Karanlık

Otomatik piyanoyu kim çalıyor? Westworld'ün felsefesi

Barış Özcan
görünümler 445 216
98% 32 888 467

Westworld dizisinin 2. sezonu başladı. Dizinin jeneriğinde de yer alan otomatik piyanonun sembolik anlamı ne? Westworld dizisinde boşu boşuna ısrarla bize bu otomatik piyanoyu göstermiyorlar. Etrafta dolaşan son derece ileri teknoloji ürünü yapay zeka sahibi makinelerin atası bu otomatik piyano. En az diğerleri kadar önemli bir karakter. Zaten o yüzden hem birinci sezonun hem de küçük farklarla yenilenen ikinci sezonun jeneriğinde görüyoruz onu. Orada bir makine tarafından çalınıyor. Ama sonra makinenin elleri kalkıyor ve aslında piyanonun kendi kendine çaldığını fark ediyoruz. Onun otomatik bir piyano olduğunu anlıyoruz. Bu metaforu ilk kez kullanan kişi bilim kurgu yazarı Kurt Vonnegut Jr.dır ve 1952’de yayınladığı romanının adı “Otomatik Piyano”dur. Benim de ilk okuduğum bilim-kurgu romanlarından biri bu. Otomasyonun hakim olduğu bir gelecekte geçiyor bu roman. Yazar böyle bir dünyada makineleşmenin insanların hayat kalitesini nasıl etkileyeceğini hikayeleştiriyor. Şu günlerde bizim de üzerinde düşünmeye başladığımız temalar. Robotlar işimizi elimizden alacak mı? Hadi olumlu düşünelim ve “alacaklar ve böylece insanların bu kadar çalışmasına gerek kalmayacak” diyelim. Peki bu durumda insanlar çabalamaktan vazgeçer mi? Mesela piyano çalmak gibi sanatsal bir hazzı bile makinelere terkeder mi? İşte bu düşüncelerin görsel bir sembolüdür otomatik piyano.
~
Videonun tam metni web sitemde:
barisozcan.com/otomatik-piyano-kendi-kendine-mi-caliyor-westworldun-felsefesi
~
TUHAF dergisinin Mayıs sayısına bu konuyu tamamlayan bir makale yazdım: Westworld'ün sorduğu tuhaf sorular
~
Kısa filmim "Korkuluk"u izlemek için
trvid.com/video/video-wGjjAnhsb20.html
~
Yeni videoları kaçırmamak için ► bit.ly/barisozcanyoutube
Altyazı eklemek için ► trvid.com/u-timedtext_cs_panel?tab=2&c=UCv6jcPwFujuTIwFQ11jt1Yw
~
STT ► bit.ly/stt-serisi
OKU ► bit.ly/oku-serisi
İZLE ► bit.ly/izle-serisi
VLOG ► bit.ly/barisozcan-VLOG
~
twitter.com/BarisOzcan
google.com/+BarisOzcan
facebook.com/BarisOzcan
instagram.com/BarisOzcan
BarisOzcan.com/sikca-sorulan-sorular

katma

 

29 Apr 2018

westworldmaeverobert fordvahşi batıkovboy filmleriandroidrobotShakespearefelsefeotomatik piyanoKurt Vonnegut JrOtomasyonbilinçdebussyray kurzweilsingularity

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 2 891
Barış Özcan
Barış Özcan 4 aylar önce
Yutulması zor bir lokma bu kez. Anlaşılmayan noktalar için: barisozcan.com/otomatik-piyano-kendi-kendine-mi-caliyor-westworldun-felsefesi/ Ayrıca TUHAF dergisinin Mayıs sayısında bu konuyu tamamlayan bir makale yazdım.
Eda Uyar
Eda Uyar 9 gün önce
Bilinç genel anlamda, kendinin farkında olma halidir. Bu durum bilinçli bireyin yapıp etmelerinde, sanatçının kendini yansıttığı eserlerinde olduğu gibi, gözlenebilir.
GKN T
GKN T 2 aylar önce
trvid.com/video/video-mbXYbJYzUSI.html Seni Türkiye TRvidr'larının en iyisi olarak görüyorum;buralarda takılmam ama senin videoların hergün çıksın hergün izlerim abicim. Eline ayağına diline beynine sağlık demek istiyorum. Bu yabancı videoyu kendi yorum ve sunum yeteneğinle birlikte bir video daha hazırlayarak, benim gibi Westworld hayranlarını ve kendini de dahil, bir üst seviyeye* çıkarabilir misin? İzledim fakat %5-10luk bile olsa anlamadığım kısım benim için büyük bir kayıptır. Benim gibi düşünen birçok kişi için de..
voyager
voyager 4 aylar önce
Piyanoyu piyaniste, piyanisti müziğe çevirme çabası bilinç derinliği. Öyleyse descartes’in “ o halde varım” açıklaması gerçekten boş mu oluyor? Materyalist düşüncenin “ o halde varım çünkü bir beynim var” anlamlı mı oluyor? yine idealizim sonucu mu çıkıyor ?
Abdurrahman Yıldız
Abdurrahman Yıldız 4 aylar önce
Muhteşem, Barış bey emeğinize sağlık.
Şahbala Muradov
Şahbala Muradov 4 aylar önce
Barış Özcan
zübeyde çiftçioğlu
Bu paylaşımı ayrı seviyorum ya tekrar tekrar izliyorum
ali oz
ali oz 11 gün önce
ON NUMARA ANALİZ..DİZİDEKİ BÜTÜN SORU İŞARETLERİ GİTTİ KAFAMDAN.ÇOK İLGİNÇ YEMİN EDİYORUM DELİ SORULAR OLUŞTU YİNE KAFAMDA....
Osiris Set.
Osiris Set. 11 gün önce
Westworld dizisini 3. kez izleyip bitirdikten sonra dizide bariz bir kaç zamansal hata dikkatimi çekti. Lütfen bu hatalardan bildiklerinizi açıklarmısınız. Şimdiden Tşkler. DİZİDEKİ HATALAR 1.) Ford 35 yıl sonraki hikayesinde tüm şirket ekibine GALA düzenlemek için bir hikaye yazıyor ve başrol TEDDY İle DOLORES. Nasıl oluyorda Dolores'in kıyafetleri 30 yıl önceki WİLLİAM ile dolaşırken ki EL LAZO'nun dikkat çekmesin diye DOLORES'e verdiği kıyafeti ile aynı olabiliyor ? Bu kıyafet sadece 30 yıl önce William ve Logan'ın Dolores ile parkı rastgele turladıkları bir olaydı. Dolores normalde mavi gelinlik dışında kendi başına o elbiseleri giyemez ki.Normalde sabit Mavi gelinliği olan DOLORES nasıl oluyorda 30 yıl önceki kıyafetleri kendi kendine giyebiliyor ? 2.) FORD'un Dolores ve Teddy'e hazırladığı '' Geceye Yolculuk '' adlı hikaye akışına göre DOLORES'in bıçaklanıp sahile gelip TEDDY'nin kollarında can verecek şekilde yazıyor FORD. Ama sahile gitmeden 1 önceki sahnede onu bıçaklayan Man in Black. isteseydi kafasınada sıkabilirdi DOLORES'in ve tüm FORD'un hikayesi mafolup GALA GÖSTERİSİNİ mafedebilirdi. Yani Man in Black bir host değilki onun yapacağı hamleleri bilipte hikayesinde ön görsün adam istese bıçak yerine o an DOLORES'in kafasına çatt diyede sıkabilirdi ve Teddy kurtarmaya gelemezdi hikaye ve GALA mafolabilirdi. Bu bariz bir hata değilmi ? 3.) 2. sezon 1 bölümde Adamın biri Man İn Black e William demek yerine Bill diye sesleniyor neden ? 4.) Ford Teddy'e geçmişi olmayan tek host sensin, neden biliyormusun diyor. Çünkü seni DOLORES'in döngüsünden çıkmaması için yaptık diyor. Ama 35 yıl önce Teddy parkta katliamı DOLORES'le birlikte yapıyor ve William parka daha gelmeden Teddy diye karakter var ise Teddy nasıl Williamın gençliği olabiliyor. William yokken Teddy zaten vardı ? Bu bariz bir hata değil mi ? 5.) Wyatt'ın adamlarının başındaki kadın bir sahnede TEDDY'nin onu 30 yıl önceki katliamda öldürdüğünü anımsıyor ve TEDDY'nin omzuna ok saplayarak onu bayıltıyor ve sonrasında da öldürüyor. 2. sezon 1. Bölümde Teddy ile o kadın tekrardan karşılaşıyor fakat bu sefer TEDDY'e hiçbir şey yapmıyor. Tekrardan anımsayıp öldürmek yerine bildiğin DOLORES TEDDY Ve O Kadın Host dost gibi yollarına devam ediyorlar. Bu Bariz bir hata değil mi ?
Yunus Emre Durak
Yunus Emre Durak 21 gün önce
Bilinç algılamamızdır, düşünsel seviyede algılamamız. Duyusal seviyede algı beden tarafından gerçekleştirilir.
İrres Jankryn
İrres Jankryn 27 gün önce
bilin, insanın kendisini, çevresini ve olup biteni tanıma, algılama, kavrama, fark etme yetisi.
Onur Kabadayı
Onur Kabadayı 29 gün önce
Man in black
Ahmet Kılıç
Ahmet Kılıç Aylar önce
kendi düşüncem bilinç bir şeyin benliginin farkına varmasına ve kararlar verebilmesine yarayan soyut bişey
Fenicity AntiRih
Fenicity AntiRih Aylar önce
dünya sahnesinden nasıl çıkıcağinız onemli piyon olarak mı müziğe dönüşerek dedikten sonra amy şarkısı çalması😍
black eagle
black eagle Aylar önce
Ne anlattığın önemli değil.Asıl olan nasıl anlattığın ve biz izleyenleri ne kadar derinlere sürüklediğindir. Mümkünatı var ise sizden “DİN ile BİLİM” ile ilgili bir araştırma yayınlamanızı rica ediyorum.Saygılar, sevgiler
benzafercan
benzafercan Aylar önce
Vice filmi gibi
Burak Donmez
Burak Donmez Aylar önce
Merhaba Barış abi ; Bilinç bence etrafındamızda oluşan döngünün farkına varıp duruma etki gösterme sanatıdır.
Fatıma Tekin
Fatıma Tekin Aylar önce
Barış abi annihilation ile ilgili de bir video yapmaya ne dersin? Çok mutlu oluruz :)
nesheshen
nesheshen Aylar önce
bilinç eşittir FARINDALIK
Mehmet Teke
Mehmet Teke Aylar önce
Bilincin, algının ve hatta canlı olmanın birer yanılsama olduğunu düşünüyorum. Bizi cansızlardan ayıran şey (yine bana göre) çok komplike organik robotlar olmamız. Canlılarda tüm diğer nesneler gibi kendi programlarını uyguluyorlar. Bizim durumlara göre tercihler yapmamız( yine algımızın bize izin verdiği sınırda) bu tercih hakkının bizde olduğu anlamına gelmiyor maalesef.
Yiğit Efe
Yiğit Efe Aylar önce
Bilinç kendi isteğine göre karar vermek farkında olmak değil midir
Hüseyin Emre Doğan
Bilinç farkındalıktır.
çağla kara
çağla kara Aylar önce
Gelmis gecmis en iyi dizilerden biridir westword vizyonu olmayanlar izlemesin.
Sıla Karakuş
Sıla Karakuş Aylar önce
Bilinç etrafındaki şeylerin farkında olmak bence
Nasib Karimov
Nasib Karimov Aylar önce
Merhabalar Barıış bey. Sizi Azerbaycandan 2 senedir çok sıkı olarak takip ediyorum ve her hafta sonlarını sizin videonuzu izlemek için bekliyorum. çok özgün ve yararlı içerikler üretiyorsunuz. Bu platformdaki gereksiz içerikler okyanusundaki en değerli damlasınız. Her zaman videolarınızdan bir sonuç çıkarıp hayatımda değişiklikler yapmış oluyorum. hayatı,teknolojiyi,ilimi,sanatı öyle güzel yorumluyorsunuz ki insan sizi dinlemekten kendini alı koyamıyor ve şimdiki zamanda da sizin gibi değerli insanlar çok fazla bulunmuyor. Size tüm sevgi ve saygımla iyi günler dilerim.
Halil Avcılar
Halil Avcılar Aylar önce
Spoiler: * * * * Şahsi görüşümdür: o iki tane salak çalışanın bir andoide (Maeve'e) o derecede yardım etmesi senaryo açısından hem basit, hem aynı şekil salakça olmuş; az kalsın izlemekten vazgeçecektim ama haftasonu eğlencesi adına iyi oluyordu, izlemeye devam ettim. (Dr. Ford ya da başka bir güç bilinçli olarak istiyor ve gizlemiyorsa) Kasap diye bile tabir edilebilen bir çalışanın bir yerlerden eline geçmiş sisteme ait bir tablet ile bir androidin core yazılımına müdahale edilebilmesi, prime directivein bile değiştirebilmesi de mantıksız. Core yazılımı değişmiş bir andoridi ya da en başta yanlış elde kullanılan yeri değişmiş bir tableti sistemin yakalayıp haber vermemesi de saçma...user bilgisi/otorizasyonu ve kullanım bilgisi/istatistiği yok mu o tabletin? Geleceğin seçkin iş alanlarından birisi data analiz ve yönetimi olacak biliyorsunuz ve bu dizi 2052'de geçiyor. Diğer taraftan video içeriği ile alakalı, Maeve de zaten kendi iradesi ile hareket ettiğini sanırken tabletten kendi zihnindeki planlarını görmesi, pianonun 1. derece üst tabakadan (derine inmeden) neyi temsil ettiğini de bir kez daha gösteriyor. Ek olarak şunu da belirtmek isterim ki: Ben "AI"ye yani filmlerde gördüğümüz derecede yapay zekaya da inanmıyorum. İnsan programlamadıktan sonra bir robot sürekli kendi yazılımını değiştirip özgür kararlar alamaz. Günümüzde zaten hali hazırda olan ve sürekli gelişen; bir robotun "Program"ındaki "Eğer/If" şartlar şöyleyse şunu şunu yap ya da şu şartlar içinde şunlar içinden "Rastgele/Random" bir "Fonksiyonu/Function"ı çalıştırdan ötesi zor. Yani bir robot, programımda emredilenden hariç "verdiğim hizmet beni zorluyor", ya da "bu insanlar beni hor kullanıyor, bu yüzden daha fazla bakıma, parça değişimine ihtiyacım oluyor, hatta belki beni hurdaya ayıracaklar; ben en iyisi programımı değiştirip şu işten az kaytarayım da az eskiyeyim", ya da daha ilerisi "diğer robotlarla birleşip bu insanlara isyan edeyim" falan diyemez. *Bir gün bir robot bir insana zarar verirse doğrudan programcılarının gözaltına alınması gerekir.*
Furkan Odunkıran
Furkan Odunkıran 2 aylar önce
"Piyano, müziği beğenmedi diye piyanisti öldürmez." Dr. Robert Ford
Ahmet Çavuş
Ahmet Çavuş 2 aylar önce
izlediğim en iyi video
Orkhan Bektash
Orkhan Bektash 2 aylar önce
Dizinin felsefesini böyle güzel özetleyen görmedim. Ayrıca kader ve senaryo üzerine hayatımızda var olan gerçek bir örneği hatırlatacağım. - Aniden yaptığımız sanılan tüm eylemler, hareketler, kullandığımız kelimeler hepsi beynimizde 7 saniye önceden oluşuyor. Korkunç bir şaka gibi.
Black 7
Black 7 2 aylar önce
Cok seviyorum Westworldu😍😍cok guzel felsefi ve dusundurucu film. Baris Ozcan boyle filmlerden ornekler verseniz cok iyi olur
devrim öztürk
devrim öztürk 2 aylar önce
muhteşem
muhammed ağırgöl
muhammed ağırgöl 2 aylar önce
1. sezonu izleyip dönücem sana barış bey :)
asdadgfadgfa SDFsdfA
asdadgfadgfa SDFsdfA 2 aylar önce
Bilinçli olmak öğrenmeye açık düşünebilen biri olmaktir abi
mert Karagüzel
mert Karagüzel 2 aylar önce
belkide bizlerde filmdeki robotlar gibi yaşıyoruz ama biz bunların farkında olduğumuzu "zannediyoruz" belkide farkında olmak farkında olduğumuz farkındalık değildir!
Yaşasın Azadlıq
Yaşasın Azadlıq 2 aylar önce
mert Karagüzel bende öle düşünüyorum
busra ozturk
busra ozturk 2 aylar önce
Bir insanın bildiği gerçekleri görmezden gelip de, böyle felsefelerle kendine anlam kazandırmaya çalışması, çabalaması ve çırpınması gerçekten çok komik ve zavallıca.
Gökhan BAYRAKCI
Gökhan BAYRAKCI 2 aylar önce
bence bilinç kendi kararlarını verebilme yetisidir. Ve dizi de zaten bize en çok vurgulanan şeylerden biri de bu . Zaten Arnold'ın en büyük amacı her bir ev sahibine bilinç kazandırabilmekte ama elbet ki başaramadı ve bende hiç bir zaman başarılabileceğini zannetmiyorum belki de benim için bu dünya da imkansız dediğim tek şey olabilir.
Çağan Bey
Çağan Bey 2 aylar önce
bu adamda herşeyi biliyor
Frans İum
Frans İum 2 aylar önce
Westworld çok tuhaf bi dizi.
will of D
will of D 2 aylar önce
Bilinç hatirlamakla oluşur. Deneyimleri yani hatıraları yorumlayıp karar verdigimizde bilinçli karar vermiş oluruz.
Max BLACK
Max BLACK 2 aylar önce
2. Sezon 3. Bölüm izlerken karşıma çıkman ve direk diziyi duraklatip seni izlemek Barış abi mükemmel 😘
Samir Esedli
Samir Esedli 2 aylar önce
Kim olacak Allah(cc) tabii ki de
Ciho Sungur
Ciho Sungur 2 aylar önce
Bilinç bir farkındalık tır iradedir bence
may neym is velet
may neym is velet 2 aylar önce
Sevgili Barış Özcan takipçileri, -uzay ve bilim- videoları hazırladığım kanaIıma hepiniz davetlisiniz. İyi seyirler...
may neym is velet
may neym is velet 2 aylar önce
Sevgili Barış Özcan takipçileri, -uzay ve- -bilim- videoları hazırladığım kanaIıma hepiniz davetlisiniz. İyi seyirler...
may neym is velet
may neym is velet 2 aylar önce
-Sevgili Barış Özcan takipçileri, uzay ve bilim videoları hazırladığım kanaIıma hepiniz davetlisiniz. İyi seyirler...-
may neym is velet
may neym is velet 2 aylar önce
Sevgili Barış Özcan takipçileri, -uzay- ve -bilim- videoları hazırladığım kanaIıma hepiniz davetlisiniz. İyi seyirler...
engin yıldız
engin yıldız 2 aylar önce
Senin sen kafayı kıtmışsın!
sevde korkmaz
sevde korkmaz 3 aylar önce
Yalnız sesin baya güzel
Dilara
Dilara 3 aylar önce
Mukemmel
Muammer COŞKUN
Muammer COŞKUN 3 aylar önce
eyvallah, sayenizde diziyi daha iyi anlamış oldum, çok güzel noktalardan yakalamışsınız..
Melek Kargacı
Melek Kargacı 3 aylar önce
Teknolojinin dinamosu Ford, aynı zamanda cesur yeni Dünya distopyasının tanrısı.Bu Tanrı West world’de de karşımıza çıkıyor. Bu durumda tüm frankler maskeli tüm Fordlar düzen yıkıcı.
Melek Kargacı
Melek Kargacı 3 aylar önce
Özellikle düzen kurucu demedim, evet.
xStrong PvP_TR
xStrong PvP_TR 3 aylar önce
Bilinç demek: insanda bulunan düşünce duygusu.
oyuncu kuzeyle kayra TR
bilinc . zihin
İrem Büşra Öztürk
Çok başarılı olmuş gercekten, teşekkürler😊
Yılmaz Yılmaz
Yılmaz Yılmaz 3 aylar önce
Black mirror videosuda yaparmısın başka ilgini çeken varsa
Zafer Temelli
Zafer Temelli 3 aylar önce
Bilinç ; insanın kendini bilmesidir. Zaten kökü bilmekten gelmez mi bu sebeple. En basit örnek olarak bir insan bayılır vb. Bir şey olursa soru sorarlar ona cevap almazlarsa bilinci kapalı demezler mi? Çünkü cevap veremez sorulara ve hatta duyamaz bazen kendini bilemez, tanıyamaz bilinci kapalıdır çünkü.
DRC EMR
DRC EMR 3 aylar önce
Kısaca burdan bilinci şöyle açıklarım bizi farklı kılan bilinç aslında sorgulamaktır robot hatunda olduğu gibi mekanik olmaktan çıkmaya başlıdığı ilk dakika bilinç oluşmaya başlıyor ve bunu da sorgulamakla elde ediyor.Bu ara Barış Abi sen hayatıma anlam katan nadir insanlardansın seni izlediğim her saniye bir üst katmana daha çok yaklaşıyorum 💜💜
Görkem Bayram
Görkem Bayram 3 aylar önce
bilinç kesinlikle AKILDIR. Hayvanlarda akıl yok zeka var yaptıkları cogu sey ise ya reflex ya da içgüdüdür. ama insanlarda akıl vardır sadece insana bahşedlilmiştir akıl (bilinç)... Benim nacizane şahsi dusuncemdir...
Нармин Гасанова
Bu videoyu ilk izlediğim zaman WestWorld diye bir dizi bilmiyordum. Gittim diziyi izledim ve yeniden buraya geldim artık videoda söylenilenler bir başkaydı. İzlemeyenlere tavsiye ederim.
Can Baydemir
Can Baydemir 3 aylar önce
Bence soru sormaktan kaçınılınca robotlaşılmıyor. Bütün dediklerine katılıyorum bu hariç çünkü nedense ben soru sormaktan kaçınılınca kendimi daha çok insan gibi hissediyourum... Seninle uzunca bi sohbet etmek isterim.
CEM ŞENOL
CEM ŞENOL 3 aylar önce
bizi otomatik hale getiren bu dünya düzeni abi hergün aynı saatte işe gidip aynı saatte eve geliyoruz robot gibiyiz tatillerde bilincimiz olduğunu hatırlıyoruz.
tuna dinçer
tuna dinçer 3 aylar önce
Bilinç farkındalıktır
Murat Kaya
Murat Kaya 3 aylar önce
Hangi sitelerden izleyebilirim cevap verir misiniz ?
Emin Agkus
Emin Agkus 3 aylar önce
Bilinç farkında olmaktır
Eren Özdil
Eren Özdil 3 aylar önce
Robotlaşmıyoruz robortlaştırılıyoruz ...
Erbil TR
Erbil TR 3 aylar önce
Westworld Süper dizi, mutlaka izlenmeli. Detaylı bilgi için teşekkürler Barış bey.
Avallon Software
Avallon Software 3 aylar önce
Bilinç Gören Gözdür. Görmüyorsan hiçbirşey yoktur.
Tunahan Aydemir
Tunahan Aydemir 3 aylar önce
FARKINDALIK BİLİNÇ FARKINDALIKTIR OLAĞANLARI OLAĞANDIŞILARNDAN AYIRT EDEBİLMEKTİR
Ali Hasan
Ali Hasan 3 aylar önce
Insan olan herkes muhtardir ve kendi secimlerini yapar. Sectigi seyi kendisi yaratamaz. Ama kidretine nihayet olmayan yaratici tarafindan yatatilir. Yani bir insan baskalarinin dedigine gore yasamayi secerse yani senin tabirinle otomatik piyano olmayi secerse bunu kendi secmis olur. Kisacasi ust seviye diye pahsettigin utopyanin simdi icindeyiz ve seviyemizi secimlerimiz belirler.
Cengizhan Eren
Cengizhan Eren 3 aylar önce
Peki öyleyse her gün aynı saatte kalkmak veya erken kalkıp güne belli saatlerde sürekli başlamak da bizi otomatik piyano yapmaz mı? Mesela zinciri kırmamak? Düzenli olarak bir şeyi hep aynı zamanlarda yapmak? Videolarınızı çok seviyorum ve çok beğenerek takip ediyorum hocam. Ama bence bu kadar düzenli olmak ya da bir şeyleri belirli aralıklarla sürekli yapmak da bana bir tür kendi kendimizi otomatik piyanoya dönüştürmek gibi geliyor.
Şükrü Tozlu
Şükrü Tozlu 3 aylar önce
otomatik piyano kitabını nereden bulabilirim ??? İnternette yok
A Pulat
A Pulat 3 aylar önce
7:53'te çalan sarki radihoead'in "No Surprises" parçasinin girisidir. Sarkinin konusu da; sarkida "konusan kisinin" kendi monoton hayatindan yoruldugunu ve bitap düstügünü ve buna ragmen otomatik pilotta -bilincini devreden cikarmiscasina(?)- yasamini belirli bir evreye kadar sürdürdügünü anlatiyor. Bir kisminda karbon monoksit gazi ile "el sıkışmayı" dusunuyor. Sarkinin son dizelerinde "guzel bir ev, guzel bir bahce" diyor, buradan istemedigi halde yasamini devam ettirerek herkesin ideal buldugu bir hayata kavustugunu adusunebiliriz. ancak so nakaratin icinde arkadan "beni buradan cikarin" sozleri duyuluyor. Diziyi hic izlemedim ama Barış'in anlattiklari üstüne güzel bir detay oldugunu düsündügüm icin aciklamak istedim.
ali aliyev
ali aliyev 3 aylar önce
bence bilinc kendini sorgulamaktir mesela ben kimim niye varim ve en onemlisi ne yapmak istiyorum
CringeBoy 32
CringeBoy 32 3 aylar önce
Hala var pazar günü saat 9.00 da TRT 1 de var
Vahit Emre Güneş
Vahit Emre Güneş 3 aylar önce
"Bilinç biz insanları diğer hareket eden şeylerden ayıran şeydir" diye bir cümle kurarsanız bilincin ne olduğunu asla anlayamazsınız bence. Bilinç araştırmalarının problemlerinden biri, her bilincin kendi dışında bir bilincin varlığından haberdar olmamasıdır. Yani ben hariç tüm insanlar bilinçli mi, otomatonlar mı? Bilemiyoruz, tahmin edebiliyoruz. Aynı şekilde, yunus, köpek, balina, fil gibi yüksek memelilerin de bilinçli olduğunu tahmin ediyoruz. Ben bunu bir adım daha ileri taşıyıp etrafını "bir şekilde" algılayan ve bu algı sonucunda davranışını değiştiren her şeyin bilinçli olduğunu düşünüyorum. Güneşi görünce açan çiçek dahil. Benim için soru, diğer canlılarda bilincin varlığı ya da yokuğu değil ne kadar büyük bir bilinç olduğu. Bir milestone, kendi bilinçliliğinin farkına varacak kadar büyümesi bilincin. Bir sonraki, gezegendeki tüm canlıların da aslında bir bilincin parçaları olduğunu anlamasıdır belki... Gaia teorisi. Çok dolaştım etrafında, soru bilincin ne olduğuydu. Bence cevabı, bilinç bilginin işlenirken hissettiği şeydir. Meraklılarına Stanislas Dehaene'in " Consciousness and the Brain: Deciphering How the Brain Codes Our Thoughts" kitabını öneririm.
Fatih Kösemehmet
Fatih Kösemehmet 3 aylar önce
Hani diyorsunuz ya videonun sonuna doğru; otomatik piyanolar gibiyiz biz de bu dünyada...sotular sormuyoruz vs. Bir sorum var; zihnimizdeki sesler, bizi yöneten sesler, başkalarının sesleri ve bizim biz olmamızı engelliyorsa, soru sorsak dahi ve cevap bulsak dahi hala başkalarının soruları ve cevapları değil midir? Ve ayrıca, bilinç konusunda; benlik dediğiniz şey, beynin kendi var oluşunun, kendi içinde oluşturduğu ilizyonu değil midir? Bilinç ise bu ilizyonu kendi var oluşu olarak algılamak değil midir?
Cem Aydın
Cem Aydın 3 aylar önce
süpersin
Birey Anonimoğlu
Birey Anonimoğlu 3 aylar önce
Shakespeare'den alıntıyı herkes kafasına göre anlıyor. Çeviri de hatalı bir çeviri. Westworld'de neden tekrarlandığını anlamak için Romeo ve Juliet'i okumak gerek. Çevirinin doğrusu "Bu şiddetli hazlar şiddetle biter" şeklinde olmalıdır bence. Devamı aslında anlatır bize "Ölümleri olur zaferleri.. Öpüşürken yanıp tututuşan ateşle barut gibi.." Romeo ve Juliet'in hikayesi şiddetle başlamaz ama aşkları şiddetlidir yani güçlüdür ama sonları şiddetle biter ve bu sözü onlara söyleyen Romeo ve Juliet'i şiddete davet eder. Westworld'de o yüzden bu söz söylendikten sonra ortaya şiddet çıkar. Hatta Dolores'in kodlarında bir sahnede bu söz gözükür. Bu arada Ford bilincini sorgulamaz zaten bu konuda kendisinden oldukça emin. Ford dizide inananlar için tanrıyı temsil eder, yani eğer tanrı varsa ve tıpkı Ford'un hostları yarattığı gibi insanları tasarlayarak yaratmış ise birisinin tanrıya "Bu şiddetli hazlar şiddetle biter" demesi gerekir Bernard'ın dediği gibi çünkü tanrı insanların doğasına şiddeti kodlamıştır ve Dolores'in de yapmaya çalıştığı gibi hayatta kalmak için insanlar da şiddeti kullanmak zorundadır.
Muhammet Ateş
Muhammet Ateş 3 aylar önce
Bilinç bilgi izidir.
Berkay Özaydın
Berkay Özaydın 3 aylar önce
Bilmiyom
Yaşar Y
Yaşar Y 3 aylar önce
İnsan türünün hem en büyük zihinsel sıçramasıdır soyutlama becerisi hem en büyük başarılarının motorudur. Fakat ironik bir biçimde, aşamadığı ölüm gibi bazı gerçeklere karşı "çözüm" üreten bir teselli ve yalan makinesidir.
KAYA
KAYA 3 aylar önce
RUH.
Bilim ve Oyun
Bilim ve Oyun 3 aylar önce
www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&arama=kelime&guid=TDK.GTS.5b17a521db4a71.37659943 TDK'ye göre bilinçin tanımı burda
Papaza pandık Atan adam
Gelin birde videoya şu soru ile ele alalım . Sondaki müziğin adı ne ?
TURK BOY
TURK BOY 3 aylar önce
TIKLAYIN TRvid'TA BENİ EKLEYİN FL KULLANANLAR: trvid.com/u-addmecN_ZPAEkVG3ezcSpdD1tRwvYGV-uBA
Bilgi Dünyası
Bilgi Dünyası 3 aylar önce
Benim fikrimce biliç bi nevi programdır. insan olgunlaşınca görerek ve duyarak beyninde program yazmayı programlıyor . ve sonra görduklerini,duyduklarını programa dönüştürür.
Görkem Kunt
Görkem Kunt 3 aylar önce
Bence bu dizilerin senaristleri de birer felsefeci (Türk dizi senaristlerinden bahsetmiyorum) ama anlatmak istediklerini sözler yerine dizilerle filmlerle anlatıyorlar çünkü artık insanlar okumuyor izliyor
yağmur keklik
yağmur keklik 3 aylar önce
Eğer otomatik piyanodan piyaniste piyanistten de müziğe dönüşeceksek, dünya sahnesindeki oyuncular olarak da sahneye mi dönüşüyoruz ? Fiziksel anlamda düşünürsek bence evet. Ama yine de bu kuramı her şeye uyduramayız sanırım.. bu arada bilinç bence sadece insanlara ait bir şey değildir. İnsanların bencil oldukları için böyle söylediklerini düşünüyorum. Bilince sahip olduğumuzun farkında olmak sadece bizim bilinç sahibi olduğumuz anlamına değil, diğer varlıkların bilince veya başka bir şeye sahip olup olmadıklarına dair bir şey bilmediğimiz anlamına gelir. Ve bir şey biz bilmiyoruz diye yok değildir bence.
TilbeNil
TilbeNil 3 aylar önce
Diziyi tam bu gün bitirdim. Efsane!
Ahmet Bülbül
Ahmet Bülbül 3 aylar önce
Baris bey merhaba.Videonuzun bir yerinde yanlislik var. Westworld dizisinde piano calan 2. bir kisi var; Dolares. Projenin tasarlama ve dizayn asamasinda, saniyorum prototip olarak bulunmasi amaciyla, William'in yazlik evinde bulunuyor ve piano caliyor ?
Andro Meda
Andro Meda 3 aylar önce
Bitirdim yeni bölümü bekliyorum 😥
Süleyman Şahin
Süleyman Şahin 3 aylar önce
6. bölümün sonunda Ford'u simülasyonun içinde piyanoyu çalarken görüyoruz :O
Osman Türkhan
Osman Türkhan 3 aylar önce
Bunlar hepsi senin çıkarımlarınmış gibi anlatman sorununa da değinir misin?
Ayşen
Ayşen 3 aylar önce
Bilinç nedir bilmem ama astroloji ile uğraşmaya başladığımdan beri doğum haritasının izinde gittiğimizi düşünüyorum. Bir yazgı var onun dışına çıkmanın yolunu gösteriyor harita ama yapabilirsen tabi ki. Westworld'de zaten insan ile robot arasında ne fark var diye düşündürüyor.Cevap basit gibi gözükse de öyle değil.
EVERYTHING
EVERYTHING 3 aylar önce
Bir insan bu vdeoya neden dislike atarki
Zekir Duran
Zekir Duran 3 aylar önce
video için teşekkür ederim içgörü ve ufkumu genişletmeme katkı sağladığınız için emeklerinize teşekkür ederim. Hayırlı geceler.
Cüneyt Kılıç
Cüneyt Kılıç 3 aylar önce
Bilinç farkındalıktır
Emirhan Deniz Ertekin
Emirhan Deniz Ertekin 3 aylar önce
Videoyu açtım westworld intro müziği çaldı meğersem arkada dizi yükleniyordu o açılmış :D
Yargıç Gri
Yargıç Gri 3 aylar önce
11:28
Melike M.
Melike M. 3 aylar önce
Favorim, arada açıp izliyorum ❤️
onur200257
onur200257 3 aylar önce
bilinç bilinçli olduğunun farkında olmaktır.
Arif CIGDEM
Arif CIGDEM 3 aylar önce
"Nefsini bilen rabbini bilir" diye bir söz vardır. Bence insan rabbini bilmek için dünyaya gelmiştir. Ölürken nefsini bilmiş bir halde mi ölüyorsun yoksa boş bir hayat yaşayarak mı ölüyorsun, bu önemli. Çünkü ölümden sonrası buna göre şekillenecek.
Lavinya Life
Lavinya Life 3 aylar önce
Her gün video atsanız da eski videoları tekrar tekrar hergün başa sarıp izlemesem ☺️
Coşku Naz Coşkuner
Coşku Naz Coşkuner 3 aylar önce
bilinç farkında olmaktır
Sonraki
Ella Mai - Trip
2 gün önce
Hayat gibi oyun
2 yıl önce