Karanlık

Neden Dinden Uzaklaşıyoruz? - Dr. Volkan Ertit - Sekülerizm Mini Serisi - B02 

Flu TV
Abone ol 835 B
görünümler 349 B
50% 1

İlk bölümüyle trendler listesine giren, tartışmaları hareketlendiren Sekülerizm serimizin ikinci bölümü karşınızda!
Bu bölümde Dr. Volkan Ertit'le sekülerleşmenin nedenlerini, süreçlerini ve Türkiye'deki yansımalarını konuştuk.
Türkiye dinden uzaklaşıyor mu? Geleceğin Türkiyesi daha mı seküler, daha mi muhafazakar olacak? Gençler neden dinden uzaklaşıyor? Sekülerleşme teorisinin kanıtları neler? Türkiye nasıl bir sekülerizm yaşıyor?
Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
/ @flu
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun.
➡ bit.ly/FluTv
➡Kripto Destekleri için: 0x87a9538Af8f5f80371233951438b7faf9570B82C
#VolkanErtit #DindenUzaklaşanTürkiye #İlkerCanikligil #Sekülerleşme
Neden Dinden Uzaklaşıyoruz? - Dr. Volkan Ertit - B02 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.
➡Türkiye Seçiyor mu? - Türkiye 100 Kişi Olsaydı - Aydın Erdem - B05
• Türkiye Seçiyor mu? - ...
➡Ben Ekonomist Gördüm: Yaman Törüner - Aydaki Adam: İlker Canikligil - B52
• Ben Ekonomist Gördüm: ...
➡Seks Oyuncakları - Cinseller - Dr. Selcen Bahadır & Mustafa Seven - B08
• Seks Oyuncakları - Cin...
➡Arınma Gecesi 3 - Yazar Burada Ne Demek İstemiş? - Aytuğ Akdoğan - B34
• Arınma Gecesi 3 - Yaza...
➡İyi Yaşayanlar: Beden - Natali Yarcan &İlker Canikligil & Mustafa Seven - Konuk: Ertan Balaban - B01
• İyi Yaşayanlar: Beden ...
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: / flutivi
Instagram: / flutv.online

katma

 

8 Ara 2022

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR : 1,5 B   
@VeiksTR
@VeiksTR Yıl önce
Hocamın tartışma kültürüne ve anlatma becerisine hayran olmamak elde değil. Harika bir hitabet. Keşke böyle tartışsa her insan
@reyyanaksoy4861
@reyyanaksoy4861 Yıl önce
Volkan Bey'in konuşmalarında dikkatimi en çok çeken kelime seçimlerindeki ve üslubundaki hassasiyet öyle cevaplar veriyor ki hiçbir kimse veya düşünce grubunu rencide edecek bir unsur kalmıyor. Bu üzerine çalışılmış bir şey olsa gerek onun haricinde de gerçekten kendisiyle daha fazla bölüm gelmesini isterim. Değindiğiniz konuları biraz çeşitlendirseniz çok daha ilgi çekici hale gelebilir diye düşünüyorum.Keyifle izlemekteyiz birkaç gündür çok güzel videolar geliyor. Emeklerinize sağlık Flu ekibi :)
@eyuptumen
@eyuptumen Yıl önce
Tavşan boku gibi ne kokuyor ne bulaşıyor.
@lagrandeabus
@lagrandeabus Yıl önce
Bende aynı konuyu dile getirecektim ilk bölümde işlenenlerin bi ramak üstüne koymuşsunuz sadece konu değişmedi söylemleriniz de bir bakıma tekrarlandı bu bölümde
@videoarsiv148
@videoarsiv148 Yıl önce
imam camide pompa yapar diğer imamda sarayında saklanırsa dinin yanlış kişilerin elinde olduğu belli olur =)
@eneskalyoncu3477
Politik doğruculuğun bu kadar yüksek olduğu bir dünyada, adam bu dili kullanmaya mecbur bırakılıyor. Çok sinir bozucu bir durum.
@MustafaDincer
@MustafaDincer Yıl önce
(İşaya 2:1-3) . . .: 2 Son günlerde, Yehova’nın evinin bulunduğu dağ, dağların başı üzerinde pekiştirilecek, tepelerden yukarı yükseltilecek; bütün milletler oraya akın edecek. 3 Pek çok halk gelecek, “Gelin, Yehova’nın dağına, Yakup’un Tanrısının evine çıkalım. O bize yolunu öğretecek, biz de O’nun yolunda yürüyeceğiz” diyecekler. . . .
@mehmetcetin7295
@mehmetcetin7295 Yıl önce
Volkan hoca gerçekten çok aydınlatıcı. Asla salt spekülasyona düşmüyor. Verilere dayanmadan boş yorumlar savurmuyor. Gerçek bir bilimci hassasiyetiyle anlatıyor her şeyi. Flu TV'ye ve Volkan hocaya çok teşekkürler.
@yumrukcu
@yumrukcu Yıl önce
Volkan Beyin bir sosyal bilimci olarak pozitif bilim metotlarina bu kadar hakim olması ve bu sayede yaptigi analizler gercekten harika, resmen sov yapmis, rasyonelligin neden bu kadar gerekli oldugunun canli kaniti
@fersatozcelik
@fersatozcelik Yıl önce
Bir felsefeci olarak dinlerken keyif aliyorum. Fikri ne olursa olsun Volkan hocamiz kelimeleri o kadar dogru kullanip fikirler arasindaki pozisyonunu o kadar iyi konumlandiriyor ve koruyor ki, objektiflik barajini asarak, salt bilgiyi-sevme perspektifinden konusabiliyoruz. Birikim de var oldugunda "keyif" kismi devreye giriyor. Tebrik ederim hocam ✌🏻
@yaslbulut228
@yaslbulut228 Yıl önce
Hangi bilgiyi yakalayacağımı şaşırdım. Anlayıp özümsemek için defalarca izlemeliymişim gibi hissediyorum. Hocamızım üslubu, bilgisi, yaklaşımı hayran bıraktırdı, sonraki videoyu dört gözle bekliyorum.
@maxprofane
@maxprofane Yıl önce
Ders niteliğinde bir içerik olmuş. Konular çok güzel anlatılmış ama bence daha önemlisi "Bilim insanı olaylara nasıl bakar, bilimsel metotlar nasıl uygulanır?" gibi sorular bağlamında özellikle gençleri bilgilendirmesi açısından kıymeti haiz.
@baranalhas
@baranalhas Yıl önce
Volkan beyi daha sık görelim müthiş bir perspektif sunuyor 🤌🏼
@arthurmorgan4303
Sonunda yeni bölüm geldi çattı bize de izlemek düşer de şöyle 1 2 saat falan olsaydı keşke malum Volkan Hoca ve İlker Abi ikilisi çok keyifli
@metetambay4221
@metetambay4221 Yıl önce
Volkan Bey’in Türkçe kullanımındaki ahenk için teşekkür etmek isterim. Konudan bağımsız olarak sadece bu doğru ve akıcı konuşmasını dinlemek bile keyifli. Umarım daha sık konuğunuz olur.
@alpdogrusoz
@alpdogrusoz Yıl önce
İnanç veya inançsızlığın dayatılmaması kısmı beni çok etkiledi bence bunu bütün halk ve siyasiler örnek almalı.
@sadrick1639
@sadrick1639 7 aylar önce
Mümkün değil. Nasıl oy devşirecekler?
@selmankirit6011
@selmankirit6011 Yıl önce
İlker Hocam gene güzel bir ziyafet çektirdin bize. Tebrik ederim. "Kimse kimseyi birtakım değerlere ikna etme noktasında zorlamamalı" kısmına o kadar katılıyorum ki. Zaten çok gereksiz ve sonucu olmayan bir eylem.
@youfacenietzsche9327
Uzun yazdım kusura bakma. Okulda öğretme sebepleri devletin isteği dışında çocukların ; 1- başka din veya mezhepe yanaşmaması 2- Cahil olan ailenin eksik din bilgisi vermesi endişesi 1. madde çok önemli çünkü insan bilmediğinden korkar, uzak durur veya tiksinir. Okul çoçuğa islamı öğretiyor ki, ailesi alevi çevrede yetiştirse bile,islam hakkında bir fikir sahibi olsun çocuğun.Belki çoğunluktan etkilenip islama döner gözüyle bakılıyor.Tebliğden dolayı olduğunu düşünmüyorum. Örneğin : Ben müslümanken ateistlere öcü gözüyle bakıyordum. Ne zaman öyle insanlar tanıdım, fikrim değişti. Din bir nevi kültürdür aynı zamanda. Bundan dolayı devlet bence tüm dinleri öğretmeli ki, diğer ülkelerin kültüründen ve inançlarından cahil kalmayalım. Yoksa diğer ülkeleri ve dinleri tanımadığımızda, istemsiz bir nefret düşüncesi doğuyor toplumda. Din hiç bir zaman çocuklara öğretilmemeli diyemememin bir diğer sebebi de ; Nadirde olsa bazı çocuklar erken yaşlarda "biz neden varız ?" şeklinde soru sormaya başlayabiliyor.O yaşlarda ebeveyn mecbur kendi inancını anlatmak zorunda kalabiliyor.Senin gibi medeniyet görmüş azınlık bir aileden olsa bile çocuk, aileyi rol model aldığından sistem değişemiyor. Antropologlara bakınca çocuğa "Büyüyünce öğrenirsin" gibi şeyler söylemek. Ya da " Cehennem-Cin" gibi şeyler öğretmek travma yaşatabililiyor.Kendim az yaşamadım bu cin ve karanlık korkusundan. Şimdilik en sağlıklısı her dini ufakta olsa sadece 2-3 senede bir 1-2 saat müfredata koymak mantıklı gibi geliyor bana.
@UzunSacliAdam
@UzunSacliAdam Yıl önce
Bu kadar saygın ve güzel bir anlatım beni hayran bıraktı. Tebrikler ve teşekkürler.
@yasinyars1175
@yasinyars1175 Yıl önce
Bi de İlker bey sürekli sabote etmese
@UzunSacliAdam
@UzunSacliAdam Yıl önce
@@yasinyars1175 konsepte tat katıyor ilker hocanın araya girişleri. ben seviyorum açıkçası :)
@yasinyars1175
@yasinyars1175 Yıl önce
@@UzunSacliAdam zaten başta rahatsız etmiyor hatta doğru buluyorum ama 10 dakikadan sonra ne söyleyeceğini bile tahmin edebiliyorum. İlker bey çoğu zaman dozunu kaçırıyor
@UzunSacliAdam
@UzunSacliAdam Yıl önce
​@@yasinyars1175 tabii ki rahatsızlığı kişiye bağlıdır, ben karşılıklı diyaloglara fazla girilince daha çok keyif alıyorum siz almayabilirsiniz bunu gayet anlarım. saygılar 😊
@veysisitilci7697
Sayın @yasin yarış,Çözüm sizin parmağınızın ucunda. ☺️😊
@erhandongel2944
@erhandongel2944 Yıl önce
Volkan bey o kadar efendi ve açıklayıcı bir üslupla konuşuyor ki, saatlerce sıkılmadan dinleyebiliriz.
@muhammedbolat3347
Canım Volkan hocam, insanlar toplumsal barış ve huzur istiyorlarsa sizin gibi özgürlükçü ve aynı zamanda herkes için iyilik ve özgürlük talep etmeliler. Ülkenin düşünsel anlamdan en az 50 yıl ilerisindesiniz, iyi ki varsınız.
@alieroglu9908
@alieroglu9908 Yıl önce
bu abimizle daha sık video çekin lütfen. acayip sarıyor
@serkane.1732
@serkane.1732 Yıl önce
Müthiş, bir program daha olmuş. Felsefe, bilim ve din üçgeninin toplumlardaki karşılığını ve tarihsel sürecini analiz yeteneği müthiş bir hoca.
@GORKEM.0
@GORKEM.0 Yıl önce
Felsefe ne zamandan beri din ile ayrı kefeye koyuldu?
@tarantinoo83
@tarantinoo83 Yıl önce
@@GORKEM.0 Felsefe deyince ödünüz kopuyor değil mi :))
@meryemt.7531
@meryemt.7531 Yıl önce
@@GORKEM.0 felsefenin sadece sandığınız gibi bir şey olmadığını anladığınızda bunu da anlarsınız, diye düşünüyorum. Zira felsefe, bir düşünce biçimidir de.
@ultimateextra883
İpte yürüyen cambazın işide müthiş beceri ve saatlerce mesai harcamak gerektiriyor ... Günün sonunda bu seyircilerin beş dakikalık eğelencesinden başka bir şeyemi yarıyor? Sözün tamamı...
@tarantinoo83
@tarantinoo83 Yıl önce
@@meryemt.7531 Anlayamazlar,Kendileri gibi düşünmeyen herkesden herşeyden korkuyorlar..Yabancı müzik dinleyince bile çevremde Kafir müziği diyenler oluyor..Dünya onlara göre sadece öteki taraf için çalışmak..Dostoyevski okumuyorlar ya Dostoyevski okumayan Dünya da boşa nefes alıyor gerçekten..Sadece bi örnek bu..Okumayı seven ama yazarı sevmeyenler olabilir,Çünkü insan ruhunu acı bi şekilde anlatır..Yani gerçeği..
@thorithori8121
@thorithori8121 Yıl önce
Volkan hocayla bu tarz videolar devam etse çok iyi olur
@EnginA.
@EnginA. Yıl önce
İlk videoyu da çok severek izlemiş, çok şey öğrenmiştim. Volkan hocamın ses tonu, vurguları, üslubu o kadar iyi ki insanın dinledikçe dinleyesi geliyor. Kullandığı her kelimeyi özenle seçiyor ve kimseyi kırmak istemiyor. Bu serinin devamı gelsin lütfen.
@yasinculhaful
@yasinculhaful Yıl önce
Teşekkürler. Taraflara nötr yaklaşımınız , şu zamanda zor bulunan meziyet. İlminiz takdire şayan.
@slmn4148
@slmn4148 Yıl önce
Böyle en zor konuları büyük bir rahatlıkla çözmüş halletmiş bitirmiş insanlara hayranım
@OSMANSERTKAYA
@OSMANSERTKAYA Yıl önce
"İnancın bilimle meşrulaştırılmaya ihtiyacı olmamalı" Çok sağlam bi cümle. :))
@tarikincefikir
@tarikincefikir Yıl önce
Çok sağlam, delilerin dünyasında atasözü olacak kadar sağlam 👍
@mhtkskl770
@mhtkskl770 Yıl önce
İslamcıların durumu felsefeden Bi haber yahudilerin iskenderiyede Yunan felsefesi ile karşılaşınca Yahudi din adamlarının içine düştükleri duruma çok benziyor
@ergulumut
@ergulumut Yıl önce
insanın inanca ihtiyacı olmalı mı peki?
@basungur
@basungur Yıl önce
@@ergulumut bilincli ya da bilincdisi her zaman bi ideal/inanc vardir. ayni ideale sahip insanlar dunyaya daha yakin pencereden bakarlar. dunyaya bakis icin bi referans noktasi gibi.
@Tekir-Kedi
@Tekir-Kedi Yıl önce
@@ergulumut olsa bile bu insanları terörize etmemeli ve cehalete sureklemeyecek tarzda olmalı
@furkancevdet1773
Volkan hocaya güzel anlatısı için ve İlker Beye sağlam soruları için çok teşekkür ediyorum. Umarım devamı gelir bu programın.
@mgokcepinar
@mgokcepinar Yıl önce
Yani özetle "İnsan bilmediğinden korkar, bildikçe korkuları azalır"
@troikastonemehmetali2822
Muhteşem , keşke ülkedeki her kişi seyretse . toplumsal sağlık için ilaç niyetine herkeze sunulması gereken bir bakış açısı . Tebrikler
@zeynepuysal.
@zeynepuysal. Yıl önce
Keşke bu seviyeli ve bilgi dolu konuşmayı tüm ülkeye dinletebilsek ve bir mucize olsa da insanlar anlasa
@bruhhh672
@bruhhh672 Yıl önce
34:34 xd keşke önce siz izlediğiniz şeyi anlayabilseymişiniz
@makrophage
@makrophage Yıl önce
@@bruhhh672 yorumu yazdığımda o kısmı izlememiştim. Haklısın.
@makrophage
@makrophage Yıl önce
@@bruhhh672 ama aslında benim yazdığım, dakika verdiğin kısımla çelişen bir şey değil. Zeynep toplumun sekülerleşmesini istediğini belirten yorum yazmış benim yazdığım bunun mümkün olmadığını belirten bir yorumdu.
@bruhhh672
@bruhhh672 Yıl önce
@@makrophage ben zeynepin yorumuna yazmıştım onu zaten sizin ne yazdığınızı okumadım açıkçası :D
@zeynepuysal.
@zeynepuysal. Yıl önce
@@bruhhh672 ben kimsenin sekülerleşmesini istediğimi belirtmedim, videodaki genel mesajı keşke herkes kavrayabilse ve huzur içinde yaşamayı becerebilsek anlamını kastettim
@can_orhan
@can_orhan Yıl önce
Böyle güzel bilgili anlamlı konuşan insanlar olduğunu hiç düşünmüyordum çok teşekkürler FluTV 👏🏻👏🏻👏🏻
@berra1989
@berra1989 Yıl önce
Efsanesiniz hocam..bundan sonra takipçinizim..çokça istifade ettik baya çok sağolun böyle naif ve birbirini kırmadan yapılan sohbetleri özledik
@adilkocabas
@adilkocabas Yıl önce
Çok iyi niyetli bir dünya sunuyor. Gerçekler başka bu arada. Demokrasi (oy kullanma) var! Çoğunluk yasalarla, kurallarla fikrini dayatıyor. Olmamalı, yapmamalı, etmemeli... Anlamsız kalıyor.
@Maximu_decimus
@Maximu_decimus Yıl önce
Mükemmel bir seri. Devamının gelmesi dileğiyle.
@erayk96
@erayk96 Yıl önce
İlk bölümün harikalığından sonra heyecanla bekliyordum ikinci bölümü, çok mini bir seri olmaz umarım
@ugurdeniztopuz1684
Daha 2 saat önce kendi youtube kanalından videosunu izliyordum ve ne zaman flu tv'ye video atacaklar diyordum. Çok mutluyum şu an
@youtubekullancs7153
Çok başarılı bir program olmuş. Ben beyefendinin bazı ifadelerini her ne kadar fazla yumuşak bulsam da, yine de doğru bir dille aktardığını düşünüyorum. Teşekkür ederiz Flu Tv
@ibrahim_413
@ibrahim_413 Yıl önce
çok keyifli ve verimli bir sohbet olmuş.
@efekerimoglu587
@efekerimoglu587 Yıl önce
Sevgili Volkan hoca ağzına sağlık. Harika bir anlatımdı. Çok teşekkür ederim sana ve bizimle buluşturan Sevgili İlker'e.
@arslanism1
@arslanism1 Yıl önce
Sadece bilmediğimiz şeylere inanırız ya da inanmayız. Bildiğimiz şeyleri biliriz,. İnançlar bilinemeyenle bilim de bilinebilenle ilgili. Her ikisinin alanı tamamen farklı. Her insanın zihni farklı olduğu için de inanma ya da inanmama biçimleri de farklı. Bu nedenle hiç bir inanç hiç bir kimseye dayatılmamalı. Sadece inananı bağlamalı. Program için teşekkürler. Bu programların da toplumsal barışa. çok faydası olduğuna inanıyorum .
@objektifrealite
@objektifrealite Yıl önce
Her tarafa yazılacak bir söz. İnançli olmanızı yada inançsız olmanızı kimseye dayatmayin.
@ilmkorkmaz6084
@ilmkorkmaz6084 Yıl önce
Tek kelime ile efsane, devamını sabırsızlıkla bekliyoruz
@esraesra4496
@esraesra4496 Yıl önce
İlk 6 dk çok kıymetliydi. Program harika olmuş, teşekkürler 👏👏👏
@neslihansensoy4709
Sohbetlerinizden aldığım keyif ,tat ve haz bağımlılık yapıyor ve dozu artırmak istiyorum 😅.
@mervgul
@mervgul Yıl önce
çok sevindim görünce, diğer bölümler bu kadar geç gelmesin lütfenn
@mervegulyurduseven
Aaa nedensizce adaşımı görünce sevindim 💕
@mervgul
@mervgul Yıl önce
@@mervegulyurduseven sevinmen beni de sevindirdi 🤭🤍
@mervegulyurduseven
@@mervgul 💜💜💜
@mervegulyurduseven
@@mervgul 💜💜💜
@MujganDefneSevketbeyoglu
Harika bir konsept olmuş 👊
@Emre-fq3gc
@Emre-fq3gc Yıl önce
Sonunda beklediğimiz bölüm.. 🎉
@cansuyu9887
@cansuyu9887 Yıl önce
En keyif alarak izlediğim seri bu. Gerçekten her dakikası dolu dolu geçiyor. Ellerinize ,emeğinize sağlık.
@-ertugrul-
@-ertugrul- Yıl önce
Hocam müthiş adam, böyle insanları bulma konusunda Flu TV inanılmaz iyi iş çıkarıyor 👏🏻🧿💯
@veysisitilci7697
Teşekkürler,zevk ile izliyorum.Sağ olun…keşke daha sık sürdürseniz…..
@bahattinozturk4195
Tek kelimeyle harikaydı.. Emeklerinize sağlık...
@savaskoseoglu56
@savaskoseoglu56 Yıl önce
Çok keyif alarak dinlediğim bi bölümdü tekrar tekrar dinleyeceğim ❤
@ezgikocak7457
@ezgikocak7457 Yıl önce
En sevdiğim bölümlerden biri hiç bitmesin istiyorum dinlerken
@mahmutkoyuncuoglu6359
Harika bir video, anlatımınızdaki sadelik etkileyici. Teşekkürler
@tacmguler6310
@tacmguler6310 Yıl önce
Cami minaresinde paratoner gördüğümde din hakkında şüphelerim başlamıştı. O zamanlar lisedeydim. Artık çok sağlam ateistim.
@atillaylldiz5081
kanka çok güldüm ama ayrıca sivri zeka bir tespit tebrik ederim
@HomoDarwinus
@HomoDarwinus Yıl önce
Dostum ben de ateistim ama yorumuna patladım ahahaha o ne ya öyle? Cami minarelerinde paratoner olur yani bunun nesi ilginç ki?
@gulizgundar6774
@gulizgundar6774 Yıl önce
Ayrıca depremde yıkılmaması içinde saglamlastiriyorlar kendilerini sağlama alıyorlar
@masalgunes9585
@masalgunes9585 7 aylar önce
Bana bu tam olarak islam dininin akli ve mantigini hatirlatti nedenine geleyim. Dua edersin ayni zamanda onlemini de alirsin. Kisacasi esegi saglam kaziga baglamak zaten onerilir dinde sevgiler🤗
@serdaralanoglu5998
@serdaralanoglu5998 7 aylar önce
Allah evine niye yıldırım yollasın??!!??
@teknoditecnology
Çok faydalı ve bilgilendirici bir video olmuş tebrik ederim.Videolarınızın devamını bekliyoruz..
@GokhanSonmez
@GokhanSonmez Yıl önce
Volkan Ertit'i yeniden izlemek, dinlemek harikaydı. Teşekkürler.
@kvanck5774
@kvanck5774 Yıl önce
Richard Dawkins'in "boşlukların tanrısı" kavramı çok doğru. Her bilinmeyende Tanrı'yı aramak sadece çaresizlikten kaynaklanıyor. Çareyi bulduğun an Tanrı işlevsizleşiyor. Bununla gerçek felsefi bir Tanrı arayışını iyi ayırt etmek gerekiyor.
@onurkarakoc2383
@onurkarakoc2383 Yıl önce
Tanrı varsa bilinmezlik muhakkak olacaktır diye düşünüyorum.
@kvanck5774
@kvanck5774 Yıl önce
@@onurkarakoc2383 Biz insanların anlam dünyasında "Tanrı" olarak adlandırdığımız tarifin ötesinde bir gerçeklik olmalı. Bizim tanrı, ilah vs olarak adlandırdığımız kavram sonuçta insan özellikleri atfedilen, öfkelenen, seven, ceza veren, ödül veren bir varlık tasavvuru. Böyle bir tanrının var olmadığını düşünüyorum. Evrenin asıl kaynağının ne olduğu konusunda neyi bilmediğimizi bile bilemiyoruz. Agnostik olmak en doğal olan.
@onurkarakoc2383
@onurkarakoc2383 Yıl önce
@@kvanck5774 benim bildiğim yaratıcı kavramı biraz daha farklı dostum. Var olan bildiğimiz en üstün varlık insan. İnsan olarak bu düzene en yakın bir düzenek kurabilir miyiz sence. Bırak ki ecizligin en dibi olan hiçlikten böyle bir yapı düzenek ortaya çıkartmak mümkün olsun.
@DenizKoksal.
@DenizKoksal. Yıl önce
@@onurkarakoc2383 peki tanrıyı kim yarattı? Tanrının yaratılmaya ihtiyacı yok, o ezeli ve ebedi değilmi. O halde bu özellikler evrenin kendisi içinde geçerli olabilir, yani evren yaratılmadan ezeli ve ebedi sonsuz bir kısır döngü içinde olabilir. Herşeyi yaratan bir tanrıya ihtiyaç duyuyorsanız tanrıyı yaratan bir tanrı da olmalı...
@onurkarakoc2383
@onurkarakoc2383 Yıl önce
@@DenizKoksal. Dostum bu konuda sana katılmıyorum. Görüşünde izlediğin yol mantıklı ama evrenin sonsuz olmadığını başlangıcı olduğunu biliyoruz zaten. Ha şunu dersen anlarım bu bilimsel bulgular henüz eksik olabilir aslında yeterince araştırılsa belki de evrenin sonsuz olduğu isbatlanabilir dersen o zaman bende sana o mantıkla evrenin tanrı olması gerektiğini söylerim.
@smtylcn9400
@smtylcn9400 Yıl önce
Volkan Bey'in sesini Yekta Kopan'ın gençliğine benzettim 😁 Çok net bir şekilde insanlığın nasıl dine bakışının değiştiğini gördük. İlker Hocama ve Volkan Bey'e tekrar teşekkür ediyoruz. Yoksa siz hala sekülerleştiremediklerimizden misiniz 🤔
@sanatkafasi
@sanatkafasi Yıl önce
gerçekten yekta kopan'a çok benziyor ses tonu
@crimean1472
@crimean1472 Yıl önce
Devamını bekleriz, elinize sağlık. Çok hızlı geçişler bazen zorluyor. Pozitif bilimci bir akademisyen olarak bir katkıda bulunmak istiyorum. Bilim yaparken mutlaka bilimsel veriler kaynak alınıyor ancak unutmayın ki 50 önceki bilimsel teoriler, hipotezler belki artık yok, yeni verilerle onları çürüttük. Bilim dinamik bir süreçtir, gelecekte bugün kü bazı çıkarımların yanlış olduğunu bulacağız, göremediklerimizi görebileceğiz belki. Göremediklerini, ölçemediklerini inkar etmek bilimsel bir yaklaşım değil bu noktada, X ışını, gamma ışını, Andromeda galaksisi vb örnekler var. Evren'in içinde küçücük bir noktada ve kısacık zaman aralığındaki hayatımızın değerini bilmek lazım, inanının makro ve mikro alemde ne kadar az şey bildiğimizi yeni bilimsel verilerle daha da iyi anlıyoruz.
@alpertungaozdemir
Videonun 34:37 kısmında beni benden aldın Volkan Hocam, bir gün bunun tüm insanlar için sıradan bir yaşam pratiği olması dileğiyle.
@fatih.fatma.
@fatih.fatma. Yıl önce
Muazzam bir konuşma sonuna kadar dinliyorum masal dinler gibi devamını sabırsızlıkla bekliyorum.
@hurriyetbenzer1306
Teşekkürler!Yine harikasınız
@okuss5250
@okuss5250 Yıl önce
İstanbul depremi gördüm ben de dün rüyamda, bugün de bu içerikte lafı geçmesi kafamı karıştırdı, farkındalığa herkes sahiptir umarım, herkesin kabusu olması gerek.
@muco129
@muco129 Yıl önce
Oldukça netameli konulardan biri, teşekkürler...
@OnurErenElibol
@OnurErenElibol Yıl önce
Gerçekten mükemmel bir sohbet olmuş. Volkan hocamla oturup saatlerce muhabbet etmek isterdim. 👏🏻
@wamedeusm
@wamedeusm Yıl önce
İlker, her zamanki gibi on numarasın...
@anakin784
@anakin784 Yıl önce
Harika bir program. Emeğinize sağlık beyler.
@meryemt.7531
@meryemt.7531 Yıl önce
İlk videoyu izlediğimden beri merakla bunu bekliyorduum 💃
@tanvolkan
@tanvolkan Yıl önce
Çok değerlisiniz. Teşekkürler.
@admin964
@admin964 Yıl önce
Yine çok güzel bir bölümdü, anlık olarak 98lere gidip geldim, gerekli miydi gereksiz miydi aklımda deli sorular...
@sinanaydinnet
@sinanaydinnet Yıl önce
çok başarılı, kaliteli, teşekkür ederiz.
@oguzhanizgi7222
@oguzhanizgi7222 Yıl önce
Kesinlikle çok faydalı harika bir seri, devamını bekliyorum:)
@mahmutyoldas6105
Erkcan hocadan sonra en sevdiğim programınız oldu. Devamını bekliyoruz
@serjio3339
@serjio3339 Yıl önce
Bu hocamız daha çok gelsin. Hep gelsin 👍
@ilaydagulerr
@ilaydagulerr Yıl önce
Volkan Bey'in naifliğine bayıldım. Lütfen serinin devamı gelsin
@kymetdogan833
@kymetdogan833 Yıl önce
Sonunda geldi ikinci video 🥳
@yamillayicov7256
Okumus,gormus,gezmis akilli guzel insalari dinlmek gercekten bir baska oluyormus...elinize,emeginize saglik
@ugurenesustundag
Mükemmel bir video. Emeğinize sağlık.
@cosmos_ambience
@cosmos_ambience Yıl önce
Volkan Bey inanılmaz saygın bir insan belli. Bilgi birikim inanılmaz. Lütfen çok daha fazla video gelsin İlker abey
@lysander111
@lysander111 Yıl önce
One of the best... Devami gelmeli. Bu arkadaş yeni yildiz..
@Yamtar42
@Yamtar42 Yıl önce
çok teşekkkür ederiz değerli doğru katkılarınızdan dolayı dogmatik yanlış ve doğrulardan daha uzak bir toplumda görüşmek üzere umarım türkiye bunu başarabilir.
@papaydin
@papaydin Yıl önce
Harika bir seri. İnancını dayatan insanlar inançlarını inanç olarak değil, mutlak doğrular olarak görüyor olabilir. İnancına göre inancı dayatmak, inanmayanların çeşitli cezalar vermek de şart koşulabiliyor.
@emrerme
@emrerme Yıl önce
Bu bildirime çok sevindim ilk video harikayfı bu da güzeldir
@akuLi54z
@akuLi54z Yıl önce
Çok teşekkür ederim hepinize iyiki varsınız ❤
@jeuxhome
@jeuxhome 10 aylar önce
volkan hocayla daha çok video bekliyoruz. insan katılsa da katılmasa da dinlemesi çok zevkli ve verimli. videolar daha uzun olsa keşke.
@alibulur8494
@alibulur8494 Yıl önce
İlker hocam size hayran olmamak çok zor. Fanınızım. 👏👏👏👏
@bulenteroll
@bulenteroll Yıl önce
Ağzınıza sağlık teşekkürler Sevgiler saygılar
@mervegulyurduseven
05:08 hocam meşrulaştırmak deyince bilimle dini doğruladığımı fark ettim. Örneğin kuranın, insanlığın alak denen pıhtıdan geliyor dediğini izleyip embriyo kavramının Kuran'da geçtiğini öğrenmiştim. Çok mutlu olmuş ve inancım artmıştı. Ya da kuranın evrenin oluşumunu açıkladığının iddia edilmesi vs inancı artıran şeyler. Sonra baktım ki adı üstünde inanç yani ben inanıyorsam var inanmıyorsam yok tamamen bireysel bir şey. Bu arada hocanın nezaketi ve her şeyi önce eşine söylemesi çok hoş
@murataytekin1302
Mevzu burda yanlışlanılamaz kusursuz doğru olduğu iddia edilen bir kitabın bilimle çelişen bir şey içermesi, bilimle dini ayırırsan sorgulama kısmı nerde olacak neyi referans alacaksın, cidden yanlışsa bunu nasıl farkedeceksin, adam bildiğin fazla kurcalamaya gerek yok yanlışlayacak bir bilgi çıksa da diyor, bu dogmatik bağnaz bı yöne götürür saçma bakış açısı üstünü örtmek gibi
@umutsuzgenc8069
@umutsuzgenc8069 Yıl önce
@@murataytekin1302 bilimle çelişen yeri neresiydi? Araştırmak istiyorum
@lovv.profile
@lovv.profile Yıl önce
şakamı bu
@kurtulanadam
@kurtulanadam Yıl önce
İnsan pıhtıdan oluşmaz. Regl kanının, meni ile bebeğe dönüştüğünü sanan Arabın hikayesidir bu. Pıhtıdan embriyo anlamı çıkarmak için, ciddi şekilde eviriyor olmak gerekir ayetleri. Kuran evrenin oluşumunu açıklamaz. Evrenin genişlediği teorisi ortaya atıldıktan sonra ayet o şekilde bükülmüştür, bazıları tarafından. Bu teoriye kadar, 1400 yıl boyunca "biz genişlik sahibiyiz" ayeti, "herşeye gücümüz yeter, dara düşmeyiz" olarak anlaşılmıştır.
@HomoDarwinus
@HomoDarwinus Yıl önce
Kuran'da bilimle çelişen onlarca ayet var onları da görüp "aaa bu kitap insanlar tarafından yazılmış" diyor musun? Çoğunuz demiyor çünkü sadece görmek istediğinizi görüyorsunuz.
@alidal9044
@alidal9044 Yıl önce
2 Bölümdür takip ediyorum. Çok keyifli bir tartışma. Devamını görmek isterim.
@huletthe523
@huletthe523 Yıl önce
Harika bir tartışma; tam yerinde argümanlar. Çok teşekkürler
@musaozturk9989
@musaozturk9989 Yıl önce
Volkan bey tam bir beyefendi Daha fazla dinlemek istiyoruz Teşekkürler
@cinselcuk
@cinselcuk Yıl önce
Emeginize saglik
@ibrahimnar521
@ibrahimnar521 Yıl önce
Lütfen bu program devam etsin
@ahmetalkan5868
@ahmetalkan5868 Yıl önce
Harikaydı. Sizleri daha sık görmeyi ümit ediyoruz hocam, evrim kosunundaki fikirlerinizi daha uzun dinleyebiliriz umarım. Tahayyülünüzdeki topluma ulaşılması için " çoğunluğun değil, herkesin" size yakın bir bilince sahip olması gerektiği kanaatindeyim. Pratikte birbirine ters düşen inanışlar, toplum düzeninin nasıl olması gerektiği gibi farklı fikirleri olan bireyler birbirlerinin hayatlarına fazlasıyla müdahiller, bu konuda sizlere katılmıyorum ne yazık ki, gayet tabii sizlerde farkındasınızdır, ancak bu durumu tam anlamıyla anlatamadınızda olabilir, anlatılması zor bir durum çünkü. Sevgiler :)
@burgu.
@burgu. Yıl önce
Haftalardır beklediğim bölüm
@Ozancanbiber
@Ozancanbiber Yıl önce
Güzel program olmuş 👏
@RenaissanceIY
@RenaissanceIY 3 aylar önce
Nasıl güzel konuşulur, canlı örneği . Adam çok şeker 😊
@turk044
@turk044 Yıl önce
Harika bir yayın olmuş Düşündüren bilgilendiren 👍
@armoniyazilim
@armoniyazilim Yıl önce
Tek kelimeyle yine müthişsiniz.... 👋👋👋👋
@Tanj.with.
@Tanj.with. Yıl önce
Muhteşem gerçekten
@bpolat
@bpolat Yıl önce
Gerçekten çok kaliteli içerik. Teşekkür ederiz.
@muslimunlu6378
@muslimunlu6378 Yıl önce
harika sohbet her kesimden insanların dinlemesi gerekir teşekkürler
@mehmetsunca6461
@mehmetsunca6461 Yıl önce
Çok kaliteli bir tartışma olmuş teşekkür ederim
Sonraki