Karanlık

Teke Tek Özel - 8 Temmuz 2018 ( Göbeklitepe'nin önemi)

Habertürk TV
Abone ol
görünümler 358 533
99% 1 700 1

Haberturk TV TRvid Kanalına Abone Ol ➤ hbr.tk/QNhqSs

Türkiye’nin tek gerçek bilim programı Teke Tek Özel bilim konuşmaya; aklı konuşturmaya devam ediyor…

Fatih Altaylı ile Teke Tek Özel'de bu hafta, UNESCO tarafından Dünya Kültürel Miras Listesi’ne alınan Göbeklitepe masaya yatırılıyor. Urfa yakınlarındaki Göbeklitepe arkeolojik alanı 12 bin yıl önce inşa edilmiş, dünyanın en eski inanç merkezi. Göbeklitepe’de ne bulundu, keşfedilenler mevcut tarih bilgimizi nasıl değiştirdi? Bulgular neden bu kadar önemli? Türkiye’de başka hangi arkeolojik hazineler var? Dünya Mirası Listesi’ndeki diğer 17 alanın durumu ne? Dünyada benzeri tarihi alanların korunmasındaki kriterler ne? Kültürel varlıklar nasıl korunmalı?

Fatih Altaylı soruyor; İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Karul, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aslı Özyar ve Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kaçakçılıkla Mücadele Daire Başkanı Gökhan Bozkurtlar, Teke Tek Özel'de yanıtlıyor...

➤ twitter.com/HaberturkTV
➤ www.haberturk.com/tv
➤ facebook.com/HaberturkTV
➤ instagram.com/HaberturkTV
➤ / haberturktv

#Habertürk
#Haber
#Gündem

katma

 

8 Tem 2018

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 567
Sezer Urun
Sezer Urun 4 yıl önce
Gereksiz ve sığ tartışmaların döndüğü aptal televizyon programlarının yanında böyle yararlı ve bilgilendirici programlar ilaç gibi geliyor. Sağolun varolun Fatih Altaylı ve diğer sayın hocalarımız.
endoplazmik retikulum
çok güzel ve bilgilendirici bi prog. olmuş. gerçekten böyle bilim insanlarının çıkıp bunları anlatması iyi oldu. göbeklitepe ile ilgili saçma sapan komplo teorileri üretilen videolar izlemekten bıkmıştım. Program, bu açıdan çok faydalı oldu ve yapım-yayında emeği geçen herkese teşekkürler. bu arada prog. daki bilim insanlarına devamlı bilmiyoruz demelerinden rahatsız olmuş bazı yorumcular ama, bilim insanı olaya böyle yaklaşır. kesin net veriler olmadan, kafasından mı atsın o saçma komplo teorisi üreten videolardaki gibi, şudur budur diye ?! bu, milletin kafasını karıştırmaktan başka bişeye yaramaz. misal, burasının tapınak olma ihtimali varken, emin değiliz demek, bilim insanının yaklaşımıdır. Kesin verilere ulaşılınca elbette gerekeni söylerler ki, şuan kazılan alan gerçek alanın belkide %10 u kadar. bu kadar az veri ile kesin tabirler kullanmak, bilim insanına yakışmaz. Açıkçası, şahsen konuşmacıları çok beğendim
serdar hun
serdar hun 4 yıl önce
2013 yılında göbekli tepe sempozyumu vardı. katılımcıların hepsi yabancıydı. bizim prof takımından katılan görmedim. konuşmacılar sanki ben bilimadamıyım gibi bana bakarak konuşmaları beni mutlu etmişti.
Ferhat BOLAT
Ferhat BOLAT 4 yıl önce
dünya tarihini alt üst eden bir buluntu... ünvanı kadar konuşamayan bilim insanlarımız... sevinçle heyecanla açtığım videonun sonunu getiremedim ya... Fatih abi telafi programı istiyoruz bunu saymadık...
Gülce
Gülce Yıl önce
Video hüsran...Bu kadar boş ve gereksiz bir sohbet.Normal bir vatandaşın bildiği sıradan cümleler...Tarihimizin talihsizliği korkak ve idealistlikten uzak biliminsanlari ve sözümona bilirkişiler...
gutihernandez
gutihernandez 4 yıl önce
Programın konusu harika. Fatih Altaylı'ya bu tarz yayınları yaptığı için içtenlikle teşekkür ederim. Arkeolojiye ilgili bir birey olarak, son derece zevkli bir program olduğunu düşünüyorum.
Mustafa
Mustafa 2 yıl önce
25 dakika izleyebildim ,iyiki yabancı arkeologlar varmış diyorum
fârukeddin
fârukeddin 3 yıl önce
Arkadaşlarla " Bu akşam Göbeklitepe'yi konuşacağız. Hazırlanıp gelelim." diyerek bi kafeye gitsek daha bilimsel ve adamakıllı bi sohbet çıkar ortaya.
Tolga Tolu
Tolga Tolu 2 yıl önce
Cehalete ovgu. bilim oyle degil kardesim. yuzde yuz emin oldugun seyleri gercek olarak ortaya atarsin ve yuzde yuz emin olmak icin bazen otuz yil gecmesi gerekir.
Yasin Altunkan
Yasin Altunkan 2 yıl önce
Tarihimize ve kültürümüze yetirince onem verilmiyor. Bizim topraklarimiz her alanda cok zengin. Kiymetini bilin artik..
NeADAM
NeADAM 4 yıl önce
Mekanların içinin taşla doldurulup üstünün kapatılması, başka bir kavimin istilasından mekanları korumak olabilir, çünkü içini taşla doldurmayıp direk toprakla kapamaya kalksan daha çok malzeme lazım, ikinci aklıma gelen doğal afetlerden korumak olabilir, kum fırtınası vs, yani benim aklıma gelen gömmekten çok korumak oldu.
Şahin Damar
Şahin Damar 4 yıl önce
Bir konu hakkında uzman olup o konuya bu kadar uzak olan başka bilim insanı grubu yoktur her halde... Neden bizim milletimizin " bilir kişileri " hep böyle kendine güvensiz kişilerden oluşuyor ? Yoksa toplum olarak mı bir sorunumuz var ?
Reyhan Kesgin
Reyhan Kesgin 7 aylar önce
Bunlar bilseler de konuşmazlar Hakan Yedican hocamızı tavsiye ederim.Gobeklitepe çok çok önemli bir yer bilerek susuyorlar.Sozumona proflar yazık vallahi yazık bu ülkeye ne katkıları olmuş. Ki ahroldum izlerken.
Kenan Kaya
Kenan Kaya 4 yıl önce
Bizdeki Eskiçağ tarihçileri ve arkeologların önemli bir kısmı her şeyi Türklere bağlama hastalığından muzdarip. Karşı çıkan marjinal kalemler de hep Kürtlere bağlama derdinde. Geri kalmak yetmiyormuş gibi mevcut olanda da bu tarz önemli problemler var.
patates kizartmasi
patates kizartmasi 4 yıl önce
umarım yabancılar kazar bu onemli yeri yoksa programdan edindiğim cok uzucu😭
Emre Emir
Emre Emir 3 yıl önce
ilk sorunun sebebi; kazının maliyetinin fazla olması devletin ödenek ayırmaması ve yabancıların maliyeti karşılamasından dolayı yabancı kazılar fazla. yani Türk Arkeologların bilgisizliği ya da yetersizliği söz konusu değil tamamen maddiyatla alakalı yabancı kazıların ülkemizde olması...
ozgur kozan
ozgur kozan 4 yıl önce
Arazinin sahibi bunlardan daha bilgili ve çok daha duyarlı.
Reyhan Kesgin
Reyhan Kesgin 7 aylar önce
Helal olsun harika bir yorum
Antist Mimarlık
Antist Mimarlık Yıl önce
Programın tamamını izleyemedim 27 dakika izleyebildim, izlememe gerek olmadığını anladım çünkü: Konuklar Göbeklitepe'nin o kadar önemli olmadığını söylüyor. Sonra aklıma programın başındaki Altaylı sorusu geldi: -Ülkemizdeki bu tarz önemli yerleri neden hep yabancılar kazıyor? Sanırım 27 dakikada bu soruya cevap alabiliyoruz..
Can
Can 2 yıl önce
Harika yorum 👏👏👏
Melek tek
Melek tek 2 yıl önce
Neden
Abdulkerim Beyazit
Abdulkerim Beyazit 3 yıl önce
Ülkemizde profesör olmanın ilk şartı badem bıyıklı olma şartı arandığı için, bu tür konularda konuşacak kimse bulamıyoruz.
hakan hakan
hakan hakan 2 yıl önce
Geçtiğimiz yıllarda saraydan (topkapı sarayı) emânet adı altında çıkartılan tarihi eserler, orjinalleri çalınarak yerlerine kopyaları konan yağlıboya tablolar ile ilgili bir program yapmanız dileğiyle ..
Yener Y
Yener Y 4 yıl önce
Sayin Altayli'nin davet ettigi toplamda en vasat konuklardi ne yazik ki.. Turkiye'deki arkeoloji bilimi adina uzuldum.. Bu programi izleyen genc arkadaslar hic uzulmesin, arkeoloji biliminde ne yapsaniz Turkiye'de fark yaratirsiniz, basarili olursunuz..
Smart
Smart 4 yıl önce
Güzel konular işliyorsunuz. Memleketin çoğunun bu konular ilgisini çekmiyor tabi. Habertürk TV, 2016 ve önceki tarihli Teke tek / Tarihin arka odası videolarında ses düzeyi çok düşük. Gündüz olağan sesler bile videonun anlaşılmasını güçleştiriyor. Onları tekrar yüklerseniz seviniriz. Mesela Gönül Tekin hocanın programı /watch?v=HOpH0_JUIAw
Huseyin Celik
Huseyin Celik 4 yıl önce
G3N3R4L oc
Haplo
Haplo 4 yıl önce
Ben bunu birçok defa Teke Tek Özel ve Tarihin Arka Odası videolarına yorum olarak dile getirmiştim. Yaptığımız yorumların Fatih Altaylı ile Murat Bardakçı'nın kulağına hiç ulaşmadığını düşünüyorum; böyle olduğunu bilseler yalnızca reklamları kesip çıkarmanın dışında sesten de ayrıca anlayan birine işi devrederlerdi diye düşünüyorum.
BOXING
BOXING 4 yıl önce
Smart Bilişim kesinlikle katılıyorum,editorler goreve:)
1stSultanS
1stSultanS 4 yıl önce
Huseyin Celik porn
Huseyin Celik
Huseyin Celik 4 yıl önce
Yes aga +1
Emre G
Emre G 4 yıl önce
Bilim ve Tarih ne kadar güzel
Michael Foucault
Michael Foucault 2 yıl önce
Türkiye'deki birçok tarihi eserin ortaya çıkarılmasında yabancılar etkin rol oynamıştır.
Yusuf oluğ
Yusuf oluğ 4 yıl önce
Bu programdan anladığım Fatih Altaylı bu bilim adamlarından daha fazla bilgili. Ne sorarsa bilmiyoruz, belli değil, yabancılar yürütüyor, Klaus Schmidt ölünce kaldı öyle...Ya içim acıyarak izledim. Profesör, kürsü başkanlarımız, bilim adamlarımıza bakar mısınız???
Reyhan Kesgin
Reyhan Kesgin 7 aylar önce
Yazık ya acaba kaç kere gidip incelediler yazıklar olsun profum diye geziyorlar.Fatih Altaylı adam kahroldu arkadaş
Reyhan Kesgin
Reyhan Kesgin 7 aylar önce
Aynen için şişti atlayarak izledim rezalet ötesi Hakan Yedican dan dinlemenizi tavsiye ederim.
BamBam
BamBam Yıl önce
Aynen! Bu yorumu yazmak icin girdim, yazilmis!! Bu konuklarin urfa'yi bulacak hali yok, kaldiki orda kazi yapip birsey bulsunlar... Fatih birebir diye program yapip kendisi anlatsa en guzeli olur..
Vay Babayin
Vay Babayin 3 yıl önce
Benim anladığım bu hocalarımızda olması gereken aşırı merak ve keşfetme arzusu çok kısıtlı.bilim insanını uyutmaması lazım merağı ve keşif arzusu.hiç bilemicez yazı yoktu diyip kesip atıyor.
emre kalaycıoğlu
emre kalaycıoğlu 2 yıl önce
gobeklitepe hakkında farklı ve uzman isimlerle telafi programı yapılması isabetli olur
SiPaHe Capanoglu
SiPaHe Capanoglu 3 yıl önce
Bizimkiler deki Ego kimsede yok
Manager
Manager 3 yıl önce
Fatih Altaylı, kazılarda çalışan 2 ameleyi çağırsan daha çok şey öğrenirdik. Allahınızı severseniz böyle programlara akedemisyen çağırmayın ya.
Melahat Ay
Melahat Ay Yıl önce
Arazi sahibi amca güzel anlatıyor
Once Midzy
Once Midzy 2 yıl önce
Bunlar konuya hakim birileri deyiller bizim ülkemizde tarıhı eser bilinci yok
Kasiyefi
Kasiyefi 2 yıl önce
Çok doğru
Cem Korkmaz
Cem Korkmaz 3 yıl önce
Bu videoyu izlemeden önce göbeklitepe ile ilgili izlediğim videolardan daha çok şey öğrendim.
Kadir Kılık
Kadir Kılık 2 yıl önce
Aynen kardeş tam bir fiyasko program
canan cihangir
canan cihangir 11 aylar önce
Daha önceleri ziyaret ettiğimiz müzelere yakın tarihte yeniden gittiğimizde aynı eserleri göremiyoruz altınların değerli eşyaların yerine yöresel kıyafetleri alakasız malzemeleri görüyoruz..
ahmet tanyıldızı
ahmet tanyıldızı 2 yıl önce
bulunmuş olmasına bin pişman olduğu halleri görünüyor.. heyecanını yitirmiş hiçkimseyi görmek istemiyoruz.. Ne futbolcu ne akademisyen ne öğretmen ne de bilmem hangi bela...
Reyhan Kesgin
Reyhan Kesgin 7 aylar önce
Katılıyorum kardeşim tam bir fiyaskoydu.Gobeklitepe yi Hakan Yedican dan dinlemeni öneririm.Saygilar
zez leonezez
zez leonezez 4 yıl önce
Bu insanlar neden konuşamıyor? Hiç bir bilgi alamadım . Konuşamıyorlar ve konuşma zorluğumu yaşıyorlar anlayamadım 😳😳😳
Tolga Tolu
Tolga Tolu 2 yıl önce
Fatih konusturmuyor, sinirimi bozdu resmen. sus iki dakika bolme de anlatsin. BU adamin ADHD si mi var konuklar cumlesini bitiremeden alakasiz bir konuya atliyor, ve bell ki hic arastirmadan gelmis oturmus.
Ruki Bili
Ruki Bili 3 yıl önce
Bana da böyle ruhsuz gbi geldi ... zorla ağızdan laf alınıyor gbi. “Sıkıcı” konuşma tarzı.
gogu Gogu
gogu Gogu 3 yıl önce
@Hakan Çevikel güzel ve isabetli bi tespit olmuş
Hakan Çevikel
Hakan Çevikel 3 yıl önce
Istisnalar olabilir ama genelde içedönük kişiliğe sahip insanlar akademisyenliği tercih ederler, içedönük kişiler ise akıcı, coşkulu, özgüvenli ve etkileyici biçimde konuşamazlar, hitabet yetenekleri sınırlıdır maalesef.
Armes Plt
Armes Plt 3 yıl önce
Bu akademisyenler hep mi böyle olur arkadaş!?
Haydar Aga
Haydar Aga 4 yıl önce
Çok değerli hocalar.Saatlerce dinlenir. ...
naime naime
naime naime 4 yıl önce
😂😂😂🤣🤣 Bilmiyoruz Galiba Sanırım Falan filan
Gamze
Gamze 4 yıl önce
Daraldım aşırı bir tarih sever olarak konuklarınız büyük bir hayal kırıklığı hiç bir tatmin edici konuşmaları olmadı ne yazık ki.
Rossvell Production
Rossvell Production 2 yıl önce
bu program turkiyenin resmi olmus resmen, bi sekilde insanlar bi yerlere geliyor ne yazik ki. içim acıyarak izledim. Profesör, kürsü başkanlarımız, bilim adamlarımıza bakar mısınız
Cagg.
Cagg. 2 aylar önce
14:55 İlk araştırmalar 19:23 Göbeklitepe’nin kullanım süresi 1500 yıl 20:44 Kazıların başlaması 22:44 Göbeklitepe’nin önemi 26:52 Tapınak olarak adlandırmak doğru değil 27:07 Göbeklitepe ile çağdaş diğer yerler 27:59 Bir kamusal yapı 31:16 Göbeklitepe’nin önemi 33:55 Konum 35:10 Göbeklitepe’deki evler 36:35 Taşların kökeni 43:46 T biçimli sütunlar ve sembolizm 51:05 Göbeklitepe ne kadarlık bir alandaki biliniyor ve kullanılıyordu 57:37 Yapıların gömülmesi
pearl London
pearl London 2 yıl önce
Fatih Altayli asks the questions that I want to ask.always science..
Ülkü Bulur
Ülkü Bulur 2 yıl önce
Tesadüfen izledim. Yayını üzerinden 2 yıldan fazla olmuş. Ama bu akademisyenlerden çok daha fazlasını biliyorum. Üstelik sadece ben değil, bir çok kişi neyin ne olduğunu öğrendi.
Ct hg
Ct hg Yıl önce
Ne biliyorsun mesela daha fazlası olarak?
Чёрный Волк
çevresinde mağara ve kayalıklar olan insan topplulukları yapıp ettikleri görüp düşündüklerini oralra çizerken göbeklitepe çivarında yaşayan insanlar mağara ve kayalıkların bulunmaması nedeniyle kendilerini bu şekilde ifade etmek zorunda kalmış olmasın 🙄
Ne mutlu Türküm diyene
Bu insanlar bunu geleceğe taşımak istemiş bu teknolojiyle normal insana mum yap desen yapamaz.O zamanda yaşayan insanlar geleceğe sınırlı teknolojiyle mesaj vermiş.
Sevgili yurdum
Sevgili yurdum Yıl önce
Abi ben anlamıyorum! 12 bin yıl önce insanlar daha çanak çömlek yapamazken ve beslenmek için sürekli av peşinde koşmaya mecburken hangi ara böylesine matematik, mühendislik ve sanat gerektiren bir yapıyı inşa etmiş olabilir? Bu konu, insanlar tapınak yaptı geçti denecek kadar basit bir konumudur yani hiç sanmıyorum! Sayın Celal Şengör bu konuyla ilgili neden hiç konuşmadı kendisi bir jeolog olarak ben şahsen sabırsızlıkla onun yorumunu bekliyorum!
alp öncü
alp öncü 4 yıl önce
Kpss de millete hepsni sorarlar ama 3 prof. 2 eseri aklinda tutumaz 😂
Turgut Atasavun
Turgut Atasavun 3 yıl önce
Köylünün götürdüğü parçayı görmüş Klaus , bunun üzerine araziyi inceleyim demiş, böyle üstten üstten niye konuşuyorlar anlamadım. Zorlarına giden şeyi merak ettim doğrusu.
Arsenic Power
Arsenic Power 4 yıl önce
Gobekli tebe ilk defa halkla paylasildiginda inanamamistim. Yine birisi bir tur seviyesizce video sakasi yapiyor diye dusunmustum. Isin ciddiyeti ve arkasindan gelen bilgi ve teorilerle cok heycanlanmistim. Hala da 12 kazi alani isaret etseler de ipin ucu nereye varacak tam bilinmiyor.Seksenlerin doksanlarin "indiana jones" filmleriyle buyuyen nesilden oldugumdan mi bilmem arkeoloji benim cok merak ettigim ve heycanlandigim bir alan. Saka bir yana o goremedigimiz topragin altinda ne sirlar ne hikayeler bilgiler tarih yatiyor bilmiyoruz... ki su "Modern" dedigimiz cagda dahi hala bizi sasirtan buluntulara rastliyoruz. Iste bu sebeple bence Arkeoloji cok onemli. Cogumuzun ne yazikki neee yazikki ilk aklina gelen sey ise para gomu altin. Hayatta paradan "COK" daha kiymetli seyler vardir ki dag gibi para yigarsiniz da yine elde edemezsiniz. Ulu onderimiz G.Mustafa Atatürk Arkeoloji'nin ve sanat'in ne kadar onemli oldugunu cok iyi biliyordu. Iste bu sepeblerden oturu "Gobekli tepe" ile baslayan bu macera mi diyelim firsat mi diyelim bilmem... bizler icin bulunmaz bir nigmettir diye dusunuyorum. Ileriki zamanda elde edilecek bulgulari merak ve sabirsizlikla bekliyorum. Bu arada konuyla alakali degil ama belirtmeden gecmek istemedim. Program videosunda bir cok defa sahislar ve hatta izleyiciler icin "sen" seklinde hitabi yakisiksiz buldugumu soylemek istedim. Eskileri hatirlarim. Eski televizyon formatini hatirlarim. ve hatta sokakta bile insanlar birbirine "siz" derdi. Bu bir kulturdur bir kalite bir insanliktir. Bu karsinizdakini yuceltmek degil saygili ve nazik olmaktir. Cogumuz biliriz "Lord of the Rings" filmnini. Orada Elf kralicesi Galadriel ile Gandalf arasinda bir dialog gecer. "Neden o hobit?" ... "Cunku gun icerisindeki kucuk nezaket gostergelerinin kotulu dizginledigini kesfettimde ondan". Kiminizin "Amaaan. Ben millet birbirinin girtlagina yapismasin raziyim" diyebilirsiniz. Fakat nereye kadar? Hani derlerye once sevgi sonra saygi. Hayir once saygi sonra sevgi ve guven gelir. Burada ki "Sen" sadece bir ornek. Simdi basta "pazarlama" stretejistlerin one surduklerine gore "samimiyet" ifadesiymis. Hic tanimadiginiz bir adam geliyor ve size "sen" diyerek malini pazarliyor oyle mi? Eskiden TRT'yi TRT yapan kalitesiydi... ve diger ozel kanallarda bu kaliteden devam etmeye gayret ederlerdi. Fakat ne hikmetse bu degerler unutuldu... aslen "Amerika" kokenli olan bu "sen" kulturur sanki bir maharetmis gibi bizlere kaktirildi. Simdi bir Bankaya Devlet dairesine ve hatta Hastaneye bile gidince "Sen" diye hizmet verilen sahsa hitap ediliyorsa varin bir sonraki adimi siz dusunun. Bu ve benzeri konularda butun televizyon calisanlari , gazeteci ve sanatcilardan uyanik olmasini ve dikkat etmelerini rica ediyorum. Fatih ALTAYLI bey bu konuda ekseriyetle dikkat ediyor. Fakat fazlasinin zaruri oldugunu dusunuyorum.
Celil Güler
Celil Güler 2 yıl önce
Fatih alaylı. İlk soru müthiş. Kendi kazımızı yapmaktan acizmiyiz. Çok dogru
NURPERİ AYENGİN
NURPERİ AYENGİN 4 yıl önce
Bilimin peşindeyiz.. Arastiyoruz, katılıyorum Hocalarima tabiki..
SiPaHe Capanoglu
SiPaHe Capanoglu 3 yıl önce
Fatih bey. Sizin. Ucunuzden. Daha detayli bilgili. Ve anlatiyor. Verdiginiz cevaptan cok soru soruyor
Primary A
Primary A 3 yıl önce
Bilinmeyen konulara uydurma yorum yapmamış bilinenleri anlatmışlar sıkıntı yok bence güzel oturum olmuş
ccosmoss
ccosmoss 3 yıl önce
Fatih Bey, bu ne rezil program böyle? Böylesine önemli bir konuda sizden daha verimli, ciddi bir yayın beklerdim. Resmen sınıfta kaldınız.
Ruki Bili
Ruki Bili 3 yıl önce
ali veli muhtemelen konukların bu denli bileğimiz ve sıkıcı olduklarını bilemedi
Bekir Sahin
Bekir Sahin 4 yıl önce
Urfa ve etrafında göbeklitepe gibi yaklaşik 10 civarında kazılıp gün yüzüne çıkarılması gereken yer var. Ve birebir nerdeyse göbekli tepeyle Aynı tarz yapılar. Tahminim göbeklitepe ilk değil. Ilk örnek değil. Göbekli tepenin kazilmayan yerleri tahmini 15 bin yıl öncesine dayanıyor. Ama urfa ve civarı hakikaten tarihin başladığı yer. Bu kazilmayan yerlere de devlet sahip çıkmalı. Örnek karahan tepe.
METE ATILLA
METE ATILLA 4 yıl önce
konusmacilarin bilgisi var ama cok fazla akademik konusuyorlar kesin bilgi olmadigi icin cogu soruya bilmiyorum diyorlar uydurma yapamadiklari icin bizim gibilerin ilgisini bir turlu cekemiyor yoksa fatih beyin sorulari tam bizim kafamizdaki sorular ama konuklar cok fazla poletik cevaplar veriyorlar onlarda hakli yanlis cevap verecegime bilmem diyorlar ama baska yerde bu yapi bulunsaydi peeeee efsane olurdu neyse bizi acan konuklar heycanli ve varsayimlari gercek gibi gosteren komplo teoristleri bizim icin ideal konuklar
Volkan Erdoğan
Volkan Erdoğan 4 yıl önce
Ay ve gunes gibi resimler var cevreleyen 12 tas var 12 saat 12 ay yilin zaman dilimlerinde hayvanlari takip edebilmek icin yapilan birseyde olabilir gocmen hayvanlar olabilir veya ureme donemleri vs vs
mc cc
mc cc 11 aylar önce
Konukların konuyla ilgili bilgilerini eleştirecek değilim ancak insanda biraz heyecan olur ya. Celal Hocanın bir şeyi anlatırkenki heyecanını bir hatırlayın. Ama bu konuklar vergi dairesi müdürü gibi. ''Bize böyle bir bilgi gelmedi. Sistem gitti yarın gel''. Tapınak olabilir, olursa açıklarız. Mevzuata göre kazacağız, kazıyı zamanında yapacağız:))) Fatih Altaylı'nın çocuksu heyecanını bile içine kaçırdılar valla bravo!!
Kaan Korkmaz
Kaan Korkmaz 4 yıl önce
Sadece Celal hocayi davet Edip göbekli tepeyi anlat bize deseydin bu 3 kisiden daha iyi ve bilimsel anlatirdi.
bilal acar
bilal acar Yıl önce
@Furkan Karavil acicak durum yok bilim tarafına lafım yok insanların inançlarına saldirmasin yeter barbaros sansalin lafını şöyle çekinme
Burak Kaan
Burak Kaan 2 yıl önce
Yabanci bi belgesel izledim, bizden daha cok sey bilip daha degerli oldugunu soyluyorlar. Bunlar ise bulunmasa daha iyiydi modunda! Ya kiskaniyorlar ya da bahsedilen dis gucler bunlar;)
Reyhan Kesgin
Reyhan Kesgin 7 aylar önce
Tam üstüne bastın isabetli tespit
Diren inanç
Diren inanç 3 yıl önce
Levent Kırca zamanında çok doğru bir tespitte bulunmuş...Ağız tadıyla bir program izletmediniz. Sürekli ben bunu duydum, ben şunu biliyorum.. VTR izletirken bile bu at filmdeki at diye kesmeniz...Tam bir fiyasko
Osman Uluısık
Osman Uluısık 4 yıl önce
Konuya hakim olmadıkları ilk bakışta anlaşılmıyor. Her soruya kem küm. Göbeklitepeyi hiç bilmeyen biri şu programı izlese "o kadarda önemli değilmiş" diyecek..
nerenguziga scv
nerenguziga scv 4 yıl önce
Göbekli tepe yeraltına inşaa edilmiş antik bir soğuk hava deposudur .avların uzun süre bozulmadan korunması için inşaa edilmiştir. Günler süren yağmur yağışı neticesi içi çamur ile dolduğundan başka bir yere inşaa edilmiş tır bence
milastherebel 2
milastherebel 2 4 yıl önce
Fatih altayli daha bilgili uzmanlardan
siyamilk S
siyamilk S 4 yıl önce
Rezalet izlemeye devam edemedim..10 dk yetti..kendi ülkesinde keşfedilmiş,tüm dünya için büyük önem taşıyan böyle bir keşfi ancak bu kadar küçümseyerek anlatabilirlerdi ki anlatamıyorlar bile..yazık..
İbrahim Aysel
İbrahim Aysel 3 aylar önce
Fatih altaylı bu tip programların için çok tşk ederiz her zaman baş tacısın ama konuklar çok zayıf ilk okul öğrencisi gibi
sercan alagöz
sercan alagöz 4 yıl önce
ulan ne sinir bozucu bir program be. sanki özelikle seçmiş getirmişler bunları
Yasar Celik
Yasar Celik 4 yıl önce
Yanlis kisileri cagirmis Altayli, Özgür baris etli'yi cagirmaliymis.Bunlarin hepside bihaber .
hotelier
hotelier 4 yıl önce
Katılımcıların ünvanları sağlam ama altı boş çıktı çoğu soruya doğru düzgün cevap veremediler liyakat sistemi bukadar önemli birşey emin değiliz bilmiyoruz kelimeleri çok fazla kullanılıyor çok önemli bir konu ama yetersiz konuklar
NURPERİ AYENGİN
NURPERİ AYENGİN 3 yıl önce
Kahin Tepe herşeyi değiştirecek.
kubra
kubra Yıl önce
göbeklitepeye ait doğru düzgün hiçbir bilgi vermemişsiniz büyük umutlarla dinlemiştim
Adil Demirtepe
Adil Demirtepe 8 aylar önce
Böyle bilgi biraz zor ,Sayın Altaylı zor duruma düşebilir diye düşünüyorum.
O.Oktay uçan
O.Oktay uçan 2 yıl önce
Son buzul çağından sonra,Dünya nın ısınması Güneş-insan ilişkisinin ortaya çıkması sonucu,dairesel yapılar bir çeşit ''güneşe şükran'' yapıları olasılığı akla getirmektedir.Coğrafya ve iklim tarihsel süreçte belirleyici en büyük etkenlerdir.İklim ve coğrafya;beslenme,giyinme,barınma,kültür ve hatta ahlak anlayışlarını belirlemede belki de en önemli etmenlerdir. Bu benim kişisel görüşümdür.....''çift yarık deneyinde olduğu gibi'' sonuçlar. gözlem yapan bilim insanına göre bile değişkenlik gösterir.Yalan-yanlış bilgi ne yazık ki doğru bilgiye oranla 6-7 kat daha hızla yayılıyor ve ne yazık ki inandırıcı oluyor.Mahalle kahvehanesinde otorup en iyi teknik direktör,en iyi politikacı olduğunu savunan az okuyup çok fikri olduğunu sanan insanlar,Göbeklitepe uzmanı da oluyor ne yazık ki....Tıpkı ben gibi :) :) :) BU arada söylemeliyim,tüm Doğu ve Güneydoğu yu gezdim,Göbeklitepe dahil....
Mustafa Can Güçlü
Keşke soruları önceden alıp hazırlık yapsalardı, çok belli etmişler sürpriz yazılı olduğunu :)
Metin Arkadas
Metin Arkadas 4 yıl önce
Fatih baba bu progiramlari yap cok .tesekürler
Nazlıhan Sakallı
Nazlıhan Sakallı 4 yıl önce
İlginç bir şekilde üçü de olumsuz izlenim veriyor. Sankisini siz doldurun.
Figen Ural
Figen Ural 3 yıl önce
A. Özyar hocamız soruları hep "bilmiyoruz" diye yanıtladı. Sayın Atalay, prehistorya arkeolojisine hakim öģretim üyelerini davet edebilirdiniz. Program daha renkli olurdu.
jaseeen ert
jaseeen ert 4 yıl önce
Ülkemizdeki prof ler bile iki kelimeyi birleştirip konuşamıyorlar maalesef....fatih altaylı soruyor bu göbeklitepe nedir ? diye cevap bizde bilmiyoruz!!
Ct hg
Ct hg Yıl önce
Madem biliyorsun sen söyle neymiş?
Melih Melih _/
Melih Melih _/ 2 yıl önce
Başvuracak bisey yok direk almak zorundalar yerlesik hayat olmamasina rağmen en eski en iyi korunmuş neredeyse ilk günkü gibi duran bir tapınak.
Polatöz
Polatöz 6 aylar önce
Profesörlerimiz konudan nasıl bu kadar uzak olabilir?
Ruki Bili
Ruki Bili 3 yıl önce
Fatih Altaylı , sen sorup sen cevaplıyorsun. Daha bilgilisin 😆. Sıkıcı program olmuş (konuklarla alakalı ) maalesef ...
kaan mar
kaan mar 4 yıl önce
niye dairesel yapmışlar profesör bey deki cevap köşe bilmiyorlar nasıl bişeysiniz hemşerim siz dalga geçiyorlar adamlar sanatın dibine vurmuş mağara adamı muamelesi yaparsak ona göre soru sorarlar dimi hoca yazık .
Cenk Kadızade
Cenk Kadızade Yıl önce
Bir konu anca bu kadar sıkıcı anlatılabilirdi. Az sayıdaki meraklı insanı da konudan koparalım demişler gibi.
bulletbullet
bulletbullet 2 yıl önce
fatih bey iki buçuk saat boyunca tek soru sordu. "göbekli tepe nedir?" cevap :yok öle diil ne peki abi soruyo adam işte bunları okutan anaya babaya yazık keşke dağa taşa atlasaymış babaları.
Defne Kalender
Defne Kalender 3 yıl önce
Çok başarılı bir program olmuş. Hocalarımızı tebrik ederim, konuya hakim ve bilgililer. Program sunucusu da yerinde sorularla Göbeklitepe ile ilgili kafamıza takılanlara cevap bulmamızı sağladı.
ALBEDO
ALBEDO 3 aylar önce
25 dakika izledim gerisini izlemeye gerek olmadığını anladım. Uzman kişiler değil bunlar çok monoton geçecek bir program. Olağanüstü bir keşif ancak bu kadar heyecansız anlatılabilir. Tarihi değiştirecek göbeklitepe. Ama bunlarda ruh yok.
Haydar Aga
Haydar Aga 4 yıl önce
Her 20 dak.reklam kelimesi.😮Ne diye Allah bildiği gibi yapsın,kanal sahibini (reklamı zorunlu yapanı) Fatih Altaylı'ya sözüm yok,anons ederken okunuyor yüzünden demek istediği.Allahtan burada bakıyoruz.La havle. ..
gülay gökçe
gülay gökçe 3 yıl önce
Herkes topu birbirine atıyor knuşmaktan kaçınır gibi. Keşke arazi sahibi Beyefendiyi çağırsalarmış.
mehmet şirin
mehmet şirin 4 yıl önce
Masa başı Arkeoloji bu kadar olur. Fatih Altaylı'nın soruları olmasa izlenecek program değil.
Manager
Manager 3 yıl önce
Fatih Altay'lının programı açılış sözleri : Göbekli Tepe konusunu Türkiye'de en iyi bilenlerle konuşmak istedik. Ülkem adına üzülüyorum.Gençler çocuklar adına üzülüyorum.Şu programa 25 dk zor dayandım.
Nevzat Çakmak
Nevzat Çakmak 3 yıl önce
Her soruya onu bılmıyoruz, bunu anlamıyoruz, ondan bilgimiz yok. Neden cıktınız o zaman ekrana
Milattan önce
Milattan önce 4 yıl önce
göbeklitepe ile ilgili teorim : 1) tapınak olma ihtimali (tapınaklar dini ritüelleri karşılamak amaçlı yapılır. ama neden hepsi yanyana bitişik ? yanyana 2 cami veya kilise var mı mesela ? saçma olur .. ) 2) ev olma ihtimali ( evlerde ocak, soba benzeri şeyler olmalı , ama ateşe dair bir iz yok bildiğim kadarıyla ) 3) mezar olma ihtimali ( ama gömülen ölü yok bildiğim kadarıyla daha çok hayvan kemiği bulunmuş? ) 4)takvim - ( bazı taşlar 1000 yıl arayla konulmuş . ve birbirlerine yakın olmaları bana belirli tarihleri sembolize ediyor gibi geldi .bazı yıldızların konumlarına göre dikilmiş olabilir. ve T biçimindeki taşların insanı sembolize etmesi .. mesela önemli bir aile düşünün ortadaki karşılıklı T ler anne ve babayı , etrafında dönen T ler de çocuklarını sembolize ediyor olabilir. yani atalarına tapan bir millet olabilir bunlar 4) bir başka soru da neden gömüldükleri ile ilgili .. bence bu yapıların üstünde örme taş veya toprak kubbe vardı ( harran evlerindekine benzer türde ) ve bunlar büyük bir felaket sonucu yıkıldılar ( karahantepe deki kazılmamış yerlere bakın anlarsınız ) Nuh tufanı olabilir mesela .. m.ö 7000 de nuh tufanı olmuş olabilir ... peki bunlar nerede yaşıyordu derseniz , atatürk barajının altında kaldı derim ... ( nevali çori de göbeklitepedeki gibi sütunlar bulundu )
Milattan önce
Milattan önce 4 yıl önce
​@vidadi ganizade Yüzlerce yıl farkla yapılmış olanlar da var ama aynı dönemde yapılmış olanlar da mevcut. sadece ibadet merkezi olarak yapılmış olsa zaten sürekli ziyaret ettikleri bir yer olacağı için toprağa gömülmezdi . Demek ki inşa edilip birsüre işlevini sürdürdükten sonra kaderine terkediliyor veya üstü örtülüyordu yenisi yapılıyordu . yenisi yapılmasının sebebi neydi ? olay burada yatıyor aslında . . Neden yapıldı ? yeni insanları mı sembolize ediyordu yoksa yeni tanrıları mı ? yeni olayları mı ? buyuzden takvim derken yani belli bir döneme , kişilere , olaylara atfen yapılmış gibi geldi bana. ayrıca Truva gibi olsa yapısal farklılıklar olurdu ama bunlar neredeyse tıpatıp aynı nasıl oluyor ..
vidadi ganizade
vidadi ganizade 4 yıl önce
@Milattan önce hani tapınak ihtimaline karşı neden yanyana yapılmış yazmışsınız ya, benim anlatmaya çalıştığım, onlar farklı zamanlarda yapılmış. yani biri yapılmış yüzyıllar sonra o yapı toprağa gömülmüş, o bölgeye yine tapınak yapılmış, oda yüzyıllar sonra toprağa gömüşmüş. böylelike farklı katmanlardan kazılarak farklı mabedler ortaya çıkabilir. truvadaki gibi. Takvim teorsi de saçma, ilkel kabileler bir yapı inşa edecek sonra da bin yılın hesabını tutup, tam bin yıl sonra takvim belirlemek için yine inşa mı edecekler? Bi de Göbeklitepe kazısını yapan Klaus Schmidt bile kesinlikle tapınaktır diyor.
Milattan önce
Milattan önce 4 yıl önce
​@vidadi ganizade yazımı okursan o ihtimalden de bahsettim ( 4 )
vidadi ganizade
vidadi ganizade 4 yıl önce
Farklı zamanda yapılmış o dairesel yapılar. Farklı devirleri temsil ediyor. Etrafında da yaşam alanları. Tapınak olma ihtimali daha büyük.
levent ölmez
levent ölmez 4 yıl önce
bi ara aslında o kadar göbekli değil ayva göbeği diyecekler sandım. uzman maaş alanlar takımı
Ugur Soncul
Ugur Soncul 2 yıl önce
Ahaha
Omer Batgi
Omer Batgi 2 yıl önce
Bunları dinlerken gerçekten Hakan Yedican ın değerini daha iyi anlıyorum,bunlar oradaki sembolleri bile açıklayamayacak kadar bilgisiz.
bora yldrm
bora yldrm Yıl önce
30. dakikaya kadar atlaya atlaya geldim, acaba bende mi sorun var dedim, Göbeli tepenin tarihi beni o kadar heyecanlandırmışken burdaki akademisyenler çok ılımlı falan, yorumlara bakınca bende sorun olmadığını anladım..
Sevginin Rengi
Sevginin Rengi 3 yıl önce
Yeni izledim video yu. Bunlar gibi akademisyenler öğrencilere ne anlatabilir. İki lafı bir araya getiremeyen, bilgisiz, korkak 3 insan. Yazık yazık
sercan alagöz
sercan alagöz 4 yıl önce
bi sonraki benzer konulu programda özel hayatında problem yaşamayan, heyecanlı bilgili kültürlü insanlar çağırırsan seviniriz Fatih bey.. adam 'en heyecanlı kılan' derken bile sesi cıkmıyor.. Bide ne sorsan bilmiyoruz diyolar keşke beni çagırsaydınız:))).. anadoluda yapılan yerli yabancı ilk kazı ne zaman yapıldı diye soruldu ona da bilmioruz dediler :))))) sanki 12000 yıl öncesi soruluyor :))))) ahahahahahah
BOXING
BOXING 4 yıl önce
soldaki necmi hoca müthiş bilgili...
Berra köfüncü
Berra köfüncü Yıl önce
Kimse verdiği cevaptan emin değil, yanılmıyosam şöyleydi diye başlıyo tüm cevaplar. Müthiş merak ettiğim bir konu ama memlekette konu ile bilgili kişiler bunlar ise vay halimize.
Ct hg
Ct hg Yıl önce
Evde, kahvehanede, sokakta ahkam kesenleri dinlediğin için sende öyle konuşulsun istiyorsun belliki madem daha çok biliyorsun yaz bakalım doğrusunu?
Ct hg
Ct hg Yıl önce
Madem doğrusunu biliyorsun sen söyle bakalım?
Fahri Arslan
Fahri Arslan 9 aylar önce
Selamün aleyküm aslinda Göbeklitepete daha acilmamis yerler cok yani bu yapilardan daha cok var simdi degerli Kardeslerim Arkolaglar size biraz yardimci olicam sayet acarsaniz yazicaklarim yerleri yoklarsaniz kesin ayni yapilari bulacaksin. Bakin Meshur bir agac varya bu mesafeleri yazicagim yerleri hep bu Agactan ölcerek yerlerini bulacaksiniz Birinci yer Agactan 75m uzaklikta bu yer insanlarin ziyareetigi yerin hemen Arkasinda Orta derecede yogunluk olan Arazideki yerde Agaclarin tam bitmesine yakin sag kösesinde derinligi 2,50 metrede. Ikinci yer Bu arazidede iki tane yapidan var biri saginda biride Solunda bunlarin Mesafeside ikisinin Agactan 50m uzaklikta Bu arazide Agaclarin seyrek oldugu Arazide kalmaktadir sagdaki 2 m soldakide 3,50 metre derinde.Dördüncü yapi da Agaclarin sekli yogunlugu ücgen seklini almis burasi da Arazi bu yapida Meshur Agactan 75m uzaklikta burasida arazinin icinde. Son yerleri yaziyim bu yazicagim yerde de tam 4 tane yapi var bunlar aslinda cok yakinda Insanlarin Arabalarini Park edipde yürüdükleri yer varya iki tane Tahtadan köprü yolu var bu Yapilar tam orada sadece cimenlik iki Köprunun arasinda kalan yer zaten Köprünun üst tarafinda biraz Yapilar acilmis bu yerde hemen biraz assagisi yemyesil olan arazi ilk yapi Agactan 100m ikincisi 110m ücüncusude 145m uzaklikta son yapisida buda ayni yerde Tam insanlarin köprüye adim attiklari yerin 5 metre ilerisinde daha cok sey varda neyse ciddiye alipta birileri okursa yazicagim yerlerdan baslarlarsa sonuca giderler Allaha emanet olun
Ramazan Ramazan
Ramazan Ramazan Yıl önce
gömme olayında fatih bey resmen kapak yapmış :))))
ilkay AYDIN
ilkay AYDIN 3 yıl önce
Türk arkeolojisi yerine Türkiye arkeolojisi dedikten sonra önyargıyla izliyorum.
Sertac Sertac
Sertac Sertac 2 yıl önce
Evrim ağacının göbeklitepe videosu daha öğreticiydi yinede teşekkürler
ccosmoss
ccosmoss 3 yıl önce
Ne diyeyim, Türk zihniyetli işte. Hatun "arkeoloji bir ekip işidir" yani ismin önemi yok diyor ama programda Klaus Schmidt'in isminin kaç defa geçtiğini sayamadım bile. Bilmem anlatabildim mi?
kksz
kksz 11 aylar önce
Arkeoloji muze edebiyat Tübitak mit bile çok az bütçesi var. Hele istihbarata sıfıra yakın bütçe çok yazık bir ülke asla beton bina olamaz. İstihbaratı yapılar alt ve üst yapılar gerekli.
Birey Anonimoğlu
Birey Anonimoğlu 4 yıl önce
Hepsi çok değerli hocalarımız ama Celal Şengör gibi heyecanlı değillerdi. Sanki bilgi paylaşmaktan haz almıyorlar gibi.
Patriota Rhøne
Patriota Rhøne 4 yıl önce
Bilgi paylaşmayı caka satmak olarak mı algılıyorsunuz ..? tabiat bilimleri olsa neyse.. sosyal bilimci ulan bunlar..
Boston
Boston 4 yıl önce
Evet katılıyorum. Özellikle Boğaziçi 'li hocayı tutuk buldum.
BOXING
BOXING 4 yıl önce
Birey Anonimoğlu ne alakası var her bilim insanı caka satmak zorunda mı buradaki hocalar ağırbaşlılık ve olgunluk sergileyerek daha çok saygınlığı hakediyorlar
H.H Bayram
H.H Bayram 10 aylar önce
Aconacak haldeki akademisyenler! Burda tarım yok diyor, ama yabancı yayınlarda silo olarak kullanılan bölümler var diyor. Haram olsun devletin emeği!
İbrahim Yalımol
İbrahim Yalımol 3 aylar önce
hayvan figürlerini kusursuzca çizenler insan başını niye kabaca alakasizca yontsun, ayrıca kemer dediğiniz şey o dönemdeki insanlar için çok gelişmiş,neden deriden sıradan bir Kemer değil gunumuzdekiler gibi tokalı,hemde metal demir henüz yok.cok garip bir durum.
sinan gira
sinan gira 4 yıl önce
Fatih altaylı sayesınde konusuyorlar.Ülkenin akademisyenlerinin durumu içler acısı.Fatih tek başına çıksaydı bile daha iyi olacaktı.
zeradordeyoutube
zeradordeyoutube 3 yıl önce
Please someone put subtitles
Sonraki
Becky G, Peso Pluma - Chanel (Audio)
3:24