Karanlık

Sicim Teorisi Nedir? 4. Boyutun Ötesi Nerede?

Evrim Ağacı
Abone ol
görünümler 673 038
99% 27 000 1

katma

 

20 Ara 2019

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 1 147
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
💪 Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim anlatıcılığı çalışmaları tamamen okurları ve izleyenleri tarafından maddi olarak desteklenmektedir. Yaptıklarımızı faydalı buluyorsanız ve daha fazlasını yapmamıza katkı sağlamak isterseniz, Patreon veya Kreosus destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz:
Veysel GEÇİLİ
Veysel GEÇİLİ 3 yıl önce
siz türkiyenin bir değerisiniz ...iyi ki varsınız.
Jan Soykök
Jan Soykök Yıl önce
Şu ana kadar bu konu ile alakalı sayısız video izlemişimdir, hiçbiri bana kendimi bu kadar "anlamaya yaklaşmış" hissettirmemişti. İlgi ve sevgi ile takip etmeye devam ediyorum, İyi ki varsınız.
zeynep ünsal
zeynep ünsal 3 yıl önce
birkaç senedir özel olarak ilgilendiğim string theory ile ilgili bu platformda böyle kaliteli bir içerik görmek beni çok mutlu etti, emeğinize sağlık :') konu ile ilk defa tanışan ve ilgilenmek isteyenlere evrim ağacı'nın bırakmış olduğu kaynaklara ek olarak brian greene - the elegant universe kitabını ve aynı isimli belgesel serisini öneriyorum, özellikle belgeselde konu herkesin anlayabileceği bir düzeyde anlatılıyor
Gazi Keskinsoy
Gazi Keskinsoy 3 yıl önce
Bilim ve teknoloji ile ilgilenen biri olarak, açıklamalarınızı değerli ve çok eğitici buluyorum, size başarılarınızın devamını diliyorum.
Jihat Ege Zahid
Jihat Ege Zahid 3 yıl önce
Türkiye'de bunun gibi kanal veya çalışmalarının artması beni heyecanlandırıyor.
chefuaru
chefuaru 2 yıl önce
16 yaşındayım. Okulda bulamadığım cevapları sizde buluyorum. Ve daha da fazla araştırmak istiyorum. Umarım benim gibi birçok genci daha bilime yönlendirirsiniz. Çok teşekkür ederim böyle muhteşem içerikler için.
Oğuz
Oğuz 3 yıl önce
Bir kaç makalede okuduğuma göre algı olayı tamamen değiştiriyor. Yani biz fani varlıkların algılayabilme kapasitesi 3 boyuta anca yetebildiğinden 4. boyut oralarda bir yerde hatta gözümüzün önünde olsa dahi fark edebilme olanağımız yok. Hatta algılanamama benzerliğinden dolayı bazı kişilerce karanlık madde için bağdaştıranlar bile var. Hadi diyelim bir şekilde evrimimiz devam etti biz 4 boyutu algılayabilen bir canlıya doğru yol aldık. Ancak gelişimde algılamanın artması ve fiziksel varoluşumuz sabit kaldığı için 4. boyuta evrilme şansı sadece gözlem ile kalıyor. Ve bazı teorilere göre (ki bazıları aklıma çok yatıyor) 4. boyutu algılayabilen bir varlık herhangi bir nesneye batığında, baktığı nesneyi 4 ayrı açıdan görebilir. Yani dönüştüğümüz 4. boyutu algılayabilen varlıklar bir nesneye, misalen telefonuna baktığında onun sağını, solunu, üstünü, altını ve hatta arkasını da tıpkı ön yüzü gibi görebilir hale gelir. Tabii ki kesin bir yönü olmadığı gibi bu bir teori. Ama bir düşününce uzayda böyle bir yapı değil midir? Nereye bakarsanız bakın farklı maddelerce ama aynı senaryolarla tekerrür eden olaylar bütünü. Tabii zamanında uzaya 4 boyutlu diyen Einstein'in hakkını vermek lazım. Kendi açımdan konuşmam gerekirse hayalde dahi gerçeklik göreceli olmakla birlikte çok katmanlı bir yapı. Video da da bahsedildiği gibi kuantum evreninden 4 boyutlu uzaya kadar kapsayan içinde yaşadığımız gerçeklik, bizim açımızdan sadece kapısı aralanmış ve çok az keşfedilmiş bir devasa bir kale gibi. Her ne kadar ömrümün yetmeyeceğini bilsem dahi bilimin bu sorunu da çözeceğine eminim. Ve bu çözümleme işine Evrim Ağacı gibi bağımsız kanalların desteklemesi beni çok mutlu ediyor. Umarım bir gün bilim gerçekten hak ettiği değeri bulur. Video için teşekkürler.
Hasan Ali Çelebi
Hasan Ali Çelebi 3 yıl önce
Tam da olması gereken bir içerik..Bir hafta bekleyipte böyle bir içerikle gelmeniz tek kelimeyle efsane,devamını büyük bir hevesle bekliyoruz 🤗
Arif Erol
Arif Erol 3 yıl önce
Tam da beklediğim video buydu. Gelecek haftayı iple çekiyorum. Emeğinize sağlık. Evrim ağacının en sevdiğim yanı ölçümlenebilir kavramlar ile anlatması. Bilim ölçebilmektir zaten. Sicim teorisini okuduğum makalelerde ve izlediğim belgesellerde bu kadar net anlayamamıştım. Muhakkak işin matematiğini kavramadan tam anlayamayız ama bir çok şeyi derleyip örneklendirmeler ile anlatmanız bizleri daha çok merak etmeye ve öğrenmeye itiyor. Dördüncü boyutun bir hafta sonrasında tekrar birlikte olmak dileğiyle...
Nervus Vagus
Nervus Vagus 3 yıl önce
Bir ögrenci olarak kisitli imkanlar dahilinde olsada sizi destekleyebilmekten dolayı ister istemez gurur duymaya başladım:).
Red Pill
Red Pill 3 yıl önce
Manyak bir şey, keyifle izledim. Emeğinize sağlık, başarılar gelecek çalışmalarınızda.
Halil güner
Halil güner 2 yıl önce
Harika bir anlatım. Tertemiz, sade ve anlaşılır... emeğinize sağlık 👏👏👏
Edebî Oyunlar
Edebî Oyunlar 3 yıl önce
Selamlar Çağrı! 8. Sınıf öğrencisiyim. Sizle tanışmadan önce Fen Bilimleri dersini sıkıla sıkıla dinlerdim. Evrim Ağacı ile tanıştıktan sonra başıboşluğu bıraktım. Artık Fen Bilimleri dersini çok seviyorum. Soru bankalarını zevkle çözüyorum ve artık geleceğe dair Biyolog olma yolunda bir hedefim var! Tüm arkadaşlarıma bu topluluktan bahsedeceğim. Modern Bilimi 5 yaşındaki çocuğun bile anlayabileceği türden anlatıyorsunuz. Harikasınız!
Mertcan Altın
Mertcan Altın 3 yıl önce
Her seferinde ilgi çekici konu bulmak ve bunun üzerine makalleler bulmak araştırma yapmak,gerçekten yaptığınız işe saygı duyuyorum.
OguzthePilgrim
OguzthePilgrim 3 yıl önce
Oluşturduğumuz matematiğin ve fiziğin temellerini doğru kabul edersek ve 12. boyutta çift zaman problemiyle karşılaşıyorsak, sizce zamanda yolculuk yapabilmek mümkün olur mu?
Bora Erbatur
Bora Erbatur 3 yıl önce
harikasınız, düzlemler ülkesi boyut olayını bir yere oturtmada ve anlamlandırmda ciddi yardımcı oluyor,matematik ile ilgili videodan sonra neredeyse saf matematik olan bir teori olarak sicim teorisi keşif argümanına göz kırpıyor gibi
Psk. Özlem Tokgöz Özsoylar
Ömrü boyunca sosyal bilimler okumuş biri olan benim bile rahatlıkla anlayabileceğim şekilde anlattığıniz için çok teşekkürler 😌 t-shirt çok anlamlı ve güzel nasıl edinebiliriz ki?
Erencan Atak
Erencan Atak 2 yıl önce
Videoda bahsetmiş olduğunuz evrenin ne olduğunu ve nasıl çalışması gerektiğini açıklayan 26~ temel parametrenin birbirleriyle ilişkilerini ve neden bu şekilde varolduklarını anlattığınız bir videonuz var mı? İyi çalışmalar.
Ali Demirer
Ali Demirer 3 yıl önce
Sizi kutluyorum Evrim Ağacı Bey gerçekten çok güzel konular anlatıyorsunuz inanın ki zihnimiz açıldı.
Sonraki
Matematik: Keşif mi, İcat mı?
21:53
4. Boyuta Geçiyoruz!
9:40
görünümler 188 000
Spooky and Bizarre QUANTUM ENTANGLEMENT
19:00