Karanlık

Galaksimizin merkezindeki kara deliğin ilk fotoğrafı

Barış Özcan
görünümler 848 522
100% 48 000 0

12 Mayıs 2022 astronomi tarihinin en önemli kilometre taşlarından biri. Çünkü bugün içinde bulunduğumuz galaksinin merkezindeki muamma nihayet çözüldü. 100 yıla yakın bir süredir oradan gelen gizemli radyo dalgalarının ne olduğunu merak ediyorduk. On yıllardır orada bir kara delik olabileceğinden kuşkulanıyorduk. Yıllardır orada bir kara delik olduğunu kuramsal olarak anladık ama nihayet bugün onu gördük.
İşte burası galaksimizin merkezindeki kara delik. Bu görsel onun olay ufkunun ilk fotoğrafı. Ortadaki gölge, 4 milyon Güneş kütlesine sahip. Ve etrafında bizimle beraber diğer gezegenler, bizim güneşimiz ve başka güneşler dönüyor.
Buraya nasıl geldik? Bu videoda hızlıca hem bu konudan hem de bu konunun neden çok önemli olduğunu açıklamaya çalıştım.
Basın toplantısı sırasında yaptığım yayının videosunu da ayrıca yükledim: www.youtube.com/watch?v=o7NhJ...
Kullandığım kaynakların büyük çoğunluğu ESO'dan: www.eso.org/public

katma

 

11 May 2022

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 2 198
Barış Özcan
Barış Özcan 11 gün önce
EHT (Event Horizon Telescope - Olay Ufku Teleskopu) konsorsiyumu Samanyolu Galaksisi'nin merkezindeki Sgr A* bölgesinde yer alan kara deliğin ilk fotoğrafını bir basın toplantısıyla duyurdular. Bu video o toplantıda açıklanan bilgilerin özetini ve önemini vurgulamak için hazırlandı. Canlı yayın kaydının tamamını da ayrı bir video olarak yükledim: trvid.com/video/video-o7NhJiu1nCA.html
Huseyin K.O.
Huseyin K.O. Gün önce
@Turanə Məmmədova eğer yeteri kadar yaklaşırsa yutar. Kimse kara deliğin etrafında dönemez demiyorlar. Onun da bir yörüngesi var. Sadece güneş mesela foton yayıyor. Ama karadeliğin çekim kuvveti ışığı içine çekecek kadar çok olduğundan kara delik herhangi bir ışık yaymıyor. Umarım anlaşılır şekilde anlatmışımdır.
Huseyin K.O.
Huseyin K.O. Gün önce
@İsmail Ergin hjshejsja bir ebe kafayı evren ile sıyırır ise.
Taro Misaki
Taro Misaki Gün önce
Ben inanmıyorum o bölgenin fotoğraflanabikecegine bu teknolojiyle. Bi tane foto gösterip, bu oranın fotosu diye yutturuyorlar muhtemelen.
Tuna Tütüncüoğlu
Tuna Tütüncüoğlu 11 gün önce
Barış Bey çok teşekkür ederiz. Bizi ülkemizdeki çoğu saçma gündemden uzaklaştırıp böyle faydalı şeylere yönlendiriyorsunuz. 6 milyon olmayı çoktan hak eden bir kanal...
Ichkraulgernedieflauschigeneiervonmeinkater
@Sinek Ahmet 😂😂😂😂 oğlum git adam gibi çalış
Cemaleddin Demir
Cemaleddin Demir 4 gün önce
@Lion ithal ettiğini işleyip ihraç ettiğini de unutmayalım
sedef
sedef 4 gün önce
@Lion buğday ithal etmenin neresi kötü? Ham madde ithal edip işlenmiş ürün olarak ihraç etmek çok iyi değil mi? Osmanlı ham madde ihraç ediyordu, batılı ülkeler alıp işleyip geri satıyordu diye anlatilinca ya evet işte Osmanlı böyle böyle battı diyenler şimdi de ülkemizin bunu yapmasını mı eleştiriyor, olayları objektif bir şekilde gözlemlemek lazım.
TiphyS
TiphyS 6 gün önce
Muck
yağız ceyhan
yağız ceyhan 11 gün önce
Her videonun altında fix Türkiye yi ve insanları kötüleyen daha sonra bize bu içerikleri sunduğu için Barış abime teşekkür eden bir yorum oluyor ve bu yorum binlerce beğeni alıyor. Bizim burada olmamız, bu kanalı 5 milyon, 6 milyon yapıyor olmamız insanımızın merakını ve öğrenmeye olan açlığının net bir belgesidir. Kültürden kaynaklı belki de okumaktan çok araştırmayı, gözlemlemeyi ve dinlemeyi seviyoruz. Bu iyidir demiyorum ancak sanki ucubeler diyarıymışız gibi yorumlar yapmayın artık moralim bozuluyor. Doğru veya yanlış olmasını bir kenara bırakarak.
707
707 6 saatler önce
offf keşke çevremde senin gibi bir insan olsa
yağız ceyhan
yağız ceyhan 8 gün önce
@Ramazan Raa Şimdi öncelikle milyarlarca ışık yılı ötede değil 21 bin ışık yılı ötesinde. İkincisi oradan normal optik bi teleskopla değil radyo teleskoplarıyla 1900 yıllarından beri ışık veya görüntü parçacıkları değil elektromanyetik dalgalar yakalanıyor. Üçüncüsü bu fotoğrafını çektik denilen fotoğraf normal bir insan gözünün görebileceği bir fotoğraf değil herhangi bir termal kameranın çektiği görüntülere de fotoğraf diyorlar çünkü aynı mantık. Dördüncüsü bu çekilen fotoğraf tek bir kaynaklı değil, öncelikle dünyamızdan 1.5 milyon kilometre öteye gönderilen yeni teleskopumuzun ysrdımıyla ayrıca dünyanın farklı farklı noktalarında, işte biri texasta biri ispanyada biri kanada da biri başka bir yerde, kurulan devasa radyo teleskoplarının aldığı sinyallerin birleştirilip küçültülüp tek bir noktadaki radyo dalgalarının oluşturduğu görüntüyle çekilmiş bir fotoğraf bu. Beşincisi bu manyetik dalgalara ulaşmak o kada zor değil çünkü bu kara deliğin kütlesi bizi etrafında döndüren güneşimizin kütlesinin yaklaşık 4 milyon katı olduğu tahmin ediliyor. Bu kütle çok küçük bir alanda sıkışmış vaziyette var oluyor. Altıncısı bu radyo dalgaları başka başka ışık kaynaklar tarafından engellenemez başka radyo dalgaları tarafındansa hiçbir kaynak bu kadar güçlü dalga gönderemediğinden sapma oluşturamaz. Yedincisi yazdığın yorumdan belli olayı çok yanlış anlamışsın konuyla ilgisi olan bir fizik öğretmeni tanıdığın varsa veya barış özcanın videosunu anlamadığın kelimeleri google da araştırarak bir daha izlersen durumun bahsettiğin kadar imkansız olmadığını hatta senin imkansız diye bahsettiğin konunun nasıl çözümlendiğini anlayacaksın.
yağız ceyhan
yağız ceyhan 10 gün önce
@Nükleer Gayet doğru haklısın
Nükleer
Nükleer 10 gün önce
@yağız ceyhan Yorumlarin cogu senin ilk yorumunda verdigin "fix" ornek ile dolu, ben 6 milyon takipciden bahsetmiyorum ama tipki §isypho§ yorumunda bahsettigi gibi videonun icerigi hakkinda yapilan yorum sayisi cok az ama bahsettigin yorumlardan bolca var, bu gozlemle cogunlugun amacinin ogrenmekten cok prim yapmak oldugunu dusunmem cok mu yanlis?
Murat Pişkinoglu
Murat Pişkinoglu 5 gün önce
Barış bey, ülkemizin sizin gibi bilimsel bilgileri, halkını aydınlatmak için nitelikli bilgileri paylaşan nice insanlarla yol açtığınız için teşekkürler
£l!f K.
£l!f K. 11 gün önce
Bugün canlı yayının ardından heyecanla gündeme bakayım dedim ... Ve ilk kez ağladım. İlk kez ağrıma dokundu bu toprakları bu hale getirdikleri ve biz sustuğumuz için... Bilim yerine zerre kıymeti olmayan şeyler konuşulduğu için.Yine de heyecanın için sevgiler Barış abi... Emeklerin için...
Aydenix
Aydenix Gün önce
@Huseyin K.O. Hayatımızın her anı siyasi olursa bunlar normal.
Huseyin K.O.
Huseyin K.O. Gün önce
Hımmm burada da siyasi şikayetlenmeler varmış.
Aydenix
Aydenix 10 gün önce
Keşke zamanında mağdur olanlar başa geçince güç sarhoşu olmasaydı, süreklü mağdur edebiyatı yapıp da onlar bunları yaptıysa biz de tam dersi din dayatalım biraz da onlar mağdur olsun, tüm ülke başartüsü, din, şort, sütyen kunuşmasa, herkes işine gücüne baksa. Zamanında yapılan kötülükleri, başa gelenler unutmasa, bize dayatılanı biz başkasına yapmayalım diye enpati kurulabilse... Herşeyi bacakarasında arayan, konuşan başkasının ahlakına yada ahlaksızlığıyla ilgilenmese iş,bilim akıl konusunda yol alabilseydik ama bizim sol da sağ enperyalist güçlerden emir aldıkça, hiçbirşey yoluna girmez.
MAHMUT SOLAK
MAHMUT SOLAK 10 gün önce
Görüş açımız genişledikçe ve ilerledikçe, sonsuz kudretin ne demek olduğunu daha iyi anlayacağız.
Anonymously
Anonymously 11 gün önce
Bu akıl almaz zamansal mesafeleri görünce insan ömrünün acımasız şekilde kısalığı geliyor insanın aklına. Gerçekten değerli ve anlamlı bir hayat sürmek yerine boş işlere takılmak, gereksiz ayrıntılarda boğulmak ile yazık ediyoruz kendimize.
Said Alan
Said Alan 2 gün önce
@Levent Babadağ Müminin niye zindanı olsun ?
Yusuf Sami
Yusuf Sami 2 gün önce
@Said Alan 0
Levent Babadağ
Levent Babadağ 4 gün önce
@HaloGrey inandığım din peygamberi bizlere şu şekilde gerçekleri belirtiyor! Ve buna bütün müminler yaşarken şahit oluyorlar. “Dünya mü’minin zindanı, kâfirin de cennetidir.”
Cihat Mızrak
Cihat Mızrak 7 gün önce
@Nihad Amirli Amin cümlemize İslamiyet klavuz olsun inşallah. Benim gibi yolunu kaybetmiş kişiler çok fazla olsa da akıllı bireyler gözünün önündeki gerçeği elbet görecektir. İnsanlar çevresindeki birkaç kişinin kurbanıdir her zaman. Sırtımızı nereye yaslarsak onun rengine bürünürüz. Kişiler kendilerini bu çevreden soyutlayip gerçek dostu aradığında ellerindeki o sıcak şefkati hissedecektir. O ki bize en yakın arkadaştır.
Nihad Amirli
Nihad Amirli 7 gün önce
@Cihat Mızrak ağzına sağlık, ALLAH seni İslam üzere sabit kılsın kardeşim. Yaşadıklarının aynısını her zaman ben de yaşıyorum, bu nimetin bize verildiği için de her zaman şükr etmemiz gerekir. İnkar edenlerin durumu ne kadar da kötü, eger dünyaya sadece zevk almak, yemek, uyumak, gezmek, keşf etmek için gelmişsek, o zaman hayvandan farkımız ne?! Yaratıcının varlığını bulmak için sadece kendimize bile baksak yeter, buna ait çok deliller var ki, amma yazmamın bir anlamı olmaz, zira inanmayanlar gözleri ile mucize görseler bile yine inkar ederler, nasıl ki önceki peygamberler döneminde etdiler. Yine de ALLAH'tan hidayet diliyorum
Hasan Akti
Hasan Akti 9 gün önce
Barış abi eksik olma sağolasın, senin bu bilgilerinle senden sonra gelecek kuşaklara çok güzel miraslar burakıyorsun 🙏❤️
mrsdarcy
mrsdarcy 10 gün önce
daha geçen gün fizik öğretmenimle gerçekten her galaksinin merkezinde kara delik olup olmadığını tartışmıştık, kuramsal olduğu için fikir yürütmüştük sadece. şimdi ise böyle bir bilginin gelmesi.. bu evreni, uzayı çıplak gözle görmedim muhtemelen de göremeyeceğim ama güzelliğini hissedebiliyorum
Akhanze
Akhanze 8 gün önce
tek üzüldüğüm şey ise bunlara şahit olamamış olamayacak olan kişilerin habersizce yaşaması ve bu diyardan göç etmesi , halbuki dışarda kocaman bir evren bizi bekliyorken ben bu kadar heyecanlıyken diğerlerinin hiç merak etmemesi beni hem düşündürüyor hemde üzüyor Her şey için teşekkürler , Barış Özcan.
Huseyin K.O.
Huseyin K.O. Gün önce
Hayata tek taraflı bakmanın verdiği bir acı var burada. Başkaları adına üzülecek kadar egoist olmayın ya. Bırakın insanlar nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın yani size ne.
NoMaK
NoMaK 5 gün önce
İşin acı tarafıda 200 yıl sonraki nesillerde bize aynı seyleri diyecekler
Yusuf Akyüz
Yusuf Akyüz 11 gün önce
Gerçekten tüylerim diken diken, bu ve benzeri olan gelişmelerin her yıl üstüne eklenerek bizi tekrar tekrar büyülemesini çok seviyorum. Umarım daha kısa sürede daha heyecan verici bilgiler ediniriz...
Filiz Karatepe
Filiz Karatepe 10 gün önce
@Radyoaktifransamerika varlığı bilinen ama görüntülemeyenin görüntülenmesi desek sizi tatmin eder mi ...
Radyoaktifransamerika
Radyoaktifransamerika 11 gün önce
Gelişen şey ne?
Eymen ÇELİK
Eymen ÇELİK 11 gün önce
Ülkemizde bilim için heyecanlanan gençler görmek çok sevindirici, bu konudaki gayretlerinizden ötürü teşekkürler Barış Bey
Umut Çetinkaya
Umut Çetinkaya 3 gün önce
@Roland Deschain boş adam,boş yorum ♿️🚮
Roland Deschain
Roland Deschain 5 gün önce
@Fenasi Kerim Noktalı işaretler gereksiz yere kullanılmaz. Bu, matematik gibidir. Ki hatalı da kullanmadım. Türkçe kitap okuduğunu söylemişsin, ne guzel. Bir dahakine bu kitaplardan feyiz alırsın umarım. Ben de Türkçe kitap yazdım. Son mesajı yazarken de onlarca hatan var, bence boşuna ahkam kesmeye devam etme. :) Diksiyonu da neden araya sıkıştırdın anlamadım; diksiyon denilen şey, dili sesli kullanmanın mümkün olan en doğru ve anlaşılır pratigidir. Bense yazım dilinden bahsediyorum.
Fenasi Kerim
Fenasi Kerim 5 gün önce
@Roland Deschain hızlı mesaj yazarken parmaklarım farklı harflere basabilir,bu türkçe bilmedigim anlamına gelmez,büyük ihtimalle diksiyonum seninkinden 10 kat daha iyidir çünkü hep türkçe kitap okurum ve konuşma antrenmanları yaparım. Noktalı virgülü de yanlış kullanmışsınız.türkçeye bu kadar önem verip cahillikten gereksiz yere işaretler kullanmak da ayrı bir ironi.
Berk Anbar
Berk Anbar 8 gün önce
Feryal Özel hocamın başarılarının devamını diliyorum gurur ve heyecan verici
Hüseyin Arslan
Hüseyin Arslan 10 gün önce
Böyle muazzam bir gelişmeyi senden dinlemek büyük bir nimet. Emeğine, diline, ömrüne sağlık Barış hocam.
H. İlhan Bakır
H. İlhan Bakır 8 gün önce
Sadece kıyaslamak için verdiğin örnekler bile kısa devre yaptırdı :)) Sayende nasıl bir evrende yaşadığımızı hayal etmeye başladım. Çalışmalarında başarılar diliyorum 👋
Luchenzo Dimaria
Luchenzo Dimaria 8 gün önce
Bilimle geçen hayat bitmez. Bunun en iyi ispatı Sizsiniz Barış bey ❤️
Merve Avci
Merve Avci 11 gün önce
İnanılmaz gururlu ve mutlu hissediyorum.Böyle bir görüntüyü yakalamak, insanları aydınlatmak güzel bir duygu olsa gerek.En inanılmaz olanı ise Einstein'in yıllar önce ortaya attığı bir teorinin günümüzde ekstra kanıtlarla tekrar karşımıza çıkması.
Huseyin K.O.
Huseyin K.O. Gün önce
@Orçun ACARBAY çünkü en ağır kütleye sahip olan en ortada olur bu fizik kuralı iriyarı kaslı izbandud gibi bir arkadaşın olsun sen de çılız bir insan ol birbirinizi çekin. Sen mi ona doğru çekilirsin yoksa o mu sana doğru çekilir. Yapılabilecek en basit örneği verdiğimi düşünüyorum. Böyle açıkladım çünkü adam belki yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Ama mantık böyle işliyor.
J4U1
J4U1 10 gün önce
@Ibrahim Shems aslında videoda açıklıyor keşke izleseydin ama yine de açıklayayım çok uzakta olduğundan, çok küçük olduğundan ve önünde başka Gök cisimleri olduğundan dolayı farklı yerlerden farklı açılardan dolayı belli bir kısmı gözüküp belli bir kısmı gözükmüyordu onlar birleştirdiler
Radyo Tiyatrosu Podcast
Düşünsenize yaşamı ve evreni anlamaya başladığımız en iyi dönemde yaşıyoruz.35 yaşındayım ve bu yaşta birçok bilim olayına tanıklık ettim.Muazzam birşey.
Bülent Özdil
Bülent Özdil 8 gün önce
Emeğinize sağlık Barış Bey. Çok özenli, dikkatli, anlaşılır, bilgi dolu video olmuş. Tebrikler.
the crowd
the crowd 9 gün önce
Barış beyin özellikle şu konuda her konuştuğunda gözlerindeli sevinci görmek de ayrı bir zevk.Emeyine sağlık!
Pelin Erhan
Pelin Erhan 9 gün önce
Abi ülke gündemi o kadar yordu ki artık böyle güzel şeylere bakacak hevesim kalmamış :')... Ellerine sağlık
Aslı Çetin
Aslı Çetin 11 gün önce
17 dakikalık bir ders izliyoruz ama bu araştırmayı bize aktarırken en ince ayrıntısına kadar bu kadar özenli planlamak, anlatırken bu denli net olabilmek, görsellerle ve geçişlerle işini böylesine ciddiye almak işte böyle birşey. Biz buna bir tıkla ulaşabiliyoruz ve bu harika bir şey. Ellerinize, bilginize sağlık.
Huseyin K.O.
Huseyin K.O. Gün önce
@Mustafa ana mesleği youtube yayıncılığı değil bu arada. Yani bilgin olsun
MURAT ASLAN
MURAT ASLAN 8 gün önce
@Mustafa adam işi para için yapmıyor kanka
Melike Tugce
Melike Tugce 8 gün önce
@Mustafa saçma sapan makyaj kanallarının kazandığı parayı düşününce şuan kazandığından daha fazlasını hakettiğini düşünüyorum. Bu adama sadece youtuber denilmesi bile beni çok üzüyor açıkçası. Helal olsun umarım daha fazla kazanır.
melek güler
melek güler 8 gün önce
@Mustafa işini bu kadar iyi yaptığı için kazanabiliyor, daha da ötesi yaptığı şeyi seviyor
Nezihe Kılıç
Nezihe Kılıç 9 gün önce
Şaşırtıcı, heyecan verici. Kelimenin tam anlamıyla merak uyandırıcı her detayıyla birlikte. Bu anlatım için çok çok teşekkür ederiz Barış bey. 😊
ismail kasap
ismail kasap 10 gün önce
Barış bey bize bilim ve uzayı hem sevdirdiniz hem de basitçe anlamamızı sağladınız teşekkürler...
Wapice
Wapice 11 gün önce
Teşekkürler Barış Abi bize çok fazla şey kattın, özellikle bilim alanında.
Elif
Elif 11 gün önce
Selamlar. 9. Sınıf öğrencisiyim. 14 yaşındayım. Sizi 2 senedir aktif olarak takip ediyorum. Çoğu şeyin farkına bize sunduğunuz engin bilgiler sayesinde ulaştım. Zamanı geldi kişisel gelişim videolarınızı izledim. Uzayı merak ettim. Şu anda belki yaşıtlarımın çoğunun bihaber olduğu şeyler öğrendim uzay ve evren hakkında. Sonra başımı aşağı eğdim. İnsanları, insanlığı anlamak istedim. Bana önayak olan yine siz oldunuz. Bana birşeyleri sorgulatan da yine sizdiniz. Ardından Sufi ile olan ilişikinizi gördüm. Hayran kaldım ve ben de şimdi faydalı bir kendime ve insanoğluna faydalı bir birey olmak istiyorum. Sevgiler, saygılar...
muzorate
muzorate 10 gün önce
@Köl Tigin Doğru diyorsun ama genelleme yapmayalım,hızlı yazınca klavye otomatik çeviriyor ve bazı yazım hataları olabilir.
Ömer raif Demir
Ömer raif Demir 10 gün önce
@Köl Tigin insanoğlu*
duygu dereköy
duygu dereköy 10 gün önce
👏🏻👏🏻👏🏻
Köl Tigin
Köl Tigin 10 gün önce
9. sınıf öğrencisine göre yazımın çok düzgün. Tüm yazıda sadece "birşey" de yanlış yazmışsın, geri kalanın hepsi doğru. Bir ağabeyin olarak tebrik ederim. Kazık kadar insanlar düzgün yazamıyor iken bir lise talebesinin düzgün yazabilmesi umut verici. Yazıyla haşır neşir olmayan toplumlar gelişemezler.
Elanur Tütüncü
Elanur Tütüncü 11 gün önce
Seni takip etmeye başladığıma bir gün bile pişman olmadım. Senin sayende asla unutamayacağımız ve ufkumuzu açan yeni şeyler öğreniyoruz. İyi varsın Barış Özcan ❤️
kerem aydın
kerem aydın 10 gün önce
Tamam
Komedi Dahisi
Komedi Dahisi 11 gün önce
Profilimde 1826 yazıyor bi el atta 1830 olsun be kanka :(
ycd
ycd 11 gün önce
@Sinek Ahmet kendi icerigini uretmedikten sonra bu mecrada para kazanamazsin senin yaptigin tarzda videolar yapan binlerce insan var madem ailene destek olmak istiyorsun ya parttime bir ise gir ya da kendine has icerikler uret kardesim
Alex Emre
Alex Emre 10 gün önce
Ülkede kaliteli çok az şey kaldı. Böyle kanallar ufkumuzu genişletiyor. Yine harika bir video olmuş. Emeğinize sağlık sevgili Barış Özcan
Dream
Dream 3 gün önce
Selamlar Barış abi. Üniversiteye geçecek öğrenciler için meslek konusunda nasıl alanımızı keşfedebiliriz, keşfettim diyorsak da nasıl emin olabiliriz veya o alana puanımız yetmezse başka alan da istemiyorsak nasıl bir yol izlemeliyiz bu konular hakkında bir video çeker misin bakış açın biz öğrencilere gercekten de çok ufuk açıcı oluyor. Geleceğin mesleklerinden çok kendimize uygunluğunu ve istediğimiz alan olmazsa alternatiflere nasıl yönelebiliriz bu konular hakkında karar vermekte çok zorlanıyoruz. Mesela zaten çoğu kişinin kafasında belirli başlı meslekler var günümüz mesleklerinden. Ama emin olamayan, başka alanlar da düşünen veya sadece tek bir alanı isteyip diğerlerinde mutlu olamayacağını düşünen çok kişi var. Bunu nasıl aşabiliriz bu konuyu bir de senin bakış açından dinlemeyi çok çok isteriz. Videoların için teşekkür ederiz
Emrether
Emrether 10 gün önce
Bu heyecan verici tarihi olayı bize ulaştırdığınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık ...
İlkay 🌸
İlkay 🌸 6 gün önce
Evrene olan hayranlığım günbe gün artıyor ✨✨❣️
Esin Esin
Esin Esin 10 gün önce
Çok teşekkür ederim bu yayın için .🙏👍 Bu yayını canlı olarak bizlere aktarabilme başarısı .sizin ne kadar başarılı olduğunuzun kanıtıdır . TEŞEKKÜR BARİŞ sizinle gurur duyuyoruz ❤👍👍
şahika erdoğan
şahika erdoğan 10 gün önce
İnanılmaz derecede etkileyici, emeğinize sağlık. Herşeyin merkezi var merkezlerinde merkezi, sonsuz.
Cengo
Cengo 10 gün önce
Mükemmel anlatım. Teşekkürler Barış Bey. İyi ki varsınız Saygılar 🙏🙏🙏
Kaya
Kaya 8 gün önce
İnsan aklının alamayacağı inanılmaz devasa büyük mesafeler, dünya gibi küçücük bir gezegende kendini çok şey sanan insanoğlunun aslında bir hiç, hatta bir hiç bile olmadığının göstergesi.
Special For Kids
Special For Kids 11 gün önce
Bu güncel bilgileri okulda öğrenmeyi çok isterdim. Düşünsenize öğretmeniniz sevinçle gelip galaksimizin merkezindeki karadeliğin ilk fotoğrafı çekildi demesini..
bangtan
bangtan 6 gün önce
Ben bu konuyu hocamdan öğrendim ve araştırdım hatta barış özcanın videosunu izlerseniz daha iyi anlarsınız bile dedi
Cankfy
Cankfy 7 gün önce
@Hakan Abi öyle öğretmenler olmadığı için sen böyle gereksiz bir yorum yazdın işte..
Serhat Aydın
Serhat Aydın 8 gün önce
@Mehmet Ayfer Evet
ÇakırE
ÇakırE 10 gün önce
@Mehmet Ayfer pek çok fen bilgisi öğretmeninin bilimsel gelişmeleri takip etmemesi bunları öğrencilerle paylaşmaması bir sonuçtur .neyin sonucudur bunları tek tek yazmama gerek var mı .birleşik kaplar prensibi üzerinden konuyu irdeleyiniz
Merşed
Merşed 6 gün önce
Barış bey sizi tebrik ediyorum heyecanla izledim.. Bununla birlikte böyle muazzam mükemmel bir sanatın elbette bir Yaratıcısı ve düzenli bir şekilde idare eden sonsuz kudret ve kuvvet sahibi birisi olması gerekir.. Bunları da ifade ederseniz sevinirim yoksa sadece insana hayret ve dehşet veriyor.. Ama bu muazzam galaksinin Allahın kudreti ile kolaylıkla idare edildiğini bilmek insana güven ve huzur veriyor..
Isa Beyazyol
Isa Beyazyol 10 gün önce
Mükemmel bir insansınız barış hocam ufkumuzu geliştirmeye devam ediyorsunuz
Namiq Cəfərli
Namiq Cəfərli 10 gün önce
İnsanlık adına büyük bir keşifdir 🇦🇿❤🇹🇷🌙
Arif Aslan
Arif Aslan 11 gün önce
evrenimizi tanımak bi nevi içimizi rahatlatıyor evrenimiz hakkında bir fikir sahibi oluyoruz bu duyguyu yaşamak çok bambaşka bir his barış abinin yüzündeki heyecan bize her şeyi anlatıyor aslında
Xəqani X
Xəqani X 11 gün önce
Barış abi çok teşekkürler.Bu ana tanıklık etmeme vesile oldun.Gerçekten biz gençler için çok değerli bi insansın.Azerbaycandan selamlar
KINDLY HELP ME REACH TO 100K SUB
*Her şey için teşekkür ederim.Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzlemeyin 😶😶❌❌.*
Səməd Əliyev
Səməd Əliyev 11 gün önce
Eynən🇦🇿🇹🇷
Kerem Kaya
Kerem Kaya 11 gün önce
azerbaycanlısındır ve selam vermeden 5 dakika duramazsın
Gizem Çiçek
Gizem Çiçek 10 gün önce
Bilgilendirmelerin için teşekkür ederiz Barış abi umarım daha heyecan vericii meraklarımızı dindirecek gelişmeler yaşanır ve biz yine buraya gelir videolarını keyifle izleriz :)
Gurkan Genc
Gurkan Genc 9 gün önce
Yıllardır dünyanın dört bir yanında geceleri gökyüzüne bakarak uyurken öte gezegenleri bildiğim kadarı ile hayalimde canlandırır bir de öyle seyahat etmeye çalışırdım. Galaksinin merkezini gerçekten görmek inanılmaz bir duygu ve hissiyat…Teşekkürler Barış
Ahmet Aba
Ahmet Aba 10 gün önce
Barış hocam bu ve bunun gibi birçok bilgiyi bizlere aktardığın için teşekkür eder saygılar sunarım.Kayseriden selamlar
MetaMef
MetaMef 11 gün önce
Herkes dünyaya güzel izler bırakamaz. Nasıl eskiden insanları aydınlatmak için kitaplar yazılıyorsa ve o dönemlerin şairleri fizikçileri ressamları bilim adamları vs bu güne kadar iz bıraktıysa teknoloji ile hemen hemen iç içe olduğumuz bu zamanda bizlere güzel izler bırakan nadir insansın sen. Teşekkür ederim kendim ve herkes adına.
Herhangi Biri
Herhangi Biri 11 gün önce
James Webb teleskobu sayesinde umarım çok daha fazlasını görebiliriz. Yaşadığımız çağdaki uzaya dair gelişmelerin bu denli hızlı olması iyi ki bu dönemin insanıyım dedirten nadir olaylarından sanırım.
Movie Central Park
Movie Central Park 3 gün önce
​@sessiz bir çocuk sbç TRvid olsa bile Türkçe kalıcak mi😅
Ahmet Ay
Ahmet Ay 4 gün önce
James webb karadelik gözleyemez x ışınlarını göremiyor onun üstünde çalışmıyor ve sadece james webb yetmez sadece bu karadelik için 8 farklı teleskop kümesi kullandık ki her kümenin içinde birden fazla teleskop kullanıldı
sessiz bir çocuk sbç
Bro sakin ol 5.00 yıl sonra insanlık yok olmassa bile bu youtube kalmaz emin ol Hadi 50-100 sene arası desen tamamda
KINDLY HELP ME REACH TO 100K SUB
*Her şey için teşekkür ederim.Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzlemeyin 😶😶❌❌.*
yeliz ışık
yeliz ışık 4 gün önce
Işığınıź bizi hep aydınlatsın Barış bey, emeğinize sağlık.
Emresef
Emresef 10 gün önce
EHT aslında birlik olduğunda insanlığın ne kadar hızlı gelişebileceğinin sağlam bir kanıtı. Elinize sağlık
Paralaks
Paralaks 10 gün önce
Bu kadar araştırma ile beraber bunları derleyip kurgulayıp bide prodüksiyonunu kendin yapmak. Çok zeki bir insan olmakla beraber yıllardır seni takip eden bir öğretmen olarak, insan isterse kendini nasıl geliştirebilirin kanıtı gibisin. Tebrikler Türk gençliğinin Barış abisi :) Gururla izliyoruz.
Мехмед Шабанов
Öğlen NASA Instagram sayfasında paylaşmıştı fotoğrafı. İşte olduğum için detaylarına bakamadım. İlk gördüğümde 2019'da ki Karadeliğin farklı bir fotoğrafı sanmıştım. Büyük ihtimalle Barış Özcan konuyla ilgili bir video yapar detaylarını öğreniriz dedim. Öyle de oldu. Emeğine sağlık Barış abi. Her zaman ki gibi muhteşem.
Cemy yüksel Sinan
Cemy yüksel Sinan 9 gün önce
Hocam her video’nuzu izliyorum hiç birini kaçırmamaya çalışıyorum ben müzikle uğraşıyorum ama verdiğiniz bilgiler ve emek verip uğraşıp bize sunduğunuz videolar için çok teşekkür ediyorum uzun ömürler diliyorum 🙏🏽
Fa Collector
Fa Collector 5 gün önce
Sondaki müziğin adı nedir?
ignx
ignx 8 gün önce
Bu tip gelişmeler sanki şu bilim kurgu filmlerinde yansıtılan mükemmel gelecek portresine ulaşmak için attığımız bir adımmış gibi bir heves uyandırıyor bende. Harika bir gelişme. Sanki o zaman çizgisinde bir basamak daha ilerledik gibi
Cengiz Dolunay
Cengiz Dolunay 11 gün önce
BARIŞ ABİ HER ZAMAN FARKINI ORTAYA KOYUYOSUN,BİLİM ADINA ARASTIRMA YAPAN BUNU BİZLERLE PAYLAŞAN NADİR İNSANLARDANSIN,HER VİDEONDA FARKLI BİR ŞEY ÖĞRENİYORUZ,HER VİDEON AYRI Bİ ÖZEL AYRI Bİ GÜZEL TEBRİKLER İYİKİ VARSIN İYİKİ BİZİMLESİN..👏👏👏
Leyl
Leyl 3 gün önce
Barış abi bilime olan aşkın bizede sirayet ediyor. Çok teşekkür ederim bilgileriniz için hepsi altın değerinde
buse
buse 10 gün önce
barış abicim , iyiki varsın bizimle değerli bilgileri paylaştığın için çok teşekkür ederiz
platiNistaken
platiNistaken 10 gün önce
Barış Abim bu şekilde videolar ile bizi bilgilendirerek benim gibi gençleri çok mutlu ediyorsun, bizi bu karanlıkta aydınlattığın çok teşekkür ederim
Filiz Karatepe
Filiz Karatepe 10 gün önce
Selam ..tembelleri bile düşünen Barış Özcan gerçekten bilgiye bu kadar aşık bir adam ..Uzun videoyu izleyemeyenler için özetlemiş tekrar sunmuş büyük hizmet .hiç gocunmuyor istiyor ki bilgilere herkes ulaşsın bilgi paylaşıldıkça insanlık gelişir diye düşünüyor olmalı .emeklerinden Allah razı olsun .Dilerim öyle bir karadelik olalım ki ışıkları sömüren değil ışığa aç olan ...
ARC
ARC 11 gün önce
her videonda anlattıklarının çoğunu anlamasam da, seni her izlediğimde aydınlanmış ve bilgili hissediyorum.
Murat Atasoy
Murat Atasoy 11 gün önce
Bugün galaksimizin merkezinin görsel keşfi sağlandı. Bir kez daha ne kadar küçük ve cılız, yolun başında olduğumuzu anladık. Hem çok güçsüzüz hem çok yanlız. Elde ettiğimiz görüntü öylesine tarihi bir görüntü ki dünya daha yokken, keşfedilen bu görüntü varoluyordu. Yine de çok büyük bir adım.
Hamza SEVEN
Hamza SEVEN 10 gün önce
@Murat Atasoy O şeyler olurken acaba insanlık ne yapıyordu.
Murat Atasoy
Murat Atasoy 10 gün önce
26bin yıl önceki görüntüymüş ben 26milyon sanmıştım.
Ferdi Ağaç
Ferdi Ağaç 10 gün önce
Gerçekten bu zaman kavramı manyak bir şey ya
KINDLY HELP ME REACH TO 10K SUB
*Her şey için teşekkür ederim.Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzlemeyin 😶😶❌❌..*
Doruk Serdar NAR
Doruk Serdar NAR 10 gün önce
Siz anlatırken bir bebeğin dünyaya gözlerini açtığı ve gözlerin yavaş yavaş görme işlevini yerine getirmeye başladığı gibi biz insanoğlunun da gözleri yavaş yavaş görmeye başlıyor diye düşünmeden edemedim. Bakalım daha neler görecek bu gözlerimiz. Bu çalışmalarda emeği geçen tüm bilim insanlarına da sonsuz teşekkürler. Anlatımınız için size de çok teşekkürler.
Pelin Öztürk
Pelin Öztürk 3 gün önce
Başarılarınızın devamını dilerim, 6 milyon olmanız dileğiyle.. ❤ ( Kısacası, video içerikleriniz mükemmel.)
Onaterdem
Onaterdem 10 gün önce
On yıllar, asırlar, milenyumlar sonra insanlık bu günlerde attığımız bebek adımlarına bakıp gülümseyecek - aynı bizim ateşin icadına bakıp tatlı tatlı gülümsediğimiz gibi. Astronomi dalında son 1000 yılın en önemli keşiflerinin yapıldığı zamanlara denk gelmiş bulunuyoruz, dostlar. Gülümseyin. İnsanlık ilerliyor, ilerlemeli.
loverover
loverover 10 gün önce
İnsanlık adına ne kadar gurur verici bir adım, bu beni çok heyecanlandırdı. Yolumuz açık olsun!!
irem polat
irem polat 11 gün önce
Şimdi tarihi bir olaydan bahsediliyor ve orada öyle biri var ki bir TÜRK olarak gurur duymamak elde değil. Feryal ÖZel Tüm öğrencilerime gururla anlattığım Dünyanın en zeki insanları listesinde ki tek TÜRK ve TÜRK KADINI nasıl gurur verici bir olay... KAradeliğin görüntülenmesi için yapılan çalışma, geçen yıl yine Feryal Özel ve ekibi tarafından yapılmıştı.
Yağmur POLAT
Yağmur POLAT 10 gün önce
👏
Memphis Miller
Memphis Miller 10 gün önce
Barış Bey iyi ki varsınız. Ülkemizde ki şu köhne bilim ortamında sizin böyle şeyler üretmeniz o kadar çok hoşuma gidiyor ki. Hep var olun!
Tarık Evren
Tarık Evren 8 gün önce
iyiki varsın BarışÖzcan çok önemli bir değersin ❤️❤️
Deniz by İzmir
Deniz by İzmir 10 gün önce
Müthiş bir olay, heyecanınızı, bilime olan tutkunuzu, derinden hissediyorum. Emekleriniz için çok teşekkürler...
KINDLY HELP ME REACH TO 100K SUB
*Her şey için teşekkür ederim.Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzlemeyin 😶😶❌❌.*
Nehir Bektaşlı
Nehir Bektaşlı 11 gün önce
Canlı yayını izledim ve fotoğtafı ilk gösterdikleri an çok güzeldi. Bu kadar uzağı gözlemleyebilmemiz ve boyut olarak çok büyük olmasa da güneşten kat kat daha ağır olan kara deliğin koskoca galaksiyi bir arada tutması inanılmaz gerçekten ✨
f3rhd_
f3rhd_ 10 gün önce
Bir yanlışın olmuş düzeltmek isterim. Kütle yerçekimine ve yerçekimi yörüngelere neden olduğundan, galaksideki tüm nesnelerin galaktik yörünge yollarına, merkezdeki kara deliğin kütlesi değil, galaksinin toplam kütlesi neden olur.
KINDLY HELP ME REACH TO 10K SUB
*Her şey için teşekkür ederim.Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzlemeyin 😶😶❌❌..*
Stellen
Stellen 10 gün önce
Aslında güneşin etrafında dönen gezegenlerden bir farkı yok. Sadece daha büyük
Dogukan Kaygusuz
Dogukan Kaygusuz 8 gün önce
Bu konularda Barış bey sizi tek geçiyorum anlatırken bile ses tonajını en iyi ayarlayan biride sizsiniz videolarınızın eğitici, öğretici ve izlenebilir değerde olması muazzam.. başarılı bir araştırmacısınız tebrikler 👍👍🔥🔥👏👏
Nexaes
Nexaes 10 gün önce
Siz ve Evrim Sğacı bu konuyu en düzgün şekilde işleyen yayıncılarsınız. Elinize sağlık...
Nesrin Salihoğlu
Nesrin Salihoğlu 11 gün önce
Merhaba, Çok erken yaşta Barış Özcan hayranı çocuklarım var. Keşke sizinle tanışabilseler. İkinci sınıf yani yedi yaş çocuklarımla yeni videolarınızı merakla bekliyoruz. Kara delik konusunda baya fikirleri var, sohbetlerine kulak misafiri olmuştum. Yarın sabah bu videodan bahsedince heyecanlanacaklarına eminin. Sevgilerimizle 🌼
Ercan BAŞER
Ercan BAŞER 11 gün önce
Siyaset zırvalarından sıkıldık, sayende hem öğreniyor, hem de diğer ülke insanlarının neler ile ilgilendiğini görüyoruz. Teşekkürler barış bey.
KINDLY HELP ME REACH TO 10K SUB
*Her şey için teşekkür ederim.Sakın Oynatma Listemdeki Videomu İzlemeyin 😶😶❌❌..*
Sevgi Ercosman
Sevgi Ercosman 11 gün önce
Barış bey farklı videolar yapsanız da;en sevdiğim ve hobim olan Astronomi konularıyla ilgili daha fazla Video yapsanız sevineceğim... Teşekkür ederim
Nigar Bugday
Nigar Bugday 2 gün önce
Barış bey çok teşekkür ederim bu videoların devamını bekliyoruz büyük bir alemin içinde ,(okyanusta kum) misali yaşam mücadelesi veriyor yerkürenin mücadelesi emeğinize sağlık
Turgut Benli
Turgut Benli 11 gün önce
Şahane bir paylaşım. Detaylı anlatımınız için teşekkürler! 🤩
melek güler
melek güler 8 gün önce
Tüylerim diken diken, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim 😍
Soul
Soul 8 gün önce
Cidden bu zor dönemlerde biraz da olsun sevdiğim konuylailgili güzel bilgiler almak beni heyecanlandırıyor teşekkürler Barış Bey
*LK# Lara Kroft¿
*LK# Lara Kroft¿ 9 gün önce
Barış abi çok teşekkür edirik. Bizləri belə lazımi informasiyalar çatdırdığınız üçün. Sizin kimi insanlar az tapılar🙏🏻
Dilruba Y
Dilruba Y 10 gün önce
11:07 radyo dalgaları iyi ki keşfedilmiş. Sadece radyo dinlemek için vesaire değil uzayda da kullanılması ve bir karadelik hakkında bilime ipucu sağlaması muazzam.
Soner Kutlubay
Soner Kutlubay 9 gün önce
Sevgili Barış Özcan, içeriklerin gerçekten bizi gururlandırıyor ve aynı zamanda bilgilendiriyor. Bu sebeple emeklerinden ötürü sana teşekkürü bir borç bilirim. Bugün bir haber okudum. Mars'ta kayaların içinde bir kapı keşfedilmiş. Bununla ilgili gerçek durum nedir? Bu konu eğer gerçekse bizleri bilgilendirirsen çok memnun olurum. Saygılarımla, iyi ki varsın...
Asem Bilici
Asem Bilici 11 gün önce
Merhaba kardeşim ülkemizde sen ve senin gibi değerli insanları gördükçe Gurur duyuyorum.
Yusuf sami Lapacı
Yusuf sami Lapacı 11 gün önce
amerikada yasiyo
Onur Akgül
Onur Akgül 10 gün önce
Türk TRvid işlerine başı seni yazarım çok rahat. 200 binden 6 Milyona büyümeni gözlemlemek harikaydı... İyi ki varsın abi.
Okeana
Okeana 10 gün önce
Mükemmel nefes kesici 🙏🏼💛
Nail TAN
Nail TAN 11 gün önce
Konu ile alakalı kısa bir shorts gördüm ve sizin videonuzun hemen geleceğini biliyordum, bekledim, beklediğime deydi. Teşekkürler, entelektüel konularda bizimle paylaşımda bulunduğunuz, ufkumuzu genişlettiğiniz için. Çok teşekkürler
Song Of The Day
Song Of The Day 11 gün önce
27 bin ışık yılı uzaklığın görülmesi ,bütün bu ölçümler vs nefes kesici ,incredible 😲
Kruw
Kruw 11 gün önce
yayında izledim, ellerine sağlık abi güzel bu bilgileri bize iletmen gerçekten güzel bizim üstümüzde ki emeklerin için teşekkür ederim. Ülkemizde bilime ilgiyi arttıran sayılı kanallardansın ☺️
Abdülmecit Durucu
Abdülmecit Durucu 10 gün önce
Bariş bey paylaşmış olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkürler. James Webb Uzay Teleskopu’nun, son durumu hakkında bir paylaşım yaparsanız sevinirim.
OZAN HOCA İLE FİZİK
Bir fizikçi olarak tane tane güzel anlatımınız için çok tesekkürler
bugter
bugter 11 gün önce
Teşekkür ederiz. Sizin gibi insanların çoğalması dileğiyle.
Radyoaktifransamerika
Radyoaktifransamerika 11 gün önce
Beddua
Uğur ÇINAR
Uğur ÇINAR 6 gün önce
eline sağlık üstad. harika bir bilgilendirme. sayende herşeyi önceden öğreniyoruz. teşekkürler
Sait YILDIZ
Sait YILDIZ 10 gün önce
🌷“Kim, sabah akşam yüz defa ‘subhânallâhi ve bi-hamdihi’ derse, onun söylediklerinin bir mislini veya daha fazlasını söyleyen kimse dışında hiçbir şahıs, kıyamet gününde onun söylediğinden daha faziletli bir zikirle gelemez.” (Müslim)🌷
miey ravn
miey ravn 11 gün önce
Teşekkür ederim emeğine sağlık muhteşem hazırlanmış izlerken içimde tarifi mümkün olmayan coşkuları tetikledi çok mutlu oldum. Kim bilir yakında daha neler neler öğrenicez görücez.❤
cihangir illeez
cihangir illeez 4 gün önce
bize her zaman içi boş olmayan bizi bilgilendiren ufkumuzu açan aydınlatan videolar sundun sana kendim adına çok teşekkür ediyorum. BARIŞ ÖZCAN
aysun ekti
aysun ekti 7 gün önce
Ülkede onca derdin tasanin ve mantıksız konularla değiştirilmeye çalışılan gündemin arasında bizlere böyle su yüzüne çıkıp nefes almis gibi hissettirdiğiniz videolar için teşekkür ediyorum Allah razı olsun 🍀🙏🏻
hopshalalalaa
hopshalalalaa 11 gün önce
heyecanımıza heyecan kattın, barış abi. çook teşekkürler!
Lebiscee Barbaros
Lebiscee Barbaros 8 gün önce
👏🏻🙏🏻Ve bu kadar büyük bir evren sadece bizim için mi ? Rabbim bilir en doğrusunu süphesiz insanı düşünmeden geçemiyor ...🌼
Enes Çiftci
Enes Çiftci 11 gün önce
Gayet bilgilendirici video olmuş eline sağlık hocam
yağız ceyhan
yağız ceyhan 11 gün önce
Gün geçtikçe, öğrendikçe, bilgi sahibi oldukça fikirler ve düşünceler yeni elde edilen bilgiler ışığında tekrar şekilleniyorlar. Bir fikre saçma veya mantıklı derken bunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Çünkü bizim düşüncelerimizde bilim gibi esnek ve değişken olamazsa, sabit fikirlerimizde boğulabiliriz. Belki de en tehlikelisi budur.
seyit han
seyit han 22 saatler önce
rabbim ne güzel şeyler yaratıyor SUBUHANALLAH barış abi bilgili videoların için çok teşekkürler
Emre Bilgin™
Emre Bilgin™ 11 gün önce
Bir Gökbilimci olarak söylüyorum, bu gördükleriniz daha hiçbir şey. 10-15 yıl içinde daha özel görüntüler elde edeceğiz. 50 yıl içinde ise teorik birçok şeyi fiziksel olarak kanıtlayacağımızı umuyoruz. Ayrıca Sgr'nin A, B1, B2 ve C bölgeleri de var
Sonraki
Baymax! | Official Trailer 2 | Disney+
1:36
Can we see the shadow of the Earth?
12:46
Did the moon landing ACTUALLY happened?
18:24
Rüyalarımızı kontrol edebilir miyiz?
17:52
Why did Elon Musk buy Twitter?
15:07
görünümler 1 700 000