Karanlık

KATILMIYORUM | Tesettür Olayı

Sadece ENES
Abone ol
görünümler 316 201
99% 23 000 1

Tesettürlü bir hanımefendinin restorana alınmaması, bir yayıncının yorumları, başka bir restoranın bir çiftin yakınlaşmamasını istemeyip restorandan atması, özel mülkiyet hakları, tck 122 ve dahası.

● Canlı yayınlar için Twitch: www.twitch.tv/enesaslanli1

● Discord Sunucumuz: discord.gg/SadeceENES

● Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
trvid.com/show-UCajz...

● İnstagram Hesabım: instagram.com/enesaslanli1/

● Eğlence Kanalım: bit.ly/2kLDQAi

● Twitter Adresim: twitter.com/AslanlEnes

● The channel whose gameplays I use : No Copyright Gameplay: bit.ly/39NUWJ7

Seslendirir, sunar, kendi çapında yazar.
Enes Aslanlı, Marmara Üniversitesi Gazetecilik öğrencisi. İpe sapa gelmez düşüncelerini mikrofona anlatan 19 yaşındaki Türk genci.

katma

 

17 Mar 2022

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 2 365
Sadece ENES
Sadece ENES 6 aylar önce
yorumlayacaksanız sonuna kadar dinlemenizi tavsiye ediyorum. mutlu günler. ● Twitter Adresim: twitter.com/AslanlEnes
Mehmet Özkan
Mehmet Özkan 6 aylar önce
Enes abi öneri nedir, kabul nedir, herkese açık öneri ne demektir keşke bunlara çalışıp bu videoyu yapsaydın. Olaya çok laps diye girmişsin bu yüzden senin on dakikalık videonu yarım saatte izledim. Çünkü çok hatalıydın ve neden hatalı olduğunu yanımdaki arkadaşıma açıklamalıydım. O kadar yoruldum ki konuşmaktan burada tekrar edersem bu sebepleri kendimden sıkılacağım çünkü çok temel hukuk bilgisidir
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@İnci Iladız İkisi de aynı hocam.Sadece yasakladığın kişiler farklı.
İnci Iladız
İnci Iladız 6 aylar önce
Öğrenciye, yada bekara kiralık ev vermiyorum ile Suriye'lilere kiralık ev vermiyorum demek farklıdır ‼️
Haume
Haume 6 aylar önce
Selamlar, burada yaptığınız yorumların yeterince derin araştırılmadığını düşünüyorum. İkincisi ise PurpleBixi hakkında öncelikle üslubunu beğendiğim birisin ama bu sıralar anlamadığım bir sertlik içerisindesin, bahadırın yayında ki konuşmalarında hem eksikler var hem de söyledikleri eksik dahi olsa da doğru olduklarını gördük, Ayrımcılık ve Sunulan hizmet ya da ürünün kullanıcıya kasıtlı olarak satılmaması üzerine olan konuşmaların. Yorumun ve videodaki emeğin için teşekkür ederiz ikiniz de üslubu ve içeriklerine bayılan ve takipte olan biriyim bu medeni tartışmanız beni çok mutlu etti insanlığa olan ümidim arttı çok seviyeli ve bilgilendiriciydi, başka kişiler olsaydı muhtemelen küfürlü atışmalar olacakken böyle şeyler görmek beni ve diğerlerini mutlu ettiğini düşünüyorum.
PurpleBixi
PurpleBixi 6 aylar önce
Enes merhaba, videoyu izledim eline ağzına sağlık. Yayın içerisinde acaba yanlış mı biliyorum diyerek avukat arkadaşıma durumu ilettim ve sordum. Koyulan ürün ve hizmetin Tüketici Kanunu'na göre satılmasının zorunlu olduğunu belirtti. Ayrıca insan ayrımı yaparak ürün veya hizmet satmazsa da bu ayrımcılık suçuna dahil oluyormuş ki başörtüsü videosu buna dahil. Senin bahsettiğin "dam ile mekana girme" gibi mevzular için Yargıtay kararı olduğunu söyledi. Yani tüm mekanlar için bu geçerli değilmiş. Yanlış bilgi verdiysem izleyen agalar kusura bakmasın bu yazdıklarım hukukun söylemidir. İyi günler
ARDELENO
ARDELENO Aylar önce
@ً 😎
ً
ً Aylar önce
@ARDELENO Manevi tazminat :)
şahsına münasır
şahsına münasır 2 aylar önce
@batuhan serdengecti türk
zong antal
zong antal 2 aylar önce
@Ağırlıkları Kemiren Panda Medeni bir tartışmayı boxfighta çevirdiğin için tşk
Krdsburaturkiyenebeklion
Keşke artık herkes birbirlerine değil de kendine bakmayı öğrense. Eminim ülkece bu hallerde olmazdık..
Rofbad
Rofbad 2 aylar önce
@Berke Can Tosun o restoran sahibine kalmış
Rofbad
Rofbad 2 aylar önce
@Arman Alizadeh doğru
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
Birbirimize bakıp hatalarımızı söylemek güzel birşey aslında.Kendimizin farkedemeyeceği hataları bu kişiler sayesinde farkedebiliyoruz.Kendi hatalarımızı sadece bir yere kadar farkedebiliriz.
ezelbıktıamk
ezelbıktıamk 6 aylar önce
@Just a normal Tails enjoyer nE?
Çetin
Çetin 6 aylar önce
Ülkece birbirimizin hayatına karışmayı ne zaman bırakacağız..
Kuzey Ş
Kuzey Ş 2 aylar önce
Hiçbir zaman
Sierria
Sierria 6 aylar önce
Önce aile sonra arkadaş sonra mahalle sonra şehir sonra ülke hatta sonra dünya inşallah
MUHAMMED PEYGAMBERİN ASKERİ
@Kingbear 1311 sus len
Fızel Dursus
Fızel Dursus 6 aylar önce
Sosyo-ekonomik yapı değişince. Bizim toplumda insanlar birbirini gözetmekte. 18'ine girince birey aile ile ilişkisini kesmez. Sokağa düşse yakınları bakmak zorundadır. Gözetilen insanın da hayatına karışılır.
Это Кавказ
Это Кавказ 6 aylar önce
1. Olay değilde 2. Olay hakkında yazacağım, bu sevgi denilen şeyler bazen bazı ortamlarda çok absürt bir yerlere varabiliyor, gayet ciddiyim ve şimdi size başımdan geçen bir olayı anlatacağım; 2019 senesinde yani bundan 3 yıl önce ergen bir kız ile ergen bir erkek (15-18 yaş aralığında) birden gelip oturduğum parktaki karşı banka oturdular aradan yarım saat geçti ve parkta çoluk çocuklar, aileler içinde gerçekten münasebetsiz bir şekilde sevişmeye başladılar, etrafımdaki insanların çoğunluğu ailelerdi ve insanlar utanarak çocuklarını alıp hemen oradan uzaklaştılar, parkta onlardan başka kimse kalmamıştı, tam o sırada yaşlı bir teyze onların yaptığının normal olmadığını hatta evlerine gidip yapmalarını gerektiğini söyledi tabii onlarda cevapsız kalmadı hemen: "biz birbirimizi seviyoruz, biz aşığız, ailelerimiz karışmıyor, sizler kim oluyorsunuz sevmek suç değil vs. Gibi kendilerini aptalca savunmalarda bulundular. Yani demek istediğim bazen bu sevgi dedikleri saçmalıklar ve iğrençlikler çok absürt yerlere varabiliyor yani insanların bu tür davranışlardan rahatsız olması anormal garip bir durum değil gayet haklı bir durum, kardeşim kalk evine git ya da gizli olmak istiyorsan pansiyona git ve işini orada gör. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye ve canını sıkmaya hakkı yoktur. Nokta
Yaşasın Türkiye
Yaşasın Türkiye Aylar önce
@WesztroN Yalnız kavkaz yazıyor arkadaşın profilinde. Büyük ihtimal Çeçen ya da Dağıstanlı. Bu arada her Rus Rusyalı ama her Rusyalı Rus değil. Zorttt
Yasir Buğra Çay
Yasir Buğra Çay Aylar önce
@Uman Kişi Tüm Dünya da geçerli olan belli başlı bazı etik kurallar.
Yasir Buğra Çay
Yasir Buğra Çay Aylar önce
@Uman Kişi Burada toplumun değil 2 kişinin davranışı var ve renk fobisi çözülebilecek bir şey ama dışarıdaki bu tarz davranışlardan dolayı ileride psikolojisi bozulan ve kötü bir birey olan çocuğu düzeltip geri kazanmak çok ama çok zordur.
Yasir Buğra Çay
Yasir Buğra Çay Aylar önce
@Eda Tabak Sonuna kadar haklısın bu konuda.
Ryosuke Mlbb
Ryosuke Mlbb 6 aylar önce
Dress Code uygulamasıyla ilgili bahsettiğin yerler ya girişinde simgesi ya da yazılı bir kuralı olan yerler. Hiç uyarısı olmadan sadece ''Geçemen gardaşım'' temalı kapıdan kovma hareketi pek onay alabilecek bir hareket olarak gelmiyor
louis partridge
louis partridge 2 aylar önce
Kesinlikle
DONT
DONT 6 aylar önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Umut ASLAN
Umut ASLAN 6 aylar önce
Kesinlikle
pia
pia 6 aylar önce
bazı şeylere pek katıldığım söylenemez. tesettürlü insanın alınmamasının inanc ayrımı olmadıgını söylemek mantıksız olur. bir inancı temsil ediyor zaten. madem böyle bir kural(!) var restoranda, o zaman bunun yazılması gerekiyor. şahsen empati yapmanızı öneriyorum. bir yere gidiyorsunuz ve böyle bir şey söyleniyor. orada bir sürü insan var atıyorum ailenizle gittiniz ve sırf bu yüzden geri ceviriyorlar sizi. eğer bu internet sitesinde veyahut baska bir yerde yazılmış olsaydı en azından oranın nasıl bir yer olduğunu bilir ve gitmezdiniz. aksi şekilde bu olan çok kırıcı ve ayrıştırıcı. bir yerin kuralıymış, hakkıymış pek ilgilenmiyorum. bu kuralı koyuyorsan insanları incitip ayrıştırmak yerine sitene yaz. yazık gerçekten. bu kadar basit olmamalı ve sunu da eklemek istiyorum. insanların bir yere giyim tarzına göre alınmasını desteklemiyorum. tepkim sadece bu olaya özel değil. özel mülk elbette bir şey diyemeyiz, dava açamayız. ama bunu bilip gitmeme hakkına sahibiz. maalesef sorun da şu ki bildirme işlemini kapıya kadar gittikten sonra kırıcı şekilde yapıyorlar :’).
meandmyself
meandmyself 6 aylar önce
@Recep Güven felsefi düşünce de olabilir.
Recep Güven
Recep Güven 6 aylar önce
@meandmyself doğru ayrıca erkekse smokin giymesini istemesinde problem yok göze hitap etmesini isteyebilir şort örneği hiç oturmamış üstelik bir de inançla bağdaştırarak yazmış şortun inançla olduğunu kimsenin aklının ucundan geçirebileceğini zannetmem ama Kapalı kadınların Müslüman kimliği öne çıktığı için bu doğrudan inanç sebebiyle ayrıştırmaya girer.
Kamal Dünyamalıyev
Kamal Dünyamalıyev 6 aylar önce
Keşke tesettür olayındaki "suç mu yoksa değil mi?" sorusuna cevabı google-da aramasaydın, 549k takipçin var ve bu insanları yanlışa sürüklemen doğru bir hareket değil, daha sonrakı videolarında daha güvenilir kaynaklara başvurman dileğiyle... İnsanlara "bilinçsizce yorum" yaptığını söylemezden önce , bilgilerin doğruluğundan emin olmanı, rica ederim..
snowslix #stayalive
@Zeonin Dress code var ise ve o kadın görünümü bozuyorsa değil.
Zeonin
Zeonin Aylar önce
@Mafya Babası EREN EYLÜL koyulan ürün ve hizmetin tüketici kanununa göre satılması zorunludur.
Akif
Akif Aylar önce
@Mafya Babası EREN EYLÜLtamam eren sen ne dersen o cocuk adam :D
Akif
Akif Aylar önce
@Mafya Babası EREN EYLÜL yo suç :D
Adem Sefa CİNEL
Adem Sefa CİNEL 6 aylar önce
5:24 Enes kardeşim herkesi eleştirirken madde, kanun, kural vs gösterirken konu hakkında kendini haklı çıkaracak VARSAYIM UYDURMAN doğru değildir. Çünkü varsayımlar her zaman varsayılan şeye meyillidir. Olmayan bir şeyi varmış gibi göstererek durumu kendine göre EVİREMEZSİN bu şekilde kendini haklı çıkaramazsın. O restorantta bu ''dress code'' olayı yok ve keyfi yapılan bir durum var orada. Senin de dediğin gibi ''Dress Code'' olayı duyurulur onunla ilgili bilgilendirme HERKESİN bilgisine SUNULUR. Örneğin: Bim gibi marketlere girerken kapısında evcil hayvan ile girilemez tabelası olması gibi. Sen şimdi ''illa ben evcil hayvanımla girecem'' dersen haksızsın tabi ki ama o restorantta ne tesettürle ilgili ne de kıyafet ile ilgili bir bilgilendirme mevcut DEĞİLDİR.
louis partridge
louis partridge 2 aylar önce
Kesinlike 👍🏾
louis partridge
louis partridge 2 aylar önce
@CreepYT kesinlikle cidden 👍🏾👍🏾
Sanriad AD
Sanriad AD 2 aylar önce
@Caty Videonun neresinde egostlik buldun merak ediyorum doğrusu xD
Ahmet Reşat Ünal
Ahmet Reşat Ünal 6 aylar önce
2. olaya bu olayları en yakından gören biri olarak fikirlerimi belirtmek isterim. Ben yazınları bir kafede çalışıyorum, çalıştığım mekanda diğer insanları rahatsız edeceğinden dolayı fazla yakın ilişkide bulunan misafirlerimizi uyarıyoruz. İnsanlar sarılabilir, öpüşebilir ama bu hareketleri diğer insanları rahatsız edecek bir haddeye geldiği zaman müşteri memnuniyeti için belirttiğim gibi uyarıyoruz. Tabiki hakkıdır, özgürlüğüdür diyebilirsiniz ancak özgürlükte karşı tarafı kısıtlayana, rahatsız edene kadardır. Kendi düşünceme ve izlenimlerime göre yanı başınızda birileri öpüşürken, daha kaba bir tabirle yiyişirken, yemek yerken veya bir şeyler içerken rahatsız oluyorsunuz. Videoyu çeken kişinin -çiftin- internetin gücünü bilerek (Enes abimin de dediği gibi.) videoyu çektiğini düşünüyorum. Kendini haklı çıkarmak için kullandıkları bu güç mekana zarar verecektir. Böylece de bu çiftin "intikam" alacaklarını düşünmeleri olası bir düşünce gibi geldi bana. (Videonun hepsini izledim.)
《Livuozar》
《Livuozar》 6 aylar önce
@Pyrély evde veya serbest bir mekanda istediklerini yapabilirler -ki burda serbest mekan derken çiftin tek olduğu alanlardan bahsediyoruz- ancak ailecek gidilebilecek, ufak yaşta çocukların dahi olduğu bir ortamda cinsel hareketlerde bulunmak yanlızca özgürlüğü kısıtlamaz aynı zamanda bu o çiftin etrafındakilere hiç saygı duymadığınıda gösterir.
《Livuozar》
《Livuozar》 6 aylar önce
@Pyrély şöyle söyleyelim özgürlük alanını kısıtlamak uzaktan bakınca sevmediğini görmek değildir. Bir çift yanı başında el ele tutuşursa bu senin özgürlük alanına girmez veya mavi giydi diye özgürlük alanına girmez. Ancak yanda bir çift öpüşüyorsa bir restoranda o zaman sadece seni değil o restorandaki herkesi rahatsız edecektir. Bu durumda da restorandaki garsonlar ve görevliler o çifti uyarmak zorundadır.
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@Pyrély Evet olabilir.Garsona uyarırsın olur biter.Eğer birşey yapmazsa gidip başka bir restoranttan yemek yiyebilirsin.
Min Max
Min Max 6 aylar önce
Böyle bir şey olduğunu bilmiyordum. Aydınlattığın için teşekkürler Enes. Bende basitçe böyle iğrenç şeyler yapan işletmelere gitmem. Ve bence şu durumda herkes de böyle yapmalı.
Subrina
Subrina 6 aylar önce
@PizzaButHasOnion dil, din, ırk ayrımı ne zamandan beri hak oldu?
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@Min Max Değil,yöneticinin kararıdır ve gayet normal.Tıpkı Atatürk'ünde yapmış olduğu şapka kanunu gibi.
Ersin Özke
Ersin Özke 6 aylar önce
@Min Max CB'nin yaptığı her şey Türkiye'yi etkiliyor bu yüzden onun büyük bir sorumluluğu var fakat orası adamın kendi mekanı ve ister açık alır ister kapalı. Böyle bir hakka sahip ve ben de olsam kapalılar yerine kara çarşaflıları ve arap kırması suriye, filistin veya afgan olan insanları almam. Neden mekanımın ortamını bozayım?
Emre
Emre 6 aylar önce
@Fatku düşmanlığınız batsın hak hukuk gözetir insan
alper11431
alper11431 6 aylar önce
Hukukçu olarak kanun maddesini yorumlama şeklini suratımda farklı bir ifade ile izledim. Keşke pozitif hukukun amacının doğal hukuka yaklaşmak olduğunu, pozitif hukukun yaşayan bir kavram olarak zamanla değişebileceğini de göz önünde bulundursaydın. Zamanla değişim de toplumun adalet duygusu ile bağlantılı olarak... neyse
unknown
unknown 6 aylar önce
Çok doğru düşünüyorsunuz hatta düşünmüyor gerçekleri söylüyorsunuz fakat malesef bazı insanlar gördüğüm kadarı ile gerçekleri idrak etmekte epey zorlanıyorlar
Zakire Arslan
Zakire Arslan 6 aylar önce
Türban bir aksesuar değil, türban bir giyim tarzı değil. Eğer bir insan türbanlıysa bu o kişinin dinini özgür bir şekilde yaşayabileceğinin kanıtıdır. Bu bir dress code değil, daha çok din ayrımcılığıdır.
Zeybep
Zeybep 18 gün önce
@Sude dude turban degil sal aksesuar.
Zakire Arslan
Zakire Arslan Aylar önce
@Sude Koyun abla? Neye dayanaraktan böyle bir itham?
Zakire Arslan
Zakire Arslan Aylar önce
@Deniz Çelik Açıkçası, bu yorumu atalı 4 ay ve fazlası oldu. Konuyu bile tam olarak hatırlamıyorum. O yüzden sağlıklı düşünememiş olabilirim, zaten sen de bana değil başkasına yanıt vermişsin, iyi geceler diliyorum efenim.
Zakire Arslan
Zakire Arslan Aylar önce
@Sude Rica ederim, çabuk kabullenmen denk oldu.
Mete
Mete 6 aylar önce
Bizim ülkecek empati dersi almamız lazım bir insan türbanlı olsun, fötr şapkalı olsun, sort giysin buna karışmaya hakkımız yok ikinci olayda yeterli bilgimiz yok bu konuda konuşmak yersiz olur. Herkesin karşısındakine saygı duyduğu güzelbir dünya dileğiyle
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@Fatma Hadislerde var
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@Dashep Hocam hadisler var,eğer hadisleri inkar edersen de islamın tarihini inkar etmiş olursun direk.Hadislerde olup da kuranı kerimde olmayan şey çok fazla.
porkatallı biri
porkatallı biri 6 aylar önce
@Ali Yapıcı Yanlış bir şey söylediysem asıl ben özür dilerim.İyi akşamlar.
Ali Yapıcı
Ali Yapıcı 6 aylar önce
@porkatallı biri Yanlış bir şey söylediysem özür dilerim. Ayet ve hadislerin bahsi geçtiği için önce onlardan daha sonra bunların yorumu ve bunlarla İslamın kantlanabilirliği arasındaki bağlantıdan bahsetmeye çalıştım. Sorularınıza cevap verdikten sonra konu başka yerlere kaymış olabilir kusura bakmayın lütfen. Buradaki amacım İnancımı doğru yansıtmaktı ve bu yüzden sanırım ayrıntıya girmiş ve sorduklarınızın uzağında şeyler söylemiş olabilirim hepsi birbiriyle bağlantılı ve anlatmak istediğim şeyi tam anlatmak istedim sizi inancınızan döndürmek gibi bir amacım yoktu :) Merak etmeyin din konusunda rahatsız edilmedim tartışmalara da pek girmem zaten. Güzelce fikirlerinizi belirttiğinz için teşekkür ederim size de iyi akşamlar.
zBquser
zBquser 6 aylar önce
Bence kesinlikle türban v.s. olaylarını aşmamız lazım. Sevgi gibi olayları da temel saygı kurallarını alamadığı sürece sorun olmaz.
DONT
DONT 6 aylar önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
FunctionHub Developer
FunctionHub Developer 6 aylar önce
@Adolf Hitler bunu bana ırkçılığın babasını söylüyor (Adof)
Black Cat
Black Cat 6 aylar önce
Video kapağına bahadırın fotoğrafını koyup , video içinde bir yayıncı arkadaşlar diye geçiştirmek aferin Enes böyle devam , Adamın fotosu netten alırken bile altında yayıncı adı biraz daha düşük bir ihtimal de olsa sosyal medya hesaplarındaki isimi belli , isim reklamı bile yapmamak için benim kanalımdan izleyici merak edip gitmesin kafasında bir yayıncı ya arkadaşlar diyip geçiştirmek yakışmadı , ayrıca eleştireceğin adam hakkında zahmet edip biraz bilgi sahibi olsan fena olmaz , en olmadı bir siyaset videosunu açıp izle konu hakkında bilgi sahibi olduğunda bildiklerini söyler , eğer ki bilgi sahibi değilse affedersin g.tten sallama bir konuşma yapmaz , çevresindeki gerekli mecralardan işin ehli kişilere danışarak aldığı doğru cevapları izleyicilerine aktarır , bir daha ki videolarda eleştireceğin kişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olman dileği ile iyi videolar dostum.
Black Cat
Black Cat 2 aylar önce
@Subrina Ayrı bir görüş açısı kattığın için teşekkür ederim , fakat dediğini yapmak gibi bir niyeti olsaydı ne yazık ki videonun kapağına bixinin fotosunu koymaması gerekirdi , fotosunu koyup ismini vermemek çelişkili bir durum , hani zaten çok yüksek ihtimal ile insanlar yayıncının ismini yorumlarda belirtecek kapaktaki fotodan dolayı pek olmadı gibi sanki bu teori :D
Black Cat
Black Cat 2 aylar önce
@İnci Şirin Tmm :[
Denizm
Denizm 2 aylar önce
@MERT ÖZER Bahadır abin haklı bir yorum yapmadı ve bu da objektif bir şekilde gayette belli. Zırva yapmayın.
Denizm
Denizm 2 aylar önce
Ya fanboy herifler Bi susun lan sırf haksız olduğunuz bir konuda zorunuza gitti diye boş yapıp kirlilik oluşturmayın burda. Bahadır abiniz gayet totosundan uydurma ve yanlış bir biçim ile olayı eleştirmiş. Eneste gereken cevabı vermiş ve Bahadır abinizin olayı yanlış eleştirdiğini söylemiş. "Enes Bahadır abiyi sert eleştirmiş" diye zırlamayın. Enes burda Bahadıra ne küfür etmiş, ne argo kullanmış, ne kışkırtmış, ne de bağırmış. Yani burda sert bir eleştri falan yok. Tabi lafı esirgememek ve düşünce özgürlüğü sizin için 'sert bir eleştiri' olarak ön görülüyorsa bunun için bir şey diyemem :). Burası mahkeme değil. Bahadır abinizi başka yerde savunun. Fanboyluk yapmayın.
Methadrin
Methadrin 6 aylar önce
Söylediğin şey belki resmiyette dress code sayılabilir fakat tam anlamıyla bir başörtülü kadının bir kafe-lokantaya alınmaması dress code olarak değerlendirilemez.Genel olarak bu tür yönetmelikler,gireceğin ortamda giyim açısından sönük kalmamak veya aşırıya kaçmamak amacı taşıyan sınırlandırmalardır.Fakat bir başörtülü (eşgali anlaşılabilir) kadının bu tür bir mekana alınmaması dress-code olarak nitelendirilemez,nitelendirilmemeli.Amacın ortam uyumu mu yoksa ideoloji çatışması mı olduğu gayet aşikar diye düşünüyorum.Senin verdiğin ''kel'' örneğinden de ilerleyecek olursak mülk sahibinin tabiki yasal olarak istediği kişiyi mekana alıp almaması tamamen kendi insiyatifindedir.Fakat TCK veya diğer kanunların insan davranışlarının doğruluğu hususunda mutlak belirleyiciliği yoktur.Nitekim seneler önce hukuken suç sayılmayan bazı eylemler günümüz konjonktüründe suç sayılabilmekte,veyahut seneler önce suç sayılabilen bazı eylemler de şuan suç sayılmamakta.Yasa-tüzük-yönetmelikler değişebilir,esnetilebilir veya daraltılabilir.Fakat lokantaya alınmayan kadınlar özgürlük kisvesi altında ayrımcılığa tabi tutulmuştur kanımca.
DONT
DONT 6 aylar önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
uyumak istiyorum
uyumak istiyorum 6 aylar önce
ne güzel bir açıklama hayran kaldım doğrusu
Mustafa
Mustafa 6 aylar önce
hala şu tesettür olayları gelişemediğimizin göstergesi.
burka _
burka _ 6 aylar önce
2. Olayda haksız olma ihtimalin olmasına rağmen olay hakkında yorum yapman çok gereksiz olmuş. Boş yere insan linçnlenmesine katkıda bulunmuş olma şansın var. Gerçekten sadece el ele mi tutusuyorlardı bilemeyiz
Deyzz
Deyzz 2 aylar önce
videoyu yeni gördüm şöyle söyliyim bir lokanta sahibi vs restorant vsvs el ele tutuşma gibi şaçma sebeplerden dolayı gelip uyarmaz adamlar demekki yakınlaşmış vs öpüşmüşler büyük ihtimal ve bu bazı müşterileri rahatsız etmiş olabilir şahsen beni eder yemek yemeğe gelmişim iki manitin yiyişmesini değil zaten sahiller dolu yemeğini yiyip kalkıp sonra herhangi bir mekanda yiyişe hatta ciddi ilişkiye girebilirler ama bunun yeri yemek yeme yeri değildir.
Can Tecir
Can Tecir 6 aylar önce
ben de garsonum diğer müşteriler rahatsızlığını bize iletmeleri sonucu uyarmak zorundayız diğer insanların rahatsız olabileceği bir şey ise 2. videodaki salon şefi gayet haklı
unknown
unknown 6 aylar önce
Özel mülkiyet olduğundan ötürü içeriye almama hakkı hukuken olsa dahi bu şahsın (bana göre) afedersiniz ayrımcı ve adi bir insan olduğunu değiştirmiyor ülkede böylesi insanlar türedikçe ne adalet ne insaniyet gelişir
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@unknown Kendisine sormak lazım.Fakat "saçma" bir sebep bile söylese yine haklı durumda olur bence.
unknown
unknown 5 aylar önce
@WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE ben de geçerli bir mazeretlerinin olduğunu düşünmüyorum sonuçta o da bir insan eğer açık bayanları içeriye alıp kapalı bayanları almıyorlar ise tek sebep kapalıları insan yerine koymamaktır bununda ayrımcılık olduğu ortadadır farkettiyseniz kelimelerimi tekrarlıyorum sonuçta burası bir clup bar vs. Değil burası restorant efendim daha fazlada tartışmak istemiyorum anlamak istemeyene ne anlatır iseniz anlamıyor maalesef bende vaktimi harcayacak değilim bu sebeple hayırlı günler efendim
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@unknown Hocam şöyle düşün.Bir mekan var ve sadece belirli giyimler karşılanınca içeriye girilmeye izin veriliyor.Bu mekan türbanlıları içeriye almıyorsa direk din ayrımcılığı yapıyor demek saçma olur.Sebebi varsa din ayrımcılığı olmayacağını düşünüyorum.
unknown
unknown 6 aylar önce
@WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE Efendim siz beni anlamadınız galiba yada anlamak istemiyorsunuz Atatürk şapka kanunuyla bir dini kısıtlamamıştır eğer varsa bir dinde şapka takmak yasaktır diye bir kural onu bilmem ama şahsen benim dinimde böyle bir şey yok fakat benim dinimdeki bir şeyi kısıtlıyorlar ise evet ben buna ayrımcılık derim üstünede bir söz söylenemiyeceğini düşünüyorum her şey apaçık ortada bunu reddetmek aptallık olur
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
Bana göre ayrımcı değil.Demek ki birkaç sebebi var ki yasaklamışlar.Örneğin Atatürk'ün yapmış olduğu şapka kanunu.Şeriatçılar da buna ayrımcılık diyor fakat yine ayrımcılık değil.
katerina ivanovna
katerina ivanovna 6 aylar önce
Sanırım enes hariç hepimiz başörtüsünün dress code a girmediği ve girmemesi gerektiği, ayrıca adamın ne anlamada "dress code" uyguladığını biliyoruz. Bilseydi böyle konuşmazdı
Ys L
Ys L Aylar önce
@Arda vay daha fazla saçmalayamazdın
katerina ivanovna
katerina ivanovna 2 aylar önce
@Komplo peki sen işletme ve halka açık mekan nedir biliyo musun
Komplo
Komplo 2 aylar önce
@katerina ivanovna Özel mülkiyet haklarıyla ilgili bir sikim bilmeden buraya biliyormuş gibi yazmanız çooookk komik gerçekten. Özel mülk nedir biliyor musun???
gnossienne no 1
gnossienne no 1 6 aylar önce
@Rhast Before vaayyy viktor tsoi abimiz de buradaymış
Berke Odabaş
Berke Odabaş 6 aylar önce
2. Olayın aslı astarı bilinmeden yorum yapmak zor. Bu yüzden böyle bir videoyu koymanı yersiz buluyorum. Ayrıca müdahale eden beyefendi çok kibar ve saygı bir şekilde söylüyor bu adamın basit bir el tutuşması için laf edeceğini düşünmüyorum. Tabii ki bu da ön yargılı yaklaşım
Anakin Skywalker
Anakin Skywalker 5 aylar önce
@mertrobbi olum dövecek hallerimi var sence merak etmişlerdir ben olsam bende merak eder gder bakardım
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@titanus gojira zort
Queen Ackerman
Queen Ackerman 6 aylar önce
@Berke Tuğ nerden anladın bunu sana kanıtları yazdım videonun devamını bilmiyorsun Bilip bilmeden konuşup rahatsız etme beni
Berke Tuğ
Berke Tuğ 6 aylar önce
@Queen Ackerman bence de rahatsız edici. Ayrıca yiyiştikleri de çok açık. İgrencler
Halil Tabanlı
Halil Tabanlı 6 aylar önce
En haklı yorum
Gülümser Tarım
Gülümser Tarım 6 aylar önce
Bir yayıncıya lafına zırvalık demen ne kadar nasıl bir insan oldugunu cok güzel belli ediyorsun.
Eylül Efe
Eylül Efe 5 aylar önce
@Gülümser Tarım Ya tamam böyle boş bir konuşma çok uzadı sizin gibiler değişmez ve ben her defasında buna aldırış etmeden sizin için, değişmeniz için uğraşıyorum siz hep aynısınız değişmezsiniz zz
Gülümser Tarım
Gülümser Tarım 5 aylar önce
@Eylül Efe Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre on sekiz yaşına kadar her insan çocuk sayılır. Türk Medeni Kanunu'nun 11. Maddesine göre erginlik; on sekiz yaşın doldurulmasıyla başlar. Çocuk Koruma Kanunu'nun 3. Maddesine göre çocuk; on sekiz yaşını doldurmamış kişiyi ifade eder.
Gülümser Tarım
Gülümser Tarım 5 aylar önce
@Eylül Efe her türlü kücüksün sana bir ders veriyim. 18 yas alttı herkes cocuktur. Canım sende cocuksun istersen yazılı da gösterebilirim. Kanunlar falan
Eylül Efe
Eylül Efe 6 aylar önce
@Gülümser Tarım Çocuğum demedim belki senden küçüğüm dedim küçük diyince aklına 8 yaş falan mı geliyor?
Onur Turak
Onur Turak 6 aylar önce
Merhaba Enes düşünce yapını hiç beğenmedim, diyorsun ki özel mülk istediği gibi kişileri alır vs. vs. E ozaman ev sahipleri bekara ev vermeyince mi suçlu onlarda mülk sahibi lütfen olaylara biraz daha geniş çerçeveden bakman umuduyla, seviyoruz seni.
Oomr
Oomr 6 aylar önce
@Adolf Hitler verecek kardeşim
Xluzzy
Xluzzy 6 aylar önce
E zaten öyle ev sahipleri dress code gibi uygulamalar koymadiysa mülkiyetine bekar vb. Kişiler haklı
CreepYT
CreepYT 6 aylar önce
@Adolf Hitler komik birisine benziyorsun ama cidden olayları pek idrak edememişsin.
Sthene Clips
Sthene Clips 6 aylar önce
Dinin Ve Irkın Ayrımı Olmamalı.
ALTAN
ALTAN Aylar önce
@Yasir Buğra Çay Hayır değil
Yasir Buğra Çay
Yasir Buğra Çay Aylar önce
@ALTAN Irk ayrımı daha aptalca bir şey.
NY
NY 2 aylar önce
@ALTAN ırk ayrımını nasıl normal bulabiliyorsun?
ALTAN
ALTAN 2 aylar önce
@NY ?
İsrafil Kadimov
İsrafil Kadimov 6 aylar önce
Merhaba abi senin videolarını çok seviyor ve dinliyorum sen bana çok şey öğrettin.Senin fikirlerini çok beğeniyorum ve katılıyorum. Sen benim fikirlerimi, hayata bakış açımı, özgüvenimi değiştirdin . Bu konuda sana teşekkür ediyor, hayatında sana bol şans diliyorum.
öylesine sıla
öylesine sıla 6 aylar önce
Bu kanalı dün keşfettim biraz geç kalmışım biliyorum ve dünden beri bu kanalda geziniyorum duygularımın tercümanı olan bir kanalın var üslubun, diksiyonun, değindiğin konular, vermek istediğin mesajlar hepsi tamamıyla mükemmel. Umarım paylaştığın şeylere katılan kişiler dışındaki kitle de gelir ve bir aydınlanma yaşarlar. Bir de ülke seyahati planların varmış umarım dilediğin gibi olur her şey. Umarım bir gün ben de dahil birçok kişi de bu planları gerçekleştirebilir :)
lord kayar
lord kayar 6 aylar önce
bencede çok geç kalnışsın
Melisa Elif
Melisa Elif 6 aylar önce
Abi eleştiri yaparken işin ahlaki boyutundan çok hukuki tarafına çok yer veriyorsun yani tamam doğru özel mülkiyeti bilmeme ne bunları kısaca söylesen de zaten anlar herkes bence olayların toplumsal bölümüne daha çok yer vermelisin 🙂
Natsu Dragneel
Natsu Dragneel 6 aylar önce
@Sıkıldığım için kanal açtım benim de kafama yattı sonradan haklısınız
Melisa Elif
Melisa Elif 6 aylar önce
@Taha-Hero dediğim gibi kanalın konseptini yanlış anlamışım
Taha-Hero
Taha-Hero 6 aylar önce
@Melisa Elif bak melisacım adam işte bu yüzden hukuki yönünden konuyu ele almış iyi ve kötü kavramları objektif kavramlar değillerdir yani sana şunu sorarlar sen kim oluyorsun da olayın "ahlaki boyutundan" bahsediyorsun derler. o yüzden ki hukuk herkes için var.
ryrel
ryrel 6 aylar önce
@Zehra hocam böyle diyeceğinizi bildiğim için orada önceden açıklamışım zaten ne diyorsunuz ya. ben zaten doğru demiyorum fakat böyle insanlar var mı? var. insan öldürmek kötü ama katiller var, çalmak kötü ama hırsızlar var. her türden insan var. toplumun hepsine hitap etsin istiyorsanız bütün bu farklı insanlarla aynı paydada buluşması gerekiyor. bu da mümkün değil. siz hala islamofobi dememe alınmışsınız
Zehra
Zehra 6 aylar önce
@ryrel İslamofobi tartışmaya kapalı ve savunanların %100 haksız olduğu bir görüş hiç kimse kimseyi sevmek yada herhangi bir dine inanmak zorunda değil ama saygı duymak zorunda İslamofobi yada herhangi saygısız bir düşünceyi normalleştirmeyin bunlar kabullenebilinir şeyler degil hangi din olursa olsun saygı şart
HALİL DEMİR
HALİL DEMİR 6 aylar önce
anlamadım PurpleBixiye video içerisinde zırvalıyor demen sırf TCK 122'yi farklı yorumlamanızdan mı? bunun için böyle sert bir şekilde davranmana gerek yoktu diye düşünüyorum. Birde verdiğin mayo dini örneğinde de orada mayonun yasaklanışı görüntüyü bozmadan olur yani dine karşı bir nefretten değil fakat 1. videoda açık bir şekilde din sebebi ile içeri almıyordu.(not : dindar bir insan değilimdir bu yüzden olayı da tarafsız yorumladığımı düşünüyorum.)
CreepYT
CreepYT 6 aylar önce
Bixi' ye sallaması çok yanlış oldu.
furkan deniz
furkan deniz 6 aylar önce
İlk olay hakkında yorum yapmak istemiyorum ama 2. Olayda garsonların haklı olduğunu düşünüyorum. Büyük ihtimalle ailelerin olduğu bir restoran ve videoyu kaydeden kişi sevgilisi ile aile ortamında yapılmaması gereken birşey yaptı ve orada bulunan aileler de yetkilileri uyarıp bu kişilerle konuşulmasını istedi. Kuvvetle muhtemel videoyu çeken kişi "özgür"!! birisi olduğu için garsona kelime oyunu yapıp videoyu çekmeye başladı videoda da o kelime oyununu görüyoruz zaten garsona: çiftlerin buraya gelip sevgi gösterisi yapamayacağını mı söylüyorsunuz o zaman tabelaya yazın. Gibisinden özenle seçilmiş bu cümleyi kurdu.
๖ۣۜȺŁαɍαდ #SaveRalph
@WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE Ne diye yanıt veriyorsun bana muhafazakarları sevmiyorum yürü git
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@๖ۣۜȺŁαɍαდ #SaveRalph Bundan ilerisi zaten çocuk getirmek :D Bence onlarda olmamalı
ZONE
ZONE 6 aylar önce
Kanka aynı yerde benim de basıma geldi ve inan gerçekten sadece max 1 dk sarilip el ele tutusmusuzdur geldi uyardi salak sacma
Pink♡Queens #oruçluyuzz yess
Doğru dürüst içerik üreten nadir insanlardansın seni büyük bir zevkle izliyorum ve dinliyorum videoların aşırı kaliteli ve haklılık akıyor
İSLAM GENCİ
İSLAM GENCİ 5 aylar önce
2022 yılında hala bu konuları tartışmamız gelişmemiş bir ülke olduğunuzun kanıtı.
Rzazadə
Rzazadə 6 aylar önce
Linçleneceğime adım gibi eminim, ama susamam bazı şeylere. O gençler ne yaptı bilmiyorum, metrobüsde, otöbüsde,parkta bazen sevgililer gerçekten çoook abartıyorlar. Geçenlerde, cinsel ilişkilerine şahit olduk🤮🤦‍♀️
Rzazadə
Rzazadə 6 aylar önce
@Caty evet, bence de😓
Caty
Caty 6 aylar önce
Yuh ya iğrenç Cidden, onlar yerine biz utanıyoruz. Yemin ederim hayvanlar bile daha akıllı bunlardan
Rzazadə
Rzazadə 6 aylar önce
birine sevgi göstermek çok güzel bir şey, bazen yaptıkları şehvet. Özellikle de bazı insanların toplum içinde fantaziler uyguladığını görüyoruz. İlk böyle bir şeyle karşılaştığımda 13 yaşındaydım 🤦‍♀️ kafanı çevir diye bilirsiniz, ancak onların da yaptıkları normal değil.
Berk Yılmaz
Berk Yılmaz 6 aylar önce
enes gayette doğru şekilde açıklamışsın teşekkürler
Little_HammyYT
Little_HammyYT 6 aylar önce
Merhaba Enes abi, çok güzel videolar çekiyorsun, fikirlerine hep katılıyorum. Böyle devam etmek dileğiyle...
Dicle K
Dicle K 6 aylar önce
Tmm
Faruk
Faruk 6 aylar önce
@koyunkirpan u/oldventura botunu çalmışlar lan
koyunkirpan
koyunkirpan 6 aylar önce
O zaman sen enesin kopyasısın
anll
anll 6 aylar önce
bir insan eğer sadece başını kapattıysa içeri kesinlikle alınabilir. Fakat eğer bir ''tesettürlü'' kadın yüzünü bile ''gözleri görünecek şekilde'' vücudunu kapatırsa kesinlikle hiç bir yere giremez neden mi? eğer kapalı kadın başını vücudunu sadece gözleri görünecek şekilde kapattıysa, içeri *alınmaması* en doğru karardır. Çünkü eğer olası bir hırsızlık durumununda kimliği tespit edilemez duruma gelir ve hırsılık dışında farklı sorunlarda ortaya çıkabilir, ancak yüzü değilde sadece başı kapalıysa bir sorun yoktur.
unknown
unknown 6 aylar önce
@Miymiy D efendim bakın yorumumu yanlış anlamışsınız ben dini kullanmak için zarar vermek için demek istemedim peçe takan kişinin hasımı var ise yani o kişiye biri zarar vermek istiyor ise kimliği belli olmasın diye takabilir demek istedim yani zarar vermek için değil zarar görmemek , kimliğini belli etmemek için demek istedim bu konuda anlaştığımıza sevindim
Miymiy D
Miymiy D 6 aylar önce
@unknown Elbette size hak veriyorum. Şimdi daha iyi anladım . Özel yerlerde dediğiniz zaman aklıma yattı. Ben yarım da olsa özgürlükleri kısıtlanıyor zannetmiştim. Peçeyi islam dinine göre tanımladım çünkü siz önceki yorumunuzda ( gelelim peçeye , peçe de sadece dini kullanmak içindir ) gibi bi cümle kullanmışsınız . Bu nedenle bilmediğiniz kanısına varmıştım bu nedenle böyle bir şey yazdım umarım anlamışsındır.
Miymiy D
Miymiy D 6 aylar önce
@unknown Ha bir de peçe islam dininde vardır ve zarar vermek için kullanılmaz. İsteyen kullanır ve böyle kapanma şekli daha doğru bulunur fakat farz değildir. Dini kullanmak isteyen kişi peçeyi zararlı şeyler için kullanır yani dini kullanır. Cidden bi araştırın isterseniz. Bilgelik sadece konuştuğun konunun inceliklerini araştırıp buraya yazmakla olmuyor. Bilin istedim
Mustafa Furkan Doğan
Mustafa Furkan Doğan 6 aylar önce
Öncelikle şuna değinmek isterim ki bir ticari işletmeyi özel mülkiyet diyerek kendi istediğini uygular mantığıyla düşünmek pozitif normlarımıza uygun bir düşünce değildir. İşletme, bağlı bulunduğu belediye tarafından ruhsat alır, işletme yetkisi ona tahsis edilir, dolayısıyla böyle kafasına göre AYRIMCILIK YAPAMAZ. Kendi evine özel mülkiyete istinaden istediği insanı almayabilir ancak bunu da suç teşkil etmeyecek şekilde ayrımcılık yapmadan yapmalıdır. Bir de kadınlara su satmayan adamın ceza almadığı hususu sadece TİHEK'e yapılan başvuru neticesinde idari para cezası yaptırımı beklentisiyle oluşan bir başvurudur. Bu işin cezai kısmı ve belediyeye yapılması gereken başvuru kısımları da var. Adam hapis cezası, adli para cezası ya da HAGB alabilirdi. Yani bu adamın yaptığının yanına kar kaldığını gösterir bir hukuk kararımız elimizde mevcut değil maalesef. O yüzden bu kadar erken karar vermemek olaylara tek pencereden bakmamak gerekir. Yanlış anlamayın lütfen olayları farklı açılardan bakmaya çalışmanızı takdir etsem de bir avukat olarak durumu açıklamak istedim.
Koray Altunay
Koray Altunay 6 aylar önce
Z kusagina adam gibi haber niteliğinde içerik çıkaran tek insan. Adamsın abi seviliyorsun
Dicle K
Dicle K 6 aylar önce
Knk.
BigHit Music
BigHit Music 6 aylar önce
@Eylem Deniz ben gündemi burdan takip ettiğimi söylemedim 😐 bilmediğim haberleri burdan öğrendiğimi söyledim okumanı anla sonra yaz
Eylem Deniz
Eylem Deniz 6 aylar önce
@BigHit Music gündemi bu kanaldan takip etmen komik
Abdullah Caymaz
Abdullah Caymaz 6 aylar önce
Erlik bak
Buğra İpek
Buğra İpek 6 aylar önce
@Exem Havaya mı laf söylemiş oldum? yok bir de çelik ayna deseydin. İlkokul kavgası mı yapıyoruz burada? kendi neslimde bu düzeyde bir cahillik ve saygı yoksunluğu görmediğim için neslini tutturamadım, bağışla.
Arda Güler
Arda Güler 6 aylar önce
8 mart dünya kadınlar gününü en içten dileklerimle kutlarım. -Efe Gıda
Veda
Veda 6 aylar önce
Kamuya açık alanda(sokakta,mecliste,…) kimse tamamen çıplak değilse ne giydiğine karışamaz. İster bikini,mayo giyer ister tesettür. Ama özel mülkte ben istersem sadece çıplaklar girebilir veya sadece tesettür giyenler girebilir diyebilirim. Bu da bir özgürlüktür.
ismine bendebilmiyorum
@blimystay._. e varmis iste kural; tesettürlüleri almıyomus
blimystay._.
blimystay._. 6 aylar önce
Elbette ki belirli bir kıyafet kuralı olabilir örneğin kadınlar sadece elbise ile girebilir vs. ama sorun şurada ki ilk videodaki tesettür olayında tesettürlü kişileri alamıyoruz dendi bu durumda belirli bir kıyafet kuralı olup olmadığı belli değil ve yinede eğer öyle bir kurak varsa kuralın restorant dışında bir yerde yazması gerekirdi ki izlediğimiz videodan da belli oluyor kadınların tesettür yasağından restorant kapısından gönderilirken haberdar oluyorlar
Mutlu Serilmez
Mutlu Serilmez 6 aylar önce
sokakta bir erkek bakstırla dolaşsa ya da bir kadın bikiniyle dolaşsa muhtemelen gözaltına falan alınır
Veda
Veda 6 aylar önce
@Burak Gamze Böyle davalar olduğu gibi Enes’in anlattığı davalar da var. Bu durumda restoranların kurallarını hukuk çerçevesinde duvara asması, cama yapıştırması lazım. Meclise eşofman, t shirt ile gidemezsin. Aynı mevzu burada da var. Hizmetten müslüman diye mi kaçıyor yoksa hizmet verme kurallarımız bunlar, kurallara uymadığınız için hizmet veremiyoruz mu?
Burak Gamze
Burak Gamze 6 aylar önce
@Veda kanunda “hizmetten kaçınma” diye bir suç var. rafta duran malı satmak zorundasın. bir keresinde hukuk profesörü hocamı, bir taksici kısa mesafe gideceği için aracına almamış. hocam adamı dava etti ve kazandı. rafta duran ürün ya da hizmet, talep eden herkese yasalarla belirlenmiş şekilde verilmek zorunda. hukuk bunu söylüyor
•MiNiE•
•MiNiE• 6 aylar önce
Bir kere ankarada bir yere girmiştik pastane gibiydi sonra bir masaya oturduk kimse gelmedi garip olan kimsede yoktu resmen sonrasında etrafıma bakınca çoğu kişinin takım elbiseli olduğunu görünce şaşırdım sonra takım elbiseli farklı birisi geldi ve hemen ona menü verildi isteğinide getirdiler sonrasında çıktık babamda orayı bir yere şikayet etti sonrasında orası özür mesajları yazdı. Bende pek anlamadım doğrusu🧐
Futbol Edit
Futbol Edit 6 aylar önce
1. Olay:Benim düşüncem senin dediğin gibi bir uygulama söz konusuysa ve bu uygulamayı restorant uyguluyorsa burada restorant haklı ancak eğer bu kişi keyfi olarak alınmazsa ve bu uygulama restoranda uygulanmıyorsa içeriye alınmayan kişi haklıdır.2. Olay:Bu ülke de bazı insanlar sokakta sarılan insanlar görünce rahatsız oluyorlar.Ama insanların ne yaptığını tam olarak göremiyoruz (videoda tam olarak ne olduğu kesin değil)ancak eğer sadece el ele tutuşuyorlarsa burada restorant sahipleri özel ayrımcılık yapılıyor olabilirler.
Evliya BALIK
Evliya BALIK 6 aylar önce
Enes, tesettür olayı saçma o konuya girmeyecem ama sevgili konusunda yazmak istedim. Ben de Van'da sürekli 2 kafede takılırdım. Bunlara gelen bazı sevgili görünümlüler, öpüşmeyi bırak cinsel ilişkiye dahi girmeye kalkıştıklarını biliyorum. Cafe sahibi uyarmıyordu ama özellikle bir tanesi uyuşturucu satmak ve fuhuştan kaç defa baskın yedi. Bunları yapan müşterileriydi bu arada. Şimdi oradaki durumu bilmiyoruz bir buse mi aldı yoksa sevişme safhasına mı girmişlerdi. Bence halka açık yerlerde bunlar yasaklanmalı. Aynı yerde çocuklar da var, muhafazakarlar da. Eğer saygıdan bahsedersek, ben annemle, babamla, karımla, kardeşlerimle gittiğim yerde öpüşen, sevişen olmasını istemem. Bu da bana ve aileme saygısızlık olur.
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
@Yasir Buğra Çay Suç değil ama halka açık sonuçta.Üstüne bi zahmet başka bir çözüm bulsun restorantlar pahalılaştı.
Yasir Buğra Çay
Yasir Buğra Çay Aylar önce
@WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE Niye sevgililer gelmesin ki, sevgili olmak suç mu?
Yasir Buğra Çay
Yasir Buğra Çay Aylar önce
@ismine bendebilmiyorum Bir kendini bilmez için onca insan cafeye gidemesin mi?
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
Bence sevgililer dahi gelmemeli.Eğer yasaklanırsa potansiyel ihtimalde giderilmiş olur
sho
sho 6 aylar önce
@ismine bendebilmiyorum Adam nereden bilsin kimin hangi mekanda yiyişeceğini?
Melike
Melike 6 aylar önce
Benim de takıldığım nokta şuydu. Mesela ben arkadaşımla geziyorum ve bu kafeyi görüp şu kafeye gidelim güzel gözüküyor dedim. Kafenin kapısında bu olaya dair hiçbir şey yazmıyor ve tam gireceğim zaman adam geliyor diyor ki bana : buraya tesettürlüleri almıyoruz. Açıkçası ben orada çok üzülürdüm yani, evet dediğin gibi özel mülkiyet bunu yapabilirler ama bunu da istediği gibi belirtmeleri lazım ki buraya gitmeyeyim :)
Oyun Ejderi TR
Oyun Ejderi TR 5 aylar önce
Bi insanı giydiği kıyafetten dolayı içeri almamak normaldir. Mesela şort giyen birine pantolon giy gel diyebilirsin. Ama inançlarından dolayı kapalı giyinen birine açılmasını söylemek yanlış bir şey. Sonuçta max 1 saatlik bir aktivite için kimseden inançlarını bir köşeye bırakması istenmemeli. Başka restoran mı yok diyebilirsiniz ama o kadının ne niyetle orayı seçtiğini de bilemezsiniz. Belki çok önemli bir buluşması var belki evine en yakın yer orası vs. Bu ve türevi davranışların desteklenmesi ilerde başka restoranların da böyle politikalar izlemesine yol açabilir ve bugün “Sadece 1 restoran ordan da yemeyiversin” derken ilerde bu restoranların sayısı daha da artabilir.
Timur KARAKAŞ
Timur KARAKAŞ 6 aylar önce
öğrendiğim iyi oldu ama yine de ikinci olayda herşeyi bilmiyoruz yorum yapmak yanlış olur bana göre tam olarak ne yaptıklarını da bilmemiz lazım sonuçta herşeyin bi seviyesi var
Reyhan From Turkey
Reyhan From Turkey 3 aylar önce
dress code hakkında senin gibi düşünüyorum. us'de belli bir tema üzerine oluşturulan cafe^ler var yada belli bir günün teması olur örneğin horoscope, üzerinde kendi burcunu simgeleyen bir giysi ile gidersin ya da çiçek teması ve üzerinde bir çiçek veya baskı olmalıdır, bazı yerler bugün "yeşil" giymeyeni almıyoruz der ve sen bu etkinliğe giderken yeşil bir şeyler giyersin.
Enes Altun
Enes Altun 6 aylar önce
Bi kadının açık olması ve kapalı olması kimseyi ilgilendirmez o kişi kendi kararını verir Şüphesiz herkes kendi yaptığı şeylerden cezalandırılacaktır (Ayet)
Enes Altun
Enes Altun 5 aylar önce
@Tata En’âm Suresi 164. Ayet
Tata
Tata 5 aylar önce
Hangi ayet bu
Enes Altun
Enes Altun 6 aylar önce
@ismine bendebilmiyorum herkes kendi kararını verir ayettede bunu anlatmaya çalışıyo islam dininde zorla kapalı olunacak bişey denmiyo psikolojik sorunlarınmı var?
ismine bendebilmiyorum
herkes kendi karar verir deyip ayet paylasman peki.
Enes Altun
Enes Altun 6 aylar önce
@MUHAMMED PEYGAMBERİN ASKERİ O sana kalmış bişey saygu duyulması gerek ama kapıya veya herhangi biryere bunu yazmak gerek yoksa bu durum sendede aynı tepkiyi oluşturur
AsyafromGermany
AsyafromGermany 6 aylar önce
Almanyada dogup büyüdüm, basim kapali ve hic böyle bir sey yasamadim. Üzüldüm biraz Bunun gibi bir olayin Türkiyede ( Nüfusun 100 de 89,5 müslüman Olan bir ülke) , yasanmasina, ama dress Code hakkinda Cok hakklisin!
Ahmet Emin
Ahmet Emin 6 aylar önce
abi çok iyi videolar çekiyosun videolarını çok seviyorum çizgini bozmamalısın
furkan utku
furkan utku 6 aylar önce
abi dress code da bizim okulda var şimdi herkez okulda serbest giyebiliyo ama kıyafetlerin üzerinde ırkçı ifadeler veya ırkı resimler yok bence çok iyi bir karar buna saygı duyulması lazım
Asım Şaylan
Asım Şaylan 6 aylar önce
Bir çok videonu izledim.Gelişime açık ve araştırmayı bilen biri olduğunu düşünüyordum.Lakin bu videonla emin oldum ki henüz olgunlaşamamış, neyin ne amaçla yapıldığını algılayamayan bir kardeşimsin.Videoyu yargılamamak için sonuna kadar izledim ama sonuç aynı.Sadece izlenme artırmak için boş duyar kastığın ve saçma sapan şeylerle bağdaştırdığın bir içerik olmuş.Tepkilerin ne boyutta şekillenceğinin de farkında olduğun için dislike butonunu gizlemiş olman bile bunun açıkça göstergesi.Deist bir insanım ancak türban dini inanışlar çerçevesinde barınan bir olgudur ve bunun Dress Code dediğin olayla uzaktan yakından alakası yoktur.Bu hanımefendiye yapılan tamamiyle dini bir kışkırtma ve ayrıştırmadır.Umarım en kısa zamanda yeterli olgunluk ve ahlaki seviyeye ulaşırsın.
WARFRAME ONLINE YOU OFFLINE
O zaman Atatürk'ünde yapmış olduğu şapka kanununa ne diyeceksin hocam?Ayrıca youtube dislike'ı kaldırmıştı kendisi yapmadı.
Nexohst
Nexohst 6 aylar önce
Cahillerin özgüvenine kimse erişemez diye boşuna denmemiş. TRvid dislike butonları kendi yaptığı son güncelleme ile kapattı. Nefret söylemlerinin ve bu yönde içeriklerin artışı yüzünden. Keşke sende bu adam gibi araştırmacı olabilseydin.
Asım Şaylan
Asım Şaylan 6 aylar önce
@Meto TV Bu çokta bişeyi değiştirmiyor,videonun amacı bariz.
DEKA
DEKA 6 aylar önce
Bence hukuki konulardan önce buradaki asıl sorun bu insanların kendine uymayan tercih ve görüşleri ötekileştirmesi. İnsanlık olarak önce görüş farklılıklarına ve kişisel tercihlere saygı duyulmalı.
DEKA
DEKA 2 aylar önce
@Komplo hocam doğru diyosunuz da ben zaten bu yorumu özel mülke girebilir giremez mevzusu için değil insanların farklı tercihlere düşüncelere saygı duymaması ötekilestirip ayrıştırması konusuna değinmek için yazdım.
Komplo
Komplo 2 aylar önce
Sunacım sen evine bir suriyeliyi alır mısın? almadığın zaman birisi sana neden insanları ötekileştiriyorsun diye sorsa sence bu mantıklı mı? o işletme o adamın özel mülküyse istediğini alma ve almama hakkına sahip. İstediğini ötekileştirebilir. Kişisel özgürlük budur.
DONT
DONT 6 aylar önce
*Ohaa.Asla Sakın Oynatma Listemdeki Videomu izleyeyim deme.Benden söylemesi.Sakın Tıklama*
Semiha söyler
Semiha söyler 6 aylar önce
TCK olarak bakman yanlış olmuş ilgili konu ile alakalı alt kanunlarda düzenlemeler varsa onları incelemek daha yerinde olur keza Ceza Hukuku son çare olarak görülür
Damirsd -
Damirsd - 6 aylar önce
Şimdi burda önce özel mülkiyet diye bahsettiğiniz şeyin tam olarak öyle olmadığını açıklamak lazım. Çünkü bu yerler şirket olarak açılıyor ve belli bir alanda hizmet veriyorlar. Bu alanlar konut vb. yerler değil. Yani orada kendi kurallarını dayatamazlar. Orda da Türkiye'nin kanunları geçerli. Bir ürünü veya hizmeti satmak istemeyebilirler ancak bunun için gerekli bir nedenleri olmaları gerekir çünkü tüketici bu şirketi dava ederse şirketin sunacak argümanları olması lazım. Yoksa tüketici haklı çıkar ve cezayi yaptırımlar uygulanır. Cezalar değişkenlik gösterir. Fakat bu durumlar genelde karmaşık ve yüzeysel olduğu için çoğu insan dava açmaz açılsa bile hakimler bu konuya gerekli özeni göstermezler. Kanunlarda şirketler için aynı bu videoda olduğu gibi bir olay için kanun yok. Lakin bunu destekleyecek kanunlar var. Yani bu konu biraz eksik bir konu. Geliştirilmesi ve netleşmesi lazım.
Damirsd -
Damirsd - 6 aylar önce
@saygı duymak bu kadar zor olmamalı Ne demek, rica ederim.
saygı duymak bu kadar zor olmamalı
@Damirsd - anladim tesekkurler yanlis biliyormusum
saygı duymak bu kadar zor olmamalı
@Sarkoplazmik Retikulum anladim
Damirsd -
Damirsd - 6 aylar önce
@saygı duymak bu kadar zor olmamalı Şirket olarak açılmazsa vergi ödiyemez, vergi ödemeden para kazanırlarsa bu vergi kaçakçılığı olur ve bunun cezası çok ağır. Hemde tespit edilmesi zor bir durum değil. Eğer bildiğin başka bir vergi şirket türü varsa söyliyebilirsin bilmek isterim bende.
Aslı
Aslı 6 aylar önce
enes videolarını çok severek izliyorum ama ceza hukuku dahi almayan 1. sınıf bir hukuk öğrencisi olarak videoda verdiğin 'bilgilerin' amatörce kaldığını söylemeliyim. çünkü söylediklerinde çok büyük eksiklikler ve yanlışlıklar var. gençleri aydınlatmaya yönelik video çekerken bu hususlara çok daha dikkatli ve titiz bir şekilde yaklaşmalısın. bunun ilerisinde, hem tanımından emin olmadığın hem de somut olayın durumuna göre değişebilecek vaziyetler hakkında konuşmak konusunda birkaç kere daha düşünmelisin belki de. sevgiler💐
Taha Morphy
Taha Morphy 5 aylar önce
Olmaz yaa googleden bakıp söyleyelim işte :)
DJ MAMİ
DJ MAMİ 6 aylar önce
Ben şahsen 2.videoda enes'in dediklerine pek katılmıyorum çünkü garson diyor ki:el ele tutuşmadıgınızı sizde biliyorsunuz diyor yani orda ki cinsel bir şey yaşayayıp yanındakileri rahatsız etmemesi için çıkarılmış olabilir 2. Videoya garson haklı ya da haksız demek pekte mantıklı gelmiyor bana bundan öncesi ni görsek daha net bir şey söyleyebilirdik garson un gözünden de bakmak lazım eğer el ele tutuşmak dışında abartı şeyler yapılıyorsa garson haklıdır katılmıyirsanız gitmeyebilirsiniz bu sizin kendi öz iradeniz tartışmak isteyen varsa tartışabiliriz kendi yorumunuzu da dinlemek isterim
Icara
Icara 6 aylar önce
Özel mülkiyet saçmalığı ayrımcılığı normalleştirir enes senin annende tesettürlü vloglarından gördüğüm kadarıyla beraber ailecek restorana gitseniz ve annen tesettürlü diye insanların ortasında içeri alınmasa nasıl hissederdin bunların savunulacak bir kısmı yok dress cod vs. diye uzar gider
Ceyda
Ceyda 6 aylar önce
@Icara çok doğru söylüyorsun fikirlerin için çok teşekkür ederim :).Açılınca insanlar da ne kadar açık giyinmiş diye yargılayacak bundan eminim :/
Icara
Icara 6 aylar önce
@Ceyda açılıp açılmamak senin kararın ama bu kararı tamamen senin isteğine göre yap başkalarının görüşlerini söylediklerini önemseme eğer başkalarının dedikleriyle bir hayat geçirirsen emin ol bu kölelikten öteye gitmez
Xulema-
Xulema- 6 aylar önce
Enes normalde yorumlarını çok severim ve desteklerim ama 1.olay hakkında yaptığın yorumlar tamamen saçmalık
Abdulkadir Hüseyin
Abdulkadir Hüseyin 6 aylar önce
Öğrettiğin için sağol. Gerçeken ne olduğunu bilmiyordum ama bilmemek değil öğrenmemek ayıptır :D
Mafya Babası EREN EYLÜL
1. olay çok saçma fakat insanlar kendi restorantında müşterilerin öpüşmesini istemeyebilir. kimse el ele turuşuyor diyerek müşteriyi uyarmaz 2 video tamamen provakatif bence
Yiğit Arslan
Yiğit Arslan 6 aylar önce
liberalsin diye bütün liberal "kurallarını" uygulamak ve aynı düşünmek zorunda değilsin aynı anlamda sosyalizm için de geçerli her şeyiyle bire bir aynı düşünceye sahip olamaz kimse
Caty
Caty 6 aylar önce
@𝐦𝐮𝐭𝐞𝐝 𝐛𝐛 kesssssssinlikle 👏🏻
𝐦𝐮𝐭𝐞𝐝 𝐛𝐛
ideolojiler insanları etiketleyip ayrıştırmaktan başka hiç bir işe yaramaz, her ideolojinin iyi ve kötü yanları vardır bu yüzden bence hiç bir ideolojiye bağlı kalınmamalı
Dsuable
Dsuable Aylar önce
Dress code'un varlığından yeni haberdar oldum ve aşırı saçma. Bunun varlığı ile kamu alanında istediğimi giyememek aynı şey. İfade özgürlüğü kadar kişiselliğini (kastım giyim tarzımı ıvırımı zıvırımı) şekillendirme özgürlüğü diye bir şey de var. Purplebixie'nin o klibinde dediği gibi, "Bir şeyi dayatmak yobazlıktır" aynen de öyledir. Buna göre de "smokin giymek zorunludur" dress code'u yobazca ve şekilci bir eylem oluyor. Benim gözümde siyahileri ya da siyah tenlileri almıyoruz ile aynı şey. Ayrımcılıktan çok uzağız maşallllllahhhh (!) Edit: dress code'un konulma amaçı bir şeyi korumaksa başka olur tabii. Mesela İslami/muhafazakar bir otelde erkeklerin diz üstünde kalan bir şey giymemesi kuralı gibi. Tabii her yer islami kurallara göre yönetilecek diye bir şey yok. 2. olay biraz çift taraflı bakılabilecek bir olay. (Ne yaptıklarını bilmemekle beraber) sonuçta sen orada yemek yemeye gidiyorsun sevişmeye değil. Karnını doyur, git evine ya da oteline.
snowslix #stayalive
Dress code kesinlikle gerekli ve önemli, örneğin ben olsam marketimde veya restoranımda ninja gibi terörist kılıklı, adam mı kadın mı belli olmayan kadınlar istemezdim.
Nexohst
Nexohst 6 aylar önce
Cahillerin özgüvenine hiç biriniz erişemezsiniz arkadaşlar çok zorlamamak lazım.
Kaan
Kaan 6 aylar önce
Ben otelde çalışırken yetişkinler için ayrı bir alan vardı +18 olarak. Muhtemelen 2 videodaki insanlar sadece el ele tutulmuyordu tek sorun bu da değil covid-19 zamanında insanların yan yana oturması da yasaktı. Ve benim kişisel görüşüm normal bi randevu da yan yana oturmaz karşılıklı otururak muhabbet edilir
mnzxabc
mnzxabc 6 aylar önce
abi bence 2. olayın sevgiyle bi ilgisi yok adam bence "korona hala devam ediyor bu kadar yaklaşmayın" dedikten sonra adam kızın yanına oturmayı başarmışken uzaklaşmayı istemedi sevgiyi ve kamerayı alet ederek kendisini sosyal medyayla üste çıkarmaya çalıştı , zaten arkadaki garsonların atma peşinde değil müdürün yanında düzgün durmaya çalışıyorlar
DM
DM 6 aylar önce
Lise öğrencisiyim 11'e gidiyorum. Aileme yük olmak istemiyorum TRvid'dan harçlık çıkartmak istiyorum bu kadar insandan 5-6 kişi bile görüp takip etse çok iyi olur. Şimdiden çok teşekkür ederim. Bunu sürekli belirtiyorum samimi kalın en iyi dostunuz kendinizsiniz kendinize iyi bakınn.
Witch
Witch 6 aylar önce
Bende üniversiteye gidiyorum yurt ile okul arası çok uzak 5 tl öğrenciye ailemden yardım almama rağmen yetmiyor para ve üzerine o yolu yürümek zorunda kalıyorum lütfen kimseden abone dilenmeyin çünkü seni acıyarak takip eden insan 3 gün sonra çıkabilir yapmayın böyle şeyler.
Melih Kerem Zorba
Melih Kerem Zorba 6 aylar önce
kanka bixiyi iyi tanidigini dusunuyorum. bir yayinci diyip cahillemen yakismamis. hem jahonun fikirlerini - birebiri, nasil oluyorsa artik- video yapiyon hem ekibinden adami cahil diye gosteriyon kitleye. reklamin iyisi kotusu olmaz diye bixiye yardim mi etmeye calistin ya da kendine saglam argumanlar ortaya koyabilen bir dost-rakip elde etmek icin mi boyle bisey yaptin anlamadim gercekten.
Internet Explorer
Internet Explorer 6 aylar önce
@Natsu Dragneel Kanunen yapılan bir suç, özel mülkiyet de olsa bunu başörtüsü gibi toplumun hassas olduğu bir konuda bu davranışı yapmak bir suçtur.
Natsu Dragneel
Natsu Dragneel 6 aylar önce
@Internet Explorer nasıl suç?
Internet Explorer
Internet Explorer 6 aylar önce
@jerk Öznel değil, kanunen yapılan şey bir suç.
emrehan
emrehan 6 aylar önce
enesin her dediği doğrumu derken tüketici haklarına bakarak da tesettürlü kişi haklı
emrehan
emrehan 6 aylar önce
bixi videoda adamın 'dini nedeniyle mekana almadığını' anladığını düşünüyorum ve ayrıca suç değilmiş diyosun enesin her dediği doğru mu kardeşim hukukta her şeyin olması gerekmiyor ve ve tüketici haklarına ters bi durum o ayrı
öldü
öldü 6 aylar önce
Okulda nasıl okul üniforfasıyla gidiliyosa restoranada belirli kıyafetle gidilmesini isteyen bi insan ola bilir kendi mülkü
Murat Gül
Murat Gül 6 aylar önce
Yine based bir video olmuş emeğine sağlık. Söylediklerine katılıyorum ve buradan su satmayan abiye selamlar
Levent t
Levent t 6 aylar önce
İnternette müşteriler haklı olarak dolaşıyor biri de çıkıp konuşmadi Enes dışında tabi valla helal olsun
Edward Wayne
Edward Wayne 6 aylar önce
Dostum... Senin bahsettiklerin açıkça zırva. Olmayan hukuk bilgini satman da gayet güzel olmuş. Bahadır güzel bir şekilde açıklamış zaten. Neyse dress code dostum.
Caty
Caty 6 aylar önce
+1 kankm
CreepYT
CreepYT 6 aylar önce
Katılıyorum. Bahadır güzel bir üslup ile cevap vermiş zaten. Tam da bixi' den beklendiği gibi hep saygılı ve efendi biri.
mrs.melonn
mrs.melonn 6 aylar önce
Insanlarin dini ve gorunusu bizi bu kadar ilgilendirecegine,kendi hayatimiz ve gelisimimiz bizi ilgilendirmeli.
bomb erman
bomb erman 6 aylar önce
Ben eskiden garsonluk yaparken kız adamım pantolonunu içine elini sokmuş bişeyler yapıyodu bende yandaki aileler rahatsız olduğu için uyardım. Yakınlık derken ne kadar yakınlık.
Harun Ensarioğlu
Harun Ensarioğlu 3 aylar önce
​@bomb erman zaten bana göre de sevgilinle bi ortamda öpüşüp yiyişçeksen kendine göre bi ortam belirlemelisin çünkü çocukların ve muhafazakarların olduğu bi mekanda bunları yapmak absürttür ki öpüşen ben olsam bende rahatsız olurum tüm gözler üstümde en iyisi ailelerin ve ya çocukların olmadığı gençlerin takıldığı mekanlarda takılmaktır
bomb erman
bomb erman 6 aylar önce
@Queen Ackerman olmamışsa mekan sahibi hatalı o zaman. Olayın sınırı şurda bir kısımda çocuklu aile varken bir tarafta kızı kucağına alıp elini içine sokması olmaz. Ama sen diyosan olay o kadar değil o zaman mekan sahibi ayıp etmiş.
Queen Ackerman
Queen Ackerman 6 aylar önce
Olayın devamında dediğin gibi bisey olmamamış araştırdım
Berke Tuğ
Berke Tuğ 6 aylar önce
@karagumruk helal
karagumruk
karagumruk 6 aylar önce
Ben direk mekanı terk eder misiniz diyorum. Ki bir daha gelmesinler.
Erwin Kaiser
Erwin Kaiser 6 aylar önce
Konuya çok güzel değinmişsin kafalardaki soruları çok güzel gidermişsin eline sağlık
𝚅𝚘𝚕𝚌𝚊𝚗𝚒𝚌𝚞𝚜♕︎
son zamanlarda videoların objektiflikten çıkmaya başladı, kendi düşünceni "DOĞRU" göstermek için 10 dakika boyunca olmadık örneklerden konuşuyorsun ama olanların aslı hiç anlattığın gibi değil...
Chivasline
Chivasline 6 aylar önce
@𝚅𝚘𝚕𝚌𝚊𝚗𝚒𝚌𝚞𝚜♕︎ neo toprak daha iyi
𝚅𝚘𝚕𝚌𝚊𝚗𝚒𝚌𝚞𝚜♕︎
@ZenoN bu şekilde devam ederse izlemeye meraklı değilim zaten, sadece eski enes'i özlediğimi dile getirdim her şeye atlama
huseyin kasapoğlu
huseyin kasapoğlu 6 aylar önce
bir kişi beni siyasi görüşüm ırkım dini görüşüm sebebiyle alışveriş yapmam bu kadar gider başkasını kazandırırım ama oranın videosunu çekerim ve benim gibi insanların oraya gitmemesini sağlarım hepsi bu kadar şunu da ekleyeyim şahsen ben olsam yapmam bunu herkes özgür düşünce özgürlüğü diye birşey var orta çağda yaşamıyoruz.
ENGOO
ENGOO 6 aylar önce
Bixi'ye bu konuda tepki vermezsiniz diye umuyorum ! o an verdiği bilgi spesifik olarak gelişmiş. Yani bir yerden okuyup aktarmadığı aklında kalan bilgi olarak verilmiş. Videoyu hazırlayan arkadaş (Enes) bilgi verirken, video hazırlarken bu konularla alakalı hazırlık yapıp bilgi ediniyordur. Yani canlı yayında konuşmanın hatasıyla kimseye yüklenmeyin teşekkürler.
Grozi
Grozi 6 aylar önce
canlı yayında konuşmak niye hata olsun Enes gayet açık bir şekilde bixi yanlış bilgi vermiş bir geçerliliği yoktur demiş bixi de kendini savunmuş canlı yayında olması ya da olmaması hiçbir şey ifade etmez Enes yanlış bir bilgi vermiş ve çok biliyormuş gibi adamı ezmiş yani tamamıyla dedikleri yanlış demek çok saçma bilmiyorsan bilmiyorum de birde çok bilmişlik yapıp gel dışarı gidip onu yapalım bunu yapalım demiş ben özür beklerdim gelmemiş sanırım yazık olmuş zaten bixi demişti yanlış söylediysem özür dilerim diye ben aynı erdemi Enes'ten de short video halinde beklerdim ama gelmemiş sanırım sağlık olsun
Kurtuluş
Kurtuluş 6 aylar önce
Dedikleri zaten doğru aslında avukata sordu.
ENGOO
ENGOO 6 aylar önce
@melih bilmemek değil hatırlamamak bu adamlar 5 saat yayın yapıyor sorsam daha dün ne yediğini hatırlamazsın
melih
melih 6 aylar önce
Madem öyle bilmediği bir konuda yorum yapmasaymış o zaman arkadaşım,sonuçta herkes herşeyi bilmek zorunda değil,bilmiyorum dersin olur biter
Yahya Şeker
Yahya Şeker 6 aylar önce
kanunlarda bu konuda çok büyük bir paradox var. Bir insanı dükkanına almamak için sadece “sana satmıyorum” demekte sorun yok fakat bunun nedeni belirtildiğinde sorun var.
Røséxq 여보세요 ☆ #Twicepinkbestgg
Haklılık = Sadece ENES Abi gerçekten dürüst içerikler üretiyorsun uğraşarak videolarını yapıyorsun inşallah hep böyle olursun
doxkees 0
doxkees 0 6 aylar önce
PurpleBixi yi eleştirdiğini görünce pek içime sinmedi ön yargılı yaklaşmışım bir tık gayet mantıklı bi video ve güzel bilgilendim sağol
jeez
jeez 6 aylar önce
vay be uzaktan doğruluğu kesin gözüken bir olaya hem hukuki hem de felsefi olarak farklı açılardan bakmamı sağladın, şeffaflığına ve kalitene büyük saygı duydum dostum..
Esra
Esra 6 aylar önce
Tam olarak böyle düşünüyorum.
Batuf
Batuf 6 aylar önce
Enes gözünü seveyim z kuşağı denen bizi en iyi temsil edicek insansın bana göre böyle devam ...
Tahiri Fidan
Tahiri Fidan 6 aylar önce
Hala tesettür hakkında tartışmalar ayrımcılıklar vb olan bi yerde nasıl bir gelişme beklersin ki?!
laylonaa
laylonaa 6 aylar önce
Kapalı kadınlarımıza zorbalık yapılıyor, açık kadınlarımızda sırf açık giyiniyor diye öldürülüyor cidden berbat durumdayız
Aysima Sölüm
Aysima Sölüm Aylar önce
Ya abi restorant benimse istediğim kişiyi almam. Ama 2. İzlediğimiz videonun sokakta bile yaşandığını bizzat gördüm. Polisi arıyacağız diye bağıran gördüm. Erkek arkadaşımı döveceğini söyleyenleri de gördüm. En başta korkuyordum şu an siktir git diyip gönderiyorum, gitmezse polisi arıyorum. Ama mülk özeldir istediğim kişiye malımı satmam.
Alihan
Alihan 6 aylar önce
Hepimiz biliyoruz ki tesettürlü diye içeri birilerini almayan restorana Rolce royce'larıyla araplar gelse tesettürlümüymüş yok yüzü görünüyomuymuş bakmadan hepsini içeri alacaklar buda bariz bi suçtur.
Baran Deniz Kumargal
Baran Deniz Kumargal 6 aylar önce
tamamen haklılar almama konusunda zaten uygun bir dil ile belirtmiş almayacağını.
Ahmet Demirci
Ahmet Demirci 6 aylar önce
Allahın İstanbul'daki bi restoranda türbanlı olduğu için alınmaması saçmalıktan farklı bir şey değildir bahsettiğin dress code olayı saçmalıktan öte değil hukuk falan hikaye eğer hukuk uygulanıyor olsaydı böyle olmazdık zaten gereksiz bir bilgi kalabalığına dalmak istemişsin bu video ki çoğu fikirlerine katılmıyorum saçmalık buluyorum.
Arda Yiğit karatoprak
Abi ne demek istediğini anladım ama dininde eşofman giymek olan birinin dini resmi din deil bundan dolayı herhangi bir dava açılamaz ama İslam da haristiyanlıkta Yahudilikte böyle bişey yapılamaz evet güvenlik amaçlı çarşava benzer şeyler giyen kişiler alınmayabilir doğaldır ama türban için aynısı geçerli deil
Gizem
Gizem 6 aylar önce
6:15 Annem bir bankada çalışıyor ve gözü hariç her yerini kapatan bir kadının hesabından onu kimliğini göstererek para çekmiş kadının komşusu. Aynı zamanda annemin üniversite öğretmeni ben sana dersini vermekle yükümlüyüm ama sınava alamam ben senin kim olduğunu tam olarak bilemem yüzünü aç diyorum açmıyorsun demiş, kızın kendi babası bilr okuyacaksan yüzünü aç demiş ama işte. O yüzden o konu doğru.
Lord of Sounds
Lord of Sounds 6 aylar önce
Sene 2022 yaşadığımız durumlar...
Efeceylan06
Efeceylan06 6 aylar önce
Bu benim şahsi fikrim. Bence ikiside ayrımcılıktır.Bu özgürlüğe karşı bir olaydır AMA bu yerler özel mülk olduğu için bunu yapmaya hakkı var . Buna karşı çıkmanın yolu ise o yerlere gitmemektir.
Bedirhan
Bedirhan 6 aylar önce
yaşadık kardeşim en kralını yaşadık
happy cookie
happy cookie Aylar önce
Arkadaslar bizde mekan sahibiyiz mesela boyle sevgililer falan geliyorlar sarılıp oturmalari el ele tutusmalari yada birbirlerine yaslanarak oturmalari sorun değil gercekten hoş bile daha sıcak bi ortam yaratıyorlar içeriye ama mekan içinde dudaktan uzun uzun opuşenler uygunsuz hareketlerde bulunanlar çok fazla oluyo ve bunlar diğer müşteriler açısından da hoş olmuyor gercekten insanlar yemek yemeğe yada sohbet muhabbet etmeye geliyorlar ve bu rahatsiz edici bi duruma dönüşüyor bu hareketlerle bazen bizde uyarmak zorunda kalıyoruz çok ileri duzeye çıkan hareketleri sonuçta bir mekandasiniz evinizde yada parkta değilsiniz sarılıp oturmada yada ufak öpücükler sorun değil yani de boyle yalapşap dudaktan falan uzun dilli milli öpüşmeye de müsaade etmeyiz yani banxkwnxksnxjwnska
LIFE STORIES
LIFE STORIES Aylar önce
Bu çocuk niye tarafsız olmaya çalışıyor sürekli nabza göre şerbet veriyor. Düşüncelerini açıkca söyle işte Ortaya oynama
Engin Galito
Engin Galito 6 aylar önce
bu devlet mülkü olan bir yer değil. Adam çıkar ben ateisti almıyorum der özel mülk sahibinin buna buna hakkı vardır. Hatta çoğu özel mülkte mülk sahibinin kuralları geçerlidir. Mesela girmeniz tammamen! yasaklıdır. Ve hatta girip fotoğraf falan çekerseniz hapis cezası bile alabilirsiniz. özel mülk özeldir.
Sıla tüten
Sıla tüten 6 aylar önce
Enes şortla baş örtü aynı şey mi peki?.. ayrıca smokinli bir ortama şortla girmek abes ama normal bir ortama tesettürlu girmek abes mi? sacmalamissin... savunduğun şey ne kadar doğru olursa olsun video da verdiğin örnekler güldürüyor ki savunduğun şey doğru bile değil inancın gerektirdiği bir kuraldan dolayı bir restoranta alınmıyorsun bu inanç ayrımcılığı tamamen. Bana sorarsanız dress code uygulamasina tesettür dahil olmamali o zaman nişan yüzüğü takan insanları da istediğimiz gibi almayalım veya gözü bozuk olduğu için gözlük kullananları da. Tek dediğin şey özel mülkiyet ki bu ev arsa vb. bir şey değil ki bir iş yeri bu. madem bu kadar kanun falan araştırıyorsun kapsamlı araştır.
haseki hürrem sultan
haseki hürrem sultan 6 aylar önce
@rahel kaman ayrıca kuran a göre bir kadının diğer erkeklerle konuşması temasta bulunması falan haram diye biliyorum yani mantıken o zaman niye başörtü olayı geldi bunların hepsi haram
haseki hürrem sultan
haseki hürrem sultan 6 aylar önce
@rahel kaman bak ben ayrımcı biri değilim ben nasıl şort giyiyorsam isteyen kişide türban takar fes takar banane ama bu kanunlarda açıkça belirtilmiş ki kişinin özel mülkiyetine girdiği için almak zorunda değil atıyorum ben haç işaretli bir kolye taksam gene almaz evet ayrımcı olur ama bunu din değil bir kıyafet olarak alıyorlar ve oraya alınmayan kişi dava açsa kazanamayacak mülkiyet sahibi davayı kazanır kişinin özel mülkiyeti olduğu için
21 gram Life
21 gram Life 6 aylar önce
Çok güzel anlatmışsın kardeşim
Sonraki
EZGİ MOLA
11:41
görünümler 470 000
BU TİKTOKLARA DAYANMAK İMKANSIZ
8:01
görünümler 1 500 000
MÜLTECİLERİ GÖNDERMİYORUZ!
9:02
görünümler 289 000
PurpleBixi & Jahrein - HemDem
2:03:34
görünümler 157 000
BUNU NEDEN YAPTIN? #10 ❌
9:13
görünümler 662 000