Karanlık

Kaz Dağları'nda Neler Oluyor? Altın Neden Değerli, Nasıl Çıkarılıyor? Neden Siyanür Kullanılıyor? 

Evrim Ağacı
Abone ol 3,1 Mn
görünümler 677 B
99% 25 000 1

Gündemde ekolojiyi, ekonomiyi, mühendisliği ve bilimi bu kadar bir arada ilgilendiren bir konu varken, görmezden gelmek oldukça güç: Kaz Dağları'na 40 kilometre uzaklıktaki Kirazlı Köyü'nde tam olarak ne oluyor? İnsanın altına verdiği değerin kökeni ne? Neden osmiyum ya da iridyum değil de altın? Peki altını nasıl, ne yöntemlerle çıkarıyoruz? Bu süreçte neden siyanür kullanılıyor? Tek yolu bu mu? Ve altının çıkarılma yöntemi, çevreye verebileceği zararı nasıl etkiliyor? Bu videoda, bu sorulara ve çok daha fazlasına yanıtlar arıyoruz.
Bu videomuzda kullandığımız kaynakları ve videonun genişletilmiş metin halini buradan görebilirsiniz: evrimagaci.org/kaz-daglarinda...
Ufak bir not: 17:25'ten sonra gösterdiğimiz 2 belge kafaları karıştırabilir diye ufak bir bilgi vermek istedik. Uluslararası Siyanür Denetim Kodu (ICMC), doğrudan ülke bazında değil, firma bazında başvurulan bir protokol; Türkiye'nin niyetinden kastımız da, ülkemizde faaliyet gösteren bazı firmaların bu koda imzacı olmak istemesiyle ilgili. Örneğin 2013 yılında Kışladağ Altın Madeni bu protokole kabul edilerek, bunu Türkiye'de yapan ilk maden oldu: dar.vin/lMMea. Uşak ilimiz sınırlarındaki Kışladağ Altın Madeni'ni işleten Kanada firması Eldorado Altın Firması, bu listede görülebilir. Benzer şekilde, 17:38'de yer verdiğimiz belge, ülkemizde faaliyet gösteren bir siyanür üreticisi olan Hebei Chengxin Co., Ltd. firmasının sertifikasyonunu gösteriyor. Video metnini hazırlarken sanki ülke genel olarak bu anlaşmaya imza atabiliyormuş gibi yazmışız, bu nedenle ufak bir yanlış anlaşılma olabilir orada. Bu arada, ne yazık ki imzacılar arasından Türkiye'den henüz hiçbir maden firması, siyanür taşıyıcısı veya siyanür üreticisi bulunmamaktadır. Şu anda ICMC'nin sitesinde Alamos Gold firması imzacı firma olarak görülmemekte: dar.vin/bFheI Firmanın siyanür konusunda hangi firmayla çalışacağı da belli değil.
#KazDağları #Altın #Siyanür
00:00 Kaz Dağları'nda Neler Oluyor?
01:06 Algılanan Değer: Altın Neden Değerli?
02:35 Hangi Elementler Para Birimi Olarak Kullanmaya Uygun, Hangileri Değil?
05:50 Altını Değerli ve Çekici Kılan Özellikleri Neler?
07:28 Altın Nasıl Çıkarılır?
10:01 Altın Ayrıştırma: Altını Diğer Madenlerden Nasıl Ayrıştırıyoruz?
11:33 Siyanür Banyosu: Altın Madeninde Neden Siyanür Kullanılıyor?
13:05 Siyanür Kullanmak Şart mı?
14:45 Siyanür Zehirlenmesi: Siyanür Doğaya Sızarsa Ne Olur?
15:19 Altın Madenlerinde Yaşanan Felaketler
16:49 Kirazlı'daki Altın Madenini Yabancı Firmalara İşlettirmeye Değer mi?
19:46 Kapanış
***
Daha fazla içerik üretebilmemiz için Evrim Ağacı'na maddi destekte bulunan izleyicilerimiz arasına katılın:
Türk Lirası ile tek seferlik veya aylık düzenli destekte bulunmak için: kreosus.com/evrimagaci
Patreon destekçilerimiz arasına katılmak için: www.patreon.com/evrimagaci
Bilim tişörtleri, kitaplar ve diğer ürünlerimizden satın almak için: pazar.evrimagaci.org/
IBAN numarası, kriptopara veya PayPal yoluyla destek olmak için: dar.vin/MaddiDestek
***
Müzik: Bu videoda kullanılan müzikler AudioHero (www.audiohero.com/) sitesinden alınmıştır.
Video: Bu video içinde alıntı yapılan tüm video kaynakları video içinde belirtilmiştir. Kaynağı belirtilmeyen tüm videolar Pixabay (pixabay.com/videos/) sitesinden alınmıştır.
İkonlar: Bu videoda kullanılan ikonlar Flat Icon (www.flaticon.com/) sitesinden alınmıştır.
***
En son yüklediğimiz videoyu izlemek için: dar.vin/SonVideo
En popüler videomuzu izlemek için: dar.vin/EnPopuler
***
Kanalımıza abone olmak için: dar.vin/EATRvid

katma

 

23 Eyl 2023

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR    
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Bu videomuzda kullandığımız kaynakları ve videonun genişletilmiş metin halini buradan görebilirsiniz: evrimagaci.org/kaz-daglarinda-neler-oluyor-altin-neden-bu-kadar-degerli-neden-siyanur-kullanilacak-1766 Ufak bir not: 17:25'ten sonra gösterdiğimiz 2 belge kafaları karıştırabilir diye ufak bir bilgi vermek istedik. Uluslararası Siyanür Denetim Kodu (ICMC), doğrudan ülke bazında değil, firma bazında başvurulan bir protokol; Türkiye'nin niyetinden kastımız da, ülkemizde faaliyet gösteren bazı firmaların bu koda imzacı olmak istemesiyle ilgili. Örneğin 2013 yılında Kışladağ Altın Madeni bu protokole kabul edilerek, bunu Türkiye'de yapan ilk maden oldu: dar.vin/lMMea. Uşak ilimiz sınırlarındaki Kışladağ Altın Madeni'ni işleten Kanada firması Eldorado Altın Firması, bu listede görülebilir. Benzer şekilde, 17:38'de yer verdiğimiz belge, ülkemizde faaliyet gösteren bir siyanür üreticisi olan Hebei Chengxin Co., Ltd. firmasının sertifikasyonunu gösteriyor. Video metnini hazırlarken sanki ülke genel olarak bu anlaşmaya imza atabiliyormuş gibi yazmışız, bu nedenle ufak bir yanlış anlaşılma olabilir orada. Bu arada, ne yazık ki imzacılar arasından Türkiye'den henüz hiçbir maden firması, siyanür taşıyıcısı veya siyanür üreticisi bulunmamaktadır. Şu anda ICMC'nin sitesinde Alamos Gold firması imzacı firma olarak görülmemekte: dar.vin/bFheI Firmanın siyanür konusunda hangi firmayla çalışacağı da belli değil. Evrim Ağacı'nın çalışmalarını faydalı buluyorsanız, maddi destekçilerimiz arasına katılarak daha fazlasını üretmemizi sağlayabilirsiniz: www.patreon.com/evrimagaci | evrimagaci.org/destekol
1. 618
1. 618 4 yıl önce
Yaa niye zahmet ettiniz, siz üşenmeden bizi aydınlatmaya çalışıyorsunuz biz hepsini izlemez miyiz hiç?❤️
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
@1. 618 Cansınız ya, çok teşekkürler! ♥
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
@enes s Oluştu zaten. Beyni olan hayvanların hemen hemen hepsi bilinçli: evrimagaci.org/insan-dusunebilen-tek-hayvan-turu-mu-1101
Ali Arık
Ali Arık 4 yıl önce
keşke hep böyle uzun olsa videolar seviliyorusunuz efendim
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
@Ali Arık Bu harika bir yorum, çok ama çok teşekkürler! ♥
Mutlu TOKOĞLU
Mutlu TOKOĞLU Yıl önce
Bir maden mühendisi olarak söyleyebilirim ki harika bir video olmuş. Boğucu detaylardan uzak, konuyu bilmeyenler için açıklayıcı. Harika.
Ömer
Ömer 4 yıl önce
Bir ormanı düzlemek ve sonra orayı yeniden ağaçla donatmak orayı tekrar orman yapmaz. Sadece ağaçlık bölge yapar. Yüzyılların biriktirdiği ekolojik dengeleri bozmak, bölgeyi yeniden yeşillendirilerek onarılamaz.
Enes Eren
Enes Eren 4 yıl önce
Bir yerin orman olmasının da orayı korumamız gerektiği anlamına geldiğini sanmıyorum. Dünyada üretilen oksijenin yaklaşık %85'inin algler tarafından üretildiği tahmin edildiği düşünülürse, ormanlar "kapladıkları alan / üretim" oranında sınıfta kalıyorlar. 100 yıl içerisinde ormanlık alanların tamamına yakınının yok edileceğini ve belli bölgelere insanların eğlenmeleri için hesaplanmış ufak ağaçlık alanlar oluşturulacağını düşünüyorum. Bu projedeki sıkıntılar Türkiye'nin bu işten aldığı inanılmaz düşük pay ve denetleme eksikliği ihtimali.
Murat Genç
Murat Genç Yıl önce
Ya birisi çıkıp insanlara bu şekilde anlatsa 1 tane yabancı firma bile maden çıkarmaya gelemez. Ağzına sağlık, işin uzmanı dediğimiz insanlar bile kafa ütülemenin ötesine geçemiyor.
Dilek Dilek
Dilek Dilek Yıl önce
Bugün Türkiye'de yaşanan gıda sorunu 2 yıl önce yoktu. O durumda bile Kaz Dağlarında yapılan bir kıyımdı. Bugün ise patatesi, domatesi satın almakta zorluk yaşayan bir halkız. Tarımın ne kadar değerli bir etkinlik olduğunu çoğumuz bizzat yaşayarak öğrendik. Doğamıza, ülkemize sahip çıkabilmek umuduyla..
Yemlihan bozdağ
Yemlihan bozdağ 3 yıl önce
Emeklerinize sağlık çok aydınlatıcı bir çalışma olmuş . Sunumunuz da çok harika . Tebrikler .
Sıradan Biri
Sıradan Biri 4 yıl önce
Hocam ilgili devlet kurumlarına zorunlu eğitim olarak sizi göndermek lazım. Zira bir çok sözde "yetkili" kişi, bırakın teknik özellikler bakımından projenin hangi yolla yapılması gerektiğini, en basit kar-fayda-zarar hesabını kabaca dahi yapabildiğine inanmıyorum.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Maalesef bu yaygın bir problem; özellikle de medya kuruluşlarının bilgi verme yöntemlerini sansür için değil, kalite açısından denetim altında tutmak ve halkı doğru bilgilendirmek aşırı önemli. Bunda çok ciddi eksiğimiz var maalesef. Hoş, tüm Dünya'da bu büyük bir problem...
mehmet ali şahin
mehmet ali şahin 4 yıl önce
Herkes menfaatine bakıyor
Bozkurt
Bozkurt 4 yıl önce
@Evrim Ağacı hocam haklısınız bence siyasi değilde halk ve halkın kendisi tarafından yürütülen eylem veya bilgi yada şikayet dilekçe leriyle de bilgiler ve şikayetlerde bulunabilsek. Eylem yapanlarda siyasi olunca insanda bir tiksinti oluyor.
Bozkurt
Bozkurt 4 yıl önce
Evrim Ağacı hocam haklısınız bence siyasi değilde halk ve halkın kendisi tarafından yürütülen eylem veya bilgi yada şikayet dilekçe leriyle de bilgiler ve şikayetlerde bulunabilsek. Eylem yapanlarda siyasi olunca insanda bir tiksinti oluyor.
Tulga
Tulga 4 yıl önce
Devletin çok başarılı insan kaynakları vardır, hala! Problem, devlet kadrolarında bulunan insanların neyi nasıl yapmaları gerektiğini bilmemeleri değil, bilenlerin söz sahibi olmaması. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda çok yetkin personel var, fakat kararları bilgi ve sağduyu yoksunu siyasi kadrolar vermekte. Sapla samanı karıştırmayalım, bu videoyu hazırlayan arkadaş kendisi de kaynakları okuyarak bir özet derlemiş, iyi de etmiş, ama işin uzmanları olmadığı için değil, dinlenmediği için bu garabet yaşanıyor, herkes bunun ayırdına varmalı.
Kedayv
Kedayv 2 yıl önce
Bu programları yapmaya lütfen devam edin türkiyenin sizin gibi topluluğu bilinçlendiren birilerine ihtiyaç var çok fazla kişi gözlerini kapadı önlerindeki karanlık ışık çok güçlü birilerinin bu ışığı kaldırması lazım öyle yada böyle bir türk vatandaşı olarak emekleriniz ve çabanız için çok teşekkür ederim
Erhan Ünal
Erhan Ünal 4 yıl önce
Gayet net bir şekilde durumu aktarmışsınız. Teşekkürler emeğiniz için.
Kardelen Altınışık
Çok bilgilendirici bir Video olmuş emeği geçen herkese teşekkürler 😊
Bagatur Han
Bagatur Han 4 yıl önce
Yani hiç abartmadan söylüyorum bu konu ancak bu kadar bilimsel ve güzel bir şekilde anlatılabilir. Ağzınıza, beyninize sağlık. Bir de küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle ilgili bir video çekebilir misiniz? Kanalınızda var mı bilmiyorum. Yoksa ve çekerseniniz çok makbule geçer. Başarılarınızın devamını dilerim. Kolay gelsin.
Özge Fidan
Özge Fidan 4 yıl önce
Bu güzelim ülkenin böylesine değerli topraklarını elin Kanadalı’sına peşkeş çekenlere yazıklar olsun. Birilerinin bu ahlaksızlık karşısında rüşvet almadığını ve kişisel menfaati uğruna bu anlaşmayı yapmadığını nereden bileceğiz ???
Kıvanç Berk Danacı
Konu hakkında en net ve en açıklayıcı içerik olmuş. Ayrıca konuyu sadece bilimsel açıdan inceleyip ve o çizgide kalabilmeniz de sizin samimiyetinizi gösteriyor. Sizinki gerçekten vatan millet sevgisi. ABD de mis gibi hayat yaşayabilecekken buradaki insanlara bir şeyler anlatmaya çalışıyorsunuz. Yüce gönüllü bir hareket. Sizinde söylediğiniz gibi... Bu ülke bu karanlık günleri ancak bilimin ışığı ve aydınlığı ile atlatabilir. Sizin ekibiniz içinde olup sizinle çalışması çok isterdim. Ama sanıyorum ki ekibinizde mimara ihtiyaç yok :D Varsa seve seve katılır sizler için yapabileceğim bir şey varsa yaparım. iyi ki varsınız. Sevgiler. :)
Mecit Aslan
Mecit Aslan Yıl önce
Bu kanalı yeni 2.3 aydır keşfettim harika bir kanal başarılarınız devamını dileriz umarım daha da cok büyürsünüz 😊😊
Kartal Selici
Kartal Selici 4 yıl önce
Gerçekten harika bir özet paylaşım olmuş. Emeklerinize sağlık Çağrı Bey :)
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
Öncesinden Sonrasına
İşin aslı zannımca şudur üstadım: 20:07 deki canlının yaşamını olumsuz yönde etkileyecek kadar bile riske edilemeyecek bir denyoluktur bu maden çıkarma saçmalığı. Bu ve diğer bütün çalışmalarınız için çok ama çok minnettarız. Sağlıklı zamanlar.
Elvir Rehimbeyli
Elvir Rehimbeyli 4 yıl önce
Valla süper gidiyorsunuz. Sizin kanalı birkaç yıldır takip etmeme rağmen yeminle son 3 aydır aşırı beğenip seviyorum. İyiki varsınız ve inanın bizler için çok değerlisiniz.
Mustafa K Guner
Mustafa K Guner 4 yıl önce
Sonunda, bilimsel kurumların yapması gerektiği şeyi, bir adam tek başına çıkıp yaptı. Gerçekten kutluyorum. İşe hurafelerle değil mühendislikle yaklaşan insanların olduğunu görmek harika. Bravo evrimağacı iyi ki varsınız!
Çağlar Avcıl
Çağlar Avcıl 4 yıl önce
Süpersonik bir çalışma olmuş! Hem çok bilgilendirici hem de çok akıcı... Tebrikler
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler, faydalı bulmanıza çok sevindik. 😊
Şalık Han
Şalık Han 2 yıl önce
Yayına gelemedim kusura bakma :)
ANTİ yobaz
ANTİ yobaz 2 yıl önce
@Evrim Ağacı şunu bil osmanlıda 2 mehmet döneminde altın para oralak kullanıldı onun dışında başarılar dilerim sana
MuSiCpLaY
MuSiCpLaY 2 yıl önce
17:00 bu madenlerin hepsi türkiyedenmi çıkarıldı?? Yoksa her kes kendininkinimi çıkardı?
Kedayv
Kedayv 2 yıl önce
@MuSiCpLaY sadece türkiyeden
mustafa
mustafa 10 aylar önce
Abi kazdağlarının dibinde köyde yaşıyorum o kazı haberi geldiğinde tüm köy ayaklanmıştık sesimizi duyurmaya çalışmıştık ve başarılı olduk ülkemizin zenginliklerini elin gavuru gelip götürüyor durum içler acısı
Moran Lebdi
Moran Lebdi 4 yıl önce
Kimya derslerinden hatırlayacağınız gibi şeklinde bahsettiğiniz deneylerin hiçbirinin yapıldığını hatırlamıyorum. Çok nitelikli bir eğitim almışım.
Matematik Antrenörü
Hocam kağıt paraların değeri ülkelerin merkez bankalarındaki karşılık olarak sakladıkları altın miktarı kadardır. Yani bir ülkenin ne kadar altını varsa o ülkenin senedi olan paraları da o kadar değerlidir. Dip not olsun. Başarılar.
celal tapan
celal tapan 2 yıl önce
Tebrikler sizin gibi insanlar hiç eksik olmasın dilerim. Adam diye ortalıkta gezinenlere duyurulur
Bahadır
Bahadır 4 yıl önce
Güzel bir içerik olmuş yüreğinize sağlık. İşin özünde neden karşı durduğumu bildiğim bir projeye daha kapsamlı karşı durmamı sağladı demek isterdim, ama hala ilk noktada takılıyorum. Bildiğimiz sinir sistemini taşımıyor diye bir ağacın canı yanmıyor denebilir mi... Kaç bin ağacın canı yandı değer mi?
Volga Kestir
Volga Kestir 4 yıl önce
İzlediğim en anlamlı ve dikkate değer içeriklerden birisiydi keşke herkes sizin gibi kaliteli içerik üretse saçma sapan ahlak değerlerimizi kirleten evlatlarımızın zihin alemlerini bozan şeylerden usandık. Emeğinize sağlık..
Ömer Faruk Akıncı
Bulunmaz nimetsiniz, Türkiye'de böyle kanalların varlığı çok mutluluk verici.
Eren Can
Eren Can 2 aylar önce
Hocam içeriklerinizde var mı bilmiyorum ancak insanların ilk defa diyebileceğimiz şekilde keşfettikleri şeyler üzerine bir teorik arka plan içeren içerikler üretebilir misiniz? Mesela kahve, çay, siyanür, bugün yiyebildiğimiz şeyler gibi deneysel öğrenmeler ile gerçekleşen süreçler hakkında bir içerik
nesteren hanım
nesteren hanım 4 yıl önce
Kapsamlı, bilgilendirici bir video olmuş, sağolun, emeklerinize sağlık.
furkan demirkıran
furkan demirkıran 2 yıl önce
Abicim TRvid 'daki en faydalı kanallardan birisin bence emellerine sağlık 🙃
Atılım Bozca
Atılım Bozca 2 yıl önce
Harika bir video olmuş emeğiniz için çok teşekkürler :)
eda gökhan
eda gökhan 4 yıl önce
Nasıl muhteşem bir adamsın ya keşke etrafım şöyle insanlar ile dolsa
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
Adem Çalışkan
Adem Çalışkan 4 yıl önce
Yayında emeği geçen veya geçenlerin ellerine sağlık. Bu tür güncel konulara ağırlık vermeniz çok iyi olur. Teşekkürler.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler. 😊
İRFAN YERAL
İRFAN YERAL 4 yıl önce
Tam bir bilim insanı ve tam bir bilim kanalsınız. Olayı siyasetten, hamaset ten uzak bilimin ışığında ve en önemlisi her yönüyle inceliyorsunuz.
Mert altıntaş
Mert altıntaş 4 yıl önce
Tebrik ederim. Kıymetli analizlere emek vermişsiniz yine.
Neydi Neolduoğlu
Neydi Neolduoğlu 4 yıl önce
Çanakkaleden selamlar, kazdağlari ülkemizin biyoçeşitlilik bakımından önemli bir bölgesi ve el değmemiş ormanlardan oluşuyor, bu güzellikleri yok edersek bu mecvudiyetin yüzde birini insan eliyle oluşturamayız, geri dönüşü istesek bile çok uzun yıllar alır, zaten toprak tahribatı olduğundan bitkilendirme istesek bile yapamayabiliriz, evet madenlerde günümüzün bir gerekliliği ama bu güzel alanlara madenlere karşı korumalıyız.
aykut alpay
aykut alpay 4 yıl önce
öncelikle şu konuya bir açıklık getirelim. devletin kasasına ne kadar gireceği yöneticilerin umurunda değil. kanadalı firmadan ne istediler ne aldılar, birilerinin cepleri kaç milyon dolar rüşvetle doldu kim bilir... yoksa 180 milyon dolar devlete kalan kısmı falan..bu kadar komik bir para için sizce bütün bunlar göze alınabilir miydi?....
evler
evler 4 yıl önce
sırf oy kaybı riski için bile yapılmaz aslında.
Düşünce
Düşünce 2 yıl önce
@evler seçmen kitlesi için önemli değil. Geri kalan kısımda birlik olup bir partiye oy atamıyor missss
Ferhat Atmaca
Ferhat Atmaca Yıl önce
Yani altını çıkarmak için yeterince teknolojimiz olmadığı için yabancıları çağırıyorsak yerin altında kalması daha mantıklı değil mi? O teknolojiye ulaşınca kendimiz çıkarırırz. Yabncıları çağırmak neden? Bu neyin acelesi?
Suleymanou
Suleymanou 4 yıl önce
çok teşekkür ederim. herkesin izlemesi gerekiyor, henüz başlamış bu madenin ne kadar iyi denetlendiği prosedürlere uyumluluğu denetlensin! çok şey istemiyoruz. kamuoyuna açık bir denetleme!!!!!!
Halil halil
Halil halil 4 yıl önce
neredeyse tüm alanlarla ilgili bilgi birikimine sahipsiniz , bu çok guzel birsey .Bizleri aydinlattiginiz icin teşekkurler
kahve kitap
kahve kitap 4 yıl önce
Adamlar bilgi toplamış, o kadar hazırlamış bir de her şey tane tane anlatılmış, isim-yer-tarih verilmiş daha ne yapsınlar. Ben gerizekalıyım diyen bile anlasın diye ayrıntılı tane tane anlatılmış. Zeki olan insanların da işte budur dediği bir video. Çok güzel bir bilgilendirme videosu olmuş. Emeğinize sağlık.
Savaş Öztürk
Savaş Öztürk 4 yıl önce
Hocam çok kaliteli paylaşım teşekkürler ilgiyle izliyoruz :) Sizden insan bedeninin işleyişi, bağışıklık sisteminin nasıl işlediği, bağışıklık sistemi bozuklukları ve bağışıklık sisteminden kaynaklı otoimmün hastalıkların sebep ve sonuçlarını kapsayan bir sunum istesem ? Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bozuklukları sonradan düzeltmek mümkün müdür bide bunun cevabını alabilirsek muhteşem olabilir :)
Ömer Faruk Aydemir
Ömer Faruk Aydemir 4 yıl önce
Gerçekten izlemeye değer videolar yapıyorsun tebrik ederim
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler. 😊
Yorumların Efendisi
Adam resmen hayatı, insanı üst akıl olarak yorumluyor..
Haktan Yükseliş
Haktan Yükseliş 4 yıl önce
1 ton topraktan sadece bir kaç gr altının çıkarılması gibi, oluşumu yıllar süren bilgi birikimiyle farklı alanlardan pek çok kaynağın taranması sonucu bu değerli sunum ortaya çıkarılmış. Emeğinize sağlık. Yeni jenerasyona örnek gösterilebilecek bir çalışma olmuş.
Umut Aydın
Umut Aydın 4 yıl önce
Fevkalade anlatımınızla sunduğunuz, her yerde bulamayacağım bu bilgiler için çok teşekkür ederim.
Enes Çiftçi
Enes Çiftçi 4 yıl önce
Böyle bilgi dolu videolar hakettiği değeri görmüyor ne yazıkki. Bu gerçekten çok üzücü :(
Muammer Demir
Muammer Demir Yıl önce
Ağzınıza sağlık. Kanayan yaramız ne yazık ki. Bu konunun siyasi bir yönü de olmamalı. Bu siyaset üstü bir konu. Dünya bütün canlılara ait.
Onur G.
Onur G. 4 yıl önce
Lozan yüzünden madenlerimizi çıkaramıyoruz diyenler, madenlerimizi çıkartma hakkını yabancılara veriyor.
tamer orek
tamer orek 4 yıl önce
Aynen
Hür Düşünce
Hür Düşünce 4 yıl önce
Onur Gürleyen sözde lozanda yıllardır sırf üretmemek için uyduruyorlar
Ulaş Mertcan Şahin
Maden çıkaramıyoruz diye bir şey yok. Tamamen uydurma arkadaşım o. Ama hem çıkarmak mesele hem de çıkardıktan sonra değerli bir ürün haline getirmek. Bor bor deyip durdular sanki boru biz çıkaramıyormuşuz gibi. Çıkarıyoruz ve satıyoruz yıllardır. Belli bir kazancımız da var bundan. Ama borun potansiyel değerine ulaşması için katma değeri yüksek bir ürün için kullanılması gerek. Bunu yapabilmek için de araştırma-geliştirme yapmak gerek. Vizyonsuz bir avuç insanın ülkeyi yönetmeye çalışması tüm bunlara engel işte. Tut ki bu kendi madenlerimizden ve değerlerimizden faydalanma olayını bırakalım ve dışarıdan aldıklarımıza bakalım. Orada da tüm mesele halkının boğazına çökmeye çalışan bir hükümet anlayışına dönüşüyor durum. Dünyada yeterli petrolü kendisi çıkaramayıp dışarıdan alan ülkeler arasında en ucuza alanlardan biri biziz. Haliyle öyle olacak çünkü çok yakın bir coğrafyadan taşınıyor, maliyeti çok artmıyor. Ama mazotu ve benzini en pahalıya kullananlardan biriyiz. Bu örnekleri başka birçoğuyla arttırabilirim. Asalak-parazit tipi hükümet anlayışımızdan kurtulmamız gerek.
Efe Erimez
Efe Erimez 4 yıl önce
@Ulaş Mertcan Şahin Ulas cigim Bor u 49 yilligina Ingilizlere vermislerdi .Bugünki durumu ne halde bilmiyorum.Yöneticiler Milli ve Yerli olmadiklari icin Liyakat,li insanlsara görev vermiyor.Selamlar
İsim Soyad
İsim Soyad 4 yıl önce
@Efe Erimez boru ingilizlere vermemizin neyi kötü anlamıyorum dünyadaki borun %70 i Türkiye'de hem bizim ihtiyacımızı hemde dış ülkelerin ihtiyacını karşılıyor ve boru dışarıya beleş vermiyoruz.
hüseyin gazi akbaş
Keşke bu içeriğini bütün kanallarda gösterebilsek ve insanlarımız ülkemizde nelerin olduğunu tam olarak anlayabilse, emeğine ve bilgine sağlık.
Yeniada
Yeniada 4 yıl önce
21 dk boyunca ağzım açık ve şaşkınlıkla dinledim...Harikasınız...
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Bu uzun videonun bile sonuna kadar izlediğiniz için çok teşekkürler. Harika olan sizsiniz! ♥
Yeniada
Yeniada 4 yıl önce
@Evrim Ağacı O zaman bizde gereğini yapalım ve desteğimizi vermeye başlayalım. Karınca kararınca...Hep böyle,bilim ile kalın...Teşekkürler...
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
@Yeniada Sizler iyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız. Zaten sizlerin destekleri sayesinde daha fazlasını yapacağız, başka hiçbir şeyle değil! ♥
MUSA ÖZDEMİR
MUSA ÖZDEMİR 4 yıl önce
Yaz mevsımındeyız sınek kacar
Bera Çetkin
Bera Çetkin 4 yıl önce
Arkaplanda büyük bir araştırma ve uğraş var. Umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız, maddi olarak almasanız bile emin olun ekmeğini yediğiniz ülkeye ve yaşadığınız dünyaya çok büyük bir fayda sağlıyorsunuz. Şuan öğrenciyim fakat bir meslek sahibi olduğumda size aylık olarak destek sağlayacağım.
ZD.
ZD. 4 yıl önce
Bu gerçekten harika bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Faydalı bulmanıza çok sevindik. 😊 Çok teşekkürler! ♥
zaraki dayı
zaraki dayı Yıl önce
Altının neden bu kadar değerli olduğunu ortaokulda fen bilgisi hocam anlatmıştı anılarımı tazelediniz
Semih Yakabaşı
Semih Yakabaşı 3 yıl önce
Cahil bir ülkeye hazırlanmış müthiş bir video emeğine sağlık Çağrı abi...
Şalık Han
Şalık Han 2 yıl önce
Humankindfivepointzero kanalına göz atabilir misiniz acaba :)
Deniz Köksal
Deniz Köksal 4 yıl önce
Ağaçların ekolojik değerini anlatan bir video da bekliyoruz... Unutmayınki ormanların altındaki hiçbir "elemet" üstündekilerden değerli değil !!!
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Ağaçlar ve ormanlarla ilgili bir video çalışmamız olacak, onlarla ilgili anlatacak o kadar çok ve o kadar harika şeyler var ki... ♥
Deniz Köksal
Deniz Köksal 4 yıl önce
@Evrim Ağacı beklyoruz😀
Meltem UZUN
Meltem UZUN 2 yıl önce
Videoda izlerken kaçırmış olabilirim ama bir şey daha eklemek isterim, altının alış-veriş veya diğer değişle "değerli" olmasının bir diğer nedeni de "asal metal" olmasıdır. Asal metal özelliği gösteren tek metal altındır yani aynı soy gazlarda olduğu gibi doğal koşullarda diğer maddelerle etkileşime girmez ve sonuç olarak başka bir maddeye dönüşmeyerek kalitesini korumasıdır. Diğer metaller bozunma dediğimiz oksitletmen tarzı durumlara çok girerek kendi özellik ve görünüşlerinde kayıplar yaşarken altın bunu yaşamaz. Bu yüzden altını değerli ve ekonomide ön planda olma nedeni de budur. Hem depolanması hem de kullanım sırasında kendisinden bir şey kaybetmemesidir.
Bâlâ
Bâlâ 2 yıl önce
TRvid'taki hiçbir video beni bu video kadar aydınlatmamıştı. Harika bir video olmuş 😀
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 2 yıl önce
Çok teşekkürler güzel yorumunuz için! ♥
BurakK Şenay
BurakK Şenay 4 yıl önce
Hazır gündemde iken bu videoyu tüm ülkemizin izleyip bilgilendirilmesi gerek, gel gör ki bu hiç yaşanmayacak...
Emre METE
Emre METE 4 yıl önce
Zamanında Jack London hikayelerinde konu edindiği altın arayıcılığını gerçekten yapmıştır. Aklıma geldi altın altın deyince. Kanada-Alaska bölgesi özellikle olmakla beraber çılgın doğa sertliğine rağmen bir kase altın buldukları bile oluyordu. Kitaplarını okuyanlar çok iyi bilecektir.
Tio Deniz
Tio Deniz 4 yıl önce
Inanilmaz degerli ve mukemmel hazirlanmis bir video. Tek solukta izledim 5 dakika gibi geldi. Konu hakkinda yeterli bilgiye edindim cok tesekkurler. Size bir sorum var, bu konu hakkinda bireyler olarak ne yapabiliriz?
Mertcan Uçak
Mertcan Uçak 4 yıl önce
Senin her kelimede yaşadığın heyecan beni bilgilere ve doğrulara daha çok çekiyor (seviliyorsun)
Ali Pala
Ali Pala 4 yıl önce
Kamuoyuna verilmesi gereken bilgiyi siz veriyorsunuz. Ben sizin haricinizde böylesine dolu ve tatmin edici bir açıklama yapanı görmedim. İyi ki varsınız!
Mustafa Mert Bilgin
Mustafa Mert Bilgin 4 yıl önce
çok başarılı bir çalışma olmuş. tebrik ederim Evrim Ağacı
Zenxfreth
Zenxfreth 4 yıl önce
Işıksın Evrim Ağacı! Siz iyi ki varsınız asıl!
TurkishLorneMalvo 59
Nasıl güzel ve akıcı bir anlatımdır bu... Nefes almadan izledim.
JAM45
JAM45 4 yıl önce
Çok teşekkür ederiz. Bu konuya bilimsel bir yaklaşım uzun süredir bekliyordum. Kapalı kapılar ardında kimlerin cebine ne giriyor ki bu kadar saçma rakamlar için bu kadar teşvik çıkartabiliyorlar?
Abdullah Koçak
Abdullah Koçak 4 yıl önce
Siyanür konusunda da bir video bekliyoruz, zararları neler faydası var mı, rüşvet vb falan...
pınar atalar
pınar atalar 4 yıl önce
Sizi ayakta alkışlıyorum. Bilim insanı sorumluluğu budur. Emekleriniz için teşekkürler Çağrı Mert Bakırcı ve Evrim Ağacı ekibi. (Alkış emojisi :)) )
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Sağolun, faydalı bulmanıza çok sevindik. 😊
Miraç Bağı
Miraç Bağı Yıl önce
TRvid dm özelliği olsa bende sizi tebrik etmek isterdim 😊
Burak Toprak
Burak Toprak 4 yıl önce
Tarafsız bir şekilde çok güzel bilgilendirdiniz bizleri. Sizi çok seviyorum idolümsünüz 😊
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
AngelsTurkiye
AngelsTurkiye 2 yıl önce
Harika bilgiler paylaşıyorsunuz @evrimagaci tebrikler
Djan 0
Djan 0 4 yıl önce
Bu video trendlere çıkmalı.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
Arazot gamer
Arazot gamer 2 yıl önce
@Yorumların Efendisi Enes Batur mesela
sevgi akduman
sevgi akduman 9 aylar önce
Hayatım da dinlediğim en değerli video teşekkür ederim
Pacific
Pacific 4 yıl önce
Çok bilgilendirici bir video olmuş emeğinize sağlık.yalınız insanlar rant ve para işin içinde olduğu vakit gözlerii hiç bir şeyi görmüyor adeta canavarlaşıyorlar sözüm ona o indanlar.
Deniz Efe Kutlu
Deniz Efe Kutlu 4 yıl önce
Üşenip şu ana değin dinlememiştim. Çok büyük bir emek verilmiş, çok büyük gerçekten. Çok sağ olun!
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
Emel Doğu
Emel Doğu 4 yıl önce
Müthiş bir bilgilendirme olmuş. Çok sağ olun.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler. 😊
metin oktay
metin oktay 2 yıl önce
Çok akıcı ve açıklayıcı bir video olmuş. Başından sonuna kadar ilgi ile izledim. Müthiş bilgilerdi. Tebrik ederim.
easyrider han
easyrider han 4 yıl önce
video çok iyi ve bilgilendirici fakat keşke altın sikke standardı ve altının uluslararası standart birim olarak kabul edildiğinden de bahsetseydiniz. sadece düğünlerde kullanıldığı için değil zira bir çok merkez bankası da altın rezervi bulundurur.
Muhammed Uslupehlivan
Bu videoyu izleyin ve ulaşabildiğiniz herkese izlettiriniz. Çağrı Mert konuyu çok güzel bir şekilde ele almış ve yine çok özgün şekilde anlatmış.
MuSiCpLaY
MuSiCpLaY 2 yıl önce
İnşallah ağaçlar kesilmez. En çok üzüldüğüm şeylerden biri.Ben heryerde ağaç ekiyorum ki geleceğimiz güzelleşsin amma bakıyorum ki, çok az kişi doğayı düşünüyor.
Aykut AKGÜL
Aykut AKGÜL 4 yıl önce
Kısaca, İNSAN DOĞANIN BAŞINA GELMIS EN TEHLIKELI CANLI !
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Muhakkak. :)
Aydoğan Taş
Aydoğan Taş 4 yıl önce
@Evrim Ağacı İnsanoğlu doğadaki birçok şeyi kullanabiliyor olması ve daha fazlasını istemesi :)
Ömer Selim
Ömer Selim 4 yıl önce
Dünyada bi tür tümörüz
Aydoğan Taş
Aydoğan Taş 4 yıl önce
@Ömer Selim Aslında değiliz dünya bizim için var. Doğada insan için var bu insanların kullandığına bağlı
Büyük Devrimci
Büyük Devrimci 2 yıl önce
İnsan değil yobazlık ve aç gözlülük
Asiye Cosguni
Asiye Cosguni 2 yıl önce
Altinlarimiz yabancı ulkelere gidiyor bu çok acı Bizim çocuklarımız doğal yollarla çıkaracak kadar akıllı ve bu maden ler Bizim nesillerimizin
aylin bulut
aylin bulut 4 yıl önce
Abi konuyu tamamen açıklayan bi video olmuş çok teşekkürler
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Biz teşekkür ederiz. 😊
elif tekirgöl
elif tekirgöl 4 yıl önce
Video uzun değil. Aksine bu kadar kapsamlı bir konu son derece derli toplu bir şekilde anlatılmış. Eklediğiniz açıklamalarla da çok aydınlatıcı ve ileri okumalar için yol gösterici bir çalışma olmuş. Karşı çıkarken neye karşı çıkıyoruz; savunurken neyi savunuyoruz, bilmek adına herkes izlemeli bu videoyu.
minoset
minoset 4 yıl önce
abi helal olsun çok güzel araştırma yapıp anlatmışsın, çok teşekkürler
THE WORLD OF EFKA
THE WORLD OF EFKA 4 yıl önce
Kardeşim Diksiyonunuz Süper,Seçtiğiniz Konular Süper Daha ne Olsun? Emeklerinize sağlık...
idil
idil 4 yıl önce
Baştaki ağaç sayıları kesilecek olan değil, şu ana kadar kesilmiş olanlar. Emeğinize sağlık
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Çok teşekkürler. ♥ Aslında şöyle: ÇED raporundaki 45.600 ağaç kesilmesine izin verilen sayı (ama bu sayı da genellikle belli bir alandaki ağaçlar sayılarak yapılıyor). Teknik olarak bir firma, bu ağaçların hepsini de kesebilir, bir kısmını da, işin bir bölümünde bir kısmını diğer bölümünde diğer kısmını da... Yani ÇED raporunda söylenen sayı, belli bir alanda kesebilecekleri maksimum ağaç sayısı. 13.400 ve 197.800 gibi sayılar ise, an itibariyle kesildiği iddia edilen sayı. Eğer ilki doğruysa, izin verilen tüm alanı henüz kesmemişler ve iş boyunca kesecekler (veya kesme hakları var) demektir. İkincisi doğruysa, ÇED raporu hatalı veya izin verilenin ötesinde ağaç kesimi yapılmış demektir.
MUSA ÖZDEMİR
MUSA ÖZDEMİR 4 yıl önce
Nereden bılıyon kanıtın
Sinem Bayar
Sinem Bayar 4 yıl önce
Ucunda ne olursa olsun ne sağlık ne de doğa tehlikeye atılmamalı .
Eren Topçu
Eren Topçu 4 yıl önce
hocam videolarda daha çok metalürji ve malzeme mühendisi der misiniz :D
Metehannn
Metehannn 4 yıl önce
Videoyu gördüğümde içimden "kaz dağlarına ne mi oluyor ya en fazla ne diyebilir ki" diye düşündüm, kanaldan çıkamıyorum beğeniyorum yorum yapıyorum diğer videoları falan izliyorum. Bu adan asıl 10 milyonlarda olmalı:)
Ömer Bilgicli
Ömer Bilgicli Yıl önce
Süper hazırlık ve sonuç. Teşekkürler.
Steel Coffin
Steel Coffin 4 yıl önce
Çok faydalı bir video olmuş elinize sağlık
Hayriddin OKAY
Hayriddin OKAY 4 yıl önce
Altının elektriksel iletkenlik katsayısı 43 mega-siemens/m buna karşın gümüşünki 63 bakırınki 59. Ama altın paslanmaya karşı çok dirençli ve değerli bilgisayarlarımız için karşılanabilir bir maliyete sahip. Bu nedenle iletkenlikteki zayıflığına rağmen işlemcilerde kullanmak için 1 numaralı hammadde.
İBRAHİM Süer
İBRAHİM Süer 4 yıl önce
İşin acı yonlenrinden birisi de bunları yapabilecek düzeydeki jeolog metalürji gibi önemli mesleklerin ülkemizde boş meslek olarak görülmesi ☹️
Varadin BORISOV
Varadin BORISOV Yıl önce
Önemli olan ülkenin ne ve ne kadar kazanacağı değil önemli olan bu projeye onay verince onay verenlerin kaç para ceplerine indirdikleri (bence) !!!
Ulvi Bashirli
Ulvi Bashirli Yıl önce
Hocam Sümer'ler, Atlantis hakkında ve bununla birlikde çok sayıda araştırmacıların "insanların amacı altın toplamak" hakkındakı fikirlerine karşı, neden bunun doĝru olmadığı hakkında, tarihide içinde barındıran bir video gelsin lütfen.
Eren Yalçın
Eren Yalçın 4 yıl önce
Daha önce araştırmalarını yaptıgım bir konu altın madenciliği çok değerli bilgileriniz için teşekkürler. Seneye mezun olucam ilk maaşımda bağış atıcam.
serbülent OKUŞLU
Bence değmez çok güzel olmuş video altın ve daha değerli olan anlatımınız
HakanÇ
HakanÇ 4 yıl önce
Öğretici bir video olmuş teşekkürler 👍👏👏🇹🇷
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 4 yıl önce
Faydalı bulmanıza çok sevindik, çok teşekkürler! ♥
Osman Okumuşer
Osman Okumuşer 4 yıl önce
Abi benim bir isteğim var. Nasıl daha iyi araştırma yapılır. Tez ve makaleler nasıl bulunur ve yararlanılır. Bunla alakalı bir video yapabilir misiniz acaba. Bu Kaz dağları için sunduğunuz yazılı kaynaklar çok hoşuma gitti.
evler
evler 4 yıl önce
Burada pek söz edilmeyen çok önemli ayrıntı var. Ben de bunu araştırmayı düşünüyordum. Kanada'da altın olmaması imkansız ama buralara kadar gelmişler.Muhtemelen bir sebebi videoda bahsedildiği üzere Kanadalı altın firmalarının kötü sicili. Tabi ki başka sebepleri de var bu işin ama oralara girmeyelim.
Hüseyin Ozcakir
Hüseyin Ozcakir 2 yıl önce
Harika bir video olmuş. Teşekkürler.