Karanlık

İki ayda iki yıl tatil yapmış gibi yapmak

Barış Özcan
görünümler 346 483
99% 21 823 192

Bundle haber uygulamasını indirmek için ► bit.ly/bundlehaber
Yeni videoları kaçırmamak için ► bit.ly/barisozcanyoutube
Çocukluğumda yaz tatilinde okumayı en çok sevdiğim kitaplardan biri Jules Verne’in İki Yıl Okul Tatiliydi. Tam bir çocukluk fantazisi. Yaşları 8 ila 14 arasında değişen 15 çocuk ıssız bir adada mahsur kalınca iki yıl zorunlu tatil yapıyorlar. Tabi onlarınkine tatil denebilirse. Gerçi yaşadıkları maceraları düşünürsek kelimenin tam anlamıyla bir tatil olduğunu söyleyebiliriz. Daha önce hiç yapmadığın şeyleri yapmak. Bana göre tatilin en güzel tanımlarından biri bu.
Zaten o yüzden 2017’nin başında bu yılki Zinciri Kırma hedefimi şöyle açıklamıştım: “Her gün, daha önce hiç yapmadığım bir şeyi yapacağım.” Yılın ortasına geldiğimize göre bir değerlendirme yapmak lazım. Benimle aynı hedefi belirleyenlere soruyorum şimdi. Geçtiğimiz 6 ayda her gün yeni bir şeyler yapmak size ne hissettirdi? Kendi adıma cevap vereyim. Bir şarkıyı arka arkaya 17 kez dinlediğimde, 36 saatte 3200 km yol kat ettiğimde, hiç ilgim olmayan bir spor dalından meşhur bir oyuncuyla tanıştığımda, daha önce kitaplarını okuduğum bir yazarla sohbet ettiğimde, İngilizce bir video çektiğimde ya da video çekmek yerine bu ekranı size bıraktığımda hissettiğim en önemli şey yeninin gücüydü. Yeni.
Stanford Üniversitesi Profesörü David Eagleman, The Brain: The Story of You - Beyin: Senin Hikayen adlı kitabında yeni şeyleri denemenin, yeni şeyler yapmaya çalışmanın, yeni aktiviteler peşinde koşmanın zamanı genişlettiğini yazıyor. Daha önce yapmadığın bir şeyi yaparken, beynin o şeyle ilgili daha fazla bilgi toplamaya odaklanıyor. Dolayısıyla o deneyime dair daha fazla hatıra oluşturuyor. Daha fazla hatıra sanki daha uzun zaman geçirmiş gibi hissettiriyor.
Hepimizin arayıp da bulamadığı şey bu değil mi? Daha fazla zaman. Einstein zamanın göreceli olduğunu söylemişti. Sadece fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da bu doğru. Ya da nöro-psikolojik olarak.
Şimdi bir tatil mevsimine girdik. Çalışanlar bir kaç hafta, öğrenciler bir kaç ay tatil yapacaklar. Peki ya size iki ayda iki yıl okul tatili yapabileceğinizi söylesem? Jules Verne’in kitabındaki gibi fiziksel olarak değil -zaten çoğunuz bunu istemezsiniz- psikolojik olarak. Beyninizi hackleyerek. İyi anlamda. Bunun için psikolog Marc Wittmann’ın klasik tatil etkisi yöntemini uygulayacağız. Yazar bu etkiyi Felt Time: The Psychology of How We Perceive Time - Hissedilen Zaman: Zamanı Nasıl Algıladığımızın Psikolojisi adlı kitabında şöyle tanımlıyor:
Eğer daha çok hatıra toplarsanız herhangi bir zaman aralığı daha uzun hissedilir. Hatırası güçlü deneyimler zamanı genişletir. Etrafınızda olan olaylardan kopuksanız, onlarla ilgili hatıra oluşturamazsınız. Duygular hafıza için bir yapıştırıcı gibidir.
~
Videonun tam metni ve bağlamsal linklerle kaynaklar web sitemde: barisozcan.com/iki-ayda-iki-yil-tatil-yapmis-gibi-yapmak
~
STT ► bit.ly/stt-serisi
OKU ► bit.ly/oku-serisi
İZLE ► bit.ly/izle-serisi
VLOG ► bit.ly/barisozcan-VLOG
~
twitter.com/BarisOzcan
google.com/+BarisOzcan
facebook.com/BarisOzcan
instagram.com/BarisOzcan
www.snapchat.com/add/ozcanbaris
BarisOzcan.com/sikca-sorulan-sorular

katma

 

2 Jul 2017

jules verneiki yıl okul tatilibrainneuropsychologynewness

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 1 001
Selin Yıldırım
Selin Yıldırım 23 gün önce
Şuanda en ihtiyacım olan video..
duygusal şair
duygusal şair 28 gün önce
TRvid platformunda Barış Özcan gibi faydalı konulara değinen TRvid kanalları biliyorsanız yanıt olarak bilgi verebilir misiniz?
Elmas
Elmas 2 aylar önce
Benim de en sevdiğim kitaptı çocukken söyleyince bir an mutluluk kapladı yüzümü 😊
mustafa gürler
mustafa gürler 3 aylar önce
sana binlerce kez teşekür ediyorum barış kardeşim hani bir buluş yapar isim arasın arkadaşin bir kelime söyler ve tam oturur işte bu dersin bende tam olarak bunu dedim az önce mesleğim torna tesviye yani tornacıyım hayatım makinalar gördügüm inceledigim arızasını tamır ettigim her makinada resmen kendimi daha zinde san ki zamanı durdurmuş hiç yaşlanmamış gibi hisediyorum 23 yıldır icra ettigim meslegim beni hiç yaşlandırmadı içimde hala torna dükkanında çıraklık yapan o çocuk var ve severek yaptıgım meslegime devam ettigim sürece ben hep 12 yaşinda kalıcam :) not : bu ders için teşekkürler hocam
EREN CAN DIŞBUDAK
EREN CAN DIŞBUDAK 3 aylar önce
o yüzden okulda zaman geçmiyor ama tatilde hemen geçiyor çünkü derste yeni şeyler oğreniyoruz ama evde sadece oyun oynuyoruz
EREN CAN DIŞBUDAK
EREN CAN DIŞBUDAK 3 aylar önce
2 yıl tatil dedin geldik Abi
Mazlum Polat
Mazlum Polat 3 aylar önce
2:42 bu kitabı okudum. Herkesin okuması gerek. Yani hangi görüşten, inançtan veya kişilikten olduğunuzun bir önemi yok. Herkesi ilgilendiren anlatımı sade ve güzel bir kitap. kesinlikle okumalısınız.
Buse
Buse 4 aylar önce
her gün daha önce yapmadığım ve o gün yapmamın mümkün olduğu bir şeyi nasıl bulacağım ki
Rabia a
Rabia a 4 aylar önce
Dün ile birlikte gitti cancazimNe kadar söz varsa düne ait şimdi yeni şeyler söylemek lazım
TT 999 TT
TT 999 TT 4 aylar önce
Ağabey ben seni anlayıp yinede kemdimi daha akıllı hesap ediyorsam senmi beni bennmi seni bulmalıyımda tamda tanıdığın süper insanları tanıdığında keçirdiyin hisler gibi
TT 999 TT
TT 999 TT 4 aylar önce
Azərbaycan
Nikola Tesla
Nikola Tesla 5 aylar önce
Çok güzel bir anlatım
Funda
Funda 5 aylar önce
Her gün yeni bir şey yapmaya imkanımız mi var 😑😑😑😑😔 daha önce izlemediğim barış ozcan videoları izliyorum işte . Baska nerede boyle farklı deneyim elde edebilirim ki😌
yasin Leon
yasin Leon 5 aylar önce
Daha önce yapmadığın bir şeyi yaparken, beynin o şeyle ilgili daha fazla bilgi toplamaya odaklanıyor. Dolayısıyla o deneyime dair daha fazla hatıra oluşturuyor. Daha fazla hatıra da daha uzun zaman geçirmiş gibi hissettiriyor. Bunu bizzat Kayseri'den yola çıkarak gittiğim ve sadece 1 gün kalıp geri döndüğüm Edirne ziyaretimde yaşadım. Sadece 1 gece kalmama rağmen sanki aylardır evimden ayrı kalmışım gibi hissettirmişti...
Incridible Critic
Incridible Critic 6 aylar önce
Bu dünyada her şey nisbidir.Hiç bir şey mütleq deyildir.Öyrendiyimiz bilgiler bile.
Incridible Critic
Incridible Critic 6 aylar önce
Çox gec gördüm bu videonu amma yene de fikrimi yazacam.Daha doğrusu Mehemmed(s.a.v.) peyğemberin dediyi bir hedisi "Müselmanın bir günü evvelki gününün eynisi olmalı deyil."Yeni her gün yeni bir şey öyrenmeli,her günü evvelkinden ferqli olmalı.Menim anladığım qederi ile.
ahmet taskin
ahmet taskin 6 aylar önce
Hayatımdaki en uzun hatıram askerlik 15 ay 15 yıl gibiydi
Kadir Bas
Kadir Bas 6 aylar önce
Merhaba, Tavsiye edebileceginiz kitaplar varsa lütfen buraya yazin :) hersey olabilir....
tuğba tuğçe
tuğba tuğçe 6 aylar önce
Her güne nasıl yeni bir iş bulacağım kendime, her gün yeni yemek tarifi bulmak bile çok zor. Üşengeç değilim. 365 tane fikri olan yazsın. Birlikten kuvvet doğar.
Ceren Ceylan
Ceren Ceylan 6 aylar önce
Sen de mi? Bürutüs sende mi başladın reklam yapmaya diğer youtuberlar gibi
Orhan BURHAN
Orhan BURHAN 6 aylar önce
Dün ile beraber gitti cancağızım ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni sözler söylemek lazım
buse kartal
buse kartal 8 aylar önce
Insanlarin aslinda beyinleri daha açık ce ozgur bırakıyorsun ama okadar çok şey öğretiyorsunki gunde 1 doz barış Özcan
Mahmut Emeksiz
Mahmut Emeksiz 9 aylar önce
Onu bende okumuştum 👍
ufuk uysal
ufuk uysal 10 aylar önce
Tatilde hic yapmadigimi yapiyorum uni 4.sinifa gectim ders calisiyorum wtf😄
Muhammet TÜRKMENOĞLU
Muhammet TÜRKMENOĞLU 10 aylar önce
Hafta sonlarinda Iyi vakit geçirdiğimde zamanı uzun gibi hissederdim de bunu çözüp lehime kullanmak aklıma gelmemişti. Teşekkürler :)
Yücel .yücel
Yücel .yücel 11 aylar önce
Okumakla izlemek arasındaki fark ile ilgili video çekebilirmisin başkan
Selahattin Dişli
Selahattin Dişli 11 aylar önce
Zekaya Emeğe Saygı :)
kubilay &
kubilay & 11 aylar önce
New is always better. Barney Stinson😃
Mana alemine Yolculuk
Mana alemine Yolculuk 11 aylar önce
Yaşımız çok yakın ama beni evlat edinin barış özcan ve ailesi 💃sevgiler 💗💕
Ayşenur Sarrafoğlu
Barış bey gercekten çok zeki bir adam olduğunuzu düsünüyorum. İşlerinizi ne kadar ozenle yaparsanız o kadar çok izleniyorsunuz. Kolay gelsin heyecanla bekliyorum diğer videolarinizi
Güldeniz Davarcı
Ben küçükken harry potter kitabını severdim 7 Ayda 7 yıllık hogwartsı bitirmek diye bir seçenek var mı ya?? Eğer varsa ve bu psikolojime bağlıysa delirmeye hazırım
Yağmur DURUSU
Yağmur DURUSU Yıl önce
Videodaki filmler nedir acaba?
Gertrude Bell
Gertrude Bell Yıl önce
Mesela bu yorumun altına herkes yapmaktan zevk aldığı veya yapmayı düşündüğü şeyleri yazsa, ben de bu yaz onları yapsam tatilde kendime yeni uğraşlar bulmuş olsam... Bence harika olurrr.
Gokerim
Gokerim Yıl önce
KALİTE = BARIŞ ÖZCAN
torpid.
torpid. Yıl önce
Aslında bütün iş *bilinçli farkındalık* sayesinde oluyor.Bir şeyi ilk defa yaparken ona tüm dikkatimizi veriyoruz.Günlük yaptığımız sıradan işlerde de dikkatimizi o ana versek ,otomatik pilotumuzu devreye sokmasak,2 ayda 2 yıl tatil yaparız zaten.Ama tabii ki yeni şeyler denemenin tadı farklı olur.
nejla şen
nejla şen Yıl önce
Demek ki bu yüzden derslerde zaman çok uzun geliyor sjjsjssjjs
havva nur taşcı
Iki yıl okul tatili kitabi bende var olan ama hic okumadiğım bir kitaptı .En kısa zamanda okuyacağım.
Ezgi ak
Ezgi ak Yıl önce
Keşke babam olsaydın
emre kökmen
emre kökmen Yıl önce
Emeğinize sağlık. Ancak fonu beyaz dışında (göz yorduğu için) başka bir renk mi seçseniz sizin için de bir mahzuru yoksa.
sahin sahverenov
sahin sahverenov Yıl önce
Seni bakuden izlyoruz çok zekiy konşyosun sevyoruz seni eline koluna salik abi
Erkan Aka
Erkan Aka Yıl önce
Düşünün artık hayatı çok hızlı yaşıyoruz. Teknoloji sayesinde hızlı öğreniyoruz, bilgiye çabuk ulaşıyoruz. Bir çoğumuz okumuyoruz, üşeniyoruz. Barış Özcan gibi insanlar ile öğreniyorsak ne âlâ. Bu sayede insanlar değişiyor, daha anlayışlı daha duyarlı bir topluma gidiyoruz. Ve bu eskiye göre çok daha hızlı gerçekleşiyor. Teknolojiyi iyi yönde kullanan herkese selamlar. Okuyun, paylaşın..
DERVİŞ
DERVİŞ Yıl önce
Ama ders calismak zorundayim :(
Sıla ahsen
Sıla ahsen Yıl önce
Yeni , farklı kitaplar okuyarak farklı hayal dünyalarına dalmak da yeterlidir bence. Yeni şeyler denemek için pahalı kurslara pahalı tatillere ihtiyacımız yok
aleyna dagdelen
aleyna dagdelen Yıl önce
Yaz tatiline aylak aylak başlamışken bu vidyoya rastlamak çok iyi geldi .çok başarılı.
H. Bekir Kurşunet
TRvidr diye kanal kalabalığı oluşturan bi sürü oluşum senin çeyreğin dahi olmaz üstad. Yüne çok güzel bir bakış açısının farkına vardım sayende. Kaliteli ve farklı. Hep böyle kal lütfen. Sürekli kaliteli şekilde gelişen..
Samur Qaribov
Samur Qaribov Yıl önce
Abi kanalini bugun buldum Elon Mask kimdir videosuyla ve bu zamana kadar izledigim enn iyi youtube kanali secdim senin kanalini ( kendi fikrim budur yani yanlsh anlashilmasin )
Ömür Gençtürk
İnstagramı ve diğer uygulamaları azaltarak bırakmayı planlıyorum ya da daha az kullanıyorum. Daha çok gezmeyi ve daha çok okumayı planlıyorum benim değişimim bu yönde başlıyor. İyi ki Barış Özcan gibi youtuberlar var. TRvid bir çöplük diyenlere istinaden yerinde ve dozunda kullanıldığında gayet de faydalı. Teşekkürler.
Nargiz Mamedova
Nargiz Mamedova Yıl önce
Lütfen animasyonun ismini söylermisiniz? ☺
Emre Akbaba 28
Emre Akbaba 28 Yıl önce
iki günü eşit olan zarardadır. Hz.Muhammed
Rüveyda Sahin
Rüveyda Sahin Yıl önce
Yenilik yapmaya imkanımız yoksa ne yapmalıyız ? Hayatımı nasıl daha verimli yapabilirim ki
Nudem Demir
Nudem Demir Yıl önce
Bunu bu yaz kesinlikle deneyeceğim 😄
Sonraki
Weird Ice Cream Toppings Taste Test
13:19
Why NASA hasn’t gone back to the Moon
11:08
Wendy's Weekend Recap!
11:14
görünümler 329 622
iPhone 11 Clone Unboxing
6:23
görünümler 1 477 596
Minecraft Hunger Games w/ James Charles
22:46