Karanlık

güneş enerjisi kurulum maliyeti ne kadar ?

Technicall_TR
Abone ol
görünümler 322 414
100% 3 800 0

www.keremcilli.com/gunes-enerj...
çatı tipi güneş enerji santrali kurmanın maliyeti nedir ? ev için güneş enerji santrali kurmak kaç liraya mal oluyor? , solar panel inverter ve diğer ekipmanların ortalama fiyatları nedir? Daha ucuz güneş enerji santrali kurabilir miyim ? vb bir çok sorunun cevabı bu videomuzda..

Bilim ve Teknoloji

katma

 

4 Eki 2019

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 1 123
Dogan Sahin
Dogan Sahin 10 aylar önce
fiyatlar konusunda güncel bir video çekebilir misiniz Kerem Bey?
Technicall_TR
Technicall_TR 10 aylar önce
merhaba Doğan Bey , aklımda .. öneriniz için teşekkür ederim
ahmet umuroğlu
ahmet umuroğlu 2 yıl önce
Çekmiş olduğunuz video ve ayırmış olduğunuz zaman için teşekkürler. Bu projeler daha çok elektrik ulaşımının güç olduğu yerler de daha düşük maliyet olarak karşımıza çıkıyor anladığım kadarıyla. Bağ bahçe tarla vs gibi yerlerde faydası daha çok gibi.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Ahmet bey merhaba , bu proje (şebeke bağlantılı) sistemler ,şehir şebekesine mutlak ihtiyaç duymaktadır.. bu proje elektrik satışı değil sadece kendi iç tüketiminizi karşılamak için yapılırsa çok daha avantajlı oluyor.. tabiki enerji fazlasınin satış mümkün. Gelir beklentisi yüksek olmamalı ,, saygılarımla
cenk yomtov
cenk yomtov 2 yıl önce
Kerem hocam çok iyi bir video olmuş elinize sağlık. Ben kendisinden eğitim alan öğrencilerinden biriyim sektördeki tecrübesinin ve bilgisinin yanında kişiliğiylede on numara biri. Eğitimi aldıktan sonra ne zaman arasam ne sorunum olsa içtenlikle cevaplamıştır her zaman. Şu anda EPC işi yapan bir firmanın sahibiyim başardığım ve başaracağım herşeyde Kerem hocanın emeği vardır. İnşallah kanalınız milyonlarca aboneye ulaşsın herşey gönlünüzce olsun hocam saygılar dilerim..
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Cenk güzel cümleler için teşekkürler . Umarım sende milyon olmasada , yüzlerce kurulum yaparsın .. doğru kurulumlar kesinlikle çok önemli.. güneş enerjisi için olmazsa olmaz , saygılarımla
Bulent Celasun
Bulent Celasun 2 yıl önce
Böyle teknik konularda hem açıklayıcı, doyurucu olup hem de reklamı öne çıkarmayan video bulmak çok zor. Çok teşekkürler.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Bülent Bey , yorumunuz için teşekkür ederim.. saygılarımla
Güneş Paneli
Güneş Paneli 2 yıl önce
Kerem bey öncelikle böyle aydınlatıcı bir video hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Sektördeki bir çok soruya da cevap bulma adına çok faydalı olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba , yararlı olduysa ne mutlu. Böyle geri dönüşler ayrıca motive ediyor bizi .. saygılarımla
Tugay Şengül
Tugay Şengül 2 yıl önce
Emeğinize sağlık, çok eğitici bir çalışma olmuş. Teşekkür ederim.
TraWeLove
TraWeLove Yıl önce
🤗
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Tugay Şengül , güzel yorumunuz için bende teşekkür ederim. Saygılarımla
Hüseyin Kafadengi
Hüseyin Kafadengi 2 yıl önce
Tebrik ederim Kerem bey. Sizin gibi aydın insanların açıklayıcı bilgiler paylaşması oldukça anlamlı. Emeğinize sağlık.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim Hüseyin bey , iltifat etmişsiniz .. saygılarımla
Ali Üyrüş
Ali Üyrüş Yıl önce
Kerem Bey, açıklayıcı anlatımınız için teşekkürler. Sadece kendi kullanımımız (şebekeye satış planlamıyorsak) için 3 kW altı üretimde projelendirme ve başvuruya yapılmasına ihtiyaç var mı? çok teşekkürler.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@Ali Üyrüş netlesmeyen bir yer olursa yine sorunuz lütfen ... Kolaylıklar dilerim
Ali Üyrüş
Ali Üyrüş Yıl önce
@Technicall_TR Hızlı cevabıınz içn çok teşekkür ederim. Anlık tüketimi sürekli 3 kW'nın üzeirnde olan bir tesis için düşük maliyetli yatırım ile faturalarımı azaltabilir miyim diye düşünüyordum. Veya ev için şimdilik 1 kW'lık panel ile başlayıp imkânlarımız arttıkça 3 kW'a çıkarıp proje ve sözleşme safhasına geçebilir, bu arada da gündüz kullandığımız elektriğin 1kW'ını kendimiz üretebiliriz diye düşünmüştüm. Video'nuzu bulup izleyeceğim. Teşekkür ederim.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Ali Bey , gece tukettiginizi gündüzden dusebilmek için başvuru yapmak gerekir.. başvuru yapmadan da sistemler kurulabilir 2_3_5 veya daha fazla.. enerji fazlasının dışarı gitmesini engellemek gerekir. Böyle evraksiz yaparsanız yatırım geri dönüş süresi uzar .. "enerjinin kontrolü sizde " diye bir video hazırlamıştım , izleyebilirsiniz saygılarımla
Halil ibrahim Turgut
Merhaba hocam öncelikle sıkı takipçinizim ve videolarınızı çok başarılı buluyorum , sizler gibi güneş dostları sayesinde merakımızı gidermekle birlikte ilgimizi de artıyor. Videoda işlediğiniz konuya hakkında sorum olacak , bir örnek ile izah etmek istiyorum. 3 kw lık bir gider için 13 adet panel hesapladınız. Buna istinaden, elimde 235,780 watt lık bir fatura var günlük ortalama kısmında da 8,130 yazıyor ve 6 kişilik bir aileyiz. Bu faturadan anladığım bir günde (24 saatlik süre içinde ) 8,130 ortalama bir tüketimimiz var ve biz solar sistem kuracak olsak yaklaşık 10kw lik off grid bir sistem kurmalıyım. Yaptığınız hesaba göre yaklaşık 36 adet panel kullanmalıyım fakat 36 adet panel 10kw değerini 1 saatte topluyor ve günlük ortalama 6 saat güneşten yararlanabiliriz diyelim 60 kw lık bir değer çıkıyor karşımıza. Bu hesaba göre 60*30 yapınca 1800 kw değeri çıkıyor aylık. Şimdi benim faturam 235 kw aylık tüketimin var diyor fakat ben çok çok daha yüksek enerji üretmiş olmuyor muyum. Yani ihtiyacımız olan watt değerini hesaplarken güneşlenme süresini düşünmemiz gerekmez mi veya bu değeri kullandığımız ileri bir nokta mı var , ben mi kaçırıyorum dikkat ediyorum ama bu konu ile ilgili pek veri bulamadım yada benim dikkatsizliğim , genelde son çare sorarım o yüzden epey araştırdım bulamadım. (Benim hesabıma göre 8 kw günde , yine ortalama saatte 333w enerji harcanıyor.) Hesap kafa karıştırmasın diye düz olarak hesaplıyorum. 8.000 watt günlük tüketimim var panel 6 saat güneş alacak. 8.000 / 6 dan =1.333 watt panel gücü 1 günde evimin toplam harcadığı enerjiyi depolayacak ve diğer güneşlenmeye kadar depolanan enerji ile işlerimi göreceğim. 250 watt dersek bir panele kayıpları da dahil edelim 6 adet panel kullanırsam 1.500 watt enerji üretirim saatte. Ek olarak evde sigorta kutusundaki en yüksek değer 25 Amper (220*25=5.500watt) ve şu ana kadar hiçbir şey sigortaları attıracak kadar yüksek enerji çekmedi. Bu şu mu demek oluyor yaptığımız solar sistemde de inverter anlık olarak 5.500w verebilmesi sağlıklı şekilde her şeyi kullanabileceğimizi mi gösteriyor , yani bu ev için maximum değer 5.500 watt anlık olarak ve benim hesabıma göre anlık olarak ortalama 333 watt enerji harcanıyor. Bu konuya açılık getirebilirseniz çok memnun olurum , kaçırdığım nokta neresi ? Teşekkür ederim şimdiden , saygılar. halilibrahimturgut@outlook.com.tr mail adresim paylaşmak istediğiniz doküman vs. olursa.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Halil Bey merhaba , kapasite ve bu kapasitenin ne kadar üreteceği konusunda trvid.com/video/video-2G8t8UBOq-0.html videomuzu izleyebilirsiniz .. günlük ortlama 8 kwh tüketim varsa 1,5 - 2 kw kapasite bile size yeterli olacaktır.. ama ben yerinizde olsam akülü sistem yapmazdım.. saygılarımla
mustafa ünal
mustafa ünal 2 yıl önce
Emeğinize sağlık hocam. Paylaşımlarınız çok bilgilendirici oluyor. Bir sorum olacak micro inverter kullandığımızda çift yönlü bir sayaç kullanmamıza gerek varmı? Şehir şebekesine direkt mi bağlayacağız yoksa ada şeklinde mi kullanmamız gerekiyor?
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
merhaba Mustafa Bey , evdeki veya işyerindeki yükleriniz , kurduğunuz solar sistemden her zaman fazla olacaksa ,, var olan sisteme direkt olarak bağlanabilir..saygılarımla
wranglertr
wranglertr 2 yıl önce
Olumsuz yorumların bir kısmında kaçırılan detay şu sanırım: böyle bir sistemle hânenizin dışa bağımlılığı azalıyor. Bağ evi gibi yerler için zaten en iyi çözüm.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
herkesin bakış açısında önce sadece maddiyat olduğundan bir çok detay kaçırılıyor maalesef .. saygılarımla
Muhlis Yılmazkart
Emeklerinize sağlık olsun dostum. Bir de rüzgar enerjisi ile güneş enerjisini kurulum maliyeti ve verimi ile ilgili bir video hazırlayabilir iseniz çok yol gösterici bir çalışma olur. Çok çoook teşekkür ederiz.
Muhlis Yılmazkart
@Technicall_TR Üstadım cevap için teşekkürler. Rüzgar açısından zengin bir çoban evim ve tarlam var. Eğer Rüzgar enerjisi konusunda çalışma yapıyor iseniz bu konuda bir keşif ve inceleme talep edeceğim. Eğer şartla uygun olursa 3.000 Kw lık bir Rüzgar Gülü kurdurmayı düşünüyorum. Zaten daha yüksek olmuyor lisanssız bildiğim kadarıyla. Çok çoook güzel bir paylaşım olmuş. Tekrar tekrar teşekkür ederim. Sağolun ve varolun...
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
merhaba Muhlis Bey , rüzgar konusunda da video çekmek ( uzmanlarıyla birlikte ) düşüncesindeyiz saygılarımla
burak özgün
burak özgün 2 yıl önce
Çok faydalı oldu . Uzun zamandır araştırdığım konuyu çok güzel şekilde ozetlediniz . Teşekkürler
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Burak Bey , yararlı olmasına sevindim.. yorumunuz için teşekkürler
HÜSEYİN YALVAÇ
hocam merhaba öncelikle emeğiniz için tşk ederim. Bende on-grid off-grid sistemleri a dan z ye kadar ögrenmek istiyorum.Bu sistemleri detaylı bir şekilde anlatan bildiğiniz online ücretli ücretsiz kurslar var mı ?
HÜSEYİN YALVAÇ
Technicall_TR çok tşk ederim hocam zaten sizin videolarınızı izlemeye başladım makalelerinizi de inceleyecegim. Başarılar diliyorum
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Hüseyin bey , bu konuda izmir dokuzeylül ünivertesi sanırım yapıyor deer akademi diye bir firma ile birlikte.. çataklı online eğitim konusunda çalışmalar yapıyor onlarla da görüşebilirsiniz .. ben şahsen online eğitim konusuna çok sıcak bakmıyorum .. benim verdiğim eğitimler uygulamalı olarak ofisimizde gerçek bir sistem üzerinden anlatılıyor.. bizim web sitemizde www.technicall.com.tr/yenilenebilir-enerji-teknik-egitimleri/ .. ayrıca udemy de ücretsiz bir setim ve var www.udemy.com/course/solar-enerji-temel-egitimi/ ayrıca blog sayfamı inceleyebilirsiniz yakında 100. makalemi yazıyor olacağım www.keremcilli.com ama hepsinden önce youtube kanalımızın tamamını izlediğinizde gerçekten ciddi bir fikir sahibi olursunuz diyebilirim.. saygılarımla
POWER ENERJİ
POWER ENERJİ 2 yıl önce
Kerem Bey, Tebrik ederiz. Çok açıklayıcı bir video olmuş.
mehmet çaloğlu
mehmet çaloğlu Yıl önce
@Technicall_TR çift taraflı sayaç olursa yukarı yönlü değilde diğer yönlü sayar değilmi
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
@Bende Evde Yaparım yapma hevesinizin geleceği günler uzak olmaz umarım
Bende Evde Yaparım
Bende Evde Yaparım 2 yıl önce
tesekkurler bilgi için yapma hevesim gitti
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
@Bende Evde Yaparım sayacın geri dönmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Evde tüketim 200 w ise ( anlık) ve o anda siz 200 watt uretiyorsaniz şebekeden hiç enerji çekmemiş oluyorsunuz.... Dikkat etmek gereken şey : eğer evde tüketim yoksa ürettiğiniz 200 watt sanki evde tüketim varmış gibi sayacinizi yukarı yönlü sayacaktir.
Bende Evde Yaparım
Bende Evde Yaparım 2 yıl önce
@Technicall_TR yalnız şöyle bi durum var mikroinverter li sistemde ben gündüz ürettiğimin tamamını tüketemem kalan kısım sebekeye akıp sayacı geri mi çeviriyor ki faturam ürettiğim kadar düşşün burasını anlayamadım hesap hatasımı var aceba
ahmet IŞIK
ahmet IŞIK 2 yıl önce
Solar sistem maliyetleri bu kadar yükseklerde gezdiği sürece ve devlet destek vermediği sürece Türkiye'de evlere takılması 15-20 yıl sonrasında yaygın olarak görebiliriz.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Ahmet Bey , elektrikli araba 15-20 yıl sonra gelir diyorsunuz bir başka değişle ... bence o kadar uzun sürmeyecek .. şuan arazi ve endüstriyel çatılarda ciddi miktarda panel bulunmaktadır... saygılarımla
Ümit KÖSE
Ümit KÖSE 2 yıl önce
Kerem Bey, aydınlatıcı videonuz için teşekkür ederim.Şuan itibari ile kurduğumuz sistemden elektrik satmak istersek net birim fiyatı biliyor musunuz?. Birde 10 kw lık sisteme 1 adet 10 kw inverter yerine 2 adet 5 kw inverter bağlayabilir miyiz?. Başarılar. Selamlar.
Ümit KÖSE
Ümit KÖSE 2 yıl önce
@Technicall_TR Teşekkür ederim. Uzun zamandır bu sistemlerle ilgili araştırmalar yapıyorum. Elektrik 0,133 Usd den satılan zamanlarda kurmak için niyetlenmiştim. Fakat şuan sizinde dediğiniz gibi elektrik satmak için bu sistemi kurmak avantajlı değil. Yatırımın geri dönüşü çok uzun. Başarılar. Selamlar.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Ümit Bey , iki sorunuzun cevabı da videolarda var ekliyorum.. satmak karlı değil 36 kuruş gibi ama evde kullanırsanız size sağladığı 71 kuruş gibi ... trvid.com/video/video-xeDqpyi25UU.html inverter sorunuz ile ilgili olarak ise trvid.com/video/video-u0u73W7FyE0.html izleyebilirsiniz.. saygılarımla
Edward T. Ergin
Edward T. Ergin 10 aylar önce
Amaç, Elektrik Dagitim Sirketine orta parmak gösterebilmek olmali. Tamamen ada modunda çalisabilmek en iyisi, akü maliyetleri biraz daha düsünce... Emeginize saglik....
Technicall_TR
Technicall_TR 10 aylar önce
yorumunuz için teşekkürler , şebeke sistemi yepyeni bir döneme girecek ve kendimizi şebekeden tamamen ayırmak aküler ucuz olsa bile bence çok doğru değil. ama tamamen ayrılayım diyenler oldukça fazla sizi çok iyi anlıyorum
Ayhan Yalçın
Ayhan Yalçın 2 yıl önce
Çok aydınlatıcı bir video. Emeğinize sağlık, teşekkürler.
Fatma Duman
Fatma Duman Yıl önce
@Technicall_TR 2 ampul bir mini buzdolabı ve telefon şarj yeri olan, sağ ve yayla evi için
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@Fatma Duman güç olarak ( kWh ) bilgi vermek gerekir ki daha doğru bilgi alabilin diye .
Fatma Duman
Fatma Duman Yıl önce
@Technicall_TR merhaba bizim televizyon ve aydınlatma telefon şarj etmesi için ne kadar büyüklükte bir panel almamız lazım, bilgi verirseniz çok seviniriz ..
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba ayhan Bey , yararlı olmasına sevindim , saygılarımla
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba ayhan Bey , yararlı olmasına sevindim , saygılarımla
Goktug Cakmak
Goktug Cakmak Yıl önce
Sizin anlatımlarınız gayet güzel. Gerçekçi açık bilgiler sunuyorsunuz. Size bir lafımız yok. Herkes elektrik üretse dışa bağımlılık büyük ölçüde azalır. Ancak sınırlı bütçeye sahip insanlara 5-10 senede "yatırımlarını ancak çıkartacakları" bir sistemin yaygınlaşması zor. Yatırım yapacak kişiler öncelikli olarak gelir elde etmeye çalışırlar. Bir sürü emtia var. Tüm emtialardan beklenti "kar" etmektir. Burada önemli bir yatırım yapmaktan bahsedildiğine göre insanların gerçek kar edebilecekleri yatırım araçlarını bırakıp, geleceğini kurtarın denmekte. Bu iş bu şekilde ilerleyemez. Devlete vergi veren vatandaşlar karşılığında en ücra yerde hizmet almak istemesinde garip bir durum bulunmamaktadır. Bu bir haktır. Elektrik hizmetini devletten almakta bir haktır sonuçta. Dağ başında bile olunsa bu bir haktır. Madem burada iyi bir fırsat var. O zaman devletin bunu gerçekten vatandaşlarına hizmet olarak görüp teşvik etmesi gerekir. Devlet eli ile güneş paneli üreten, inverter üreten ve yardımcı malzemeleri üreten şirketler kurulmalıdır. Ve bu teknolojileri geliştirip en düşük maliyetle üretilip tüm türkiye de yaygınlaştırmalıdır. Askeri vakıf firmaları nasıl işlerini yapıyorsa burada da aynı mantıkta bir işletme kurulabilir. Sonuçta 50 milyar dolar, enerji için dışarıya ödeme yapıyorsa bir kurum bir işletme bir devlet... Bu ülke 50 milyar dolar değer üretiyor bunu,yerin altından enerji çıkantan ülkelere alın bu parayı kullanın diyoruz. Bu sorunu çözmek için devletin harakete geçmesi gerekir. Ancak devlet vatandaşlarının enerji tüketimlerini azaltabileceği çözümleri üretebilir.
Goktug Cakmak
Goktug Cakmak Yıl önce
@Technicall_TR Yazımın en başında söylediğim gibi sizin çalışmalarınız anlatımlarınız videolarınızda hiç bir problem yok. Sizin anlatımınız yaklaşımlarınızı beğeniyorum ve kanalınıza aboneyim. Niyetiniz konusunda bir problem yok videolardan gayet iyi niyetli olarak bilgi vermeye çalıştığınızı görüyoruz. Bende elektronik mühendisiyim. Elektronik cihaz üretme maliyetleri bir sistem kurma gibi konularda bilgim var. Buradaki maliyetler, yatırım geri dönüşü bir çok noktada doğru bilgiler veriyorsunuz. Karşı olduğum nokta bu değil. Çevremde az-çok yatırım yapan çok kişi görüyorum. Bu insanlar uzayda değiller aramızdalar ve basit bir mantıkta hareket ediyorlar. Az yada çok farketmeksizin yatırımın 1. amacı kar elde etmektir. Kendi işletmemde de bir yatırım yapmaya karar verdiğimde bu yatırım senelere uzanacak kadar zaman alsa bile sonunda ne olacağını değerlendirip karar veriyorum. Güneş enerjisi yatırımı konusundaki düşüncem ne yazıkki olumsuz. 5-10 sene gibi bir sürede yatırımın çıkması ve üstüne kar elde edilebilmesi büyük çoğunluk için cazip değil. Benim tercihim değil, ancak vatandaşlarımız emlak, döviz yada altın gibi emtialara yatırım yapıyorlar. Ve bundan çok kısa sürelerde gerçekten bir getiri elde edebiliyorlar. İnsanlara sürekli yaşadıkları bu gerçek getiriyi bırakın, uzun süreli yatırım yapalım dediğimizde, mesele havada kalacaktır. Maliyetlerin önemli ölçüde düşmesi gerekir. Güneş bedava ama bundaki enerjiyi elde etmek için yapılacak yatırım yüksek ne yazık ki. Bu bir devlet politikası haline gelmediği sürece insanlarımız araştırıp şöyle bir avantaj varmış demek ile uğraşmayacaktır. Gerçekten avantaj olursa arılar gibi herkes bu işe girer ve her yerde yaygınlaşır. Normal doğal süreç böyle olmalı. Kolay gelsin.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Göktuğ Bey merhaba yorumunuz için teşekkür ederim . Birkaç noktada detay vermek istiyorum . bu yatırım şuan 2200 TL maaş alan bir vatandaş için tabiki uygun değildir. Öte yandan birilerinin de bunu alması kurması gerekiyor. Mesela bu yorumunuzu Tüplü televizyon LCD televizyon konusuna kopyalayıp yapıştırsak " çok pahalı " noktasından haklısınız. ama o televizyonları birileri aldı ve şuan her evde var ... Bugün kar konusuna illa cebimize para girmek olarak bakıyoruz halbuki tasarrufta bir kardır. Bugün bu sistemleri kimler kullanabilir "endüstriyel çatılar" 0.93 kuruştan elektrik kullananlar için mantıklıdır. 4-5 yıl gibi geri dönüş süreleri konuşulmaktadır. Evlere gelmesi zaman alacak , bizimde amacımız evler yaygınlaşsın sonra büyük sistemlere doğru gitsin ... biz dereyi yukarı doğru yüzmeye çalışıyoruz aslında.. Devlet teşvikleri vardı mesela evinizin çatısına kuracağınız sistemden üretilen enerji 0.133 Dolar / kwh den satılabiliyordu. Kim kurdu kimin haberi vardı ? teşvik vardı ama kullanamadık çünkü böyle bir şeyin olduğunu bilmiyoruz. Bizde bu kanalda bakın böyle elektrik üretebiliyorsunuzdan,,, yani en başından başlıyoruz... selamlar
Doğan KONURALP
Doğan KONURALP 2 yıl önce
Kusursuz, ayrıntılı, bilinçlendirici bir anlatım olmuş, teşekkürler.
Doğan KONURALP
Doğan KONURALP 2 yıl önce
@Technicall_TR markaların önemli olduğunu ısrarla söylediniz ama hangi markaları tercih edeceğimizi nasıl bilebilirim? sonuçta bu işin uzmanı değilim!
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
@Doğan KONURALP markalar önemli.. dikkat ediniz .. güneş enerjisi ilk kurulumu ucuz değildir sadece ticari yatırım olarak bakarsanız daha karlı birseyler bulunabilir.. videomuzda da söylüyoruz ki sadece ticari bakınca mantıklı gelmeyebilir..
Doğan KONURALP
Doğan KONURALP 2 yıl önce
@Technicall_TR yıllık harcamam 11.000 kw, kurulacak sistem 3.200 kw yani 3.5 da birini karşılıyor o da kışın güneş olursa, fiyat 5000 dolar, bu durumda siz olsanız bu sistemi kurdururmusunuz? sisteme ait cihazların garanti süreleri 5 kimisi 10 yıl, firmanın ücretsiz bakım garantisi 2 yıl.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
@Doğan KONURALP hangi marka panel ? İnverter ? Kablo? Konnektör ? Konstrüksiyon ? Güneş enerjisinde sadece fiyata bakmamak gerekir .. ama söylediğimiz fiyatlar gibi demek ki videodaki
Doğan KONURALP
Doğan KONURALP 2 yıl önce
@Technicall_TR biraz önce keşif yapıldı, 320 lik 10 panel ile şebekeye bağlantılı videoda bahsettiğiniz herşey dahil (müracaatlar, projeler, onaylar, sözleşmeler ile birlikte ) 5000 dolar ücret çıkardılar. Vekalet verecekmişim ve işin sonuna kadar bütün bürokratik işlemleri kendileri yapacaklarmış.
i___________
i___________ Yıl önce
bilgiler icin teşekkürler. tane tane anlatmışsınız. Depolama tarafını maliyetlere dahil etmemenizin sebebi nedir?
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba , bu sistemde depolama yoktur. ürettiğinizi kullanırsınız kullanılmayan kısmı şebekeye gider.. saygılarımla
makel maktas
makel maktas 2 yıl önce
Tam anlamıyla harika olmuş tesekkurler ozellikle en sondaki sahici yaklasim ve sahici bilgilendirme hamasatten kopuk ve reel. Guzel bi fizibilite olmus emeginize saglik
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba yorumunuz için teşekkür ederim .. asıl işimiz fizibilite çıkarmak olmasa da genel bir fikir vermesi adına hazırladık. gerçek bir fizibilite uygulayıcı firmalardan her zaman elde edilebileceğini bu vesile ile tekrar belirtmiş olayım .. saygılarımla
Dr Candan Esin
Dr Candan Esin 2 yıl önce
Çok derli toplu bir bilgilendirme. Ağzınıza beyninize emeğinize sağlık.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Candan Bey, yorumunuz için teşekkür ederim. Normal şartlarda, şehir şebekesine dokunduğunuz her durum için bilginlendirme yapmak gerekiyor ( kullandığımız inverterler enerji fazlasını şebekeye gönderdiği için dağıtım şirketinin burada böyle birşey olduğunu bilmeli ) öte yandan ; ben evrak işleriyle uğraşmak istemiyorum gündüz tüketimi olmasın , enerji fazlasını şebekeye göndermeyeyim diyebilirsiniz. Bu konuda firmaların ürünleri bulunmaktadır.. bu videomuzda çalışma mantığını gerçek bir örnekle görebilirsiniz trvid.com/video/video-pKuMe5RfjaY.html saygılarımla
İbrahim ÇOLAK
İbrahim ÇOLAK Yıl önce
Çok güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık. Ben bu micro inverterli sistemi evde, buzdolabı , bulaşık makinası, aspirator ve mutfak aydınlatması için kullanmak istiyorum. Bu anlattığınız sistemin yanına ilave olarak akü bağlayarak enerjiyi depolamak mutfak için kullanıldığından 24 saat mutfağımda şebekesiz elektrik kullanmak istiyorum. Akü bittiği durumlarda ise aynı jeneratörlerin transfer panosu gibi, güneş enerjisini kesip şebekeden enerji almak istiyorum. Bu bahsettiğim sistemi yapabilir miyim? Değerli bilgileriniz ile yardımcı olursanız memnun olurum. ,
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@İbrahim ÇOLAK bu tarz sistemleri iyi hesaplamak gerekiyor , aküler üzüyor sonra ... Şebeke bağlantılı sistem aylık mahsuplaşma ile çok mantıklı .. gece şebekeyi akü gibi kullandığınızı düşünün ... Aysonu ne aldın ne verdin diye bakılıyor.. ben olsam şuan akülü kurmam .. saygılarımla
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@İbrahim ÇOLAK yıllık üretim değerlendirme videomuzu izleyebilirsiniz Eylül Ekim Kasım Aralık aylarını görebilirsiniz.. ayrıca yıllık olarak nasıl olacağının tam grafik isterseniz bodrum özel videomuzda görebilirsiniz... Saygılarımla
İbrahim ÇOLAK
İbrahim ÇOLAK Yıl önce
Birde güneş panellerinden yaz aylarında %100 verim alırken, kış aylarında yine %100 verim almakta mıyız? yoksa verim kış aylarında düşüyor mu?
İbrahim ÇOLAK
İbrahim ÇOLAK Yıl önce
@Technicall_TR Cevap için teşekkürler. Hesaplarıma göre diverste 1 alırsak 2500W bir tüketim oluyor. Ben kuracağım bu sistemi sanki UPS gibi kullanmak istiyorum. Sisteme elektrik satma gibi bir derdim yok. Kurduğum akü grubu boşaldığında şebekeden enerji alacağım. Diğer zamanlarda ise bu sistemden beslenmek istiyorum.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
sistem bir panel bir inverter ile bile kurulabilir...ihtiyacınızı belirleyip ona göre adet belirlenebilir.
Büyük Altay
Büyük Altay Yıl önce
Tv,mini buzdolabı ve aydınlatma için nasıl ve ne kadarlık bir sistem önerebilirsiniz?değerli bilgileriniz ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim hocam.
Büyük Altay
Büyük Altay Yıl önce
@Technicall_TR geri dönüş için ayrıca teşekkürler sayın hocam.araştıracağım.sağolun varolun.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba bu bilgiler ile birşey söylenemez , bu bilgilerle size al abi bu olur diyen firmalardan uzak durmanızı öneririm.. trvid.com/video/video-mzql-UxiXNw.html videomuzda anlatıyoruz .. eğer şebeke varsa akülü sistem yerine alternatiflerde var .. illa ki akülü diyorsanız kwh olarak gücü söyleyebilmeniz gerekir.. ben 10 bin liranın altında olacağını pek sanmıyorum.. fikir vermesi açısından fiyat yazdım. saygılarımla
Hikmet Uygun
Hikmet Uygun 2 yıl önce
Kerem bey merhaba 10 hp pompayı çalıştırmak için üst kaliteli panel ne kadar yapar kaç panel kullanmalıyım teşekkür ediyorum saygılarımla
sefa görmez
sefa görmez Yıl önce
Hikmet Uygun hikmet bey, 42 adet 270w panel kullanabilirsiniz. Ortalama anahtar teslim fiyatı 7500 $ - 8000 $ civarında olur.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@Seyit Yıldırım sadece gündüz için güneş enerjisi yatırım geri dönüş suresini uzatır.. akü hiç dusunmeyin bence yüksek tüketim yapan ürünler için tavsiye etmem.. saygılarımla
Seyit Yıldırım
Technicall_TR Bize yanlızca gündüzleri işyerini ısıtmak ve soğutmak için lazım akü olmasına gerek varmı
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@Seyit Yıldırım bütün klimalar aynı değil.. şebeke bağlantılı sistem kurarsanız gücü kadar destek verir. Akülü bir sistem yapıp klima çalıştırmak bence doğru değil ...
Seyit Yıldırım
Technicall_TR Hocam sadece bir klima için ne kadar kw gerekir
Mustafa Saka
Mustafa Saka 2 yıl önce
Merhabalar çok fadalı bir video olmuş 2 defa izledim. avrupada balkon tipi paneller çok yaygın. mikro inverterların evde şebekeye bağlantılı uygulamaları ile ilgili de bir video çekebilirseniz sevinirim.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Mustafa bey , yorumunuz için teşekkür ederim.. mikro inverter ile ilgili detaylı video hazırlayacağız . Saygılarımla
Cet Cey
Cet Cey 2 yıl önce
öncelikle teşekkürler. sadece enerji sektöründen biri olarak kw/h kavramını yanlış kullanmamaya dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorum. bu arada bir de soru: mahsuplaşma, üretilen-tüketilen kw üzerinden yapılmıyor değil mi? ürettiğimiz kw kadar tükettiğimizden düşülse farkı ödesek başka sonuç çıkar. anladığım kadarıyla yaklaşık 35 kuruştan satıyor, 71 kuruştan alıyoruz elektriği, doğru mu?
Cet Cey
Cet Cey 2 yıl önce
Technicall_TR kw-kwh hakkında; sistemin saatteki üretim-tüketim kapasitesi kwh diye biliyorum, yani 6 kwh gücündeki bir sistem (ideal koşullarda) saatte 6 kw üretir (veya tüketir), bu sistem örneğin 10 saatte 60 kw üretir diye biliyorum. bu mesajı mesajı yazdıktan sonra bu bilgimin doğruluğunu araştıracağım. öncesinde, eylül kazancıyla ilgili videonuzda bir sorum olacak.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba yorumunuz için bende teşekkür ederim .. kavramları özellikle yanlış kullanmamaya çalışıyorum .. kw sistemin kapsitesi üretilen enerji kwh.. mesela üretilen-tüketilen kw demişsiniz sanırım kwh diyecektiniz , ürettiğimiz kw kadar demişsiniz ürettiğiniz kwh kadar diyecektiniz sanırım... Sorunuz ile ilgili biz elektrik üretiyoruz ( örneğin 100 kwh ) gündüz tüketiyoruz 20 kwh ve gece tüketiyoruz 50 kwh .. bu durumda şebeke 30 kwh satıyoruz... tabiki öztüketim olan kısmı 0.71 kuruşluk bir iş yaptığı için yatırımcının geri dönüş süresini kısaltır.. Özet satmak için değil öztüketim için sistem kurmak daha avantajlıdır... bununla ilgili trvid.com/video/video-JlSixpluZZ4.html videomuz 5:25 saniyede bir tablo var size fikir verecektir.. saygılarımla
yiğit can tali
yiğit can tali Yıl önce
öncelikle emeğinize sağlık. Ben denizliden yiğit can tali teknobil lisesisinde 9.sınıf öğrencisiyim seneye bölüm seçicem, okulumda 2 bölüm var bir megatronick bölümü, ikinci ise yenilenebilir enerji bölümü sizce hangi bölümün önü daha açık?
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Yiğit can Merhaba , siz hangisini seviyorsanız onu seçin... herhangi bir iş kolunda işinizi iyi yaparsanız zaten güzel kazançlar elde edersiniz bütün sektörlerde önününüz açık olur . Zorla bir bölüm okumak çok mantıksız.. selamlar
bariş baykal
bariş baykal Yıl önce
Verdiğimiz para kendini 50 senede ancak amorti eder :))
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
bu videodan bu sonucu çıkardıysanız ,, bence başındaki 1 i unutmuşsunuz ... 150 yılda amorti ediyor. Hatta amorti ettiğini görenlere büyük ödüller varmış :)
muammer nuray
muammer nuray Yıl önce
kerem bey 3kW lık bir sistemin günlük aylık yıllık üretimini nasıl hesaplıyorsunuz cevabınız ve videolarınız için şimdiden teşekkürler.
muammer nuray
muammer nuray Yıl önce
@Technicall_TR çok teşekkür ederim
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
1 kwp dünya baskentlerinde ne kadar üretir videomuzda anlatıyoruz .. saygılarımla
MEHMET UÇAR
MEHMET UÇAR Aylar önce
Çok verimli bi eğitim oldu Kerem Bey teşekkürler.
Technicall_TR
Technicall_TR Aylar önce
yararlı olmasına sevindim Mehmet Bey
Koray ŞAHİN
Koray ŞAHİN 2 yıl önce
Merhaba. Anlatımız gayet açıklayıcı olmuş teşekkürler. Elektrik dağıtıcısı ile mahsuplaşırken (satış için) fiyatın 13 cent / dolar olduğunu düşünüyordum. Yanlış mı biliyorum?
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Koray Şahin , mahsuplasma "aldığınız fiyat ne ise satış fiyatinizda o " şeklinde artık.. ve dağıtıcı firma KDV btv TRT gibi ücretleri ekleyince şuan kW fiyatı 71 kuruş ,, ama siz satarken yarı fiyatına gibi düşünebilirsiniz. EPDK elektrik tarifelerine ulaşabilirsiniz net rakam için ,, saygılarımla
Yunus Emre KARASU
Faydalı bilgilendirmeleriniz için teşekkürler Kerem bey.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Yunus bey , yararlı olmasına sevindim. saygılarımla
MUTAF 05
MUTAF 05 2 yıl önce
Valla hocam ticari olarak 30 bin dolar harcadıktan sonra aylık 250 civarında kazandıktan sonra pek haz duyacağımı sanmıyorum lafımı yanlış anlama lütfen saygılar
Feride Arslan
Feride Arslan Yıl önce
Merhaba bizde daimi yaşayacağımız ev için düşünüyoruz. 4 kişiyiz lakin faturalar çok yüksek geliyor. Fazla elektrik kullanmıyoruz üstelik. Diyelim çok kullanıyoruz. Bize öneriniz nedir. Kaç panel kaç akü ve kaç kW olmalı.?
Erhan Atasever
Erhan Atasever Yıl önce
Murat bey merhaba nasılsınız. Benim evimde 2 buzdolabı 1 derin dondurucu 1 çamaşır makinesi 1 kurutma makinesi 1 fırın 55 inç Led tv Bilimum elektrikli ev aletleri ve amatör matkap vs 2 bahçe kuyusu motoru Ev içi ve dışı Led aydınlatma Bunlar aynı anda sadece beyaz eşyalar çalışıyor diyebiliriz buzdolabı derin dondurucu benim 1 kw bir güneş enerjisi kurulumu kurdurmam yeterli olur mu.şimdiden tşk ederim.
Serdar Esen
Serdar Esen Yıl önce
Sarımsak ek kilosu olmuş 100 lira :) birnevi güneş enerjisi biri panel biri klorofil kullanıyor ::))
birol
birol Yıl önce
sen 30 bin$ koyarsan yıllık 30bin₺ alırsın. Hesabı 250$ malzeme ile 250₺ kazanıyor.
ferdi güler
ferdi güler Yıl önce
@MUTAF 05 abi bahçeşeyi değerlendirelim boş durucağına yardımcı olurum girişicilik büyük
ömer eryiğit
ömer eryiğit Yıl önce
Merhabalar Kerem Bey, geçiçi kabul işlemleri ve projelendirme toplam 250 ₺ birebir ağzınızdan söylerken bu işin takibi için 500$ fiyat vermek. Emek ve birikim haktır. Lakin size danışıcak insanlar için fiyatlandırmanız çok yüksek geldi.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Ömer bey , is takibi için mi 500 dolar dedik acaba ? Mühendislik hizmetleri sadece takip mi ? Proje çizimi sizce ne kadar ? Ayrıca biz kurulum yapmıyoruz , teknik danışmanlık hizmetleri veriyoruz ve o beşyüz dolar değil ... Selamlar
Armağan TUFAN
Armağan TUFAN 2 yıl önce
Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. 2 panel ve mini inverter kullanarak kuracağımız bir sistemi sisteme nasıl dahil ediyoruz ? Dağıtıcı firmaya satış yapmayacağımızı farzediyorum. Ev ilk önce üretileni kullansın yetmediği yerde şebekeden alsın bu mümkün müdür ?
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Armağan Tufan , mikro inverterin üzerinde panel için ve şebeke için bağlantı noktaları var evinizin içerisinde herhangi bir noktaya bağlayabilirsiniz. zaten çalışma mantığı sizin sorduğunuz gibidir. herhangi birşey yapmanıza gerek olmadan öyle çalışır ,saygılarımla
Ahmet Öztürk
Ahmet Öztürk 2 yıl önce
Merhaba Kerem Bey, Micro Inverter konusu çok mantıklı geldi. Ancak ne kadar aradım ise TR'de satan bulamadım. AliExpress'de oldukca fazla ve çeşitlisi var. Anacak bir yorumunuz dikkatimi çekti. Eğer ürettiğimi tüketmiyorsam sayacın yukarı yönlü tüketim gibi sayacağı konusu ilginç geldi. Bunu önlemenin bir yolu yok mu? Yoksa üretim tüketim dengesini kurmak oldukca zor. Şimdiden cevabınız için teşekkürler...
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Ahmet Bey , mikro inverter ülkemizde satılmakta.. fiyat olarak baktığınız çin sitelerinden biraz daha yüksek olacaktır takdir ederseniz. destek@technicall.com.tr adresine iletişim bilgilerinizi yazarsanız sizi aratayım ... enerji fazlasının şebekeye gidişini engelleyici inverter ve aparatlar var bu konuda videomuzu izleyebilirsiniz trvid.com/video/video-pKuMe5RfjaY.html ... ama mikro inverterde yapıldığını duymadım .. saygılarımla
senkoylu icl
senkoylu icl 9 aylar önce
Kerem Bey merhaba, Açıklamalarınız çok yararlı oldu. Ancak mikro inverterden gelen elektriği kullanırken şebekeden gelen elektriği kesiyor muyuz? Daha doğrusu mikro inverteri şebeke olmayan yerde de kullanabiliyor muyuz? Saygılar.
Technicall_TR
Technicall_TR 9 aylar önce
Merhaba , şebekeyi kesmiyorsunuz.videoda şebeke kesik olduğunda cihazın çalışmadığını gösteriyorum ölçü aletiyle.. Şebeke olacak ki bu cihaz çalışsın.
TC.Vatansever38
TC.Vatansever38 2 yıl önce
Gecen hafta 4 kw icin 40 binlira istediler..20 yil elektrig param.henuz bu ise girilmez..
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@Ethem Durukan satmaya yönelik sistem mantıksız yatırım 7 senede geri dönecekse , satmaya yönelik sistemle 14 yılda döner ...
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@Ethem Durukan devir artık tasarruf yaparak kazanma devri ( ürettiğini evinde kullanmak) , satmaya yönelik sistem sadece yatırım geri dönüş süresini uzatır..
Ethem Durukan
Ethem Durukan Yıl önce
Yalnızca satmaya yönelik 100 bin TL lik bi sistem kazandırır mı??
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@Deniz mavisi bu iş satıp para kazandıran bir iş değil maalesef.. oztuketimde kullanırsanız 2750-3000 TL civarı satarsaniz belki yarısı...
Deniz mavisi
Deniz mavisi Yıl önce
@Technicall_TR 200 bin TL baglarsam bu işe ayda kaç TL kazanırım tahminen
Şakir Koç
Şakir Koç Yıl önce
Merhaba Kerem hocam. Batarya yerine 5000 farad süper kapasitörler ile kendimiz akü yapamaz mıyız. 30 000 şarj döngüsü varmış. Bununla ilgili bir çalışmanız var mı?
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Şakir Bey, herhangi bir çalışmam yok bu konuda , bu kapasitörlerin şarj deşarj karakteristiklerine de bakmak gerekir. Döngü tek başına yeterli olmaz kanaatindeyim
Çağdaş Yıldırım
Emeğinize sağlık. Allah razı olsun.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
sağolun Çağdaş Bey,
Okan Karakaş
Okan Karakaş Yıl önce
Çok güzel ve faydalı bir anlatım olmuş emeğinize sağlık.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
bende yorumunuz için teşekkür ederim Okan bey , saygılarımla
Harun Çolak
Harun Çolak 2 yıl önce
Kerem Bey, emeğinize sağlık. mükemmel bilgilendim.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Harun Bey , yararlı olmasına sevindim.. saygılarımla
Sait BAL
Sait BAL Yıl önce
Baştan sona ÇOK net sunum hazırlamışsınız emeğinize sağlık teşekkür ediyorum
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba , teşekkür ederim , güncel halini de yakında paylaşıyor olacağım.. saygılarımla
Özkan Gündüz
Özkan Gündüz 2 yıl önce
Hücre üretimi ülkemizde yapan bildiğiniz firma var mı? Maliyetler daha da düşmeli ki temiz enerji yaygınlaşsın. Ya da elektriğe daha çok zam yapılmalı ki maliyet kurtarsın :)
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Özkan Bey , sanırım şuan her ikisi de oluyor ...
Kudret SARIKAYA
Kudret SARIKAYA Yıl önce
Üzerinde çalıştığımız bir sistem var. Sonuca az kaldı! biraz daha sabredin. Bu fiyatın yarı maliyetine iki katı üretim yapacak sistemi burdanda ilan edeceğiz. Cümleten saygılar.
enes çiloğlu
enes çiloğlu Yıl önce
Kudret Sarikaya telefon numarası aşabilir miyiz
Kudret SARIKAYA
Kudret SARIKAYA Yıl önce
Feyzulfurkan Hayırlı olsun!. Bizim sistem solar değil! Paneller ve Güneş ile üretim yapmıyor. Alan olarak daha çok dikey alan gerekiyor, yatay değil!.
Feyzulfurkan
Feyzulfurkan Yıl önce
@Kudret SARIKAYA benim evim dublex çatı katı. Terasın üzerinide sandaviç panelle kapladım. 180mt. Kadar zemin hazır.
Kudret SARIKAYA
Kudret SARIKAYA Yıl önce
Technicall_TR Henüz başvuru yapılmadı! Vakti geldiğinde tabiki paylaşım yaparız. Ayrıca desteklerinizi bekleriz. Sizlerede kolay gelsin!.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
patent numarasını da yazmanızı rica ederim.. kolaylıklar dilerim
Umut akademi
Umut akademi Yıl önce
Merhaba 115.000 adet modül toplam güç 38 MWp DC ( 6 ayda kaç kişi ile yapılır) projede calisicam ama işçilik maliyetini hesaplamami istediler 😕 Hollanda'da selamlarımla
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
merhaba , bu tarz bir hesaplamayı EPC olarak adlandırılan firmalarla görüşmek gerekir..bilgim yok yanlış bilgi vermek istemem . saygılarımla
fyec
fyec 2 yıl önce
Öncelikle çok bilgilendirici olmuş.. Teşekkür ederim. Balkondan bir sistem yaptığımızda akımı beslediğimizi belediye anlayabilir mi? Çekemeyen meraklı komşular kesin şikayet ederler. :))
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
:) merhaba.. komşular konusunda bir yorum yapmayayım ama tuketiminiz azalıyor diye kimse size " bu ay ısıtıcıları aç faturan az gelmiş " demeyecektir ,,
Karma Tasarım
Karma Tasarım 2 yıl önce
Öncelikle size çok teşekkür ederim yapmış olduğunuz bu detaylı video çalışmaları için ben de evimin çatısına kurmak istediğim bir sistem var ama sormam gereken detaylı sorular var sizden teknik destek alabilme imkanım olabilirim herhangi bir iletişim mail v.b. Bulamadığım için sizden cevap bekliyorum.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
www.keremcilli.com ve www.technicall.com.tr adreslerimizden detaylara ulaşabilirsiniz .. destek@technicall.com.tr mail adresimizdir.. saygılarımla
KADİR UÇAR
KADİR UÇAR 2 yıl önce
0850 888 8 222 bu numaradan ulaşabilirsiniz...
Şükrü Erdem
Şükrü Erdem Yıl önce
Merhaba Kerem bey, sizin videonuzu izledikten sonra evdeki 1 yıllık elektrik faturalarımı topladım ve 6663 kw/yıllık tüketimin olduğunu gördüm. Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesinde yaşıyorum. 3kw bir sistem işimi görmez diye düşünüyorum. 4 veya 5 kw on grid bir sistem gerekiyor. Sizin çözüm ortalarınız varsa kendileri ile görüşüp fikir almak istiyorum. Sizin görüşleriniz ne olur. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi günler.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Şükrü Bey, bizim çözüm ortaklarımız elbette var lakin farklı nedenlerden dolayı artık ücreti mukabilinde yönlendirmeler yapmaktayız. Ücretsiz firmalarda vardır elbette..
Aysel Yalçın
Aysel Yalçın Yıl önce
En kısa zamanda halletmeye çalışacağım ilgilendiğiniz için sağolun çok yardımcı oldunuz
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
rica ederim Aysel Hanım, saygılarımla
KUTALP DOGAN
KUTALP DOGAN 7 aylar önce
Aynı şartlar rüzgar enerjisi için geçerli mi? Şebekeye satış, bina çatısına koymak için proje izinler vs.
Technicall_TR
Technicall_TR 7 aylar önce
Merhaba Kutalp Bey, şebeke bağlantılı sistemler yapıyorsanız evrak süreçleri mutlaka olacaktır. En başta evinizin resmi kayıtlı (iskanlı) olması ile başlayan bir süreç. mühendislik firması sizin adınıza yapabiliyor. Evrak süreçleriyle ilgili kendi çatımızda yaşadıklarımızı trvid.com/video/video-xvgHNWQ-YHM.html videomuzda anlattık .. saygılarımla
Ahmet Çınar - Özgürlüğe Uyanış Awaken to Truth
Kerem bey, kısaca yanıt yazabilirseniz çok seviniriz... Şehirdeki ortalama son faturalarımız 110tl civarı. Kullandığımız en güçlü alet herhalde 2400W'lık elektrik süpürgesi. Ev tipi marangozluk aletlerim var ama en güçlüsü 1400 w /6.6 A .. ki günde toplamda yarım saatten fazla çalıştırmıyorum. Sabit çalışan da bir tek buzdolabı var... Bir bağ evi inşaa edip yerleşmek istiyoruz eşimle. Bağ evinde sistem elektriği olmayacak. Sadece güneş paneli. Yer İzmir'in kuzeyi ve yıllık ortalama 1500 kwh güneş aldığı bilgisini veriyorlar. Sizce kaç kwAC'lik bir sistem /inverter/ 280 w'lik kaç panel adedi gerekir bize? Kalitesi iyi bir sistem için yaklaşık olarak da maliyet yazabilirseniz, ayrıca sevindirici olur... Kanalınız ve videolarınız için çok teşekkür ederiz.. sevgilerle
Ahmet Çınar - Özgürlüğe Uyanış Awaken to Truth
@Technicall_TR Akülerin ömrü açısından mı diyorsunuz? Yani mesela bir elektrik süpürgesi, 2000w ve üstü ve bir kullanım bazen yarım saati buluyor... Akülü bir sistemde bu kullanılmamalı mı? Sadece buzdolabı ve bir kaç ufak şey, ampul vs mi kullanmayı öneriyorsunuz? ... Teşekkür ederim... Sadece görüşmek için ücret ödemek istemem. Ama beraber çalıştığınız ve önerebileceğiniz bir firma varsa, tabii ki yazarsanız sevinirim...
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Evet düşer , ama genel olarak akülü sistem ile küçük yükler kullanın diye öneririm.. profesyonel destek isterseniz sizi ücreti karşılığında profesyonel firmalarla bulusturabiliriz
Ahmet Çınar - Özgürlüğe Uyanış Awaken to Truth
@Technicall_TR Ben ucuzlatmak derken, taşınacağımız yerdeki elektrik kullanımımız daha az olabilir anlamında demiştim. Mesela şehirde su ısıtıcı olarak tesisata bağlı termosifon kullanıyoruz ve şu an kısık da olsa devamlı çalışıyor ve 2000w'lık bir alet... ve neredeyse her gün en az bir kere en az bir saatliğine elektrikli fırın çalışıyor ki, bahçemize doğal fırın yapmayı istiyoruz, ya da kuzine soba alabiliriz... Veya artı olarak mutfakta tezgah üstü su ısıtıcı kullanmayı bırakabiliriz ki, bunlar çok elektrik çeken aletler. ve bu şekilde tahmini ortalama elektrik faturamız 70tl civarına çekilmiş olsa, ona göre alacağımız güneş enerjisinin maaliyeti de düşmüş olmaz mı?
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Farklı sistemlerden bahsediyoruz.o sistemde akü yok mesela,, Sizin kuracağınız sistem ucuz olamaz , ucuzlatmaya çalıştıkça problem olasılığını arttırır..
Ahmet Çınar - Özgürlüğe Uyanış Awaken to Truth
@Technicall_TR çok teşekkürler yanıt için... Başka bir videoda simülasyon koymuşsunuz, yeni gördüm, ona da baktım. 19-20 bin gibi bir fiyat çıkarıyordu. Ama siz daha yüksek diyorsanız, doğrudur... Sanırım, tüketimden biraz düşersek, ve güneş enerjisi maliyetini 16-17bin'de tutabilirsek bize uyar... İzmir'de tavsiye edebileceğiniz bir satıcı var mıdır? Ayrıca siz de uygunsanız tabii ki konuşabiliriz
Şenol Özçelik
Şenol Özçelik Yıl önce
Çok teşekkürler hocam ağzınıza sağlık
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Şenol Bey , yararlı olmasına sevindim.. saygılarımla
Fatih UĞUZ
Fatih UĞUZ Yıl önce
Offgrid bir sistemde 14 kW çıkış güçlü bir sistem için inverter seçimi nasıl yapılmalıdır? Aynı zamanda pv panel önüne DC-DC converter ve sitemi besleyecek olan akü önüne bidirectional converter ve olmak üzere 2 tane de converter grubu seçimi konusunda yardım ederseniz sevinirim. Teşekkürler...
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Fatih Bey , profesyonel destek sağlayabiliriz.. destek@technicall.com.tr adresimiz ile iletişime geçebilirsiniz.. saygılarımla
BAY BORA
BAY BORA 2 yıl önce
3kw lik sistem, ancak 150-200TL bandında aylık ödeyen bir evin başabaş elektriğini karşılar, yani ihtiyaç fazlasını satıp üzerine de para alırım diye bir durum söz konusu olmaz, çünkü yıllık ihtiyacınız 2600kw ve yıllık üretiminiz 4500kw olsa bile aradaki 1900kw fazlanız, gece ve kapalı havalarda elektrik üretmediğiniz zamanlarda satın alacagınız 70 kurusluk açığı kapatmak için gidecek, unutmayın ki 35kurusa elektrik satıp, 70kurusa alacaksınız. Kuracağımız güneş paneli sisteminin getirisiyle başabaş noktası en az 10-12 sene deyince videoyu yapan arkadaş kızıp tepki veriyor ama hesap ortada. Tekrar söylüyorum güneş enerjisi devler tesviği veya hibe edilmediği sürece hiç bir avantajı yok. İster kızın ister kızmayın durum böyle.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Neden kizayim .. bence bir solar firmasından teklif alın , size sunulan rakamlara bakın , birde aylık mahsuplaşma konusunu tam anlamadiginizi görüyorum araştırmanızı öneririm..
Alattin Sahin
Alattin Sahin Yıl önce
Anlatımını çok ilk kez izliyorum bilgilendirmeniz gayet güzel sizden ricam Bir de solar enerji ile ilgili yani tarla sulama ile ilgili bilgilendirme yaparsanız sevinirim teşekkür
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
yapacağımız videolar arasındadır.. saygılarımla
Abdullah Karaca
Abdullah Karaca Yıl önce
Hocam 30 bin lira yatırım yapıp 3 Bin lira yıllık elektrik faturasından kazanç şu an için çokda verimli ve rantabl değil. Yatırım maliyetleri düştüğünde yada verimliliği arttırıldığında mantıklı hale gelebilir.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
bir panel ve bir inverter ile başlanabilir belki, mikro inverter çözümünden bahsediyoruz videoda ,, saygılarımla
Mehmet Dokumacı
Mehmet Dokumacı Yıl önce
Merhabalar Hocam ben 25 kW paneller kurmak istiyorum bunun maliyeti ve bana yıllık kazancı ne kadar olur açıklayabilir misiniz Urfa’da kuracam saygılar 🙏
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Mehmet bey 3 kW örneğinden yola çıkarak ortalama fiyat bulabilirsiniz.. bu akşam bu konuda farklı bir video da yükleyeceğim , bilgisayardan bir iki tık ile bu bilgilere ulaşabileceksiniz .. saygılarımla
Kocabey Savas
Kocabey Savas Yıl önce
Hocam 12 voltluk günes sistemi ile 24 voltluk sistem arasında ne fark var ?
Kocabey Savas
Kocabey Savas Yıl önce
Technicall_TR daha iyi anlamak icin şunu sorabilirmiyim. Diyelim iki bahce var birinde 12 v bir güneş sistemi var diğerinde 24 v luk. İkisinde de 200 watt solar panel ve 100 ah aku var. Sadece daha hızlı dolum mu yapar ? Yoksa baska faktörü varmı
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Kocabey , genelde güç büyükçe voltajlarda büyür , fazla akım taşımamak için .. o yüzden genelde 5 kW 48 volt şeklinde görürsünüz mesela..
bulent cevrim
bulent cevrim 2 yıl önce
Cok tesekkurler. Birde ruzgar tirubunleri icin video yaparsaniz cok iyi olur.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Bülent bey rüzgar konusunda video çekecek kadar bilgim yok maalesef.. ilerde umarım ... Saygılarımla
Semih Ay
Semih Ay 2 yıl önce
çok açıklayıcı bir video olmuş teşekkür ederiz
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
yararlı olmasına sevindik..
mustafa Kulat
mustafa Kulat 2 yıl önce
Mehabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim, sizden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum Ben kendi evimiz için bir off grid sistem tasarlamak istiyorum ama jel akülerimiz bittiğinde şebekeden enerji çekecek şekilde bir cihaz tasarlayarak , satış yapmadan sadece kendi elektriğimi üretmek istiyorum evimizde.(aküleri sadece panelden enerjiyle şarj edeceğim ve şebekeye hiç bir şekilde enerji vermeyeceğim) Bunun için bir yasal düzenleme var mı acaba yönetmelikte ben bulamadım yardımcı olabilirseniz sevinirim.
mustafa Kulat
mustafa Kulat 2 yıl önce
@Technicall_TR teşekkürler
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Mustafa bey , off-grid ile ilgili detaylı bir düzenleme olduğunu bende duymadim . Yalnız akülü sistemi düzgün tasarlamadiginizda veya kullanım olarak çok zorlarsaniz kısa sürelerde akü değiştirmek gerekebilir.. bir çok olumsuz telefon alıyoruz akülü sistemler hakkında , çünkü hesap kitap yapmadan akülü sistem kuruluyor. Böyle oldugunda %99 bir sıkıntı çıkacaktır ,,, iyi bir tasarım öneririm öncelikle saygılarımla
Serdar Örs
Serdar Örs 2 yıl önce
Video için tesekkürler. 1. Mikro inverterlar ile ornegin 2Kw'lık bir sistem kurulmak istenirse hepsi birbirine baglanıp sebekeye mi veriliyor. Normal inverter sistemde panelleri artırıp Kw artırmak istesek inverteri degistirmemiz gerekecek sanırım. Peki mikro inverterları artırıp bunu alternatif olarak yapabiliyor muyuz. 2. Siz örnekte 3.6Kw'lık bir sistem kurdunuz Türkiye ortalaması dikkate alınırsa verimliligi 3Kw'a denk gelir diye hesapladınız yanlış anlamadıysam. 3. Aküsüz sebekeye baglı sistemlerde elektrik kesildiginde bizim elektrik de calısmıyor anladıgım kadarıyla ya da sistem sebeke yerine direkt eve geri dönüş mü saglıyor ? Tabii her iki türlü de akü olmadıgı icin örnegin gece elektrik kesilecek ya da verimi düsecek. 4. Panel teknolojisi türkiye için belki problem olabilir, yüksek tknoloji gerektiriyor mu bilmiyorum fakat geri kalanın türkiyede üretiliyor olması gerekirdi aslında. Bunların dolar kuruyla satışı garip geliyor bana
Serdar Örs
Serdar Örs 2 yıl önce
@Technicall_TR tesekkürler
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
merhaba Serdar Bey , ayrı ayrı yorumlarda daha kolay olacak sanırım sorular :) mikro inverterde sistem büyütmek daha kolay olur evet .. mikro inverter ve panel birleştirip çatınıza eklersiniz 1-2 -4 -6 -10 kaç adet isterseniz. Verimlilik hesabı yapmadım her koşula özel hesaplama yapılması gerekir verimli kurulum için .. ezbere gitmek bizim sektörde çok doğru değil... Şebeke bağlantılı sistem elektrik gittiğinde çalışmasını durdurur. tekrar elektrik geldiğinde DC de güç varsa yeniden çalışmaya başlar... Dolar kurundan satılması garip gelebilir ancak bu bir gerçek ... saygılarımla
mahmutemre.ş
mahmutemre.ş 2 yıl önce
Elektirikli araçların bu pil fiyat düşüş hiziyla 10 yil içinde benzinli araç fiyatına inmesi bekleniyor,10 yıl sonra bu çatı sistemler bedava depo doldurmak isteyenlerce patlama yapacak gibi duruyor,şimdilik sadece elektirik hat çekmenin pahalı olduğu bağ-bahçe için ekonomik duruyor
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba bu sistemler elektrikli araç konusu ve kendi öztüketim noktasında avantajlı... fikirlerinizin bazılarına katılmakla birlikte, sadece bağ bahçe için uygun olduğuna katılmıyorum .. saygılarımla
Salih Karadere
Salih Karadere Yıl önce
Merhaba 7kw veya 8 kw lık bir enerji kurulumu için ne kadarlık bir maliyet ve nekadarlik bir panel kurulumu olacak bilgi verebilirmisiniz
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Salih Bey , videonun içerisinde söyledim her kw için 1300-1500 dolar gibi düşünebilirsiniz daha aşağıda veya yukarıda da olabilir. anahtar teslim siz hiç bir şeye karışmazsınız ve profesyonel bir sistem sahibi olursunuz.. böyle bir projeniz varsa profesyonel olarak yardımcı olabilir, firmalarla buluşmanızı sağlayabiliriz.. destek@technicall.com.tr adresimize yazabilirsiniz
mehmet ibrim
mehmet ibrim 2 yıl önce
Bir elekrtrik teknisyeni olarak mikro invertörü yeni duydum güzel bilgiler için teşekkürler.
Yusuf Avşar
Yusuf Avşar 2 yıl önce
Hiçte elektrik teknisyenine benzemiyon,özellikle profilin:)
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Mehmet Bey , yararlı olmasına sevindim.. saygılarımla
Sezer Gundogdu
Sezer Gundogdu Yıl önce
Bu konu da izlediğim en açıklayıcı video teşekkürler . İşleriniz de başarılar.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Sezer bey yararlı olmasına sevindim saygılarımla
Sait BAL
Sait BAL Yıl önce
Videolarınızın tamamını izleyemedim olmadığını tahmin ederek talepte bulunuyorum dikey rüzgar türbini ve rüzgar gülü modelleri ile ilgili bir sunum hazırlayabilirmisiniz ve bu modeller ile güneş enerji panelleri arasında tercih ( randıman,maliyet,bakim açısında )(ev tipi) yapmak istersek yorumlariniz ve yönlendirmeniz çok kıymetli olacaktır saygılarımla Kerem Bey
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Sait bey , öneriniz için teşekkür ederim .. rüzgar konusu uzmanligimizın dışındadır ama rüzgar tribünü alıp bir kurulum düşünüyorum.. ama güneşe daha yakın olduğumu her fırsatta belirtiyorum.. saygılarımla
mustafa alp
mustafa alp 2 yıl önce
Çok teşekkürler. Özellikle microinverter çok ilgimi çekti. Bağ evi için kullanacağım. Elektrik depolama nasıl olacak? Saygılar.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
@mustafa alp bahsettiğiniz bilgilerle hesap yapılamaz .. daha fazla detay gereklidir ve bu haliyle size " şu kadar Ah akü olur , fiyat budur" diyen firmalardan ürün almayınız.. akülü sistemler karmaşıktır ve hesap gerekir . Her buzdolabı her ampül , her pompa aynı güçte değil .. kaçar saat çalışacak bu ürünler. vb.. soruların cevapları gerekir.. Videomuzu izlemenizi rica ederim .. ne demek istediğimi anlayacaksınız trvid.com/video/video-mzql-UxiXNw.html
mustafa alp
mustafa alp 2 yıl önce
@Technicall_TR Çok hızlı ve doyurucu yanıt için sonsuz teşekkürler. Şebeke yok. Akülü sistem USD tahmin yazabilir misiniz? Laptop+2ampül+ofisbuzdolabı+dereden 100mt su %15 eğim ile su çekecek bir pompa çalıştıracak sistem lazım. Saygılar.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Mustafa Bey, mikro inverter şebeke bağlantısının olabileceği yerler için daha çok .. bağ evinizin orada şehir şebekesi var mı ? yoksa mecburi akülü bir sistem yapmanız gerekecek .. Akülü sistem yapmak hesap kitap çok kolay değil. kötü kullanırsanız kısa sürede problem yaşatabilir. Doğru düzgün firmalar kesinlikle gerekli ... saygılarımla
Ömer AYDIN
Ömer AYDIN 2 yıl önce
Video ve bilgiler için teşekkürler. Ben Mikro İnverter yaptırmak istesem bunu kime yaptıracağım? Bununla ilgilenen şirketler var mı? Kimler?
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Ömer Bey , mikro inverteri herhangi bir elektrikçi de kurabilir. Hatta hobi amaçlı güneş ile uğraşan kişilerde... istemediğiniz kadar çok solar firması var ... saygılarımla
Adrian Smith
Adrian Smith Yıl önce
Ben bu işi merak ettiğim icin izledim videonuzu.3 kw lık bir üretim yapabilmek için sıfırdan baslamak icin arsa hariç 5000 dolara yapabiliyor muyuz yani ? Ve bu yatırımın kendini amorti etmesi 4 5 yıl mı sürüyor ? Kaç dönümlük bir araziye kac panel konulabilir bu pralara ? Lütfen hepsini cevaplarsanız cok memnun olurum
Adrian Smith
Adrian Smith Yıl önce
@Technicall_TR abi sabırla cevapladıgınız teşekkür ederim.ıspartaya gelirseniz beklerim iyi aksamlar
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
trvid.com/video/video-1mkaqSgyU-s.html
Adrian Smith
Adrian Smith Yıl önce
@Technicall_TR araziye kurup satmaktı benim niyetim ama neden gecti abi ? Bi sürü video var da araziye kurup para kazandık diyen insanlardan heves etmiştim ben
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Yorum kısmında firma ismi yazmak doğru değil .. profesyonel firmalarla ücreti mukabilinde sizleri bulusturabiliriz.. ama önce konuyu netleştirmek gerekiyor , araziye kurayım satayım para kazanayım dusuncesindeyseniz o dönem geçti.. iş yerim yok diyorsanız evinize kurulum yapılabilir fatura tasarrufu amaçlı.. yatırım geri dönüş süresi 7-8 yıllar civarında olacaktir..
Adrian Smith
Adrian Smith Yıl önce
@Technicall_TR peki bunu yapabilecek firmalardan önereceğiniz var mı ben ıspartada yasıyorum
Ali Turan
Ali Turan 2 yıl önce
Çokteşekkürler açıklayıcı anlayışlı gelişimci ve yarlı olmuş saolun
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Ali bey yorumunuz için teşekkür ederim saygılarımla
Umutcan VURGUN
Umutcan VURGUN 2 yıl önce
Kerem bey, güzel bir anlatım olmuş, tebrikler. Bende kendi kanalımda 3D Animasyon hazırlayarak güneş panellerinin nasıl elektrik ürettiğnii anlatan bir video yayınladım, dilerseniz inceleyin.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Umutcan Bey merhaba , güzel olmuş elinize sağlık ...
Başar
Başar 2 yıl önce
Bilgilerin bizler için çok kıymetli Allahrazı olsun bir sorum daha olacaktı Hocam gölgede sadece en az 1amper alabileceğim monokristal panel en az kaç watlık olmalıdır net en az 1amper almalıyım birinci kat bahçede kullanıcam 22amperlik jel aküyü hem doldurcak hemde 12watlık yada 15watlık led ampulu 24saat yakacak şekilde kullanıcam .135+40watlik mono kristal panelim var ama 0.60amper geliyor gölgede mptt regülatör kullanırsam amper daha çoğalırmı videolarınızı seyrettim mptt alırsam çok farkedermi. Amper yükselirmi.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
@Başar yorumunuz için teşekkür ederim saygılarımla
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
mppt şarj kontrol cihazı daha fazla üretim yapabilir. çalışma mantığı gereği her zaman en fazla güç ile şarj etmeye çalışan cihazlardır. Gölge den dolayı maksimum güç noktasını bulamamak gibi sorunlarda oluşabilir. Gölgeden kaçmak en kesin çözümdür.
Ömer Yerliyurt
Ömer Yerliyurt Yıl önce
Hocam iletişim bilgilerinizi vermeniz mümkün mü
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
merhaba destek@technicall.com.tr ve 0850 888 8 222 telefon numaramızdır. öncelikle mail ile geri dönüş rica ederim.. saygılarımla
Selim Kaygısız
Selim Kaygısız Yıl önce
Öncelikle emeğiniz için teşekkür ederim 2019 yılı ortalamama baktığım zaman 5.455,223 (kWh) çıkıyor bu bahsettiğiniz sistem yeterli olurmu ? yoksa 3 değilde 4 kw'mi çıkarmak gerekir ?
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba , 1 kw kapasite bile kursanız üreteceği enerji kadar destek olur. o yüzden endişe etmeyin bir tık büyüğünü kurmak eğer şartlar uygunsa tercih edebilirsiniz.
Muzaffer Sonmez
Muzaffer Sonmez 10 gün önce
İnverter olası ihtiyaç artması göz önüne alınarak daha büyük seçilemez mi?
akyol akyol
akyol akyol 2 yıl önce
Bu degerli bilgiler için teşekkürler. Kerem bey mikro inverteri içerigini biraz daha aça bilirmisiniz şebekeye paralelmi baglanıyor. Önceki bir videonuzda şebeke geri akım gececeginden dolayı sayaç bu sistemi tüketim olarak algılayacagından buna karşı nasıl bir önlem almalıyız.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
@akyol akyol herhangi marka yönlendirmesi yapmak istemem , mikro inverter konusunda çok fazla seçenek olmadığını söyleyebilirim Türkiye içerisinde... saygılarımla
akyol akyol
akyol akyol 2 yıl önce
Marka ve model bilside verirseniz minnettar olurum kerem bey
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
@akyol akyol öztuketim modelinin eksikliğinden değil bence.. yatırım maliyetine katlanabilirseniz ,dışarı enerji fazlası vermeyen inverterler de var . Bu örnek yükleri fazla olan ev ve işyeri için uygun fiyatlı bir çözümdür.
akyol akyol
akyol akyol 2 yıl önce
@Technicall_TR kerem bey bu durum biraz sıkıntılı malesef ben kendi evimden örnek verecek olsam bir adet buzdolabı ve bir adet derin dondurucu ve modemden başka çalışan cihaz yok. Klima da va işin içinde. Öz tüketimli sistemin biraz eksikleri var gibi.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Mustafa bey , cihaz üzerinde artı ve eksi kutup noktalarına panel , diğer noktasina da 220 V kablo bağlanıyor evet şebeke bağlantılı inverter gibi bağlanıyor.. tüketilen enerji nin , mikro inverter üretiminden fazla olmasına dikkat ediniz. Yoksa şebekeye enerji gider ve faturanizi arttırır. Gündüz tüketiminin 0 olmadığı evler için idealdir. Saygılarımla
aliprando paludo
aliprando paludo 2 yıl önce
Merhaba Kerem bey. Mikro inverter ongrid mi ihtiyaç fazlasını şebekeye veriyor mu. Eğer veriyorsa tek yönlü sayaç olduğundan faturayı artırmaz mı. Yok eğer ongrid değilse akü nerede gece kullanamayacak mıyız. Teşekkürler, kolay gelsin.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
@aliprando paludo buzdolabınızı , televizyonunuzu çalıştırır gibi ...
aliprando paludo
aliprando paludo 2 yıl önce
Mikro inverter çıkışı tek fazlı sanırım. Evde 3 fazlı besleme var. Bu durumda nasıl bağlamalıyız. saygılarımla.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba sanırım video da bu bölümü kaçırdınız.. eğer yükleriniz yoksa ve üretiyorsanız enerji şebekeye gider.. dikkat etmek gerek.. akülü sistemler şuanki şartlarla çok mantıklı olduğunu düşünmüyorum. Özel bir projeniz yok ise .. saygılarımla
Cemil Topal
Cemil Topal Yıl önce
Hocam evin ısıtma sisteminde bu sisteme bağlamak istersek 3 KW az gelmez mi mesela doğalgaz kombi yerine elektrikli kombi kulansak aslında bir evin günlük KW tüketiminin hesabını çıkartmanız lazım Yılık üretim bilgileri hiç de aydınlatıcı olmadı Madem o kadar yüksek para verecez üreteciyimiz KW Biraz yüksek olsun en azından ısınma yakıt parasından kurtulalım Bilgilendirdiyiniz için tşkr ederiz Kolay gelsin işinizde başarılar ...
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Cemil Bey merhaba , 3 kw az gelmez mi dediniz .. evet ısınmayı elektrik ile yaparsanız daha fazla gerekebilir. biz ortalama bir fatura üzerinden anlattık .. ayrıca "kwh" hesabını çıkartmanız lazım demişsiniz . Bütün elektrikli ısıtıcılar aynı gücü mü tüketiyor ? böyle bir hesap her eve göre özel olarak ayrı ayrı yapılmalı. Biz burada genel bir anlatım yapıyoruz.... Her ev 3 kw kursun demiyoruz ... 10 kw a kadar bir sınır var , ihtiyacınız ne ise o kadar kurabilirsiniz. hatta satmayacaksanız daha fazla da kurabilirsiniz. saygılarımla
Kayhan Yüksel
Kayhan Yüksel Yıl önce
cok bilgilendirici bir acıklama tesekkürler. Emeginize saglık.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Kayhan bey , yararlı olmasına sevindim saygılarımla
kemal berker
kemal berker 2 yıl önce
Tebrikler Çok güzel anlatım 👍
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Teşekkürler, yararlı olduysa ne mutlu
Mehmet Alper Kurtcu
Mehmet Alper Kurtcu 2 yıl önce
Merhaba, teşekkürler bilgilendirme için. Şunu sormak istiyorum : Bahsettiğin sistem direkt olarak meskene gelen şebeke ile paralel olarak rahatça bağlanabilir mi ? inverter çıkış frekansında bir oynama olması bu paralel bağlantıda sorun yaratır diye düşünüyorum. Bu durum için girişte nasıl bir koruma uygulaması yapılmalıdır ?
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Mehmet Bey merhaba , bahsettiğiniz gibi bir sorun oluşmamaktadır. Cihaz kendini şebeke şartlarına adapte etmektedir. saygılarımla
Aysel Yalçın
Aysel Yalçın Yıl önce
Kerem bey teşekkür ederim videolarınız için kurulum yapan işinde iyi güvenilir bir ges şirketi öneriniz olurmu acaba bende kurdurmayi düşünüyorum da yardımcı olursanız sevinirim. Buarada kuduracağım yer 100m2 evimizin çatısına 25m2 guney bölgesi bulunduğumuz yer Muğla'da kışın eksilere düşen 1300 rakımlı yayla evi cevap verirseniz memnun olurum.Evin ısıtma ve sıcak su ihtiyacı diğer elektirikli eşyalar dahili karşılayacak sistem hakkında da bilgi lütfen kaç panel,kurulum maliyeti ortalama bir hesap cikartabilirmisiniz hayatta başarılar dileğiyle
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@Aysel Yalçın bu konuda size fikir vermesi adına fiyatlar verebilirim bütün ısıtma soğutma işin içine girdiğinde toplam gücü bilmiyorum ama en üst sınır 10 kw kapasite için konuşursak 13-15 bin dolar gibi bir rakam çıkabilir. bu şartlara ve güce göre değişir. ama ilk yatırım maliyeti ucuz değildir. saygılarımla
Aysel Yalçın
Aysel Yalçın Yıl önce
Hemen geri döndüğünüz için çok teşekkür ediyorum
Aysel Yalçın
Aysel Yalçın Yıl önce
@Technicall_TR Evet şehir şebekesi var
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Aysel hanım , bu yayla evinde şehir şebekesi var mı yada olacak mı ?
MUTAF 05
MUTAF 05 2 yıl önce
Hocam emek harcadınız elinize sağlık
Huseyin Gungor
Huseyin Gungor 3 aylar önce
Hocam kolay gelsin ben bu girmek istiyorum telefon unuz verebilirmisin bize önerirmisiniz
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Teşekkür ederim .. selamlar
Gokhan Serbetcioglu
Gokhan Serbetcioglu 2 yıl önce
Selamlar. Video için teşekkürler. Kışa bir sorum var. Hep güneş enerjisi konuşuyoruz. Bu sisteme destek olabilmesi acısından rüzgar gülü eklemek de mümkün müdür? Aynı anda ikisi birden çalışabilir mi yani?
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Gökhan Bey , uzmanligimiz güneş enerjisi üzerine , o yüzden rüzgar konusuna deginemiyoruz maalesef.. ama rüzgar + güneş sistemleri birlikte tabiki çalışabilir .. saygılarımla
Burhan Altıncan
Burhan Altıncan 2 yıl önce
Çok teşekkürler. Bilgilendirme cok temiz ve akiciydi
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
merhaba Burhan Bey , yararlı olmasına sevindim.. saygılarımla
Mehmet BUT
Mehmet BUT 2 yıl önce
Kurulum maliyeti yüksek diyenler için kabaca hesap yaptığınız zaman her türlü iyi yatırım olarak değerlendirilebilir. Ev alıp kiraya vermekten iyidir :D
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Ev alıp kiraya vermek bir yatırım olarak bakmamak gerekir :) bir yaşam tarzı bir amaç , kaç yılda amorti ediyor diye soruluyor mu acaba ? yorumunuz için teşekkür ederim
ESAT KURT
ESAT KURT Yıl önce
Hocam merhaba türkiyenin ortalama güneşlenme saati ortalama 7 saat cıkıyor verilere göre ama sizin videolarınızı izlediimde bu yıllık 4 saat cıkıyor bilgilendirirseniz sevinirim sizin videonuz dan örnek verecek olursam 3 kw lık sistem yılda 4500 kwh üretiyor bunu güne böldüğümüzde 12,5 kwh bunuda 3 kw a böldüğümüzde 4,1 saat ediyor çok düşük geldi bir yanlışlıkmı var cevabınız için şimdiden teşekkür ederim
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Esat bey merhaba ,yıllık ortalama 7 saat çok iddialı .. farklı bölgelerde farklı rakamlar olabilir ortalama bir değer üzerinden anlattık.. kanalımızda zaman gecirirseniz bununla ilgili haritalar üretim değerleri görebilirsiniz..
Spartacus
Spartacus 2 yıl önce
harika bir anlatım, çok iyi bir video.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
@Necat Şahin biz kurulum yapmıyoruz, ücreti karşılığında profesyonel firmalar ile sizleri buluşturabiliyoruz , gelen tekliflerin içeriklerini anlamanıza yardımcı oluyor , teknik danışmanlık yapıyoruz . destek@technicall.com.tr adresimize mail atabilirsiniz.. saygılarımla
Necat Şahin
Necat Şahin Yıl önce
@Technicall_TR bu işi yapıyosanız numara verirmisiniz
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Yorumunuz için teşekkür ederim saygılarımla
Levent Ay
Levent Ay Yıl önce
Teşekkür ederiz paylaştığınız bilgiler için.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Levent Bey yararlı olmasına sevindim.. bende yorumunuz için teşekkür ederim.. saygılarımla
shota rahatze
shota rahatze 2 yıl önce
Kerem bey kardeşim. Dolar konuşurken USD demiyor, sadece dolar diyorsunuz. Buna karşın Türk para birimi lira iken TL demeniz biraz garip kaçıyor. Böylesi faydalı bir video içinde bu konuyu kritik etmemi umarım yanlış anlamazsınız. Böylesi faydalı ve öğretici video çekmenizi alkışladığımızı da bilmenizi isterim. Saygılar.
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
alışkanlıklar diyelim .. ben buna dikkat ederek veya benzer bir çok konuda o zaman organikliğimi kaybederim , haber bülteni gibi olur ve ben video yaparken keyif almam... biz samimi bir kanalız %100 mükemmel olma gayretimizde yok ama sizi anlayabiliyorum olumlu eleştiriniz için teşekkür ederim.. saygılar bizden..
Alperen Bastan
Alperen Bastan Yıl önce
hocam ortalama 12kwh enerji üreten panel kaç dolar tutar ?
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba Alperen bey her panel 1_1.5kWh üretir diye duşünebilirsin fikir vermesi açısından..
HΣM MΔDΣM...
HΣM MΔDΣM... Yıl önce
3 kw, 1 dekarlık hidropolic seralara *ısıtma ve havalandırma* da yeterli midir?
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba ,3 kW ortalama 200-250 TL fatura ödeyen bir evin ihtiyacını karşılayabilir,, saygılarımla
selahattin dilan
selahattin dilan Yıl önce
Ustadım ağzınıza sağlık,yalnız bir konuda bilgi eksikliği kalıyor.örneğin 3 kW lık bir sistemle neler kullanabileceğimiz den bahsetmiyorsunuz.bu sistem 18000 BTU invertör bir klima için yeterli olurmu.kolay gelsin
selahattin dilan
selahattin dilan Yıl önce
@Technicall_TR Ustadım ilginize çok teşekkür ederim.
Technicall_TR
Technicall_TR Yıl önce
Merhaba , yorumunuz için teşekkür ederim.. kanalimizda biraz zaman geçirdiğinizde bir çok şey netleşecek sizin için.. şebeke bağlantılı sistemde isterseniz 10 adet 18000 BTU klima olsun çalıştırır.. gücü yetmediği yerde şebekeden alır .. üretim fazlası varsa şebekeye verir .. saygılarımla
Hamza Talip
Hamza Talip 2 yıl önce
Bilgilendirmelerin, çaban güzel, teşekkür. Mikro inverter üretimde tüketim illa üretimin olduğu güneşli saatlerde olmayacağından, ihtiyaç olfuğunda da günde 1 kw yetmeyeceğinden, dolayısıyla ihtiyaç gene şebekeden olacağından yanlış hesap yapmaktasın. 280 wat/panel hesabın yanlış. Normal sisteminde ise 4400 dolarını(takribi 25bin tl ekim2019) ayda 88 tl ile (diğer ilk fatura video'n) ile×12=1100 tl gibi bir gelir, artı 75 tl aylık fatura düşüşü ile ile 12 yılda ancak amorti edebiliyorsun !!
wranglertr
wranglertr 2 yıl önce
Size de teşek
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Merhaba Hamza bey , bağ evinde şebeke yoksa çalışmayacaktır mikro inverter. 22 lira fatura düşsün konusu , sadece bir öneri , herkesin kurulum koşulları aynı olmayabiliyor. Bizde 1 tane panel ile de başlanabilir demek istiyoruz...
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Yararlı olması için uğraşıyoruz kesinlikle.. bende yorum için teşekkür ederim
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Hamza Bey merhaba , güneş enerjisi ile ilgili birisi olmadığınız yazdıklarınızdan anlaşılmakta.. yorumunuz için teşekkürler ancak doğru değil.. şebeke bağlantılı sistemler zaten şebeke olmadan çalışmaz , onu destekleyici bir rol üstlenir. ne kadar güç kurarsanız o kadar destek verir.gerisi tabiki şebeken alınacak. bahsettiğimiz rakamlar yıl ortalamasıdır güneşli ve güneşsiz günlerin ortalamaları... Diğer fatura videosunda benim kazancım 177 TL dir. ve bu dönemde artık satmanın çok cazip (ticari ) olmadığını belirtiyoruz ve kendi fatura tutarını karşılamak üzerine sistemler kurmak daha kısa sürede kendini amorti eder... amortisman ile ilgili EPC denilen anahtar teslim solar işi yapan firmalardan teklif almanızı öneririm.. 75 TL fatura ödeyen birine 3 kw sistem kurmak amortisman süresini uzatır ...
Hamza Talip
Hamza Talip 2 yıl önce
Mikro invertör kapasite olarak sanki daha çok bağ evleri, elektriksiz kulübeler için daha uygun. Ayda 30 kw için elektirik olan yere bağlayım da 22 lira faturam düşsün, uğraşılacak gibi değil.
Emre Şimşekk
Emre Şimşekk 2 yıl önce
Mantıklı olmama sebebi maliyeti ne yazık ki 5.8 dolar kuruna göre 13 senede ödediğimiz parayı peşin olarak vereceğiz. (150 liradan hesaplandı) 2. Yol uygun gözüküyor
Mehmet Cihan Yıldırım
Bu arada elektrik faturam artık 200 ün altında gelmiyor. Son faturam 250 lira. Neredeyse hergün çamaşır ve bulaşık makinesi çalışıyor. Evde dört kişiyiz. (2 çocuk var.)
Mehmet Cihan Yıldırım
Elektrik faturasına ısınma giderinide eklesek. (İGDAŞ Aralık 2019 faturam 450 TL.) Sadece elektrik faturası olarak düşünmemek lazım.
İlker can Akdağ
İlker can Akdağ 2 yıl önce
Elektrik fiyatı sürekli artiyo bide böyle düşünmek lazim
Technicall_TR
Technicall_TR 2 yıl önce
Emre Bey merhaba , sadece maddi olarak bakıldığında mantıklı olmayabilir.. ancak çok boyutlu bakınca mantıklı bence... ayrıca yavaş yavaş artacaktır.... yorum için teşekkürler..
Sonraki
Güneş enerjisi evrak süreçleri
17:00
BILLY IS FINALLY FREE!!!!
21:32
görünümler 227 496
Enes akgün #shorts
0:44
görünümler 1 530 151
When Tech Companies Lie to Us...
14:23
görünümler 2 990 379
I was FORCED to buy a Chromebook….
13:05