Karanlık

Titanic Gerçekte Neden Battı?

Evrim Ağacı
Abone ol
görünümler 918 062
100% 42 000 0

katma

 

27 Haz 2022

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 1 421
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı Aylar önce
02:30'da Titanic'in uzunluğu için 169.1 metre demişiz, tabii ki doğrusu 269.1 metre olacak. Özür dileriz. 💪 DESTEKÇİLERİMİZE KATILIN: Evrim Ağacı'nın Türkiye'deki bilim anlatıcılığı çalışmaları, yalnızca okurları ve izleyenleri tarafından maddi olarak desteklenmektedir. Bu destekler olmaksızın çalışmalarımızı sürdürmemiz mümkün değildir. Eğer yaptıklarımızı faydalı buluyorsanız ve daha fazlasını yapmamıza katkı sağlamak isterseniz, destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz (önem/fayda sırasına göre dizilmiştir; ancak size en kolay/faydalı gelenle destek olabilirsiniz): 📌 Kreosus ($): kreosus.com/evrimagaci2 📌 Patreon ($): www.patreon.com/evrimagaci 📌 Kreosus (₺): kreosus.com/evrimagaci 📌 TRvid Katıl (₺): trvid.com/u-evrimagacijoin 📌 Kriptopara, Diğer Yöntemler (IBAN) ve "Neden Destek İstiyoruz" Metnimiz: evrimagaci.org/destekol Yanımızda duran harika insanlar arasına katılmayı seçtiğiniz için çok teşekkürler! ❤
Dark Earl
Dark Earl 13 gün önce
@gunayfetaliyeva işte ona ilgi alanı diyoruz, bayyy?? □□□□□ Yani bir başka değimle eğer bir şeyi izliyorsan ve dinliyorsan üzerinde bıraktığını sandığın olumlu yönlerine göre ilgi duyuyor ola bilir ve ya tamamen gizem peşinde olan kendini bilgilerle tatmin etme çaban da ola bilir ki bu baya iyi bir şey abimiz Evrimin neden var olduğunu tam olarak açıklasa da görsek😔
gunayfetaliyeva
gunayfetaliyeva 15 gün önce
Seni dinlemeyi çok seviyorum. O kadar merak etdirici bir tarzda anlatıyorsun ki insan hiç sıkılmıyor
Suzuya Aoi
Suzuya Aoi 16 gün önce
abi pan american 914 uçagınında videosunu yapsana senden dinleyelim
Dark Earl
Dark Earl 22 gün önce
@Azeri bass Musics ayıbdi ala o nə sözdü yazırsan ölkəmizi biyabır edirsən .Adın görünmür deyə hər cür danışacağını fikirləşirsən
Oguz Atmaca
Oguz Atmaca 22 gün önce
@Dark Earl EVET insa esnasinda olmus
VicNox
VicNox Aylar önce
Uçak Kazası Raporu belgeselinin en ünlü cümleleri geldi aklıma: "Felaketler kendiliğinden olmaz, üst üste gelen hatalar ve koşullar silsilesi sonucunda oluşur". Bir de her kazadan sonra standartların düzeltilmesi de haliyle her alanda oluyor.
kungfukenny
kungfukenny 7 gün önce
Bazı kurallar kanla yazılıyor maalesef.özellikle havacılıkta
LEMON ENTERTAİNMENT
LEMON ENTERTAİNMENT 25 gün önce
Tüm uçakcilar galiba buraya toplanmış
LEMON ENTERTAİNMENT
LEMON ENTERTAİNMENT 25 gün önce
@Umut Elmalı bende :D
Marceline
Marceline 27 gün önce
Belgeseli nereden izleyebilirim?
Mert Murat Aydoğan
Sayımız epey var .
Onur King
Onur King Aylar önce
Ülkemizde yüzyıllardır süregelen dogmaların yıkılmasında ve yeni neslin bilinçlenmesinde büyük rol oynadığınız için size teşekkürler Evrim Ağacı .
Sukru Ordek
Sukru Ordek Aylar önce
Tamam izlemiyorum
iDeveLoper
iDeveLoper Aylar önce
Kaptan Smith'in kaptan odasına gidişi ve kapıyı kitlemesi... Çok güzel bir detay. Gemiyi en son kaptan terk edermiş. Ya diri, ya da ölü.
SS
SS 19 gün önce
@hitokiri mal mısın
Triba Zenika
Triba Zenika 28 gün önce
@hitokiri ajan smith?
OK
OK Aylar önce
​@Eren Kutluk ingiliz hollywood'u
Ahmet Ahmet
Ahmet Ahmet Aylar önce
@hitokiri 😂
hitokiri
hitokiri Aylar önce
Kaptan Jack sparrow olsa o gemi batmazdı
CharmQuell
CharmQuell Aylar önce
İnanılmaz bir videoydu. İçten teşekkürler 👏🏻
Sukru Ordek
Sukru Ordek Aylar önce
Tamam izlemiyorum
IAMLVN
IAMLVN Aylar önce
...
Ygruzova
Ygruzova Aylar önce
Wolfteam gibi batan geminin hikâyesi? Ben quell, charm quell xd
BardakAdam
BardakAdam Aylar önce
@w2 Ege Ben saat satayrü
w2 Ege
w2 Ege Aylar önce
Senin videoların gibi
ÖMER DOĞAN
ÖMER DOĞAN Aylar önce
Evrim Ağacı kanalı gerçekten bizlerin bilime olan ilgisinin artmasında ciddi derecede katkı sağlıyor. Herkes adına teşekkürler Evrim Ağacı💙
Koray Nergiz
Koray Nergiz Aylar önce
Güverte 2. sınıf öğrencisi olarak Titanik'ten sonra en büyük denizcilik devrimi SOLAS 1914 sözleşmesidir (Safety of Life at Sea) şu an biz 1974 versiyonunu kullanıyoruz ve sözleşme uyarınca eğer bir gemi yolcu taşıyorsa mürettebat ve yolcuların toplam sayısının %5 kadar fazlasını alabilecek miktarda ve kapasitede filika bulundurulması şarttır. Ve daha bir çok gereklilik özellikle payroteknik malzemeler ile ilgili.
Sude Kandemir
Sude Kandemir 9 gün önce
@Koray Nergiz Hürol hocek kaptanimi tanir misin abi ben de denizcilik lisesindeyim
Eelifnaz Altunkaya
Eelifnaz Altunkaya 18 gün önce
Paryoteknik ne dmsek
Koray Nergiz
Koray Nergiz 22 gün önce
@Eray Tann Pandemiden dolayı şirketler almadı o yüzden karada yaptım
Eray Tann
Eray Tann 24 gün önce
@Koray Nergiz kardeşim ben de duim 1.sınıf öğrencisiyim geçen yıl stajını karada mı yaptın gemide mi
Melih Kağan Özge
Melih Kağan Özge 25 gün önce
@Koray Nergiz Biliyorum ktu iyi bir üniversitemizlerinden biri
Arif ÜMİT
Arif ÜMİT Aylar önce
Size maddi olarak katkı veremiyorum diye üzülüyorum. O kadar güzel şeyler paylaşıyorsunuzki liyakatın hiç bir öneminin kalmadığı bugünlerde yeni nesli bilimle ve daha da önemlisi öğrenip öğretmekle donatıyorsunuz. Emeğinize çalışmanıza çabanıza ve ömrünüze sağlık. İyiki sizi takip ediyorum.
Musti
Musti 20 gün önce
Katki vermene ne gerek var kardeşim adam 1milyon abonesi var hala katki istiosa ayp yani
bıkkın
bıkkın Aylar önce
Uzun ve ayrıntılı olarak yazmıştım ama TRvid yayınlamıyor. Evrim Ağacı'na para harcamadan ve emek vermeden maddi destek yapmanın bir yolu var. Evrim Ağacı websitesinde destek bölümünde de öneriliyor. Brave kullanıp, hiçbir şey yapmadan Evrim Ağacı'na destek olabiliyorsunuz. Böyle de anlaşılmaz oldu, umarım silinmez de yorumum bir işe yarar.
Kerem
Kerem Aylar önce
@Vegan Diye Biri ilk seferde ben de öyle anladım kimileri bundan da pay çıkarmış hemencik
hamza t
hamza t Aylar önce
@Arif ÜMİT telefonunu çığart
Efe.
Efe. Aylar önce
@mujo martin duyar kasma be insan!
incel nicel
incel nicel Aylar önce
Aslında en büyük nedenlerlen birine tam değinmemişsiniz galiba. Normalde o tip bir kazada kullanılan çekilerin daha çok dayanması gerekirdi ancak o zamanlarda cok anlaşılmamış bir mekanizmayı hesap etmediler, DBTT. Kısaca, o çeliklerin esnek davranması ve karpuz gibi yarılmaması gerekiyordu ancak kullanılan kötü çelikten dolayı düşük sıcaklıkta olan buzlu sularda aşırı kırılgan bir yapıya sahip oldular ve tokluk kuvvekleri inanılmaz azaldı. Bundan dolayı da şak diye ikiye ayrıldılar.
Öykü Akbulut
Öykü Akbulut Aylar önce
@Nevzat Onur Kötü çelik diye bir şey olur. Belli alaşımlama oranları/Isıl işlemler diğerlerinden üstündür. Şimdi o dönem, özellikle red ve cold shortness olmaması için gereken sülfür/fosfor miktarları, bunların cüruf fazından belirlenmesi için gerekli analiz kapasitesi ve bilgi ile günümüz standardı bir olabilir mi? DBTT sıcaklığı en etkileyen şeylerden biri fosfor. Red Shortness için de Sülfür. Hem işleme sırasında çatlak, hem soğukta Cold Shortness ile DBTT yükselmesi. Günümüz standardının bilgi birikimi harici ne negatifi var?
Rab Cobanimdir eksigim olmaz
National geographiden araklamissiniz bilgiyi
Saruhan
Saruhan Aylar önce
@Almıla Özcan Rica ederim. Aynen öyle. İlginç bir şekilde bu bahsettiğiniz metal grupları varlar ancak farklı konseptlerde değerlendiriliyorlar. Kimya derslerini güzel dinlemişsiniz, unutmamışsınız.
Almıla Özcan
Almıla Özcan Aylar önce
@Saruhan Teşekkür ederim. Çok iyi anladım. Bu sünme için de hafif metal ya da yarı metal alaşımlar geliştiriliyor galiba.
New Life
New Life Aylar önce
Titaniğin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiş... nerden baksan her yerde hatalar ihmaller .. bu kadar devasa bir projenin bu kadar baştan savma bi yolculuğa sürüklenmesi yazık olmuş. 4 yaşımdan beri her fırsatta izlerim. Sanırım titaniğin son kalıntıları hâlâ duruyor okyanusta .. çok pahalı bir yolculukla kendilerini görme imkânı vardı da ☺ yetişemeyiz biz..
Chanticleer
Chanticleer Aylar önce
@Ray Emre TUFEKCI İmkan olsa keşke, görmek çok güzel olurdu gerçekten de.
Ray Emre TUFEKCI
Ray Emre TUFEKCI Aylar önce
Eğer çok merak ediyorsanız ve imkan da varsa Olympic gemisinin sökülen parçaları ile yapılmış bir restoran var. İngiltere'nin kuzeyinde, The White Swan Olympic restaurant diye aratırsanız bulursunuz.
SayBruhForMe_
SayBruhForMe_ Aylar önce
Aynı şey bismarck için de geçerli, ona da batmaz dediler o da daha ilk seferinde battı. Ve aynı şekilde ihmaller ve fazla özgüven yüzünden verilen yanlış kararlar yüzünden.
Fscuderia
Fscuderia Aylar önce
Kömür yangını meselesi de var ama bir bakıma geminin batmasını yavaşlatıcı bir etken olmuş bu durum. Kömür geminin buz dağına çarpmayan tarafına alındığı için ağırlık dengesi çarpışmadan önce geminin iskele tarafına yatmasına neden olacak şekilde bozukmuş. Sancak tarafından su almaya başlayınca biraz dengelenip su aldıkça da sancak tarafına daha çok dönmeye başlamış batarken. Ancak kazadan önce dengesi iskele tarafına doğru bozuk olmasaymış batmasından çok daha önce yan yatarak daha hızlı batacağını söylüyor bir takım kaynaklar. Tabiki mayına çarpmak ile buz dağına çarpmak aynı şey değil ama Britanic'in çok daha hızlı ve yan yatarak batmış olması da geminin batarken yan yatma eğilimine daha hızlı girmesi gerektiğini düşündürmüştü bana. Ayrıca videoda bahsedilen pruvadan dik olarak buz dağına çarpma mevzusuna hakkında, Olympic gemisinin 1. dünya savaşı sırasında bir alman denizaltısına çarparak batırmasını örnek olarak verebiliriz. WSL'ın rakibi Cunard lines'ın Lusitania gemisinin alman denizaltısı tarafından batırılmasının öcünü almış gibi bir durum olmuş o zamanlar. Bu arada lusitania ve kardeşi mauretania olympic sınıfı gemilerden önce yapılmış olmasına rağmen daha hızlı gemilermiş. Olympic sınıfı gemiler ise tasarlanırken hızdan çok lüks ve büyüklük olarak daha iyi olması planlanmış. Bu da yanlış biliniyor çoğu kişi tarafından. Video ile ilgili tek katılmadığım konu Bruce Ismay'in şeytanlaştırılması oldu biraz. Filmde de bu şekilde şeytanlaştırılmış bir karakter çizilmişti adama. Gemiden kurtulmuş olması da buna tuz biber ekmiş tabi. İlk indirilen filikalardan birinde can pazarı daha başlamamışken bulunmuş. Sonuçta gemiden sağ kurtulan tek erkek de Bruce Ismay değil. Zaten kazadan sonra 1. Dünya savaşında da Britanic'in kaybıyla birlikte WSL'ın batışı başlamış, sonra da Cunard'ın bünyesine geçip adı yavaş yavaş silinmiş. Adam kurtulmuş ama titanic ile o da batış sürecine girmiş. 20.yy'ın en büyük dramalarından birisi Titanic ve kardeşlerinin hikayesi beni de çok cezbetmiştir. Hem Olympic'in Hawk ile olan kazasından, hem Titanic'ten hem de Britanic'ten sağ olarak kurtulan Violet Jessop adında bir hemşire gibi olaylar da var. Tabi insan sayısı fazla olunca tesadüfler de kaçınılmaz olabiliyor.
Soner Gezici
Soner Gezici 12 saatler önce
@fiber wire Normal boş yapsa anlayacapım, uzun boş yapıyorlar okyoz burda zamana kaybı
fiber wire
fiber wire 29 gün önce
Boş yorum yapma. Hem de uzun
Ömer Güven
Ömer Güven Aylar önce
Her zamanki gibi; bilgilendirici, meraka sürükleyici, sade, dolu bir anlatımla harmanlanmış bir video. Teşekkürler Evrim Ağacı.
Father of Turks
Father of Turks Aylar önce
“İşte bu, Titanic'in bilimsel öyküsü..” Giriş kısmı bile insana güven veriyor.
VGA
VGA Aylar önce
Yakın tarihimizde ( 1 Mart 1958 Derince) yaşanan Üskudar faciası ne yazık ki pek bilinmiyor. Çoğu öğrenci 400e yakın kişinin hayatını kaybettiği bu denizcilik faciası maalesef yeterince anlatılmıyor.
≖‿≖ 𝓗𝓮𝔂
@İbrahim Halil Koşar Yani artık biz Türkler için sehit olmak sadece dini anlamda değil, her türlü TÜRKLÜK yolunda ölmek demek. Bu yüzden VATAN ve MİLLET uğruna ölen her TÜRK şehittir ve onları her daim hatırlayıp hatırlatacağız! Cok yasa Tengrizm!
Ozgur Demir
Ozgur Demir Aylar önce
@İbrahim Halil Koşar Avukatıyım, var. Sen ölmüş olsan gübre olurdun.
İbrahim Halil Koşar
@≖‿≖ 𝓗𝓮𝔂 Kanka dininizde şehitlik sayılmayan bir ölüm şekli var mı?
hamza t
hamza t Aylar önce
@≖‿≖ 𝓗𝓮𝔂 cennetin anahtarı sizin elinizde galiba
≖‿≖ 𝓗𝓮𝔂
Ertuğrul Faciası da ayni sekilde, gerci o buz dagi yerine bir tayfuna yakalanip batmisti, 600'e yakin kisi sehit olmustu.
Ayşe Altıntaş
Ayşe Altıntaş Aylar önce
Titanik filmi beni sadece son sahnelerinde çok etkilemişti . Çünkü Titanik gemisinin batışı ve o sırada yaşanan olaylar benim için çok şaşırtıcıydı. Küçüktüm ve bir gemi batınca ne olur , ne gibi bir felaket olabilir ? suya atlayıp kurtulsunlar gibi düşüncelerim vardı . Titanik filmi en çokta beni bu yönden etkiledi . Bir felaketin dehşetini görmemi sağladı . Sanıyorum izleyen bir çok kişi için de böyledir . Şimdi sizin anlattıklarınızdan sonra keşke mühendislik hataları ve ihmalkarlıkları daha çok öne çıkaran bir proje olsaymış diye geçirdim içimden . Bu arada video için çok teşekkürler . Yirmi beş dakika boyunca sıkılmadan izlettiğiniz ve emeğiniz için .
abdul kadir
abdul kadir 24 gün önce
Çoğunun ölme sebebi suyun çok soğuk olması
Can Acar
Can Acar Aylar önce
filika mevzusu doğru değil. o zamanın kurallarına göre yolcu gemileri taşıdığı yolcu sayısında göre değil, ağırlığına göre filika taşımakla yükümlülydü. Titanic ilk seferini yaptığında yolcu sayısında oranla dünyanın en çok filika taşıyan gemilerinden birisiydi. Titanic'in az sayıda filikaya sahip olduğu sürekli tekrarlanan bir şey ama gerçekliği yok. Eğer SS Californian'ın kaptanı adam olsaydı binlerce insan boş yere ölmezdi. Cameron'ın filminin en büyük suçu da Californian'ın tamamen filmden çıkarılması.(sinema versiyonundan silinmiş director's cut'a da girmemiş bir kısa sahnesi vardır) Telgrafçıların işvereni White Star Line değil, telgraf üreticisi ve operatörü olan Marconi idi. O zamanlar eğer Marconi telgraf istiyorsan operatörünü de Marconi gönderirdi. Maaşları muhtemelen düşüktü ama suç WSL'i değildi. Titanic'te bulunan telgrafçının Californian'ın telgrafını da almadığı doğru değil. Operatörün kapa çeneni diye bağırmasının sebebi Titanic'in telgraf operatörü mesajı kaydettikten sonra 10 dakika daha aynı mesajı yayınlamaya devam etmesiydi. İki gemi çok yakın olduğu için Ttianic'in operatörünün kulaklığında inanılmaz bir ses yapıyordu Californian'ın telgrafı. O zamanlar ses kısmak diye bir teknoloji yoktu. Sinyal ne kadar yakın olursa o kadar ses çıkardı. Californian'ın terbiyesizlik sebebiyle radyosunun kapattığı da doğru değil. Californian'da Titanic'in aksine sadece bir tane telgraf operatörü vardı. Adam mesaisi bittiği için telgrafını kapatıp uyumaya gitti. İşin asıl saçma yanı, Californian o kadar yakındı ki titanic'e, Titanic'in havaya fırlattığı işaret fişeklerini kolayca görebiliyorlardı. buna rağmen Californian'ın kaptanı şu radyo operatörünü bi uyandırayım da neymiş öğrenelim dememiş, sonrasında da işini kaybetmiştir. Titanic'in filikalarının çok az yolcuyla indirilip hareket etmesinin sebebi de buydu. Californian'ın yardım çağrılarını aldığını, onları kurtarmaya geleceğini düşünüyorlardı. Amaçları ilk yolcuları bırakıp, sonra geri dönüp diğerlerini almaktı. 10 yıldır takip ederim evrim ağacı, bu kadar popüler tarih yapmanız beni üzdü açıkçası. Cameron'ın filmini es geçip gerçek tarihi anlatalım demişsiniz ama filmin yaptığı hataların aynılarını yapmışsınız.
Soner Gezici
Soner Gezici 12 saatler önce
@Honey Bee kuralları biz koyar biz bozarız. o zamanlar öyle kural koyduk bu zmanlar başka.
Honey Bee
Honey Bee Aylar önce
@Can Acar taşıdığı yolcudan daha az filika var, nasıl uygun? Değil. Zaman falan önemsiz. Batması durumunda herkese yetecek filika yok, bu demek oluyor ki bazıları ölmek zorunda. Saçmalamayın.
Can Acar
Can Acar Aylar önce
@Hakan Taş kural ne demektir? Teamüle uygun demektir. Zamanın teamülü de oydu. O yüzden kurallara uygundu.
Ege Mermer San. Ltd. Şti.
@Can Acar kesinlikle katılıyorumm
Aga Be
Aga Be Aylar önce
Helal aga
Umut SAYILI
Umut SAYILI Aylar önce
Bugüne kadar birçok Titanic videosu izledim ama bu bilimsel açıdan en kapsamlısı olmuş. Evrim Ağacı'na da bu yakışırdı. Bir ekleme de ben yapmak isterim Malzeme Müh. olarak. Titanic buz dağına çarpmasa bile büyük ihtimalle batacaktı :) Çünkü 0'ın altında olan okyanus suyunda zaten gevrek davranış göstermekteydi. Bugün Çelik üretimi hakkında geldiğimiz noktada Titanic konusu birçok açıdan ele alınmıştır. Kaynaklarda üzerinde durulmuştur. O dönemde Çelik Carbon eklenmesiyle elde edilen bir malzeme olarak yeni kullanmaya başlanmıştı. Bugün bildiğimiz sünek-gevrek geçiş sıcaklığı o gün bilinmeyen bir kavramdı. Titanic güzergahında bulunan okyanus sularının 0'ın altında olması nedeniyle kullanılan Carbonlu çelik zaten gevrek bir davranış (cam gibi kırılgan) gösterecekti. Eğer bugünkü gibi sünek-gevrek geçiş sıcaklığı kavramı biliniyor olsaydı ve kullanılan Çelik buna göre üretilmiş olsaydı, buz dağına çarpmış olsa bile Titanic batmayacaktı. Çünkü çelik plakada o kadar büyük bir yırtık oluşmayacaktı. Bugünkü Gemi üretiminde kullanılan çelikler, üretilecek geminin rotasında olan suların sıcaklığına göre (20C --40 C) seçilmekte ve o sıcaklıklarda sünek davranış gösterebilecek şekilde tasarlanmaktadır.
Umut SAYILI
Umut SAYILI 12 gün önce
@Alp YILDIRIM aynen Kaynak Müh. eğitiminde çokça bahsedilir. Durup dururken ikiye ayrılan gemi örneği bile var ABD donanmasında. Siz bahsedince bunu da hatırladım. Teşekkürler.
M.ilker Görkem
M.ilker Görkem Aylar önce
Ben de ilk defa 1982 de 9 yaşındayken resimli bilgi ansiklopedisinde Titanic hikayesini okuduğumda çok etkilenmiştim kafamda hayal etmiştim o kitaptaki tek resme bakarak. Bir şekilde çocukları çok etkiliyor demek ki bu facia hikayesi. Yıllar sonra filmini izlediğimde de en çok etkilendiğim kısım çarpışma sonrası gemiden gelen o demir gıcırtılarıydı. En ilginç olan kısım da şu an videonun 18:20 sn de iken bir an hadi lan çabuk haber verin yoksa batacaksınız demek gibi bir his oluşması... Teşekkürler Evrim ağacı 30 yıl sonra o ilk okuduğum anlara döndüm
Soner Gezici
Soner Gezici 12 saatler önce
1982 de 9 yaşındaysaaa şu an 49 yaşındasın.ız. Abi
Ali Sefa
Ali Sefa Aylar önce
Bilimsel konuları sıkmadan anlatmanız ve keyifle dinlememiz gerçekten kalitelibi bilim kanalısınız. ,👍
Soner Gezici
Soner Gezici 12 saatler önce
kalitelibilibilibilibilibilibilibili
Burak Gürpınar
Burak Gürpınar Aylar önce
Bir Titanic hayranı olarak filmini defalarca ve çıkan belgesellerini hepsini izlemiş biri olarak mükemmel bir video 👌🏼
Murat Koraltay
Murat Koraltay Aylar önce
Titanik egosu yüksek kişiler sayesinde batmış.Her felaketten ders çıkarmak gerekir.Bİlmediğimiz kısımları çok iyi açıkladınız.Emeğiniz saygıdeger.Teşekkürler ve saygılar..
Soner Gezici
Soner Gezici 12 saatler önce
Yüksek egolular artık gemi yapmasın lütven!!!
Murat Kacar
Murat Kacar Aylar önce
Kesinlikle İngilizce altyazı eklenmesi lazım, muazzam iş tebrikler.
normal
normal Aylar önce
Harika bir araştırma yapmışsınız, teşekkürler. Bu olaylar silsilesinin ve gözardı edilen dikkatsizliklerin büyük bir yıkımı oldu ,bu beni düşündürtüyor.
Koç 21
Koç 21 Aylar önce
Yine çok ilgi çekici bir konu ve yine mükemml bir anlatım. İyiki varsın Evrim Ağacı❤️
Mert Arpacı
Mert Arpacı Aylar önce
Mükemmel bir video.Değerli Evrim Ağacı Ekibi’ne ve Çağrı Mert Bakırcı hocamıza emekleri için teşekkür ediyorum.
Refik Davultas
Refik Davultas Aylar önce
Ağzına sağlık hocam. Öğretmen olsanız, öğrencileriniz kesinlikle prof olur
Khalida Velizadeh
Khalida Velizadeh 15 gün önce
Seçtiğiniz konular ve anlatımız çok güzel. Sizi Azerbaycandan severek takip ediyorum🥰
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 15 gün önce
Çok teşekkürler, Azerbaycan'a selamlar. 👋
Bilgehan Yıkılmaz
Gerçekten harika ve muhteşem bir kanal. Bir videoda Titanic neden battıyi incelerken diğer videoda smeagolun hastalığı neydi konusunu işleyen binbir çeşit farklı konuda daldan dala atlayıp her çiçekten farklı bir nektar toplayan arılar gibi her konuya bilimsel açıdan yaklaşmanin ve mantıkli bir açıklama bulmanın mümkün olduğu kanıtı niteliğinde bir kanal. Gerçekten bu vibe çok güzel veriliyor bu kanalda. Evrim ağacı ailesi içerik üreticileri Çağrı hocam ve izleyicileri ile hep birlikte hep varolsun 🙏
Tan Çiçek
Tan Çiçek Aylar önce
Sanırım 3-4 yıldır sizi takip ediyorum. Beklemediğim bir konuda,beklemediğim bir bakın açısıyla yaklaştığınız Titanic bakın açım değişti..Harikaydı.umarım bu tarz yaklaşımlarınız devam eder. Tekrar teşekkür ederim.
Afterglow
Afterglow Aylar önce
Emeğiniz için çok teşekkürler. Herzamanki gibi çok bilgilendirici bir video.
Talip Ateş
Talip Ateş Aylar önce
Vay bee evrim ağacı elimizde büyüdü bee 😁😁 Yıllardır takipçisiyim geçen yıl ve bu yıl meyvesinin almaya başladı 1 milyon takipçiden sonra büyümesi daha hızlı oldu çünkü gerçekten hak ettiler içerikler profesyonel hazırlanmış akıcılık ciddi anlamada iyi tebrikler Evrim Ağacı 👍
AynurSedef gasimova
AynurSedef gasimova 25 gün önce
Yıllardır takipçisiyim kanalın, Muhteşem içerik 👏👏👏 Filmin kendisinden çok ben J.Camerona hayran kalmıştım, yolçuların aileleri ile tek tek tanıştı, onlara karşı bir sorumluluk hissediyorum demişti ,olaya çok hakimdi, hatta ilk başlarda eleştiriler almıştı gemi dikey batamaz diye ama sonra haklı olduğu anlaşıldı ,zaten kendisi de dalgıç ,defalarca titaniyi ziyaret etti,adam efsane
Münir Kızılay
Münir Kızılay Aylar önce
Günden güne video kalitenizi iyileştiriyorsunuz. Tebrik ederim. Her videonuzu zevkle takip ediyorum. Basarılarınızın devamını dilerim
Mehmet Özgür Özdemir
Her ne kadar dramatik bir hikaye de olsa anlatımın sayesinde yine keyifle izledim ve dinledim. Emeklerin karşılığını bulsun kardeşim 🙏
Mavi AY
Mavi AY Aylar önce
Yine harika bilgilendirici bir video olmuş, Rica etsem Hindistan'daki sentinal adası ve içindeki kabileden bahsedermisiniz. Neden gizemli? belkide kesfetmedigimiz farklı bir hayvan türü evrimleşmiştir kulağa çılgınca geliyor.
Soner Gezici
Soner Gezici 12 saatler önce
82 sentinal 83 musul
Game Street
Game Street 12 gün önce
Çok alternatif bir düşünce.Olsa,olsaydı,ne olurdu gibi farklı görüş açılarına bayılıyorum.Titanickin hikayesini o kadar kanaldan izledim hepsinden daha bilimsel ve mantıklı açıklamışsın.En sevdiğim ve sonunda duyduğum cümle şuydu"titanic aşk gemisi değil"biri anladı sonunda.
Ray Emre TUFEKCI
Ray Emre TUFEKCI Aylar önce
Merak edenler, görmek isteyenler ve imkânı da olanlar için Olympic gemisinin sökülen parçaları ile yapılmış bir restoran var. İngiltere'nin kuzeyinde, The White Swan Olympic restaurant diye aratırsanız bulursunuz.
Selim Düzgün
Selim Düzgün Aylar önce
Costa Concordia'yı da bekleriz hocam. 2012'ydi galiba. Firmasının en büyük gemisi karaya 40-50 metrede, yarım günden uzun süren bir zamanda battı ve buna rağmen yüzlerce insan öldü. Bu devirde, bu teknolojiyle ve bu kadar rahat koşullarda nasıl olabiliyor aklım almadı bir türlü. 300 metreden uzun, 5000 den fazla yolcu kapasiteli gemiler hala güvenilir değil mi yoksa?
Zehranur Kula
Zehranur Kula 15 gün önce
Ruhi çenet çok güzel anlatmış o geminin hikayesini eğer izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim 🥰
Selim Düzgün
Selim Düzgün Aylar önce
@Murat Gökhan Gökçe evet öyleymiş, teşekkürler.
Murat Gökhan Gökçe
Yanlış aklınızda kalmış.. Yüzlerce değil.. Gemideki 4252 kişiden, 32 kişi öldü..
Serkan Sener
Serkan Sener Aylar önce
Bir sürü Titanik belgeseli izledim, gemiyle ilgili her şeyi bildiğimi düşünüyordum. Ta ki Evrim Ağacı doluluğu ile anlatılana kadar…
Bugger Night
Bugger Night Aylar önce
+1
Gwn Aliy3va
Gwn Aliy3va Aylar önce
Kesinlikle katılıyorum
İhsan Ulak
İhsan Ulak Aylar önce
Kahvaltı yaparken izleyeceğim bir vídeo daha hiç birşey aramama gerek kalmsdı :) teşekkürler evrim ağaçı iyi ki varsınız ❤️
Ramazan Bircan
Ramazan Bircan 18 gün önce
Sanki filmi gerçekleriyle tekrardan izledim be. Eyvallah dostum. Ağzına sağlık
Goblin Neferi
Goblin Neferi Aylar önce
Evrensel yasaların bize bir kez daha önemini gösteriyor. Geçmişten pay biçmek gelecek nesillerin iyiliği için dir.
Honey Bee
Honey Bee Aylar önce
Asıl sebebi iletişimsizlik gibi görünüyor. Resmen çevresindeki gemiler uyarmış ama adam dinlememiş, kaptan da bu sebeple durmadan devam etmiş ve buzdağına çarpmışlar. Diğer gemi gibi sabahı bekleyip devam etseler böyle olmazdı belki.
KRONOS
KRONOS Aylar önce
Abi çok önemli bir şeyi atlamışsın. Titanic'in yapım aşamasında tam buzdağının çarptığı yerde büyük bir yangın çıktı ve 3 hafta devam etti. Ve tabi ki orada ki çeleik eridikçe eridi. Ve ayrıca bu yanık orda büyük bir siyahlık oluştuğu için gemi kameralara ve zenginlere basına fln kusursuz olması için ters çevrildi ve o siyahlık gözükmedi. Yani Titanik aslında oraya değildi başka bir yere çarpsaydı kullanılan çelik çok güçlüydü yani kesinlikle delip geçerdi buzu.
Hakan Tunç
Hakan Tunç Aylar önce
Hocam ağzınıza, emeğinize sağlık o şahane anlatımınızla bugüne kadar ki en efsane video olmuş hocam bi gemi ve titaniksever biri olarak tekrardan size ve ekibin emeğinize sağlık EFSANELER ÖLMEZMİŞ...
Arda Balkan
Arda Balkan Aylar önce
Her zamanki gibi içerik kalitesi ve harika sunumuyla muhteşem bir video daha. Keyifle izledim, teşekkürler.
Kardelen Aygan
Kardelen Aygan Aylar önce
Ağzına sağlık . Çok güzel bir çalışma sundun bizlere, tebrikler 🎉👏🏼
Nur Ateş
Nur Ateş Aylar önce
İhmalkarlık her yerde büyük kayıplara yol açıyor maalesef. Bu güzel video için teşekkürler Evrim Ağacı ❤️
CARBON MAN
CARBON MAN Aylar önce
Tabii titanik de hep aşkları ile beyaz perdeye yansıdı. Bir tersanenin ve iş adamlarının başarısızlığı yüzünden 1500 kişinin ölmesi nedeniyle bir vicdan muhasebesi, mahkemede dava konusu yapılan hukuk mücadelesi olarak farklı bir titanik yapmak hiç bir yapımcının aklına gelmedi. Yani filmin ana konusu aşk değilde bir de soruşturma ve mahkeme süreci olsa değişik bir titanik filmi olur. "Titanik Dosyası", "Titanik Davası " gibi. Mesela hikayenin gerçeğine uygun olarak 100 yıl sonra titanik dosyasının tekrar açılması gibi günümüzde geçen bir hikaye olarak da film yapılabilir diyorum.
Abdulgani FIRAT
Abdulgani FIRAT Aylar önce
Tam bir iş sağlığı ve güvenliği ders konusu. İş kazası nedenleri çok güzel anlatılmış. Videonun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.20 May.2022
0606brave
0606brave Aylar önce
Ufak bir düzeltme: Titanic'in boyu 169 metre değil 269 metredir. Dil sürçmesi olmuş sanırım. :)
Mehmet Yeşilyurt
Mehmet Yeşilyurt Aylar önce
Film olarak şahsen 1958 yapımı A Night To Remember'ı o meşhur 97 yapımı Titanic'e tercih ederim. Belgesel olarak da "Inside The Titanic" diye bir belgesel izlemiştim, o güzeldi.
stylish outfits
stylish outfits Aylar önce
Bu güne kadar gördüğüm en iyi anlatım! Teşekkür ederim
Taner ağar
Taner ağar Aylar önce
Barış Özcan ve evrim ağacının acaip başka bir aurasi var. İnanılmaz başarılılar. Cok iyi anlaticilar tebrik ederim
AstormiN
AstormiN Aylar önce
sadece buz dağına çarpma nedenli olarak bildiğim ve defalarca izlediğim "titanik efsanesini" gerçekten öğrenebildiğim için çok mutluyum. teşekkürler evrim ağacı!
Kadircan ÖKSÜZOĞLU
Tam bir felaket. Birbirini takip eden aksaklıklar yüzünden adeta ölümü çekmişler. Dehşet verici. Teşekkürler.
Soner Gezici
Soner Gezici 12 saatler önce
Ölenle ölünmez, bişey değil.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı Aylar önce
Evet, ne yazık ki!😞
kenan karadag
kenan karadag Aylar önce
Emeğinize yüreğinize sağlık...
Lexbu
Lexbu Aylar önce
her videoda kaliteyi daha da üst düzeye taşıyorsunuz helal olsun
izleyici
izleyici Aylar önce
Şunu da eklemekte fayda var National da yayinlanan James Cameron la 20 yıl belgeselinde filikalarin suya indirilme sürelerini test ettiler görünen o ki geminin hızlı batması yüzünden daha fazla filika olması çok bir anlam ifade etmiyordu zaten var olanı insan üstü bir çabayla zor indirmisler
Yasin Balcı
Yasin Balcı Aylar önce
Daha önce titanik filmini izledim üzerinede bu belgesel tadında harika videoyu izlediğim için adeta olayı yaşamış gibi hissettim 24 dakika 35 saniye nasıl geçti fatketmedim bile ağzına yüreğine sağlık kardeşim
Eren Eren
Eren Eren Aylar önce
Ufkum açıldı, teşekkürler evrim ağacı, yine bizleri gururlandırdınız. Sizi seviyorum.
Mustafa Arn
Mustafa Arn Aylar önce
harika anlatım için teşekkür ederim, bir ara filmini izlediğimiz poseidon gemisini de işlerseniz çok sevinirim
Erkam Burak Günaydın
Kısaca şunu görmüşde oluyoruz. Dünyanın en iyi en sağlam gemisi liyakatsiz adamlara verildiği zaman onun bile batabileceği gerçeği. Ayrıca Costa Concordia ile ilgilide bir video yapabilirmisiniz?
Nazire Üzen
Nazire Üzen Aylar önce
Anlatım çok akıcı insan hiç sıkılmıyor. Reklamlara rağmen bölünmüyor. 🙏🏻👏🏻
bugrayuzer
bugrayuzer Aylar önce
Daha 7 yaşından itibaren araştırmacıymışsınız hocam :-D
Galatasaray Sonsuzadek
Pov:Gerçekten Hocanızdır
Muhammet Aksakal
Muhammet Aksakal Aylar önce
Titanik beni hep derinden etkilemiştir. Popüler olmasından bağımsız olarak ben bunda ölümün en zor şekli olan boğularak ölmenin ve bunun yüzlerce insanın başına gelmiş bir durum olmasının sebep olduğunu düşünüyorum.
Stdio.h
Stdio.h Aylar önce
Rms titanik gemicilikte belirlenmemiş standartlar nedeniyle batmıştır. O gemide 1500 kişi öldü lakin ardından gelen düzenlemeler ile bugün güvenli denizciliği sürdürebiliyoruz. Maalesef taşımacılıkta bazi olaylar yaşanmadan önlemler standartlar belirlenemiyor.
Birkan Balaban
Birkan Balaban Aylar önce
Harika bir vidyo olmuş, teşekkürler
p0d
p0d Aylar önce
nefis, müthiş bir video. çok teşekkür ederiz Evrim Ağacı ♥️
Ercan Kuru
Ercan Kuru Aylar önce
Batış hikayeleri hep aynı sanıyorum. Teknik hatalar, yanlış kararlar, işçiye verilmeyen değer, aşırı özgüven. Hepsi ne kadar da tanıdık öyle değil mi?
Melih Kağan Özge
Melih Kağan Özge Aylar önce
Çağrı hocam yine harika bir video olmuş Emeğine sağlık ❤
Bekir Matur
Bekir Matur Aylar önce
Yalnız bu videonun da can alıcı noktasını söyleyeyim . O zamandan bu zamana kadar titanige benzer hataları yapmamak adina buz devriyesini ABD ve İngiltere kuruyor. Sinyaller asla kapatılmıyor. İşte Batı sadece çalıştığı için değil sorumluluk bilincine sahip olduğu için de batı oldu. Türkiye'de şimdi bir deprem olsa 8,5 şiddetinde gene 99 depremine benzer deprem goruruz
akkaboz
akkaboz 15 gün önce
Tekniğini merak edenler için: Kullanılan malzemelerin DBTT (ductile-to-brittle transition temperature) açısından her türlü sıcaklık göz önüne alınarak DBTT'nin üzerinde yer alacak şekilde tasarlanması, kullanılması gerekiyor. Yani Titanic'de çeliğin yerine demir kullanımı sonucunda buradaki temel sorun, okyanus sularının düşük sıcaklıklarında malzemenin sünek-gevrek geçiş sıcaklığının altında kalmasının sonucunda kullanılan malzemenin daha kırılgan bir davranış sergilemesinden kaynaklanıyor. DBTT'nin altına düşüldüğünde ise darbe direncinde devasa bir kayıp yaşanıyor.
Metin Manav
Metin Manav 2 gün önce
@akkaboz ben yorumu genele yazıcaktım aslında senin yorumun altına olmuş :) videoda konuşulan demir çelik mevzusu içindi.
akkaboz
akkaboz 2 gün önce
@Metin Manav oradaki materyalin daha doğrusu dizayn sürecinde temelinde dikkat edilmesi gerekilen olayı yani DBTT nedir bunu açıklamaya çalışmıştım malzeme seleksiyon konusunda yoksa burada 1000 adet seçenek üzerine konuşulur tartışılır. 😁✌🏻
Metin Manav
Metin Manav 2 gün önce
Aslında demir olarak kullanılan yüksek karbon içeren demirlerdir. Saf demir sanayide kullanılmaz çok yumuşak ve işlevsizdir. İçerisindeki karbonu önce alırsın sonra ihtiyaca göre yani sünek mi sert mi istiyorsun buna göre (çok derin bir konudur sayısız kitap var malzeme biliminde) karbon ilave edersin. Verilen bilgi yanlış değil ama eksik.
~[soft]~ dayligth
~[soft]~ dayligth Aylar önce
kendimi kaptırmışım en az 5-10 video izledim ve hepside çok güzeldi youtube türkiyenin en iyi bilim kanalı sizsiniz,böyle güzel içerikler yaptığınız için teşekkür ederim.
Emre Dağaşan
Emre Dağaşan Aylar önce
Yine içerik efsane, iyi ki böyle kanallar var :) teşekkürler 🙏
firas dikçe
firas dikçe Aylar önce
Tişörtünüzdeki LOTR göndermesine bayıldım, yine her zamanki gibi mükemmel bir video emeğinize sağlık.
Argun Berke Doğan
Argun Berke Doğan Aylar önce
Filikalarla ilgili farklı bir durum daha var. Titaniğin filikaları manuel olarak vinçlerle indiriliyordu. Bugünkü gibi elektronik vinçlerle değil. Bu filikaların hazırlanması ve indirilmesi oldukça uzun sürüyordu, james cameronun yaptığı belgeselde de bu duruma değinilmiştir. Titanik bunun iki üç katı filika taşısa bile hepsini zamanında indirmek mümkün olmayacaktı. Hatta en son filika, titanik batmadan yalnızca on beş yirmi dakika önce indirilebilmişti. Elbette fazladan filikalar can kaybını azaltırdı, ancak tamamının dolu indirilebilmesi çok düşük bir ihtimal.
Gökhan DURAN
Gökhan DURAN 26 gün önce
abi 1.6 milyon abone oldun . helal olsun buyuk emek var ama hala video baslarında dilenmekten de vazgeçmiyorsun valla bravo.
yolgezer memleket'in
Evrim ağacı ve çağrı'nın ilk sınıf vurgulu videosu sanırım. Elinize sağlık yine keyifle izledim
under
under Aylar önce
muhteşem içerik muhteşem sunum. teşekkür ederiz. o kadar titanic materyaline maruz kaldıktan sonra bir video daha izleyebileceğimiz sanmazdım. evrim ağacı'ndan gelince tereddüt etmeden tıkladım. iyi yapmışım.
Süleyman Çakır
Süleyman Çakır Aylar önce
Harika bir video olmuş. Böyle içeriklerin Türkçe üretilmesi de ayrı bir güzel
SERDAR KAN
SERDAR KAN Aylar önce
O kadar açık net bir şekilde anlatmışsın ki bu şekilde ne filmi nede belgeseli anlatmadı. Bu kadar çok hatalar olduğunu eminim çok az sayıda insan biliyordur. Ama şu an gerçeği öğrendik.
djserdar
djserdar Aylar önce
Hocam nefis anlatım. Ağzınıza sağlık..
KÜBRA KAHRAMAN
KÜBRA KAHRAMAN Aylar önce
Evrim ağacı gerçekten bana bize ailemize çok yararı oldu bu bilgileri nereden buluyorsanız çok teşekkür ederim.😁😁
Ayat Ishan
Ayat Ishan Aylar önce
Birçok Titanic gerçekleri videosu izlemiş birisi olarak, baya bilmediğim çok şey öğrendim teşekkürler!
Tuba Birkac
Tuba Birkac Aylar önce
Gerçekci ve harika anlatım 👏🏻
Fizika kursu
Fizika kursu Aylar önce
Hocam bakıyorum 1.56Mln-luk bilim ailesi olmuşuz ve sayımız katlanarak artıyor bilimin nuru etrafında toplanmaktan güzel hiçbirşey olamaz
Ezgi rüzgar
Ezgi rüzgar Aylar önce
Valla bilgileri öyle dolu öyle profesyonel şekilde aktarıyorsunuzki para ödemem gerekiyor gibi hissediyorum bedava ulaşabiliyor olmak lüks gibi geliyor size helal olsun
Genç Genç
Genç Genç Aylar önce
Hocam, bazı insanlar öldükten sonra neden yıllarca çürümez. Bu konu hakkında bir video yapabilir misiniz?
Frt1 Kck
Frt1 Kck Aylar önce
Sancak kısmında inşaat halindeyken yangın çıktığını ve bazı resimlerde bu yangının etkisi olan eğilmeler görünüyordu. Darbeyide burdan alınca aksilikler zincirine bir halka daha.
Recep Şahin
Recep Şahin Aylar önce
Ana neden geminin tersanede tam da hasar aldığı bölgenin içten yanmış ve çeliğin zayıflamış olması ile birlikte içerideki su tahliye motorlarının çalışmaması başı çekiyor.
Wujusage
Wujusage Aylar önce
büyük şeylerden her zaman korkmuşumdur... Uzaya ilgim olsada herhangi bir temsili görsel gördüğümde korkudan tüylerim diken diken oluyor
Ceren
Ceren Aylar önce
Merhabalar, Öncelikle bu video için ve diğer tüm videolarınız için, emekleriniz için çok çok minnettarım. Benim bir süredir sormak istediğim bir soru vardı ama nereden sorabileceğimi bilemediğim için buraya yazmak istedim. Bu aralar sosyal medya platformlarında sesli butonlarla ile eğitilen evcil hayvanlar görüyorum. Yemek, tuvalet gibi temel şeylerin eğitilebilmesini normal karşılasam da bazı evcil hayvanlara artık insanların bu butonlarla cümle kurdurabildiğini fark ettim ve bu videolar beni biraz şaşırttı doğrusu. Bunun nasıl yapıldığına dair mutlaka bir açıklama vardır. En doğru da sizden öğrenebileceğimi düşündüğüm için buraya yazdım. Yorumum size ulaşırsa çok mutlu olurum. Teşekkürler 😊
35ozgur
35ozgur Aylar önce
Sovereign of the seas, liberty of the seas crusie gemilerinde çalıştım 18 ay kadar o zaman dolar 1.5 lira idi ... water tight doors var personelin yattığı yerlerde ve daha altlarda. bu kapıların el ile durduralamıyacağını göstermek için kemik parçalamışlardı eğitimlerde.... Daha fazla sayıda Fakir insan yanarak vb öldü başka bir deniz kazasında (yolcu gemisi tanker ile çarpışıyor) denizin üzerindede dahi yangın çıkıyordu ama onu film vb yapmadılar 19 mayıs kutlu olsun
35ozgur
35ozgur Aylar önce
@Gaming Everywhere valla biraz zor haftalık izin yok..... her gece gemide yatıyorsun... işin yoksa limanda iken çık gez yemek içmek gemiden iş kontratı bitince sağlık güvencen yok yeni yerler görmek için bulunmaz fırsat cococay, cozumel, key West, Nassau vb yerler görme şansım oldu şu anda TC de çalışıp oralara gitmek hayal..... Çin, hindistan Filipinli ler çoğunlukta tek tük amarikalı çalışsan var onlar da dansçı yada officer vb şirket 50 dolar maaş veriyor 1000 dolar bahşiş alamazsan tamamlıyor minimum kazanç bu
Gaming Everywhere
Gaming Everywhere Aylar önce
nasil bir sey hocam gemide calismak
TENSES .
TENSES . Aylar önce
Sovereign şu sıralar maalesef sökülüyor İzmir'de.
Murat Turgal
Murat Turgal 27 gün önce
Videolar çok Güzel bilgilendiriyor.Çalışmalarınız mükemmel 100%.
Gül Gül
Gül Gül Aylar önce
Kesinlikle katılıyorum,bana göre öyle. Belki bir çok geminin flimi yapılır ya da hikayesi anlatılır ama bugüne kadar Titanic kadar beni etkileyen olmadı. 17 18 yaşından beri halen ara ara açıp izlerim flimi. Bu arada videonun sonundaki müziğe bayıldım. Ben kalsik müzik hayranıyımdır. Rica etsem adı nedir bilgi verme şansınız var mı? Sizi severek takip ediyorum. Başarılar.
SnowPea
SnowPea Aylar önce
shazam kullan
Bilgehan Şen
Bilgehan Şen Aylar önce
Eğer jules verne denizler altında 20.000 fersah’ı okuduysanız orada dönemin en hızlı su aracının nautilus olduğunu ve azami hızın 40 km/h olduğunu görürsünüz yani Titanic gerçekten mükemmel bir gemiydi
GH
GH Aylar önce
O kitap gerçekten muhteşemdi
Murat Tunay
Murat Tunay 21 gün önce
Siz bir eğitim kanalısınız ve her ders muhteşem..
ANDARKAN HASYAMAN
ANDARKAN HASYAMAN Aylar önce
Video için teşekkür ederim Evrim ağacı en çok üzüldüğüm nokta şu Titanic de yaklaşık 18 ila 17 yıl sonra suyun altında tamamen yok olacak belki saçma gelecek ama nedensizce çok üzülüyorum öyle ihtişamlı bir geminin yok olmasına
vatanmillet31
vatanmillet31 Aylar önce
yine izlemesi muhteşem keyifli bir konu ve evrim ağacı kalitesiyle ❤
Sonraki
Costa Concordia Felaketi
17:29
görünümler 6 100 000