Karanlık

Türkiye'nin nükleer macerası: Akkuyu Nükleer Santrali hakkında her şey

+90
Abone ol
görünümler 193 479
100% 1 600 0

Akkuyu Nükleer Santrali inşaatıyla birlikte, dünyanın en çok tartışılan konularından nükleer enerji Türkiye’nin de gündemine girdi. Mersin’e yapılan nükleer santral hakkındaki anketlere göre, yerli halkın %80’i bölgelerinde nükleer santral istemiyor. Kurulan nükleer santrali enine boyuna araştırmak için Mersin’e doğru yola koyulduk.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyesi ve Mersin Tabip Odası eski başkanı Dr. Ful Uğurhan, Almanya’da nükleer santrallerin yakınlarında yaşayanlarla yapılan bilimsel çalışmalarda çocukluk çağı kanserlerinde ve lösemilerde artışlar olduğunun tespit edildiğini anlatıyor. Ona göre, doktor olup nükleere karşı olmamak imkansız. Öbür yandan inşaat Mersin halkına ve dışarıdan gelenlere iş imkanı sağlıyor.

Peki, Mersinli gençler borçlanma, çevre kirliliği ve maliyet konularına nasıl bakıyor? “Çernobil” dizisinden oldukça etkilenen 20’li yaşlarının başında bir grup genç, +90’a yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih ettiklerini, nükleer enerjiyi güvenilir bulmadıklarını anlattı.

Uzmanlar ve Mersin halkıyla nükleer enerjinin artılarını ve eksilerini konuştuk.

Bilim ve Teknoloji

katma

 

29 Ağu 2019

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 1 143
Emircan
Emircan Yıl önce
Nükleer santral genel olarak çok az radyasyon yayar. Santralin çevresi sağlam yapılıp giriş ve çıkışlar korunursa risk çok düşük olur. Ben şahsen yapılmasının ülkeye çok büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum.
Ali Tangüç
Ali Tangüç 2 aylar önce
sıze hak verıyorum nukleer santraller dogru kullanılırsa cok cevrecı oluyor
Numan Yilmaz
Numan Yilmaz 2 aylar önce
@Terscy burdan alınan uranyum ile nükleer silah yapimini geliştircek türkiye mantikli dusunun biraz
The Kraken
The Kraken 3 aylar önce
@Terscy Nükleer santral durup dururken patlamaz. Ama nükleer santralde kontrol edilemeyen kaza olursa atom bombalarından daha çok kirletir.
Terscy
Terscy 3 aylar önce
@mitronik_3 patlamıyor merak etme. Patlasa bile altı üstü 2-3 bomba şiddetinde. Nükleer bomba 10.000 bomba şiddetinde. Biz enerji üreticez. Bomba değil
mitronik_3
mitronik_3 4 aylar önce
Ben patlamasından korkuyorum
Bağlı Hesab
Bağlı Hesab Yıl önce
8:10 Abi ağlamak istiyorummmm. Denizden soğutma için alınan su hiçbir şekilde kimyasal birşeyle temas etmez ve doğaya hiçbir zararı yoktur.
a.i.a a
a.i.a a 2 aylar önce
Suda var daha insaatinde patlamalae oldu turk disiplinsizliginde havaya ucariz...
a.i.a a
a.i.a a 2 aylar önce
Bu provakasyon..turkiye rusya yakinlasmasini istemeyen abd ajanlarinin algi operasyonu ve icraatleri bunda mantiksiz bir durum.var mutlaka bir sey yapilmiata inadina yapiliyor gibi..madem.anlastiniz ruslarla iliskiyi iýi tutun yoksa santralde.patlar elektrik trafoda..
Emir Karakaş
Emir Karakaş 3 aylar önce
ahhahah aynen :D
gürkan özdil
gürkan özdil 4 aylar önce
Su işlemlerden geçirilir ve ağır su izotopuna dönüştürülür ve iyonize edici radyasyonun etkisi mesafeye ya da temasa bağlı değildir. Temasa bağlı olmasa da insana zarar verecek derecede değil derseniz de iyonize edici radyasyonun birden insanı kıracak kadar güçlü bir halde olmasını sınır belirlemek saçmalık olur. Bu tip bir projenin ekonomik alanda başarı sergileyebilmesi için uzun yıllar yürürlüğe girmeli ve bakım yapılmalı. Bakım yapıldıkça da fisyon atıkları boşaltılmalı. Yani hem uzun süreli işlem olacağını hem atıkların rastgele bir yere dökülemeyeceğini hem de dışarıdan alınacak uranyum hesaba katılırsa projenin kârsız, getirisiz ve birçok alternatif ile telafi edilebileceğini düşünürsek -ki Türkiye'nin en az birkaç yıl daha yetecek santral ve üretim potansiyeli olduğunu daha saymıyorum bile- projenin ne kadar mantıklı olduğu görülecektir.
Alii Demir
Alii Demir 5 aylar önce
Bu konuda haklısın 11.50 de uzman dan dinle bir de turizm yeri bura Mersin de olmaz ama siyaset işte iktidarımız saolsun ne kadar alakasız iş var sa orda onlar var
Dilo Dilo
Dilo Dilo Yıl önce
Yok DeWe...Nükleer enerjinin eksik yönleri ve karşı çıkanlarının bakış açısına göre hazırlanmış... anlayacağınız Videonun her saniyesi objektiflik kokuyor...:)Videonun mantığı; Türkiye enerji ihtiyacını nükleerden değil tezekten karşılasın...
Zehra Gökçe
Zehra Gökçe 7 aylar önce
Ben bu kadar taraflı haber yapanını görmedim. Adam akıllı insanları bazı konular hakkında bilinçlendirmek, doğru olanı söylemek çok zor olamaz. Yazık
Recep AKA
Recep AKA Yıl önce
DW diğer ülkeler içinde böyle videolar yaptın mı onlarıda izlemek istiyorum 😉
ümit yildiz
ümit yildiz 10 aylar önce
Almanca varsa ac seyret neler yaptıklarını
david green
david green 10 aylar önce
Satılmış kanal
yiğit ardahan aktaş
yiğit ardahan aktaş 10 aylar önce
@Ben Dover evet DW nin TR odaklı alt kanalı
Red Kit
Red Kit 11 aylar önce
@Mer Kant neyi görmüyor? Mal mı bu halk? Kendi milletini küçük düşüren böyle insanlar var mı dünyada onu söyle?
Mer Kant
Mer Kant Yıl önce
Sen daha dünyayı görmemissin.Tüm dünya da var hem de alası. Bizde yasak diye halk herşeyi göremiyor.
Ömer Şerif Mersin
Ömer Şerif Mersin 10 aylar önce
''Batı şu an bunları kapatıyor'' diyen adamdan sonrasını izlemedim teşekkürler
Mehmet Turan
Mehmet Turan 17 gün önce
Cahil insan topluluğu işte. Avrupa ancak eskiyen santrallerini güvenlik amaçlı yenilemek için kapatır anca :d
Kaan Özdemir
Kaan Özdemir Aylar önce
Fransa'nın kapatmak gibi bir derdi yok en çok Avrupa'da nükleer santrali Fransa'da var .
By C
By C 10 aylar önce
Malesef bilgiden o kadar uzak kulaktan duyma bilgilerle konuşan bir toplumuz ki inanılır gibi değil. Asıl Termik santrallerin çevreye olan zararı inanılmaz..
Serhat
Serhat 2 yıl önce
Bu konuda konuşan vatandaşlardan! "biz istemiyıkh çünkü mış miş-dıydıda-vıy vıy vıy" diyenler çıkıyor. Şimdi soruyorum dünyada o kadar nükleer santral varken ve çoğunluğu Avrupa ve Amerika'da iken neden Türkiye karşıtı yayın yapıyorsunuz. Neden ülkem insanın ucuz enerjiye ulaşmasına engel olmak istiyorsunuz. Videoda anlatılan; "nükleer santrali Türkiye yapmasın" başkada birşey değil.
Terscy
Terscy 2 aylar önce
@Fatih değirmenci Git başkasıyla eğlen, bilgisiz insan.
Fatih değirmenci
Fatih değirmenci 8 aylar önce
@HeP GeRçEkLeR !!! nukleer pismanpiktir tabi bilen e
Fatih değirmenci
Fatih değirmenci 8 aylar önce
@Yavuz Kara aynen ama bu zarari halktan kimse tahmin bile edemez
Zehra Bülbül
Zehra Bülbül 8 aylar önce
Devlet bunca yıl parayı buraya gömeceğine bir güneş paneli santrali kursa daha iyiydi ayrıca Avrupa yavaştan yavaştan Avrupa'dan siliyor nükleer enerjiyi ve yakıt çubukları kullanıldıktan sonra işe yaramaz radyoaktif çöp oluyor ve sen onu da güvenli bir şekilde saklıyıp milyonlarca lira para harcıyorsun Yani hem tehlikeli hem zararlı bir enerji üretim şekli
Fatih değirmenci
Fatih değirmenci 8 aylar önce
@Gökhan Önal bak iste zahir e aldaniyorsunuz cunku nukleer atik hakkinda arastirma yapmani tavsiye ederim
Sami Kent
Sami Kent Yıl önce
"istiyoruz" diyen kimseyi video'ya dahil etmemisler. :)
Metin Bayindir
Metin Bayindir 11 aylar önce
Sagol dw bu videodan sonra dogru yolda oldugumuzu daha iyi anlattin bize.cüsssss
Marnir
Marnir Yıl önce
Biliglendirmeye değil fikir değiştirmeye yönelik bir video.
Erdal Koysuren
Erdal Koysuren 2 aylar önce
Bilimden uzak ideolojik bir video
ÖZKAN BULUT
ÖZKAN BULUT 2 aylar önce
Elektriği bu kadar kullanıyor, enerjide bu kadar dışarı bağımlıysan nükleer enerjiye bağımlısın. Çatışmak yerine daha güvenli ve kaliteli yapılması için yollar bulunmalı.
F. Hale
F. Hale 2 yıl önce
Artısıyla eksisiyle, savunucusuyla karşı çıkanıyla demişsiniz ama 1 tane savunanı yoktu ki videoda
Komikaze
Komikaze 3 aylar önce
Bilmediğiniz yada anlamadığınız bazılarınızın ise anlamak istemeyeceği o kadar şey var ki. Dünyadaki en güçlü ülkelere bakın nükleer santral var mı yok mu? Füzyon işini kotarana kadar en iyisi bu. Güneşle rüzgarla büyük ülkelerin enerjisi sağlanamaz. Nükleer yerine kömür santrali dışında kullanılabilir alternatif yok mevcut teknoloji ile.. Siz ne alemdesiniz bilemem ama gerçek dünyada işler böyle.
The Kraken
The Kraken 3 aylar önce
@MGS79 O zaman iyi ama 15 yıl biraz fazla değil mi?
MGS79
MGS79 3 aylar önce
@The Kraken santrali15 yıl Ruslar isletecek, sonra Türkiye'ye devredilecek. Yani yap işlet devret modeli, Rusların parasını çıkaracak.
The Kraken
The Kraken 3 aylar önce
@F. Hale Ama santrali Ruslar işletiyor.
F. Hale
F. Hale 3 aylar önce
@The Kraken ucuz enerji eldesi işte amacı :D
hakan yildiz
hakan yildiz Yıl önce
Burcu tebrikler gazetecilik ne değil ders niteliğinde bir çalışma olmuş. Yapımı değerlendiremiyorum çünkü değerlendirmeye alınabilecek bir değeri yok. Çok umurunda olmayabilir ama gazetecilik ele aldığı konuyu tüm tarafların görüşlerini objektif bir şekilde ortaya koyar ve sunulan kişide bir kanaat oluşmasına yardımcı olur. Bir taraf açısından bakarak olumlamaya veya aksine çabalamaz, yönlendirmeye amacı gütmez. Eğer böyle ise bu haber değil propagandadır. Benim gibi düşünmediğini biliyorum; ne yazık ki uygar medeniyetin saygın medya kültüründe bu yaptığına gazetecilik denmiyor.
yetkin karasungur
yetkin karasungur 10 gün önce
Yapılmalı , bir teknolojidir bu teknolojide bir tecrübe kazanmak be ilerlemek isteniyorsa yapılması lazım
kty54
kty54 2 yıl önce
Fikir sahibi olmak yerine bilgi sahibi olmak daha iyidir ! AKKUYU NUKLEER SANTRALI 🏭⚡☢🇹🇷
CML STANLİES
CML STANLİES 9 aylar önce
Türkiye, mevcut şartlarda doğalgazın yüzde 98’ini, petrolün yüzde 92’sini, kömürün ise yüzde 30’unu ithal ediyor. Türkiye, elektrik talep artışında Avrupa’da birinci, dünyada ise Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye, nükleer enerji ile enerji ihtiyacındaki önemli bir açığı kapatmayı öngörüyor. Akkuyu ve Sinop Nükleer Santralleri eğer bugün devreye alınmış olsaydı, mevcut elektrik tüketiminin yüzde 33’ü nükleer santrallerden karşılanıyor olacaktı. Akkuyu ve Sinop’ta kurulacak nükleer santraller sayesinde Türkiye, 16 milyar metreküp doğalgaz ithal etmekten ve dolayısıyla doğalgaza yıllık 7 milyar doların üzerinde para ödemekten de kurtulmuş olacak.
Çağrı Kaan SÖNMEZ
Çok gereksiz yanlı bir vidyo olmuş eminim bütün röportajları koymadınız vidyoya rüzgar türbinleriyle enerji ihtiyacini karşılamayı planlamak asıl cahillik neyse en azından yorumlar beni mutlu etti herkes bu kadar cahil değil
Uğur ARSLAN
Uğur ARSLAN 10 aylar önce
@HeP GeRçEkLeR !!! ah hocam ah hem elektiriği ucuza kullanalım ama nükleer santiral olmasın, dış cari açık vermeyelim elektiriği kendimiz üretelim ama nükleer santral olmasın. Her şeyi kendimiz üretelim, dışa bağımlı olmayalım ama sabah saat 10dan erken kalkmayalım.
HeP GeRçEkLeR !!!
HeP GeRçEkLeR !!! 10 aylar önce
Cahillik değil kardeşim bunlar ülkenin gelişmesini istemeyen ve ülkemizin her zaman avrupaya muhtaç olmasını isteyip karalayan kişiler zaten yayını yapanlarda seçerek konuşturmuş milleti ama ve lakin araştırıp konuşsalar nükleer santralin nekadar iyi ve zararsız olduğunu anlarlar gerçi anlıyorlarda işlerine gelmiyor.
Yıkık Tayfa
Yıkık Tayfa Yıl önce
@Etiyopyalı Mücahit ya allah aşkına risklimi riskli sen mersinde yaşasan oraya bir nükleer santral yapılmasını istermisin bide avrupa ülkeleri bile nükleer santrallerini kapatırken biz niye yeni birtane açıyoruz
Etiyopyalı Mücahit
@Ben Dover şirket ve ülkelerin yüzlerce binlerce rüzgar türbini dikmeleri ütopik düşünce ve kamuoyu ilgisi çekmeye çalışmaktan başka birşey değil danimarka baltık denizine yüzlerce rüzgar türbini dikti ama pekte bir işe yaramıyorlar aksine brisürü bakım masrafı açtı başlarına
Ben Dover
Ben Dover Yıl önce
@Etiyopyalı Mücahit Ruzgar enerjisi kötü birsey degil zaten verimli olmasa şirketler yüzlerce tanesini dikmezdi. Ama yetersiz, nükleer santral kadar büyük ölçüde enerji karşılayamıyor.
Enes Oturakci
Enes Oturakci 2 yıl önce
videodaki insanlar cehalet akıyor :,D
LordOfPanzers
LordOfPanzers Yıl önce
Tek bizim mühendis ablanın beyni var
Yasin Celik
Yasin Celik 11 aylar önce
Bence her akarsuya baraj yapmaktansa nükleer santral yapılmalı mecbur yapacan abi elektriği kullanmak istiyorsan gelişmek istiyorsan mecbur
The Kraken
The Kraken 3 aylar önce
Güneydoğudaki barajların elektrikten farklı amaçları da var yalnız. Ama haklısın. Temiz Nükleer enerji yaygınlaşmalı.
Hasan İNCE
Hasan İNCE 3 aylar önce
Öyle bir içerik ki konuşmacılarının hepsi istemiyorken yorum yapanların hemen hepsi olumlu bakıyor. Demekki kesip biçmeden insanları kendi hallerine bırakınca gerçek düşünceler ortaya çıkıyor.
Senol Kesim
Senol Kesim 2 aylar önce
Videoyu izleyince anladım ki bu Santral şart.Hemen yapılmalı.
Kasklı Çocuk
Kasklı Çocuk 6 aylar önce
Fizik biliyorum ve kesinlikle bu santral yapılmalı tabi kötü bazı yanları var ama bazı önlemlerle bunlar giderilebilir
İsmail
İsmail Yıl önce
Nükleer enerjiye geç bile kaldık. Halkımız bu konu hakkında maalesef yanlis bilgilere sahip.
ʙᴏɴ ᴠɪᴠᴇᴜʀ
08:44 Arkadan gelen apaçi müziği...Gözlerim yaşardı....Adam kendi soundtrackı ile gelmiş.
Yunus Gezgen
Yunus Gezgen Yıl önce
Dünyanın en tehlikeli nükleer santrallerinden birisi Sovyet Rusya döneminden kalma olarak şu an Ermenistan'dadır. Yanı başımızda yıllardır duran bu tehlikeyi göz ardı ederek, yeni yapılacak Nükleer enerji santrallerinin tehlikesinden bahsetmek doğru olmaz. Nükleer enerji yalnızca Türkiye'nin yıllardır artan karbon salımının azalmasına yardımcı olmayacak bunun yanı sıra bu teknolojinin öğrenilmesini sağlayacaktır.
Yalnız Kovboy
Yalnız Kovboy 17 gün önce
4:55 ağlayacağım ya bir insan başkasının yanına gittiğinden bile fazladan radyasyona maruz kalıyor (insan vücudu radyasyon yayar) radyasyon her yerde var önemli olan büyüklüğü. Bu büyüklükte teknojik yöntemlerle doğaya yansıtılmıyor. Şuan radyasyon sonucu dolaylı dolaysız ölen insan sayısı kaç fosil yakıtlardan ölen insan sayısı kaç. Eğer fosil yakıtları bitirmezsek iklim krizi yaşayacağız bunu bitirmek için yenilenebilir enerjiden önce nükleer enerji gelir çünkü yenilenebilir enerji daha gelişmedi. Lütfen aklınızı başınıza alın.
CML STANLİES
CML STANLİES 9 aylar önce
20 milyar dolar ile tek kalemde yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyan Akkuya Nükleer santrali projesi Türkiye'yi nükleer santral sahibi ülkeler ligine taşıyacak. Dünyada şu anda 31 ülkede aktif 437 nükleer reaktör bulunurken, 14 ülkede 68 nükleer reaktörün de inşaatı devam ediyor. 2030 yılına kadar 164 nükleer reaktörün yapılması planlanırken, ülkelerin nükleer programlarındaki reaktör sayısı ise 317’yi buluyor Akkuyu nükleer santrali 4 bin 800 megavatlık tam kapasitesiyle devreye girdiğinde, yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek. Santral bu üretimle İstanbul'un enerji ihtiyacını tek başına karşılayabilecek. Nükleer santralimizin ömrü ise 60 yıl olarak hesaplandı. Dünyada en çok nükleer santral hangi ülkede? : Amerika 104’le dünyada en çok nükleer reaktöre sahip ülkesi. Eektrik üretiminde nükleerin payı bakımından ise yüzde 78’le Fransa ilk sırada yer alıyor. ABD 3 nükleer reaktörün daha inşaatına başlarken, İngiltere ise 2025’e kadar yeni nükleer santrallerin kurulması için 8 saha belirledi.
Kuzey Ozturk
Kuzey Ozturk Yıl önce
13:23 nükleer santreller o kadar da tehlikeli değil . O zaman biz hiç yurt dışına gitmeyelim yani örnek Fransa'da 59 nükleer var
Özer İsmail Korkmaz
Özer İsmail Korkmaz 2 aylar önce
Kapatacaklar ama
Terscy
Terscy 3 aylar önce
O kadar cahilleştirilmiş bir insanki, o bölgenin turizmden kazandığı para’yı nükleerden santral sayesinde kazanacağı paradan daha çok sanıyor. Ülke de bitmeyen enerji sorunu var, yenilenebilir enerji ile karşılaştırmada en ucuz ve en ileriye dönük projedir” nükleer santral” Amerika, İngiltere eğitimi gelişmiş ülkeler bile onaylamış, ve kendi ülkelerinde birçok sayıda santrale sahipler. Nükleer sözüm yok diyip dolaylı şekilde savunma politikası oluşturması, ülkenin enerji ihtiyacına milletin cebine yapılmış en büyük hainliktir.
Ömer Faruk
Ömer Faruk 11 aylar önce
aynen
TheBeastVII
TheBeastVII 8 aylar önce
Nükleer enerji gerekli bir şey olabilir ama Türkiye'de mantıklı bir şey değil. Hem coğrafi hem siyasi konumumuz nedeniyle ben karşıyım. Çatlak olabilir denmiş, bir: evet olabilir ve bizimkiler örtbas edebilir. Her zaman yapılan şey. İki: Türkiye'de iş kuralları ve etiklerine hiç uyulmuyor. Üç: terör eylemlerine çok açık bir ülkeyiz.
Büşra Tekin
Büşra Tekin Yıl önce
Türkiye enerji alanında %72 dışa bağımlı bir ülkeyken nükleer enerji ile birlikte dışa bağımlılığı oldukça düşürecektir. Türkiyede oldukça geç kalınmış bir harekettir nükleer enerji şahsen düşüncem böyle.
Bas Yasavul
Bas Yasavul 2 aylar önce
Batı şu anda eski verimsiz santralleri kapatıyor çünkü yeni daha verimli santraller hem eskilerinden kat kat daha fazla enerji sağlıyor hem çok daha güvenli
Arda 123
Arda 123 8 aylar önce
hiç kimse böyle bir riski almak istemez ama nükller enerji türkiye için bi seçim değil taşıma suyla değirmen dönmez biz taşıma gazla elektrik üretiyoruz ve ayrıca bir nükller santral düzgün bir şekilde yönetildiği bir durumda o santralin içinde ve etrafında ölçümler sürekli yapılacağı için daha güvenlidir ve bir nükller santral in çevreye yaydığı zarar atığı düzgün saklandığı sürece bir kömür santralinden daha azdrır.
Mahoney
Mahoney Yıl önce
Videoyu murphy kanunları ile bitirmişler. Bir işe girişmeden murphy kanunlarını dinleseydik bu gün ne arabaya ne uçağa ne de asansöre binebilirdik.
Etiyopyalı Mücahit
15.40 daki arkadas palavra sıkmış ekonomik boyutu hakkında haklısınız sonuna kadar hak veriyorum peşkeş çekiliyor bence devlet imkanıyla yap işlet devret modeli değilde kendi imkanıyla yapilmali Ermenistan metzamor tesisi hala 1 reaktör faal 1 tane inşaa ediliyor
Erkan Ekinci
Erkan Ekinci 2 yıl önce
Sizin gibi çevrecilerden Avrupa’da ki ve dünyadaki nükleer santraller içinde 3-5 kelime duymak isteriz😀Aga babalarınız sadece Türkiyeyi eleştirmeniz için izin vermiyorsa tabi....
Abdulah Zengin
Abdulah Zengin 3 aylar önce
ÇED raporunun ilk başında nükleer atıklar Türkiye'de kalacaktır ifadesi yer aldı ancak sonradan üniversite profesörleri tarafından incelendiğinde bunun zarar oldugu tespit edilip değiştirlmiştir. Bu madde yerine Atıklar daha sonrasıdna yapıalcak anlaşamya bağlanmıştır.
m T
m T Yıl önce
bol enerji üretiyor ama santral şantiyesinin olduğu yerde büyük tahribat var çok üzücü , koca nükleer santral var tepemizde ismi GÜNEŞ , kamu binaları , fabrika alanları , evler siteler derken milyonlarca metrekare çatı alanı var bunların onda biri solar enerji için değerlendirilse kaç santral eder hiç düşündünüz mü üstelik temiz sonsuz enerji ve maliyeti santrale göre düşük
Taha Güven
Taha Güven 2 yıl önce
nükleer santral düzgün işletildiiği takdirde korktuğumuz kadar zararlı değil hatta 0 zararı var o bacalardan çıkan su buharı radyasyon yok ayrıca denize verilen suyunda radyasyonu yok sadece soğutmak için yapılıyor çok zamanı verdim nükleer fiziğe sadece düzgün işletilmesi lazım tek korkumuz bir kaza olmasın santralde gerçi çernobilde de deney dolayısıyla patlama oldu normal koşulda asla böyle olmazdı
Etiyopyalı Mücahit
Ayrıca Çernobil acil ihtiyacla aceleyle kurulmuş üstünde koruma kubbesi olmayan bir sistemdir Fransa ve Amerika'da da kazalar oluyor fakat hepsi fan kayıpsız önleniyor önlem alınırsa hicbirsey olmaz Amerika'da zamaninda balistik füze bile patlıyor onlemden dolayı birşey olmuyor
Etiyopyalı Mücahit
Çernobil deneyden de ziyade milli güvenlik sorunuydu Sovyetler açığa çıkarmak istemedi hicbir yazıda üstünde durulmaz hatta geçmez ama Sovyetler cernobili ve privyat kentini dünyanın en buyuk erken uyarı ve tespit radarına enerji sağlamak için kurmuştur Çernobilin patlamasının nedeni Amerika ve NATO bile olabilir
Can Öz
Can Öz Yıl önce
Gömülecek yer kendi ülken değil merak etme Libya’nın çölleri olacak
Yavuzselim K
Yavuzselim K Yıl önce
@Fatih sadece almanya kapatmayi planliyor baska da yok almanya tek basina avrupa olmus
tyler
tyler Yıl önce
@Yavuz Kara santralde çalışan işçilerin çoğunluğu türk dahası rusyada mühendislerimiz eğitim görüyor nedir sizin derdiniz? enerjimizin yüzde 70 ini dışarıdan alıyoruz ithalatta en fazla para enerjiye gidiyor bu işler böyle başlar önce başkaları yapar sonra sen de ondan öğrenip yaparsın bak çinlilere 10 15 yıl önce başkasının malını üretiyordu kendisi çok bişey üretemiyordu şimdi ise dünyanın en büyük ikinci ekonomisi yani bi yerden başlamak lazım nükleer tehlike arıyorsan git bulgaristana bak ermenistana bak çevremizde yığınla nükleer santral var onlarınkine bişey olmayacak bizimki inşaatı tamamlandığı anda patlayacak öyle mi ?
Kadir Turpçu
Kadir Turpçu Yıl önce
Bu videoyu hazırlayan Almanya menşeli DW haber ajansının kendi ülkesinde en yenisi 1988 model olan, toplamda 18 adet aktif reaktöre sahip ve ülke enerjisinin %30'unu nükleer enerji'den karşılandığının haberi var mı acaba?
sessiz tepe
sessiz tepe 6 aylar önce
@Ender Öztürk almanya bize elektrik uretsin çağırın Almanları gelsinler kursunlar sistemi parasıyla işçi tutalim onlar iscilikten iyi anlar amelelikten almanlar nasıl güçlendi ? Hepsi ameleydi zamanında
Ramulda
Ramulda 6 aylar önce
Fransa'nın elektriğinin %77 sini nükleer santral lerden elde ediyor
Ender Öztürk
Ender Öztürk 6 aylar önce
@Kadir Turpçu Nükleer santraller artık kapatılıyor.2022'ye kadar Berlin'de 6 tane daha nükleer santral kapatılacak ve 2040 yılında aktif santral kalmayacak. Maalesef ülkemizde liyakat yerine sadakat geçtiği için Almanlar kadar süreci iyi yönetemeyebiliriz.
sessiz tepe
sessiz tepe 7 aylar önce
Sende peki alman zekasi var mi ? Sızıntı yapsa akdeniz biter Almanlarla kendini nasıl bir tutabiliyorsun zeka ve teknik olarak ? Biz Almanya gibi miyiz ? Adamlar bilimde uzman senin gibi okuduğunu 10 kere okuyup ama anlamayanlardan değil
Kadir Turpçu
Kadir Turpçu 7 aylar önce
Senin hangi kafa? Bir yerden başlamadığın sürece havadan mı elde edeceksin kullanım ve denetim tecrübesini? Onca Türk öğrenci ve mühendis boşuna mı Rusya'da nükleer santral yönetimine dair eğitim alıyor?
Queen
Queen Aylar önce
Nükleer santrallerin kapatılmasının bir sebebi vardır. En yaygın sebebi ise santrallerin bir ömrünün olmasıdır, o ömür dolunca kapatılır. Hatta santral emekli oldu derler. Önemli not: Videonun en can alıcı kısmı Ecevit'in çalışmayı nükleer santralin vereceği zararların kaygısı ile iptal etmesi ve buna ikna olmuş olması. Üstelik de onu ikna etmiş adamla röportaj yapmış. Harbi gazeteci haa geleceği parlak.
Ibrahim Kantar
Ibrahim Kantar 3 aylar önce
4:30 Sabahat hanımın bu konu hakkında pek bir bilgisi olmadığı aşikar. Nükleer santral çalıştığı sürece radyasyon yaymaz. Işleyen bir santral kontrol odasına dedektör ile girerseniz , bir büyük şehir merkezindekinden daha az radyasyon ölçümü yapabilirsiniz. Keza bakım aşamasında da bu değişmez. Nükleer mühendislerimiz uranyumu çıplak elleriyle sobaya odun atar gibi reaktore koymuyorlar. Ben de bir nükleer mühendisiyim. Işi bilen insanlar yaptığı takdirde, en güvenli enerji kaynağıdır nükleer. Kullandığınız güneş enerjisinin bile nükleer enerjiden daha fazla emisyon salınımına sebep olduğunu unutmayın. Karbon emisyonu yaparak üretilen enerji bütün dünyayı kanser etmekte, küresel ısınmayı hızlandirmakta zaten. Temiz enerji üretimi amacıyla yapılan bu büyük rakamlı yatırımlar, radyasyon yayalım ama emisyon yaymayalim düşüncesi ile de yapılmaz. Fransa ülkenin enerjisinin %90 dan fazlasını nükleerden sağlayan bir ülkedir. Üç kollu, iki başlı değiller. Türkiye'nin enerji bağımsız bir ülke konumuna gelmesi için nükleer enerjiye ihtiyacı vardır. 13:20 , beyefendinin bahsettiği 2 katını turizmden kazanıyoruz dediği rakam santralin maliyetidir. Santralin getirisinden, enerji katkısından, kazancından ayrı şekilde yapılan bu hesap cocukca olmuş. Ya biz neden tavuk alalım 5 liraya, yumurta satarak 10 lira kazanıyoruz. Gibi bir durum söz konusu. Kelime oyunları ile insanları yanlış bilgilendirmek ülkemizde maalesef moda haline geldi. Turizmi etkileyen bir durum yok. ABD yaklaşık 100 nükleer santrale sahip, turizm yok mu ? Giden turistler ABD de nükleer santral var diye vaz mi geçti? Işin olası tehlikeleri vardır, ve yüksek risk içerir. Tıpkı diğer elektrik santralleri gibi, tıpkı termik santraller gibi. Bu olasiliklara mantık çerçevesinde yaklasmadan yapılan bu yorumlar benim için altı boş, gereksiz muhalefet konumundadır. Bir şeyi yapmayalım tamam, ama neden yapmayalım. Savundugunuz sebepler elle tutulsun..
ismail türker
ismail türker 2 yıl önce
Ermenistan'ın eski ve dünyanın en riskli nükleer santralleri arasında gösterilen, Iğdır'a 16 km uzaklıktaki nükleer santral var. Türkiye'de yeni teknolojiyle riski olmayan santrale karşı çıkanlar ve Türkiye'de santral olmadığını düşünen eylemcilere ve nükleer karşıtlarına duyurulur.
FFirentis
FFirentis 8 aylar önce
@Atila TG Olası sınırdaki bir savaş durumunda büyük risk altına girer.
Atila TG
Atila TG 9 aylar önce
@Türkiye Komünist Naziler Derneği Şuanda yapılan santralin yeri de Akdeniz olduğu için o da ileride tehdit oluşturabilir. Zaten ülkemizde Terör olmayan çok az yer var.
Türkiye Komünist Naziler Derneği
@Atila TG Doğu bölgesinde terör riski var ve reaktörler genellikle deniz ya da göl kıyısına yapılır. Ermenistdanki metzamor santrali patlarsa zaten ermenistan diye bir yer kalmaz o yüzden dert etmemek lazım.
Metehan Duman
Metehan Duman 10 aylar önce
@Atila TG öf be, zekaya bak... Gözlerim kamaştı 😃😃
Sendi54
Sendi54 Yıl önce
@Atila TG suyu nerden bulcan onların golü var karşılıyorlar
m a
m a 2 aylar önce
Bu kanal zararlı diyorsa faydalıdır.tesekkurler +90.
Cihan Avci
Cihan Avci 2 yıl önce
Dünya üzerinde yaklaşık 550 adet nükleer santral faaliyette, 50 civarında ise inşaa halinde olan var. Abd 100, fransa 60, japonya 50 adetle en fazla santrali olan ülkeler. Arap ülkeleri bile doğalgazı bırakıp nükleer santrale geçmeye başladı, tarım devi hollandada ve çevresinde nükleer santral var. İzmir kadar nüfusu olan ermenistan 40 yıllık kullanım ömrünü doldurmuş santrali hala çalıştırıyor ve bu santral sınırımıza 16 km uzaklıkta. Düşünün, bizim 2023te kullanıma sokacağımız santrali ermenistan 1970lerde yapmış... Bu konuda ermenistanın bile gerisindeyiz... Neden? Cevabı videoda... Eli ayağı düzgün, diksiyonu sağlam 3 5 kişi bul, cebine biraz para tıkıştır, memleketine ayakbağı olsun... Ondan sonra memleket gelişmiyor diye zırlasın :)
✠ Dr. David ✠
güç için risk almaya değer...
Ali Kussan
Ali Kussan 8 aylar önce
Nükleer devam 🇹🇷👏👏 bize lasim
Emre Demirözü
Emre Demirözü 5 aylar önce
Daha çok yapılmasi gerek
Wolces
Wolces Yıl önce
abi üzülüyorm ülkemdeki halka
Ev Sineması
Ev Sineması Aylar önce
ABD, faaliyetteki yaklaşık 96 bin 553 megavat kurulu güce sahip 94 nükleer reaktörüyle ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 61 bin 370 megavat kapasiteli 56 reaktörle Fransa takip ediyor. DW efendi git bu tarz videoları abd ve fransadada yap
Resul Budak
Resul Budak 10 aylar önce
Bir ülkenin turizmi nasıl bitirilir....
Tuna kınacı
Tuna kınacı Yıl önce
"Akkuyu Nükleer Santrali hakkında her şey" deyip de sadece halka sorulması, ya enerji uzmanıyım diyen kişi okulda taş çatlasa nükleer le alakalı iki tane ders almıştır o da işte elementlerin dönüşümü zincir reaksiyonları cart curt kardeşim bu okulu adamlar 6 senede bitiriyor birde 5 yıl staj yapıyor en alt kademede başlıyor sonra ise. Bilim Bilim Bilim tek diyeceğim bu.
mehmet turan
mehmet turan Yıl önce
Yanlış bilinen bir şey nüklleer santralden sızıntı olmadan bir şey olmaz çıkan su buharının hiç bir zararı yok
Eylulfunda Tibet
Eylulfunda Tibet 3 aylar önce
Herkes nükleer santralin olması gerektiği yönünde yorum yapmış fakat kimse yapılan bölgeye yakın yerlerde oturanları düşünmemiş ya patlama v.b bir olay yaşanırsa o zaman zarar gören kişiler yakın oturanlar olacak kimse bunu düşünerek yorum yapmamış
Mert
Mert 2 yıl önce
Neden böyle bir şeyin denetimi hakkında TV'den bilgi edinemiyoruz? Orada bir şeyler bizim vergilerimizle yapılıyor tamam yapıyorlar bu artık bir gerçek. Peki neden detaylarını biz millet olarak göremiyoruz? Ne kadar sağlam ne kadar korunaklı ne kadar denetimli. Ben korkuyorum açıkcası ve benim gibi çok insan olduğuna eminim. Mersin'de yaşayanların yakından takip etmesi gerek.
Gökhan Önal
Gökhan Önal 8 aylar önce
Kardeşim millet ne duysa ona inanıyor emin ol ki haber yapılsa bile millet ona buna inanır haberin yapan da yandaş olur
Kaiser
Kaiser 2 yıl önce
korkma kardesim. Kici kirik Ermenistanda bile Santral var ve asiri tehlikeli
Polat Jumadurdyyev
9:57 Çok ilginç Fransanın enerji ihtiyacının %70.6sını, Ukraynanın %53.9unu, Isveçin %34unu ve ABD-nin %19.7sini karşılayan nükleer enerjiye karşı olup, elektriğin %37.3 nü kömür yakarak üreten ve buna sesini çıkarmayan halk
Ülkücü Gençlik
Ne yazıkki insanlarımız çok cahilce yorumlar yapıyolar ve bu insanlar ve salakça yorumları bizi dünya sıralamalarında çok çok geriye düşürüyo
Yargı machine
Yargı machine 9 aylar önce
Bunlar aydın diye geçinen bizi çomar diye adlandıran elemanlar
Video Machine
Video Machine 2 yıl önce
16:15 Paris'e gitme kızım Rusya'ya ayak bile basma hatta Japonya'ya adımını bile atma
Melikenur Karaman
Melikenur Karaman 2 aylar önce
@A Aynen öyle
Video Machine
Video Machine Yıl önce
@Aygün Gönül Rusya ile bu tarz anlaşmalar yapılabilir bu iki ülkenin çıkarına yarıyor. Ha biz gidip ille de Rusya olacak demedik. Avrupa ülkeleri ve ABD'ye hatta Japonya'ya gittik ama onlar kabul etmedi. Bu durumda Rusya ile anlaşmak zorunda kaldık.
Aygün Gönül
Aygün Gönül Yıl önce
@Video Machine 60 yil ruslarin kontrolunde olacak bunuda hesapladin mi. Burada kimin cikari var sence
Etiyopyalı Mücahit
Fransa kıyıları ve nehirleri santral dolu 😂
Sercan Çakır
Sercan Çakır Yıl önce
@Berk Kızıldağ santiral ömrünü tamamladı güvensiz o yuzden kapanıyor. götümüzün dibinde ermenistanın kaç yıllık santiralı var her an patlayabilir
düşünen insan
düşünen insan 11 aylar önce
Size bir bilgi vereyim 1995 yılından sonra yapılan Nükleer santrallerde Dünyanın en az Radyasyona maruz kalacaginiz yerdir
Mustafa Esen
Mustafa Esen 10 aylar önce
Alman dw bu konuda taraf tutup, bilmeyeni ekrana taşıyorsa bilin ki doğru yoldayız. Kesin yapılmalı 🤣
Ebrclss
Ebrclss Yıl önce
Gerçekten korkunç bir video. Genclerin oldugu kısımda en azından bu kadar cahilce yorumlar beklemiyordum ama en cahilceleri onlardan geldi resmen
Fyodor Dostoyevski
Fyodor Dostoyevski 2 yıl önce
Nükleer santral, her ülkede olması gereken bir şey.
Duhan Pehlevan
Duhan Pehlevan Yıl önce
Çernobil normal apartman gibi santral idi ve yalanlar üstune kurulu ve ucuz bir santraldi ayrıca koruması yoktu.bu yüzden bu kadar tehlike yarattı.
Bilim İnsanı
Bilim İnsanı 9 aylar önce
İnsanlar şunu anlamıyorlar:Türkiye enerji ihtiyacının %7’sini karşılayacak.Diğer temiz enerji kaynakları için yeterli “bakiyemiz”yok.Ayrıca bu iyi bir ilerlemedir.Biraz daha teknolojik gelişmeler.Ama herkes cahilce konuşuyor(ki şaşırmadık.)Ancak risk şu:Siz doğru düzgün çalıştırmayı bilmezseniz kusura bakmayın da halk haklı çıkar.Ama ben de karşıyım.Sadece gerçekleri söylüyorum.Ayrıca nükleerin yararları olduğu gibi zararları da var: 1-Kaynaklarınız nükleer atıklardan dolayı kirlenir, 2-Çok pahalıdır, 3-Nadir bulunan elementlerdir, Ayrıca artık ne nükleeri Avrupa işbirliği yaparak Füzyon Reaktörleri yapıyor.Yani sizce de nükleere karşı gelme sebeplerimizden biri bu da olmamalı mı? Not:Bunu sonuna kadar izleyenlerin alnından öpeyim cahilliğe sabırdan.
Erdoğan Bal
Erdoğan Bal 9 aylar önce
VALLAHİ TÜRKİYE YANLIŞ BİLİYOR NORMAL DE EĞER TÜRKİYE NÜKLEER SANTAL AÇARSA BAKIN GERÇEKTEN TÜRKİYE FENA HALDE RAHATLAR EKONOMİK OLARAK
Fizik Halil Göktaş
Merhabalar ben bir fizik öğretmeni olarak şunu diyebilirim normal şartlarda uygun olan yenilenebilir kaynaklara yönelmek nükleer santralleri rusyaya japonyaya yaptırıp çalışan uygun radyoaktif malzemeyi onlardan satın almak cokmantıklı gelmiyor riski yüksek bir girişim sorun bazı yapılan malzemelerde bozulunca yerine yenisi konabilir ama santralde ki atıklar veya sızıntının donuşu olmadığını biliyorum bencede yapılmamalı ama maalesef hukumetimiz biraz kendi kafasına eseni yapan bir halde hayırlısı olsun ama cok güvenli yada verimli bir is değil
Cem Gökdeniz Arslan
Cem Gökdeniz Arslan 7 aylar önce
Bu haberi yayınlayan ultra zekaya sahip medya çalışanı arkadaşlarım güvenli olan ve doğaya zararı olmayan enerji üretebilmemiz için en azından 1 tane nükleer santrale ihtiyacımız olduğunu bilmiyorlar mı acaba? Füzyon teknolojilerini geliştirebilmemiz için ciddi anlamda enerjiye ihtiyacımız olduğunu bilmiyorlar galiba ahahaha boş bir haberden başka bir şey değil
ÖMER KOÇ
ÖMER KOÇ 8 aylar önce
muhaliflerin acizliğine bakar mısınız? içler acısı çok yazık çok.
şükrü sevinç
şükrü sevinç Yıl önce
Nükleer santrellerde ağır su kullanılır zararlı bi su ama sürekli dönüşüm halindedir.santreller radyosuonda yaymaz
yusuf daşkun
yusuf daşkun Yıl önce
Arkadaşlar fena bir atılım değil nükleer enerjinin geleceği parlak bütün risklere ve söyletilere rağmen
Beygül MH
Beygül MH 2 yıl önce
Kullanılan dil; ince seçilmiş kelimelerle yanlışı o kadar iyi doğru olarak anlatıyor ki, çok üzücü açıkça yalan bir video. Örnek veriyorum 11:15 “yapılan işlem küçük bir alanda kontrollü şekilde atom bombası patlatmaktan farksız” . Doğrusu şöyledir; atom bombasının işleyiş tepkimesi de olan fisyon tepkimesini, kontrollü şartlarla gerçekleştirmek. Kontrolden kasıt da şudur; hiçbir nükleer reaktör atom bombası değildir ve atom bombasına dönüşmez. %100 Okuyun arkadaşlar, eğer merak ettiyseniz üşenmeyin ve lütfen youtube, tv vesaire bakmayın akademik çalışmaları okuyun. Sonra yine karşı olun nükleere ama doğrusunu bilip karşı olun. Çamur bilgiyle doldurmayın kafanızı. Bu videoda nükleere dair her klişe söylenmiş. O yüzden canım çok sıkıldı. Algımızı çok kolay yönetiyorlar, okuyun.
Bayram Atilgan
Bayram Atilgan 2 yıl önce
Ağzına yüreğine bileğine sağlık.Çok net bir açıklama olmuş.
Matt John Universe
Matt John Universe 9 aylar önce
nükleer santrali cidden çok zararsız bir enerji üretim santral türü fakat ben nükleer enerji verimliliğinin artık düştüğünü ve bu trene geç kaldığımızı düşünüyorum gerçekten tüm dünya yenilenebilir enerjiye dönmüşken neden böyle bir şey yapıyorlar
Matt John Universe
Matt John Universe 7 aylar önce
@Aga Be maliyetini düşündüğümüzde mantıklı bir karar olmadığını düşünüyorum ruslar yıllarca bizim üzerimizden para kazanacak bunun yerine kendimiz bir şeyler yapmaliyiz
Aga Be
Aga Be 7 aylar önce
Biz de geriden gelip yavaş yavaş yakalayacağız. Onlar bir kere nükleer kurmuş sonra geçmiş. Biz de önce kuralım sonra geçeriz.
Bay Retro
Bay Retro 8 aylar önce
NÜKLEER ENERJİ EN VERİMLİ ENERJİ KAYNAKLARINDAN ABİ KAFAYI YİCEM YA
Etiyopyalı Mücahit
Örnek verdikleri ülkeler gelecek 10 yıl için onlarca santral kurma projesi yapmış ülkeler Fransa mesela hem ülkesinin %80 i nükleer enerji ile besliyor hemde geleceğin füzyon enerjisine ARGE yatırımı yapiyor
Emine Cömert
Emine Cömert 2 yıl önce
Söylenenler iyi hoş ama Türkiye nin santrali olmaması dünyada nükleer felaket olmayacağı anlamına gelmiyor malesef. Mersinde santral yapılmasa ne olur Yanı başımızda Ermenistan'ın nükleer santrali dünyanın en tehlikeli santrali. Önemli olan enerjiyi neyden nasıl ürettiğin değil gerçekten bişeyler den fedakarlık edip rahatımızdan vazgeçebilecek miyiz? Enerjiyi korumak yerine üretilecek olan enerjiye teknolojiye inovasyona karşı çıkıyoruz. Yapılacak olan her enerji üretiminin kendine göre avantajları ve dezavantajları olduğunu unutuyoruz. Hiç bir yöntem 100 % güvenli değildir!!!
Melih çizmeci
Melih çizmeci 2 yıl önce
15:56 yavrum sen avrupadaki nükleer enerji santrali sayısını biliyor musun? adamlar ihtiyaç fazlalarını kapatıyor. Nükleer enerji en verimli enerji kaynağıdır. Umarım sayıları artar...
Melih çizmeci
Melih çizmeci 7 aylar önce
@Emir özür dilerim aptalca konuşmuşum insanın bir anı bir anını tutmuyor kardeşim umarım çok başarılı bir birey olursun, eğitim hayatında başarılar diliyorum.
Emir
Emir 7 aylar önce
@Melih çizmeci oyun oynayabilirim ama dersimide çalışırım😌
Emir
Emir 7 aylar önce
@Melih çizmeci bruh 9 yaşındaki bir veled türemesi diyor bunu
Melih çizmeci
Melih çizmeci 7 aylar önce
@Emir sen oyun oynamaya devam et; bırak onu bilim adamları düşünsün
Emir
Emir 7 aylar önce
Melih çizemci o santral patlarsa Türkiye yok olur
ümit yildiz
ümit yildiz Yıl önce
Bu santrallerin işletmesi getirisinden daha fazla karlı bir yatırım değil almanyada yaşıyorum burdaki santralleri devlet sübvanse ediyor en son atıkların depolandığı bir yer altı deposuna yeraltı suları karışıyordu tamiratı izalasyonu 150 milyon euro yu buldu, ve şuanda santraller yavaş yavaş yakılıyor ve bu yıkılma işlemi hiçte kolay değil yıkılması yapmasının 2-3 katından daha maliyetli ve bu süre 15 yılı buluyor en son yıkımı biten santral zamanında 500 milyon marka mal olmuş yıkım maliyeti 1.5 milyar euro ve 16 yıl sürmüş.. tek getirisi atom güçü getirisidir. santralin yıkımı içeriden başlıyor ve her parça istisnasız 80 cm olarak kesilip üzerlerindeki boyalar özel kumlama teknikleriyle temizlenip radyoson ölçümü 3 kere yapıldıktan sonra özel muafazalı kaplarda santrali terk ediyor. Almanlar bu işi gerçekten çok temiz bir şekilde yapıyor kimse zarar görmüyor. Türkiyede bu tecrübe malesef yok inşallah elimize yüzümüze bulaştırmadan yaparız..
Nurkan Karabulut
Nurkan Karabulut 2 yıl önce
Nükleer santralde bir kilogram uranyum ile üretilen enerjiye eş değer enerji üretmek için kullanılması gereken kömür miktarı bir buçuk milyon tondur
Kerim Çetin
Kerim Çetin Yıl önce
3 milyon diye biliuom
fahri bilir
fahri bilir 11 aylar önce
16:29 diğer diğer faciları görmüş müş. Chernobly'den başka kaçtane nükleer santral kazası gördün acaba muhtemelen onu da görmedin senin yaşın yetmez onu görmeye. Ayrıca DW Almanya'daki nükleer santralleri de böyle kötülemiş midir. Yazıklar olsun size
lucense
lucense 4 aylar önce
Şahsen ülkemin bu teknolojiyle tanışmasını istiyorum fakat biraz düşününün, bulunduğumuz dönemde kuraklık, kutupların erimesi, küresel ısınma bunları böyle enerji santralleri tetikliyor. Diğer ülkeler diye zırlamayın çünkü avrupa ve gelişen ülkeler şu an çevresel enerjiye yatırım yapıyor güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi. Santrali değerlendirecek olursak evet türkiyeyi etkiler ama öyle yandaş basının bahsettiği gibi bir şahlanma söz konusu olmaz çünkü Rus mühendisler yapıyor fabrikanın büyük payı rusların elinde VE EN ÖNEMLISI tezek yakmıyorsunuz hammade işlenmiş uranyumu yine ruslar satacak yani çok bir fark olmayacak elektrik ucuzlar bikaç kuruş fakat merak etmeyin vergi ile onu dengelerler. Malesef durum böyle güzel ülkemin gariban vatandaşları tek isteğim biraz araştırın mutlak bir şekilde bir ideolojiyi savunup kutuplaşırsanız sonumuz hüsran olacak.
Düz adam Sami
Düz adam Sami 2 yıl önce
15:40'daki delikanlıya Metmazor Santrali'ni hala kullandıklarını keşke hatırlatsanıydınız. Yada montajda bu kısmı kesse idiniz. Tarafsızlığınıza gölge düşürüyor.
Mucteba Tayfur
Mucteba Tayfur Yıl önce
Tarafsız bir video olmamış. Şu anda Amerika'da 104 Fransa da 78 nükleer santral var. Bu işi yorumlayacak bilim insanları olmalı. Avam bu işe karış mamalı. Ancak merak edebilir
Ali Diyar Kuş
Ali Diyar Kuş 2 yıl önce
Arkadaşlar çok bilgim var bu konularda. Ve zaten nükleer santrale yakınım zararlı olabilir ama Megawatta ani değişikler yapılmadığı sürece patlamaz rahat olun.Tabi ülkemizde çok değişik insanlar var . Çernobil kadar olması çok zor.Ya olursa diyosunuz o zaman bana geçmiş olsun Zaten Çukurova Bölgesindeyiz bişey olursa ilk biz öleceğiz. (Kültürlenenler like atın )
Ali Diyar Kuş
Ali Diyar Kuş 2 yıl önce
8:52
Youtube Kanalı
Youtube Kanalı Yıl önce
bizdeki nükleere karşı çıkıyorsanız halkım, o zaman bi zahmet komşularınızdakinede karşı çıkın.
Yasin Ölmez
Yasin Ölmez 2 yıl önce
Arkadaşlar “nükleer enerjiye karşıyım” argümanı doğru bir argüman değil. Günlük yaşamın en her anında elektrik enerjisine ihtiyaç duyuyoruz ve bu enerji ağaçtan toplanmıyor. Diğer enerji santrallerinin de verimlilikleri düşük. Nükleer enerjiye karşı olacaksak öncelikle enerji tüketimimizi azaltmamız lazım. Başka türlü samimi bir yaklaşım olmuyor bu. Benim asıl çekincem, ülkemizdeki bürokrasi ve iş düzeninin riskli bir işe uygun olmayacağı.
Doğancan ÇAĞLAR
Doğancan ÇAĞLAR 2 yıl önce
Bu konuda bilgisiz insanlarla bir video yapılmış. Bir iki nükleer enerji makalesi okuyup konu hakkında bilgilenin. Fransanin enerjisinin yuzde 30dan fazlası bu santrallerle elde ediliyor. Ki kaldı ki uranyumun zenginleştirilmesi Türkiye'de yapilmayacak. Okuyun arkadaşlar okuyun
King Suleiman
King Suleiman 10 aylar önce
Tek Nükleer santral Mersinlilerden daha faydalı ülkeye
Abdulah Zengin
Abdulah Zengin 3 aylar önce
Son olarak o genç arkadaşların ve videodaki bazı kişilerin nükleer bıılgıleriinn oldugnu düşünmüyorum. Sırf nükleer enerjiye muhalefet olsun diye çekilmiş video
CrazySedat Crazy
CrazySedat Crazy Yıl önce
Çok gec bile kaldık.Bende çevreciyim ama en temizi bu.Bu enerjiye ihtiyacı var ülkemizin.
Enis Kılıç
Enis Kılıç 2 yıl önce
Çok sade ve öz yazıcam Mersinde kurulması planlanan santral yıllık 35 Milyar kilovat saat enerji üretecek Halihazırda yine mersin veya cıvarındaki ortalama bir kömür santrali ise yılda en fazla 2 milyar kvs üretir. 1 nükleer santral = 18 kömür santrali Bu arada bir kömür santrali yıllık 900 Bin evin elektrik ihtiyacını karşılayabilirken 1 nükleer santral yaklaşık 18 Milyon evin elektrik ihtiyacını karşılayabilir. Bu da nrredeyse ülkedeki konutların yarısı demek oluyor. Bu kadar cazip bir enerji fırsatı varken (zararlı olmadıgı halde) riskli olsa bile bu riske girilir
Eren Atakent Eldem
Eren Atakent Eldem 2 aylar önce
Türkiye için olumlu ne varsa hep karşı cıkıyorlar en gelişmiş ülkeler santrallerle dönüyo farkında değilmisiniz türkiyenin %10 u demek 1 santral
Çınar ve Tuna kral
Nükleer atıkları uranyum zenginleştirme için Rusya alacak uranyumun bir kısmı zenginleştirilmiş halde bize geri verilecek bununla paralel devam eden baristik füze çalışmalarının tamamlanma tarihi ile aynı anda elimizde olacak ondan sonrası malum anlatmaya gerek yok
Arda Sabunsatan
Arda Sabunsatan Aylar önce
Ve nükleer reaktör ün yalıtımı iyi yapılırsa çekirdek iyi kapatılırsa Bir radyasyon yayacağını pek sanmıyorum çevredeki lambaları veya başka elektronik cihazları saymazsak tabi. Ve çekirdeğin kurşunla ve dış katmanında aynı şekilde kapatılması daha iyi olur çünkü çernobil faciası olduğunda kaç yon kurşun dökmüşlerdi ve kurşundan Bi kapak koymuşlardı
Süleyman sazak ARAS
Şu an çevreye en az zarar veren ve en verimli sistem. Eğer zararı olsa Fransa nın neredeyse bütün şehirlerinde nükleer santral var fransızlar tamamen yok olmalıydı. Aynı enerjiyi üretmek için kullanılan fosil yakıtın zararını biliyor musunuz.
Gökhan Önal
Gökhan Önal 8 aylar önce
Keşke tarafsız olsaydınız. Tamamen gerçek dışı bilgiler Avrupa ABD Rusya gibi ülkeler 1 santral kapatırken 4 5 yeni santral açıyor onu anlatmamanız sizi ele vermiş.
Kerem ŞANLITURK
Kerem ŞANLITURK Yıl önce
Istemiyosaniz elektriği kendiniz üretin
Ömer efe Gülünay
Ömer efe Gülünay 4 aylar önce
"Biz istemiyoruz ama yapıyorlar İnsanların ömrünü daha kısaltmak için" inşallah seninki kısalırda anlarsın
Gurbet ve Ben
Gurbet ve Ben 2 yıl önce
yine tek taraflı bir belgesel, savunanin neden savunduğunu anlayabilen biri varmı?
Turan Var Olsun
Turan Var Olsun 2 yıl önce
Karşı çıkan neden karşı çıkıyor onu anlayamadık daha çok
krm mrm
krm mrm 2 yıl önce
Enerji elde etmek için dinamo taksınlar istemeyenler. avrupa ülkelerinde kullanmayan yok denilcek kadar az ve kullanan ülkeler (avrupada) güçlü ülkeler.
Harun Ateș
Harun Ateș 2 yıl önce
Nükleer enerji 0 emisyonu olan bir teknoloji.. Yani bacasından sadece su buharı çıkıyor.. Radyasyon yok. Denize deşarjında ise sadece kaynar su verilecek. Denizin sıcaklığı yükselecek. Bazı balık türleri ve rekreasyon faaliyetleri azalacak.. Lütfen birazda olsa enerjiyi düşünün. Termik santralden 1000 kat daha sağlıklı..
Sonraki
{☢} Radyasyon ve Nükleer Enerji | 4k
33:33
ZEMİNDEN ELİNİ SON ÇEKEN KAZANIR !?
17:59
Iphone Or Super Cute Robot? #shorts
0:27
görünümler 44 551 681
The melon challenge #shorts by SAMOLOCA
0:41
The ANTI-GRAVITY Smartphone! 😳
0:46
görünümler 14 942 214