Karanlık

Okur Ne Okur Ne Okumaz - Kültür Kantarı - Can Kantarcı - B02

Flu TV
Abone ol
görünümler 79 372
100% 4 000 0

Yazar, editör, çevirmen Can Kantarcı ile bu kez okumayı, okur olmayı, okuma alışkanlıklarımızı konuşuyoruz.

Klasikleri niçin okumalıyız? Herkes Dostoyevski okumak zorunda mı? Kişisel gelişim kitapları okumak bizi iyi bir okur yapar mı? Savaş ve Barış romanını okumak zorunda mıyız? İyi okur ile kötü okur arasındaki farklar nelerdir? Okumak bize ne kazandırır? Türkiye'de neden çok az kitap okunuyor? Türkler en çok neleri okuyor?

FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur.
Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun:
➡ bit.ly/FluTv
FluTV Discord kanalı: discord.gg/flutvFluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur.
Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun:
➡ bit.ly/FluTv
FluTV Discord kanalı: discord.gg/flutv

Okur Ne Okur Ne Okumaz - Kültür Kantarı - Can Kantarcı - B02 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

➡Muz Cumhuriyeti - Haberingo - Canlı Yayın - B01
trvid.com/video/video-cdNVVj2ZX-A.html

➡Aşı Olmak ya da Olmamak - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B14
trvid.com/video/video-7_OLktaFRS0.html

➡Yazar Burada Ne Demek İstemiş? - Aptal Herifler - Canlı Yayın - Konuk: Aytuğ Akdoğan
trvid.com/video/video-JSfp8wTe-B8.html

➡Takdim - Kafa Yolları Haritası - Harun İsmail Çırak - B01
trvid.com/video/video-51jXBE7Ljeg.html

➡Falafel, Bira ve Prosedürler - Kırkından Sonra Almanya - Adem Erkoçak - B03
trvid.com/video/video-JudAOGmZTuc.html

Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: twitter.com/flutivi
Instagram: instagram.com/flutv.online/ .
. . . .
FluTV Discord: discord.flutv.me -- Kripto Destekleri için: 0x87a9538Af8f5f80371233951438b7faf9570B82C

katma

 

16 Kas 2021

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 309
Emre Demirbaş
Emre Demirbaş 2 aylar önce
Ben meslek lisesi mezunuyum kitaplarla munasebetim lise yillarinda kiz tavlamak icin ogrendigim şiirlerden ibaretti. Fakat sayenizde storytel ile tanistim ve bagimlisi oldum. Amerikada uber şöförüyüm araçta kimse yokken sürekli kitap dinliyorum musteri varken de kitabi dusunuyorum. Böyle böyle 2 yilda 50den fazla sesli kitap dinledim. Teşekkür ederim.
Şi Şi
Şi Şi Aylar önce
Kardeş Amerika'ya nasıl gidebildin ya?
Sedabisus
Sedabisus 2 aylar önce
ne kadar güler yüzlü bir abimiz.. bu seri devam etsin lütfen, çok güzel düşünmüşsünüz teşekkürler, elinize sağlık..
Feyza polat
Feyza polat 2 aylar önce
Can bey ne kadar heyecanlı bir şekilde anlatıyor okumanın ne kadar güzel olduğunu, adamın gözlerinin içi parlıyor resmen kitapların dünyasından bahsederken.
Ercann
Ercann 2 aylar önce
"İki ömrüm olsun isterdim; biri yaşamak, diğeri okumak için." Goethe
AybekMG
AybekMG 2 aylar önce
Şahane bir “parça” olmuş! İzledikçe, böyle düşünen tek kişi olmadığımı, başkalarının zihniyle ortak noktalarım olduğunu bilmenin huzurunu yaşadım. Ellerinize sağlık!
elif derya dolaşan
elif derya dolaşan 2 aylar önce
Ayfer Tunç edebiyat okumalarında geçmişten günümüze değil de günümüzden geçmişe gidilmesinin yararlı olabileceğini söylüyordu izlediğim bir konuşmasında. Bu yüzden okumaya başlayanlara herkesin okuması gereken (!) yazarlar yerine çağdaş yazarlar önerilebilir. Örneğin Ayfer Tunç okuyan biri Leyla Erbil'i, Oğuz Atay'ı merak eder. Bu şekilde geriye doğru bir okuma faydalı olabilir.
Ireth Oronar
Ireth Oronar 2 aylar önce
@Alone Wolf Ben liseye kadar hayatı boyunca okul zorlamasıyla kitap okumuş biri olarak fantastik klasiklerinden olan yüzüklerin efendisi okuyarak "gerçekten" tanıştım kitaplarla. Daha öncesinde kitaplar insanlara zulm etmek için yazılmış araçlar gibi gelirdi. Klasik olan yüzüklerin efendisinden sonra ise kitaplar bir kaçış oldu benim için. Tamam klasik te hangi klasik bahsettikleriniz? Tom sawyer klasik değil midir? Sürgün gezegeni klasik değil midir? Alice harikalar diyarında klasik değil midir? Oz büyücüsü klasik değil midir? Bunlardan hangisi insanı okumaktan soğutur ki? Doğru ya hepsi soğutur da Aziz nesin soğutmaz demi? Çok haklısınız.
Alone Wolf
Alone Wolf 2 aylar önce
@Ireth Oronar Yalnız bir sorun var orta da . Orda bahsedilen " geçmişten günümüze " olayı sizin 40-50 yıllık ( günümüze değil de en popüler olduğu anlara kıyasla , bir zaman aralığı verdim ) romanlarda aramanız bir hata . Hayatı boyunca sadece okul zorlamasıyla kitap okumuş birine " gel bakalım şimdi sana dünyaca ünlü klasikleri vereceğim , al bak bu savaş ve barıştır oku da adam ol biraz " dersen ondan bir cacık olmaz . Geçmişten kast edilen kült olmuş , " klasikler " den bahsediyor . Ben ortaokula geçtiğim yaz aylarında okumaya başladım ve Aziz Nesin , Uğur mumcu okuyarak başladım . Aile faktörü çok ön planda oldu tabi ama kimse de okuma etme demedi , biraz da araştırma iç güdüsü olunca o zamanları daha iyi kavramış oldum küçük yaşta . Sen şimdi bana o küçük yaşta ( nefret ettiğim ) kısaltışmış klasik eserleri versen 3-5 sayfa anca okur sonra bir kenara bırakırdım . Orda belirtilmek istenen hemen klasik okumaya başlamamak , biraz yakın dönemlere ait eserlerden başlamak .
Ireth Oronar
Ireth Oronar 2 aylar önce
@elif derya dolaşan Katılamıyacağım söylediğinize ama saygı duyuyorum
elif derya dolaşan
elif derya dolaşan 2 aylar önce
Bir de şu var ki günümüz yazarları geçmişi savunsalar bile bunu bugün yapıyorlar. Dolayısıyla geçmişe, geleceğe ya da şimdiye günümüzden bir bakış görüyoruz her türlü. Bence bu da değerli.
elif derya dolaşan
elif derya dolaşan 2 aylar önce
@Ireth Oronar günümüz yazarlarından biri. Kapak Kızı romanını okudum birkaç ay önce ve sevdiğim bir kitap oldu. Bu öneri daha çok kitaplarla pek ilgisi olmayan insanların eline direkt ağır kitaplar koyulmasın, okuduğu eserde kendi zamanından bir şeyler bulabilsin diyeydi. Belki yeni başlayanlar için faydalı olabilir ama çağdaş eserler üzerine düşünmek lazım tabi. :)
Arya Awaz
Arya Awaz 2 aylar önce
Yaşar Kemal okunmalı; İlker canikligil bilmiyor olabilir ama çukurova da ( ve benzeri coğrafyalarda) hâla çalışan işçiler var. Ben Yaşar Kemal'in anlatıklarında kendi hayatımı buluyorum belki ondandır bu kadar sevmem.
Nazım
Nazım 2 aylar önce
Ayrıca Yaşar Kemal okumak için onun anlattığı insanlar olmak veya onun yaşadığı dönemde yaşamak gerekmiyor bence çünkü yaşadığım ülkenin konuştuğum dilin kültürel ve dilsel zenginliklerini görmek bile bence yeterli aynısı Kemal Tahir içinde geçerli yaşadığım ülkenin insanlarının merkezden,devletin üst kademesinden ne kadar kopuk ve ayrı bir hayat yaşadığını(Anadolu'da) onların o günkü konulara ve hayata bakışını anlamak için çok aydınlatıcı.
Ozan
Ozan 2 aylar önce
Kök salma ile ilgili bi yanı da var yaşar kemal okumanın. Mesela ince memed okumasaydım daha az buralı hissederdim ve olurdum diye düşünüyorum.
Titandan Geliyorum
Titandan Geliyorum 2 aylar önce
Yaşar Kemal salt Anadoluyu anlatıyor. O kadar iyi anlatıyor ki resmen ayna tutuyor Anadoluya. Anadoluya maruz kalanlar için yani şehirden çıkıp belli dönemlerde köyde yaşayanlar için okuması zevkli oluyor
Milât Özçelik
Milât Özçelik 2 aylar önce
İlker C., Yaşar Kemal'i belki de gerçekten beğenmiyordur ama bunu ısrarla söyleyerek duygusal okurların yorumlara abanacağını biliyor. Eski reklamcı, yeni yutıbır sonuçta 😀
Vildan Serim
Vildan Serim 2 aylar önce
3:43’te süper tespit: “Şu an Marvel’in kafamıza kakarak oluşturmaya çalıştığı sinematik universe’ü ve hikayedeki crossover’ı Mark Twain’in Huckleberry Fin ile seneler önce daha hakiki, daha güzel ve daha organik olarak kurgulamış olması…” Bu seri benim gibi okuma tutkunlarına ve neden okuyorsun sorusuna senelerdir maruz kalanların derdini anlatmasına ilaç gibi geldi, Can Bey ile devam lütfen FluTV🤗👏
Bora Kayalar
Bora Kayalar 2 aylar önce
Oncelikle gercekten kitap okumayan biriyim ve Can Kantarci’yi ne okudum ne de duydum ama harbi pisman oldum. Okuduklarim hep gercekci bilimsel kitaplar ama bana filmlerdeki fantastik dunyayi kitaplarda da nasil yakalayabilecegimi ve dusuncelerin mahremini cok guzel aktardi. Okuyanlara da gercekten gipta ettim. Kalan 1800 cumartesimin en az %10 unu ayirsam ve ortalama 50 sayfa okusam sanirim 300 kitap bitirebilicem. Bu zamana kadar okudugum kitabin 10 kati! Super motive oldum. Kesinlikle okumaliyim ama o 1800 cumartesinin 180 nini hayatimin son 4 yilinda degil simdiden yapmaliyim. Galiba ilk Can Kantarci ile bu yola cikicam kendisinden inanilmaz gaz aldim :))
İlker Mansur
İlker Mansur 2 aylar önce
Can Kantarcı’yı dinlediğimde, ki ikinci defadır dinliyorum, aklıma tek bir tanım geliyor “çok rafine” birisi. Huzur veriyor insana onu dinlemek.
umut çakmak
umut çakmak 2 aylar önce
Türk yazarları sayarken İhsan Oktay Anar'ı anmamak müthiş bir hata gibi geliyor. Anadilinde okuyabildiğimiz için şükretmemiz gereken bir yazar "bana göre"
Berk Deniz
Berk Deniz 19 gün önce
Bu neyin kafası la dediğin gibi 20 tane yazar rahat sayılır
Didem Bektaş İnaç
Didem Bektaş İnaç 2 aylar önce
Sohbet ortamı gibi, o an akıllarına ne geliyorsa söylüyorlar işte. Binlerce yazar kitap var, her değerli eseri sayamazlar ki
Novem Soles
Novem Soles 2 aylar önce
FluTV programları arasında konuğun en çok beğenildiği programlardan birisi bu galiba. 5 dk boyunca yorumları okudum bir tane bile olumsuz eleştiriye rastlamadım. Çoğu kişinin de istediği gibi umarım bu serinin de devamı gelir ve siz İlker Canikligil ve Can Kantarcı'yı daha uzun süreler birlikte görürüz.
Ebru Altan
Ebru Altan 2 aylar önce
Yaşar Kemal Ada Hikayesi 1-2-3-4. Bu seriyi okumamak mümkün mü? Okumalıyız, okutmalıyız. Rica ederim, kalbim kırıldı... :)
Fatmanur ertaş
Fatmanur ertaş 2 aylar önce
Ülkede yıkılırken her şey, bazen sadece bir ses duymak ve ona tutunmak için açıyorum. Teşekkürler İlker, Can.
Bahadır GERGİN
Bahadır GERGİN 2 aylar önce
Bilimkurgu filmlerine tutkun bir insanım. Üzerinde düşünüp, araştırdıkça pek çok klasik bilimkurgu romanına ve hikayesine göndermeler olduğunu öğrendim. Bu kitapları okumak istedim. Okudukça gördüm ki bana çok farklı görünen şeylerin yıllar önce çok daha ayrıntılı bir şekilde hayal edilmiş ve yazılmış olduğunu hayretle öğrendim. 😃
Sertac SEYHAN
Sertac SEYHAN 2 aylar önce
Okumanın en güzel yanı başkasının hayal dünyasına bütçe problemi olmadan yönetmen olmanızdır.
Melike
Melike 2 aylar önce
Çok iyi bir seri. Lütfen devam ediniz 🌼🙏🏻
elif fazile işcen
elif fazile işcen 2 aylar önce
Can Bey'in anlatımı çok pozitif ve gerçekçi. Sizi dinlemek çok keyifli hocam.
merve kendirci
merve kendirci 2 aylar önce
Herkes okunması gereken kitapların listesini yapma çabasındayken Okunmaması Gereken Kitaplar veya Yazarlar konulu bir video çekmeniz bence çok güzel olur. Okunması gerekenler adı altında hep aynı kitapların adını ve muhabbetini duyuyoruz zaten. Uzak durulması gereken kitaplarla ilgili FluTV dokunuşlu bir videonun tadından yenmeyeceğini düşünüyorum. Kendi okuduklarım arasından okunmaması gereken ya da daha da kibarlaştırmak namına okunmasına gerek olmayan yazarlara Ömer Seyfettin, Canan Tan ve Zülfü Livaneliyj örnek verebilirim.
Ercan Aydos
Ercan Aydos 2 aylar önce
Bir insanın ne düşündüğü ile ne yaptığı arasındaki farkı gösterebilen tek sanat dalı, edebiyat.
Filiz Korkmaz
Filiz Korkmaz 2 aylar önce
Can Kantarcı hocamızı çok sevdim. Bir olgunluk, olmuşluk var üstünde. Çok da iyimser. Çavdar tarlasında çocuklar kitabını da hemen ısmarladım. Emeklerinize sağlık.
Taylan B
Taylan B 2 aylar önce
23:00 self-help kitaplarini sacma sapan sprituel kitaplar seviyesine indirdiniz ama ayni kategori altinda cok basarili psikoloji kitaplari vardir. bence her roman iyi olmadigi gibi, her self-help kitabi da kötü degildir. ilke hocanin yasar kemal ve nazim hikmet hakkinda gorusleri cok sacma. turkiye'nin gerceklerinden bi haber olusunuzun sebebi belli oldu.
c. azade aydoğdu
c. azade aydoğdu 2 aylar önce
Harika bir bolum. Ilker Bey'e, hazirlayanlara ve Can Bey'e cok tesekkurler. Heyecanini ve bakis acisini izlemek cok keyifliydi. :)
bb
bb 2 aylar önce
Şahsen yaşadığım dünyayı tanımak, insanları daha iyi anlamak ve böylece kendimi fark etmek, anlamak, sorgulamak ve geliştirmek için kitap okumaya önem veriyorum. Bu bakımdan kitap okumak benim kendime olan sorumlulugum gibi geliyor. Sohbetiniz çok keyifli umarım daha nicelerine biz de şahit olabiliriz. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Sevgiler 🌸
Irish Mafia
Irish Mafia 2 aylar önce
Self-Help akımı, meditasyonun yükselişi, pilatesin önemsenmesi, Osho’nun değerlenmesi, içe yolculukların kıymete binmesi vs. Bunlar hep postmodern dinlerdir.
Ramazan Erdi Filiz
Ramazan Erdi Filiz 2 aylar önce
Bu serinin devamını bekliyoruz efem. I love you flu tv❣️
SolaireOfAstora
SolaireOfAstora 2 aylar önce
çok keyifli bir bölüm olmuş. Can beyin farklı bir şeyler deneyip oyasumi punpun okumasını isterdim, beğeneceğine eminim.
Barış Özbek
Barış Özbek 2 aylar önce
Keyifli bir program olmuş, Can Bey'in güler yüzlülüğü de ekstra keyifli
Melon Melon
Melon Melon 2 aylar önce
4:18 lisedeyken tam bunu yaşamıştım. Okumamızı istedikleri kitabı okumamıştım ve sınav için özetini okumuştum. Özeti okurken bile belli yerler beni çok etkilediği için sınavdan sonra kitabı alıp okumuştum.
Ekrem Faruk özten
Ekrem Faruk özten 2 aylar önce
Kelimenin tam anlamı ile harika .....👏👏👏
OmerSaid
OmerSaid 2 aylar önce
Yasar Kemal'e karsi olan olumsuz tavri cozemedim. Ulkemizde bugun en onemli sorunlardan birisi olan emekcilerin cektigi cileleri daha guzel anlatan bir yazar yok.
Murat Belen
Murat Belen 2 aylar önce
İlkokul öğretmenim vesilesiyle ömer Seyfettin okuyarak okumaya baladım. Ortaokul da cumhuriyet gazetesinin salı ve cuma günü verdiği kitapları okuyarak devam ettim okumaya lise de ve sonrasında kitapçılarda kitap seçerek devam ettim o zaman ceviz kavuğu programı vardı hulki cevizoğlunun orada çıkan yazarların kitaplarını okumaya devam ettim şimdi yeni kitapları takip ediyorum internette hoşuma gidenleri alıp okuyorum
cagdas d.
cagdas d. 2 aylar önce
Can beyin okumaya dair heyecanı anlatımından belli oluyor. Önerdiği kitapları not almakta fayda var
Davut Sakallı
Davut Sakallı 2 aylar önce
Üniversiteyi bitirene kadar pek okumadım. Okuduğum kitapların ezici çoğunluğunu 30'lu yaşlardan sonra okudum. Keşke zamanında okuma alışkanlığı kazansaydım da daha çok, daha seri okuyabilseydim.
Davut Sakallı
Davut Sakallı 2 aylar önce
Kitap okumazdım ama gazete okurdum hergün. Onu da söyleyeyim. Hiç okumasaydım. Kitap da okuyamazdım.
Furkan
Furkan 2 aylar önce
Can hocamın sohbeti sütlü tatlı gibi valla. Dozunda, doyurucu ve lezzetli çok teşekkürler.
yalçın ünlü
yalçın ünlü 2 aylar önce
Okuyarak yaşamda yaşama imkanlarıma daha fazlalarını ekliyorum. İlk okuduğum ve bana okumayı sevdiren kitap Robinson Crusoe' du. Şimdi diyorum ki ya ona rastlamasaydım ne olacaktı. Kendine daha fazla yaşama imkanı sunmak isteyen herkes okur.
Seda Arslan
Seda Arslan 2 aylar önce
Benim de okudugum ilk kitap oydu sonrasi jane eyre gercekten cok etkili ilk kitap
Murat Koraltay
Murat Koraltay 2 aylar önce
Gelişme geriye doğru herşeyi okumaktır.İleriye dönük hedefler sonra gelir.Teşekkürler.
Med Ronya
Med Ronya 2 aylar önce
Hangisi daha korkunç, tüm "güzel" kitapları okuyup hâlâ yaşamak mı yoksa hiçbirini okumadan ölmek mi?
Salih Mert
Salih Mert 2 aylar önce
Ölmek :D
tunahan uğur turan
tunahan uğur turan 2 aylar önce
İlk okuduğum kitap 6 yaşında okuduğum siyah inci idi. Çok şükür ki yılda 40-50 kitap okuyorum, genelde doğa bilimleri, tarih, seyahatname ve hatırat okurum. eskiden roman çok okurdum, üniversiteyle akademik kitaplara sardım. şu anda aynı anda 4 kitap okuyorum :)
Can Çağlar
Can Çağlar 2 aylar önce
Abi o kadar lezzetli bir okuma muhabbeti yapmışsınız ki ekrana ekmek banmak istedim, emeğinize sağlık seviyoruz :)
Çiğdem Yalman Kopan
Ben böyle güleç insan görmedim. Sohbeti izlerken kendi kendime gülümsüyorum. Çok keyifli oldu bu seri, ellerinize sağlık ❤️
Memo Can
Memo Can 2 aylar önce
bir daha olsun o kadar güzel böyle bir bölüm biliyorum belki çok izleme getirmeyecek ama hlçbir şey bilimeyen benim gibi insanlar çok sevinecek çünkü çok güzel anlatı ve gülümsemeyi ekranın karşındaki kişi rahatlatı resmen ben bunu diyorum ve devamını bekliyorum
Tunahan Yollar
Tunahan Yollar 2 aylar önce
Sadece ses dosyalarınızı Spotify'a atsanız da podcast gibi dinlesek.. Video izlemek ve/veya podcast dinlemek videonun konusu gibi bir çelişki
Mehmet Işık
Mehmet Işık 2 aylar önce
Bence haftada 1-2 kitap okunmalı. Zorlayarak değil isteğe bağlı. Kendi fikrim. Bir kitabın hikayesini seviyorsa devam etmeli, sevmiyorsa bırakıp diğer kitaba geçmeli
Kemal Tuna
Kemal Tuna 2 aylar önce
Linç gelecekse ben de aralarında olmak isterim. Dostoyevski abimize laf edemezsin İlker Canikligil!
Lütfiye Nur Akkoç
Ben Yaban'ı ve dahasını lisede çok çok severek okumuştum. Yazıcıdan kendim için çıkardığım ilk şey türk ve dünya klasikleri listesiydi. Aheste aheste okur, okuduklarım hakkında not tutar Sivastan dünyayı seyrederdim. Şimdi sadece mesleğimle ilgili okuyabiliyorum. Bir türlü bitmiyor alanımla ilgili okunacak listem..
Fatma Özhan
Fatma Özhan 2 aylar önce
Ne olursa olsun bir şeyler okunmalı kısmına katılıyorum. Lisedeyken o zaman revaçta olan vampir romanları da okurdum sonrasında Yakup Kadri'nin Kiralık Konak'ını da okudum kendi isteğimle. Ama sonra mevzu yazılıda soracağım diye zorla Yaban okutulmaya gelince nefret ede ede okudum ve hiçbir şey katmadı bana. İlkokul 3. sınıfta da öğretmen bi hikaye dizisi aldırmıştı bütün sınıf olarak, herkes bir hikayenin sahibi olacaktı ve dönüşümlü okuyacaktık. Kaderin cilvesi bana güya 3. sınıf seviyesine indirilmiş "Sefiller" denk gelmişti, arkadaşlarım "İki yıl okul tatili", "Heidi", "Balonla beş hafta" gibi heyecanlı kitapları okurken ben kendi kitabımı bitiremediğim için diğer kitaplara da geçememiştim. Küçücük çocuklara bu kötülüğün hâlâ yapılmadığını ummak istiyorum ama ortada bir de Ömer Seyfettin'in maalesef çocuk edebiyatı olarak kabul görmüş hikayeleri var. Velhasıl yaşınıza ve ilgilerinize göre kitap okuyun arkadaşlar.
Baklava Tatli
Baklava Tatli 2 aylar önce
"Heidi" ve "Balonda Bes Hafta" cocuklugumda okudugum, en cok zevk aldigim kitaplardi. Yillar sonra 60 yasinda yeniden okudum ve yine cok guzel buldum. ("Heidi" nin Japon Televizyon serisi ve bazi Filimleri de cok quzel.) Ne zaman ekmek ve kaser peyniri yesem, Heidi ve Dedesi aklima geliyor.
Onur Baykızı
Onur Baykızı 2 aylar önce
Öyle tabi ama ortada oturtulmuş bir okuma kültürü olmadığı için, aileden gelen, toplumdan gelen, çocuk daha o yaşta yalnız başına herhangi bir klavuzu olmadan siri derya'da kaybolabiliyor, sizin bahsettiğiniz o "doğru kitapları" bulmayabiliyor. E hal böyle olunca da daha o yaşta o alışkanlığı kaybedip ileri yaşlarda tekrar kazanamıyor. Söylediklerinize katılıyorum, benim söylediklerim yalnızca eklemeydi.
Isa Akbulut
Isa Akbulut 2 aylar önce
Öğrenmek, bilinç, fikir, aydınlanma, gelişim, değişim ve erdemli ne kadar değer varsa, bu değerleri kazanmak için okunmadığı sürece sayısal olarak dünyanın en çok okuyan ülkesi olmak ne fayda?
Berat
Berat 2 aylar önce
Mükemmelsiniz Can Bey. İlker Canikligil nasıl bir dünyada yetişti asla bilmiyorum fakat aklının almadığı beğenmediği abartı gördüğü şeyler dünyanın gerçekleri ve kendisi okuyorsa söyleyeyim günümüzde ki hali geçmişten beter.
Doğanay UZUN
Doğanay UZUN 2 aylar önce
Hocam, Aytuğ ve Can Bey'in birlikte katıldığı, okumak üzerine bir bölüm gelir mi? Çok da güzel olur bence. Aytuğ Bey'in bu bölümde konuşulan birçok şeye enteresan, radikal eleştirilerinin olacağını düşünüyorum. Sevgiler...
Kerem Kelebek
Kerem Kelebek 2 aylar önce
Can abiyle hemşeri çıkmamıza çok sevindim.Bu topraklardan kültürlü insan da çıkıyomuş demek
Cansu Yüksel
Cansu Yüksel 2 aylar önce
Annemi babamı dinlemem ama kitaplardan aldığım hayat derslerine çok açığım her zaman 🌝
A.Emre Demirbağ
A.Emre Demirbağ Aylar önce
İnanılmaz kişilikler buluyorsun İlker hocam, çok güzel seri
Denis Ars
Denis Ars 2 aylar önce
Talihsiz serüvenler dizisi ile tanışmıştım(bu roman mutlu sonla bitmiyor-lemony snicket) net şekilde ve sanırım bu yüzden dram ağırlıklı ve mutlu son beklenmeyen kitaplara eğilimim daha yüksek oldu. İlk 2-3 kitabın önemi çok yüksek bence ve hayat boyu etki ediyor.
Abdulhadi Kus
Abdulhadi Kus 2 aylar önce
İçinde "sekülerize edilmiş inanç sistemi" tanımlaması geçen bir cümleyi kitap okuyan bir insan kurabilir. Al sana neden okuyalım. Görüşürüz.
Pamir Çerçi
Pamir Çerçi 2 aylar önce
24:34 "Vedat Türkali"-"Oğlunu sevmem" diyalogunda adı verilmeden anılan şahıs yönetmen ve senarist Barış Pirhasan olmalı. İlker Canikligil, Barış Bey'i kişisel bir durumdan ötürü sevmiyorsa beni ilgilendirmez ama eserleri ve yönetmenlik tarzından ötürü sevmiyorsa eleştirisini dinlemek isterim açıkçası.
Taylan B
Taylan B 2 aylar önce
ya adam kendinden baska kimseyi sevmiyor, aslinda bence kendini de sevmiyor. :) o yuzden cok takilma.
Bence Faydalı
Bence Faydalı 2 aylar önce
ortaokulda kitap okuduğum için bana hayret eden yakın arkadaşım, üniversiteden sonra benden daha çok okur oldu...
Aslan Zn
Aslan Zn 2 aylar önce
Hiç okumamış okuyor… Ne okuyacağını bilmeyen buluyor… Delirenler, delirtenlerden kurtulabiliyor… Yazmak ve okumaktan da ; dinlemek ve konuşmaya geçilebiliyor…🙃
Mahmut Sami Şimşekli
Kitap okumaya başlamamın sebebi tam da Can beyin belirttiği gibi, bir noktada artık ihtiyaç olarak hissetmiş olmamdır. Bazı konularda bazı insanlar fikir üretebiliyorken ben sadece var olan fikirlere iyi ya da kötü diyebiliyordum. Fikir üretebilmek için fikir okuma ihtiyacımız var
Merve D
Merve D 2 aylar önce
Nasıl pozitif, tatlı, sempatik bir adam 🤗 Hemide bilgili.Böyle güleryüzlü tatlı insanlara ihtiyacımız var.Distopya ile ilgili bölüm gelsiiiiin.
deren
deren 2 aylar önce
Olmaz öyle saçma resim serisi gelir mi? Resim akımları, ressamlarin hayatı, tablo analizleri falan güzel olur.
Hilal Telci
Hilal Telci 2 aylar önce
Bayıldığım bir bölüm ve teşekkür ediyorum bana kattığı her şey için🙂
Hilal Telci
Hilal Telci 2 aylar önce
"ve, ama, dolayısıyla" ya bayıldım👍🏻
baran omacan
baran omacan 2 aylar önce
Onitsuka'dan paralar yatmış ! Süper bir program olmuş devamını bekliyoruz .
Aysegul Kul
Aysegul Kul 2 aylar önce
8000 sınırı yüzünden beğenmediğim kitaplara devam etmemem gerektiğini biliyorum; ama başladığım kitabı bitirmeden bırakmama hastalığım var. Bu da kitap okuma hızımı düşürüyor. Bununla ilgili Can Bey'den iki kelam duysak, teknik taktik bi' iki şey verse.
Buket Afkan
Buket Afkan Aylar önce
Kitabi olmadan kitap muhabbeti yapan şeker insan. Sevdik bu dostumuzu da.
H S
H S 2 aylar önce
Ergen kadronun olmadigi programlar cok iyi ya. İlker hocanin da ekran onunde oldugu ama arkada kendi gibi bilgili birilerinin oldugu sohbetleri cok iyi olur. Valla nazim ve veysi ile olan programlar da onlarin cahilliklerine ragmen iyiydi. Ama duyguyla vs olmuyor
Gamze
Gamze 2 aylar önce
Bu 8 bin sayısı beni bi daralttı. Hepsini okuyamayacak olmayı beynim bilincinde olsa da kalbimin kırılmasını engelleyemiyorum
Zeynep Ünsever
Zeynep Ünsever 2 aylar önce
Yaşar Kemal'i sadece Çukurova ile hatırlamak haksızlık. Tek Kanatlı Kuş'u okumanız şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca Teneke de eşsiz bir eser. En sevdiğim türler arasında araştırma/inceleme kitapları geliyor. Yol Ayrımındaki Türkiye/Selçuk Şirin. Can Bey'e teşekkürler 😇
Eray Ç
Eray Ç 2 aylar önce
İlker hoca teşekkürler, çok iyiydin. Can beyin anlatımı da çok güzel. Bence güzel bir seri olacak. Teşekkürler Flu
Adnan Tavukcu
Adnan Tavukcu 2 aylar önce
Kafka'dan nefret eden benden başkası var mıdır diyordum ki İlker hocam yaaa, ruh ikizim galiba adam, ağzından çıkıp da katılmadığım tek kelime olmadı bugüne kadar.
adem erkoçak
adem erkoçak Aylar önce
'Çavdar Tarlası'nda Çocuklar'ı sevenlere bir önerim var: Öfke - Philip Roth. Abartmak istemiyorum çünkü beklenti yükseltmek zararlı olabilir ama Salinger'ın romanı tadında ve onun daha ötesine taşınan bir metin...
Enver Dashdemir
Enver Dashdemir 2 aylar önce
iyi hikayeler her zaman okunacak
Koray Kurhan
Koray Kurhan 2 aylar önce
Adamların enerjisi çook iyi beeaaa
Esmanur
Esmanur 2 aylar önce
Sen bu sporu yapıyorsun Flu'cuğumm🤘🏻
Yunus Andiç
Yunus Andiç Aylar önce
Bence de baaaazı kitaplar çok abartılıyor. 'Suç ve Ceza' ve Kürk Mantolu Madonna'yı okudum. İkisi de benim için muazzam ötesi kitaplar olamadılar. Ama öyle bir seviyeye çıkartılmış ki bu kitaplar, olumsuz bir görüşte bulunamıyorsun. O kadar da iyi değil kardeşim. Sana ne!
pelin doğan
pelin doğan 2 aylar önce
Edebiyat'a karsi benimle tamamen ayni durusa sahip bir insanla karsilasmis olmanin saskinligi icindeyim.
Yilmaz yilmaz
Yilmaz yilmaz 2 aylar önce
"suç ve ceza" çok güzel bir kitap enlerimde ama "karamazov kardeşler" bazı bölümleri bitmek bilmiyor
Özlem Akdogan
Özlem Akdogan 2 aylar önce
Harika bir bölüm olmuş daha da harikası Kafka sevmeyen birilerinin olması.
zehra torun
zehra torun 2 aylar önce
Çizgi roman diyince aklıma Hikmet Yamansavaşçılar geldi. Keşke onu da misafir etseniz. Türkiye'deki Çizim dünyasını da tanıtsanız 🤗😇☺️
Arya Awaz
Arya Awaz 2 aylar önce
Dünden yer ayırtıp saatinde izlemeye geldim :)
Ayşe Narin
Ayşe Narin 2 aylar önce
Çok güzeldi, merak bekliyorum artık Can Bey'i de :))
Gurbet Özçelik
Gurbet Özçelik Aylar önce
Can Kantarci hocamın sohbetine doyum olmadı 🥰
Su Onuncu
Su Onuncu 2 aylar önce
Çok keyifli bir program olmuş🌻
Bihter Saatci
Bihter Saatci Aylar önce
Okumanın büyüsü... kesinlikle hep anlatmaya çalıştığım nokta.
Karachsingstrue
Karachsingstrue 2 aylar önce
Elektriği yine çok iyi. Devamı gelsin bu serinin ya. Bide buram buram nerd kokuyor beyefendi.
Tural Mammadov
Tural Mammadov 2 aylar önce
Dostoyevskide kendini bula bilmek için bir azcık zor, fakir, anormal ailede büyümek gerek. Kendimden biliyorum.
hyperdrıve
hyperdrıve 2 aylar önce
Bin muhteşem Güneş bu haftaya sınav olacağım kitap şahsen sevmediğim tür bir kitap ama farklı şeyler denemekten zarar gelmez
Buğra
Buğra 2 aylar önce
Bölümü izlerken aklıma takıldı. Dükkanınıza kedi sevmeyen/kedilerden korkan insanlar geliyor mu? Geldiklerinde tepkileri ne oluyor?
Ayşenur Efe
Ayşenur Efe 2 aylar önce
Sevgili İlker canikligil lütfen yaşar Kemal niye okumalı diyip bizi üzme :( Kuşlar da Gitti en sevdiğim kitaplarından biri
Deniz İle
Deniz İle 2 aylar önce
Bu programa ve bu adama bayıldım 🎈
Onur Kucukbozbas
Onur Kucukbozbas Aylar önce
İlker C, lütfen bu seri devam etsin. Ben kitap kürdüyüm. Kitap kurdu olmak istiyorum.
Onur Kucukbozbas
Onur Kucukbozbas Aylar önce
Can K., benim ilkokul 1.sınıftaki arkadaşıma benziyor. Kendisini ifade etme biçimine bayıldım.
pınar şener
pınar şener 2 aylar önce
Harika bi seri, arada tekrar dinliyorum
failed nova
failed nova 2 aylar önce
bence insanlar bu filmi neden izleyeyim sorusunu sorduğu gibi bu kitabı neden okuyayım sorusunu da soruyor ama sorunun cevabı ve okumayanların kitaptan beklentileri hep dizi veya filmler üzerinden oluyor. istiyoruz ki filmde olduğu gibi kitap bize her şeyi versin, biz gözümüzü açalım kitap aksın. hayal etmek ve cümleleri yorumlamak hiç alışık olduğumuz bi şey değil ve kitap okuma bize hep "bak kitapta ne güzel şeyler var aslında" şeklinde anlatılıyo ve hep içerik öne çıkıyo. abi kill bill izlediğimizde nasıl "olum bak bi kadın var intikam alıyo çok güzel değil mi hikayeye bak ya" demiyosak kitap için de bence yapılan teşviklerin biraz değişmesi lazım. tabi bu benim fikrim muhtemelen de yanlış.
AHMET DOLMACI
AHMET DOLMACI 2 aylar önce
12 yılıık eğitimde keşke Milli Eğitim'in tek amacı bireylere kitap okumayı sevdirmek olsa... Sadece bunu yapsa bile yeter...
Mahfuz Sahaf
Mahfuz Sahaf Aylar önce
55 yaşına gelmis ama yaşadığı coğrafyayı hala taniyamamis İlker canikligil. :)
hakan
hakan 26 gün önce
Abi adam neden bu kadar mutlu ve haz dolu bir ifadeye sahip
Zeynep Oktem
Zeynep Oktem 2 aylar önce
İlkokulda okutulan kitaplara acayip karşıyım. Yok çocuk kalbi yok şeker portakalı… oku oku ağla. İşkence gibi. Sonra niye okumayı sevmiyoruz
Öznur Çakmaklı
Öznur Çakmaklı 2 aylar önce
Nabokov un ışık tasvirleri çok iyiydir dediniz acaba hangi kitabını tavsiye edersiniz Işık gölge tasvirleri çok ilgimi çeliyor.
The3harfli
The3harfli 2 aylar önce
11:32 birine iki gün üst üste kuru fasulye verirseniz laf eder dediği anın 2. gün üst üste tam da kuru fasulye yediğim ana denk gelmesi ahshdhdjf
Sonraki
THIS HAPPENED AT MY LAUNCH PARTY!
17:46
THIS HAPPENED AT MY LAUNCH PARTY!
17:46