Karanlık

Kaz Dağları'nda Neler Oluyor? Altın Neden Değerli, Nasıl Çıkarılıyor? Neden Siyanür Kullanılıyor?

Evrim Ağacı
Abone ol
görünümler 605 316
99% 24 000 1

katma

 

30 Eyl 2022

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 1 177
Çağlar Avcıl
Çağlar Avcıl 3 yıl önce
Süpersonik bir çalışma olmuş! Hem çok bilgilendirici hem de çok akıcı... Tebrikler
Baver Güzel
Baver Güzel 11 aylar önce
@Evrim Ağacı 6t66666d
Baver Güzel
Baver Güzel 11 aylar önce
@Evrim Ağacı 6666666d66s66s
Sıradan Biri
Sıradan Biri 3 yıl önce
Hocam ilgili devlet kurumlarına zorunlu eğitim olarak sizi göndermek lazım. Zira bir çok sözde "yetkili" kişi, bırakın teknik özellikler bakımından projenin hangi yolla yapılması gerektiğini, en basit kar-fayda-zarar hesabını kabaca dahi yapabildiğine inanmıyorum.
Mahir TAN
Mahir TAN 2 aylar önce
Hocam bilmedikleri için mi sizce böyle projeler yapıyorlar
YM AK
YM AK 2 yıl önce
Devlet görevlileri yalnızca kendi çıkarına bakar. Halkı düşünen yok. O yüzden devlet görevlileri, kendileri açısından hesaplarını gayet kârlı yapıyorlar.
Ahmet Özkulak
Ahmet Özkulak 3 yıl önce
@Yunus emre hesabın yanlış.. altıncı şirket defolup gittikten sonra asıl kaybımızı görmezden gelemezsiniz...
Yunus emre
Yunus emre 3 yıl önce
Kirazli balabandan turkiyenin karı - cikarilan altindan bizim karimiz %8 - altini cikaltan firma %35 gelir vergisi oduyecek - altini cikaltan firma %22 kurumsal vergi oduyecek - altini cikaltan firma %18 kdv oduyecek - vede altini cikaltan firma orda calisan iscilerin sigortasini odeyecek
Tulga
Tulga 3 yıl önce
Devletin çok başarılı insan kaynakları vardır, hala! Problem, devlet kadrolarında bulunan insanların neyi nasıl yapmaları gerektiğini bilmemeleri değil, bilenlerin söz sahibi olmaması. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda çok yetkin personel var, fakat kararları bilgi ve sağduyu yoksunu siyasi kadrolar vermekte. Sapla samanı karıştırmayalım, bu videoyu hazırlayan arkadaş kendisi de kaynakları okuyarak bir özet derlemiş, iyi de etmiş, ama işin uzmanları olmadığı için değil, dinlenmediği için bu garabet yaşanıyor, herkes bunun ayırdına varmalı.
Onur G.
Onur G. 3 yıl önce
Lozan yüzünden madenlerimizi çıkaramıyoruz diyenler, madenlerimizi çıkartma hakkını yabancılara veriyor.
Emir Timur Szr
Emir Timur Szr 2 aylar önce
@🐾🚲Erol Akgül lozanda öyle bir madde yok buna inanmak aptallık ben 15 yıllık jeologum öyle bir yasak varsa 15 yıldır nasıl maden çıkarıyoruz saçmalamayın cehalet resmen
🐾🚲Erol Akgül
🐾🚲Erol Akgül 2 aylar önce
Sorunun içinde cevabını söylemişsin evet halada diyoruz lozan bir aptallıktı!
Emir Timur Szr
Emir Timur Szr 2 aylar önce
Ayrıca Bor bir enerji kaynağı değildir tuz mineralidir abartildigi gibi yakıt v.s. olarak kullanılabilme ihtimali yok ancak içerisine girdiği bir çok ürünün verimini artırdığı bir gerçektir. Cam plastik metal daha dayanıklı veya esnek yapmak deterjan veya kimyasalları daha etkin hale getirmek gibi özellikleri vardır
Ömer
Ömer 3 yıl önce
Bir ormanı düzlemek ve sonra orayı yeniden ağaçla donatmak orayı tekrar orman yapmaz. Sadece ağaçlık bölge yapar. Yüzyılların biriktirdiği ekolojik dengeleri bozmak, bölgeyi yeniden yeşillendirilerek onarılamaz.
Sultan Ölmez
Sultan Ölmez Yıl önce
@Endoplazmik Retiyakulum 128 milyar doların yanında ne ki 20 milyar dolar
Düşünce
Düşünce Yıl önce
@Yavuzcan Yavuz bir bardak siyanür iç o zaman çok sağlıklı ise
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Bu videomuzda kullandığımız kaynakları ve videonun genişletilmiş metin halini buradan görebilirsiniz: evrimagaci.org/kaz-daglarinda-neler-oluyor-altin-neden-bu-kadar-degerli-neden-siyanur-kullanilacak-1766 Ufak bir not: 17:25'ten sonra gösterdiğimiz 2 belge kafaları karıştırabilir diye ufak bir bilgi vermek istedik. Uluslararası Siyanür Denetim Kodu (ICMC), doğrudan ülke bazında değil, firma bazında başvurulan bir protokol; Türkiye'nin niyetinden kastımız da, ülkemizde faaliyet gösteren bazı firmaların bu koda imzacı olmak istemesiyle ilgili. Örneğin 2013 yılında Kışladağ Altın Madeni bu protokole kabul edilerek, bunu Türkiye'de yapan ilk maden oldu: dar.vin/lMMea. Uşak ilimiz sınırlarındaki Kışladağ Altın Madeni'ni işleten Kanada firması Eldorado Altın Firması, bu listede görülebilir. Benzer şekilde, 17:38'de yer verdiğimiz belge, ülkemizde faaliyet gösteren bir siyanür üreticisi olan Hebei Chengxin Co., Ltd. firmasının sertifikasyonunu gösteriyor. Video metnini hazırlarken sanki ülke genel olarak bu anlaşmaya imza atabiliyormuş gibi yazmışız, bu nedenle ufak bir yanlış anlaşılma olabilir orada. Bu arada, ne yazık ki imzacılar arasından Türkiye'den henüz hiçbir maden firması, siyanür taşıyıcısı veya siyanür üreticisi bulunmamaktadır. Şu anda ICMC'nin sitesinde Alamos Gold firması imzacı firma olarak görülmemekte: dar.vin/bFheI Firmanın siyanür konusunda hangi firmayla çalışacağı da belli değil. Evrim Ağacı'nın çalışmalarını faydalı buluyorsanız, maddi destekçilerimiz arasına katılarak daha fazlasını üretmemizi sağlayabilirsiniz: www.patreon.com/evrimagaci | evrimagaci.org/destekol
Yunus emre
Yunus emre 3 yıl önce
Kirazli balabandan turkiyenin karı - cikarilan altindan bizim karimiz %8 - altini cikaltan firma %35 gelir vergisi oduyecek - altini cikaltan firma %22 kurumsal vergi oduyecek - altini cikaltan firma %18 kdv oduyecek - vede altini cikaltan firma orda calisan iscilerin sigortasini odeyecek
Da Wae
Da Wae 3 yıl önce
Evrim Ağacı hepsini bu şekilde ayırmanız çok yardımcı oluyor isteyen istediğini izleyip çıkıyor
Ufuk Yılmaz
Ufuk Yılmaz 3 yıl önce
hiç bölmeyelim büyük keyifle izledim erken bitti
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
@Ali Arık Bu harika bir yorum, çok ama çok teşekkürler! ♥
Ali Arık
Ali Arık 3 yıl önce
keşke hep böyle uzun olsa videolar seviliyorusunuz efendim
Joe Dollar Biden
Joe Dollar Biden 3 yıl önce
Tarım ürünleri ile elde ettiğimiz kazanç hem maddi anlamda çok daha fazla hem doğaya daha az zarar vermekte hemde gıda ihtiyaçlarını karşılamak adına çok ama çok daha karlı bir yatırım. Altının benim için tek değeri teknoloji ve bilimde kullanılmakta olması. Muhteşem bir video, bende son günlerde bu soruların cevabını arıyorum idim.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Faydalı bulmanıza çok sevindik, çok teşekkürler! ♥
Immortan Joe
Immortan Joe 3 yıl önce
Kesinlikle katılıyorum. O altını çıkarmak için kaç binlerce fosil yakıt tüketiliyor.
aykut alpay
aykut alpay 3 yıl önce
öncelikle şu konuya bir açıklık getirelim. devletin kasasına ne kadar gireceği yöneticilerin umurunda değil. kanadalı firmadan ne istediler ne aldılar, birilerinin cepleri kaç milyon dolar rüşvetle doldu kim bilir... yoksa 180 milyon dolar devlete kalan kısmı falan..bu kadar komik bir para için sizce bütün bunlar göze alınabilir miydi?....
Ferhat Atmaca
Ferhat Atmaca 20 gün önce
Yani altını çıkarmak için yeterince teknolojimiz olmadığı için yabancıları çağırıyorsak yerin altında kalması daha mantıklı değil mi? O teknolojiye ulaşınca kendimiz çıkarırırz. Yabncıları çağırmak neden? Bu neyin acelesi?
Düşünce
Düşünce Yıl önce
@mete kavruk seçmen kitlesi için önemli değil. Geri kalan kısımda birlik olup bir partiye oy atamıyor missss
mete kavruk
mete kavruk 3 yıl önce
sırf oy kaybı riski için bile yapılmaz aslında.
Baltali ilah
Baltali ilah 3 yıl önce
Diplomam da yazan Malzeme ve Metalurji Mühendisi ünvanımla size teşekkür ediyorum. Tarafsız ve doğru bir anlatımla zamanı iyi kullanarak herkesin anlayabileceği bir video hazırlamışsınız. İnsanlar kendi politik görüşlerine göre desteklemek veya karşı çıkmak yerine yıkıp geçtiğimiz dünyanın savunuculuğunu, gelecek kuşaklarımızın haklarına değer vermeyi seçebilseler keşke. O bölgeyi biraz tanıyorum. Kazancaklarımız yanında kaybedeceklerimizi gördükçe dehşete düşüyorum. Halbuki videoda belirtildiği üzere ülkemizin sayısız kaynağından elde edilebilecek bir çok imkan varken bu ısrarın mantıklı ve akılcı bir açıklamasını yapamıyorum. Sevgili Çağrı, eğitime katkılarınız ve bilimi insanlara aktarmaya çalışmanız karşısında siz değerli genç dostumu ve ekibinizi saygıyla selamlıyorum.
Ercan Yiğit
Ercan Yiğit 17 gün önce
@Hüseyin Soylu buna mı takıldın gerçekten ?
Uğur Lokmacıoğlu
Uğur Lokmacıoğlu 2 aylar önce
@Hüseyin Soylu da ekini de ayrı yazmış :)
Hüseyin Soylu
Hüseyin Soylu 3 aylar önce
Unvan.
Serdar Bahadıroğlu
Bir konu, 20 dakikada ancak bu kadar dinamik ve bilgilendirici anlatılabilir. Helal olsun, iyiki varsın...
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler, asıl sizler iyi ki varsınız! ♥
Elvir Rehimbeyli
Elvir Rehimbeyli 3 yıl önce
Valla süper gidiyorsunuz. Sizin kanalı birkaç yıldır takip etmeme rağmen yeminle son 3 aydır aşırı beğenip seviyorum. İyiki varsınız ve inanın bizler için çok değerlisiniz.
Volga Kestir
Volga Kestir 3 yıl önce
İzlediğim en anlamlı ve dikkate değer içeriklerden birisiydi keşke herkes sizin gibi kaliteli içerik üretse saçma sapan ahlak değerlerimizi kirleten evlatlarımızın zihin alemlerini bozan şeylerden usandık. Emeğinize sağlık..
Semih Yakabaşı
Semih Yakabaşı 2 yıl önce
Cahil bir ülkeye hazırlanmış müthiş bir video emeğine sağlık Çağrı abi...
Şalık Han
Şalık Han Yıl önce
Humankindfivepointzero kanalına göz atabilir misiniz acaba :)
Şu dağlarda kar olmak istemiyorum
Çanakkaleden selamlar, kazdağlari ülkemizin biyoçeşitlilik bakımından önemli bir bölgesi ve el değmemiş ormanlardan oluşuyor, bu güzellikleri yok edersek bu mecvudiyetin yüzde birini insan eliyle oluşturamayız, geri dönüşü istesek bile çok uzun yıllar alır, zaten toprak tahribatı olduğundan bitkilendirme istesek bile yapamayabiliriz, evet madenlerde günümüzün bir gerekliliği ama bu güzel alanlara madenlere karşı korumalıyız.
Ali Pala
Ali Pala 3 yıl önce
Kamuoyuna verilmesi gereken bilgiyi siz veriyorsunuz. Ben sizin haricinizde böylesine dolu ve tatmin edici bir açıklama yapanı görmedim. İyi ki varsınız!
Mutlu TOKOĞLU
Mutlu TOKOĞLU 10 aylar önce
Bir maden mühendisi olarak söyleyebilirim ki harika bir video olmuş. Boğucu detaylardan uzak, konuyu bilmeyenler için açıklayıcı. Harika.
Deniz Köksal
Deniz Köksal 3 yıl önce
Ağaçların ekolojik değerini anlatan bir video da bekliyoruz... Unutmayınki ormanların altındaki hiçbir "elemet" üstündekilerden değerli değil !!!
Deniz Köksal
Deniz Köksal 3 yıl önce
@Evrim Ağacı beklyoruz😀
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Ağaçlar ve ormanlarla ilgili bir video çalışmamız olacak, onlarla ilgili anlatacak o kadar çok ve o kadar harika şeyler var ki... ♥
Özge Fidan
Özge Fidan 3 yıl önce
Bu güzelim ülkenin böylesine değerli topraklarını elin Kanadalı’sına peşkeş çekenlere yazıklar olsun. Birilerinin bu ahlaksızlık karşısında rüşvet almadığını ve kişisel menfaati uğruna bu anlaşmayı yapmadığını nereden bileceğiz ???
Yeniada
Yeniada 3 yıl önce
21 dk boyunca ağzım açık ve şaşkınlıkla dinledim...Harikasınız...
MUSA ÖZDEMİR
MUSA ÖZDEMİR 3 yıl önce
Yaz mevsımındeyız sınek kacar
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
@Yeniada Sizler iyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız. Zaten sizlerin destekleri sayesinde daha fazlasını yapacağız, başka hiçbir şeyle değil! ♥
Yeniada
Yeniada 3 yıl önce
@Evrim Ağacı O zaman bizde gereğini yapalım ve desteğimizi vermeye başlayalım. Karınca kararınca...Hep böyle,bilim ile kalın...Teşekkürler...
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Bu uzun videonun bile sonuna kadar izlediğiniz için çok teşekkürler. Harika olan sizsiniz! ♥
MuSiCpLaY
MuSiCpLaY Yıl önce
İnşallah ağaçlar kesilmez. En çok üzüldüğüm şeylerden biri.Ben heryerde ağaç ekiyorum ki geleceğimiz güzelleşsin amma bakıyorum ki, çok az kişi doğayı düşünüyor.
krAKen
krAKen 3 yıl önce
abi videoların efsane bence hakettiğini alamıyosun inşallah çok iyi yerlere gelirsin
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Güzel sözleriniz için çok teşekkürler! Hep birlikte, çok daha iyi yerlere geleceğiz! ♥
Muammer Demir
Muammer Demir 11 aylar önce
Ağzınıza sağlık. Kanayan yaramız ne yazık ki. Bu konunun siyasi bir yönü de olmamalı. Bu siyaset üstü bir konu. Dünya bütün canlılara ait.
Ancelotti
Ancelotti 3 yıl önce
Bu konuda bir çok video izledim ama evrim ağacı gerçekten çok mantıklı farklı ve objektif olduğundan kesinlikle en iyisi:D
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler, böyle düşünmenize çok sevindik! ♥
hüseyin gazi akbaş
Keşke bu içeriğini bütün kanallarda gösterebilsek ve insanlarımız ülkemizde nelerin olduğunu tam olarak anlayabilse, emeğine ve bilgine sağlık.
Öncesinden Sonrasına
İşin aslı zannımca şudur üstadım: 20:07 deki canlının yaşamını olumsuz yönde etkileyecek kadar bile riske edilemeyecek bir denyoluktur bu maden çıkarma saçmalığı. Bu ve diğer bütün çalışmalarınız için çok ama çok minnettarız. Sağlıklı zamanlar.
Deniz Efe Kutlu
Deniz Efe Kutlu 3 yıl önce
Üşenip şu ana değin dinlememiştim. Çok büyük bir emek verilmiş, çok büyük gerçekten. Çok sağ olun!
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
aziz emre alpaslan
Bu programları yapmaya lütfen devam edin türkiyenin sizin gibi topluluğu bilinçlendiren birilerine ihtiyaç var çok fazla kişi gözlerini kapadı önlerindeki karanlık ışık çok güçlü birilerinin bu ışığı kaldırması lazım öyle yada böyle bir türk vatandaşı olarak emekleriniz ve çabanız için çok teşekkür ederim
Djan 0
Djan 0 3 yıl önce
Bu video trendlere çıkmalı.
Arazot gamer
Arazot gamer Yıl önce
@Yorumların Efendisi Enes Batur mesela
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
Yemlihan bozdağ
Yemlihan bozdağ 2 yıl önce
Emeklerinize sağlık çok aydınlatıcı bir çalışma olmuş . Sunumunuz da çok harika . Tebrikler .
Mustafa Kadir Güner
Sonunda, bilimsel kurumların yapması gerektiği şeyi, bir adam tek başına çıkıp yaptı. Gerçekten kutluyorum. İşe hurafelerle değil mühendislikle yaklaşan insanların olduğunu görmek harika. Bravo evrimağacı iyi ki varsınız!
Hayriddin OKAY
Hayriddin OKAY 3 yıl önce
Altının elektriksel iletkenlik katsayısı 43 mega-siemens/m buna karşın gümüşünki 63 bakırınki 59. Ama altın paslanmaya karşı çok dirençli ve değerli bilgisayarlarımız için karşılanabilir bir maliyete sahip. Bu nedenle iletkenlikteki zayıflığına rağmen işlemcilerde kullanmak için 1 numaralı hammadde.
Dilek Dilek
Dilek Dilek Aylar önce
Bugün Türkiye'de yaşanan gıda sorunu 2 yıl önce yoktu. O durumda bile Kaz Dağlarında yapılan bir kıyımdı. Bugün ise patatesi, domatesi satın almakta zorluk yaşayan bir halkız. Tarımın ne kadar değerli bir etkinlik olduğunu çoğumuz bizzat yaşayarak öğrendik. Doğamıza, ülkemize sahip çıkabilmek umuduyla..
pınar atalar
pınar atalar 3 yıl önce
Sizi ayakta alkışlıyorum. Bilim insanı sorumluluğu budur. Emekleriniz için teşekkürler Çağrı Mert Bakırcı ve Evrim Ağacı ekibi. (Alkış emojisi :)) )
Miraç Bağı
Miraç Bağı 11 aylar önce
TRvid dm özelliği olsa bende sizi tebrik etmek isterdim 😊
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Sağolun, faydalı bulmanıza çok sevindik. 😊
Burhan Canli
Burhan Canli 10 aylar önce
Her youtuber böyle profesyonelce içerik üretse keşke. Video kirliliği yerine böyle belgesel tadında videolar seyretsek. 👏👏👏
Burak Koyun
Burak Koyun 3 yıl önce
Tarafsız bir şekilde çok güzel bilgilendirdiniz bizleri. Sizi çok seviyorum idolümsünüz 😊
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
Sinem Bayar
Sinem Bayar 3 yıl önce
Ucunda ne olursa olsun ne sağlık ne de doğa tehlikeye atılmamalı .
Bagatur Han
Bagatur Han 3 yıl önce
Yani hiç abartmadan söylüyorum bu konu ancak bu kadar bilimsel ve güzel bir şekilde anlatılabilir. Ağzınıza, beyninize sağlık. Bir de küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle ilgili bir video çekebilir misiniz? Kanalınızda var mı bilmiyorum. Yoksa ve çekerseniniz çok makbule geçer. Başarılarınızın devamını dilerim. Kolay gelsin.
Suleymanou
Suleymanou 3 yıl önce
çok teşekkür ederim. herkesin izlemesi gerekiyor, henüz başlamış bu madenin ne kadar iyi denetlendiği prosedürlere uyumluluğu denetlensin! çok şey istemiyoruz. kamuoyuna açık bir denetleme!!!!!!
Adem Çalışkan
Adem Çalışkan 3 yıl önce
Yayında emeği geçen veya geçenlerin ellerine sağlık. Bu tür güncel konulara ağırlık vermeniz çok iyi olur. Teşekkürler.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler. 😊
Moran Lebdi
Moran Lebdi 3 yıl önce
Kimya derslerinden hatırlayacağınız gibi şeklinde bahsettiğiniz deneylerin hiçbirinin yapıldığını hatırlamıyorum. Çok nitelikli bir eğitim almışım.
Bera Çetkin
Bera Çetkin 3 yıl önce
Arkaplanda büyük bir araştırma ve uğraş var. Umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız, maddi olarak almasanız bile emin olun ekmeğini yediğiniz ülkeye ve yaşadığınız dünyaya çok büyük bir fayda sağlıyorsunuz. Şuan öğrenciyim fakat bir meslek sahibi olduğumda size aylık olarak destek sağlayacağım.
eda gökhan
eda gökhan 3 yıl önce
Nasıl muhteşem bir adamsın ya keşke etrafım şöyle insanlar ile dolsa
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
memedeath
memedeath 3 yıl önce
Bu kadar kısa sürede bu kadar kapsamlı bir video için ne büyük emek harcandığını tahmin edebiliyorum. Ayrıca doğru bildiğim birkaç hatalı bilgiyi de düzeltmiş oldum. Verilebilecek her türlü desteği hak ediyorsunuz.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok ama çok teşekkürler. Gerçekten zorlayıcı bir video oldu ama değdi. Değmesine katkı sağladığınız için yürekten teşekkürler. 😊
idil
idil 3 yıl önce
Baştaki ağaç sayıları kesilecek olan değil, şu ana kadar kesilmiş olanlar. Emeğinize sağlık
MUSA ÖZDEMİR
MUSA ÖZDEMİR 3 yıl önce
Nereden bılıyon kanıtın
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler. ♥ Aslında şöyle: ÇED raporundaki 45.600 ağaç kesilmesine izin verilen sayı (ama bu sayı da genellikle belli bir alandaki ağaçlar sayılarak yapılıyor). Teknik olarak bir firma, bu ağaçların hepsini de kesebilir, bir kısmını da, işin bir bölümünde bir kısmını diğer bölümünde diğer kısmını da... Yani ÇED raporunda söylenen sayı, belli bir alanda kesebilecekleri maksimum ağaç sayısı. 13.400 ve 197.800 gibi sayılar ise, an itibariyle kesildiği iddia edilen sayı. Eğer ilki doğruysa, izin verilen tüm alanı henüz kesmemişler ve iş boyunca kesecekler (veya kesme hakları var) demektir. İkincisi doğruysa, ÇED raporu hatalı veya izin verilenin ötesinde ağaç kesimi yapılmış demektir.
celal tapan
celal tapan Yıl önce
Tebrikler sizin gibi insanlar hiç eksik olmasın dilerim. Adam diye ortalıkta gezinenlere duyurulur
elif tekirgöl
elif tekirgöl 3 yıl önce
Video uzun değil. Aksine bu kadar kapsamlı bir konu son derece derli toplu bir şekilde anlatılmış. Eklediğiniz açıklamalarla da çok aydınlatıcı ve ileri okumalar için yol gösterici bir çalışma olmuş. Karşı çıkarken neye karşı çıkıyoruz; savunurken neyi savunuyoruz, bilmek adına herkes izlemeli bu videoyu.
Ziya D.
Ziya D. 3 yıl önce
Bu gerçekten harika bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Faydalı bulmanıza çok sevindik. 😊 Çok teşekkürler! ♥
Matematik Antrenörü
Hocam kağıt paraların değeri ülkelerin merkez bankalarındaki karşılık olarak sakladıkları altın miktarı kadardır. Yani bir ülkenin ne kadar altını varsa o ülkenin senedi olan paraları da o kadar değerlidir. Dip not olsun. Başarılar.
gokhan egehan
gokhan egehan 3 yıl önce
epey araştırmış ve çok güzel, çok büyük oranda dogru, tarafsız bir video hazırlamışsın hocam ellerine sağlık!! buradaki insanların öğrenme arzusunu bildigimden, konuya biraz katkıda bulunmak isterim.. 12:22 'de söylediğin gibi siyanür atık havuzlarında bozundurmaya bırakılmaz. ülkemizdeki tüm altın madenlerinde 13:30 'da bahsettiğin gibi siyanür bozundurularak atık havuzuna alınır (bu şirket yığın liçi yapacak bu yöntem için geçerli değil). oraya giden atıktaki siyanür miktarı çok düşüktür, direkt olarak doğaya da verilebilir. atık havuzunun yapılma nedeni, detoks ünitesinde olabilecek hatalar için ikincil bir güvenlik önlemidir. örneğin detoksdaki bir mühendisin yapabileceği bir hata sonucu "yuksek siyanürlü sıvı direkt doğaya karışmasın, önce bu havuzda biriksin guneş ışınları ile bozunsun (zaten kararsız bir bileşik)" diyedir.. bu şirketin liç sahası (siyanürü kullanacakları yer) atikhisar baraj havzasında değil. zaten öyle olsa izinlerini alamaz. kanunen liç sahasını havza dışında bir yere kurar, cevherini işlemek için oraya taşımak zorunda kalırlardı. cevheri yaklaşık 10km taşımak (1-1.5g/ton tenör için) ons başı 1$ gibi bir maliyet katar ki altının onsunun 1500$ civarı oldugunu dusunursek hicbir altın madeni bu masraftan kaçınmaz. altın madenleri doğaya en az zarar veren madenlerdir. kar marjları çok yüksektir ve doğaya zarar vermemek adına hiçbir maliyetten kaçınmazlar! zira onlar için çok küçük kalemlerdir..! bir de şu %2 devlet payına değinmek istiyorum (bahsettiğiniz %4 dökümü Türkiye'de yapmayanlar için. bu şirket için %2 olmalı). insanlarda çok yanlış bir algı var. 4milyar$ altın üretecek, 4000Mx0.04=160M ulkede kalacak (..veya 80M) gerisi Kanada'ya gidecek. bu yanlış bir yaklaşım. altının ons başı maliyeti bu gibi yataklar için 600-700$ civarı olur. %2-4 devlet payı net kar üzerinden alınır. 600-700$ lık maliyetin büyük kısmı ülke içerisinde dönecek paradır. o paradan otosanayideki elektrikçi de payını alacaktır, kordondaki balık-ekmekçi de, yol üzerindeki market de.. devlet(!) üretmedikten sonra bu kapitalist sistemde patron patrondur. net kar ha canadalı patronun cebine girmiş, ha x adında bi türk godomanın cebine girmiş. sonuçta gideceği yer ya malta ya isviçre bankalarıdır...
bibirimizlebirlikte76
bibirimizlebirlikte76 10 aylar önce
Sizin yazdıklarınız daha doğru. Videoyu hazırlayan arkadaş ta emek vermiş özenmiş, güzel hazırlamış, ama bir şeyi atlamış. Yahu her ilde üniversite var. İllaki ilgili bir bölüm vardır. Ya da ülkede elini sallasan mühendise çarpıyor. Yani video çok güzel ama bir bilene danışsaydı daha da güzel olabilirdi.
Dogu Fosa
Dogu Fosa 3 yıl önce
Adamsın çok yaşa
İRFAN YERAL
İRFAN YERAL 3 yıl önce
Tam bir bilim insanı ve tam bir bilim kanalsınız. Olayı siyasetten, hamaset ten uzak bilimin ışığında ve en önemlisi her yönüyle inceliyorsunuz.
Enes Çiftçi
Enes Çiftçi 3 yıl önce
Böyle bilgi dolu videolar hakettiği değeri görmüyor ne yazıkki. Bu gerçekten çok üzücü :(
Halil halil
Halil halil 3 yıl önce
neredeyse tüm alanlarla ilgili bilgi birikimine sahipsiniz , bu çok guzel birsey .Bizleri aydinlattiginiz icin teşekkurler
furkan demirkıran
Abicim TRvid 'daki en faydalı kanallardan birisin bence emellerine sağlık 🙃
Kıvanç Berk Danacı
Konu hakkında en net ve en açıklayıcı içerik olmuş. Ayrıca konuyu sadece bilimsel açıdan inceleyip ve o çizgide kalabilmeniz de sizin samimiyetinizi gösteriyor. Sizinki gerçekten vatan millet sevgisi. ABD de mis gibi hayat yaşayabilecekken buradaki insanlara bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz. Yüce gönüllü bir hareket. Sizinde söylediğiniz gibi... Bu ülke bu karanlık günleri ancak bilimin ışığı ve aydınlığı ile atlatabilir. Sizin ekibiniz içinde olup sizinle çalışması çok isterdim. Ama sanıyorum ki ekibinizde mimara ihtiyaç yok :D Varsa seve seve katılır sizler için yapabileceğim bir şey varsa yaparım. iyi ki varsınız. Sevgiler. :)
Meltem UZUN
Meltem UZUN Yıl önce
Videoda izlerken kaçırmış olabilirim ama bir şey daha eklemek isterim, altının alış-veriş veya diğer değişle "değerli" olmasının bir diğer nedeni de "asal metal" olmasıdır. Asal metal özelliği gösteren tek metal altındır yani aynı soy gazlarda olduğu gibi doğal koşullarda diğer maddelerle etkileşime girmez ve sonuç olarak başka bir maddeye dönüşmeyerek kalitesini korumasıdır. Diğer metaller bozunma dediğimiz oksitletmen tarzı durumlara çok girerek kendi özellik ve görünüşlerinde kayıplar yaşarken altın bunu yaşamaz. Bu yüzden altını değerli ve ekonomide ön planda olma nedeni de budur. Hem depolanması hem de kullanım sırasında kendisinden bir şey kaybetmemesidir.
Erdinç GÜMÜŞ
Erdinç GÜMÜŞ 2 yıl önce
"bir maddenin değeri az bulunuyor olmasından kaynaklanır" demek doğruya yakın ancak tam olarak doğru olmayan bir açıklama. bir metanın değeri, elde etmek için harcanan emek ile belirlenir. az bulunan bir maddeyi meta haline getirmek daha çok emek gerektireceği için daha değerlidir.
Mecit Aslan
Mecit Aslan Aylar önce
Bu kanalı yeni 2.3 aydır keşfettim harika bir kanal başarılarınız devamını dileriz umarım daha da cok büyürsünüz 😊😊
Pacific
Pacific 3 yıl önce
Çok bilgilendirici bir video olmuş emeğinize sağlık.yalınız insanlar rant ve para işin içinde olduğu vakit gözlerii hiç bir şeyi görmüyor adeta canavarlaşıyorlar sözüm ona o indanlar.
Bahadır
Bahadır 3 yıl önce
Güzel bir içerik olmuş yüreğinize sağlık. İşin özünde neden karşı durduğumu bildiğim bir projeye daha kapsamlı karşı durmamı sağladı demek isterdim, ama hala ilk noktada takılıyorum. Bildiğimiz sinir sistemini taşımıyor diye bir ağacın canı yanmıyor denebilir mi... Kaç bin ağacın canı yandı değer mi?
BurakK Şenay
BurakK Şenay 3 yıl önce
Hazır gündemde iken bu videoyu tüm ülkemizin izleyip bilgilendirilmesi gerek, gel gör ki bu hiç yaşanmayacak...
Muhammed Uslupehlivan
Bu videoyu izleyin ve ulaşabildiğiniz herkese izlettiriniz. Çağrı Mert konuyu çok güzel bir şekilde ele almış ve yine çok özgün şekilde anlatmış.
metin oktay
metin oktay Yıl önce
Çok akıcı ve açıklayıcı bir video olmuş. Başından sonuna kadar ilgi ile izledim. Müthiş bilgilerdi. Tebrik ederim.
Haktan Yükseliş
Haktan Yükseliş 3 yıl önce
1 ton topraktan sadece bir kaç gr altının çıkarılması gibi, oluşumu yıllar süren bilgi birikimiyle farklı alanlardan pek çok kaynağın taranması sonucu bu değerli sunum ortaya çıkarılmış. Emeğinize sağlık. Yeni jenerasyona örnek gösterilebilecek bir çalışma olmuş.
Erdinç Gül
Erdinç Gül 3 yıl önce
bu denli objektif yorum ve bilgiler tabii ki sizler tarafından yapılıp aktarılabilir.Teşekkürler,teşekkürler,teşekkürler.İşte kamuoyu aydınlatma ve demokratik bilgilendirme ve bilinçlendirme.Teşekkürler,teşekkürler,teşekkürler.
Kartal Selici
Kartal Selici 3 yıl önce
Gerçekten harika bir özet paylaşım olmuş. Emeklerinize sağlık Çağrı Bey :)
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
Tez Nasıl Yazılır?
Videolarınız beğenerek takip ediyorum ancak bu kadar geniş çaplı bir videoda altın ve gümüşün kolloidal su halinde insan sağlığına olan müthiş katkıları nedeniyle değerli seçilmiş olabileceğinden hiç bahsetmemişsiniz. 1970'lere kadar bunlarla ilgili sayısız makale yayınlandı. Bu araştırmalarda kollodial gümüş ve altın suyunun hiçbir antibiyotiğin yapamadığı yüksek etkiyi gösterdiğini, özellikle 1980’lerde UCLA Tıp Okulu’nda çalışırken, Larry C. Ford'un yaptığı araştırmada 650’den fazla hastalığa neden olan patojenin az miktarda gümüşe maruz kaldığında birkaç dakika içinde imha edildiğini kanıtladığını da belirtmek gerekir. Yani Ayrıca cilt sağlığını artırdığı, göz ve kulak hastalıklarında iyileşmeye önemli katkılarda bulunduğu, Optimum Beslenme Enstitüsü’nden Dr. Martin Hum'un araştırmalarına göre HIV / AIDS, zatürre, uçuk, zona ve siğiller için anti-viral etki gösterdiğinin kanıtlandığı, Ulusal Sağlık Enstitüleri'nin (NIH) araştırmalarına göre harika bir anti-inflamatuar ilaç olduğu, Uluslararası Allerji ve Rinoloji Forumu’nda yayınlanan bir araştırmaya göre alerji, astım ve sinüziti iyileştirmedeki olumlu katkısı nedeniyle insanlara burun spreyi olarak faydalı olabileceği, akciğerlerde bulunan ve bronşit veya zatürreye neden olan mikroplarla doğrudan temas ederek birkaç gün içinde temizlediğini de unutmamak gerekir. Şimdi, altın ve gümüşün bize unutturmaya çalıştıkları bu muazzam ilaç etkisi bu denli başarılı ve etkili iken bu denli karanlıkta bırakılması çok enteresan. Altın ve gümüşün para ve takı olarak kullanılması veya para karşılığı gösterilmesi bana göre videonuzda belirttiğiniz algılanan değerden dolayı değildir, sağlığa muazzam katkısından dolayıdır. Ağzında gümüş kaşıkla doğmak tabirini duymuşsunuzdur. Eskiden varlıklı aileler yeni doğan çocuklarının ağzına bir gümüş kaşık koyarlarmış bağışıklığını artırması için. Hatta gümüş çatal kaşık bıçak takımları daha 30-40 sene öncesine kadar birçoğumuzun büyüklerinden duyduğu, nadir kalsa da gördüğü, varlıklı ailelerin sahip olduğu şeylerdi ve yemekle temas halinde bile vücuda alınması sağlığı iyileştirici etkilere sahipti. Şimdi kaşık, çatal, bıçakların arkasında 18/10 yazıyor, bazılarında 18/10 CrNi yazıyor, yani krom ve nikelden yapılıyor. Birileri de bizleri %99,99 saflığın üzerinde fiziksel altın ve gümüşten uzak tutabilmek için aşama aşama bunları dijital ortama taşıyor. Umarım bir videonuzda da altın ve gümüşün taa Antik Mısır zamanında Firavunların gençleşmek için ciltlerine sürdükleri, sağlıklı ve uzun ömürlü olmak için kollodial su halinde içtikleri zamandan bu yana nasıl kullanıldığıyla ilgili bir video yaparsanız çok tamamlayıcı olur. Başarılar diliyorum.
Kardelen Altınışık
Çok bilgilendirici bir Video olmuş emeği geçen herkese teşekkürler 😊
Bağıran Kuş
Bağıran Kuş 3 yıl önce
Bulunmaz nimetsiniz, Türkiye'de böyle kanalların varlığı çok mutluluk verici.
Metehannn
Metehannn 3 yıl önce
Videoyu gördüğümde içimden "kaz dağlarına ne mi oluyor ya en fazla ne diyebilir ki" diye düşündüm, kanaldan çıkamıyorum beğeniyorum yorum yapıyorum diğer videoları falan izliyorum. Bu adan asıl 10 milyonlarda olmalı:)
Emre METE
Emre METE 3 yıl önce
Zamanında Jack London hikayelerinde konu edindiği altın arayıcılığını gerçekten yapmıştır. Aklıma geldi altın altın deyince. Kanada-Alaska bölgesi özellikle olmakla beraber çılgın doğa sertliğine rağmen bir kase altın buldukları bile oluyordu. Kitaplarını okuyanlar çok iyi bilecektir.
Mertcan Uçak
Mertcan Uçak 3 yıl önce
Senin her kelimede yaşadığın heyecan beni bilgilere ve doğrulara daha çok çekiyor (seviliyorsun)
easyrider han
easyrider han 3 yıl önce
video çok iyi ve bilgilendirici fakat keşke altın sikke standardı ve altının uluslararası standart birim olarak kabul edildiğinden de bahsetseydiniz. sadece düğünlerde kullanıldığı için değil zira bir çok merkez bankası da altın rezervi bulundurur.
Suat Aslantürk
Suat Aslantürk 3 yıl önce
Sözün özü; "attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmiyor"
Hasan Parlak
Hasan Parlak Yıl önce
@hacı kocak para uğruna, ülkemizin güzel doğasını mı satalım. Boş düşüncelerinizi kendinize saklayın
hacı kocak
hacı kocak Yıl önce
210 milyar dolar değmez mı?
Savaş Öztürk
Savaş Öztürk 3 yıl önce
Hocam çok kaliteli paylaşım teşekkürler ilgiyle izliyoruz :) Sizden insan bedeninin işleyişi, bağışıklık sisteminin nasıl işlediği, bağışıklık sistemi bozuklukları ve bağışıklık sisteminden kaynaklı otoimmün hastalıkların sebep ve sonuçlarını kapsayan bir sunum istesem ? Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bozuklukları sonradan düzeltmek mümkün müdür bide bunun cevabını alabilirsek muhteşem olabilir :)
Hakan Çitmen
Hakan Çitmen 3 yıl önce
Öğretici bir video olmuş teşekkürler 👍👏👏🇹🇷
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Faydalı bulmanıza çok sevindik, çok teşekkürler! ♥
Aykut Bey
Aykut Bey 3 yıl önce
Kısaca, İNSAN DOĞANIN BAŞINA GELMIS EN TEHLIKELI CANLI !
Büyük Devrimci
Büyük Devrimci Yıl önce
İnsan değil yobazlık ve aç gözlülük
Ömer Faruk Er
Ömer Faruk Er 2 yıl önce
@Aydoğan Taş bizim olduğu kadar hayvanların ve bitkilerin de dünyası unutma bunu
Aydoğan Taş
Aydoğan Taş 3 yıl önce
@Ömer Selim Aslında değiliz dünya bizim için var. Doğada insan için var bu insanların kullandığına bağlı
Ömer Selim
Ömer Selim 3 yıl önce
Dünyada bi tür tümörüz
Aydoğan Taş
Aydoğan Taş 3 yıl önce
@Evrim Ağacı İnsanoğlu doğadaki birçok şeyi kullanabiliyor olması ve daha fazlasını istemesi :)
nesteren hanım
nesteren hanım 3 yıl önce
Kapsamlı, bilgilendirici bir video olmuş, sağolun, emeklerinize sağlık.
Ömer Faruk Aydemir
Ömer Faruk Aydemir 3 yıl önce
Gerçekten izlemeye değer videolar yapıyorsun tebrik ederim
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler. 😊
Atılım Bozca
Atılım Bozca Yıl önce
Harika bir video olmuş emeğiniz için çok teşekkürler :)
hiç kimse
hiç kimse 3 yıl önce
Bence artık altın a da petrol e de ihtiyacımız yok ama insanların aç gözlülüğü sona etmiyor maalesef ve video için teşekkürler çok açıklayıcı aydınlatıcı bir video olmuş
hiç kimse
hiç kimse 3 yıl önce
Türkçe konusunda haklısın kaç yaşına geldim hâlâ yazarken hatalar yapıyorum ☺
Uzaydan Gelen Ses
Uzaydan Gelen Ses 3 yıl önce
​@Hasan Uğur sanki petrol çıkaracak altyapın varda konuşuyorsun kalkıpta bana 2023 masalını anlatma petrol ve altının bu kadar önemli olması insanın aç gözlü olmasından yoksa çok alternatif çevreye zarar vermeyen yöntemler var aşırı cahilsin git ötede oyna ...
Jim Hopper
Jim Hopper 3 yıl önce
@August Iıı.... T E M I Z E N E R J I Y E ne dersin?
August
August 3 yıl önce
Sırf merakımdan soracağım amacım kavga değil altın ya da petrole ihtiyaç yoksa yeni yatırım neye/nereye yapılmalı ?
Jim Hopper
Jim Hopper 3 yıl önce
Ama hala Türkçe derslerine ihtiyaç var sanırım.
Mesut Ünsal
Mesut Ünsal 11 aylar önce
Dogrusu şempanzeden evrimleştigimize ben inanmiyorum , fakat evrime genel olarak inaniyorum. Adaptasyona inaniyorum. Kanali bilgi ve genel kutur acisindan zengin goruyorum. Fikirlerinize saygi duyup takip ediyorum.
Tio Deniz
Tio Deniz 3 yıl önce
Inanilmaz degerli ve mukemmel hazirlanmis bir video. Tek solukta izledim 5 dakika gibi geldi. Konu hakkinda yeterli bilgiye edindim cok tesekkurler. Size bir sorum var, bu konu hakkinda bireyler olarak ne yapabiliriz?
Mert altıntaş
Mert altıntaş 3 yıl önce
Tebrik ederim. Kıymetli analizlere emek vermişsiniz yine.
Mahmut Ekrem Parlak
Mahmut Ekrem Parlak 3 yıl önce
Çok güzel çalışma emeklerinize sağlık. Benzer bir araştırmayı ben de yapmıştım ve bir soruya ne kendi araştırmamda ne de bu videoda yanıt bulamadım. Beni bilgilendirebilecek olan varsa sevinirim: Çıkan altın madeninin sadece %4'ünün ülkemize kalacağını biliyoruz. Peki diğer ülkelerdeki maden yataklarında durum nasıl. Hangi ülke maden yataklarından ne kadar gelir elde edebiliyor ve biz ülke olarak kendi sınırlarımızdaki bu madeni kendimiz çıkartarak çıkan madenin tamamını kendi ekonomimize katmak için ne kadar yatırım yapmamız gerekiyor ve bu yatırımı neden yapamıyoruz? Teşekkür ederim.
Murat Genç
Murat Genç 9 aylar önce
Ya birisi çıkıp insanlara bu şekilde anlatsa 1 tane yabancı firma bile maden çıkarmaya gelemez. Ağzına sağlık, işin uzmanı dediğimiz insanlar bile kafa ütülemenin ötesine geçemiyor.
Fatih Altaş
Fatih Altaş 3 yıl önce
Çok teşekkür ederiz. Bu konuya bilimsel bir yaklaşım uzun süredir bekliyordum. Kapalı kapılar ardında kimlerin cebine ne giriyor ki bu kadar saçma rakamlar için bu kadar teşvik çıkartabiliyorlar?
ümit pehlivanoğlu
ümit pehlivanoğlu 3 yıl önce
her şey çok güzel açıklanmış ama eksik olan bu şirket izinleri alabilmek için ne kadar rüşvet verdi ve ortakları kimler.Yoksa bu paraya dünya üzerinde işletilecek maden bulunamaz
Emre Demirci
Emre Demirci 3 yıl önce
4 mevsimi yaşayan bir ülkede yaşıyoruz ama daha kendimizi doyuramıyoruz bence yer altı kaynakları aramakla boşa vakit harcıyoruz zaten bunları çıkaracak teknolojiye sahip değiliz bari kendi iyi olduğumuz tarım alanında gelişelim ama o da olmuyor her şeyi dışardan ithal ediyoruz bence ileride en değerli olacak şey yiyecek bu hızlı devam edersek çok değil yakın zamanda kırmızı et altından daha değerli olacak.Tabiki yer altı madenlerine de ihtiyacımız var ama bence ülke olarak gerçek değerlerimizi göremiyoruz küçücük Hollanda tüm Avrupa’yı hatta dünyayı doyuruyor kendimize çeki düzen vermemiz lazım
Yorumların Efendisi
Adam resmen hayatı, insanı üst akıl olarak yorumluyor..
Akif
Akif 3 yıl önce
Devlet kurumlar düzgün kurumlar olsa bu tür insanlara/özel kuruluşlara (Evrim Ağacı benzeri) destek çıkardı. Yani demek istediğim çoğu konuda eskiye göre geri kurumlar. Madem beceremiyorsunuz bu işi o konuda bilgi sahibi insanlara destek vermeliler. Bu bilgili video için teşekkürler.
Akif
Akif 3 yıl önce
Evrim Ağacı asıl biz teşekkür ederiz. Sizin gibiler karanlıkla dolu ülkeyi güzelleştiriyor/aydınlatıyor.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler. 😊
Mustafa Mert Bilgin
Mustafa Mert Bilgin 3 yıl önce
çok başarılı bir çalışma olmuş. tebrik ederim Evrim Ağacı
Erhan Ünal
Erhan Ünal 3 yıl önce
Gayet net bir şekilde durumu aktarmışsınız. Teşekkürler emeğiniz için.
Ferze farsi
Ferze farsi 3 yıl önce
hocam kesilen ağaçlar tekrar ne zaman yerine yani aynı yere idame edilir? o kel bırakılan alanlarda yine ağaç yetişebilir mi?
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Normalde madenin ömrü (bu örnekte 6 yıllık ömrü) dolduktan sonra yeniden ağaçlandırma çalışmaları yapılabilmekte. İddialara göre bu çalışmaların masraflarını da daha projenin başından devletin ilgili kurumlarına ödemişler. Eğer düzgün protokol takip edilirse, orada hiç maden var olmamışçasına bir yeniden ağaçlandırma yapmak mümkün. Buna yönelik vaka çalışmalarını ve eskiden yerinde maden olan bölgelere dair fotoğrafları buradan görebilirsiniz: www.fs.fed.us/nrs/pubs/gtr/gtr_nrs169.pdf
Varadin BORISOV
Varadin BORISOV 10 aylar önce
Önemli olan ülkenin ne ve ne kadar kazanacağı değil önemli olan bu projeye onay verince onay verenlerin kaç para ceplerine indirdikleri (bence) !!!
MUSTAFA
MUSTAFA 3 yıl önce
çok güzel bir video olmuş objektifliğinizi taktir ettim bir konuya değinmek isterim altının çıkarma maliyeti dünya ortalamasında belirlidir burada daha oluşmamış olması fikir sahibi olamıyacağımız anlamına gelmez ama küçük bir altın madeni olduğunu sizde belirtiyorsunuz 93 ton tahmini süre 6 yıl düşünüldüğünde Altın çıkarma maliyeti ons başına orta ölçekli madenlerde 875 dolardır. şu an satış fiyatı 1500 dolar dır ki 2008 yılında 700 dolara kadar gerilediği internetten bulunabilir yani firmanın çıkarılan altının %96 sına sahip olacak demek brüt olarak doğrudur ama eksiktir yanıltıcıdır firma 93 ton için 2,4 milyar dolar para harcayacaktır eksiği olmaz fazlası olur ki bu parayı kanada da harcamıyacak buradan yakıt alacak ekipman alacak hizmet alacak çalışan 300 kişi bunlar içerisinde gider olarak en düşük kalem. bunlar için ihracat yapacak iç piyasadan çekecek ama o parayı harcayacak Devletin verdiği destek sadece alacağı vergi için değil piyasaya etkisi içindir orman yangınları videonuzda güzeldi :) hiç olmazsa yangını siyasete alet etmeden temiz bir anlatımdı.
K.B.R.T  Royale
K.B.R.T Royale 11 aylar önce
Altının neden bu kadar değerli olduğunu ortaokulda fen bilgisi hocam anlatmıştı anılarımı tazelediniz
DüzAdam Ali
DüzAdam Ali 3 yıl önce
Sen nasıl bir kralsın. Gurur duyuyorum seninle ÇMB, evrim ağacı.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 3 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
kahve kitap
kahve kitap 3 yıl önce
Adamlar bilgi toplamış, o kadar hazırlamış bir de her şey tane tane anlatılmış, isim-yer-tarih verilmiş daha ne yapsınlar. Ben gerizekalıyım diyen bile anlasın diye ayrıntılı tane tane anlatılmış. Zeki olan insanların da işte budur dediği bir video. Çok güzel bir bilgilendirme videosu olmuş. Emeğinize sağlık.
Umut Aydın
Umut Aydın 3 yıl önce
Fevkalade anlatımınızla sunduğunuz, her yerde bulamayacağım bu bilgiler için çok teşekkür ederim.
Görkem Kökkeçeci
Önemli olan evvela gezegenin sağlıklı olmasıdır
Bahri Alaydın
Bahri Alaydın 3 yıl önce
Doğaya olan zarar risklerinin dışında bir de kar elde etmeksiniz doğal kaynağımızı bu firmaya vermenin altında ne gibi bir sebep yatıyor olabilir?
Random Human
Random Human 3 yıl önce
Rüşvet. Birileri cebini iyi doldurdu. Cezasını biz çekiyoruz.
Sonraki
Bilal'in En Komik Anları 😂
1:10:25
görünümler 771 000
Matematik: Keşif mi, İcat mı?
21:53