Karanlık

Her hikaye ayrı bir hediye I Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?

Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM)
görünümler 22 804
100% 177 0

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü? filminin oyuncu ve senaristi Yılmaz Erdoğan’a, hikayenin baş kahramanı Gülseren’inki gibi hayatını anlatan bir fotoğraf albümü hediye edilirse ne olur?

İzlemek için: www.netflix.com/title/81346322

Eski bir İstanbul konağında doğmuş olan Gülseren, ilkokul çağından itibaren bulunduğu her ortamda farklı olduğunu hissettiren bir çocuktur. Babası Nazif ve ateş böcekleri Gülseren’in hayatındaki en önemli iki şeydir. Nazif ticaret yapmaya çalışır ancak bir türlü tutturamaz. Sonucu ne olursa olsun, Gülseren tüm ticari girişimlerinde babasının yanında olur. Son icraatı olan iğde ticaretinden yadigâr kalan iğdeleri de tüm ömrü boyunca yiyerek babasının anısını yaşatır. Annesi İclal, Gülseren’in farklı bir kişiliğe sahip olduğunu kabul etmeyerek, onun önce normal bir kız çocuğu sonra da standartlara uyan bir genç kadın olmasını ister. Bu normalleştirme girişimindeki ilk ve en net hedefi Gülseren’i evlendirmek olur. Gülseren görücüye gelen aileyi zekice bir planla evden kaçırmayı başarır. Fakat işler hayattaki en sevdiği insan olan babasını kaybetmesiyle değişir.

Artık annesinin baskısı karşısında yalnız kalan Gülseren, yaşı gelen her genç kadın gibi evlenir. Kocasından gördüğü şiddet sonucu evliliğini bitirerek aile konağına geri döner. Tesadüfen tanıştığı Dündar’ı tanıdıkça onun da ateş böceklerini görebildiğini keşfeder. Kalpten sevdiği her adamı kaybettiği gibi Dündar’ı da kısa bir süre sonra askerde girdiği bir çatışma sonucu sonsuza kadar kaybeder. Ancak onu ölene kadar kalbinde taşımaya söz verir. Zamanla maddi ihtiyaca yenik düşen Gülseren ve İclal konağın odalarını kiralar. Bir gün Gülseren, annesinin tartışma sırasında kalbinin durması üzerine tamamen yalnız kalır. O günden itibaren bakım evi günleri başlar. Gülseren hikayesini muhabirlere aktarırken, tek tipleştiren eğitim sistemine, evliliği kutsayan toplum düzenine, akılla değil de kör bir tutkuyla bağlanılan her türlü fikre, küreselleşme ve teknolojik gelişmelerle beraber yalnızlaşan insanlığa zekası ve özgün yaklaşımıyla karşı dururken, hepimizin ortak hikayesine de ayna tutar.

Yazan: Yılmaz Erdoğan
Yönetmen: Andaç Haznedaroğlu
Oyuncular: Ecem Erkek, Devrim Yakut, Engin Alkan, Merve Dizdar, Atakan Çelik, Ushan Çakır, Bülent Çolak, Ahmet Rıfat Şunlar, Bora Akkaş, Beyti Engin, Fatih Özkan, Ilgaz Kaya, Özlem Tokaslan, Rıza Akın, Caner Alkaya, Celal Tak, Asuman Dabak, Ülkü Duru, Sinan Bengier ve Yılmaz Erdoğan

► Ramo Kanalına Abone Olun: bit.ly/37j0746
► Çok Güzel Hareketler Kanalına Abone Ol: goo.gl/inzjIu
► BKM Kanalına Abone Olun: goo.gl/rq6Yql

Komedi

katma

 

16 Nis 2021

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 14
meral'in bahçesi
meral'in bahçesi 7 aylar önce
?
Ayşegül Kaya
Ayşegül Kaya 7 aylar önce
🥲💖
Yörük Kızı Geziyor
Çok güzel 😊👍
Faruk Senih Etlik
Faruk Senih Etlik 7 aylar önce
İÇERDE ‘ DEN ÇIKTIK ÇUKUR ‘A DÜŞTÜK ALEV ALEV OLDUK
Karen-siyah
Karen-siyah 7 aylar önce
Güldüj güldük Ama güzel hareketler yaptık
Saber Hoseini
Saber Hoseini 7 aylar önce
Çok iyi arkadaşlar
NDNP ENES SARI
NDNP ENES SARI 7 aylar önce
çok duygusal
senabrksn
senabrksn 7 aylar önce
❤️🔦
Gacha Galaxy シ︎
Gacha Galaxy シ︎ 7 aylar önce
İlk değil ama 3. =^=
Sami Abdulla
Sami Abdulla 7 aylar önce
Laaaa
Saliha Kaya
Saliha Kaya 7 aylar önce
İlk
o artık yok
o artık yok 7 aylar önce
👏👏👏👏👏
kezban alan
kezban alan 7 aylar önce
Laaaaa
Sonraki
Mahalledeki Sen: MERİH DEMİRAL
14:41
Every time she wins, I lose $100...
39:21
25 KADIN vs 1 ERKEK BULUŞMA ?!
30:46
görünümler 3 110 644