan Galatasaray
Kaan Galatasaray 4 gün önce
Barış abi... Günümüz teknolojisi ve göz sağlığı konulu bir video sence de çok faydalı olmaz mı?
Marilyn Vivaldi manson
Kafeini burundan çekebilir miyim acaba
Betül Ceren
Betül Ceren 5 gün önce
çayvaltı
Sevda Akkale - Svd Yapım
Korona günlerinin sanırım 70. günü falan , yani sokağa çıkmayıp işleri evden yürüttüğüm sürecin çarşamba gecesinde izliyorum ve sanırım yarın ilk iş deneyeceğim. Evde olmama rağmen 24 saat neden yetmiyor çözemiyorum .. belki yeni bir video konusu olabilir..
irem ellek
irem ellek 7 gün önce
Az önce uyandım ve mükemmel hissediyorum teşekkürler
KULLANICI BEY
KULLANICI BEY 8 gün önce
Salı gunu öğle yemeği ve kahve eşliğinde on numara gidiyor video 🙋🏻‍♂️
Kemal Erdoğan
Kemal Erdoğan 8 gün önce
Dolmuşlar da uyumasam daha iyi oluyor çünkü futbool la aram hiç iyi olmasa da ne zaman uyusam ayağıma hızlı bir top geliyor bende haliyle öndeki koltuğa tekme attıyorum
Halil Bakırcı
Halil Bakırcı 9 gün önce
Kahv Beklee Uyku - Kahvuyku
Aslan muhammed
Aslan muhammed 9 gün önce
Ben bunu bilinçsizce yapıp yarım saate yakın uyur kalkardım ama isteyerek uyumuyordum ben ve sonra o kadar sinirlenirdimki kahvenin bende ters estki yaptığını düşünürdüm
Keramet Murat
Keramet Murat 9 gün önce
Barış abi Kayluleden neden bahsetmedin? Geniş və güzəl bi araştırma yapmışken?
Atakan Güler
Atakan Güler 10 gün önce
Lisedeyken ilk tenefüs kahve içip 2. dersin başında kısa bir uykuyla tam olarak bu etkiyi tecrübe ediyordum. Meğersem böyle bir sebebi varmış. Emeğine sağlık Barış abi.
Deniz Eser
Deniz Eser 11 gün önce
97 bin like nescafe çalışanları ve sevenleri :=)
Sedanur
Sedanur 11 gün önce
Benim ciddi bir kansızlığım olduğu için biliyorum. Kansızlık problemi olan insanların yemekten hemen sonra veya 15 dk sonra kahve çay tüketmemesi gerekiyor diye biliyorum. Tam olarak tıbbi açıklamasını yapamayabilirim ama doktorum bana kesinlikle yemek yedikten en azından 1 saat dolana kadar çay kahve tüketmememi söylemişti. Kansızlığı olanların dikkatli olması gereken bir konu özellikle haplarla kontrol sağlanmaya çalışılıyorsa. Kansızlık biliyorsunuz ki her zaman bitkin hissettiren bir problem öğleden sonra zinde kalayım diye uzun bir süre bitkin ve solgun gezmeyin. Dikkatli olalım diye yazmak istedim. Ben de dikkate almıyordum ama kansızlık çok büyük bir sıkıntı.
Sedanur
Sedanur 11 gün önce
users.metu.edu.tr/gugur/kansizlik.htm bıraktığım linkin son paragrafını okursanız yardımcı olur, özellikle haber sitesi olmayan, bir doktorun verdiği tavsiye olsun diye araştırdım umarım yardımcı olur sağlıklı kalın. Barış abi seni de çok seviyorum ✋🏻
Çağla Çuluk
Çağla Çuluk 11 gün önce
Hocam artık pazar günü yok
Hilal İlksen Ozan
Hilal İlksen Ozan 12 gün önce
11-12 civarlarında kahvaltı yapan aileme sahipken bu biraz zor olabilir .d
Nilgun KIRIJIAN
Nilgun KIRIJIAN 12 gün önce
Dunyadaki çay tuketim istatistikleri ! Pays Consommation par habitant en kg / par an Koweït 2,86 Irlande 2,31 Qatar 2,04 Turquie 2,02 Afghanistan 2,01 Royaume-Uni 1,97 Source : 1, p. 2.
gvb gvv
gvb gvv 12 gün önce
Sen nasıl bi kralsın ya .d
Hüseyin Bakcan
Hüseyin Bakcan 12 gün önce
Kahvaltıyı kahveden önce yenen yemek olarak biliyordum. Türklerin sabahları yemekten sonra kahve içme kültürü vardır. Bu yüzden kahve altı sözcüğünden oluşmuştur. Ben öyle okumuştum. :)
hakan öksün
hakan öksün 12 gün önce
bu yeni birşey degilki asırlar öncesinden hz muhammet sav in bir sünnetidir müslümalar bunu bilir uygular 12 13 saatler arasında
ferhat tatlısu
ferhat tatlısu 13 gün önce
ayy erzurumluyum tüylerim dikenleşti
Hiç kimse
Hiç kimse 13 gün önce
Benim uykuya geçişim en az 100 110 dakika zaten hshshs 17 18 saat uyusam da uyandığımda enerjik olmuyorum ben, 7 saat uyuyup uyansam da enerjik olmuyorum, 4 saat uyusam uyansam da enerjik olmuyorum. Velhasıl hiç enerjik olmuyorum. Acep nedendir?
Deniz Ozmalkoc
Deniz Ozmalkoc 13 gün önce
Uykum geldi
Hamdi Mantarci
Hamdi Mantarci 13 gün önce
Reis öğle yemeginin agirligini atmak fiziksel aktivite veya yogun calisma hayati.Birde o agirligin asil sebebi yemegi gerektigi gibi cignemeyip migdeye indirmek,suyu az içmek diye düşünüyorum.Bilmem anlatabildimmi?😂🤣
by fatih
by fatih 14 gün önce
Barış abi seni 5 yıldır severek takip ediyorum. Bence bu biraz hatalı bir içerik. Bu video biraz tıbbi bir konu. her insanın metabolizması aynı hızda çalışmaz. 18 yaşında bir gencin içtiği kahve atıyorum 5 dakika içinde kanına karışıp etkisinin gösteriyorsa , 40 yaşında bir adamın ( bu sen olabilirsin mesela) içtiği kahvenin kana karışıp etkisini göstermesi yaklaşık 20 dakikadır... Çünkü 40 yaşındaki yetişkin bir adamla 18 yaşındaki bir gencin kalbinin dakikada atış miktarı aynı değil. kalp atış hızları insanlarda yaşlandıkça düşer. kısacası Sevgili abicim, bu videoda bahsettiğin olay sende söylediğin gibi olabilir ama gençlerde içilen kahve çok hızlı kana karışır. bu da kafeinin uykuyu kaçırması demektir. yani genç bir kahveyi içer içmez uykusu kaçacaktır. Dolayısıyla bu içerik yası geçkinler işin geçerli, gençler için geçersiz :) saygılar.
simge uzun
simge uzun 14 gün önce
ben kafamı yastığa koyduğum anda uyuyorum hiç bekleme sürem yok :D
Ufuk Aksel
Ufuk Aksel 14 gün önce
salı akşamı izliyorum
BİLGE ARIKCA
BİLGE ARIKCA 15 gün önce
Barış abi saat 11.30 ile 12.30 arasında uyunacak 1 saatlik uyku 4 ssatlik bir uyku bedeldir bunu bir kitapta okumuştum
BİLGE ARIKCA
BİLGE ARIKCA 15 gün önce
Abi inşallah korona olmazsın.
Ekrem Abi
Ekrem Abi 15 gün önce
Barış abi yenge seni beslemiyor ise bir dahaki videoda zıpla alkışla bir şey yap anlayalım yardımcı oluruz
Fatmanur Sarı
Fatmanur Sarı 15 gün önce
Nasıl daha az uyuyup daha çok uyuduğuma göre daha fazla verim alabilirim ( yks öğrencisiyim :'))
Sefa Genç
Sefa Genç 15 gün önce
Bi tek Üniv sınavına ben çalışmıyorm herhalde saldım ben :))
Betül Kaya
Betül Kaya 15 gün önce
sanırım benim adenosinler çok hızlı ya da kuvvetli kafeinlere sağdan soldan vuruyor. Yer bırakmıyor olmalı başka açıklaması yok
HÜSEYİN ÖZTAŞ
HÜSEYİN ÖZTAŞ 18 gün önce
9.20 Herkez dedi
Ekmek
Ekmek 18 gün önce
bir gece de cahil bırakıldık
Nurten Akkoç
Nurten Akkoç 18 gün önce
İki haftadır deniyorum. Kesinlikle tavsiye ederim
Onat San
Onat San 19 gün önce
Aa bende bunu yıllardır yapıyordum!
Emir Kaya
Emir Kaya 19 gün önce
ÇAYALTI
murat sahin
murat sahin 20 gün önce
öğlen uykusu peygamberimizin sünneti.
Cenk Gökçe
Cenk Gökçe 20 gün önce
Kahvustu bence
Usta Lawyer
Usta Lawyer 20 gün önce
Ramazanda sahurda içsek işe yarar mı ?¿
DOGANPASA:D :D
DOGANPASA:D :D 20 gün önce
Valla sabah 8de uyuyup öğlen 3te kalkıyorum 😂 artık bilmiyorum denedim biraz işe yaradı gibi
Beril Koç
Beril Koç 20 gün önce
❤️💛🧡
Fatih
Fatih 21 gün önce
Futur kahvaltı kahve altındaki kahvaltı
Feyza Trbzn
Feyza Trbzn 21 gün önce
*İslam dininin peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v.)'in ümmetine verdiği bir öğüt, ayrıca Emevilerden etkilenen İspanyollar da hala şu anda bile devam eden öğle uykusunu uyuyor. 1400 yıl önce insanlığa sunulmuştur bu nasihat.*
ramazan doruka
ramazan doruka 22 gün önce
Kaylule uykusu sünnettir :)
Sinan B
Sinan B 22 gün önce
Sabahları bile zinde kalkamıyorum ki
Kübra Ersari
Kübra Ersari 22 gün önce
Öğle namazından sonra kısa bir uyku sünnet diye biliyorum zaten
Lazy Gamer
Lazy Gamer 22 gün önce
🤔👌
22 Yolunda
22 Yolunda 22 gün önce
Kaylüle
Emine Berdan Aydın
Emine Berdan Aydın 22 gün önce
Abi sınan haftası denemistim bu kahvenin 30 dakika sonra etki ettigini ilk ogrendigimde o arada bari uyuyayim da dinlenmis olayim dedim ama baya baya iyi uyuya kaldim her seferinde bende kşe yaramiyor.
Canan Çelik
Canan Çelik 23 gün önce
Final haftasında hızlıca yudumladığım kahveden sonra tesadüf eseri keşfetmiştim. Sabaha kadar gözlerimi bile kırpmadan tüm konuları çalışabilmiştim. Yalnız kahvenin hemen ardından kalbim yerinden fırlayacakmış gibi bi çarpıntı olmuştu.
Emre Ayik
Emre Ayik 23 gün önce
Bu olayı üniversite sınavına çalışırken çok yaşamıştım.Ders çalışmaya başlamadan önce hep kahve yapar içerdim.Aradan 30 dakika sonra gözlerim yavaş yavaş kapanmaya başlardı.Gidip yarım saat 45 dakika uyurdum.Uyandıktan sonra 6 7 saat ne bir esneme ne de gözlerimde yorulma olurdu.
Hastalılkı Biri
Hastalılkı Biri 23 gün önce
1:35 amin
ilâydanur cicek
ilâydanur cicek 23 gün önce
Uha 10 Mayıs Pazar saat 23.18 ve ben pinekliyerek ders çalışmak için kendimi motive ediyorum
Mustafa 0nuk
Mustafa 0nuk 24 gün önce
her 1 fincan kahve içtiğimde uykum geliyor benim. videoya rast geldiğimde şaşırdım :)
yüzdeseksenkakao
yüzdeseksenkakao 24 gün önce
çok beğenerek izliyorum teşekkürler..
Mehmet Efe
Mehmet Efe 25 gün önce
adamsın sen ya
erdeso1
erdeso1 25 gün önce
Nasil yani Hindistan, Cin ve Srilankadan daha mi fazla iciyoruz?
gunel hasanova
gunel hasanova 25 gün önce
Ben bu videoyu 5 ay sonra cumartesi sabahi kahvalti yaparken izliyorum ama benim favorim cay kahve pek sevmem🥰🥰🥰
Vusal Quliyev
Vusal Quliyev 25 gün önce
Mən ayda 3 kq çay alıram evə ilə nə qədər edir😀
Sedat Yılmaz
Sedat Yılmaz 26 gün önce
Seyehatname atsırtı bilgisayarda yazılmış sonrada dizüstü denmiş galiba
Murat Fırat GÖBEL
Murat Fırat GÖBEL 26 gün önce
Hep yaptığım şeyi videoda anlatmış olman güzel...
Murat Fırat GÖBEL
Murat Fırat GÖBEL 26 gün önce
Türkiye ortalaması altındayım
Darkness
Darkness 26 gün önce
Ben her kahvaltıda 4,bardak çay içiyorum xd
Sonraki
The Formula of Hapiness : D+O+S+E
11:23
görünümler 1 300 000
A new SpaceX is born
17:53
görünümler 978 000
MYSTERY OF 42
13:33
görünümler 2 000 000
Why are the sculptures white?
08:05
görünümler 892 000
Yanıma Yanıma (Uzun)
3:27
görünümler 241 935
Die Vögler sind da - Ladykracher
1:23
görünümler 6 677 386
Lady Gaga, BLACKPINK - Sour Candy (Audio)
2:39