Karanlık

İklim Krizi: Küresel Isınma Sizi Rahatsız Etmiyorsa, Toprak Kaybetmemiz de Etmemeli!

Evrim Ağacı
Abone ol
görünümler 879 601
50% 1 1

katma

 

5 Ara 2022

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 1 702
perseus
perseus Yıl önce
Küresel ısınma ile alakalı sürekli çevremi bilinçlendirmeye çalışıyorum ama her seferdinde umursamıyorlar. Beni en çok korkutan şey ise söylenenlerin gerçekleşeceği zamanın yakın olması ve insanların bu konu hakkında hâlâ üç maymunu oynaması :( Biz insanoğlu çok benciliz.
Mehmet
Mehmet 20 gün önce
🙈🙉🙊
i¶°
i¶° Aylar önce
@Apeıron A hollanda da aynı şekilde olacak gibi deniz seviyesinde ülke olduğu için
Bürküt Ata
Bürküt Ata 3 aylar önce
İklim krizi sonucu on milyonlarca insan Anadolu'ya göç edecek
mixed trap trap
mixed trap trap 3 aylar önce
Milleti korkutmayin bu yalanlarla
Bürküt Ata
Bürküt Ata 4 aylar önce
@Yusuf İğın kanka dünyanın yüzde 80ni bizden daha geri
Taos
Taos 9 aylar önce
Bu video Milli eğitim bünyesine alınıp, derslerde izletilmeli. Ulusal kanallar da yayınlanmalı.
rüya avcısı
rüya avcısı Yıl önce
Türkiye'nin toprak bütünlüğü ile ilgili hassasiyetiniz taktire şayan. Güzelim şehirlerin, güzelim anıların ve kültürlerin... Yok olmaması lazım. Teşekkürler evrim ağacı.
no face tigre
no face tigre Yıl önce
Olması gereken
Sarp
Sarp Yıl önce
Yıllardır var olan ve Covid-19'dan bile daha tehlikeli olan küresel ısınma, devletler tarafından genelde gözardı ediliyor 😔.
Akrep Soner
Akrep Soner 5 aylar önce
Uzaya koloni kurmak için neden uğraşıyorlar sanıyorsunuz .Uzayda yaşam alanı yaratıp imkani olan insanlar için yeni bir dünya yaratacaklar. Ama bu olaylar kaç yıl sonra gerçekleşir orası biraz belirsiz
Orhan Edits (AYB)
Orhan Edits (AYB) 8 aylar önce
Son göl kuruduğunda son agaç kesildiğinde son balık öldüğünde beyazlar paranın yenmeyecek birşey olduğunu anlayacak . Kızılderili atasözü
Şalık Han
Şalık Han Yıl önce
@far far away onların suçu yok sorun onları seçenlerde
far far away
far far away Yıl önce
Onlar ben para kazaniyim banane diyorlar ama en büyük akilsizlarin onlar olduğunu da bilmiyorlar.Zamani gelince para suyu satın alamayacak para hiçbir şeyi satın alamayacak.
Beyza Yılmaz
Beyza Yılmaz Yıl önce
Gençlerden çok orta yaş grubunun aydınlatılmaya ihtiyacı var. Çevremde bu konuda bilinçli orta yaş grubu kimseyi görmedim kendi ailem dışında. Gençler de durumun farkında ancak bir şey yapmıyorlar.
Bürküt Ata
Bürküt Ata 4 aylar önce
Bunun ana sorumluları milyar dolarlık çok uluslu küresel şirketler bu şirketlere göz yumuldugu sürece siradan halk bilinclenip karbon salınımıni belli oranda azaltsa bile bu sorun devam eder. Ki sorunun sıradan halka yıkıp karbon vergisi çıkaracaklar
EKMEK ARASI BALIK
@Beyza Yılmaz yapmıyor değil yapamıyoruz. Ne yapabiliriz koca şirketler ve devletler karşısında
Beyza Yılmaz
Beyza Yılmaz Yıl önce
@Radonsider edirnede yaşıyorum. bu durumda şehirle ya da eğitimle bir ilgisi var mı bilmiyorum. bunları yapan insanlar da üniversite mezunu insanlar...
Radonsider
Radonsider Yıl önce
@Beyza Yılmaz hangi şehirde yaşıyorsun? Ve aynı tipler bizde de var. Bak şimdi gece sıcaklık 17* fln oluyor dışarıda evin içi 22 derece civarı ama biri ısrar ettiği için yakmak zorunda kaldık.
Beyza Yılmaz
Beyza Yılmaz Yıl önce
@Radonsider ya çok haklısın sadece şundan bahsetmek istedim. yaşadığım şehirde şu an doğalgaz yok ve herkes aşırı derece kömür kullanıyor. bizim apartmanımız dahil. Evin içi 29 derece, az yakalım çevreye zararlı diyoruz komşu evde uzun kollu oturmak istemiyor diye aynı şkilde devam Yani aslında en büyük adımları devletler atacak evet ama biz devleti adım atmaya zorlamalıyız. tabi bunu türkiye gibi bir ülkede yapamazsın, kimse seni kale almaz.
Yusuf İğın
Yusuf İğın Yıl önce
“Doğayla savaş hâlindeyiz, kazanırsak kaybedeceğiz.”
WADDAF YT
WADDAF YT 4 aylar önce
@Orhan BS adam bur da tek yönlülük yaptı şunu demiyo 5=1 1=5 böyle düşünme doğayı yok edersek bizde yok oluruz diyo.
Sessiz Şarkılar
Kazanmamız imkansız.
Luca Luca
Luca Luca Yıl önce
@Walter White milattan önce söyleniyordu yenimi gördün ak
Orhan BS
Orhan BS Yıl önce
Kaybedersen kazanırsak ozaman nasıl kazanırız yada kasanirsan kaybetmezyiz beynim yandı
Yusuf İğın
Yusuf İğın Yıl önce
@Canım Türkiye! 2 değiştirdim
rüya avcısı
rüya avcısı Yıl önce
"Eskilerden pek bir şey kalmadı, zira hatırlayanlardan yaşayan yok artık."
Alp Arslan Şahin
Alp Arslan Şahin 4 aylar önce
@persandonsa ya git bi lotr izle.
turkiyeTT0
turkiyeTT0 5 aylar önce
Evet kalmadı. Çünkü hep ilerliyoruz. Geride kalmıyoruz.
Batuhan
Batuhan 6 aylar önce
@persandonsa ne diyon knk
persandonsa
persandonsa 6 aylar önce
Nerden biliyorsun anlatsana
Melih Çiçek
Melih Çiçek Yıl önce
Bilinçlendirdiğin için Teşekkürler, Evrim ağacı. Daha çok duyurmalıyız bu tarz sorunları insanların bir kulağından girip diğerinden çıkmamalı.
Evin Baytar
Evin Baytar Yıl önce
Çok çok üzücü bir konu.Sanırım gün geçmiyor ki aklıma düşmesin,beni üzmesin.Oturduğum evin bahçesinde bir çift ağaç var durup bakıyorum her gün,bir gün yok olacaklarını düşünerek üzülüyorum her gün.Etrafımızda hızla binalar yükseliyor,enerji kaynaklarının kullanımı gitgide artıyor fakat kimse görmüyor.Herkes kafasını kuma gömmüş durumda.Herkes ben ölene kadar bir şey olmaz benden sonrasından banane zihniyetinde.Çok anlamsız o zaman neden çocuk getiriyorsunuz bu dünyaya?Neden onun için yatlar,katlar falan almaya çalışıyorsunuz ya da iyi okul imkanı,iyi iş imkanı falan sağlıyorsunuz ki?Bunları yaşayacağı dünya yok oluyor,daha kötüsü var mı? “Benim yaptığımla veya yapmadığımla neler değişecek” zihniyetini bir kenara bırakıp elimizi taşın altına koyalım.Lütfen artık değişime kendimizden başlayalım.Geç bile kaldık,ha?
ohmytorrent
ohmytorrent Yıl önce
Ben de hayvanlara bakiyorum, parktaki agaclara bakiyorum ve onlardan ozur diliyorum hep, gidip seviyorum agaclari, hissettiklerini dusunuyorum. Bana biraz daha iyi geliyor. Keske sanayi devrimi oncesi yasasaydim diye dusunuyorum. Surekli dusunuyorum. Yoruyor beni artik. Kisisel cozumlerim var. plastik, alisveris, tuketimi mumkunce azaltiyorum. Hizli tekstilden kaciyorum. O kadar ama
Furkan
Furkan Yıl önce
Muhteşemsiniz!
frodo
frodo Yıl önce
👏👏👏
1299D
1299D Yıl önce
aşırı doğru konuştın ben şok ben iptal ._.
Murat Can Karahan
Bir mimar olarak, bize pasif stratejiler kurdurarak , dünyanın enerji tüketimini azaltmak ve sürdürülebilirligini artırmayı ogretiyorlardi. Ancak piyasada , yada realitede bunları kullanmayi bırak umursayan yok.. Toplumsal bilinç, cehaleti aşmak bu konuda önemli.
M Ali DÜZCAN
M Ali DÜZCAN 4 aylar önce
Mühendislik olarak karşılığı da görece sağlam zemin, tek katlı müstakil konutlarda dahil, tonlarca demir metrelerce beton. Karbon ayak izimiz marsa ulaştı, sürdürülebilirlik hayal oldu.
Bürküt Ata
Bürküt Ata 4 aylar önce
@Elif dünyanın yüzde 90 küsürü bizimle aynı cehalet seviyesinden sen ABD de halk daha mı entelektüel zannediyorsun
Black
Black Yıl önce
@Elif eleştirmeniz gayet normal buna karşı çıktığım yok .Asıl demek istediğim daha sistematik bir görüş olursa çok daha anlamlı olur . Bu duruma Dünya vatandaşı anlayışı ile bakmak gerekli .
Elif
Elif Yıl önce
@Black Halkı bilinçsiz olan bir ülkenin devleti de bu konuya önem vermez, üzerine düşmez. Toplu bir bilinç oluşursa o zaman daha yüksek mertebedeki insanlar bazı şeyleri önemsemek durumunda kalırlar. Ülkenin üniversiteleri de eğitimi de öğretmeni de öğrencisi de niteliksizleşti, bu yüzden toplu bir bilinç yok. Daha ülkemde bile bir şeylerin düzelmesini sağlamıyorken, ülkedeki bir şeyleri eleştirince hemen senin gibi insanlar tarafından tepki görüyorken bana gelip evrensel fikir üretmekten bahsediyorsun komik. Bazı şeyler küçük adımlarla başlar ülkedeki eğitim seviyesini yükseltmek ve çocukları bu bilinçle yetiştirmeye çalışmak bu yolda atılan küçük ama başarılı bir adım olur veya insanların bir araya gelip çeşitli uluslararası çevreyi koruma sözleşmelerine ülkemizin dahil olması için baskı yapması küçük ama başarılı bir adım olur, veya dünyanın kaynakları hızlı bir şekilde tükenirken bir evde 5 çocuk doğurmanın yanlış olduğunu halkın algılayabilmesi de küçük ama başarılı bir adım olur, ama senin gibi ülkenin gerçeklerine gözünü kapatarak hiçbir şey yapılamaz.
Black
Black Yıl önce
@Elif bu videodaki içeriğin amacı dünyanın yaşadığı ekolojik krizler. Burda bile ülke mentalitesi anlayışı ile görüşler sunmak gerçekten hiç doğru değil . Daha evrensel anlamda fkirler üretmek ve dünyamızın korunmasına dair çözümler bulmak daha efektif bir çözüm olabilir.
N. B.
N. B. 5 aylar önce
Bir coğrafyacı olarak Meteoroloji ve Klimatoloji bilimlerinin arasındaki farkı bu kadar güzel anlattığınız için teşekkürler
Yusuf İğın
Yusuf İğın Yıl önce
Gözlerim yaşardı, torunumun torunu bu dünyada güzel bir hayat yaşayamayacaksa çocuk yapmamın ve nüfusa bir ekstra katmanın anlamı yok.
Musa Qwe
Musa Qwe Yıl önce
Onun yerine çocuk sahiplenmek daha iyi
Erdi Aktan
Erdi Aktan Yıl önce
Kendisinin değil, bir sonraki neslin altında gölgelenebileceğini bilerek ağaç diken insanların oranının artması gerekiyor. Kısa dönem çıkarın - hazzın (sistem 1) yerini uzun vade olumlu getiri (sistem2) ye bırakması lazım. Sizin gibi bilimi popülerleştiren insanların, bu içerikleri büyük bir çoğunluğa efektif bir şekilde ulaştırabilmesi bu kapsamda biüyük bir katma değer taşıyor.
ömer uysal
ömer uysal Yıl önce
Malesef yıllar önce uyarılmasına rağmen bir çok ülke kar amaçlı işleyişine devam ettiğinden bu şartlar altında hiç bir şekilde iyi yönde sonuçlanamayacaığını düşünüyorum. 2021 ağustos ayında yaşadığımız bu yangınlara karşı diğer ülkelerdeki gibi ne kadar yetersiz kaldığımız çok acınası bir durum ve uyarılara rağmen küresel ısınma harici marmara depremine bile hazırlanmayışımız da acınası.. Bence en mantıklı çözüm jacques fresco'nun öngördüğü gelecek olmalı. Parasal sistemin ortadan kalktığı insanların dünya ile etkileşiminin azaltıldığı bir dünya ve ayrıca çok hızlı şekilde nüfus azaltımına yönelmiş bir dünya.. Acilen tüm dünya da 1 çocuk sınırlaması getirilmeli çünkü 2050 yılına kadar zamanımız çok az. zaten fazlasıyla geç kalınmış... geçen sene koca avusturalya yandı.. bu sene de bir çok ılıman iklim bölgelerinde çıkan yangınlar.. ormanları kaybettikçe tıpkı domino taşlarının birbirini devirmesi gibi hızlanacak bu süreci durdurmak için hiç bir şey yapılabilecağini sanmıyorum en azından bu dünya sisteminde.. en azından çözüm bulunana kadar (atmosfer filtrasyonu olabilir?) zaman kazanmak için insanoğlunun doğaya verdiği yıkımı tamir etmeye yönelik çok ciddi adımlar atarken nüfus azaltımı ve acilen teknolojinin konfor amaçlı kullanımını sınırlaması (hususi araç yerine toplu taşıma veya demiryolu?) Ayrıca ne kadar doğru bilmiyorum ama acaba gelişen dünya da otoyolların artması da bu ısınmayı etkiliyor mu? Bir yanda yeşilin güneş ışınını bio enerjiye çevirerek sönümlemesi var diğer yanda yeşilin yok edilip ısıyı çok iyi emen ziftli asfalt ile yeryüzünün kaplanması var. Geçenlerde haberler de vardı hava sıcaklığının 49.5 derece olduğu şehirde asfalttaki sıcaklık 73 dereceyi gösteriyordu. Adım gibi eminim asfalt yerine bir ağacın yaprağını aynı termometre ile ölçselerdi sıcaklık çok çok daha düşük olurdu.. bu yüzden dünya yüzeyinin gri siyah gibi ısı emen renklerle değil açık renkli boyanması gerektiğini düşünüyorum. mesela binaların çatıları beyaz renkli olsaydı.. milyarlarca binanın oluşturduğu milyonlarca km2 alan güneş ışınlarını daha çok yansıtırdı.. eminim bilim adamları bir araya gelir çözüm arasalar bir çok çözüm anında üretilebilir fakat dünyayı bilim adamları değil ırkçılar, aç gözlü insanlar, hep daha büyümenin peşinde olan insanlar yönetiyor.. Bence Dünya acilen tek devlet çatısında toplanmalı yani daha doğrusu ülkeler yine ülke kalabilir fakat tüm ülkelerin yönetildiği, bilim insanlarından oluşturulmuş bir ana dünya hükümeti kurulmalı. bu şekilde dünya ekonomisi de paylaştırılmış hatta belki biraz naif olacak ama tüm dünyanın aynı seviye de refaha ulaşması veya aynı şekilde ulaşamaması gibi olabilirdi..
Mustafa ALTAN
Mustafa ALTAN Yıl önce
küresel ısınma beni o kadar korkutuyor ki. Korkmamın sebebi, bu sorunu kime anlatsam umursamıyor, aman bize ne biz ölmüş oluruz o zamana, yada bir şey olmaz sözleri :/
mixed trap trap
mixed trap trap 3 aylar önce
Bişey olmaz.
Izzah Nurulloh
Izzah Nurulloh 3 aylar önce
@Evrim Ağacı p
sentientist
sentientist 4 aylar önce
@Kanal Kapatıdı. bunları düşünmek hayatımızı yaşamaya engel değil, tam aksine bizi de çocuklarımızı da yaşatacak olan şey
sentientist
sentientist 4 aylar önce
@Kanal Kapatıdı. işte bu kafadan dolayı yakında yaşanabilir bir dünya olmayacak
Kanal Kapatıdı.
Kanal Kapatıdı. 4 aylar önce
Agam 10 günlük dünyaya gelmişiz böyle şeyleri düşünüp kendimizi korkucamıza hayatı yaşayak
EROL KORKMAZ
EROL KORKMAZ Yıl önce
Model olarak diğer insanlara mesaj verebilir, yeri geldiğinde insanları bilgilendirebilir, sivil toplum örgütlerine destek verebiliriz. Küresel ısınmayla mücadelede bireysel olarak bir şey daha yapılabilir...bu konuyu parti programına almayan ve bu konuda çalışmayan hiç bir partiye oy vermeyerek de yangına bir damla su taşıyabiliriz. Teşekkürler Evrim Ağacı.
Ponceaus
Ponceaus Yıl önce
Videoyla ilgili yorum yapmayacağım. Zaten her şey ortada. Bu içeriği ücretsiz sunduğun için teşekkürler. Etkileşim için beğeni ve yorumumu bırakayim. Herkese mutlu günler.
Mr. Love
Mr. Love Yıl önce
@Bubu's bunny ben teşekkür ederim , siz de kendinize iyi bakın.
Mr. Love
Mr. Love Yıl önce
@Bubu's bunny Tabi hazların kölesi olmak ta bir çözüm değil. Bu konular çok öznel bence nerden tutarsan tut elinde kalıyor , cümlenin başına bence getirmen yetiyor. Bu yüzden bence kendi aklıyla düşünmüş taşınmış ve karar vermiş her kişi insanlık görevini yerine getirir. Mesela sırf öyle dediler diye ahlaklı olan birisi, kendi aklıyla insanlarla savaşmayı seçen birisinden çok daha aşağıdadır bence. Aklını kullanmayan insanın gerçekten bir hayvandan hiçbir farkı yok. Tüm derdi yemek , alkol sex eğlence kawga dövüş falan. Hahahaha sanırım türkiyedeki tiktok temalarının yüzde 99 unu özetledim. Trajikomik...
Mr. Love
Mr. Love Yıl önce
Dinlere inancın var mıdır bilmiyorum ama bence yaşamanın veya yaşamamanın farkı yoktur. Beynimiz bizi kendi emelleri için oynatıyor bize sormadan. Örneğin su vücut için gerekl, beynin bunu görüyor ve su içince seni dopamin gibi kimyasallar ile mutlu ediyor veya içmezsen acı çekiyosun. Neredeyse tüm davranışlarımız böyle ipin ucunda bir haz var. Mesela insan sürekli merak eder, çünkü bilgi elde ettiği zaman ve onu kullandığı zaman var olduğunu hisseder güçlü hisseder. ben de yapabilir mişim der . Oysa bizi mutlu eden beynimiz deki dopamindir. Her neyse kısaca şunu demek istiyorum. Ha var olmuşuz ha yok olmuşuz , sen öldükten sonra bir anlamı olmucak. Şu an hayattasın çünkü hala hayattan beklentilerin yaşamak istediğin hazlar var veya korkuyosun intihardan. Bir ihtimal sadece. Demem o ki madem yaşıyosun koş o halde hazlarının peşinde
Mr. Love
Mr. Love Yıl önce
dostum tek başına şirket kurmuş ve para köpeğin olmuşken, hazzın doruklarında yaşarken şirketin havayı kirletiyormuş ormanları kesiyomuşuz falan filan. Bunları umursamam için bir sebep söyler misin? Hahahha şimdi ben hazlarıma yenik düşüyorum diye bana aptal mı diyorsun ya sen nasılsın? Sende geleceği düşünürken onları koruduğu ve yere çöp atmayarak üstüne düşeni yaptığını bu topluma layık olduğunu düşünerek bir tatmin duygusu bir haz almıyor musun? Senin de amacın tatmin olmak benim de fakat ben bunu çok daha kesitme yoldan yapıyorum. Başkalarını önemsemem için tek sebep ahlak. ahlakı kim kurdu başkaları hahahah bana ne? tek bir mantıklı argümanın var mı beni ikna edebilecek. söyler misin dostum neden bu değersiz ve önemsiz hayatlarımızı insanlığa hizmet için harcayalım, kendimize tapmak varken.
u/ilhamKazimzade
u/ilhamKazimzade Yıl önce
@Random Generated Person çok komik
Ruby
Ruby Yıl önce
Muhteşem bir video olmuş, Rica etsem Dünya ve Küresel ısınma hakkında çözüm üretebilecek meslekler ve üniversite bölümleri hakkında bir video yapabilir misiniz? Her sene Covid-19 a rağmen milyonlarca öğrenci üniversite sınavına giriyor ve böyle bir video çok faydalı olur.
Tamam Bu kadar
Tamam Bu kadar Yıl önce
Popüler bilime ve ülkemiz gençliğine sandığınızdan daha çok katkı sağlıyorsunuz. Teşekkür Evrim Ağacı👏
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı Yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
Loki Odinson
Loki Odinson Yıl önce
Her gün 10 kere hatırlatılması gereken bir konu hepimiz sözde farkındayız ama fark yaratan bir şey asla yapılmıyor. Onun dışında tişörtteki mesaj da çok yerinde 👌🏻
Cornea Capra
Cornea Capra Yıl önce
Doğaya zarar vermeyen enerji kaynakları ve canlıların korunmasıyla ilgili bir adım atılması şart. İnsanların umursamazlığı yüzünden nesli tükenen ve yaşam alanlarını kaybeden hayvanlar var. Bugün onlar yok olursa yarın sıra bize de gelir.
Deniz Güray Gencay
Eğitim sistemimizdeki bütün dersleri bir kenara bırakıp öğrencilerimize bütün bir sene, bu videoyu ve bununla ilgili gelecek bir sonraki videoyu izlettirmek şarttır. Yapmış olduğunuz bu işi hayranlıkla izlememek elde değil. Tüm kanal emekçilerini kutluyorum. Çağrı hocam, sana da çok teşekkür ediyorum. Sevgiler ve saygılar.
Alican Yıldız
Alican Yıldız Yıl önce
Çoktan araştırmıştım yinede mersk ettiğim her şeyi paylaşıyorsunuz teşekkürler 🙏
MUSTAFA YILDIZ
MUSTAFA YILDIZ Yıl önce
bu tür içeriklerin gelmesi çok güzel ve dürüstlük isteyen şeyler. devamı olması yine çok güzel olur evrim ağacı yine çok tebrikler ve teşekkürler sana
Muhammez Zeki Bingöl
Gerçekten kapkaranlık Türkiye'ye bilimin ışığı oluyorsunuz. Umarım daha fazla bu tarz içerikler yaparsınız. Saygılarıma Evrim Ağacı...
Tyrannosaurus
Tyrannosaurus Yıl önce
Bir kaç ay önce, Netflix'de, David Attenborough anlatımı ile "Gezegenimizden Bir Yaşam" isimli belgeseli izlemiştim. Çok etkilenmiştim. Tekrar o hisleri yaşadım ve aynı şekilde kaygılandım. Artık bir şeylere duyarsızlaşmak çok kolay. Hiçbir şey aklımızın bir köşesinde yer edemiyor. Arka arkaya 10 kere, 100 kere, 1000 kere de bu konulara dikkat çeken videolar çekseniz sıkılmam. İzlemekten yorulmam. Çünkü hatırlamaya ihtiyacım var. Teşekkürler.
Alara Civelek
Alara Civelek Yıl önce
Muhteşem bir belgesel...
Nihal Ustun
Nihal Ustun Yıl önce
@Orhan Buyukada yorumunuzdan sonra merak edip baktım tefsir ediliş şekline dediğiniz gibi yanlış bir şekilde yorumlanmış bence de gemi geçtiği için suyun kaldırma kuvvetine vesaire değinilmiş önerebileceğiniz bir kaynak var mı gerçekten ilgimi çeken bir konu oldu.
Orhan Buyukada
Orhan Buyukada Yıl önce
Mrhb,madem bilgilendirilmeye aciksiniz ,bir bilgilendirmede kurani kerimde var buzdaglari icin,şura suresi 32 33.34.kisa ayetler,bu ayetler benzetme ayetleridir,sadece çevirisine bakip benzetilen şeyin buzdaglari oldugu kesin,fakat cevirilerin%99unda.cok yanlışlara gidilmiş ve denizde bayraklar gibi akanlar onun ayetlerindendir,ayetine gemileri,yelkenli gemileri,daglari,insanlari yok eder cumlesini,olmadiklari halde, pervasizca ek yaparak, anlamini degistirip, gulunc duruma dusmelerine ragmen o muthis mucize ayetlerin ustunu ortmuslerdir,bayraklar ruzgarlarla hareket eder, ruzgarlar dalgalari,dalgalarda buzdaglarini hareket ettirir,bayraklarin sekli asla biri birine benzemez buzdaglarida biribirine benzemez,ruzgarlarla hareket eden bayraklarin materyali orgulu kumas turudur,buzdaglarinin ise sadece buzdur,bayraklar, ruzgarla acildiginda,ancak yüzölçümü kadar gidebilir,buzdaglarida ancak sıcak denizlerin belli bir yerine gidebilir,ruzgarlar kesildiginde bayraklar hareketsiz kalırlar,ruzgarlar kesildiginde buzdaglarida denizin uzerinde hareketsiz kalakalirlar,insanlarin kendi elleriyle yaptiklari yuzunden isterse onlari yok eder fakat buna ragmen çoğunu affediyor,buzullarin sera gazi etkisini çoğaltan insanlarin yaptigi yanlışlar............evet bu ayeti kerimeler rahman suresindede tekrarlanmis,ustelik bu sure yer ve göğün bir denge ile yaratildigini bildirdikten sonra,bu dengeyi bozmayın uyarisi gelmis ve akabinde bu buzdaglari ile ilgili ayetler muthis.........saygilar
Turan
Turan Yıl önce
Konu ile alakalı şu belgeselleri de izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim arkadaşlar. Yorumu beğenerek yukarı taşırsanız daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olmuş olursunuz. Ayrıca listede olmayan ama belirtmek istediğiniz başka belgeseller de varsa devamında yorum olarak yazarsanız ben de dahil birçok kişi faydalanmış olur. Teşekkürler. 1) Before the Flood (Tufandan Önce) 2) Racing Extinction (Nesli Tüketme Yarışı) 3) Our Planet (Gezegenimiz) 4) Planet Earth 1-2 (Yeryüzü) 5) An lnconvenient Truth 1-2 (Uygunsuz Gerçek) 6) Chasing Coral (Mercan Peşinde) 7) One Strange Rock (Sıradışı Bir Kaya) 8) A Perfect Planet (Kusursuz Gezegen) 9) Cowspiracy: The Sustainability Secret (Sürdürülebilirliğin Sırrı) 10) David Attenborough : A Life on Our Planet (Gezegenimizden Bir Yaşam) 11) Brave Blue World (Cesur Mavi Dünya) 12) Food lnc. (Gıda Ltd.) 13) A Plastic Ocean (Plastik Okyanus)
Niran
Niran Yıl önce
Videoyu lütfen paylaşarak daha çok izlenmesini sağlayalım arkadaşlar ⚘
Mithras Tarih
Mithras Tarih Yıl önce
Yaratmayı hedeflediğiniz farkındalık için teşekkürler, aydınlatıcı bir videoydu.
vural çabuk
vural çabuk Yıl önce
Bazı insanlar süper güçleri olmadan kahramanlık yapabiliyor. örneğin: dünyanın ve insanlığın geleceği için büyük çapta sorunları düşünüp bunlara çözüm üretmeye çalışan bilim insanları. iyiki varlar
Ahmet Arı
Ahmet Arı Yıl önce
“Benim 1 kişiyle ne faydam dokunur ?” Diye düşünmeyin, çünkü herkes bireysel tasarruf etse, ortada sorun da kalmayacak. En azından üzerimize düşeni yapmamız gerek.
Densjurd
Densjurd Yıl önce
Yine mükemmel bir video. Teşekkürler Evrim Ağacı.
Real
Real Yıl önce
Etrafimizda halen suyu şırıl şırıl açarak iki tabak yıkıyacak diye tonla suyu boşa akıtan insanlar var malesef ... ışığı gerekmediği halde sürekli açık tutan insanlar ... ama devlet tarafından para cezalı veya başka birşekilde kurallı bir çok şeyin kuralı olsa ne güzel olur
UMUT
UMUT Yıl önce
Ne güzel bir video! Küresel ısınma için devletlerin adım atması şart daha kötü günler gelicek insanlık doğa ile yarışmamlı doğa acımasızdır.
Ezgi Yapıcıoğlu
Muazzam bilgilendirici bir video olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Umarım alınacak tedbir ve önlemlerle türümüzün ve türlerin devamlılığını sağlayabiliriz. Bireysel bilinç bu konuda oldukça önemli fakat eylem için, ancak ve ancak toplumsal ve küresel bilinç gerekli. Umuyorum geç olmadan bu seviyeye ulaşabiliriz. Teşekkürler Evrim Ağacı.
Hola
Hola Yıl önce
Dürüst anlatım ne guzel şeydir! Ana akım medyada bir kanal bile sizin gibi olsa, kimbilir neler değişirdi. Emekleriniz için çok teşekkürler 🙏🌹🙏
Özgür
Özgür Yıl önce
Ağzınıza, emeğinize sağlık. Herkesin dinlemesi gerekmesinden daha çok herkesin harekete geçmesi gerekiyor ç
Harun BALABAN
Harun BALABAN Yıl önce
Yine mükemmel bir video. Sorunun çözümüne yönelik ise aynı fikirde değilim ne yazık ki. Sadece devletlerin hırsı ve yarışı değil bireysel olarak da insanların kendilerini kısıtlayacağını düşünmüyorum. 8 milyar insanın 10 yıllar sürecek bir doğayı katletme rejime başlaması bile çok mümkün değilken hatrı sayılır çoğunluğunun rejime sadık davranacağını sanmıyorum.
özgün saraç
özgün saraç Yıl önce
Çağrı acı da olsa dediklerin , bu video ile farkındalık yaratmışsın. Okullarda ders niteliğinde izletilmesi gereken bir başyapıt olmuş kardeşim ...Elimizi hep birlikte bu taşın altına koymamız gerek....
yaren özdemir
yaren özdemir Yıl önce
keşke bu videoyu dünyadaki herkese izletebilsek...
Ali Altuğ Duranoğlu
Bizleri bilinçlendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz.
Görkem Yiğit
Görkem Yiğit Yıl önce
"ne yapacağız?" sorusuna somut bir yanıt verilmediği sürece insanlar sorunun farkında olsalar dahi sadece fark etmekle kalacaklar. bizim doğamızda bu var
No Game No Life
No Game No Life Yıl önce
İşin üzücü yanı muhtemelen bunun etkilerini biz yaşlılığımızda çoktan hissetmeye başlayacağız ama cezasını çekecek olanlar çocuklarımız, torunlarımız olacak...
Niran
Niran Yıl önce
Çok önemli bir konuyu güzel bir şekilde anlattığınız için teşekkürler ⚘
Fbalo
Fbalo Yıl önce
Çok iyi bir video olmuş daha çok insana yayılması dileğiyle!
Orkun Örnek
Orkun Örnek Yıl önce
Bir çevre mühendisi olarak böyle bir video için teşekkür ederim.
Ötüken HTR
Ötüken HTR Yıl önce
İnsanları Bu konu hakkında Bilinçlendirmeliyiz! Teşekkür ederiz evrim ağacı.
Black
Black Yıl önce
@Aydalist Fütürist ay bıkkınlık geldi şu cahil sözünden tm bütün herkes gerizekalı ,cahil bu konuda hiç farkındalık yok ,bilinç yok , anlayış yok . Asıl soru sizin bu küresel krizlere bir faydanız varmı . Kendiniz çokmu bilgili ve eylem insanısınız .
Ötüken HTR
Ötüken HTR Yıl önce
@GİTAR PEDAL & AMFİ haklısın
GİTAR PEDAL & AMFİ
Bilinç bir yere kadar iyi bir vergi sistemi ile tüketim düşürülmeli poşet olayı ibretlik 25 kuruş yapınca tüketimi %70 azaldı hiç bir bilinçlendirici süreç kısa sürede bu kadar etkili olamaz
Aydalist Fütürist
Ölü insanları bilinçlendiremezsin bizim insanımız çoktan beyin olarak ölü sadece bizim insanımız değil gelişmiş (!) Amerika Birleşik Devletleri bile çok cahil...
Mustafa Oğuz
Mustafa Oğuz Yıl önce
Gerçekten anlatımlarınız ve değindiğiniz konular harika. Soluksuz izledim.
Utkan Dincer
Utkan Dincer Yıl önce
içimizi kararttığınız için teşekkürler evrimağacıadam
Züleyha Mert
Züleyha Mert Yıl önce
Bildiğimiz ama kulak arkası ettiğimiz ya da etmek istediğimiz korkunç ve ölümcül manzara Evrim Ağacı sayesinde tokat etkisi yaratıyor ve bu tokata gerçekten ihtiyacımız var.
1299D
1299D Yıl önce
bizi bilinçlrndiriyosun evrim ağacı teşekkürler
İngiltere'de Bir Yer!
Anlamak isteyen herkesin anlayabileceği kadar sade ve açık. Teşekkürler 🌺
ucanköfteci
ucanköfteci Yıl önce
İyiki varsiniz sayenizde hiç bişi bilmediğimizi fark ediyoruz ✌️✌️✌️👏🔥💚♥️
Felis Koçak
Felis Koçak Yıl önce
Çok mükemmel bir özet. Dünyanın tek tehlikeli yaratığı insan. Teşekkürler👍
NT zero
NT zero Yıl önce
Ben sadece bir insanım , sadece benim bu konuda duyarlılığımım bu problemleri ne kadar düzeltebilir bilmiyorum. Yine de gezegenimin , evimin böyle yok olmasına göz yumamam ve belki davranışlarım insanlar üzerinde kelebek etkisi yaratır da daha güzel bir geleceği elde edebiliriz.
günyeli
günyeli Yıl önce
her şey bireylerden başlar, çünkü toplumu bireyler oluşturur
Levent Aslanboğan
"Çocukluğumu gözlerimin önüne getiriyorum da ben çok erken kalkar ve dışarı çıkardım havada öyle bir koku öyle bir huzur vardı ki anlatamam, Fakat artık yok" Bu dünya ölüyor arkadaşlar😢
mert ozzer
mert ozzer Yıl önce
@Levent Aslanboğan dünyanın sonu gelmiyor belki dünyada insanların sonu geliyor balıklar falan deniz hayvanları kalır belki suda yaşıyolar çünkü balık falan
Levent Aslanboğan
@Norad Larık 😔
Norad Larık
Norad Larık Yıl önce
Kışın yanan odun ve kömür eşliğinde kaç kere okula gittik yapma abi...
Fatma zengin
Fatma zengin Yıl önce
Bırak telefonu kendine bir bisiklet bir top birde silik Drogba yazılı gs forması al
oyuncu Çakmak
oyuncu Çakmak Yıl önce
ben falan onu da görmedim sadece şehir
Umut Kollu
Umut Kollu Yıl önce
dünya ölmüyor, biz ölüyoruz. yanımızda dünyadan bir parça götürüyor olmamız üzücü fakat yenisi gelecektir. Sonuçta dünya yok olmayacak, türümüz yok olacak. Kendimizi yok etmemiz, türümüzün bugünkü haline ulaşmış olması kadar şaşırtıcı gelmiyor bana.
Kerem
Kerem Yıl önce
Türümüzün bugünkü haline ulaşmış olması neden şaşırtıcı olsun ki ?
Rektör
Rektör 11 aylar önce
Deneyimlemeden öğrenemeyeceğiz, umarım en kısa zamanda yok oluşun eşiğine geliriz, farkındalık seviyemiz yükselir, başka bir türe evriliriz.
Ahmet Görkem Yüksel
Sadece bu videoya destek olmak için yorum yapıyorum. Bu ve buna benzer içerikler daha çok insana ulaşmalı. Böylesine güzel bilimsel içerikler ürettiği için evrim ağacına teşekkür ediyorum.
AngryGeek
AngryGeek 11 aylar önce
Yüzüklerin efendisi ile giriş yaptınız. Beni benden aldınız hocam. Kontrollü bir şekilde üremek ve tüketmek bu sorunun çözümlerinden biri olabilir. Ben böyle düşünüyorum.
Mert S.
Mert S. Yıl önce
Bunca yıl bizi besin zincirinin en üstünde tutan zekamız ve becerilerimiz; Sanayi devriminden sonra yaşadığımız kontrolsüz tüketim açlığı ve tür içi gencilleşmenin büyük etkisinin bulunduğu kontrolsüz çiftleşmemizle bize hayatta kalma konusunda büyük engel olmaya başladı. Yeteneklerimizle dünya üzerinde birçok ilke imza atmışken, aynı yeteneklerimizle kendi sonumuzu getirip bir ilke daha imza atacağız gibi gözüküyor! Harika bir konu ve leziz bir anlatım. Videonun bilgisi, kalitesi ve yarattığı farkındalık damağımda kaldı. Devamını dört gözle bekliyorum!
Hüseyin Can GÖKÇE
Gerçekten can alıcı bir konuya değinmişsiniz. Emeklerinize sağlık...
arda süerdem
arda süerdem Yıl önce
Bununla alakalı Dünya 6°C daha sıcak olursa diye bir belgesel vardı. Onun anlattığı bu durumu böyle kısa bir videoda en az o saatlik belgesel kadar etkili anlatmayı başarmanızı takdir ediyorum.
XİAOMİ TV
XİAOMİ TV Yıl önce
Bu küresel ısınma olayını Barış Özcan gibi daha geniş kitlelere hitap eden kişilerle birlikte çalışarak işlerseniz, daha büyük bir etki yapacağınızı düşünüyorum.
Free Man
Free Man Yıl önce
Lütfen vatandaşlar olarak neler yapa bileceğimiz hakkında bir video yapın. Küresel ısınmayl biliyordum ama bu denli etkilerinin olabileceğini bilmiyordum.
Aslan Akbeyy
Aslan Akbeyy Yıl önce
Dünyayı yönetenler gerekeni yapacak. Bize düşen yeni düzene ayak uydurmak. 2030'a kadar sera gazları ve karbon emisyonu azaltılacak.
ALİ GÖKTAŞ
ALİ GÖKTAŞ Yıl önce
tema vakfına fidan bağışlayabilirsin ufak bir çözüm :)
King of Pentacles
Elektrikli araçlar, tek başlarına yeterli olmasalar da, tüm Dünya üzerindeki yaşamın devamı için çok önemli bir adımdır. İnsanların bir an önce bunlara yönelmesi için değil vergi almak, devletlerin tüketiciyi teşvik etmek için destek sağlaması gerekmektedir (faizsiz kredi vs. -ki zaten faiz haram). Bunun yerine vergi artışı yapmak "Bu ülkenin, bu Dünya'nın geleceği umrumda değil ama yok edeceksen destekliyorum." demektir.
Kardelen
Kardelen Yıl önce
Battaniye Analojisi gerçekten çok iyi bir örnekmiş. Daha iyi anlamak ve anlatabilmek için harika. Teşekkürler 🙏
Mehmet Baran Geylani
Bu kadar bilgiyi bir videoya sığdırabiliyorsunuz ve biz bunu canımız sıkılmadan izleyebiliyoruz mükemmel.
yello
yello Yıl önce
Bu konuda böylesine bilgilendirici bir video paylaştığınız için teşekkür ederim, yıllardır tüm çevremi bilgilendirmeye çalıştığım bir mevzu bu ama farkındayım ki kimse benim kadar önemsemiyor. Herkesin aklı fikri başka şeylerde, para tatil alışveriş şan şöhret gibi basit şeyler için dertlenen insanlara üstünde yaşayacağımız bir dünya kalmayınca ne sahip olduğumuz paranın ne yapmak istediğimiz tatillerin, giymek istediğimiz kıyafetlerin, tiktok ya da youtube ünlüsü olunca alacağımız pahalı arabaların yatların katların yapacağımız şovların hiç bir anlamı kalmayacağını anlatmak neden bu kadar zor?
Ramazan Aksökek
Ramazan Aksökek 5 aylar önce
Anlatımınız şiir gibi maşallah...👏👏👏 Bu TRvid çöplüğünde ender TRvidrlerden birtaneside sizsiniz tebrikler 👏👏👏💪💪💪❤️❤️❤️🇹🇷🇹🇷🇹🇷
Yasin S
Yasin S Yıl önce
Oldukça korkutucu senaryolar, daha korkutucu olansa gerçek olma ihtimalleri, bu konuda farkındalık için daha çok içerik üretirsiniz umarım.
Tolga B.
Tolga B. Yıl önce
İklim krizi insanlığı bencillikten, açgözlülükten ve hırslarından arındıracak, yeni bir çağ başlıyor gibi hissediyorum tüm insanlık ve dünya için. Tabi ki insanların çoğu buna uymak istemeyecektir. Ancak uluslararası mutabakatla alınan kararlara uymayan ülkelere ciddi yaptırımlar uygulanacak diye düşünüyorum başka türlü zaten bu meselenin çözülmesi mümkün değil. Bir açıdan bakarsak büyük ihtimalle insanlık tarihindeki en önemli zamanlara şahitlik ediyor olacağız.
Cihan
Cihan Yıl önce
Gelecek kuşaklar bizim yaşadığımızın kat kat kötüsünü yaşayabilir her anlamda
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı Yıl önce
📚 Kaynakları ve ileri okuma önerilerimizi video açıklamasında bulabilirsiniz. 💪 Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim anlatıcılığı çalışmaları tamamen okurları ve izleyenleri tarafından maddi olarak desteklenmektedir. Yaptıklarımızı faydalı buluyorsanız ve daha fazlasını yapmamıza katkı sağlamak isterseniz, Patreon veya Kreosus destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz: www.patreon.com/evrimagaci | kreosus.com/evrimagaci 📕 Neden desteğe ihtiyacımız olduğuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz: evrimagaci.org/destekol 📹 Dilerseniz, TRvid'un "KATIL" seçeneğini kullanarak da bize destek olabilirsiniz: trvid.com/show-UCatnasFAiXUvWwH8NlSdd3Ajoin Yanımızda durduğunuz için çok teşekkürler! ❤
Emre Eren
Emre Eren Yıl önce
Reis malesef yapabileceğimiz bir şey yok bir avuç zengin insanın keyfi için hepimiz yok olacağız bu su götürmez bir gerçek çünkü bu insanlar ne olursa olsun elindeki güçten vazgeçmeyecek neyse en azından deneyelim bir şey değişeceğini zannetmiyorum ama en azından içimiz rahat olur çünkü "DENEDİK" diyebiliriz
Kadir BULUT
Kadir BULUT Yıl önce
Destek kısmını istek kısmı olarak kullanmak evet bende E sayısı "dünyanın yaşı E yıl" gibi bu sayıyı basit anlatın lütfen.
berkantduxundddkrkc
Çağrı abi zeka hakkında video yapar mısın?
Kle Fei
Kle Fei Yıl önce
İnsanların biraz bile olsa bilinçlenmesine yardım ettiğiniz için teşekkürler
G&B Studios
G&B Studios Yıl önce
Kitlesel histeri hakkındada video hazırlar mısınız?
ece aktaş
ece aktaş Yıl önce
bir videoda bu kadar kavram ve bilgi öğrenmek teşekkürler evrim ağacı
Ay Sun
Ay Sun Yıl önce
Ankara'lı hemşerim sizin deniziniz varsa bizim deniz gözlü Atamız var ve bize hediye ettiği gençlik parkımız o çocukluğumuzun denizi 🏖️
witcher
witcher Yıl önce
Tabi şuan bizde 100 yil sonrasina daha kötü gelecek birakiyoruz
witcher
witcher Yıl önce
Deniz niteliğinde gölümüz vardi adida tuz gölü medeniyetin gelişmesi için gerekli olan sanayiyi arabalari eğer dünyaya zarar vermeyecek şekilde kurup kullansaydi 100 yil onceki medeniyetler şuan tuz gölü plajinda yüzmeye giderdik
Mustafa Özdemir
Mustafa Özdemir Yıl önce
Suların yükselmesi benim işime gelicek, köyedeki tarlalarımıza deniz gelmiş olucak ama bu durum insanlığın geri kalanı için böyle güzel bir şekilde sonuçlanmayabilir.
Emin Önder
Emin Önder Yıl önce
Bireysel olarak insanların bu sorun karşısında kendi çaplarında önlem almaları küresel ısınmayı yavaşlatamaz burada Çin, ABD, gibi devletlerin rolü çok önemli ama ekonomik ve askeri rekabetin sürdüğü dünyamızda küresel ısınma ciddiye alınmamaya devam edecek.
Sahil Guluzade
Sahil Guluzade Yıl önce
Bu kadar net anlatan tanımıram Mükəmməl💫
Emre Kalfa
Emre Kalfa Yıl önce
Oldukça faydalı olmuş, umarım hepimiz bundan ders çıkarmayı ve birlikte hareket etmeyi öğrenebiliriz.
Alara Civelek
Alara Civelek Yıl önce
İklim krizine kanalınızda yer verdiğiniz için çok teşekkür ederim, bu önemli konunun duyulması için harika bir adım olacak. Ben bir genç olarak yaklaşık 2 yıldır iklim aktivistliği yapıyorum ve bu konunun aciliyetini insanlara anlatmaya uğraşıyorum, çünkü bunu çözmek için çok az zamanımız kaldı ve yapmamız gerekenler belli, bu yüzden sesimizi çıkarıp hep birlikte lider ve büyük şirket sahiplerinden iklim hareketi talep etmeliyiz. fosil yakıt çılgınlığı acilen bırakılmalı, yeşil politikalar uygulanmalı ve karbon sıfır bir hedefe yönelinmeli. 10 yıl kadar süremiz kaldı ve şimdi harekete geçmezsek gezegenimiz geri dönülemez yıkımlarla karşılaşacak ve biz insanlar etkileneceğiz. Farkındalığı arttırmak amacıyla arkadaşımla kurduğumuz @1.5derece instagram blogumuza göz atabilirsiniz. Umarım herkes yeni bir şeyler öğrenir ve bu konunun aciliyetinin farkına varır.
Hülagü Han
Hülagü Han Yıl önce
18:39 Türkmenistan'da olduğu gibi tüm Dünya'da sadece beyaz renkli araçlar kullanılmalı. Yavaş yavaş fosil yakıtlı araçlar kaldırılmalı veya yasaklanmalı. Evler de beyaz olmalı ve çatılarında güneş panelleri olmalı...
Pqueen'nin Şule'si
Harikasın lütfen değişmeden devam et. :))
cemil koç
cemil koç Yıl önce
Süper çok faydalı bir video olmuş 👏👏👏
Doğan YILMAZ
Doğan YILMAZ 5 aylar önce
Şuanki nesile küresel ısınma konusunda hiçbir müdahalede bulunamayız ama bir sonraki nesillere düzenli eğitim ve bilinçaltı telkinleriyle bunu empoze etmeyi başarabiliriz izledikleri çizgi filmler oynadıkları mobil oyunlar okudukları kitaplar boyama kitapları vs.
Yavuz Sipahi Yavuz
Dünya bize atalarımızdan kalan bir miras değil gelecek nesillere bırakcağımız bir emanettir.
Battle Evren
Battle Evren Yıl önce
Aynen kardeşim amerikada okadar kuruluş var antartikaya para harcıyorlar ulan ilk önce klozet sifonlarını tamir etsinler o parayla onlar da şov peşinde malesef
Yavuz Sipahi Yavuz
@karateess 🤠
karateess
karateess Yıl önce
evet
Muştukul Teddy
Muştukul Teddy Yıl önce
Dünyadaki nüfus artışı, tüm olumsuzlukların en başındaki sebep. Umarım yeni nesiller bunun bilinciyle, önce artış durdurulur, ve sonra, doğal yollarla nüfusun aşağılara çekilmesi sağlanabilir.
musa crz.
musa crz. Yıl önce
bu video bütün tv kanallarında hergün izletilmesi gereek
dexter morgan
dexter morgan Yıl önce
Ya bu konuda bizim de çabalarımız önemli ama asıl fabrikaların ve ülkelerin falan bi şeyler yapması gerekiyo. çok korkunç ve çok üzücü her şey ve hiç bişey yapamıyoruz
Kaya Altın
Kaya Altın Yıl önce
ellerine sağlık çok öğretici ve güzel bir video olmuş.
Ahmet Turan
Ahmet Turan Yıl önce
Acıyorum halimize...
Halit
Halit Yıl önce
Harika anlatım 👏🏼
Nesli Han
Nesli Han Yıl önce
Marsa gitmek yerine yaşadığımız yeri orta dünyaya çevirsek ne güzel olurdu 😍
Kardiyo Vasküler Hastalıklar
İşte arabalarda elektriğe geçmemizin en temel nedeni bu aslında,insanlar bunun da üstesinden gelicek ve tip 1 medeniyete ulaşıcaz.
Muhammet
Muhammet Yıl önce
Belgesel tadında çok güzel video olmuş. ❤
MR. WOLF
MR. WOLF Yıl önce
Peki bu felaketi önlemek için temel bilimler(fizik,kimya,biyoloji) okursak bu konu üzerinde araştırma yaparsak, önleme ihtimalimiz olur mu?
tamirci 35
tamirci 35 5 aylar önce
hocam siz daha iyi bilirsiniz ya söylemeden duramadım .buzulların erimesi sadece su seviyesinde artışa sebep olmuyor .denizlerdeki tuzluluk oranını da azaltarak eko sistemi ve okyanus akıntılarını da etkiliyor.
Samuel 11000
Samuel 11000 Yıl önce
İngilizce alt yazıda istiyoruz. Örneğin Facebook hesabımda 2000kişi varsa 1000kişi Avrupalı. İçeriği anlamaları için ve aynı zamanda daha geniş kitleye ulaşabilmeniz için bu işi yaparsanız bana göre level atlarsınız. Emeğinize sağlık kardeşim
Joe Dollar Biden
Joe Dollar Biden Yıl önce
Yaptığınız aydınlanma ölçülemez bir şey. Amerika'daki safsatalar ülkemize henüz varmadan insanları bilinçlendirmeniz çok önemli.
King of Pentacles
Yapılması gereken, değişmesi gereken çok şey var. Yapmaya istekli, değişmeye istekli çok az kişi...
Sonraki
Titanic Gerçekte Neden Battı?
24:36
görünümler 1 400 000
Isaac Newton: Yaşamış Son Büyücü!
34:51