Karanlık

Göbeklitepe Neyi Saklıyor? Tapınak mı, Barınak mı?

Evrim Ağacı
Abone ol
görünümler 503 117
99% 22 000 1

Günümüzden binlerce yıl önce inşa edilen ve yeryüzündeki en eski insan yapımı bina olma unvanına sahip olan Göbekli Tepe, ülkemiz sınırlarında yer alan enfes bir tarihi yapıt. Ancak ona dair neler biliyoruz? Gelin kısa bir bakış atalım ve bu önemli bulgunun dünya algımızı nasıl şekillendirdiğini öğrenelim.

Video hakkında daha fazla bilgi almak için: evrimagaci.org/s/8080*

Daha fazla içerik üretebilmemiz için Evrim Ağacı'na maddi destekte bulunan izleyicilerimiz arasına katılın:

Türk Lirası ile tek seferlik veya aylık düzenli destekte bulunmak için: kreosus.com/evrimagaci

Patreon destekçilerimiz arasına katılmak için: www.patreon.com/evrimagaci

Bilim tişörtleri, kitaplar ve diğer ürünlerimizden satın almak için: pazar.evrimagaci.org/

IBAN numarası, kriptopara veya PayPal yoluyla destek olmak için: dar.vin/MaddiDestek

*

Müzik: Bu videoda kullanılan müzikler BenSound ( www.bensound.com/ ) sitesinden alınmıştır.

Video: Bu video içinde alıntı yapılan tüm video kaynakları video içinde belirtilmiştir. Kaynağı belirtilmeyen tüm videolar Pixabay ( pixabay.com/videos/ ) sitesinden alınmıştır.

İkonlar: Bu videoda kullanılan ikonlar Flat Icon ( www.flaticon.com/ ) sitesinden alınmıştır.

*

En son yüklediğimiz videoyu izlemek için: dar.vin/SonVideo

En popüler videomuzu izlemek için: dar.vin/EnPopuler

*

Kanalımıza abone olmak için: dar.vin/EATRvid

katma

 

10 Oca 2020

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 900
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 2 yıl önce
💪 Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim anlatıcılığı çalışmaları tamamen okurları ve izleyenleri tarafından maddi olarak desteklenmektedir. Yaptıklarımızı faydalı buluyorsanız ve daha fazlasını yapmamıza katkı sağlamak isterseniz, Patreon veya Kreosus destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz:
Lp Ty
Lp Ty 2 yıl önce
"Göbeklitepe" ismi beni hayal kırıklığına uğratmadı çok mutlu olmuştum duyunca. Böyle önemli bir yapıyı bütün dünya da "Göbeklitepe" olarak anacak. Arapça, Farsça, İngilizce isim verilmemiş olması çok hoş. Alışık değiliz genelde de.
Selen
Selen 2 yıl önce
Açıkcası Göbeklitepe'nin tarih dersleri dışında, Atiye isimli dizi ile bu aralar daha çok gündeme geldiğini düşünüyorum. Ve videonuz sayesinde daha fazla fikir sahibi oldum. Ülkemiz içinde bulunan bu değerli yapının, kendi vatandaşları tarafından bile daha az tanınması kültürel ve manevi bir ayıbımız... Video için teşekkür ederiz.
Sinan Kayan
Sinan Kayan 2 yıl önce
Harika bir konu,topraklarımızdan adeta fışkıran tarihi eserlerle, binlerce yıl önce yaşamış insanların hayatlarına ve yaşamlarına dokunmak heyecan verici...
Erdogan Oner
Erdogan Oner 2 yıl önce
Video gayet güzel olmuş. Çağrı hocamın anlatımı çok güzel. Umarım aynı kaliteli içeriklerle daha da büyüyecek bu kanal.
omerakgoz34
Bilimle ilgili bir youtube kanalını başka bir gelir kaynağı olmadan bu ülkede bu kadar büyütmek gerçekten çok şaşırtıcı ve bir o kadar da güzel.
Erhan Altay
Erhan Altay 2 yıl önce
Çağrı, latife yapmayacağım, sen harika bir detaysın arkadaşım! Sayende yüzler, binler, milyonlar aydınlanıyor... Yürekten teşekkürler, iyi ki varsın ❤️🙏
Alperen Kılıc
Alperen Kılıc 2 yıl önce
Geçen sene bu zamanlarda ziyaret etme şansım olmuştu gerçekten ilginç bir yapı. Bu oluşumun kaliteli bir şekilde videosunu hazırladıgın için sana da teşekkürler Çağrı Mert
Damla Barbak
Bu sene Göbeklitepeyi görme şansım oldu. Gitmeden önce de araştırdım, okudum. sizin kadar kapsamlı bir çalışma görmememiştim, emeğinize sağlık.
Anton
Anton 2 yıl önce
Öyle bir tapınağı yapıp kabartma işleyen akıllı ve sanatkar bir toplumun kendisi için ev yapmaması akıl dışı olurdu. Bence yaşadıkları evler ve köyler vardı ama yok oldu gitti.
Canberk Kocaman
Hazırladığınız videoları bayılarak izliyorum umarım daha iyi işlere imza atıp kanalınızı büyütürsünüz halkın ilgisini umarım daha fazla çeker ve izletirsiniz türkiyede bilim ve bilimsel işler gerçekten bazı sayılı insanların hatırına dönüyor umarım insanlarımıza bunu aşılamayı başaracağız
D KK
D KK 2 yıl önce
Göbeklitepenin ilginç gizemlerinden birisi de bu yapının antik zamanlarda insanlar tarafından gömülmüş olmasıdır. Göbeklitepe hakkında daha farklı teoriler öğrenmek isterseniz Graham Hancock'un bu konudaki konuşmalarını izleyin. Bu kazı alanının antik kayıp medeniyetlerden bi kalıntı olabileceği söyleniyor.
Bünyamin Yıldız
Bünyamin Yıldız 2 yıl önce
Hocam emeğinize sağlık. Durmadan, yılmadan bilimi sevdirmeye devamm🙋‍♂️👏💪
Erhan Ünal
Erhan Ünal 2 yıl önce
Bu tarz yapılar merak uyandırıyor. Araştırdıkça daha fazla merak ediyorsunuz. İnsanlık tarihi araştırılmayı hak ediyor. Video için teşekkürler.
Bayê Felekê
Bayê Felekê Yıl önce
İlginç bir bilgi vereceğim, oranın yerel halkı arasındaki adı yani Kürtçe adı "Girê Mirazan"dır. Anlamı "Dua tepesi" veya "Arzuların/isteklerin kabul edildiği tepe"dir. Bu isim arkeolojik keşif yapılmadan önce de kullanılıyordu ve halen de kullanılıyor. Keşiften sonra "Göbekli Tepe" ismi kullanılmaya başlandı. Kürtçe ismin derin anlamı, bende oranın daha çok bir tapınak olabileceği düşüncesini güçlendiriyor. Çünkü kültürel kod binlerce yıl boyunca kendisini aktarabiliyor. Oradaki dil ve halk defalarca değişse bile kültürel kod orada kalmaya devam eder.
Muratt Gürbüz
Muratt Gürbüz 2 yıl önce
Videolarınıza ingilizce alt yazı ekleseniz de yabancılar da görse
Sıla Gülseven
Sıla Gülseven 2 yıl önce
Evrim Ağacı’nın zaman içerisindeki içerik evrimine de tanımak olmak şahane gerçekten.
Kendomen
Kendomen 2 yıl önce
Evrim Kuramı ve Mekanizmaları kitabınızı yeni okudum ve gerçekten mükemmel.
Ahmet S
Ahmet S 2 yıl önce
İlginç olan bir bilgi de , ana rahminden doğum anı olan rölyefin olması ve çocuğu olmayan bölge halkının yüzyıllardır kazı alanının bulunduğu tepenin oraya çocuk için türbe ziyaretinde bulunmasıdır. işin ilginci o bölgede herhangi bir türbe, mezar, dini-tarihi bir şahısla alakalı bir şeyin bulunmaması.
Sait Aktas
Evrim agaci kardesim (bunu isminizi bilmedigim icin boyle ifade ettim) Oncelikle size arastirmaci ruha sahip oldugunuz ve cok aydinlatici bilgiler verdiginiz icin cok minnettarim .Siz bana rahmetli babami hatirlatiyorsunuz .Sima olarakta ve doyumsuz bir ogrenme acligina sahip olmasi yonunden .Bende ona cekmisim ve sizi cok takdir ediyorum .Bu her an maruz kaldigimiz bilgi kirliliginin cok yaygin oldugu zamanda sizin programlariniz colde vaha gibi .Emeginize ,zekaniza ve yureginize saglik .
Sonraki
Gizemli Tarih: Göbeklitepe | TRT Belgesel
39:15
Dünya Birden Dursa Ne Olurdu?
17:46
görünümler 726 000