Karanlık

GÜMÜŞTEPE (MİSİ) KÖYÜ

numan bulut
Abone ol
görünümler 2 898
93% 27 2

MİSİ KÖYÜ: Çok eski bir yerleşim yeri olup yaklaşık 2000 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Milattan sonra 183 yılında Alex adında bir keşiş, çevresindekilerle beraber İnkaya ve Misi Köyü’ne yerleşmişlerdir. Tarihi kayıtlarda; Hıristiyanların öncüleri olarak kabul edilen bu grubun, bölgede İncil tartışmaları yaptığı belirtilmektedir. İlk adının Mysia olduğu tahmin edilen köyün; günümüzde kalıntılarına rastlanan bir manastırının civarında, gömülü bir İncil nüshası olduğuna inanılır.
Köyün en önemli gelir kaynaklarından biri Misi Şarabı’dır. Şarapçılık Misi Köyü’nde tarihi bir geçmişe sahip olup Misi Şarapları, sadece bu yörede yetişen özel aromalı misket üzümünden yapılır. Köyün ayrıca asma yaprağı ve yine misket üzümünden yapılan pekmezi de oldukça meşhurdur. Köyün bir diğer gelir kaynağı ise yakın bir zamana kadar ipek böcekçiliği olmuştur. Bu durum yerleşim alanlarını da etkilemiş olup köy evlerinin geniş sundurmaları, ipek böcekçiliği düşünülerek inşa edilmiştir.
Köyde 2011 yılında, halk kültürü ve folklor araştırmacısı ve Karagöz Gölge Oyunu’nu günümüzde yaşatan sanatçı olan Şinasi Çelikkol tarafından açılan Etnografya Evi bulunmaktadır. Bu Etnografya Evi’nin içinde dokuma tezgahları, Bursa’nın yöresel el işlemeleri, yöresel kıyafetler, eşyalar ve küçük bir Karagöz perdesi yer almaktadır. Köyü ziyarete gelenler temsili bir ücret karşılığında bu evi de gezebilmektedirler. Köyde ayrıca zamanında bu köyde yaşamış olan Kavacık Sultan Yatırı bulunmaktadır. Kavacık Sultanı’nın kabrinin köyün dağında, bir kayanın içinde olduğu rivayet edilir. Günümüzde o bölgede bulunan bir çeşmeden akan suyun ise Kavacık Sultanı’nın gözyaşları olduğuna inanılır. Müslümanlar tarafından önemi olan yatırı ziyarete gelenler, burada dilekler dilemektedirler.

Eğlence

katma

 

31 Oct 2014

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 0
Sonraki
Misi Village - Bursa / TURKEY
02:05
MİYALUDA YANGIN
02:26
görünümler 223
GÜMÜŞTEPE KÖYÜ-AMASYA-MERZİFON
04:00
Bursa Misi Köyü
02:57
görünümler 1 900
AĞZIMDA NE VAR CHALLENGE ! w/Berkejuan
10:03