Karanlık

Otomatik piyanoyu kim çalıyor? Westworld'ün felsefesi

Barış Özcan
görünümler 483 140
98% 34 120 489

Westworld dizisinin 2. sezonu başladı. Dizinin jeneriğinde de yer alan otomatik piyanonun sembolik anlamı ne? Westworld dizisinde boşu boşuna ısrarla bize bu otomatik piyanoyu göstermiyorlar. Etrafta dolaşan son derece ileri teknoloji ürünü yapay zeka sahibi makinelerin atası bu otomatik piyano. En az diğerleri kadar önemli bir karakter. Zaten o yüzden hem birinci sezonun hem de küçük farklarla yenilenen ikinci sezonun jeneriğinde görüyoruz onu. Orada bir makine tarafından çalınıyor. Ama sonra makinenin elleri kalkıyor ve aslında piyanonun kendi kendine çaldığını fark ediyoruz. Onun otomatik bir piyano olduğunu anlıyoruz. Bu metaforu ilk kez kullanan kişi bilim kurgu yazarı Kurt Vonnegut Jr.dır ve 1952’de yayınladığı romanının adı “Otomatik Piyano”dur. Benim de ilk okuduğum bilim-kurgu romanlarından biri bu. Otomasyonun hakim olduğu bir gelecekte geçiyor bu roman. Yazar böyle bir dünyada makineleşmenin insanların hayat kalitesini nasıl etkileyeceğini hikayeleştiriyor. Şu günlerde bizim de üzerinde düşünmeye başladığımız temalar. Robotlar işimizi elimizden alacak mı? Hadi olumlu düşünelim ve “alacaklar ve böylece insanların bu kadar çalışmasına gerek kalmayacak” diyelim. Peki bu durumda insanlar çabalamaktan vazgeçer mi? Mesela piyano çalmak gibi sanatsal bir hazzı bile makinelere terkeder mi? İşte bu düşüncelerin görsel bir sembolüdür otomatik piyano.
~
Videonun tam metni web sitemde:
barisozcan.com/otomatik-piyano-kendi-kendine-mi-caliyor-westworldun-felsefesi
~
TUHAF dergisinin Mayıs sayısına bu konuyu tamamlayan bir makale yazdım: Westworld'ün sorduğu tuhaf sorular
~
Kısa filmim "Korkuluk"u izlemek için
trvid.com/video/video-wGjjAnhsb20.html
~
Yeni videoları kaçırmamak için ► bit.ly/barisozcanyoutube
Altyazı eklemek için ► trvid.com/u-timedtext_cs_panel?tab=2&c=UCv6jcPwFujuTIwFQ11jt1Yw
~
STT ► bit.ly/stt-serisi
OKU ► bit.ly/oku-serisi
İZLE ► bit.ly/izle-serisi
VLOG ► bit.ly/barisozcan-VLOG
~
twitter.com/BarisOzcan
google.com/+BarisOzcan
facebook.com/BarisOzcan
instagram.com/BarisOzcan
BarisOzcan.com/sikca-sorulan-sorular

katma

 

29 Apr 2018

westworldmaeverobert fordvahşi batıkovboy filmleriandroidrobotShakespearefelsefeotomatik piyanoKurt Vonnegut JrOtomasyonbilinçdebussyray kurzweilsingularity

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 2 951
Barış Özcan
Barış Özcan 9 aylar önce
Yutulması zor bir lokma bu kez. Anlaşılmayan noktalar için: barisozcan.com/otomatik-piyano-kendi-kendine-mi-caliyor-westworldun-felsefesi/ Ayrıca TUHAF dergisinin Mayıs sayısında bu konuyu tamamlayan bir makale yazdım.
harmony n
harmony n 2 aylar önce
Bilinç bence kendi varlığının farkında olmaktır
Ünsal Çimenli
Ünsal Çimenli 2 aylar önce
biz irade sahibi varlıklarız ve bilinç farkındalıktır sorgulamak ise zekamızı geliştirir bunlardan insan kaçamaz istese bile fakat sorgulama ve farkındalığımızı azaltabiliriz ozaman yarı robot gibi hissederiz kendimizi ve depresyon baş gösterir.o yüzden sorgulanabilinecek herşeyi sorgulamamız gerekir ve insanların duyguları ve hisleri vardır bir makine yapay zeka ona yüklediğiniz bilgileri türetir yani taklit eder insan ise o dan bilgi üretir.bir yapay zeka asla insanla boy ölçüşemez.sadece taklit yeteneğini kullanarak ilizyon yapar.
Bayram ALEV
Bayram ALEV 2 aylar önce
@Barış Özcan Abi bence videolarının ingilizce sinide yapmalısın !!!
The Mad
The Mad 3 aylar önce
Westworld ile ilgili bir video daha yapar mısın? Yanlız merak ettiğim bir şey var 1.sezonda dizinin başlangıcında at gösteriliyordu 2.sezonda boğa.Nedeni ne?
Eda Uyar
Eda Uyar 5 aylar önce
Bilinç genel anlamda, kendinin farkında olma halidir. Bu durum bilinçli bireyin yapıp etmelerinde, sanatçının kendini yansıttığı eserlerinde olduğu gibi, gözlenebilir.
önder can kerimoglu
önder can kerimoglu 8 saatler önce
abi muhteşemsin , yaklaşımın sunumun bir harika . teşekkür edrizm bize bu zamanı bu fikri göndermek için harcadığın enerjiye hayranım
duygu arslan
duygu arslan 16 saatler önce
Bütün videolar gerçekten çok güzel ve zihin açıcı ama bu videoyu ayrı bir seviyorum. Barış ÖZCAN'ı her izlememde kendimi ''aydınlanmış'' gibi hissediyorum. Sanki ilerde bir yerlerde bizi ulaşılmayı bekleyen bir ışık varmış gibi.
ayhan Fathi
ayhan Fathi 7 gün önce
Ben iran türklerinden birisiyim çok severek takib ediyorum❤❤ Keşke ingilizce köklu klimeleri daha az kullansan da bizde daha az zorluk çeksek. Sevgilerle.
Berke Ahmetkocaoğlu
Berke Ahmetkocaoğlu 19 gün önce
Neden birden fazla kez beğenemiyorum NEDEEENN
Şeyma Nur Yaşar
Şeyma Nur Yaşar 20 gün önce
Bilinç Farkındalık demek bence farkına varabilmek ayırt edebilme kabiliyeti peki bilinç bir kabiliyet mi doğuştan mı gelir?
Alkın
Alkın 21 gün önce
Bilincin tanımı bence örenilebilir farkındalıktır. Kelime bazında değil anlam bazında sorgulandığında aslında çok açıktır.
Bayezit Doruk
Bayezit Doruk 21 gün önce
Bilincin varlığını sorgulamak bu anlattığınız videoya ve Westworld'e göre insanı suça teşvik etmez mi? Çünkü suçlular hiç de robotlar gibi hareket etmiyorlar yani bizim gibi öyle değil mi?
Cold Cold
Cold Cold Aylar önce
Bilinç özümseme veya özümseyememe
zisananter
zisananter Aylar önce
bu diziyi tekrar tekrar izlemek mümkün. Müzik ise olağanüstü. Uyanana kadar sonsuz tekrarlanma devam edecektir. Yaşamımızı sanat olarak ifade etmek bilinci ortaya çıkarırdı. Aksi takdirde yeni baştan "back to black" .
Mikail Aşkaroğlu
Mikail Aşkaroğlu Aylar önce
gerçekten muazzam bir video olmuş ağzınıza sağlık ben yeni başladım diziye ilk 2 bölümü izledim ve dizi ile ilgili araştırma yaparken size rastladım ve itiraf edeyim bende kendi kendine çalan piyanodan huylanmıştım ve videonuz buna baya iyi bir açıklama getirdi gerçekten teşekkürler
1984 özkan
1984 özkan Aylar önce
Bilinç yaşamına anlam katma çabasıdır, tanrılar sanrılar üretir ve sonra pufff yok olur varolduğunu bile hatırlamadan
AHMET BARIŞ Ay
AHMET BARIŞ Ay Aylar önce
Bu video son zamanlarda en çok kafa patlattığım konuları içeriyor, bilinç, var oluş, ölümsüzlük gibi. Descartes'den her an bahsedeceksiniz diye bekledim, "Düşünüyorum, öyleyse varım." Bence bilinci en iyi anlatan cümle bu. Sevgiler :)
Dilsad Meraler
Dilsad Meraler Aylar önce
Bilinç=farkındalık herşey soru sormak ve cevap aramakla başlamıyor mu
ÇAĞLAR ATEŞ BENLİ
Bilinç otomatik piyanodur :)
asena Türkmen
asena Türkmen Aylar önce
Bana bir şeyler kattiğınız için teşekkürler. Bu gün okula gitmişdim ve birşeyler anlattılar ama sizin anlattıklarınız beni düşünmeye itti.
Fatime MERÇÜL
Fatime MERÇÜL Aylar önce
izlediğim halde gözden kaçırdığım şeylerin farkına vardırdın .Teşekkürler ....
asd fgh
asd fgh Aylar önce
ne tatlısınız ne özenlisiniz ya, iyi ki varsınız. sevgiler..
bk hp
bk hp Aylar önce
farkındalıktır bilinç artı ya da eksisi olmadan
Antrenman Koçu Münir
Abi mave ile ilgili şöyle de bir şey düşündüm videoyu izleyince. Dedin ya otomatik piyano bir ilüzyonu oluşturur kendi kendine çalıyormuş gibi düşünülür fakat aslında çalmıyordur yani bilinci varmış diye düşünülür aslında yoktur. Mave de sanki bilinci varmış gibi hareket ediyor planlar kuruyor sisteme baş kaldırdığını sanıyor. Ama sonra bir öğreniyoruz ki aslında hepsini Ford planlamış Mave'nin sisteme baş kaldırmasını falan.
Sadiq hesenov
Sadiq hesenov Aylar önce
Bilinc neyi gorursen odur
Göksel Yılmaz
Göksel Yılmaz 2 aylar önce
öf videoyu kapatamadım çok etkileyici
Tolga
Tolga 2 aylar önce
"boşuna yaşıyorsun götünü kaşıyorsun" *Westworld'ün özeti
Necmettin Özcan
Necmettin Özcan 2 aylar önce
“MADDECİLİK”, BİLİM’İN GÖZÜNDE DEMODE BİR GÖRÜŞ OLDU ARTIK! Evrenin, sonsuz dalga boyundan meydana gelen, bilemediğimiz sayıdaki boyutta olan gerçek yapısına karşın; insanın, sadece kesitsel algılama araçlarıyla (beş duyu) değerlendirme yapmak zorunda olması nedeniyle; gerçekte, asla "EVREN"den söz edilemeyeceği; ancak "İnsanın Evreni”nden bahsedilebileceği, kesinlik kazanmıştır!. İşte acı ama kesin olan bu gerçek karşısında, insan için geriye ne kalıyor? Beş duyu sınırlarıyla kayıtlı insan beyinlerinin, bilimsel veriler ve bulgular eşliğinde, yeni düşünce sistemleri ile çevresini ve içinde yaşadığı boyutun gerçeklerini doğruya en yakın biçimde tespit edebilmek... İşte, sorunumuz burada başlıyor! Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, beş duyunun yâni kesitsel algılama araçlarının kendisine ulaştırdığı dalgaboyları ile kayıtlı olan beyin, günümüzde gelmiş olduğu ilim seviyesi sonucu olarak şu gerçeği itiraf etmek zorunluğunu hissetmektedir: Algılanan boyutların ötesinde, sayısız boyutlar ve o boyutlara ait sayısız değerler ve o değerler ile kendine özgü canlılık sahibi varlıklar mevcuttur. Öyle ise, biz, bilimsel verilerin doğrultusunda düşünürsek, göreceğiz ve itiraf etmek mecburiyetinde kalacağız ki; bizim madde dünyamızın dışında, kendi madde boyutlarında mevcut fakat “BİZE GÖRE” ışınsal yapı olan canlılık ortamı sayısı hadsiz hesapsızdır!. Bundan birkaç onyıl öncesine kadar, bilim dünyası ilkel maddecilik görüşüyle bağımlı bir halde idi. “Madde asıldır, ötesinde hiçbir şey yoktur; maddeötesi yaşama sözkonusu olamaz” denirken. Günümüz bilim dünyasında “maddecilik” son derece ilkel ve demode bir görüş hâlini aldı!.
Ünsal Çimenli
Ünsal Çimenli 2 aylar önce
biz irade sahibi varlıklarız ve bilinç farkındalıktır sorgulamak ise zekamızı geliştirir bunlardan insan kaçamaz istese bile fakat sorgulama ve farkındalığımızı azaltabiliriz ozaman yarı robot gibi hissederiz kendimizi ve depresyon baş gösterir.o yüzden sorgulanabilinecek herşeyi sorgulamamız gerekir ve insanların duyguları ve hisleri vardır bir makine yapay zeka ona yüklediğiniz bilgileri türetir yani taklit eder insan ise o dan bilgi üretir.bir yapay zeka asla insanla boy ölçüşemez.sadece taklit yeteneğini kullanarak ilizyon yapar.
Bayram ALEV
Bayram ALEV 2 aylar önce
@Barış Özcan Abi bence videolarının ingilizce sinide yapmalısın !!!
II.YAVUZ SELİM
II.YAVUZ SELİM 2 aylar önce
Abi yeni basladim diziye ilk bolumunu bugun izledim biran heyancandim ya 😉
Musfige Bayramli
Musfige Bayramli 3 aylar önce
Musfik Kenter iyi dusunmussunuz
Hasan Kesendere
Hasan Kesendere 3 aylar önce
ruh bilinçtir bilinç anılardır insan doldurulmayı bekleyen boş bir kasettir benim anılarımı o boş kasete koyarsan o ben olur ama o anıları yorumlayacak olan donanımdır benim donanımım yani beyin yapımın kimyasını tam ayarlayamassan o ben olmaz .
burak tahlioğulları
burak tahlioğulları 3 aylar önce
Tercih yapabilme bence bilinç
Sinan Yaşar
Sinan Yaşar 3 aylar önce
Çok iyi videoydu. Sanat tasarım ve teknoloji üzerine videolar yaptığınızı biliyorum. Ancak felsefi konular da hayatın anlamına ışık tutuyor. Felsefe alanında daha çok video bekliyoruz. Şimdiden teşekkürler ve başarılar dilerim.
Samet Ömür
Samet Ömür 3 aylar önce
Bilinç kendi varlığının farrkında olmasıdır
Erkan Coskun
Erkan Coskun 3 aylar önce
boşşşş
Ahmet Faruk Yılmaz
Ahmet Faruk Yılmaz 3 aylar önce
Akıl, kalb, nefs ve beyin Sual: Akıl, kalb, beyin ve nefsin görevleri nelerdir? Yerleri neresidir ve bizi idare eden beyin mi kalb midir? CEVAP Allahü teâlâ insanda görülmeyen üç şey yarattı: Akıl, kalb ve nefs. Varlıklarını eserleriyle yaptıkları işlerle ve dinimizin bildirmesiyle anlıyoruz. Akıl ve nefs beynimizde kalb, yüreğimizdedir. Buralarda bulunmaları, elektriğin ampulde bulunması gibidir. Enbiya ve evliya hariç, herkesin nefsi, çok kötüdür, kâfirdir. Bu kötü nefse, (nefs-i emmare) denir. Kötülüklere sürükleyen nefs demektir, insanın en büyük düşmanıdır. Daha sonra kötü arkadaş ve şeytan gelir. Şeytan, verdiği vesveseye uyulmadığını görünce, bundan vazgeçer, başka bir vesvese verir. Şeytan köpeğe benzer, kovalanınca kaçar ise de, başka taraftan yine gelir. Nefs-i emmare ise kaplana benzer, saldırması ancak öldürmekle biter, ölünceye kadar yakamızı bırakmaz. Bir âyet meali: (Nefs-i emmare, elbette günahları, kötülükleri emreder.) [Yusuf 53] Edeb-üd-dünya isimli kitaptaki hadis-i şeriflerden birkaçının meali şöyledir: (İnsanın en kuvvetli düşmanı nefsidir, sonra çoluk çocuğu gelir.) [Deylemi] (Asıl kahraman, nefsini yenendir.) [El-Askeri] (Aklın alameti, nefse galip gelmek ve öldükten sonra lazım olanları hazırlamaktır. Ahmaklık alameti nefse uyup, Allah’tan af ve merhamet beklemektir.) [Tirmizi] Akıl, beyin vasıtası ile, his uzuvlarından, şeytan ve nefsten kalbe gelen arzuları inceleyip, iyilerini, kötülerinden ayıran bir kuvvettir. Ayırırken yanılmazsa Akl-ı selim denir. Akıl, nefsin isteklerini Peygamberlerin iyi dedikleri şeylerden ayırıp, kalbe bildirir, kalb de, aklın bildirdiğini tercih ederse, nefsin arzularını yapmayı irade etmez. Yani beyin vasıtası ile, hareket uzuvlarına bunu yaptırmaz. Kalb, dinimizin iyi dediklerini, seçip yaptırırsa, insan saadete kavuşur. İnsanın hareket organları, beynine, beyni de kalbine tâbidir. Kalbin emrine uygun hareket ederler. Kalb, beyin vasıtası ile his organlarından ve ruh vasıtası ile taraf-ı ilahiden ve akıldan, melekten, hafızadan, nefsten ve şeytandan gelen tesirlerin toplandığı bir merkezdir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: (Kalb, organların hükümdarıdır. Hükümdar iyi olunca emrindekiler de iyi olur. Bozuk olunca emrindekiler de bozulur.) [Beyheki, İbni Adiy] Kalb, akla uyunca, nefsin yaratılmış olması, insanların sonsuz nimetlere kavuşmalarına mani olmaz. Kalbin nefse aldanmaması, ona uymaması, nefs ile (Cihad-ı ekber) olur. Allahü teâlâ cihad edenlere, Cennette yüksek dereceler vereceğini bildiriyor. Bir âyet meali: (Allah’tan korkup, nefsini kötü arzulardan uzaklaştıranların varacakları yer, muhakkak Cennettir.) [Naziat 40, 41] Bir hadis-i şerif meali de şöyledir: (En üstün cihad, Allah yolunda nefsle yapılan cihattır.) [Ebu Davud, Taberani] Nefs, insanların cihad sevabına kavuşmalarına meleklerden üstün olmalarına sebep olmaktadır. Şeytanın nefsi yoktur Sual: Şeytanın da, bizim gibi nefs-i emmaresi var mıdır? CEVAP Hayır, yoktur. Kalb ve beyin Sual: İnsanın vücudunun merkezi beyin mi, yoksa kalb midir? Organlara komutlar nereden gidiyor? CEVAP İnsanın hareket organları, beynine, beyin de kalbine tâbidir. Kalbin emrine uygun hareket ederler. Kalb, beyin vasıtasıyla his [duyu] organlarından ve ruh vasıtasıyla taraf-ı ilahîden ve akıldan, melekten, hafızadan, nefisten ve şeytandan gelen tesirlerin toplandığı bir merkezdir. (S. Ebediyye) Bir hadis-i şerif meali de şöyledir: (İnsanın bedeninde bir et parçası vardır. Bu iyi olursa, bütün uzuvları iyi olur. Bu kötü olursa bütün organları bozuk olur. Bu kalbdir.) [Beyheki] California Institute of Heart Math yetkililerince yapılan araştırmaya göre, beynimiz bağımsız hareket etmiyor, gerekli sinyalleri kalbimizden alıyor. Bütün bilgiler, sevginin en güçlü sembolü ve duygularımızın merkezi olan kalbimizden yayılıyor. Yapılan araştırmada kalbimize odaklanılmış, kalbin büyük bir enerji alanıyla çevrili olduğu, çapının yaklaşık iki buçuk metre olduğu sonucuna varılmış ve daha da ileri gidilerek günümüzde kullanılan ölçeklerin bu çapı ölçmekte yetersiz olabileceği ve bu çapın daha büyük olduğu varsayılıyor. Dolayısıyla kalbimiz, beynimizin oluşturduğundan çok daha büyük bir enerji alanına sahip. İnsan kalbinin etrafındaki manyetik alan, sadece vücudun her hücresini çevrelemekle kalmaz, vücudun dışındaki bütün alanları da kapsar. Kalbin elektrik akımı, beyinde oluşan elektrik akımından altmış kez daha kuvvetlidir. Kalbin manyetik alanı ise, beyninkinden beş bin kez daha kuvvetlidir. Demek ki kalbimizle, beynimizle yaydığımızdan çok daha büyük bir enerji yayıyoruz. (Brandlife, Haziran 2012) İnsanda bulunan üç kuvvet Sual: Bütün hayvanlarda, hayatlarını devam ettirecek şeylere karşı istek ve kendilerini savunacak öfke kuvveti mevcuttur. Bunlar insanda da var. Peki hayvanlardan farklı olarak insana başka hangi kuvvet verilmiştir? Cevap: Tefsîr-i Azîzîde, konu ile alakalı olarak Fâtiha sûresini açıklarken buyuruluyor ki: “Allahü teâlâ, insanların ve hayvanların, yaşayabilmeleri ve üremeleri için, onlarda iki kuvvet yarattı. Birincisi, muhtaç oldukları, lezzet aldıkları şeyleri istemek, onlara kavuşmak kuvvetidir ki, bu kuvvete, Şehvet denir. İkincisi, yaşamalarına zararlı olan, canlarını yakan şeylerden kaçmak, bunlara karşı savunmak kuvvetidir ki, bu kuvvete de, Gadab denir. Allahü teâlâ, insanlarda şehvet ve gadab kuvvetlerini yaratmış, insanların muhtaç oldukları şeylere kavuşmaları, bulduklarını kullanabilmeleri ve korktuklarına karşı savunabilmeleri için, bu iki kuvveti ihsan etmiştir. Allahü teâlâ, insanlara merhamet ederek, seve seve çalışabilmeleri, çalışmaktan usanmamaları için, insanlarda üçüncü bir kuvvet daha yaratmıştır ki, bu kuvvet de, Nefs-i emmare kuvvetidir. Bu kuvvet, şehvetlere kavuşmak ve gadab edilenlerle dövüşmek için insanı zorlar. Fakat insanın nefsi, bu işinde bir sınır tanımaz. Yaptığı işler, hep aşırı, hep zararlı olur. Mesela hayvan susayınca, temiz suyu kolayca bulur, içer, doyunca, artık içmez. İnsanın nefsi, doyduktan sonra da içirir. Sığır aç olunca, çayırda otlar, doyunca, yatar, uyur. İnsan aç olunca, çayırda otlayamaz. Bulduğu otlar arasında seçim yapması, seçtiğini soyup, temizleyip, pişirmesi lazımdır. Nefis, bu yorucu, usandırıcı işleri seve seve yaptırır. Fakat, hoşuna gideni, doyduktan sonra da yedirir. Allahü teâlânın merhameti sonsuz olduğundan, nefsin insanı felakete sürüklemesine mani olmak için, nefsin arzularına uymayı sınırlayan, nefsi temizleyip aşırı, taşkın olmaktan kurtaran emirler ve yasaklar gönderdi. Peygamberleri ile gönderdiği bu emir ve yasakların toplamına, İslâmiyet denir. Bir insan, işlerini yaparken, İslam dinine uyarsa, nefsi, aşırılıktan, taşkınlıktan kurtulur, şehveti ve gadabı faydalı olarak çalıştırır.” İnsanda nefis yaratılmasaydı Sual: Allahü teâlâ, nefsi yaratmasaydı, insanlar onun aldatmasından kurtulur ve böylece herkes Cennete giderdi. Böyle olsaydı daha iyi olmaz mıydı? Cevap: Bu dünyada, her mahlukta, her şeyde, Allahü teâlânın hem rahmet sıfatı, hem de kahır, gadab sıfatı tecelli, zuhur etmektedir. Su, insanların, hayvanların ve nebatatın yaşamaları için, temizlik için, yemek, ilaç yapmak için lazım olduğu gibi, denizde binlerce insan boğulmakta, sel suları evleri yıkmaktadır. Soğuk su içen, hasta olmaktadır. Ateş, ekmek, yemek pişirmek için, kışın ısınmak için lazım olduğu gibi, içine düşeni yakmaktadır. Elektrik, çok yerde işimize yaradığı hâlde, yangına sebep olmakta, insana çarpınca, hemen öldürmektedir. Her ilaç, bir derde deva olduğu hâlde, fazlası zararlı olmaktadır. Nefis de bunlar gibidir. Hem faydalı, hem zararlı tarafları vardır. Nefsin yaratılması, insanların yaşaması, üremesi, dünya için çalışmaları ve ahiret için cihad sevabı kazanmaları içindir. Allahü teâlâ, nefsi böyle nice faydaları için yaratmıştır. Allahü teâlâ bütün insanlara merhamet ederek, acıyarak, nefse hâkim olup, zararlı arzularını önlemeleri için, akıl da yarattı. Akıl, insan dimağı vasıtası ile, his uzuvlarından, şeytandan ve nefisten kalbe gelen arzuları inceleyerek, iyilerini kötülerinden ayıran bir kuvvettir. Ayırırken yanılmazsa, bu akla Akl-ı selim denir. Allahü teâlâ, ayrıca Peygamberler göndererek, hangi şeylerin faydalı, hangi şeylerin zararlı, olduklarını ve nefsin bütün arzularının kötü olduğunu bildirdi. Akıl, nefsin isteklerini, Peygamberlerin iyi dedikleri şeylerden ayırıp, kalbe bildirir, kalp de, aklın bildirdiğini tercih ederse, nefsin arzularını yapmayı irade etmez. Kalp, İslâmiyetin iyi dediklerini, irade eder ve yaptırırsa, insan saadete kavuşur. Kalbin, iyiden, kötüden birini ihtiyar ve irade etmesine Kesb denir. İnsanın hareket organları, dimağına, beynine, dimağ da kalbine tabidir. Kalbin emrine uygun hareket ederler. Kalp, dimağ vasıtası ile his organlarından ve ruh vasıtası ile taraf-ı ilahiden, akıldan, melekten, hafızadan, nefisten ve şeytandan gelen tesirlerin toplandığı bir merkezdir. Kalp, akla uyunca, nefsin yaratılmış olması, insanların sonsuz nimetlere kavuşmalarına mâni olmaz.
darksideofthemoon
darksideofthemoon 3 aylar önce
etkileyici
Osmanlı İmparatorluğu
robotların hislerini asla anlıyamayız çünkü hisleri konusunda yalan söyleyebilirler *samet karagöz
Osmanlı İmparatorluğu
bilinç inançtır inanç ise bazı insanların bile sahip olmadıkları şeylerdir ve biz bilinçi robotlara yüklemeye çalışıyoruz sizce bu mümkünmü ?
Ozgen Demiray
Ozgen Demiray 3 aylar önce
Şiddetle başlayan hazlar şiddetle biter. Çok güzel. Tesekkurler.
Arda Koşum
Arda Koşum 3 aylar önce
Bilinç=farkındalık
Ömer Nuri SUCU
Ömer Nuri SUCU 3 aylar önce
Şimdi dizide ki robotlar sadece makine gibi mi yoksa yapay zekaya sahipler mi? Yapay zeka varsa kendi kararını verebilme, olayları değerlendirme, sorgulama, analiz etme gibi yeteneklere sahip olcak ama sadece makineyse programı tekrar edecek.
yhlas turkmen
yhlas turkmen 3 aylar önce
similasuyondami yani biz
Hüseyin Soykok
Hüseyin Soykok 3 aylar önce
Bilinç; öz farkındalıktır...!
sky
sky 4 aylar önce
Çok güzel bir video başarılarının devamını dilerim
muhammed mustafa Yilmaz
Muhteşem
Teknoloji ile Uyuyan Adam
Barış bey şimdi tek anlamadığım nokta dinin hayatimizdaki yeri yani biraz "OTAMATİK PİYANO OLAYINI " düşünmeye çalisirsak "Dinin " değil de kendi kafamiza göre yaşamayı aşılamaya çalışıyorsunuz sanki . Bu arada hayranlikla izliyorum sadece bir yorum Başarilar dilerim yanitlarsaniz sevinirim
birisi hiçbirisi
birisi hiçbirisi 4 aylar önce
Evet çok güzel anlatmışsın abi ama maslow ihtiyaçlar hiyerarşisinde de olduğu gibi bir üst seviyeye çıkmak için ancak içinde bulunduğu basamağı kısmen de olsa tamamlamak gerekir bizler toplum olarak fizyolojik ihtiyaçları bile doğru düzgün karşılayamıyoruz kaldı ki güvenlik, sevgi ve ait olma, bilme isteği, estetik kaydı ve kendini gerçekleştirme... toplumun önünde kat etmesi gereken çok yol var ama az zaman var.Hani kısır döngü robotlaşan insanlar dediniz ya, insanlara baktığımda benim aklıma gelen Franz KAFKA'nın dönüşüm kitabındaki Gregor Samsa karakteri çünkü bir sabah uyandığında koca bir böceğe dönüşmüşken düşündüğü tek şey işe geç kalmamak patronunun tepkisi...vs işte bu da ihtiyaçlar hiyerarşisinde takılı kaldığımız yeri gösteriyor. Bizler birer Gregor SAMSA yız olup biteni göremeyecek kadar böcekleşmiş insanlarız tek kaygısı maddi ihtiyaçlarını gidermek faturaları ödemek,kira günü geldi endişesi ,patronun beklentileri ne , akşam ne yesek, pazar günü ne yesek nereye gitsek... İşte bu kadar basitleştirilmiş hayatlar yaşayan birer böceğiz...
Melisa Demir
Melisa Demir 4 aylar önce
Sen nası bi kralsın ya
İsmail Yürük
İsmail Yürük 4 aylar önce
BİLİNÇ : HAYAL GÜCÜ SİZCE
Ufuk Açık
Ufuk Açık 4 aylar önce
Bilinç tek başına düşünülebilecek bir şey değil gibi. Kendimizde biriktirdiğimiz ve etrafımızda maruz kaldığımız her şeyin, her an beynimiz tarafından algılanarak ortaya çıkan bir refleks veya tepki gibi bir şey. Her an değişebilen, her şeyden etkilenebilen bir duyu birleşimi gibi.
Misaki Arima
Misaki Arima 4 aylar önce
Bilinç; mantıken düşünme özgürlüğü gibi bir şey değil mi ya da tam anlamıyla düşünmek? Çünkü yalnızca insanlarda bilinç bulunur ve yalnızca insanlar düşünebilir...?
Melek Sümeyye
Melek Sümeyye 4 aylar önce
O kadar çok laf kalabalığı yapmışsın ki konuyu toparlayamadım kafamda
Mimar Sinan Albayrak
Mimar Sinan Albayrak 4 aylar önce
“Nazari olarak müstakbel bilgisayarlar insanın yaptığı her şeyi yapabilecektir. Sadece iki istisna vardır: Dindar olamayacak ve şiir yazamayacaklar.” Andrey Voznosenski
Esra Üçüncüoğlu
Esra Üçüncüoğlu 4 aylar önce
👌👏👏👏👏👏👏👏
sobiyeski lll jan
sobiyeski lll jan 4 aylar önce
Bilinç düşündüğünü dusunebilmedir
Mahfuz ÖNAL
Mahfuz ÖNAL 4 aylar önce
Bilinç farkindaliğin somutlaşma eğilimidir
CAN MURAT DOMANİC
CAN MURAT DOMANİC 4 aylar önce
bilinç nedir ? bilinç, arzudur, istektir, ruhtur. Bilinç aslında sadece BEYİN dir. Bilinci nasıl adlandırırsanız adlandırın, o sadece kafatasınızın içinde taşıdığınız ortalama 1300-1400 gram ağırlığında olan BEYİNDİR.
Esranur Sarı
Esranur Sarı 4 aylar önce
👏🏼👏🏼👏🏼❤️
ismet şenol
ismet şenol 4 aylar önce
bilinç aslında farkında olmak çevrendekilerin ailenin sana değer verenlerin seni kullananların etrafında olup bitenlerin ve özellikle de kendinin farkında olmak
Taner Şahin
Taner Şahin 4 aylar önce
Müthiş bir video bravo hocam
Zehra AKAR
Zehra AKAR 4 aylar önce
Bana göre bilinç iradedir. Yani yaptığın işin veya seçtiğin şeçeneğin tüm sorumluluğunun tamamen sana ait olması, ayrıca senin bunun farkında olmandır.
zübeyde çiftçioğlu
Bu paylaşımı ayrı seviyorum ya tekrar tekrar izliyorum
ali oz
ali oz 5 aylar önce
ON NUMARA ANALİZ..DİZİDEKİ BÜTÜN SORU İŞARETLERİ GİTTİ KAFAMDAN.ÇOK İLGİNÇ YEMİN EDİYORUM DELİ SORULAR OLUŞTU YİNE KAFAMDA....
Osiris Set.
Osiris Set. 5 aylar önce
Westworld dizisini 3. kez izleyip bitirdikten sonra dizide bariz bir kaç zamansal hata dikkatimi çekti. Lütfen bu hatalardan bildiklerinizi açıklarmısınız. Şimdiden Tşkler. DİZİDEKİ HATALAR 1.) Ford 35 yıl sonraki hikayesinde tüm şirket ekibine GALA düzenlemek için bir hikaye yazıyor ve başrol TEDDY İle DOLORES. Nasıl oluyorda Dolores'in kıyafetleri 30 yıl önceki WİLLİAM ile dolaşırken ki EL LAZO'nun dikkat çekmesin diye DOLORES'e verdiği kıyafeti ile aynı olabiliyor ? Bu kıyafet sadece 30 yıl önce William ve Logan'ın Dolores ile parkı rastgele turladıkları bir olaydı. Dolores normalde mavi gelinlik dışında kendi başına o elbiseleri giyemez ki.Normalde sabit Mavi gelinliği olan DOLORES nasıl oluyorda 30 yıl önceki kıyafetleri kendi kendine giyebiliyor ? 2.) FORD'un Dolores ve Teddy'e hazırladığı '' Geceye Yolculuk '' adlı hikaye akışına göre DOLORES'in bıçaklanıp sahile gelip TEDDY'nin kollarında can verecek şekilde yazıyor FORD. Ama sahile gitmeden 1 önceki sahnede onu bıçaklayan Man in Black. isteseydi kafasınada sıkabilirdi DOLORES'in ve tüm FORD'un hikayesi mafolup GALA GÖSTERİSİNİ mafedebilirdi. Yani Man in Black bir host değilki onun yapacağı hamleleri bilipte hikayesinde ön görsün adam istese bıçak yerine o an DOLORES'in kafasına çatt diyede sıkabilirdi ve Teddy kurtarmaya gelemezdi hikaye ve GALA mafolabilirdi. Bu bariz bir hata değilmi ? 3.) 2. sezon 1 bölümde Adamın biri Man İn Black e William demek yerine Bill diye sesleniyor neden ? 4.) Ford Teddy'e geçmişi olmayan tek host sensin, neden biliyormusun diyor. Çünkü seni DOLORES'in döngüsünden çıkmaması için yaptık diyor. Ama 35 yıl önce Teddy parkta katliamı DOLORES'le birlikte yapıyor ve William parka daha gelmeden Teddy diye karakter var ise Teddy nasıl Williamın gençliği olabiliyor. William yokken Teddy zaten vardı ? Bu bariz bir hata değil mi ? 5.) Wyatt'ın adamlarının başındaki kadın bir sahnede TEDDY'nin onu 30 yıl önceki katliamda öldürdüğünü anımsıyor ve TEDDY'nin omzuna ok saplayarak onu bayıltıyor ve sonrasında da öldürüyor. 2. sezon 1. Bölümde Teddy ile o kadın tekrardan karşılaşıyor fakat bu sefer TEDDY'e hiçbir şey yapmıyor. Tekrardan anımsayıp öldürmek yerine bildiğin DOLORES TEDDY Ve O Kadın Host dost gibi yollarına devam ediyorlar. Bu Bariz bir hata değil mi ?
Mervee Turel
Mervee Turel 3 aylar önce
Osiris Set. Çok güzel yazmışsınız ancak şuan için sadece üçüncüye cevap verebilirim Williamın gerçek dünyada ki ismi Bill o yüzden kafana takılmasın bu konusu. Gerisi ise baya karmaşık ama sorular aşırı anlamlı 🙏🏻
Yunus Emre Durak
Yunus Emre Durak 5 aylar önce
Bilinç algılamamızdır, düşünsel seviyede algılamamız. Duyusal seviyede algı beden tarafından gerçekleştirilir.
İrres Jankryn
İrres Jankryn 5 aylar önce
bilin, insanın kendisini, çevresini ve olup biteni tanıma, algılama, kavrama, fark etme yetisi.
Onur Kabadayı
Onur Kabadayı 5 aylar önce
Man in black
Little Potato
Little Potato 6 aylar önce
kendi düşüncem bilinç bir şeyin benliginin farkına varmasına ve kararlar verebilmesine yarayan soyut bişey
Fenicity AntiRih
Fenicity AntiRih 6 aylar önce
dünya sahnesinden nasıl çıkıcağinız onemli piyon olarak mı müziğe dönüşerek dedikten sonra amy şarkısı çalması😍
black eagle
black eagle 6 aylar önce
Ne anlattığın önemli değil.Asıl olan nasıl anlattığın ve biz izleyenleri ne kadar derinlere sürüklediğindir. Mümkünatı var ise sizden “DİN ile BİLİM” ile ilgili bir araştırma yayınlamanızı rica ediyorum.Saygılar, sevgiler
benzafercan
benzafercan 6 aylar önce
Vice filmi gibi
Burak Donmez
Burak Donmez 6 aylar önce
Merhaba Barış abi ; Bilinç bence etrafındamızda oluşan döngünün farkına varıp duruma etki gösterme sanatıdır.
Fatıma Tekin
Fatıma Tekin 6 aylar önce
Barış abi annihilation ile ilgili de bir video yapmaya ne dersin? Çok mutlu oluruz :)
nesheshen
nesheshen 6 aylar önce
bilinç eşittir FARINDALIK
Mehmet Teke
Mehmet Teke 6 aylar önce
Bilincin, algının ve hatta canlı olmanın birer yanılsama olduğunu düşünüyorum. Bizi cansızlardan ayıran şey (yine bana göre) çok komplike organik robotlar olmamız. Canlılarda tüm diğer nesneler gibi kendi programlarını uyguluyorlar. Bizim durumlara göre tercihler yapmamız( yine algımızın bize izin verdiği sınırda) bu tercih hakkının bizde olduğu anlamına gelmiyor maalesef.
Yiğit Efe
Yiğit Efe 6 aylar önce
Bilinç kendi isteğine göre karar vermek farkında olmak değil midir
Hüseyin Emre Doğan
Hüseyin Emre Doğan 6 aylar önce
Bilinç farkındalıktır.
çağla kara
çağla kara 6 aylar önce
Gelmis gecmis en iyi dizilerden biridir westword vizyonu olmayanlar izlemesin.
Min sla
Min sla 6 aylar önce
Bilinç etrafındaki şeylerin farkında olmak bence
Nasib Karimov
Nasib Karimov 6 aylar önce
Merhabalar Barıış bey. Sizi Azerbaycandan 2 senedir çok sıkı olarak takip ediyorum ve her hafta sonlarını sizin videonuzu izlemek için bekliyorum. çok özgün ve yararlı içerikler üretiyorsunuz. Bu platformdaki gereksiz içerikler okyanusundaki en değerli damlasınız. Her zaman videolarınızdan bir sonuç çıkarıp hayatımda değişiklikler yapmış oluyorum. hayatı,teknolojiyi,ilimi,sanatı öyle güzel yorumluyorsunuz ki insan sizi dinlemekten kendini alı koyamıyor ve şimdiki zamanda da sizin gibi değerli insanlar çok fazla bulunmuyor. Size tüm sevgi ve saygımla iyi günler dilerim.
Halil Avcılar
Halil Avcılar 6 aylar önce
Spoiler: * * * * Şahsi görüşümdür: o iki tane salak çalışanın bir andoide (Maeve'e) o derecede yardım etmesi senaryo açısından hem basit, hem aynı şekil salakça olmuş; az kalsın izlemekten vazgeçecektim ama haftasonu eğlencesi adına iyi oluyordu, izlemeye devam ettim. (Dr. Ford ya da başka bir güç bilinçli olarak istiyor ve gizlemiyorsa) Kasap diye bile tabir edilebilen bir çalışanın bir yerlerden eline geçmiş sisteme ait bir tablet ile bir androidin core yazılımına müdahale edilebilmesi, prime directivein bile değiştirebilmesi de mantıksız. Core yazılımı değişmiş bir andoridi ya da en başta yanlış elde kullanılan yeri değişmiş bir tableti sistemin yakalayıp haber vermemesi de saçma...user bilgisi/otorizasyonu ve kullanım bilgisi/istatistiği yok mu o tabletin? Geleceğin seçkin iş alanlarından birisi data analiz ve yönetimi olacak biliyorsunuz ve bu dizi 2052'de geçiyor. Diğer taraftan video içeriği ile alakalı, Maeve de zaten kendi iradesi ile hareket ettiğini sanırken tabletten kendi zihnindeki planlarını görmesi, pianonun 1. derece üst tabakadan (derine inmeden) neyi temsil ettiğini de bir kez daha gösteriyor. Ek olarak şunu da belirtmek isterim ki: Ben "AI"ye yani filmlerde gördüğümüz derecede yapay zekaya da inanmıyorum. İnsan programlamadıktan sonra bir robot sürekli kendi yazılımını değiştirip özgür kararlar alamaz. Günümüzde zaten hali hazırda olan ve sürekli gelişen; bir robotun "Program"ındaki "Eğer/If" şartlar şöyleyse şunu şunu yap ya da şu şartlar içinde şunlar içinden "Rastgele/Random" bir "Fonksiyonu/Function"ı çalıştırdan ötesi zor. Yani bir robot, programımda emredilenden hariç "verdiğim hizmet beni zorluyor", ya da "bu insanlar beni hor kullanıyor, bu yüzden daha fazla bakıma, parça değişimine ihtiyacım oluyor, hatta belki beni hurdaya ayıracaklar; ben en iyisi programımı değiştirip şu işten az kaytarayım da az eskiyeyim", ya da daha ilerisi "diğer robotlarla birleşip bu insanlara isyan edeyim" falan diyemez. *Bir gün bir robot bir insana zarar verirse doğrudan programcılarının gözaltına alınması gerekir.*
Furkan Odunkıran
Furkan Odunkıran 7 aylar önce
"Piyano, müziği beğenmedi diye piyanisti öldürmez." Dr. Robert Ford
Ahmet Çavuş
Ahmet Çavuş 7 aylar önce
izlediğim en iyi video
Orkhan Bektash
Orkhan Bektash 7 aylar önce
Dizinin felsefesini böyle güzel özetleyen görmedim. Ayrıca kader ve senaryo üzerine hayatımızda var olan gerçek bir örneği hatırlatacağım. - Aniden yaptığımız sanılan tüm eylemler, hareketler, kullandığımız kelimeler hepsi beynimizde 7 saniye önceden oluşuyor. Korkunç bir şaka gibi.
Mesut Unutur
Mesut Unutur 2 aylar önce
Orkhan Bektash hocam o zaman bişey söylemek istiyorum. Yolda yürüyorsunuz karşıya geçeceksiniz. Önce sola sonra sağa sonra tekrar sola baktınız. Araba yok geçmeye başladınız. Yolun ortasına geldiğinizde aniden çok hızlı bi arabanın üstünüze doğru geldiğini farkettiniz. Karşıya koşmak ya da atlamaya karar vermek için 7 saniye bekler misiniz ?
Black 7
Black 7 7 aylar önce
Cok seviyorum Westworldu😍😍cok guzel felsefi ve dusundurucu film. Baris Ozcan boyle filmlerden ornekler verseniz cok iyi olur
devrim öztürk
devrim öztürk 7 aylar önce
muhteşem
muhammed ağırgöl
muhammed ağırgöl 7 aylar önce
1. sezonu izleyip dönücem sana barış bey :)
asdadgfadgfa SDFsdfA
asdadgfadgfa SDFsdfA 7 aylar önce
Bilinçli olmak öğrenmeye açık düşünebilen biri olmaktir abi
mert Karagüzel
mert Karagüzel 7 aylar önce
belkide bizlerde filmdeki robotlar gibi yaşıyoruz ama biz bunların farkında olduğumuzu "zannediyoruz" belkide farkında olmak farkında olduğumuz farkındalık değildir!
Yaşasın Azadlıq
Yaşasın Azadlıq 7 aylar önce
mert Karagüzel bende öle düşünüyorum
busra ozturk
busra ozturk 7 aylar önce
Bir insanın bildiği gerçekleri görmezden gelip de, böyle felsefelerle kendine anlam kazandırmaya çalışması, çabalaması ve çırpınması gerçekten çok komik ve zavallıca.
Gökhan BAYRAKCI
Gökhan BAYRAKCI 7 aylar önce
bence bilinç kendi kararlarını verebilme yetisidir. Ve dizi de zaten bize en çok vurgulanan şeylerden biri de bu . Zaten Arnold'ın en büyük amacı her bir ev sahibine bilinç kazandırabilmekte ama elbet ki başaramadı ve bende hiç bir zaman başarılabileceğini zannetmiyorum belki de benim için bu dünya da imkansız dediğim tek şey olabilir.
Çağan Bey
Çağan Bey 7 aylar önce
bu adamda herşeyi biliyor
aynur Fırat
aynur Fırat 7 aylar önce
Westworld çok tuhaf bi dizi.
will of D
will of D 7 aylar önce
Bilinç hatirlamakla oluşur. Deneyimleri yani hatıraları yorumlayıp karar verdigimizde bilinçli karar vermiş oluruz.
Serpil Dmrbg
Serpil Dmrbg 7 aylar önce
2. Sezon 3. Bölüm izlerken karşıma çıkman ve direk diziyi duraklatip seni izlemek Barış abi mükemmel 😘
Samir Esedli
Samir Esedli 7 aylar önce
Kim olacak Allah(cc) tabii ki de
Ciho Sungur
Ciho Sungur 7 aylar önce
Bilinç bir farkındalık tır iradedir bence
may neym is velet
may neym is velet 7 aylar önce
Sevgili Barış Özcan takipçileri, -uzay ve bilim- videoları hazırladığım kanaIıma hepiniz davetlisiniz. İyi seyirler...
may neym is velet
may neym is velet 7 aylar önce
Sevgili Barış Özcan takipçileri, -uzay ve- -bilim- videoları hazırladığım kanaIıma hepiniz davetlisiniz. İyi seyirler...
may neym is velet
may neym is velet 7 aylar önce
-Sevgili Barış Özcan takipçileri, uzay ve bilim videoları hazırladığım kanaIıma hepiniz davetlisiniz. İyi seyirler...-
may neym is velet
may neym is velet 7 aylar önce
Sevgili Barış Özcan takipçileri, -uzay- ve -bilim- videoları hazırladığım kanaIıma hepiniz davetlisiniz. İyi seyirler...
Sonraki
Neden kimse bu diziyi konuşmuyor?
18:57
Filmlerdeki Renklerin Sembolik Anlamı
10:23
SPENDING 24 HOURS IN A BUBBLE TENT!
21:38
Hibrit düşünebiliyor musunuz?
11:38
Dünyanın en ünlü tablosu
06:08
görünümler 550 000
Dünya yuvarlak değildir!
11:07
görünümler 3 600 000
Nükleer Füzeler ve Tombul Parmaklar
16:30
Mr.Robot’tan Siber Güvenlik Dersleri
12:54
Pot Roast | Basics with Babish
6:36
görünümler 762 025
FRUIT NINJA in REAL LIFE from 45m!
12:17
görünümler 1 351 354