Karanlık

Mitolojilerdeki Benzerlikler | Ahiret, Kıyâmet, Kurban... (TEK PART) 

Diamond Tema
Abone ol 623 B
görünümler 556 B
99% 10 000 1

Bu video, daha önceden yüklemiş olduğum bazı videoların tek bir bölümde birleştirilmiş bir versiyonudur. İyi seyirler...
Kitabımı Şu Linkten Satın Alabilirsiniz:
D&R: www.dr.com.tr/Kitap/Agnostisi...
Kanala Destek Olmak ve Discord Grubumuza Katılmak İçin Üyelik:
KATIL: / @diamondtema
Sosyal Medya:
Instagram: diamondtema
diamond_tema
#Din #Mitoloji

katma

 

5 Ara 2022

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR : 1 176   
Diamond Tema
Diamond Tema 6 aylar önce
Kitabımı Şu Linkten Satın Alabilirsiniz: Tamadres: tamadres.com/agnostisizm-ve-ilahi-tragedya-imzali-diamond-tema-kitabi-244640-9786057092182
Batuhan Meriçoğlu
Batuhan Meriçoğlu 5 aylar önce
@ccc7616 ne alaka cici kardeşim müslümanlık en son gelen din değil mi nasıl müslümanlıktan kendilerine pay çıkardılar güzel kardeşim cici kardeşim
burak sorgun
burak sorgun 5 aylar önce
Kitap videonu izledim ne güldum ama kardeşim ,sen çok yaşa 😂😂😂 "bi agnomedyq mi ne cikmiş gencler o nu okuyup geliyor " diyorlar 🤣 anlattiklarini baska baska kitaplardan yillardir bende arastirip okuyordum,insanlara bunlari anlatmak ayri dert ,senin bu videon hem iyi olmus,direk tek video ile hepsini anlatiyor belgeleriyle,kitabini da merak ediyorum .calismalarinin basarilarinin devamini dilerim.
Selcuk Aydi
Selcuk Aydi 5 aylar önce
At kafadan bilgi yarışması
Cengiz Kahraman
Cengiz Kahraman 5 aylar önce
Seni dinledikçe bütün bildiklerimi unutarak çok farklı bakış açıları yakalıyoruz. Kafa karıştıran değil tam tersine neye niçin inandığını yorumlar yapabilmesi açısından eleştirinin önemini görüyoruz. Tekrar felsefesinin önemini anladık teşekkürler.
Obirbasogretmen
Obirbasogretmen 6 aylar önce
Diamond ın espiriyle karışık bilgi anlatmasına ve bunu ciddiyetini bozmadan yapmasına hayranım.100 metre geçince şuna rastlıyorsun ordan sağa geçince başka bir şey.Hem bilgisiyle diksiyonuyla etkiliyor hem de güldürürken düşündürüyor. Enteresan Cem Yılmaz değil miydi bu?
Saffet Yildirim
Saffet Yildirim 2 aylar önce
Diamond, oğlum harikasın, akılcı, bilimsel ve mükemmel ilişkileri açıklıyorsun. Bu ileri yaşımda sahip olduğum (ciddi bilgi birikimi ve muhakeme yapma) düşüncelerimi bu ortamda mükemmel bir şekilde açıklayan sen bu kayıtları oluşturmakla büyük bir katkıda bulunuyorsun. Bu kayıtları anlayabilecek insanlar ancak yorum yapabilen, ileri bir eğitim seviyesine sahip olan, ahlak ve akıl anlayışına sahip olabilenlerdir.
oznur pistil
oznur pistil 4 aylar önce
Yıllardır kendi kendime düşünüp sorguladığım ve mantığıma yatırdığım şeyleri o kadar güzel anlatmışsın ki..
Nuwanda
Nuwanda 6 aylar önce
O dönemlerde bilinen dünyanın çok ufak olmasından dolayı da, bu dinsel ve kültürel geçişler daha kolay olduğundan çok daha kolay ve daha hızlı dinler ortaya çıkıp insanlığa yayılıyordu. Coğrafi keşifler mucizeleri azaltarak, insanları doğruya daha çabuk ulaştırdı.
Caelo
Caelo 5 aylar önce
Din mitolojisinden olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum. Ama bu mitolojiye dair bilgileri bizimle paylaşmanız çok hoşuma gidiyor. Özellikle son din olduğu iddia edilen İslam mitolojisinde eskilerden kalma birçok şey bulunuyor. Bu alıntılar kaynak belirtmeden başka kitaplarda olsa ayıplanır ve belki de ceza alınırdı ama söz konusu kitap çok eski zamanlarda bu tür kontrol mekanizmalarının olmadığı bir zamanda yazılınca işler değişiyor. Bir şeye inanmak için bir sebebimiz olmalı. Var olduğunu iddia eden kanıtlamakla yükümlüdür. Yok olduğuna dair kanıt zaten yoktur, bu da kendi kendini doğrular. Yüzyıllardır milyonlarca kişi buna inanıyor diye bir şey gerçek olmak zorunda değil. Siz buna doğduğunuzdan beri inanıyorsunuz diye doğru olmak zorunda değil. Var olmayan bir şeye inanmayı seçeceksem LOTR evreni bana daha çekici geliyor. Var olmayan bir şeye inanacaksam seçeneklerim sonsuz. Ama gerçek herkesin kaldırabileceği bir şey değil. Yapamıyorlar.
Ali Sarıküt
Ali Sarıküt 5 aylar önce
Şöyle düşün televizyon kumandasından gelen sinyallerle değişen kanallara inanıyormusun halbuki kumanda sinyallerini ömrünün sonuna kadar çıplak gözle göremeyeceksin hiçbirzaman göremeyeceksin çünkü kabiliyetin buna yeterli değil ama sinyallere inanıyosun, burda görmek ve görülmek içinde bulunduğun evrendeki görüntü sistemi ve sendeki görme hissi ile alakalı
Caelo
Caelo 5 aylar önce
@Ali Sarıküt Televizyon kumandasından gelen sinyalleri kanıtlamanın birçok yolu var. Argümanınız yanlış. Bu sebeple yanlış sonuca vardığınızı düşünüyorum.
Ali Sarıküt
Ali Sarıküt 5 aylar önce
@Caelo doğru kanıtlama cihazlarla örnekleme yoluyla oluyor senin gördüğün bu cihazlardaki örneklenmiş hali bir resimle örneklenmiş hali gerçek hali değil gerçek halini hiçbi zaman bu hayatta göremezsin çünkü gözünün yeteneği ve görme hissin henüz buna elverişli değil. Madde var ama görme hissinin yeteniği buna elverişli değil evrende böyle çok madde ve şey var göremeyeceğin. Bunun gibi birçok şey var hayatında görmüyosun ve asla da göremeyeceksin ama varlığını bilip inanıyorsun. X ışınları, gama ışınları, röntgen ışınları gözünle göremezsin ama cihaz yoluyla örneklenmiş halini görüp varlığına inanıyorsun. Yani birşey tam görmek için ancak ondan olman lazım onun türüne dönüşmen lazım bunun için yaratılışta yerleştirilen yetenek ve kabiliyetlerini geliştirip kullanman lazım.
Caelo
Caelo 5 aylar önce
@Ali Sarıküt Cihaz yoluyla tanrıyı kanıtlayabildiğin zaman konuşalım. Elle tutulur kanıtlar öne sürdüğün zaman yanıt vereceğim. Yazdıklarınızın içinin pek dolu olmadığını düşünüyorum. Kendimi de tekrar etmek istemiyorum.
Ali Sarıküt
Ali Sarıküt 5 aylar önce
@Caelo Tanrıyı neden göremiyosun Allahü Teala zatının Kur'an'da nurdan olduğunu belirtiyor bu yüzden Onu göremiyosun, İncil'de de Tevrat'ta da. Onu anlamak ve görmek için felsefe çalışmanı öneririm, felsefe bu hayatı analiz etme yeteneğini sana kazandırır, felsefe kitapları Tanrıyı açıklar.
J Berg
J Berg 6 aylar önce
Videoların çok kapsamlı, gerçekten toplumu aydınlatıyorsun, yaptığın şey çok değerli bunu bil...
Goksel GENÇER
Goksel GENÇER 4 aylar önce
Tebrikler dostum. Seni dinlemek büyük keyif. Emeklerin için sonsuz teşekkürler.
Mutmain
Mutmain 5 aylar önce
Diamond tema sen ve senin gibiler daha fazla düşünmeye ve araştırmaya teşvik ediyor insanlari ve İslamiyete hizmetiniz çok büyük tebrik ederim.
Aristoteles
Aristoteles 5 aylar önce
Değerli bilgilerini bizlere aktardığın için teşekkür ederim Diamond. Beni araştırmaya teşvik ettiğin için, kaynaklarını paylaştığın için, benliğimi gün yüzüne çıkarmama yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim. Bu 2 saatte anlattığın şeyler saatlerce araştırıldıktan sonra böyle 2 saatlik bir ürün haline gelen şeyler, değerli vaktini bizlere bir şeyler öğretmek için harcıyorsun var ol Diamond. Artık bu dünyada var olmak için daha çok çalışıyorum, kimseden bir şey beklemiyorum sadece kendimden bir şeyler istiyorum.
George Gaitanidis
George Gaitanidis 5 aylar önce
Γεια σου Αριστοτελη Ελληνα
Silly Soul
Silly Soul 5 aylar önce
Mitolojiyi ya da eski çağları betimleyen filmler ve kitaplar hoşuma gidiyor. Diamond'ın bu videoları da bu yüzden anlatımlarıyla bana garip/hoş hisler yaşatıyo
Caner Özdoğan
Caner Özdoğan 6 aylar önce
Diamond un videolarını izlerken çok geç başlamışım kitap okumaya , araştırmaya diyorum.. Çok sağol dostum sayende daha çok araştırmaya kitap okumaya çalışıyorum.. İyi ki denk gelmişim bu kanala..
tolga ulusoy
tolga ulusoy 2 aylar önce
Okunan her bir yeni kitap senin için henüz kesfettigin bir ada gibidir.O adayı gezer ve gözlemlersin ilk defa ve bunu hissedersin
Hakikat Aynası
Hakikat Aynası 5 aylar önce
Diamond. Sen bu halka verilmiş bir armağansın. 40 yaşını geçmiş bir mühendis olarak fizikle yakından ilgilendim. New age görüşleri; Yani Platonun, Spinoza'nın Tanrı anlayışlarını bilimle harmanlayan görüşler , gerçekten şu quantum denilen muammayla yakından ilişkili. Cem yılmaz diyor ya "Kuantuma giriş aha bu kadar!" İşte ben o kitapları okudum. Ve gerçekten de new age din akımıyla bazı konularda tutarlılık gösteriyor. Bu arayış bir tutku haline gelince başka şeylerden zevk alamaz oluyor insan. Hayatın anlamı, hakikati öğrenmek için mücadele verme halini alıyor. Belli bir dini konsepti tanımak ve hayatı çoğunluk gibi yaşamak basit bir kaçış olur, ancak bilinemezliği yani agnostik görüşü benimseyip yaşamak, hakikat arayışından vazgeçmek, insanı ne kadar tatmin eder? Böyle bir hayatı denemiş biri olarak her zaman mutsuz oldum. Osho'nun dediği gibi "Hayatın anlamı yaşamaktır. Yaşayın gitsin!" gibi yavan görüşlerde tatmin etmiyor. Şu aşamada vardığım nihayi sonuç şu ki bir yaratan var. Ve herşey birbiriyle bağlantılı. Hakikati sadece mantıkla aramaya kalkarsak agnostik oluruz. Benim daha önce olduğum gibi. Ancak duyguyla ve duyguların en güzeli aşk hissiyatıyla aramaya çıkınca fizik ötesi bazı şeyler yaşanıyor. Karanlık bir odada rengarenk ışıkların boşlukta oluşması gibi. Orhan Velin'in dediği gibi; Bir yer var, biliyorum; Her şeyi söylemek mümkün; Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum; Anlatamıyorum.
Obirbasogretmen
Obirbasogretmen 4 aylar önce
Bence siz sadece birine aşık olmuşsunuz.Ya da konuya öyle derinlemesine bağlanmışsınız ki diğer görüşler artık sizin için anlamsızlaşmış
sorgulayan yolcu
sorgulayan yolcu 4 aylar önce
Merhaba,şu an kendimi müslüman kabul eden biri olarak arastirma icindeyim. Ve sizin yorumunuza hak vercek hale gelcek gibi hissediyorum. Uygun bir zamanda isterseniz tecrubeleriniz ve surecinizi ben ve belki benzer arastirmada olan bir arkadaşımla paylasmak ister misiniz mümkünse sesli arama ile herhangi bir platformdan?
Ruika Arts
Ruika Arts 4 aylar önce
@Obirbasogretmen ne kadar şey bilirsek bilelim hep dar bakicaz. Çünkü bizim ömrümüz max 100 seneyse dünya yaşı 4,543E9 yıl (kesin rakamdir veya değildir bilemem ama çok fazla olduğunu biliyoruz) insanlık da kim bilir kaç bin yıldır var. Dünyada kim bilir küçük büyük ne kadar savaş oldu kim bilir kaç toplum kayboldu gitti. Kim bilir dünya hakkında ne hikayeler yazılıdı konuşuldu. Buna göre bizim gördüğümüz bildigimiz ogrenebildigimiz denizdeki nokta kadar. Başta o yüzden dedim ne kadar bilsek de hep dar açıdan bakmış olcaz. Binlerce din binlerce toplum binlerce dil binlerce hikaye bir o kadar da savaş. Abuk subuk sebeplerle öldürülen insanlar. İnsan bile sayılmayan bazı masum insanlar. Garip sebeple öldürülen kurban denilen çocuklar bebekler vs. Ben şu an bu yılda bu her bilginin dolaşabildigi bir durumda diyorum ki çok dar görüyoruz. Peki o zamanin insanları çok mu geniş görüşlüydü de öyle şeyler yaşandı? Belki de dünyayı kendi kabilelerinden kendi krallıklarından ibaret sanarak yaşadılar? Bi de bu kadar bilgi kıtlığına rağmen ölümü ölümden sonrasını dünyanın sonunun nasıl olacağını görünmeyen şeyleri efsanevi şeyleri şunları bunları da ortaya serip doğrusunu biz biliyoruz doğrusu böyledir demişler. Kendilerine katılmayanları da sapkın alçak şöyle böyle diyerek etkisizleştirme için yok etmişler. Eğer yüksek teknolojili uzaylılar evrende geziyorsa şu an dünyadaki insana baksalar ilkel bir canlı olarak görürler muhtemelen. Dünyadan evrenden bi haber topluluklar birbirini yiyor. Hemde kaç bin yıldır. Uzaylılar varsa bile insanların yeyip bitirdigi içine ettiği bir yeri gelip işgal etmeye kalkmaz. Belki çok daha temiz el değmemiş daha el verişli gezegenler vardır oralardan birine yerleşmek onlar için daha mantıklı olurdu. Yani o kadar dar bir görüş imkanımız var ki aklımıza bile gelmiyor bu. Bilmiyorum diyeni kimse dinlemiyor. Ben cahilim diyeni kimse dinlemez. Kendi haddini bilen egosu yüksek olmayani kimse dinlemez. Ben biliyorum ben her şeyi görüyorum sizin aklınız ermez diyenleri dinlerler. Böyle insanların başına da tabi ki herşeye cevabı olan krallar kişiler geçer. Sonra istediği şekilde yönetir. Her yaptığına bir kılıf da çıkarır. Onu üstün görenler de sorgulamadan yaşar gider. Ne zaman birileri çıkar sorgular eder onları da halkı uyandirmasin diye yok eder. Şu an bile dünyada bu sistemin olduğu yerler var. birisi sisteme ters düştüğü zaman sistemde isteneni yapmadığı zaman BİR SİSTEM VİRÜSÜ GİBİ GÖRÜLÜP SİLİNİYOR. İlkel canavarlik doneminden modern canavarlık dönemine. Kılıf değişik içerik benzer.
Sezin Ulukan
Sezin Ulukan 4 aylar önce
Kuran ı Kerim i okudum, bilimle ilgilendim ,aklımı kullandım ,düşündüm ,sadece Allah a yönelip dua ettim ve şu sonuca net vardım %100 Eminim ki Allah var!
Fırat Helvacı
Fırat Helvacı 4 aylar önce
Aslinda Allaha inaniyorum, bir duzen var, denge var.Buna tabiat da diyebiliriz Allah da... Bir yonetici guc var, ama kitapmis, orucmus, namazmis kiliseymis vs.bunlar anlamsiz.O gucun bizim ona tapmamiza ihtiyaci yok, biz olsak da olmasak da duzen devam ediyor.Ben galiba Deistim bu durumda.Siz de oyle...sanirim.
Aziz Pullu
Aziz Pullu 5 aylar önce
Emeğine yüreğine sağlık, bu yaşta böyle bilgi ve zeka , verdiğin bilgiler çok mantıklı ve faydalı yolun bahtın açık olsun.
İlknur Yıldırım
İlknur Yıldırım 6 aylar önce
Mitoloji ile ilgili her şeyi tüketmeyi o kadar çok seviyorum ki, en sevdiğim içerik ya ❤️🧿
Burak Durmaz
Burak Durmaz 5 aylar önce
Çok haklısın
Zübeyde Eren
Zübeyde Eren 17 gün önce
Selâmlar ne üzerine çalışıyorsunuz..
Duygu Bektaş
Duygu Bektaş 5 aylar önce
Abi netflixteki yeni çıkan kadim uygarlıklar adlı belgeseli hemen izlemen lazım. Umarım videolarında o belgeselden de bahsedersin çünkü çok önceden yaşanan bu sel gibi kıyametleri açıklamaya çalışan yeni bir belgesel. Güncel şeylerden bahsediyor çok da keyifli her neyse seni seviyoruz
Tırıvırı Sen
Tırıvırı Sen 4 aylar önce
Sel,firtina,deprem gibi olaylar size göre kıyamet, bana göre doğal afetler .
Kayra Han
Kayra Han 3 aylar önce
​@Tırıvırı Sen Sel Değil Tufan Yanlış Yazmış
MASİDE
MASİDE 3 aylar önce
teşekkür ederim sahip olduğum bilgileri tazelediğin için keyifle izliyorum destek için kitabını alacağım destek olmak ve devamını getirmen için 🙏sevgiler 40 yılda sahip olduğum bilgilere senin bu genç yaşta sahip olman inanılmaz gurur veriyor
Özgür Dikici
Özgür Dikici 5 aylar önce
Bu kadar uzun bir videoyu 1 saniye bile ileriye almadan izleyeceğim hiç aklıma gelmezdi. Samimiyetle söylemek isterim kardeşim ağzına yüreğine sağlık👏👍burada bir emek var onu gördüm. Hiç sıkılmadan ön yargı olmadan rahat bir şekilde seni dinledim. Çok teşekkür ederim. Hatta film izler gibi oldum ❤ paylaşım ve daha çok bilgi aktarman dilekleriyle 🙋‍♂️ kendine iyi bak.
Mehmet Öner
Mehmet Öner 4 aylar önce
Kolay gelsin insan lıga ve topluma büyük bir hizmet vermiş ve aydınlatmlşsınız tebrikler
Seyma Cimen
Seyma Cimen 5 aylar önce
Uslup ve akici konusmasi muhtesem. Allah basarilarinin devamini versin. Mantik cercevesinde inancimiza sahip olmak cok guzel bir duygu.
Asdghj
Asdghj 5 aylar önce
Adamın inancı yok ki Allah diyorsun
Furkan Can
Furkan Can 4 aylar önce
Agnostik
Alper
Alper 5 aylar önce
Esenlikler değerli dostlar her gece gelirim dinlerim başarılarının devamını dilerim..
NaturalLovers
NaturalLovers Aylar önce
Çok değerli bir yayındı herzamanki gibi emeklerine sağlık
Naim Bektaş
Naim Bektaş 5 aylar önce
Emeklerine sağlık kardeşim bende birçok şeyi senin gibi düşünüyordum fakat günümüzün bir çok teknolojisi 20yil önce insanın günümüzde olan teknolojiyi algılaması ve buna ufku bile yetmez şimdi şunu söyleyebilirim yaratıcı var ve gizli ilimler de var ve madde transferi var tanık oldum ve denetim ve gelecekse asla ameliyat olmicak lazer ve ışık ve titreşimle tedaviler baslicak çok karışık şeyler çok basit hale gelicek yirmi yıl öncesine göre nasıl bugün olanlar şaşırtıcı işe gelicekte daha neler olacak Fatih bir madde transferi uzmanı idi bu bir din değil bir bilim di insanlar buna büyü dediler fakat bunun şokunu soğuk duş etkisi ile yaşadım insanın aklı alır gibi değil yaratıcı anlamak dinle alakalı değil fakat onu anlaya bilecek insan aklı anlaya bilecek hale getirmek belkide bir din uydurmaktı belkide yada toplumdaki yarasiyi sağlamak bir çok dinlere neden bulabiliriz ama yaratıcının hiç şakası yok hiç açız de becereksizde değil fakat herkezin bir inanca ihtiyaçı var ve sende bilime inanmayı seçtin bu karıka hiç birşeye inancın olmaması dan daha iyi ve böyle kötü yazdığım için kusura bakmayın diskleksiydim bukadar duzelte bildim birgün bir şey bulucaksin ve yavaşça aklınız yavaşça kavricak umarım birgün karşılaşır sohbet etmek isterim fakat başka bişey yazmicam saçma şeyler gelebilir.... yayınlarımızı devamını ve başarılar diliyorum
erhan yavuz
erhan yavuz 4 aylar önce
madde transferi ne
Fahriye Dalgıç
Fahriye Dalgıç 5 aylar önce
Seninle gurur duyuyoruz can evlat. Yolun açık olsun. Gençliğimize örneksin. Teşekkürler sevgiler
SOCRATES
SOCRATES 5 aylar önce
Şu zamana kadar izlediğim en açıklayıcı ve mantıklı video diyerek arşivime koyabilirim .
Desire Alone
Desire Alone 2 aylar önce
"Şeyh uçmadı, mürid uçurdu." 😅😅😅 Çok güzel olmuş Diamond. Emeklerine sağlık.
aliarda erdemir
aliarda erdemir 6 aylar önce
Diamond`a çok merak ettiğim bir soruyu sormak istiyorum. Kitap okumaya ilk başladığında okumayı en sevdiği türü nasıl keşfetti? ben en çok hangi kitap türünü okumayı sevdiğimi bu sene keşfedebildim. Okumayı en çok sevdiğim kitap türünü ben Diamond sayesinde keşfettim, o yüzden çok çok teşekkür ederim.(bu yorumu aslında kitaplık turu videosunun altına yazsaydım daha iyiydi. :))
Pertev Dural
Pertev Dural 3 aylar önce
yönetmen Peter Joseph in zeitgeist belgeseli tüm dinlerin ortak kökenlerini, benzerliklerini, ortak noktalarını anlatan mükemmel bir belgeseldir,
NiCKY MouSE
NiCKY MouSE 4 aylar önce
Hocam sizinle aynı şeyleri düşünüyorum mükemmel bilgiler veriyosun
FERHAT GARİP
FERHAT GARİP 4 aylar önce
Senin sayende korkularımı yendim çok mutluyum çocukluğumdan beri cehennem ateşlerinde yanacaksın dediler sırat köprüsünden düşeceksin dediler harkasın kardeş❤❤
Simay Y
Simay Y Aylar önce
Neyin doğru olduğunu bilemiyorum ya
Can Gökce
Can Gökce Aylar önce
​@Simay Y çok fazla olasılık var🤠 ya cennet cehennem ya da sonsuz uyku
ali osman büyükuğuz
Artık ölünceye bu korkuyla yaşamak zorunda değilsin bravo. Ölünce yüzleşmek zorunda kalacaksın ama
Sejda Ilkbahar
Sejda Ilkbahar 2 aylar önce
Wauh❤ harika bir anlatim, özetleştirme👌👋👋👋 Bukadar geniş çaplı li bilgileri aktarımı, ayri bir yetenek, ve kimseyi incitmeden bir objektif bir anlatim... 👍🏻👍🏻Kutluyorum seni... 🌹🌹🌹❣️❣️
Sami Yiğit
Sami Yiğit 6 aylar önce
Sen benim ülkem için bir şanssın. Umarım bütün halkım değerini bilir. Gönlüne diline sevdiklerine sağlık. Esenlikler dilerim.
Cumhur cemoğlu
Cumhur cemoğlu 6 aylar önce
Sami Yiğit kardeş 68 yaşındayım tamamıyla seninle aynı fikirdeyim. Çünkü aklım var düşünüyorum dıamond'un söyledikleri mantıklı geliyor...
nobody
nobody 6 aylar önce
@Arslan Argun İşimize gelenleri değil, gerçekleri söylüyor kafasında sarıkla masal anlatanların aksine.
Arslan Argun
Arslan Argun 6 aylar önce
@nobody mitolojideki benzerlikleri vs anlattığı zaman islami çürütmüş olmuyor Efe Aydalın Diamondtemanın videolarini iyi bilirim hiçbirinde Islami curutecbilecek bir delil veremiyorlar
nobody
nobody 6 aylar önce
@Arslan Argun Hiçbiri islamı çürütmeye çalışmıyor kardeşim ilk önce bunu anlaman lazım. Onların yaptığı şey mantıklı olanı konuşmak ve insanları bilgilendirmek.
Gulsen Gul
Gulsen Gul 5 aylar önce
Zaten herkes görüyordu gökyüzünü aynı şeyi yorumladı. İnsanın basit gözlem yeteneğiyle oluşturduğu evren modelinde Yer-Gök olarak iki parçadan oluşmaktadır. tekerlek,ateş her yerde ihtiyaçti onlar da bu yüzden var benzetmesi. Güzel 👍
Serife Dogru
Serife Dogru 5 aylar önce
Ne desem nasil anlatsam kelime yok bir insan bu kadar bilgili bu kadar dürürt bukadar mukemmel nasil olur kutlarim sizi bin kez
TENGRİ BİZ MENEN 𐱅𐰇𐰼𐰚
Esenlikler,destek yorumudur,kolay gelsin,iyi seyirler,iyi yayınlar. Videolarınızın ve başarılarınızın devamını dilerim.👍
denizdenkorkanbalık
denizdenkorkanbalık 6 aylar önce
Harika bir kaynak video olmuş... Tebrik ederim 😊👍🏼
sinan bakkal
sinan bakkal 5 aylar önce
Çalışmanız ve emeğiniz için teşekkür ederim.
Abidin Bolel
Abidin Bolel 5 aylar önce
Agzina yuregine saglik tesekkurler çok guzel anlasilir anlatiyorsun
Gün doğumu
Gün doğumu 3 aylar önce
Merhaba, sözlerindeki doğruluk paylarını görüyorum anlıyorum , dahada fazlası vardır eminim ! Benim bir sorum var ve bu konuda fikrini almayı çok isterim. Biz Türk milletine en büyük kötülük dilinin değişmesidir . Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz ?
Samet Temel
Samet Temel 6 aylar önce
1 saat dizi izlemek:😫 2 saat dio izlemek: 👍🏿😄👌
Filiz İyi
Filiz İyi 6 aylar önce
Aynennn🖐
ggosever
ggosever 5 aylar önce
mantıklı
Ruika Arts
Ruika Arts 4 aylar önce
@ggosever dizilerde insana insanlık katan bilgi katan pek bişey yok. Aksine insanlıktan çıkarma eğitimi gibi. İmkan olursa kendi kalacak yerim olduğu zaman tv almayacagim oraya. Televizyon üretenler vs biraz sıkıntı çeker aslında herkes benim gibi yapacak olsaydı
Justsomeone
Justsomeone 2 aylar önce
harbi yks var diye dizi fln izlemiyorum ama kaç saattir bu adamı dinliyorum vcftyujnbcftyj
Rashadaseus Amare
Rashadaseus Amare 5 aylar önce
30-40 dakika bir film izlemek benin için çok zor olan bir şeydir. Amma bu adamın 2 saatlik videolarını sonuna kadar izliyorum
Suna Marmara
Suna Marmara 14 gün önce
Hayatımızı yalan bir hikaye üzerine inşa ettirdiler, boşa geçen yıllarım 😭😭
Barış Çiçek
Barış Çiçek 2 gün önce
Merhaba, her ne kadar görüş ayrılığına düşsekte kanalı keyifle izlemekteyim. Bu doğrultuda naçizane görüşlerimi belirtmek isterim. Ben Teoloji konusunda kendimi daha çok tradisyonalist bir görüşe yakın hissediyorum. Bu bağlamda Tanrı geni hipotezi fikri düşüncelerimle örtüşüyor. Videonun ana fikrine gelirsek; ben mitolojideki ortaklıkların sebebinin; antik mısırın, sümerin, akadın, babilin ordan fenikeye, yunana ve en nihayetinde sami ırkın bütün bunları tek tanrı ideasına dönüştürmesini ve geçen sürecin tamamen insanın beyninin ve kültürünün gelişme süreci ile ilgili olduğunu düşünüyorum. İlahi mesajın tek olduğuna ve belirli aşamalar sonucunda bir gelişmenin ürünü olarak nihai haliyle Kuran’da tamamlandığını düşünmekteyim. Dolayısıyla bütün dinlerin birbirine benzemesi hadisesi bana göre tutarlı gelmektedir. Herkese bol kitaplı günler dilerim.
Saskia Classic
Saskia Classic 2 aylar önce
Ağzina emeğine sağlik harika çok yönlü araştirilmiş.
Busra Şimşek
Busra Şimşek 3 aylar önce
Öncelikle seni ne kadar övsem az kalacak emeğine sağlık çok teşekkür ediyorum güzel bilgilerin için. Ben yıllar önce İnce Memed kitabını okurken bu hurafelerin,efsanelerin dilden dile nasıl yayıldığını fark etmiştim. Yaşar Kemal inanılmaz büyük bir usta ve bu konuya da ustalıkla değinmişti. Örneğin Memed bir olay yaşıyordu ve basit bir olaydı bu. Fakat halk olayı inanılmaz farklılaştırıp görmedikleri halde abartarak anlatmaya başlıyorlardı. İnsanların hayal gücünün kitleleri yönlendirecek kadar ileriye gidebileceğini din sayesinde görüyoruz. Fakat din efsaneleşmiş karakterlerin ilahi bir güce dayandırılıp bir de sorgulanmadan uygulanma biçimi. İnsanların çaresizliğini,acizliğini üzerlerinden atmak için en kolay yol belki de.
Gün doğumu
Gün doğumu 3 aylar önce
Bana göre , dinler arasındaki sorun veya anlaşmazlık , gerçeğin özü için değil, güç ve egonun ve bazı insan oğlunun kendi çıkarları için .....yapılan sesli veya sessiz savaştır.
Filiz
Filiz 4 aylar önce
Emeğinize sağlık teşekkürler 🙏
Azer Suleymanzade
Azer Suleymanzade 24 gün önce
Zeitgest belgeseli, bu konuyu çok ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. İnsanı resmen sorgulatıyor " gerçekten olabilir mi ? "diyorsun.
azad Suleymanov
azad Suleymanov 5 aylar önce
Diamond abi yine muhteşem bir video olmuş helal olsun sen tam bir başarısın
kaplan 61
kaplan 61 5 aylar önce
Sevgili dostum tüm dinler hikayede anlatmak çok zor. Sevgiler,kolay gelsin.
e.z.Erdogan
e.z.Erdogan 5 aylar önce
Herkesin aynı şeye ihtiyaç duyup aynı şeyleri düşünmelerine ortak bilinç deniyor.kuantum alanı.ihtiyaçlar aynı olunca buluşlarda hemen hemen aynı oluyor..
Engin Dogan
Engin Dogan 6 aylar önce
Netflixdeki belgesel de bu sel olayı ele alınmış. Mantikli geldi bana. Meteor düşünce buzul çağı sona eriyor. Eriyen sular her yeri etkiliyor. Ancient Apocalypse belgeselin adı.
Seref İdiz
Seref İdiz 6 aylar önce
Emeğine,yüreğine sağlık,harika çok yararlandım.Tesekkur ederim.👏👏👍👍
Alp Utanç
Alp Utanç 6 aylar önce
Böyle gençlerin olması beni umutlandırıyo bu bir bizimde göremeyeceğimiz bir süreçe evrilir.?
Çalış Kitaplığı
Çalış Kitaplığı 4 aylar önce
Muazzez İlmiye Çığ'īn aynı konu üzerine olan kitabını okuyorum. Üstüne denk geldi 👌🏽
Hamza Hevi
Hamza Hevi 18 gün önce
Sümerler için “Türktür" diyen eleman değil mi o ?
Tuncay Albayrak
Tuncay Albayrak 6 aylar önce
İyi ki varsın değerli kardeşim....Kitabını da alacağım.....
manifesto
manifesto 6 aylar önce
Sevgili değerli hocamız muazzez ilmiye çığ Sümerlerin yazıtlarında tüm bu benzerlikleri bulmuştu o çağda bunları söylemek insanların tepkilerine yol açmıştı ama tüm toplumlarda aynı konu var peruya git yine aynı hikaye Endonezya ya git aynı hikaye
mustafa kal
mustafa kal 5 aylar önce
tum dinlerin ayni temele dayanmasi insan aklindan cikma oldugu icindir
ALBEDO
ALBEDO 5 aylar önce
Kesinlikle katılıyorum.
Gizlilik Dunyasina Xosgeldiniz
Nerden çıktın karşıma ya kardeşim Buyulendim sanki söhbətlərindən Bunca bilgini nereden biriktirdin Emeyine saygılar bizden teşekkürler
Sinan Bülbül
Sinan Bülbül 2 aylar önce
Diamond bu videoyu çok önceden çekmeliydin. Eline sağlık güzel video olmuş.🌹
Berkant Seymen
Berkant Seymen 5 aylar önce
10 dakikalik videolari bile ileri sarark izleyen ben Diamond abimin 2 saatlik videosunu 1 saniye bile ileri sarmayan yine ben
DOGADAN KESİTLER
DOGADAN KESİTLER 5 aylar önce
Arkadaşlar bu konu üzerine çok düşündüm araştırdım hala arastirmaya devam ediyorum ve ben şu sonuca vardım. Yaratıcı olmak zorunda bunun başka çaresi yok var olan var edene muhtaç ve buna bizim ihtiyacimiz var herşeyin buna ihtiyacı var. Tabi bu ihtiyaç doğru şekilde beslenmeli ve insan kendisi düşünerek varlığa bakarak birinin onu suistimal etmesine izin vermeyerek gerçek cevapları kendisi bulmalı baktığımız zaman zaten evren bir mucize başka mucizeye ihtiyaç yok tüm varlık yaratıcının mesajı başka mesaja ihtiyaç yok. Akıl insana bunları düşünsün akletsin diye verilmiş bir rehperede ihtiyaç yok ahlak için din kitaplarina ihtiyaç yok çünkü insana vicdan verilmiş. Düşünün araştırın ama din kitaplarina bakarak inançsız olmayın gerçeği arastirin inanmayın önce bilin sonra inanın. Oturun belgeseller izleyin kainatın nasıl bir şey olduğunu araştırın bilimin tespitlerini öğrenin ve yaratıcının ne olduğunu ancak öyle anlayabilirsiniz yaratıcı din kitaplarında olduğu gibi olmak zorunda değil.
Ruika Arts
Ruika Arts 4 aylar önce
"yaratıcı din kitaplarında anlatıldığı gibi olmak zorunda değil" işte tüm mesele bu. Duymak istediğimi yazmışsın burada. Bence yaratıcı dünya ile bu kadar ilgileniyor olsaydı adeta bir insanin kendi çocuğuyla ilgilendigi gibi.. o zaman bence bu dünyanın halinin böyle olmasına izin vermezdi. E gücü yeter hani? Kimse bir tanrının buna gücü yetmediğini düşünmez. Madem gücü yeter o zaman ne bu hal? Demek ki dünyayı kendi haline bırakmış. Zaten dinlerde görünen de odur. Yaratıcı aslında gücü sonsuz olmasına rağmen herşeyi duzluge cikarmaz. Sadece gözlem yapar. Ve not alır? İnsanlar birbirini yiyor ama vahşice katledileni şuraya koyacağım diyerek not alır. Diğer vahşice katlettikten sonra orada zenginlik kazanıp keyfi hayat süreni de şuraya alacam diye not alır. Yani özetle olan şey ancak bu. Olayların bu noktaya geleceğini de bilirdi ama yine de bunların yaşanmasına engel olmadı. Ve olanlar oldu. O kadar insan öldü veya işkence gördü. Ben bunu derken insanların umrunda olmaz. İnsanların çoğu bunu bilir ama hissetmedigi yaşamadığı için uzulmezler bir şey ifade etmez onlara. Akıl almıyor çünkü. Onca açıyı hissedemez insan. Hayal edemez. Empati kuramaz. Çünkü yaşamadığı bir acıyı görmediği bi acıyı nasıl hayal etsin nasıl hissetsin? Nasıl empatisini kurabilsin? Bunca acıya göre dünya zaten cehennem olmuş haberimiz yok? Sadece küçük bir azınlıklar hep kral olmuş zengin olmuş haremler kurmuş satolar kurmus. Herşeyi eline almış. Bu hep böyle. İnsanlar köle olmuş? Hep böyle. Şu an da pek farklı mi? Sürünüyoruz eziliyoruz yok oluyoruz insanların haberi yok? Duyan yok? Anlatan yok? Düzeni değişecek insan yok? Güç yok? Barış yok? Aydınlanma yok? Sevgi yok? Birlik yok? Umut yok? Mutluluk yok? Özgürlük yok? Cennet gibi bir dünya yok? Ama kim duyar kim görür kim anlatir? Kim çözer bunu? Kimse. Bir insanin bunca şeyi duzeltmeye gücü yok. Güç sadece insanların birbiri ile birleşmesi ile olur. O da olur mu olursa ne zaman olur kim bilir? Belki bizim yaşamadığımız bir yılda... Biz öldükten sonra bu dünyada olacak olan bir huzur düşüncesi bana yetmez. Biz ölmeden olmalıydı. Şimdi olmalıydı. Hatta ben doğduğum andan itibaren huzur dolu barış dolu bir dünyaya doğmam gerekirdi. Ama nerede? Yok öyle bişey. Ivır zıvır sebeplerle insanların birbirini yok ettigi bi dünya burası!
ismail yalım
ismail yalım 3 aylar önce
@Ruika Arts Neredeyse aynı görüşteyim seninle.Sonunda fikirdaş birisi çıktı karşıma.
shkelqim dyrmishi
shkelqim dyrmishi 5 aylar önce
Sen bir efsane'sin. ...helal olsun.
Bayram Colak
Bayram Colak 2 aylar önce
Kainatın sahibi her halde insanlığın yaratıldığından beri aynı öğüt ve sistemi anlatmıştır. Ayrıca bu mükemmel sisten nasıl oluştu
Barış Ç.
Barış Ç. 2 aylar önce
Çok hoşuma gitti. Temiz net anlatım.
Mirza Erzurumloğlu
Dünya genelinde tufan yaşanmasını son buzul çağının bitiminde eriyen buzulların yükselttiği su seviyesine bağlayan görüşler de var.
Necdet Hulki Karadayı
Bütün dinlerin içinden geçiyorsun inan bana seni seviyorum ❤😂
Lilith
Lilith 6 aylar önce
Ağzına emeğine sağlık dostum 👍
Semran Mahmudov
Semran Mahmudov 5 aylar önce
Cips,meyve suyumu,karşima koydum,dizi izler gibi 1saniye bile ilerletmeden izliyorum videolarini,cok mantiklisin,Allah dahada artirsin ilmini
Selim Sivrikaya
Selim Sivrikaya Aylar önce
Ben ne kadar geç kalmış olsamda; mitolojilere, bilime, felsefeye, tarihe duyduğum ilgiden araştırmaya, okumaya, izlemeye başladığımdan beri paralel olarak yanlızlaştığımı farkediyorum . En yakınlarımla bile anlaşamaz duruma geldim ve bu psikolojimi olumsuz etkiliyor. Bu durumu nasıl aşabilirim?
Simay Y
Simay Y Aylar önce
Maalesef Bende aynı şekilde hissediyorum bu konuları konuşacak kimse yok gibi
Visionary ¿
Visionary ¿ 13 gün önce
Aşamazsın.Kendin gibi düşünenlerle zaman geçir.
Emre Yaykın
Emre Yaykın 5 aylar önce
Her kelimesine her cümlesine katılıyorum. Tebrik ederim.
Koray Akkuş
Koray Akkuş 6 aylar önce
Video'nun başından belli kalite aktığı. Emeğine sağlık dio.
Lütfi Şeyban
Lütfi Şeyban 5 aylar önce
Medeniyet süregelen irfandır der F. Braudel. Dolayısıyla İslam'ın teorik özünde ve özellikle İslami kültürlerde daha evvelki medeniyetlerin dinleri, kültürleri, mitolojileri, edebiyatları vs ile içiçe geçmiş olması gayet doğal insani bir sonuçtur. Dinledikten sonra eğer doğru anladıysam, bu kardeşimizin anlattıklarından ben bu sonucu çıkardım. Şimdi, insanlık tarihindeki dini veya kültürel sürekliliğe vurgu yapan bu türden anlatımları alarak İslam dini karşıtlığına argüman yapma hevesine kapılanlar olabilir. Ancak, bu düşünce tarihi metodoloji bakımından doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü her bir toplum hatta topluluğun kendine ait bir siyasi-ekonomik-dinî-kültürel alanı vardır ve bunu diğerlerine karşı korumak onun en doğal düşüncesi ve tavrıdır. Çünkü ancak hukuki bir organizma olarak varlığını sürdürebilir. Yani toplumlar arasında saydığımız 4 alandaki rekabet kaçınılmaz olup doğa kanunlarının bir gereğidir. Her bir toplumun dini ve geleneği de önceki ve hatta çağdaşlarıyla benzerlikler gösterebilir fakat sonuç itibarıyla onu kendi değerler bütünü içerisinde yoğurarak sonuçta büyük oranda kendine özgü hale dönüştürür. Dolayısıyla bu videodaki gibi insanlık tarihindeki doğal hatta olması zorunlu dini-kültürel sürekliliği anlatan sunumları bu şekilde anlamak gerekir. Yoksa bu tür sunumlardan, -İslami gelenek hakkında olabilir fakat- İslam dininin teorik özü hakkında olumsuz bir sonuç üretmek ya cahillikten ya da "Modernite" gibi farklı bir dinin hayranı ya da fanatiği olarak İslam'a saldırma ihtiyacından kaynaklanır.
Nisa Akın
Nisa Akın 5 aylar önce
Adının İbrahim olduğunu öğrendik. :) Tanıştığıma memnun oldum, bir arkadaşımla sohbet eder gibi izliyorum eline sağlık. 🌸 Hz İbrahim gibi günümüz putlarını yıkıyorsun bu videolarınla.
That Poppy Turkey
That Poppy Turkey 4 gün önce
nerede yazıyor
Gizem
Gizem 10 gün önce
her videonuz bana çok şey kattı teşekkürler
H-Blood
H-Blood Aylar önce
Mükemmel bir video olmuş 🎖️ tebrikler bro
Era
Era 6 aylar önce
Benim fark ettiğim ortak yönlerden biri de tanrının dünyayı 6 günde yaratıyor olması. Tevrat'ta 6 günde yarattığı, İncil'de 6 günde yaratıp yedinci günde dinlendiği ve Kur'an'da da 6 günde yarattığı yazıyor. Bu üç kitap temelinde aynı. Ama Yunan mitolojisinde 6 günde yarattığı ve Türk mitolojisinde de 6 günde yaratıp yedinci gün dinlendiği geçiyor. Gerçekten çok ilginç birbirinden uzak coğrafyalardaki dini inanışların böyle spesifik bir ortak noktası olması
Era
Era 6 aylar önce
@ʏʊɢɛռ trvid.com/video/video-hgtwhSDbf5Q.html Shockvoice'un videosunda böyle hatırlıyordum, kontrol ettim doğruymuş 06.55'ten sonra dinleyebilirsin. O da kaynak olarak "Fuzuli Bayat: Kadim Türklerin Mitolojik Hikayeleri" vermiş. Bu kültürler genel olarak baktığımızda birbirlerine yakınlar aynı zamanda tarihte birbirlerine çok uzaklardı ve etkileşimleri bile yoktu. Yunan mitolojisinin yazıya geçirildiği tarihlerde Türklerden bihaberlerdi. Ama yine de iki mit arasında 6 günlük yaradılış ve 7. günde dinlenme gibi çok spesifik bir ortak yön olması bence çok ilginç
Kerem
Kerem 6 aylar önce
Ali İmran 3,4. Ayet (O,) sana Kitâb'ı (Kur'ân'ı), kendinden öncekileri (diğer kitabları) tasdîk edici olarak hak ile indirdi; daha önce de, insanlara bir hidâyet olarak Tevrât ile İncîl'i indirdi, böylece Furkan'ı (hak ile bâtılı ayıran bütün kitabları) indirdi. Şübhesiz Allah'ın âyetlerini inkâr edenler yok mu, onlar için pek şiddetli bir azab vardır. Hâlbuki Allah, Azîz (kudreti dâimâ galib gelen)dir, intikam sâhibi (yapılan haksızlıkları cezâsız bırakmayan)dır.
Cinovic
Cinovic 6 aylar önce
İncilde kainatın yaratılışına dair her hangi bir şey geçmez.
Cinovic
Cinovic 6 aylar önce
@Kerem İncil kimseye indirilmemiştir.
Kerem
Kerem 6 aylar önce
@Cinovic Hz İsa ne olcak?
ElMaTaDoReE
ElMaTaDoReE 4 aylar önce
"Duanın yarattığı huzur terapi için güçlü bir yardımcıdır" Lourdes tıp bürosunda hacca gelen hastaların tedavilerini araştıran bir uzman olduktan sonra, 1912'de Nobel Tıp Ödülü sahibi Alexis Carrel bize kendi deneyimini veriyor. duanın yararlılığı üzerine düşünceler ve yerinde bir şekilde onun gücünü vurgular. Bize duanın doğurduğu sakinliğin terapiye güçlü bir yardımcı olduğunu söylüyor. Bu gerçekten de teolojik bir bakış açısıyla değil, tıbbi bir bakış açısıyla ele alınmaktadır, yazarın burada en fazla sayıda kişiye hitap eden sözleri ve inananların çevresiyle sınırlı değildir. Çünkü sürekli bir stres kaynağı olmaya devam eden bir dünyada dua veya daha genel olarak meditasyon, şüphesiz zihin ve beden için faydalı erdemlere sahiptir. " Az
Deniz TANER
Deniz TANER 6 aylar önce
Diamond abi iyi çalışmalar, belki çok konuşulmasada Kuran'da dünya düz kavramı olan ayetler var bu konular hatkkında bir video gelir mi?
Nurdan Lane
Nurdan Lane 6 aylar önce
Bravo oglum. Cok aydinlatici bilgiler
kn klc
kn klc 5 aylar önce
Köprü olayı sınav demektir bildiklerinle anladıkları iyiliklerinle kötülüklerin veya doguru ile yanlışı ayıklamaktır
Reyhan Butun
Reyhan Butun 4 aylar önce
Helal olsun çok güzel anlatıyor sunuz ve çok aydlnlandlm 🙏🙏🙏🙏
tolga ulusoy
tolga ulusoy 2 aylar önce
😂😂😂😂😂 acayip güldüm dio bu içeriği nasıl hazırladın bilmiyorum ama ince espriler ile donatarak sunman fevkalede olmuş.Tam ciddi ciddi dinliyorum transa geçiyorum 😂😂 bombayı patlatiyorsun. Alemsin ya
RIDVAN EL KURDİ
RIDVAN EL KURDİ 5 aylar önce
KARDEŞİM ÇOK GUZEL ELEŞTİRİYORSUN HER ŞEY TESADUF OLAMAZ ÖLMEK DOĞMAK TESADUF OLAMAZ BÜTÜN DİNLERİ ARAŞTIRIP OKUDUKTAN SONRA İSLAM ÇOK MANTİKLİ GELİYOR YANİ ALLAHİN ŞUPHESİZ VARLİĞANA DAİR ÇOK KANİT VAR Onlar için büyük bir azap vardır. Allah onların yüreklerini katılaştırmış, kulaklarını sağır etmiş, gözlerine de perde çekmiştir. Onlar için pek büyük bir azap vardır. Allah onların kalplerini, kulaklarını mühürlemiş [¹], gözlerinin üstüne bir de perde çekmiştir [²] Onlar için büyük bir azap vardır. Doğru yolu unutmayın Allah vardır şuphesiz bir insan yok olamaz
CyberKong
CyberKong 5 aylar önce
Hem çok merhametli olacak hem özgür! irademizle bizi sınayacak ama inanmamızı engellemek için kalplerimizi mühürleyecek.nerede adalet nerede özgür irade nerede sınav nerede merhamet?
Christopher
Christopher 5 aylar önce
@Kenan BAYRAM Rıdvan abi yorumunu ironi olarak görüyorum
ubeyd burak
ubeyd burak 5 aylar önce
Allah razı olsun Daymındullah hocam
Sesli Paylaşımlar
Sesli Paylaşımlar 5 aylar önce
Dinler ve mitolojiler birbirlerinden kesin çizgilerle ayrı değil ki.. Tek din, tanrının dini tektir bütün peygamberler ayın evreleri gibidir.. geçmişten günümüze bilincler yükseldikçe içerik bilgi ve hükümler de yenilenmiş gelişmiştir. Bu da tanrıyla değil tamamen bizimle ilgili. İyi çalışmalar emeğinize saglik
Butcher Of Blaviken
Butcher Of Blaviken 5 aylar önce
Harika video, 2 saat soluksuz izlettin yine. :)
Burak Aydoğan
Burak Aydoğan 5 aylar önce
Çok zeki bu çocuk helal olsun devlet böyle bireyleri desteklemeli
Ahmet Kaan Işık
Ahmet Kaan Işık 5 aylar önce
Forgotten City diye bir oyun var, tam da bu konu üzerine, tavsiye ederim 👍
murat cömert
murat cömert 6 aylar önce
Kimi insanlar için inanma ihtiyacı gerçeklerin önüne geçiyor
Ömer halis
Ömer halis 6 aylar önce
En sonunda toprağın altına gireceğimizi bildiğimiz için olabilirmi?
Vex
Vex 6 aylar önce
@Ömer halis ölüm sonrasının belirsizliğinin korkusunu hiçbirşey bastıramaz bence
Ömer halis
Ömer halis 6 aylar önce
@Vex Belirsizlik yok herşey ortada. İnsanlar inanmak istemediği için inanmıyor. Bu varoluş rastlantıyla var olmadı bir yaratıcı var etti kanıtları var ama inanlar bişeyleri bahane edip inanmak istemiyor.
Vex
Vex 6 aylar önce
@Ömer halis tmm
Chuuya Nakahara •
Chuuya Nakahara • 6 aylar önce
@Ömer halisaynen tüm bu sırrı sen çözdün
Vel hasıl
Vel hasıl 5 aylar önce
Ben Allah'ın yarattığı insanlarla iletişim kurmuş olmasına ve bugün nereye giderseniz gidin insanlar arasında toplumsal geleneksel hukuksal vs. Bir takım kural alışkanlık görüş vs.lerin daha ilk insanlardan bugüne Allah'ın bir tebliği yani din yoluyla başladığına inanıyorum.
ilhan yaldız
ilhan yaldız 2 aylar önce
ben bir makina yaptığımda yapabileceği tüm işleri yazıyorum ona ve ne istersem onu yapıyor
LİPRES MENZÖ
LİPRES MENZÖ 3 gün önce
ALLAH ÖZĞÜR İRADE DENEN BİR ÖZELLİK YARATMIŞ HERKES HER İSTEİĞİNİ YAPABİLİR VE KENDİNE SÖZ VERMİŞTİR KARIŞMAMAK ADINA BELLİ BİR ZAMAN MÜHLET VERDİĞİ İÇİN...
Laik Bi Atatürkçü
Laik Bi Atatürkçü 2 aylar önce
Maşallah sana Diamond Hocam. Nasipse "Diamond ile Cuma Sohbetleri Serisi" ne zaman gelir?
Fatma Tülin Özbek
Fatma Tülin Özbek 6 aylar önce
Yine seçimin harika dio başarılarının devamını dilerim
Lezgin Amirov
Lezgin Amirov 5 aylar önce
abi boyle bir sey dusunelim, bizim dunyada insanalarin yer yuzunde var oldugun gunden bu gune zaman olarak tamamen 1 gun sayarsak, ilmin ve keknolojinin yarandigi son 2 asiri bu uzun gunde 1 saat olarak algilasak, ve insan omrunun bir kac saniyeye deng gelecegini varsaysak biz hangi kanitlardan konusa biliriz. iyi guzel soyluyorsunda, nede kendi soylediniyini kabul etmiyorsun ve ya babul etdiyini aciq soylemiyorsun )
Sezai Kırşehir
Sezai Kırşehir 5 aylar önce
124bn peygamber konusunda bence çok güzel bi akıl yürütme yaptın kardeşim. Mesela ben hep düşünürüm neden Türklerde bi peygamber çıkmamış, ismi veya kitabı yok....
Halil.ozaslan
Halil.ozaslan 2 aylar önce
Biz senden önce de nice peygamberler gönderdik. Onların bazısından sana bahsettik, bazısından ise bahsetmedik. Hiçbir peygamber, Allah’ın izni olmadan bir mûcize gösteremez. Allah’ın emri geldiğinde ise adâletle hükmolunur ve bâtıla uyup hakkı boşa çıkarmaya çalışanlar oracıkta hüsrâna uğrarlar. Mü'min 78 ayet
bunnyimo
bunnyimo 6 aylar önce
İlluminati hakkında bir video yapsan çok güzel olurdu. hatta,çoğu kişinin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.umarım önerimi dikkate alırsın😶‍🌫️
Ark Mobile Türkiye
Ark Mobile Türkiye 5 aylar önce
ama ölmezsini istemeyiz
Ashen One
Ashen One 5 aylar önce
@duybeni5883 İçi boş komple teorilerine inanmayı ne zaman bırakacaksınız acaba?
Musty is Online
Musty is Online 6 aylar önce
sıkılmadan dinler izlerim ...
Şeyma Aydoğan
Şeyma Aydoğan 5 aylar önce
Tebrikler çok güzel bir anlatım.
Ali Ulu
Ali Ulu 2 aylar önce
Sen ateist mısın
Şeyma Aydoğan
Şeyma Aydoğan 2 aylar önce
@Ali Ulu hayır.
Şeyma Aydoğan
Şeyma Aydoğan 2 aylar önce
Bu sizi ilgilendirmez ayrıca.
Christopher
Christopher 5 aylar önce
Abi şu video bile dinleri çürütüyor