Karanlık

Nükleer Enerji - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Erkcan Özcan B04 

Flu TV
Abone ol 835 B
görünümler 897 B
50% 1

#NükleerEnerji #OlmazÖyleSaçmaBilim #ErkcanÖzcan #SerpilÖzcan
TÜM BÖLÜMLER İÇİN: bilim.flutv.online
Parçacık fiziği profesörü Erkcan Özcan bu hafta nükleer enerjiyi anlatıyor:
Atom bombası yapmak çok mu zor? Nükleer enerji faydalı mı zararlı mı? Fosil yakıtların yarattığı sorunlar çözülebilir mi? Yenilenebilir enerjilerden hangisi daha sağlıklı? Güneş enerjisi dünya için yeterli değil mi? Nükleer santral Türkiye'nin sonunu mu getirir? Çernobil felaketinde hesap edilmeyen şey neydi? Fukuşima Çernobil'den daha kötü sonuçlar mı doğurdu?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
00:00 Başlangıç
Union of Concerned Scientist'in nükleer enerji ile ilgili çekimser pozisyonu:
www.ucsusa.org/energy/nuclear...
15:08 Google mühendislerinin yenilenebilir enerjiyi fosil yakıtlardan ucuz hale getirme vizyonu ile hazırladıkları raporun özeti:
spectrum.ieee.org/energy/rene...
17:10 Fukushima felaketinin ardından IAEA'nın çıkarttığı teknik rapor:
www-pub.iaea.org/MTCD/Publica...
12:34 Almanya en geç 2038'e kadar kömür kullanan santralleri kapatmayı kanunlaştırdı:
www.dw.com/en/germany-approve...
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun.
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: / flutivi
Instagram: / flutv.online .
Serpil Özcan Instagram: / serpilozcantr .
. . . .
FluTV Discord: discord.flutv.me -- Kripto Destekleri için: 0x87a9538Af8f5f80371233951438b7faf9570B82C

Film ve Animasyon

katma

 

26 Şub 2024

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR : 1,4 B   
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
Bu seferki çok tartışmaya açık bir konu. Dileyen herkesin araştırabilmesi için kimi (yarı)teknik belgeleri videonun altına ekledik. Ancak sohbet biçiminde gittiğimiz için atladığımız noktalar olması kaçınılmaz. Yorumlarınızı ve eleştirilerinizi eksik etmeyin. * Greenpeace ve benzeri çevreci sivil toplum örgütlerinden ayrılıp nükleer enerjiye destek verenler olduğunu söyledim. Özellikle böyle konularda "birisi", "onlar", "kimileri" gibi sözcükler kullanmak bence sorumsuzluk oluyor, çünkü ne demişler diye araştırıp iddalarını somut verilerle karşılaştırmak için kim olduğunun belirtilmesi lazım. Maalesef çekim sırasında isimleri aklıma gelmemişti. Araştırmak isteyenler için buraya bir kaç örnek eklemek istedim: Stephen Tindale, Chris Smith, Mark Lynas, George Monbiot. * Konunun ne kadar ateşli olduğunu görmek açısından George Monbiot aslında enteresan bir örnek: 2010'da Mark Lynas'ı nükleeri desteklemeye başladı diye eleştirirken, 2011'de hem de Fukuşima felaketinden sonra kendisi nükleer enerjiye destek vermeye başlamış. 5 Ağustos tarihinde ekleme: * Uzman olduğunu belirten veya ima eden bir kaç izleyicimiz yorumlarda ayrıntılı bazı bilgiler sunmuş. Özellikle de @Atakanaslanov'un bir yorumunda dikkatimi çektiği ve bu videonun yayınlandığı tarihten bir kaç gün sonra yayımlanan kapsamlı bir rapor var, ülkemizin elektrik üretim kapasitesine yönelik. Raporu hazırlayan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi'nin direktörü Değer Saygın Bey ile de görüşme fırsatım oldu. Hem ona, hem de yorum yapan diğer izleyicilere teşekkür ediyorum. İlgilenen ve görüşünü araştırarak oluşturmak isteyen herkes için raporun bağlantısı: www.shura.org.tr/2030-yilina-dogru-turkiyenin-optimum-elektrik-uretim-kapasitesi/
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
8:53 RBMK yazılması lazımdı, RMBK yazıyor. :-|
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
24:16 Bir de radyoaktif boya maddesini ağızlarına alıyorlarmış gibi aktarmıştım. Daha doğrusu şöyle: boyayı sürmekte kullandıkları fırçanın ucunu sivriltmeyi dudaklarıyla yapıyorlarmış.
@kemalsunal9649
@kemalsunal9649 3 yıl önce
Bilim insanlarının çoğunun toplumu yönetmek konusunda eğitimlerini olmadığını biliyorum ama keşke veto hakları olsa özellikle bu gibi tartışmalı konularda direk devletler üstü kararları alabilseler.
@iyilikpenisi
@iyilikpenisi 3 yıl önce
www.wired.com/2007/11/co-founder-of-greenpeace-envisions-a-nuclear-future/
@borakaraca9788
@borakaraca9788 3 yıl önce
Nükleer enerji şu anki şartlarda kullanmak zorunda olduğumuz bir enerji bunun alternatifi ya kömür yakıp doğayı yok etmek yada enerji kullanmayıp medeniyeti yok etmek. karşı çıkanları anlayabiliyorum risk var diyorlar ama risk hayatın her alanında var. Riskli diye adım atmaktan korkup yerimizde saysaydık asla aya gidemezdik, risk her yerde var yolda yürürken ayağın kayıp düşüp ölebilirsin ne yapalım o zaman yürümeyelim mi? Umarım yakın zamanda ITER başarılı olur ve bu tartışma biter
@SoyalicSinan
@SoyalicSinan 3 yıl önce
Bize de bu videolar "yetmiyor". Daha da çok istiyoruz İlker hocam.
@kuntitircan9270
@kuntitircan9270 3 yıl önce
Lan enerji yok yok kapat söndüt
@sena-7934
@sena-7934 2 yıl önce
E o zaman bi zahmet boğaziçi fiziği kazanıver jsbsjsbnsbsj
@BagerAkbay
@BagerAkbay 3 yıl önce
Basit anlatmanın güzelliği budur! Hocam bir ara Fukushima'yı da anlatır mısın? Asıl tehlike dedin ama oraya girmediniz çok merak ettim.
@emrahkaracam
@emrahkaracam 3 yıl önce
Fukushima eski tasarım bir santraldi ama disiplinli, kurallara uyan bir toplum olarak bilinen Japonların elinde patlamış olması beklenmedik bir durumdu. Japonlar da basit bir tasarım hatasını göremedi. Reaktöre su pompalayacak jeneratörleri alçak bir yere koydukları için su bastı ve soğutamadılar.
@cansokullu
@cansokullu 3 yıl önce
Aslında tsunami için duvar kuruyorlar o duvarda 15m yüksekliğe kadar tutuyor daha yüksek bir dalga gelmiyecegini düşünüyorlar ama gelen dalga 20metre boyunda olduğu için jeneratörlere şu geliyor bu yüzden soğutma sistemleri çalışamıyor
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
Yanıtlar ana hatlarıyla doğru. Depreme dayanıklılık konusunda başarılı olmuşlar, reaktör binasında en ufak sorun olmamış. Üstüne üstlük depremler ölçülmeye başlandığından bu yana tarihteki en yüksek şiddetteki dördüncü, Japnya'daki de en yüksek olan deprem olmasına rağmen dayanmış yapı. (Öte yandan çeşitli destek binalarında hasar olmuş. Hatta kimi teknik çizimlerin ve projelerin vs. alınması için hasar olup boşaltılmış binalara geri girmek zorunda kalmışlar.) Ancak gelecek tsunamiye hazırlıksız yakalanmışlar. Tsunami gelip de olaylar beklenenden farklı gelişmeye başlayınca ise ciddi sorunlar olmuş. Farklı reaktörlerde farklı sorunlar ortaya çıkmış, bunları koordine edememişler. Yükselen buhar basıncını boşaltmak için gereken sistemin dışarıya buharı atıp atmadığını kimse gidip gözle kontrol etmemiş mesela, zarar görmüş sensörlerden gelen okumaları kontrol etmemişler. Farklı işlemler için ayrı ayrı AC ve DC elektrik gerilimi gereken bir sistem olduğu için belli cihazlara güç vermekte zorluklar yaşamışlar. Yani genel olarak kanaatim şu: kendilerini sorun çıkmayacak şekilde çok iyi hazırlamışlar ama beklemedikleri bir durum gerçekleştiğinde acil durum planları çok zayıf kalmış. Hâlâ da bunun derdiyle uğraşmaya devam ediyorlar, yer altı sularına radyoaktif kontaminasyon olmasın diye kaç yıldır uğraşmaya devam ediyorlar.
@iyilikpenisi
@iyilikpenisi 3 yıl önce
Sendai depremi dünyanın görmüş olduğu en büyük 4. deprem. Japonya kıtası 1.5 metre yerinden oynuyor. Dünyanın ekseni 10 santim yayıyor. Tsunami ve deprem nedeniyle 20 bin kişi hayatını kaybediyor. Fukushima Daichii Nükleer santrali ve radyasyon sebebiyle kazanın 9. yılında hayatını kaybeden insan sayısı bir. Rakamla 1.
@abdulahzengin151
@abdulahzengin151 3 yıl önce
@@randomhuman5525 tsunamı kıranlar yapıda ancak o kadar yüksekten gelecek bir tsunamı hesaba katılmadı
@sedirik
@sedirik 3 yıl önce
Bilgisini sadelestirerek aktarabilen, dile kabiliyeti olan, sesini, tonlamasini iyi kullanan, basarili bir bilim insani gercekten leb-i derya. Dinle dinleyebildigin kadar.
@crystaloffrost
@crystaloffrost 2 yıl önce
vücut dilinden ve gözlerinden bu kadar iyilik saçılan başka bir insan var mı ya :).. keşke bütün fizik, matematik, kimya hocaları böyle olsa :)
@moktar22
@moktar22 3 yıl önce
sonunda rekatorun nasil patladigini unutamayacagim bir aciklama geldi. ilk defa tam anlamiyla anlamis olabilirim :)
@eyupdeger
@eyupdeger 3 yıl önce
Çernobil'i ve orada neler yaşandığının teknik kısımlarını hiç anlayamamıştım bu video gayet açıklayıcı olmuş. Çocuk sahibi olmayarak, mümkün olduğunca az tüketerek, küçük ve sade bir evde yaşayarak, bisiklete binerek, herşey dahil otel yerine deniz kıyısında kamp yaparak dünyaya katkıda bulunmaya çalışıyorum. Doğru yolda olduğumu görmek motive etti. Kıymetli bilgiler için çok teşekkür ederim.
@denizyeter3571
@denizyeter3571 3 yıl önce
Bu Erkcan hoca bi beni mi hipnotize ediyor??? Ya adamdan gözümü ayıramiyorum😃😃 adam çok iyi bir bilimsel anlatıcı 😉
@SoyalicSinan
@SoyalicSinan 3 yıl önce
+1
@gursahteacher
@gursahteacher 3 yıl önce
+2
@burakkara864
@burakkara864 3 yıl önce
+3
@osmanosman4734
@osmanosman4734 3 yıl önce
+4
@osmanosman4734
@osmanosman4734 3 yıl önce
Birşey kaciririm diye yorumları bile okuyamıyorum.
@ActivussTV
@ActivussTV 3 yıl önce
Türkiye'nin en kalilteli en entelektüel kanalı bu sanırım. Olmuş be İlker Abi yapmışsın sen bu işi!
@turker2023
@turker2023 3 yıl önce
Oytun Korona Hoca’dan Erkcan Hoca’ya. Flu Tv’nin müthiş gelişimi 😁
@dirigeant
@dirigeant 3 yıl önce
Aslinda nukleer enerjiye karsi olmanin tek mantikli sebebi santrali yapacak ve yonetecek olanlara guvenmemek. Fakat bu da gozardi edilebilecek bir konu degil. Ehil olmayan ellerde en basit islerin bile becerilemedigi bir ortamda hata affetmeyen ve sonuclari cok agir olacak boyle bir is yapmak riski cok arttiriyor.
@ismetfurkan97
@ismetfurkan97 2 yıl önce
Nükleer santrali Ruslar yönetecek . Güvenmeme sebebin nedir . AA dur ben söyliyim iliklerine kadar kör bir muhalifsin . Tek sebep bu
@alsansakrack9362
@alsansakrack9362 2 yıl önce
@@ismetfurkan97 Peki o zaman neden Akkuyu'da nükleer santralle edilecek enerjinin Cent/Watt ücreti o paraya kurulabilecek bir solar energy sisteminden 3 kat daha pahalıya gelicek bize. Ve nükleer atıklar Rusya'ya gönderilecek deniyor, cidden gönderilecek mi? Yoksa muhafazakası Türkiye'de hangi koşullarda yapılacak? Çünkü bilmiyorum biliyor musun 1993'e kadar ülkeler nükleer atıkları okyanus diplerine döküyordu. Ha bunu geçtim, geçen Ağustos'da termik santral yangınlara teslim oldu. Bu niye olmasın, ha diyorsan çevresindeki ağaçlar büyük bir alan dahilinde kesilecek eee? Hani çevre dostuydu? Hadi onu da geçtim, Türkiye'nin hala baraj potansiyeli bitmemişken aynı bütçe niye Hes'lere ayrılmıyor. Sonuçta Türkiye'de Heslerden elde edilen enerji geçen yıl %28 civarındaydı. Veya Güneş Enerjisine niye aktarılmıyor, çok daha ucuz? Yani bunları hiç sorgulamadan konuşmak kolay ya. Ha bir de Türkiye Uranyum açısından fakir bir ülke belirteyim yani. Bir de alınan uranyumun temizlenmesi filan ohooo.
@derwysh
@derwysh Yıl önce
Siz ne şahane bir insansınız İlker Hocam , Saygılar ve Sevgiler.
@gorkemoge
@gorkemoge 3 yıl önce
Arkadaşlar, enerji bütçesi ve nükleer enerji konusunda ortada bir yanlış anlaşılma var: Mesele nükleer enerji kullanalım-kullanmayalım ya da fosil yakıtları kullanalım-kullanmayalım meselesi değil. Mesele, enerji araştırmalarına daha fazla ar-ge ayırıp daha verimli enerji biçimleri ve teknolojileri icat edelim, bu yapılmıyor. Mevcut nükleer enerji imal etme yöntemleri, hocamızın söylediği gibi evde yapılabilecek ya da güvenle elde edilebilecek biçimde değiller ve yine hocamızın söylediği gibi siz mevcut yaşam dinamikleri ile fosil yakıt kullanımını bırakamazsınız. Çok daha güvenli, kolay, kullanılır enerji biçimleri keşfetmeliyiz. Ve Evet, arabam varken (ben motosikletle işime gidiyorum. Günümüzde en ucuz, en pratik, çevreyi ve atmosferi en az kirleten, trafik yoğunluğuna en az katkı yapan yöntem bu) metro ile gitmem. Ama metroda oturarak klimalı ulaşım sağlanırsa ve ayakta kimse olmaz ise, yani var olan toplam taşıma kapasitemizin 10 katını yaparsak ve metro çok daha konforlu, rahat olursa kimse araba kullanmaz gerçekten. Aynı enerji meselesi gibi dünyada kozmetik, fal, değerli takı-ziğnet, homeopati vs. gibi aslında tamamen gereksiz mecralara harcanan para enerji araştırmalarına harcansa önümüzdeki 30 yılda fosil yakıt kullanımı biter. Ama derdimiz bu değil. Konu yine aynı yere geliyor: Eğitim şart...
@acengiz3056
@acengiz3056 3 yıl önce
Adamlar arabanın arkasında siyah duman havalı duruyor diye egzoza filtre taktırmıyor sen ne diyorsun hocam, sorun türklerde maalesef eğitilmez bu hava atma kültürü gelişmişhalk.
@dubadub4208
@dubadub4208 3 yıl önce
Malesef kapitalizm boyle bir şey...
@muhammedisakavurkac6369
@@dubadub4208 bence insan böle bişey.
@oguzcanoguz5977
@oguzcanoguz5977 3 yıl önce
Öyle şapkadan çıkarak enerji üretilmiyor, üretilse bile kullanıma geçmesi onyıllar alır. Yanlış anlaşılma yok, nükleer enerji yada fosil enerjiden birini seçmek zorundayız. Yeni enerji kaynağı keşfetmek, bunlardan alakasız bir sorun. İşin gerçeği de, çoğu ülke fosil yakıt tercih ediyor ve küresel ısınma ile yavaş başlayıp gitgide artan bir şekilde öleceğiz fosil yakıtlar ile.
@cemaslan2791
@cemaslan2791 3 yıl önce
Bence ortada yanlış anlaşılma filan yok. Nükleer santralin(akkuyu) ülkeye yıllık katkısı 50 milyar dolar. Argeyi de şapkadan tavşan çıkarmak gibi görmemek lazım enerji kaynakları ve verimleri çok iyi bilinenin konular. Ve yenilenebilir enerjiye gayet tatmin edici yatırımlar oldu ve devam ediyor. Tabi Norveç'de dalgadan enerji üretiyorlar yeaaa tipolojileri için anlatacak birşey yok.
@suleymandaskn5349
@suleymandaskn5349 3 yıl önce
Erkcan bey gelmiş. Yine gelsin. Tekrar gelsin. Bir daha gelsin.
@uguruysal5841
@uguruysal5841 3 yıl önce
Erkcan Hoca sohbetleri muhteşem. Yüzlerce yenileri olmalı. Teşekkürler.
@Emrezxc
@Emrezxc 3 yıl önce
11:24 hocanın övülünce tüm mimiklerinin değişmesi çok hoş :)
@sacid2503
@sacid2503 3 yıl önce
muhteşem bir sohbet olmuş
@JonasEmre
@JonasEmre 3 yıl önce
Yenilebilir enerji alanına TRvid dan izlediğim videolar sayesinde ilgim arttı ve sevdiğimi fark ettim, bugün lise bölüm tercihleri açıklandı yenilebilir enerji alanı olan başka bir okula gidiyorum arkadaşlarımı bırakıp🙃
@senaa.23
@senaa.23 3 yıl önce
Programın özeti: Yetmiyor :(
@zamangezgini6389
@zamangezgini6389 3 yıl önce
Teşekkürler Flu Tv ve Erkcan Hocam.
@fatosteacher
@fatosteacher 3 yıl önce
Erkcan hocam’ın derslerinin ne kadar keyifli olduğunu unutmuşum. Lütfen videoların devamı gelsin. Dönem başlayınca bu videoları öğrencilerime izleteceğim 🙋🏻‍♀️
@eylemakyldz5526
@eylemakyldz5526 3 yıl önce
Hayranlıkla dinliyorum.
@corydon7
@corydon7 3 yıl önce
bu adamı seviyorum ve ülkem de ne güzel insanlar var diyebiliyorum
@minegoktug3541
@minegoktug3541 2 yıl önce
inanılmaz tatlı bir hoca. anlatması tepkileri inanılmaz güzel. teşekkürler hocammm
@Ezel1
@Ezel1 3 yıl önce
Erkcan hocam sizi dinlemek, izlemek büyük bir ayrıcalık. Dört gözle formatın gelecek videolarını bekliyorum☢
@berdogan0
@berdogan0 3 yıl önce
Erkan hocam kesinlikle bir youtube kanali acmalasiniz boyle degerli bilgilere ihtiyacimiz var.
@dugunevitefcisi3784
Hocam nükleer enerji basite indirgenerek ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Helal olsun, ellerinizden öpüyorum. :D
@ilker3591
@ilker3591 3 yıl önce
11:25 gerçekten de diziden daha açıklayıcı oldu. Aydınlandım. Ellerinize sağlık
@mertcankose5079
@mertcankose5079 3 yıl önce
En keyifli sohbetlerden biriydi bence, çok teşekkürler
@yldrmsayargil2740
@yldrmsayargil2740 2 yıl önce
Zevkle izledim, teşekkürler 🌹🌹🌹❤️❤️❤️
@semihalan3270
@semihalan3270 3 yıl önce
ya hocam sen ne kadar tatlı bir insansın. Dinledikçe dinleyesim geldi. Egodan uzak, bilmediğine bilmeden konusamam diyen nadir insanlardan. Videoların devamını istiyoruz. Böyle samimi sohbete buda böyle samimi bir yorum olsun. hocamız bize biraz daha kuantum anlatsın, biraz daha enerji konusunda derine insin, biraz daha cern anlatsın.
@muzaffergostak193
@muzaffergostak193 3 yıl önce
Paylaşım için teşekkürler güzel anlatım.
@onurorkunturkmen5913
Bunu bari bitirmeyin adam çok iyi anlatıyor . Ağzınıza sağlık hocam .
@TheBerkAkbulut
@TheBerkAkbulut 3 yıl önce
Şu zamana kadar izlediğim fizikle ilgili en güzel seri. Hem çok basit hem çok teknik. Her bilgi seviyesindeki insanın keyif alacağı bir sohbet. Patreondan destekçiniz olduğum için gurur duyuyorum yaptığınız işlerle.
@azizklc7934
@azizklc7934 3 yıl önce
Hocam bu seri sizinle devam etmeli ağzınıza sağlık insana bildiği şeyleri bile tekrardan araştırtma hissi veriyorsunuz
@berkantguler75
@berkantguler75 3 yıl önce
Ben böyle güzel bir anlatim görmedim, merak ettigim cogu şeyi cok net sekilde anladım. Sizlere çok teşekkür ediyorum🙏
@hazarzekiri2794
@hazarzekiri2794 3 yıl önce
Bu platformda oldugu gorsel aciklamalara benzer sekilde Tarih platformunda da tarihi kisiliklerinin fotograflarini ve olaylari gosterirseniz cok daha guzel olur.
@semiha39
@semiha39 3 yıl önce
daha çok video gelsinn... bilimi sevmeye ve anlamaya başladım sayenizde ...
@deepblue2250
@deepblue2250 3 yıl önce
Erkcan hocam, degerli zamaniniz icin tesekkurler.
@alitutkun8152
@alitutkun8152 3 yıl önce
Özcan Bey. Benliğinize bayıldım. Bu ne yüce bir şahsiyet böyle. Bütün öğretmenlerimiz. sizi örnek almalı.Saygılarımla.
@emrahokumus2832
@emrahokumus2832 3 yıl önce
Güzel üslup ve doğru analojilerle en korkutucu konulardan biri bile ne güzel dinleniyor/anlanıyor. Ağzınıza sağlık, devamı umarım gelir.
@efezeybek4226
@efezeybek4226 3 yıl önce
yine dolu dolu bir program. tesekkürler
@cerenkavak3441
@cerenkavak3441 3 yıl önce
28:40 dan sonrası öldüm gülmektennn 🤣 Harikasınız 😍
@alex70max
@alex70max 3 yıl önce
Harika bir program yapilmis. Emegi gecenlere tesekkurler
@ahmetkocarslanli3840
Bolumu izlemeye gülümseme ile başladım, kahkaha ile bitirdim. Cok faydalı bilgiler basit bir sekilde izah ediliyor. Tum teorik pozitif bilimciler aslinda en onemli ruhani gorevliler. Yaratim, yaratilisi algılama yönünde gecen bir omur. Minnet ve saygı duyuyorum sizlere. Teşekkür ederim.
@codnametiger5449
@codnametiger5449 3 yıl önce
ŞAHANE AÇIKLAMA GÜZEL VİDEO ELİNİZE EMEĞİNİZE SAĞLIK
@3RC4N
@3RC4N 3 yıl önce
Helal Olsun.... Erkcan Hocan hayran kaldım size.
@erenkanbak5205
@erenkanbak5205 3 yıl önce
Şahane anlatım.
@haruner_
@haruner_ 3 yıl önce
Yıllarca nükleer enerji çevreyi kirletir diye öğretildi. Sizin de dediğiniz gibi normal çalışan bir nükleer santral çevreyi kirletmez. Her enerji tesisinde olduğu gibi riskleri var tabi. Gidip de deprem bölgesine nükleer santral kurmamak lazım.Nükleer enerjinin çevreyi kirletmeyen bir şey olduğunu Cities Skylines isimli bilgisayar oyunundan öğrenmiştim.
@canusta4095
@canusta4095 3 yıl önce
Ben de Civilization oynarken öğrenmiştim aynı durumu. Oyunda Sanayi Devrimi İngiltere'si gibiydim. İçimdeki çevreci bu durumdan nasıl kurtulurum diye düşünürken çözümü nükleer enerjide bulmuştum.
@mehmetemingecer236
@mehmetemingecer236 2 yıl önce
Nükleer enerji, “çevreyi kirletir.” Bitti.. Geçtim, binlerce yıl, saklanması gereken pislik “atık” larını, Santralın, kendisi zaten, ATIK.. Torunlar, üçyüz yıl sonra, O santralı kaldırmaya kalksalar, pisliğinden, yüzlerce yıl yanına bile yaklaşamıyorlar… Neresi, çevreci???? Nükleer enerji mi arıyorsun…?? Bu pislik, ve modası geçmiş, az gelişmiş ülkelere kakaladıkları, FİZYON santrallarını GEÇECEN… FÜZYON SANTRALI KURACAKSIN.. Adına “TAKOMAK” diyorlar.. Çevreci, patlama riski yok, atık riski yok, yakıt problemi yok(Döteryum-AğırSu-H2O2) üstüne üstlük Fizyon santrallerinin 5-10 KAT FAZLA ENERJİ elde ediyorsun… (Fizyon santrali nin bombası, Atom bombası- Füzyon santralinin bombası, Hidrojen bombası-- Hidrojen bombalarını; ABD ve RUSYA, 60 larda sadece birer kez patlattılar.. Deneyi Takip eden bilim adamlarının, götü-tavana vurdu, hiç biri nin de, ikinci kez patlatmaya götleri yemedi..) Bu santrallerin tek problemi, henüz hiç bir ülke bu takomakları, henüz kuramadı… Amaaaaa… Önümüzdeki 15-20 yıl içinde, kesinlikle bu teknolojinin elde edilerek Takomakların, kurulacağı düşünülüyor.. Biz niye bekleyemedik ki?????? Bunu Bana, aklı başında bir bilim adamı sebebini anlatabilir mi?? Anlatamaz.. ( Çin , bir prototip yaptı ve faaliyete geçirdiler.-Geçen yıl Gazetelere, Çin Güneş enerjisi üreten santral yaptı, diye belki gözünüze çarpmıştır. Hah işte o, bir Takomak prototipiydi.) (Not: CERN de bu işlere bakıyor, Çünkü bu takomaklar hızlandırıcı prensibi ile çalışacaklar..) Bilmem anlatabildim mi??
@OyuncununOdasi
@OyuncununOdasi 2 yıl önce
@@mehmetemingecer236 O zaman senin dışında ki düşünen bu kadar bilim adamı geri zekalı oluyor bence başa sar tekrar izle.
@mehmetemingecer236
@mehmetemingecer236 2 yıl önce
@@OyuncununOdasi Bravo, Füzyon geliyorken /Fizyon santralını 2021 de kurmak, Geri zekalılıktır.- Kapatsalar bile, Zaten Kendisi Atık olduğu için, yüzlerce yıl, dokunamayacakları o santral için, Torunlara, götümüzde pamuk-arkamızdan rahmet okutmaktır…. Güneşin/Rüzgarın/HES mi bitti?? … Bilim insanları/bilim yaparlar/politika yapmazlar… (Einstein ABD, gitsin Japonlara, soykırım yapsın diye Atom Bombası formülünü bulmamıştı. ( Hoş Einstein’ın acil yapın-patlatın, - yoksa Almanlar yapacak diye, ABD Başkanına yazdığı, aşağılık bir utanç mektubu var ya … neyse..) Japon lar(tıpkı Almanla ve İtalyanlar gibi) hala ve dahi ESİR, oldukları için, bu gün bile bunun hesabını soramıyorlar… (Bu üç ülkenin Orduları da-Kuvvetleri de.. Hala, ABD’nin, İZİN VERDİĞİ kadar ve büyüklüktedir.-Başlarında da Pentogon ataması General bulunur..) Öyle, ABD ye sormadan, etmeden, Uçak/tank/top/iha/siha da yapamazlar.. (Niye ki acaba?? paraları mı yok!!!! teknolojileri mi yetersiz !!!!!) Biz Bu Özgürlüğümüzün, farkında bile değiliz.. Adamlar bizi de esir edebilmek için- ancak, adam satın almak zorundalar - Ama o da Sürdürülebilir değil, Bir gün Ecevit çıkıyor, Bir gün Tayyip dönüyor, adamların peojeler. coz… - maliyete bakarmısın--- Ve her daim… Bize, Bu Hür Ülkeyi bırakıp giden, Büyük Öndere, Milyon Şükür.. Bir de adam gibi yönetebilseydik ya Ona da Neyse.. Alman, İtalyan, Japon olmaktan iyidir.
@sobe7705
@sobe7705 2 yıl önce
abi bu adamı çok seviyorum ya ömrün uzun ve sağlıklı olsun erkcan hoca
@karapitbull1
@karapitbull1 3 yıl önce
İnanılmaz keyifli olmuş! Emeğinize sağlık...
@arslanrasit
@arslanrasit 3 yıl önce
Bi ömür konuşsun, bi ömür dinlerim. Enfes biriymiş. Keşke arada kitap, makale ve belgeseller de önerse.
@mehmetkereminan4140
Çok iyi anlatıyorsunuz
@fatihkilic5850
@fatihkilic5850 2 yıl önce
Şahane.. Teşekkürler.
@michalangelo9457
@michalangelo9457 3 yıl önce
Richard Feynman var hocam bilir misiniz? :D
@owermars3334
@owermars3334 3 yıl önce
sorduğun adamın stanford'da phd'si var ...
@thenickbulamadim
@thenickbulamadim 3 yıl önce
çok güzel aydınlatıcı ve bilgilendirici bir sohbet olmuş .
@MuratUysal
@MuratUysal 3 yıl önce
Harika bir anlatı. Teşekkür ederiz.
@ozlemyldz829
@ozlemyldz829 6 aylar önce
Gerçek bir bilim adamısınız❤
@ersinbahadr6871
@ersinbahadr6871 3 yıl önce
harika anlatım
@songuldogru6540
@songuldogru6540 3 yıl önce
Çook keyif aldım dinlerken. Çok teşekkürler. Fizik videolarının daha çok olmasını rica ediyorum.
@cerenkavak3441
@cerenkavak3441 3 yıl önce
Erkcan Özcan hastasıyızz
@rnl8996
@rnl8996 3 yıl önce
benedict cumberbatch kadar değil heralde :)
@alpertugra6215
@alpertugra6215 3 yıl önce
Maşallah hocam çok güzel anlattınız
@Mesut_aydin
@Mesut_aydin 3 yıl önce
gerçekten çok güzel bir program Erkcan bey sosyal yönden de çok zeki birisi anlatımları bizim seviye indirişi çok yönlü düşünüşü takdire şayan programın uzun soluklu olmasını dilerim
@beacode2076
@beacode2076 3 yıl önce
.. olağanüstü bir anlatımdı bir bilim aşığı olarak hocamızı dinlerken ihya oldum. Çoook teşekkür ediyorum.
@sametbasaran8933
@sametbasaran8933 3 yıl önce
Bilimi bu kadar sade anlatan Erkcan hocamızla tanışma imkanı ve güzel sohbet için teşekkürler.
@orhunduranbas9467
@orhunduranbas9467 2 yıl önce
hocammm aynen devamm. anlam veremediğim bir çok şeyi anlayarak ayrılıyorum. Rabbim yolunuzu açık etsin.
@KaptaN76
@KaptaN76 3 yıl önce
Bilime aşığım ❤️ İlker bey’e soruları için, Erkcan bey’e cevapları için teşekkürler 👏👏👏 Soru nasıl sorulur? Bknz : İlker Canikligil Bu arada Oppenheimer’in “Now I am become Death, the destroyer of worlds” sözünü içeren konuşmasını kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. 28:14’den sonrası ❣️ Cern denilince aklıma hep Steins;Gate geliyor. Saçma sapan iftiralar atmak yerine, Zaman makinası icat etmiş bir örgüt kurgusunu izlemek daha eğlenceli.
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
Tavsiye için çok teşekkürler. Oppenheimer ile ilgili okuduklarım vardı ama olaydan sonra söylediğini aktardığı bir konuşma olduğunu bilmiyordum. Öneri üzerine youtube'da izledim. Çok acıklı ve insan olarak mahcup edici. trvid.com/video/video-iamM2iduPNw.html
@heliiminum
@heliiminum 3 yıl önce
Yaklaşık 2 yıl önce izlemişdim,unutmuşum.Oradaki kurumun da adı Cern miydi?
@KaptaN76
@KaptaN76 3 yıl önce
Heisenberg SERN diye geçiyordu galiba.
@KaptaN76
@KaptaN76 3 yıl önce
Semiramis Pekkan Teşekkür ederim
@emirklnc
@emirklnc 3 yıl önce
HYOOOOOOOOOOOOOIN KYOMA DA!
@cazzylady
@cazzylady Yıl önce
Çok özledik Erkcan hocamızı ..
@senizekin6876
@senizekin6876 4 gün önce
Erkcan Hoca yine harika açık ve net. fizik candır
@ozenakay1606
@ozenakay1606 3 yıl önce
Daha fazla istiyoruz
@hadigari7676
@hadigari7676 3 yıl önce
Erkcan Hocam, Bu izlediğim 2. videonuz, tek kelime ile muhteşemsiniz. Samimiyetiniz, içtenliğiniz, doğallığınız, konuştuğunuz herşey.... Akıl, mantık dolusunuz. İyi ki varsınız....
@omerfarukceylan9823
İyi ki youtubede sizin gibi insanlar da var. Teşekkürler
@cagdasin
@cagdasin 3 yıl önce
Erkcan Hoca inanılmaz güzel anlatıyor. İstanbul'da olsam dersine girmek için kapısına dayanırdım. Hoca konuşurken fizik ve felsefenin e kadar iç içe olduğuna tekrar tanıklık ediyorum. İnsana enerji neden yetmez? Neden alışkanlıklarımızı bırakamayız? İnsan neden güç ister? İnsan bencil midir? gibi temel felsefi sorulara da varıyoruz. Çok keyifli bir program
@hakantomasoglu6836
@hakantomasoglu6836 3 yıl önce
cani gonulden tesekkur ediyorum, tek tek emegi gecen herkes super bir ise imza atiyor🖖
@tahsinuyar88
@tahsinuyar88 2 yıl önce
Harikasınız 👏👏
@k.gunact1815
@k.gunact1815 3 yıl önce
Eğlenceli bölümdü teşekkür ederiz
@mustafatekmen404
@mustafatekmen404 3 yıl önce
Programı çok beğendim. Umarım devamlı olur.
@byTTechInnovative
@byTTechInnovative 2 yıl önce
ÇOK GÜLDÜM YAAA. SONUNA. ÖMRÜNÜZ UZUN OLSUN HOCAM, ÇOK DEĞERLİ BİLGİLERİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ. SAYGILAR.
@kaanbarkan
@kaanbarkan 3 yıl önce
Enerji de yatırım tavsiyelerinde olduğu gibi değerlendirilmeli. Ne der finans tavsiyesi verenler: "herşeyden biraz yatırım yapın sepetinizi çeşitlendirin." Enerjide de bu böyledir. her çeşit enerji kaynağını kullanmak ve elinde tutmak gerekir. Kimse enerjisinden vazgeçmek istemiyor ama her türlü enerji üretim şekline de bir kulp buluyor. rüzgar ve güneş santrallerinin de verimleri düşük ve kapladıkları alan çok büyük. organizasyonel olarak bakımları çok zor. ayrıca Türkiye'de bunların üretimi ya kısıtlı ya da yok. velhasıl. eğer Ruslar becerir de (ben projeye biraz hakimim bence zor) akkuyu santralini yaparlar ise derhal 4-5 santral daha yapılmalıdır.
@erencalti8151
@erencalti8151 3 yıl önce
Flu tv'de keyifle izlediğim en iyi videolardan biriydi :)
@ihsankeskin
@ihsankeskin 3 yıl önce
Yine esfane bir bölüm olmuş teşekkürler hocalarım
@filizkorkmaz
@filizkorkmaz 3 yıl önce
Hocayı çok sevdim yaa. Moderatörü dinlerken birden yüzü ifadesiz olup pür dikkat kesiliyor ya, bayıldım.
@0burak
@0burak 2 yıl önce
Yer çekimi konusunu lütfen uzun uzadıya alın sabırsızlıkla bekliyorum
@h.caglarkubilay2582
Hocalarım ağzınıza, emeğinize sağlık. Flu tv'nin tüm programları entelektüel açıdan zengin ve faydalı, heyecanla takip ediyorum fakat enerji tüketimi-ekonomik büyüme üzerine çalışırken iki güzel kaynağa da erişimimi sağlamış oldunuz. nasıl teşekkür etsem az. Yolunuz her daim açık olur umarım.
@devrimkorkmaz1342
@devrimkorkmaz1342 3 yıl önce
Merhaba. Bir elektrik mühendisi olarak müdahil olmak istedim. Sorun aslında enerjinin üretilmesi değil. Depolanması. Biz şu anda enerjiyi ancak "elektrik" formunda kullanabiliyoruz. Elektrik de maalesef depolanması çok pahalı ve efektif olmayan bir enerji türü. Ayrıca elektrik iletilmesi de son derece verimsiz bir enerji türü. Örneğin depolama için kullandığız pillerin maliyeti ve aslında işe yaramazi doldurması zor bir çözüm olması elektrikli araçların kullanılmasını yaygın olamıyor. Askeri uygulamalarda bu yüzden az ve az kalacak. Kısaca elektrik enerji kullanımı için tek form olarak kalacaksa tek çözüm enerji gerektiği yerde üretilip tüketilebilmeli. Yani terminatörün nükleer pilleri gibi :) Ya da elektrik yerine daha depolanabilir bir enerji türü bulmamız lazım. Bu söylediklerim yani depolama sorunu yüzünden hiçbir yerde güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi TEK enerji kaynağı olamıyor. Almanyanın yenilenebilir enerji kararı yanlış anlaşılmasın sadece YENİ nükleer santral yapmamayı, ek ihtiyaçları da yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi amaçlıyor. Yani sıkıyorsa kapatsınlar var olan nükleer santralleri. Kapatırlarsa en iyi alternatifler doğal gazlı tribünler. Onların da ısı radyasyonu ve karbon salınımı bir nükleer santralden kat kat kat fazla.
@alimali2120
@alimali2120 Yıl önce
****alternatifler doğal gazlı tribünler. Onların da ısı radyasyonu ve karbon salınımı bir nükleer santralden kat kat kat fazla.**** yazmışsınız . Doğalgaz yani metan gazı yakıldığında başlıca su buharı ve az miktarda karbondioksit açığa çıkar . Karbondioksit zaten bitki örtüsü tarafından tüketiliyor . Yani doğalgaz , hes'lerden sonra en temiz ikinci enerji kaynağıdır . ***ısı radyasyonu *** nükleer santralda olmuyor mu ?
@ozertamer210
@ozertamer210 Yıl önce
Baraj da bir bakıma elektrik enerji deposudur. Depoda su olarak durur, gerektiğinde elektriğe dönüştürüp kullanırsınız.
@alimali2120
@alimali2120 Yıl önce
@@ozertamer210 Bingoo . Şöyle söyliyeyim , Dağlarının tepesindeki bir gölü elektriğin pahalı olduğu saatlerde aşağı doğru boşaltıp elektrik üteten , ucuz olduğu saatlerde tekrar yukarı pompalayıp , para kazanan ülkeler var . Örnek : İsviçre . Doğalgaz temiz ama pahalı bir enerji kaynağıdır . Rusya dünyaya doğalgaz satıyor ama elektriğini doğalgazdan üretmiyor . Nüklerer sevdalılarına son söz ; Gelecek kuşaklara kaç yüz milyon yıllık kirli bir miras bıraktıklarının ayırdında değiller . Sayı saymayı bilmiyorlar . Yani matematik sıfır :)
@tugbaharmanda9733
Ya bu videoların devamı gelsin. Erkcan hoca güzel anlatıyor fiziği sevdiriyor
@selimerden4020
@selimerden4020 Yıl önce
Serpil hanım çok nahif bir insansınız. Keşke bencilce değil sizin gibi ince ve nazikçe düşünen insanlarla günlük hayatımda daha çok karşılaşabilsem.
@paladin4641
@paladin4641 2 yıl önce
Erkcan hocama bayıldım. Ağzınıza sağlık hocam.
@sevincyldrm6119
@sevincyldrm6119 2 yıl önce
Çok bilgilendirici bir bölüm oldu kendi adıma, emeğinize sağlık Erkcan Hoca ve Flu tv
@mihribanaltay3851
@mihribanaltay3851 3 yıl önce
Bu kadar keyifli bir nükleer enerji anlatımına denk gelemezdik sanırım :) Hocamızın mesleğini çok sevdiği ve hakim olduğu aşikar.
@iskenderyuceyurt
@iskenderyuceyurt 3 yıl önce
füzyon: ''bunu işe yarayacak hale getirmek prensipte mümkün, nasıl prensipte mümkün? - bunu zaten güneş yapıyor'' Erkcan Özcan süper hoca ya çok zevkli dinlemek
@MiracSATIC
@MiracSATIC 3 yıl önce
Cok iyi bir videoydu, yalin ve etkili bir anlatim yapti hocamiz :)
@yasin4781
@yasin4781 3 yıl önce
Erkcan hocaya hayran oldum gerçekten çok kaliteli bir insan
@serif7543
@serif7543 3 yıl önce
harika bir video olmu elinize sağlık
@elifaktas9188
@elifaktas9188 3 yıl önce
Ilker hoca tüm içeriklerde o kadar nokta atışı, konuyu farklı boyutlara taşıyan sorular soruyor ki birikimine hayran olmamak mümkün değil. Iyi ki youtubea "düşmüş."
@hakankomek3283
@hakankomek3283 3 yıl önce
Teşekkürler başarılar
@sahanabdil9926
@sahanabdil9926 3 yıl önce
Hocamız seslendirme sanatçısı olarak çalışmış mı ? Sesi çok tanıdık geliyor.
@erotopyaeros9920
Coook sevdimm bayıldım bu güzel insana.....
@EMOBILITE
@EMOBILITE 3 yıl önce
Hocam iyiki varsınız. Ne güzel akıcı konuşuyorsunuz 🙂
@trojen8304
@trojen8304 3 yıl önce
İzlerken sıkılmıyor insan. Alışık değiliz bu kadar kaliteli düşüncelere, kaliteli insanlara.
Sonraki
Mevzular Özel | Ümit Özdağ
44:09
Brawl Talk! The NEW Ranked Mode!
11:43
Maaşlara Büyük Zam Kesinleşti!!!
14:20
Loser Cleans The Dishes!
00:21
görünümler 13 Mn
Kaç para ?
0:59
görünümler 633 B
EN KOMİK KÜTÜPHANE OYUNU #5
25:45
görünümler 1,2 Mn