Karanlık

Why is Saudi Arabia building a line-shaped city?

Barış Özcan
görünümler 2 163 733
100% 90 000 0

If you are wondering how I prepared this video and other content on my channel: superpeer.com/barisozcan/coll...
---
The full text of the video and the sources I used:
barisozcan.com
---
Why is Saudi Arabia building a line-shaped city? Now let me tell you the story of a young girl. This story is not only hers but the common story of all young people.
Feeling trapped in the time and place they are in. Being trapped in the apartment blocks of big cities that have turned into a gray concrete prison. Big cities mean big possibilities, big opportunities, but they also mean big troubles too. Just then, a ray of hope shines on the young girl's face. Could it be an alternative way of life? She is chasing that light of hope in the streets of this generic modern city, which we can come across everywhere. She goes through the streets crammed with cars, looking for the source of that light of hope. And she soon reaches a symbol of spinning pentacle, shining like a portal to an alternate world. And without a second thought, she throws herself into this luminous hole. On the other side of the portal, she begins to float above the clear waters and among the lush green fields. Is this another planet or a new mall? Is the girl euphoric, or did the sequel to the avatar movie release sooner than it was said? While we were in such confusion, she passed over the structures lined up like tupperware; landing on a roof. And as she touches the first roof plant she sees in her life with amazement, we realize that all this is a dream. But I guess very soon “it was a dream, it came true!” we will say. Because this story is told in the introduction of a new mega - even giga - project. Launched as The Line - New Wonders for the World, this project will be held in Saudi Arabia. And yes, the shiny wall you see behind is a very large mirror. Let's talk about the project design first. Then, let's try to understand what kind of solution the proposed design will produce and whether it is really a solution. But I guess we will say "it was a dream, now it come true" very soon. Because this story is played in the introduction of a new mega or even giga project. The Line The Project launched with the motto “New Wonders For The World” will be built in Saudi Arabia. And yes, that shiny wall you see behind is a very large mirror. Now let's talk about the project design first, then let's try to understand what kind of a solution this proposed design will produce for what kind of a problem and whether it is really a solution.

katma

 

29 Tem 2022

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 5 224
Reşat Akcan
Reşat Akcan 14 gün önce
Videoyu evden değil de doğanın içinde çekerek anlatması vermek istediği mesaj için bile gayet yeterli. Thanks Baris Ozcan
nazli onder
nazli onder 13 saatler önce
@Ørkun 🌙 naber
Kitap tozu
Kitap tozu 7 gün önce
@Dilşad Dinç Git ders çalış ders
Dilşad Dinç
Dilşad Dinç 8 gün önce
@Ayse Onal ilk videomu paylaştım☺️
Ayse Onal
Ayse Onal 8 gün önce
@Dilşad Dinç hemn abone oluyorum
Emzik Design
Emzik Design 11 gün önce
Son cümleyi defalarca dinledim,bunu dile getirmeniz ne kadar güzel hissettiriyor bir bilseniz Barış bey..Bu ülkenin de,bu toplumun da,tüm toplumların da genç nefeslere,genç beyinlere,genç ve yeni düşüncelere ihtiyacı var.Hırslarına esir olan olan yaşlı beyin ve vücutların bir kenara çekilip tüm dünyanın iyiliği için gençlere fırsat vermesi lazim.
ODTÜ psikoloji
ODTÜ psikoloji 3 gün önce
@DON'T tmm
KES
KES 8 gün önce
@Mete hakan Özkan yaşlılar önce tuvalette temizlenilmeyeceğini öğrensin "😂"
Emzik Design
Emzik Design 9 gün önce
@Mete hakan Özkan işte bundan bahs ediyorum.İnsanlarin belden aşağısıyla ilgilenmeye zaman bulamayacak kadar üretken ve temiz beyinlere ihtiyacimiz var.
Hakan Salihoğlu
Hakan Salihoğlu 7 gün önce
Ben en çok ülkemize üzülüyorum. Üzülüyorum çünkü ülkemiz hem kendisine yeten hem dünyaya açılan hem de turizm cenneti olabilirdi. Ülkemizde 4 mevsim var. 3 tarafımız denizlerle çevrili. Göllerimiz akarsularımız derelerimiz herşeyimiz var. Su anlamında çok zengin bir coğrafyayız. Tarım hayvancılık sanayi deniz mahsülleri vs anlamında dünya devi olabiliriz çünkü buna ülkemiz çok yatkın. Hatta çıkan madenler, adet ve örflerimiz geleneklerimiz vs vs baktığımızda bir turistin gelmeyi can attığı bir alan haline geliyor ülkemiz. Otellerden ve beton yığınlarından bahsetmiyorum klasik türk toplumundan ve gelimeden teknolojiden bahsediyorum. Turist istanbulu gezer ankaraya gelir karadenizde yaylaya çıkar iç anadıoluda teyzelerle gözleme yapar yer egede denizine girer ve gider. Tabi en büyük hatamızdan birisi de temiz enerjiye geçemiyor oluşumuz. Yağmur suları depolanmıyor güneş rüzgar kullanılmıyor. Bunlarda kullanılsa daha temiz bir ülkemiz olurdu. Ben kısaca sanat barındırmayan sadece alışveriş odaklı dubaiyi milyon kat geçebileceğimizi düşünüyorum. Sanat diyorum çünkü dizilerimiz sinema filmlerimiz çekilen videolar klipler belgeseller yazılan kitaplar tarihimiz adetlerimiz örflerimiz vs derken buna heykel resim vs de dahil sanat anlamında zengin bir ülkeyiz. Arap ülkelerine bakıyorum son 10 yılda 1 tane kitap basılmamış.
TÜRKOĞLU
TÜRKOĞLU 13 saatler önce
@Hakan Salihoğlu ziraatçilik yapanlarla biraz münakaşa yap çocuk.
TÜRKOĞLU
TÜRKOĞLU 14 saatler önce
topraklarımız sandığınız kadar verimli değil.
wrvante
wrvante 3 gün önce
Videoyu izlerken benim de aklıma bunlar geldi dünya hızla gelişiyor biz hâlâ yerimizde sayıyoruz çok üzücü bir durum
Mehmet Akbulut
Mehmet Akbulut 11 gün önce
170 km uzunluğunda beton mezarlıklar inşa edeceğinize, 170 km'lik güneş paneli kurup enerji üreten bir mega proje yapsanız hem doğaya hemde insanlığa büyük yararınız olur !
Mamba mentality
Mamba mentality Gün önce
Güneş paneli doğaya nasıl yarari oluyor
Heda Factor
Heda Factor 3 gün önce
O aynalar sadece ayna değil de güneş paneli olsaydı peki? Ya da olmadığını nereden biliyorsun?
Bohçamızdan
Bohçamızdan 11 gün önce
İlk defa duyuyorum ve ne düşüneceğimi bilemedim. Çok korkutucu buldum ve asla istemeyeceğim bir geleceği gördüm. Gökyüzünü, dağların zirvesini, denizi, güneşi ve nice güzelliği göremeyeceğim bir hayat istemiyorum. Paylaştığınız için çok teşekkür ederim, emeğinize sağlık. Bu konularda, en çok etkilendiğim ve ilham aldığım insan Neri Oxman’dır. Onun hayal ettiği dünya ise tam aksine, bu zamana dek bildiğim en güzel dünya.
Emrehan Yücel
Emrehan Yücel Gün önce
@deez nuts evden bakarken nasil goruceksin güzel kardeşim adam biliyo zaten disari cikabileceginı sıkış tıkış yer icerisinde demek istiyor
deez nuts
deez nuts 4 gün önce
zaten cizgiden cikamazsin diye bir sey yok ve gunesi niye goremeyesin
Şeyma çelik
Şeyma çelik 14 gün önce
Projeyi düşündükçe ruhum daraldı gerçekten, insanlar ne kadar meraklı sıkışık dipdibe duvarlar arasında yaşamaya ,imkan varsa yemyeşil çevre içinde müstakil evlerde yaşa mis gibi . Gerçekten aklım almıyor bir apartman dairesine biraz lüks diye tonla para verip yaşayanları ,yani varsa o kadar paran git istediğin gibi yaptır yaşam alanını ..
Hasan Güler
Hasan Güler 3 gün önce
O kadar para olsa bizde villa da oturruz zaten il merkezine yakın yerlerde sadece arazi fiyatı evin 2 katı küçük şehirlerden ilçelerden bahsediyorum kaldı ki her gün işe gideceksin çocuğun okula gidecej eşin alışverişe gidecek bunlar nasıl olacak hepsi ekstra masraf tek akıllı siz değilsiniz yada kimse keyfi olarak apartmana sıkışayım üst komşumun çocukları akşam duvarı tekmelesin demiyor...şöyle örnek vereyim bizim yaşadığımız yerde en lüks evler 1.5 milyon civarında küçük bir ilçedeyiz ilçe çevresinde 1.5 milyona toprak alsan nasıl ev yaptıracaksın ? Bu tıpkı zengin gözükmek için 1.5 milyona evi satıp mersedes almak gibi hadi aldın diyelim o arabanın kaskosu 15 bin tl bakımı 5000 sigortası 2.5 3 bin tl lastikleri vs saymıyorum bile o araç en az 200hp yaktığı yakıtı bile karşılayamaz bu ilçe de yaşayan %95 lik kitle...
mehmet selman kargın
Nasıl yaptıracan istanbuldasın hersey pahalı ucuz ev bulan konuyor
Mehri N.H.
Mehri N.H. 11 gün önce
Yine çok bilgilendirici bir video olmuş Barış bey çok teşekkür ederim. Beni yerleşim ve şekilden ziyade aynalarla yani ışığı ve ısıyı yansıtan yüzeyle kaplanması çok endişelendirdi. İyi bir kamuflaj aracı gibi de görünüyor. Fakat aynı zamanda mega bir büyüteç/yansıtıcı rolü oynayarak zaten ısınmakta olan iklime ekstra bir katkıda bulunmasın. Tecrübenin de gösterdiği gibi yansıtıcı yüzeylerle kaplı gökdelenler bulundukları şehirlerde ısı yüksekliği ve yansımadwn kaynaklı görüş zorluğu oluşturmakta. Cidden endişeli bir durum. Ayrıca insanlar ne kadar konforlu olursa olsun işi olmadıktan sonra niye çölün ortasında yaşamak istesinler ki? Acaba yakın gelecekte bilmediğimiz bir yerleşim yeri krizi olacak ve bunun analizi sonucu mu böyle bir projeye başvurmuşlar?
Sarımsaklı Yogurt
Sarımsaklı Yogurt 7 gün önce
Aradığım yorum buydu, hiç yansımanın iklime etkisinden bahseden olmamış.
DON'T
DON'T 9 gün önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Ramazan Eren Tepe
Ramazan Eren Tepe 8 gün önce
Amaç doğayı bozmamak tahrip etmemek ise bu şerit kıtayı ikiye bölecek yani bir taraftaki doğal yaşamın diğer tarafa geçmesi için 170km yol gitmesi gerekecek ve buda ister istemez iki bölge arasında doğal yaşam bakımından farklılık yaratacak ve buda her iki bölgenin düzenini yerle bir etmek
Gizem Gürel
Gizem Gürel 11 gün önce
Bu proje bana netflixte yayınlanan yakamoz dizisinin son sahnesini hatırlattı. Küresel bir tehdide karşı, sadece dünyanın en zenginlerinin içeri girebildiği izole bir ortam yaratılmıştı. Bu proje turistik ya da suudi yerel sorunlarından çok daha ötede bir probleme karşı çözüm olarak sunuluyor. Ya da birileri tarafından suudi arabistana tanıttırılıyor.
Hasan Öztürk
Hasan Öztürk 11 gün önce
The LINE’ı ilk duyduğumda aklıma ilk gelen şey cyberpunk evreni ve müthiş sınıfsal ayrımlar. Kuvvetle muhtemel bu line, zenginleri fakirlerden ayırmak için kullanılacak olan bir mega şehir olacak.
Alper Emir
Alper Emir 14 gün önce
Tamamıyla gösteriş ve turizm amaçlı hazırlanmış bir proje. Zaten proje gerçekleştirilse bile dünyanın sadece %1'inden azının satın alıp girebileceği bir değerde olacak. Bu tarz oluşumların geleceği, doğayı, insanları ve çocukları düşündüğüne inanmıyorum.
Art Lover
Art Lover 7 gün önce
Zaten çevreyi umursasalardı o kadar sıcak bir coğrafyada dev aynalı yapı düşünmezlerdi, yangına davet çıkarıyor adeta
Onur Mert Aydemir
Onur Mert Aydemir 9 gün önce
@Alper Emir bir ü
GHYK
GHYK 10 gün önce
@Nelson Mandela Max arap
ozgur avsar
ozgur avsar 10 gün önce
Teşekkürler, ağzınıza, yüreğinize sağlık... Bizlerin düşüncesine de ses oldunuz. Allâh Teâlâ Razı olsun...
Ömer Över
Ömer Över 11 gün önce
videonun sonunda verilen muhteşem mesajla sende ülkemizin ne halde olduğunu görüyorsun Barış abi gerçektne inanılmaz birisisin.
Emre SALI
Emre SALI 4 gün önce
Her zamanki gibi efsane bir konu anlatımı olmuş, emeğine sağlık Barış... Farkındalık yaratmaya ve bakış açıları sunmaya devam 👏👏👏
Didem Süeda Keskin
Didem Süeda Keskin 11 gün önce
Videoyu doğada çekmenin yanı sıra neden t-shirt ün üzerinde “bonzai ağacı” var diye düşündüm ve çok kaba bir aramayla bonzai ağacının anlamlarından birinin de ; doğa ve insan arasındaki uyumu simgelediğini öğrenince… işte bu 😉üzerindeki yaya geçidine benzeyen çizgilerde belki doğayla uyum içinde yaşarken onun düzenine ve kurallarına saygılı ve öncelikli bir yaklaşımı temsil ediyor olabilir. Projeye gelince, böylesine büyük kaynakların bu şekilde harcanacak olmasına üzüldüm. Gün gelir kırılır o aynalar…. İyi ki varsın güzel adam ve bil ki çok seviliyorsun.
doire aintu
doire aintu 8 gün önce
dolduramazsınız. Ön yargılarınızdan kurtularak araştırın. Emin olun aklınız ve kalbinizi birlikte çalıştırırsanız doğruyu bulacaksınız. "Tek" doğruyu.
Volkan demirel
Volkan demirel 14 gün önce
Bende şahsen projeyi hareket etmeyen snowpiercer a benzettim. Bütün insanları bir çizgiye sığdırıp yaşamını devam ettirmesi için. Biri soğukta insanların yaşamasını bir çizgi üzerinde sağlıyor, bir diğeri çöl sıcağında insanları bir çizgi üzerinde yaşamasını sağlıyor
Princess Asmr
Princess Asmr 6 gün önce
benimde ilk aklıma gelen snowpiercer idi sıkışık lüksten daha çok “ verimli “
surgeon
surgeon 7 gün önce
guzel bi benzetme , alt kattaiklerin usttekilerin artiklariyla yasadigi the platform filminden de ilham almıs olabilirler
Hakan SARIBAL
Hakan SARIBAL 13 gün önce
@Asli K. snow piercer da zenginler için yapılmıştı ama son anda trene akın eden insanların çabalarıyla, kuyruk adı verilen alt ve orta sınıf trene bilebilmişti.
Asli K.
Asli K. 14 gün önce
Güzel benzetme ama bütün insanlar için olduğunu hiç sanmıyorum.
Rubicon Tarih
Rubicon Tarih 10 gün önce
Doğallığın ortadan kaldırıldığı suni hayatlar insanlığın geleceği olamaz. Doğaya dönüş, şu an çok güçlü bir trend ve giderek güçlenecek. Yeni yaşam alanları, ihtiyaçlarla doğallığın optimum noktada birleşimi ile oluşturulmalı. Felsefi derinliği olan çok güzel bir video. 👏👏👏
BEYZA
BEYZA 10 gün önce
Keşke herkes gençlerin geleceğini doğal yaşam alanlarını doğayı sizin kadar düşünse teşekkürler Barış Özcan
seiom jvony
seiom jvony 12 gün önce
Fikir dünyasını bu kadar güzel düşlere arz edebilen insan sayısı artsın memleketimde..
Ppento
Ppento 11 gün önce
Amaç Arabistan halkının rahat yaşamasından yana da olabilir. Çünkü her geçen yıl küresel ısınma artıyor ve özellikle öyle yerlerde yaşam zorlaşıyor. Rakım yükseltip, ve gerekli teknolojik imkanlar koyup, rahat yaşam verebilirler.
M. Emin YalınZ
M. Emin YalınZ 11 gün önce
İnsanları fertleştirerek tüm fonksiyonlarını kontrol etmek ve mutlak otorite istedikleri için bu proje yapılıyor...
benİMle
benİMle 9 gün önce
Barış Özcan'ın kişisel yorumları ve bunu videoya katması enfes. Denizi bölen değnek fikri çok düşündürücü. Dünyada insan hakları ırkçılık adalet sosyal statü ve sınıflar konusunda en ilkel devletkerden birisi Suudi hanedanlığıdir. Bu konu çok su kaldırır...
Aslan Mirza
Aslan Mirza 11 gün önce
Baris Bey yaptiginiz videolari gercekten begenerek seyrediyorum. O kadar faydali ve aydinlatici ki ne kadar tesekkur etsek az. Bir tane ricam var sizden. Tarihe cok duskun biri olarak sizden dunyanin yedi harikasi ve ozllikle piramitlerle alakali bir video (arastirma) yayinlarsaniz cok sevinirim. Benim ozellikle piramitlere iliskin kafamda cok sorular var.(herkes gibi) Yapilis sekli,nedeni ve ozamanki teknolji ile alakali. Sizin her yeni videolarinizi dort gozle bekleyen bir izleyiciniz olarak size tekrar cok tesekkur ederim. Basarilarinizin devami dilegiyle...🙏
Emre
Emre 10 gün önce
İçinde bulunduğun zamana hapsolmuş gibi hissetmek: Hiçbir kuş kafeste mutlu mudur? Peki insan gibi müthiş bir canlı sıkıntı, keder, üzüntü ve kısıtlı imkanların olduğu bu hatalı ve basit dünya için mi var gerçekten? Yani aslında sonsuzluk için yaratılmış bir ruh asıl yaratıldığı şey olan "sonsuzluk, sonsuzluk!" diye çığlık attığı için kendimizi arada çöküşte buluyor olabilir miyiz? Sonsuz zevk, sonsuz sağlık, sonsuz huzur. Kalbinizin ve ruhunuzun sesine kulak verin. Hiç bir keyif kalıcı değil ama ben bu zevkleri hep yaşamak istiyorum diyeceksiniz. "Ya böyle olmamalı, bu beni tatmin etmiyor" dediğiniz yerde, işte o zaman araştırmaya başlayın ama o kabı boşaltarak yapın bunu ki dolu kabı zaten dolduramazsınız. Ön yargılarınızdan kurtularak araştırın. Emin olun aklınız ve kalbinizi birlikte çalıştırırsanız doğruyu bulacaksınız. "Tek" doğruyu.
DON'T
DON'T 9 gün önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
zehra21
zehra21 10 gün önce
çok iyi yorum…
Erdal YAMAN
Erdal YAMAN 14 gün önce
Prens kredi kartıyla çizgi çekerken aklına gelmiş sanırım bu proje :) Fantastik olabilir ama özgürlükçü ve organik bir proje değil. Yaşamını çerçeve içine alacak bu proje ( tabi orada yaşayanlar için ) Zaten etrafın çöl, doğayı katletme gibi bir durum yok, aksine etrafı yeşillendirecek bir proje olsaydı 'Çölde Devrim ' olurdu proje.
SGAFYS
SGAFYS 6 gün önce
Çölü organikleştirirken oraya yüz farklı ev yapılırdı çarpık çarpık
Vez'nan
Vez'nan 7 gün önce
eğer cizgi kent çoğunlukla ağaçların bol olduğu sebze meyve agaclariyla dolu cimenlikli hoş bir yerse yapılabilir açıkçası
Mehmet CIFTCI
Mehmet CIFTCI 8 gün önce
:D kafa hosken gelir akla anca boyle birsey
Joseph Çiprut
Joseph Çiprut 8 gün önce
@Murat Ahmet Genc Yok, haşa, pudra şekeridir o...:))
Tan
Tan 11 gün önce
Yaşlılar saraylarda, gençler ise çatılarda yaşamasın. Hep birlikte doğa ile yaşamalıyız...
Adem Eren
Adem Eren 12 gün önce
Adam 6 milyon olmuş, ama haketmiş öyle bi giriş yapmışki videoyu ileri bile saramıyosun, bizde köy videolarıyla uğraşıp duralım, tebrikler kardeşim.
Mustafa BAYRAK
Mustafa BAYRAK 11 gün önce
170 Milyon metrekare yüzeyin inşası 8 yılda bitmez kanımca. Ki bu sadece duvarlar. Yaşam alanından çok bana bir cezaevi modellemesi gibi geldi. Teşekkürler Barış Özcan.
MetaPixel
MetaPixel 11 gün önce
Arabistanı bilmem ama senin çizginde ilerlemek çok güzel Barış abi ♥
MetaPixel
MetaPixel Gün önce
@Ömer Dertli adına yakışır bir yorum beklerdim fakat soyadın gibi dertli olduğunu anladım ve sustum ..
99 99
99 99 4 gün önce
@Ömer Dertli 🗿
Ömer Dertli
Ömer Dertli 5 gün önce
Allah Allah yav fettuşi olur çıkarsın aman ha dikkat 😁🍆💘🐍
ali ihsan çakır
ali ihsan çakır 12 gün önce
O kadar uzun,yüksek ve kesintisiz bir yapının o bölgenin doğal rüzgar dengesini ve dolayısıyla sıcaklık ve yağış dengesini de bozacağı; aynı zamanda doğal habitatı gereği bölgeler arasında geçiş yapma zorunluluğu olan kara hayvanları ve alçaktan uçan kuşların da varlığını tehlikeye sokacağı kanaatindeyim..
Zuhal K
Zuhal K Gün önce
Onlar hepsini dusunmustur yapmadan
yenijedi
yenijedi Gün önce
Sıra dağlar da bu dediğinin aynısını yapıyor
Sayim Ayar
Sayim Ayar 2 gün önce
Coğrafi olarak taklaya gelmiş bir yer. Ki daha kötü hale gelse de çok da önemli değil.
Myself
Myself 4 gün önce
@DiziPal Güncel ne nasıl yani
Tarkan gürler
Tarkan gürler 8 gün önce
Ne kadar başarılı--yapımda kullanılacak tüm Kum* Avustralya dan ithal edilecek!! biz milyonlarca mülteci bakarken bizi izleyen,zerre üzülmeyen mülteci almayan,yardım da yapmayan Vahabi kardeşlerimizin düşünüp düşünüp yaptığı proje.Tebrik ediyorum...
Zeynep
Zeynep 11 gün önce
Ayrıca çok ayrılıkçı bir proje olmuş. Akla bilim kurgu filimlerinde ki ayrıcalıklı özel teknolojik kentler ve bu kentin dışında kalan sefillik, yoksulluk içindeki diğer alanlar geldi. 1. Sınıf insanlar ve değersiz olanlar, hesabı.
Gülhan Kızılalan
Gülhan Kızılalan 10 gün önce
Barış abi küçüklük büyüklük sınırı ile ilgili bir video yapabilir misin ? Örneğin bir maddenin yok olma sınırı var mıdır , yoksa hep o maddeden bir parça daha küçüğü ( sınırsız )var mıdır ?
coop island
coop island 9 gün önce
Evrendeki her şey 10 üzeri 68 gibi bir kata sığıyor. En küçük şey Kuantum mertebesindeki parçacıklar en büyüğü de evrenin kendisi. İkincisi ilkinin 10 üzeri bilmem ne katı.
abdullah aydın
abdullah aydın 10 gün önce
Barış bey, bırakında adamlar yapsın ve sonuçlarını görelim. Yapabiliyorlar mı diye izleyelim. Ne çok karşı çıktınız projeye. Ha çöl, ha ayna kule.
Üç Kafadar
Üç Kafadar 10 gün önce
Lise öğrencisiyim... TRvid den gelir kanmak istiyorum aileme yük olmamak için bu kadar insan içinden 10 kişi bile a-bo-ne olsa bana cesaret ve moral verir, şimdiden çok sağolun .. abilerim ablalarim saygılarımla.
Bayrii
Bayrii 11 gün önce
Minimal yaşama gecmedigimiz sürece işimiz zor. Bu proje ne kadar insanlık için yapıldığı söylense de aslında çok büyük mega proje Çok büyük para ve çok uzun soluklu bir yapı Çevreci değil
ömer Tokdemir
ömer Tokdemir 12 gün önce
1. Sorum şu: Duvarları ayna değilde güneş enerji sistemleri olsaydı daha temiz olmaz mı ve dış tarafındaki geniş alanlarda rüzgar tribünleri eklenebilir 2. Sorumda bu proje tamamlanınca yerleşim yerleri ne olacak terk mi edilecek yoksa turizme kazandırılması amacıyla yeniden tasarlanıp başka bir hal mi alacak _?
Fatih UYSAL
Fatih UYSAL 10 gün önce
2. Soru içinde petrol bitmeye yüz tuttuğu şu dönemlerde onun için geliştirilmiş bir proje muhtemelen turizm için
Fatih UYSAL
Fatih UYSAL 10 gün önce
Güneş enerjili olur zaten enerji kaynağı nereden sağlayacak yoksa
İsmail Özler
İsmail Özler 4 gün önce
insanoğlu ne kadar uçuk kaçık projeler üretse de teknolojiye çağ atlatıyoruz dese de hayatımızı kolaylaştıracak hamleler yapsa da her şeyin bir özü var ve o öz asla bozulmaz. yıllar boyu dönem dönem rağbet görmüş, insanların ilgisini çekmiş ve sonradan unutulmuş bir çok proje var. Bu projde onlardan birisi. Dünyadaki canlıların özü doğadır...
SomeKindOfMonster
SomeKindOfMonster 14 gün önce
ilk hali çok daha iyi ve heyecan vericiydi, iki duvarın arasında yaşadığımı düşündükçe daraldım. Bu kadar paraları varken neden dünyaya örnek yeşilliklerle dolu muhteşem bir şehir yapmak yerine duvar örüyorlar anlamak güç. Üstelik yeni tasarım hem daha pahalı hem de yapımı kat kat zor olmalı. Gelecekte geçen filmlerdeki aşırı kalabalık mahallelere benzeyecek içerisi.
Zeynep
Zeynep 11 gün önce
@Naciye Kimene Pramitler daha özgün ve doğadan bu kadar kopuk değiller. Pramitleri bir dağa benzetebiliriz mesela. Ama dümdüz devasa bir çizgi kulağa saçma geliyor. Üstelik üst üste dip dibe insanların içinde yaşayacak olması da saçma geliyor.
DUYGU TÜRKMEN
DUYGU TÜRKMEN 13 gün önce
Demek ki dünyanın kalanlarına ne yapmak istiyorlarsa burası güzel gelecek
SomeKindOfMonster
SomeKindOfMonster 13 gün önce
@Naciye Kimene videoda soylendigi gibi artik piramit yapmiyoruz ama. Surdurulebilir ve herkes tarafindan uygulanabilir sistemler uretilmesi taraftariyim
Naciye Kimene
Naciye Kimene 13 gün önce
Piramitleride yapmak zor ama yapmışlar ve Dünya Harikası olmuş Çizgi Şehir neden olmasın ki böylesi büyük bir projede Ağaçlandırma da olabilir ve Şehir dışında rahat bırakılan Doğa da kendi başına daha güzel gelişir diye düşünüyorum.
User 1234
User 1234 13 gün önce
Bence su bascağı için yüksek yapmışlar
sunshine
sunshine 7 gün önce
Bence yapılan yeni teknolojik gelişmeler doğaya zarar verilmeden yapılmalı .Doğa insana huzur verir ve insanın ruhunu aydınlatır doğa bizim evimiz tekrardan söylemek isterim ki doğayı korumalıyız :) hatta bence bir çoğumuz bu şekilde düşünüyoruz DOĞAYI KORUYALIM !
ayshz bdr
ayshz bdr 7 gün önce
Bu ara sorgulayıp üzerine düşündüğüm ne varsa videonda bahsetmişsin. Sizin gibi güzel düşünceli insanların olduğu kolektif bilinçten olabilmek bile güzel.
Veysi Taşcı
Veysi Taşcı 4 gün önce
İnsanlar modern bir doğa inşa etmek istiyor ama gerçek doğa modernizme herzaman zıttır bundan dolayı doğayı olduğu gibi kabullenip hayatı sürdürmeliyiz.
Faruk Coşkun
Faruk Coşkun 3 gün önce
Adam araştırmacı bilim adamı, a'dan z'ye herşeyi örnekleriyle anlattı... emeğine sağlık hocam
Eda PEKDEMİR
Eda PEKDEMİR 13 gün önce
Hiçbir yönden etkileyici gelmedi bana.. Ruhum daraldı, izlerken yoruldum.. İnsan ve doğa bağını tamamen yok etmiş gibi görünüyor.. Evet o iki duvar arasında yeşil alan olacak tabii ama doğa bu değil.. Amaçlarının bambaşka olduğuna inanıyorum.. Dünyayı yada insanları korumak, kurtarmak değil. Barış abi, sen de o kadar güzel anlattın ki hem sözlü hem görsel.. Ne demek istediğini çok iyi anladık 🙏💚 Teşekkürler
Günes Tosun
Günes Tosun 7 gün önce
Aynen katılıyorum.Neden biliyoryormusun çünkü şeytani akıl.Allah ıslah etsin.😖😖😖😖
DON'T
DON'T 9 gün önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Seküler Sakal
Seküler Sakal 10 gün önce
Bedevinin doğayla ne işi olur. Doğa versen katleder. Bak yarın Karadenizde bir tane ağaç bırakmayacaklar.
bünyamin Burak
bünyamin Burak 11 gün önce
Projenin hapishane gibi sıkıcı olmasındandır..
M. Murat YILDIZ
M. Murat YILDIZ 5 gün önce
Sanırım sadece benim hoşuma gitti proje ama bende Suud'un oğullarının bunu yapabileceğine inanmıyorum!
Deathly is Here
Deathly is Here 11 gün önce
Abi, proje saçma ve çok abartılı. Aynı zamanda gereksiz. Sonuçta o yerde kimse rahat edemez. Özellikle oraya bir sürü ağaç dikilebilir. Rastgele bir şehir yapılsa doğa parkı, yürüyüş yerinde ağaçlandırma, vb. şeylerle projeden daha fazla doğaya katkı sağlar. Üstelik 2030'a kadar yapmalarına imkan yok. İşçinin de hayatı ve ailesi var. Onlarla ilgilenmesi gerekecek. Kısaca proje bütün özellikleriyle saçma. Sadece turist çekelim ve daha fazla paramız olsun derdinde planlanmış bir proje. Ayrıca çölün ortasında duvar yapıp insanları sıkıştırarak nasıl doğayı koruyabilirler ki. Mantık açısından da gereksiz.
Serda Koçyiğit
Serda Koçyiğit 10 gün önce
Yansıtıcı duvarları olduğu için gelecekte olabilecek savaşlar için bir tür koruma kalkanı olabilir.
tuğrul alan
tuğrul alan 9 gün önce
Bence bu tarz yapılar ve yapılmasının mantığı insan hayvanını ne kadar baskilayabileceklerini kontrol altında bir hayata hazirlayabileceklerinin bir gostergesi
Emre Bilek
Emre Bilek 14 gün önce
Maksat belli amaç belli koloniler halinde insanları kumanda edebilmek Projenin ne anlatmak istediğinden tutunda planlanın perde arkasına kadar noktasına virgülüne bu kadar güzel bilginler vermek ve araştırmalar yapıp sunmak... Yine her zaman olduğu gibi bir konuyu aydınlığa kavuşturdun..👏👏 Teşekkürler Barış hocam ❤️
yusuf8a684
yusuf8a684 10 gün önce
Yeni Muhammed, Yeni gelecek...
A A
A A 11 gün önce
Ayin için.
A A
A A 11 gün önce
Kapı açmak istiyorlar.
Malcolm Higgs
Malcolm Higgs 11 gün önce
Wonders yapma derdine yani dünya harikaları ve gösteriş. Yaparlarsa gerçekten dünyada yapılmış en görkemli ve ilginç proje olucak. Bu da onların istediği şey . Post punk bir projeye benziyor . Daire şeklinde yapılacak bir Yaşam projesi daha mantıklı olur. insanlar Merkezde yaşar. Yerleşim yerleri merkezdedir. hemen dışında sağlık alanları spor alanları sosyal alanlar oluşturulur. Bunun hemen dışında İş yerleri çarşılar dükkanlar oluşturlur. Sosyal alanlarada iş yerleri ve dükkanları açılabilir çünki restoranlar sosyalliği kapsar. Onun dışında iç güvenliği sağlayan güvenlik halkası oluşturlur. Onun dışında dış güvenliği sağlayan güvenlik halkası oluşturulur. Bu halkanın etrafına 45 derecelik açılarla donanan süper hızlı trenler inşa edilir Bu trenlerin arasına diğer hatta ulaşmayı sağlayacak trenler inşa edilir . Böylece Toplu ulaşım sorunu ortadan kalkar. Çünki herkes bir yere gider ve gelir . Dış halkalardan ulaşım yine trenlerle yapılır. Bu en mantıklı yaşam halkası. Organik bi şekilde büyümesinin yolu 2 tane. ya yukarıya doğru büyüyecek dikey büyüme olucak. yatay büyüme diye bi şansımız yok o yüzden halka toplam nüfusa ve olası büyümeye göre büyük inşa edilecek. Bu da benim yaşam projem belki binlerce örneği vardır kendim hesapladım düşündüm beğendiyseniz bir yorum yapar mısınız ?
DUYGU TÜRKMEN
DUYGU TÜRKMEN 13 gün önce
Kesinlikle buna sadece Turizö ilgi çekmek diyenler cidden çok düz ve boş düşünüyor bunca yatırım bunun için yapılmaz
Can Gılıç
Can Gılıç 4 gün önce
Teşekkür ederim barış Bey . Video nuzu çok faydalı buldum elinize sağlık .
Ariz Günlükleri
Ariz Günlükleri 9 gün önce
Güzel bir videoydu . Gerçekten ürtükütücü gelişmeler . Bi kaç gün önce öğrendim ben de ve üstüne sizin videonuza denk gelmek güzel bi dokunuş oldu teşekkürler
murat yıldırım
murat yıldırım 11 gün önce
barış kardeşim neden gerçekten aklından geçenleri gençlerimize söylemiyorsun.
Aysenur Dinc
Aysenur Dinc 7 gün önce
Yüksekte olmasının sebebi kaçışı ve genişlemeyi engellemek, kontrolü daha kolay sağlamak. Ayrıca bu yapının zenginler ve ayrıcalıklılar için yapıldığını düşünmüyorum, öyle olsa tanıtım yapılmazdı. Bu daha çok hapishane gibi..
Ezel Ersu
Ezel Ersu 14 gün önce
Dünyanın yaşam standartları ve dünyadaki tüm canlı türlerinin kaderi resmen korkunç insanların eline geçmiş. Videodan anladığım tek şey bu barış abi.
samet yalçın
samet yalçın 11 gün önce
Knk elektrikli araçlar yaygınlaşmaya devam ederse petrol zenginlerinin havası söner o zaman görürüz
Malcolm Higgs
Malcolm Higgs 11 gün önce
Wonders yapma derdine yani dünya harikaları ve gösteriş. Yaparlarsa gerçekten dünyada yapılmış en görkemli ve ilginç proje olucak. Bu da onların istediği şey . Post punk bir projeye benziyor . Daire şeklinde yapılacak bir Yaşam projesi daha mantıklı olur. insanlar Merkezde yaşar. Yerleşim yerleri merkezdedir. hemen dışında sağlık alanları spor alanları sosyal alanlar oluşturulur. Bunun hemen dışında İş yerleri çarşılar dükkanlar oluşturlur. Sosyal alanlarada iş yerleri ve dükkanları açılabilir çünki restoranlar sosyalliği kapsar. Onun dışında iç güvenliği sağlayan güvenlik halkası oluşturlur. Onun dışında dış güvenliği sağlayan güvenlik halkası oluşturulur. Bu halkanın etrafına 45 derecelik açılarla donanan süper hızlı trenler inşa edilir Bu trenlerin arasına diğer hatta ulaşmayı sağlayacak trenler inşa edilir . Böylece Toplu ulaşım sorunu ortadan kalkar. Çünki herkes bir yere gider ve gelir . Dış halkalardan ulaşım yine trenlerle yapılır. Bu en mantıklı yaşam halkası. Organik bi şekilde büyümesinin yolu 2 tane. ya yukarıya doğru büyüyecek dikey büyüme olucak. yatay büyüme diye bi şansımız yok o yüzden halka toplam nüfusa ve olası büyümeye göre büyük inşa edilecek. Bu da benim yaşam projem belki binlerce örneği vardır kendim hesapladım düşündüm beğendiyseniz bir yorum yapar mısınız ?
Abdurrahman Akman
Abdurrahman Akman 11 gün önce
14:40 Barış Özcanın dediği gibi tüm canlılara saygı gösterilmeli ve bu koca yapı bir çok canlının yaşamında koca değisımlere gitmeye zorlıyacagi kimsenin aklına gelmemiş gibi
Neslim ULUSOYOĞULLARI
Küresel ısınma ve iklim krizine çöle yerleştirilen devasa ayna ne güzel bi çözüm 👏👏
Erhan Pilirce
Erhan Pilirce 9 gün önce
10:10 o dediğine bende inanıyorum. Öte yandan böyle bi proje bambaşka bir amacı olabilir. Şekil meselesi ise çizgi heykel ayna yada resim ile gelişmez bir topluluk. Öyle olsa dünyanın en gelişmiş ülkesi Türkiye olmalı bizde tonlarca heykel var
Müge Yaren Yaşartürk
Dünyadan izole edilmiş bir toplum oluşturmak için mi böyle bir fikir geliştirdiler acaba, belirli bir seviyede olan kişiler orda yaşabilir bence ayrıca şato gibi yüksek duvarlarla da çevrili hissini uyandırdı bende. Birçok yorum alabilecek çok fazla karşıtı olunabilecek bu fikirde hangi düşünceyle oluşturduklarını ben de merak ettim.
Ahmet YILMAZ
Ahmet YILMAZ 14 gün önce
En önemli kısmı anlatmamışsın Barış abi 500 metre yükseklikte duvar iklime ve coğrafyaya nasıl bir etkisi olur acaba? O yansıtıcı yüzeyler güneşten gelen ışığı ve ısıyı nereye yansıtacak? Rüzgarlar ne olacak peki? Sorular çok..
benİMle
benİMle 9 gün önce
@2023tayfa study aynen. Neden ayna sorusuna cevap yok. Bu bence col görüntüsü ile yeni şehri tamamen birbirinden ayırdıklarını gizlemek icin bir detay. Yani sehirden bakınca çöl görünmeyecek. Ben böyle bir şehirde yaşasam çöl de olsa çevreyi izlemek istedim. Hele ki 5000 metre gibi bir yükseklik imkanı varsa. Oysa bu şehirde dünyadan izole kapalı bir dünya yaratılıyor.
Fatih UYSAL
Fatih UYSAL 10 gün önce
Ayna yerine güneş panelleri kullanılır öyle öngörüyorum. Yoksa enerji sıkıntı çekecektir.
İlyas Tuğra Odabaşı
@PUFF1N ama ısıtabilirsin
brhmkyz
brhmkyz 14 gün önce
kadim büyüler ile yapılacaktır belki. sadece buz ejderyası yıkabilir daha önce örneğine şahit olduk :D
Ömer Enis ŞEN
Ömer Enis ŞEN Gün önce
Ne güzel bir içerik olmuş. Elinize sağlık.
Deep Blue Sky
Deep Blue Sky 5 gün önce
Afferin barış işte bu tarz tam olarak senın olman gerektiği gibi olmuş.Saimi,gerekçi yalın ve sade.O eski saçmalık yapmacık show temelli bilim kurgusal prodiksıyonal komik uslubundan eseer kalmamş valla helal olsun.Hep böyle sadece kendin ol.Biz senden yapmacık bir anlatım istemiyoruz zaten.Ciddiyim bak.Tüm video içeriklerini bu video daki gibi bir anlatım eşliğinde çek artık.
Mahmut Altıaylık
Mahmut Altıaylık 4 gün önce
Ben şahsen doğada yaşama taraftarıyım , şu kısa dünya hayatımızda toprağa ve yeşile gerçekten sıfır noktasında temas ederek yaşamak daha cezbedici geliyor, teşekkür ediyoruz Barış bey , bu arada HZ Muhammed A.S peygamber efendimiz ve dünyaya getirdiği güzel ahlak hala geçerliliğini devam ettiriyor , tekrardan bir NEOM ye bence gerek yok :) , uygulayan ve yaşayan için güzellikler ve huzuru devam ettirmek mümkün . Her şev sevgi ve güzel ahlak ile devam eder aksini düşünmek çıkmaz yol dur . sevgi ve muhabbet ile kalınız ,tekrar teşekkür ediyoruz , takipteyiz :)
Alperen
Alperen 12 gün önce
Sadece bir gezegenimiz var (şimdilik), koruyalım.
DEMIRCAN
DEMIRCAN 6 gün önce
Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla. Bizimkilerin üstlerine alınmayacakları bir medyumda taşı gediğine oturtmak. "Saray gibi geniş binalarda otururken..." Belki görmeyeceksin bile Barış abi ama en az bir kardeşin ne kadar uzakta olursan ol, bizimle dertlendiğin, bizim sorunlarımızın farkında olduğundan haberdar.
mir zümrüt
mir zümrüt 8 gün önce
Son cumlenize duygusal acidan ben de hak veriyorum kesinlikle.Ama bu derece artan dunya nufusunun barinma ihtiyacinin da ancak dikey mimari ile cozulebilecegi,aksi takdirde insanoglunun birakin tabiata canlilara barinabilecekleri dogal bir alan birakmayi,insanoglunun tamamen bencilce kendisine ait tarim alanlari bile birakamayacagini dusunuyorum.Umarim yanilirim.
Enes can kaya
Enes can kaya 11 gün önce
Kapitalizmden-ki yozlaşmaya güzel bir tepki videosu olmuş umarım ulaşması gerekenlere ulaşır 🧐🙏
green toros
green toros 8 gün önce
Bu kadar kaynağı bilim üretmeye ayırsalar insanlığa ve evrene daha iyi bir katkı olur
Ercan Kuru
Ercan Kuru 14 gün önce
Her şeyi düşülmüş ancak içeride yaşayacak insanların psikolojik durumu düşünülmemiş sanırım. Duvarların içinde tamamen yapay bir ortamda insanların barış içinde yaşayacaklarını hiç sanmıyorum. 4-5 katlı binaların içinde yaşayan insanları doğru dürüst aralarında anlaşmıyorlar. Siz insanları bu şekilde dev gibi görünen ancak daracık bir mekana sıkıştırmak ne kadar mantıklı? Zaten yaşadığımız geniş kentlere sıkışmış durumdayız. Bu durumu iyileştirmek yerine daha daraltmanı manası yok. Bu projenin yapılmasının arkasında neden sadece güç gösterisi olabilir. "O kadar güçlüyüm ki, dev yapılar yapabiliyorum" demenin dışa vurumundan başka bir şey değil. Hem de 6 senede.
norah alfawaz
norah alfawaz 6 gün önce
suudi arabistanliyim, soyle acikliyim, ucubet sicak iklimimizden dolayi zaten binalar icinde yasiyoruz ve o klimanin altindan gunese cikmak kulfet geliyor :)) halk buna tamamen alisik da, turistik amacli olmasi turistlerin ve expatlarin orda nasil kalacaklari ile ilgile soru isaretlerim var...
Malcolm Higgs
Malcolm Higgs 11 gün önce
@Volkan Pamuk Bana mı yazdınız
Volkan Pamuk
Volkan Pamuk 11 gün önce
ne alakası var ona gore nufus olur illaki acik alanlar olucaktır normal sehir gibi olur nerdeysr 😂
Malcolm Higgs
Malcolm Higgs 11 gün önce
Wonders yapma derdine yani dünya harikaları ve gösteriş. Yaparlarsa gerçekten dünyada yapılmış en görkemli ve ilginç proje olucak. Bu da onların istediği şey . Post punk bir projeye benziyor . Daire şeklinde yapılacak bir Yaşam projesi daha mantıklı olur. insanlar Merkezde yaşar. Yerleşim yerleri merkezdedir. hemen dışında sağlık alanları spor alanları sosyal alanlar oluşturulur. Bunun hemen dışında İş yerleri çarşılar dükkanlar oluşturlur. Sosyal alanlarada iş yerleri ve dükkanları açılabilir çünki restoranlar sosyalliği kapsar. Onun dışında iç güvenliği sağlayan güvenlik halkası oluşturlur. Onun dışında dış güvenliği sağlayan güvenlik halkası oluşturulur. Bu halkanın etrafına 45 derecelik açılarla donanan süper hızlı trenler inşa edilir Bu trenlerin arasına diğer hatta ulaşmayı sağlayacak trenler inşa edilir . Böylece Toplu ulaşım sorunu ortadan kalkar. Çünki herkes bir yere gider ve gelir . Dış halkalardan ulaşım yine trenlerle yapılır. Bu en mantıklı yaşam halkası. Organik bi şekilde büyümesinin yolu 2 tane. ya yukarıya doğru büyüyecek dikey büyüme olucak. yatay büyüme diye bi şansımız yok o yüzden halka toplam nüfusa ve olası büyümeye göre büyük inşa edilecek. Bu da benim yaşam projem belki binlerce örneği vardır kendim hesapladım düşündüm beğendiyseniz bir yorum yapar mısınız ?
Mai ttr
Mai ttr 13 gün önce
Psikolojileri bile takip edilip ilaç vb. şeylerle önlemini alırlar. Dertleri sağlık değil, kontrol edilebilir insan
Baran Y.
Baran Y. 10 gün önce
Son Cümlesini Defalarca Dinledim , Adam Gerçekten Çok iyi Özetlemiş . Öylese Şimdi Defalarca Düşünün Düşünün , Neden ? .. Barış özcan ❤🙏🏻
Normal Birisi
Normal Birisi 8 gün önce
Videoyu ormanda çekerek vermek istediğin mesajı vurgulamışsın abi 👏
Anonim_
Anonim_ 11 gün önce
kilometrekare içinde yaşayan insan sayısının artması ile daha küçük ama daha fazla insana ev sahipliği yapan yapılarla doluyor heryer
singular animal
singular animal 8 gün önce
"Trantor's Scar " içindeki yapıya yaşama vb benzer bir fikir olabilir mi Barış bey
Elif Kanat
Elif Kanat 14 gün önce
gerçekten de iç daraltıcı bir proje. İçine girdiğinde çıkamayacakmışım hissini verdi bana. daha doğayla birleşik yapıların çoğalması gerekirken bunun gibi distopik yapılarla uğraşılması beni üzüyo
Elif Kanat
Elif Kanat 5 gün önce
@Ugur demkr D teknolojiyi sevmediğimden bahsetmedim.
Ugur demkr D
Ugur demkr D 5 gün önce
Bence on numara napcan doğayı görüp az teknolojiyi sev
ziya4k.a
ziya4k.a 7 gün önce
@DON'T tmm
DON'T
DON'T 9 gün önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Hakan Ulaş
Hakan Ulaş 7 gün önce
Her zamanki gibi müthiş bir video olmuş çok anlamlı bir solukta izledim emeğinize sağlık 👍
Üç Kafadar
Üç Kafadar 10 gün önce
Lise öğrencisiyim... TRvid den gelir kanmak istiyorum aileme yük olmamak için bu kadar insan içinden 10 kişi bile a-bo-ne olsa bana cesaret ve moral verir, şimdiden çok sağolun .. abilerim ablalarim saygılarımla,
Mehmet DENİZ
Mehmet DENİZ 11 gün önce
Yorumlarda gördüğüm geneli beğenilmemiş bir proje. İnsanları ne kadar bir yerde yaşamaya zorlarsan, o kadar oradan kaçma isteği duyar, insan doğası böyledir. Bir çok filmde örneği mevcut. Ayna konusuna değinmemişsiniz, neden resimli duvar değil, neden düz bir duvar değil, neden reklam panosu olan bir duvar değil de ayna, ne amaçlanıyor. Son olarak duvarın etrafında yapılaşmaya veya seyyar satıcılara nasıl engel olacaklar 😀 düşünsenize 500 metre ipi sarkıtmışsın, "oğlum 1 kilo domates, çürüklerini koyma" diye bağırıyorsun. 😂
Gül Akk
Gül Akk 4 gün önce
Yani nasıl bir insansın nasil bir düşünce inan anlamıyorum kim kaldı böyle düşünenlerden çok güzel soyledim yaşlıların yayıla yayıla geniş evlerde oturup gençlerin iki ayna arasında çatıdan çatıya gezmesi senin gibisi adla gelmez barış abi
mehmet geçgel
mehmet geçgel 8 gün önce
Geçmiş yıllardan derledigim kadarı ile , Elon mask arizonaya ve Dubai de çöl ortasinda yeni kurulacak uzay gemisi benzeri bir kapalı yapı için yüksek hızlı tüp gecitler inşa ediyordu.
Cihangir sarıdaş
Cihangir sarıdaş 10 gün önce
Aslında projeyi sevdim ama bazı şeyler kafamda oturmadı ben o kentte yaşamaya başlasam ne iş yapcam illaki bi uğraşım olması lazım para kazandırmasa bile ve de aynadan duvarlar etrafta şekillenecek doğal yaşama zarar verir diye düşünüyorum özellikle Suudi Arabistan’ın konumundan dolayı
Berre Berre
Berre Berre 8 gün önce
Kanaatleriniz icin teşekkürler. Ama proje daha farkli amaclar tasiyan detaylara sahip. Onlari duyarim diye izledim ama hic deginmemissiniz. Sadece insanlar olmayacak, robotlar da yaşayacak. Sofia ya Arabistan vatandaşlığını vermiş olmalariyla da bağlantılı. Düz çizgi olmasi, ayna vs..iletimin yüksek olması çipler vs...Bu proje bati kaynakları ile ortak ilerliyor.
Sonraki
Everything Everywhere All At Once
18:34
Ramiz Dayı vs Kerpeten Ali Tüm Kapışmalar
1:01:15
So, who is this Elon Musk guy?
15:39
görünümler 8 800 000