Karanlık

Göbeklitepe Neyi Saklıyor? Tapınak mı, Barınak mı? 

Evrim Ağacı
Abone ol 3,3 Mn
görünümler 575 B
99% 24 000

Günümüzden binlerce yıl önce inşa edilen ve yeryüzündeki en eski insan yapımı bina olma unvanına sahip olan Göbekli Tepe, ülkemiz sınırlarında yer alan enfes bir tarihi yapıt. Ancak ona dair neler biliyoruz? Gelin kısa bir bakış atalım ve bu önemli bulgunun dünya algımızı nasıl şekillendirdiğini öğrenelim.
Video hakkında daha fazla bilgi almak için: evrimagaci.org/s/8080
#Göbeklitepe #Arkeoloji #Atiye
***
Daha fazla içerik üretebilmemiz için Evrim Ağacı'na maddi destekte bulunan izleyicilerimiz arasına katılın:
Türk Lirası ile tek seferlik veya aylık düzenli destekte bulunmak için: kreosus.com/evrimagaci
Patreon destekçilerimiz arasına katılmak için: www.patreon.com/evrimagaci
Bilim tişörtleri, kitaplar ve diğer ürünlerimizden satın almak için: pazar.evrimagaci.org/
IBAN numarası, kriptopara veya PayPal yoluyla destek olmak için: dar.vin/MaddiDestek
***
Müzik: Bu videoda kullanılan müzikler BenSound (www.bensound.com/) sitesinden alınmıştır.
Video: Bu video içinde alıntı yapılan tüm video kaynakları video içinde belirtilmiştir. Kaynağı belirtilmeyen tüm videolar Pixabay (pixabay.com/videos/) sitesinden alınmıştır.
İkonlar: Bu videoda kullanılan ikonlar Flat Icon (www.flaticon.com/) sitesinden alınmıştır.
***
En son yüklediğimiz videoyu izlemek için: dar.vin/SonVideo
En popüler videomuzu izlemek için: dar.vin/EnPopuler
***
Kanalımıza abone olmak için: dar.vin/EATRvid

katma

 

10 Oca 2020

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR : 932   
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
💪 Evrim Ağacı'nın Türkiye'de bilim anlatıcılığı çalışmaları tamamen okurları ve izleyenleri tarafından maddi olarak desteklenmektedir. Yaptıklarımızı faydalı buluyorsanız ve daha fazlasını yapmamıza katkı sağlamak isterseniz, Patreon veya Kreosus destekçilerimiz arasına katılabilirsiniz: www.patreon.com/evrimagaci | kreosus.com/evrimagaci 📕 Neden desteğe ihtiyacımız olduğuyla ilgili daha fazla bilgiyi buradan alabilirsiniz: evrimagaci.org/destekol 📹 Dilerseniz, TRvid'un "KATIL" seçeneğini kullanarak da bize destek olabilirsiniz:: dar.vin/EATRvidDestek Yanımızda durduğunuz için çok teşekkürler! ❤ Video hakkında daha fazla bilgi almak için: evrimagaci.org/s/8080
@fikretgunes3793
@fikretgunes3793 3 yıl önce
Nemrut videosuda gelsin istiyorum emeğinize sağlık
@RandomGuy-df1oy
@RandomGuy-df1oy 3 yıl önce
Stonehenge nasıl Batı kültürüne ait oluyor, onu yapanlar Hint-Avrupalı bile değil
@ataakn1815
@ataakn1815 3 yıl önce
Bahar Deniz; Zekâ yaşını öğrenebilirmiyim ?
@h4ym4tlos
@h4ym4tlos 3 yıl önce
Para verin para!
@Omer-gd7px
@Omer-gd7px 3 yıl önce
Tarih öncesi hayvanlarla ilgili videolar çekersenizde çok güzel olur özellikle tarih öncesi büyük kedilerle ilgili panthera leo fossilis ya da panthera tigris soloensis ya da amphimachairodus kabir ya da smilodon populator ya da andrewsarchus ya da entelodont ya da palaeoloxodon namadicus gibi bunlarla ilgili videolarda çok güzel olurdu
@selen5469
@selen5469 3 yıl önce
Açıkcası Göbeklitepe'nin tarih dersleri dışında, Atiye isimli dizi ile bu aralar daha çok gündeme geldiğini düşünüyorum. Ve videonuz sayesinde daha fazla fikir sahibi oldum. Ülkemiz içinde bulunan bu değerli yapının, kendi vatandaşları tarafından bile daha az tanınması kültürel ve manevi bir ayıbımız... Video için teşekkür ederiz.
@lpty9620
@lpty9620 3 yıl önce
"Göbeklitepe" ismi beni hayal kırıklığına uğratmadı çok mutlu olmuştum duyunca. Böyle önemli bir yapıyı bütün dünya da "Göbeklitepe" olarak anacak. Arapça, Farsça, İngilizce isim verilmemiş olması çok hoş. Alışık değiliz genelde de.
@corduene5640
@corduene5640 3 yıl önce
Bölgenin gerek kültürü gerek dili ile bu ismin hiçbir alakası yok. Oranın halkı da oraya göbeklitepe demez.
@feriduntimur7136
@feriduntimur7136 3 yıl önce
Gobekli tepe diyoruz kardesim tatava yapiyosun
@penaber4809
@penaber4809 3 yıl önce
Kürtçede Gré navi adı göbek tepesi.
@lpty9620
@lpty9620 3 yıl önce
@@sukraneris463 yaptığım bu yorumda ırkçılık yok ama siz nasıl oraya çektiniz anlamadım. Ön yargıyla yaklaştınız sanırım. Irkçılığa karşıyım ve zaten ırk diye birşeye de inanmam.
@oblamovadvanced5956
@@sukraneris463 şuan Irkçılığı sen yapıyorsun, başkası değil.
@sinankayan6596
@sinankayan6596 3 yıl önce
Harika bir konu,topraklarımızdan adeta fışkıran tarihi eserlerle, binlerce yıl önce yaşamış insanların hayatlarına ve yaşamlarına dokunmak heyecan verici...
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
Aynen öyle! 😍
@erdoganoner
@erdoganoner 3 yıl önce
Video gayet güzel olmuş. Çağrı hocamın anlatımı çok güzel. Umarım aynı kaliteli içeriklerle daha da büyüyecek bu kanal.
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
Hep birlikte çok daha güzek günler göreceğiz! ♥ İyi ki varsınız!
@TekYolBilim
@TekYolBilim 3 yıl önce
Bizi de takip etmeyi unutmayın :)
@ozgeduygutosun
@ozgeduygutosun 2 yıl önce
Acaba Evrim Ağacı için çalışan ve büyük katkısı olan diğer kişilerin de anlatımını duysak farklılık ve çeşitlilik olmaz mıydı? Bu işin arka planında ciddi bir paylaşım ve işbirliği olduğunu biliyoruz. Renk katardı diye düşünüyorum.
@Musicalheart430
@Musicalheart430 Yıl önce
Ben Urfalıyım (bu bilgiyi kendimi daha rahat şekilde ifade edebilmek için verdim) bu konu hakkında değişik bir kaç şey söylesem mi acaba, tabii konuyla yakından ilgili olan ve merak edenler varsa (ki mutlaka vardır, sonuçta Evrim Ağacı'nın yorumlarındayız ama ben yine de sorayım dedim)
@omerakgoz34
@omerakgoz34 Yıl önce
Bilimle ilgili bir youtube kanalını başka bir gelir kaynağı olmadan bu ülkede bu kadar büyütmek gerçekten çok şaşırtıcı ve bir o kadar da güzel. Gurur duydum :') İnşallah hiçbir sıkıntı çekmeden bu mesleğinizi mutlu mesut devam ettirirsiniz.
@ErhanAltay777
@ErhanAltay777 3 yıl önce
Çağrı, latife yapmayacağım, sen harika bir detaysın arkadaşım! Sayende yüzler, binler, milyonlar aydınlanıyor... Yürekten teşekkürler, iyi ki varsın ❤️🙏
@damlabarbak51
@damlabarbak51 Yıl önce
Bu sene Göbeklitepeyi görme şansım oldu. Gitmeden önce de araştırdım, okudum. sizin kadar kapsamlı bir çalışma görmememiştim, emeğinize sağlık.
@DOTAMINO
@DOTAMINO Yıl önce
Hazırladığınız videoları bayılarak izliyorum umarım daha iyi işlere imza atıp kanalınızı büyütürsünüz halkın ilgisini umarım daha fazla çeker ve izletirsiniz türkiyede bilim ve bilimsel işler gerçekten bazı sayılı insanların hatırına dönüyor umarım insanlarımıza bunu aşılamayı başaracağız
@alperenklc7001
@alperenklc7001 3 yıl önce
Geçen sene bu zamanlarda ziyaret etme şansım olmuştu gerçekten ilginç bir yapı. Bu oluşumun kaliteli bir şekilde videosunu hazırladıgın için sana da teşekkürler Çağrı Mert
@MegaMadDog32
@MegaMadDog32 3 yıl önce
Göbeklitepenin ilginç gizemlerinden birisi de bu yapının antik zamanlarda insanlar tarafından gömülmüş olmasıdır. Göbeklitepe hakkında daha farklı teoriler öğrenmek isterseniz Graham Hancock'un bu konudaki konuşmalarını izleyin. Bu kazı alanının antik kayıp medeniyetlerden bi kalıntı olabileceği söyleniyor.
@bunyaminyldz6160
@bunyaminyldz6160 3 yıl önce
Hocam emeğinize sağlık. Durmadan, yılmadan bilimi sevdirmeye devamm🙋‍♂️👏💪
@AhmetSs
@AhmetSs 3 yıl önce
İlginç olan bir bilgi de , ana rahminden doğum anı olan rölyefin olması ve çocuğu olmayan bölge halkının yüzyıllardır kazı alanının bulunduğu tepenin oraya çocuk için türbe ziyaretinde bulunmasıdır. işin ilginci o bölgede herhangi bir türbe, mezar, dini-tarihi bir şahısla alakalı bir şeyin bulunmaması.
@mixedtraptrap9130
@mixedtraptrap9130 2 yıl önce
Kesinlikle bu benimde direk izlerken aklıma geldi
@mustafaozbek581
@mustafaozbek581 2 yıl önce
@@Felasifeci göbekli tepenin keşfinden önce oraya gittiklerini ifade ediyor sanırım daha keşfedilmeden önce oraya türbe olarak kullandıklarını söylemeye çalışıyor gibi geldi bana ve bence gayet ilginç bir şey bu
@Felasifeci
@Felasifeci 2 yıl önce
@@mustafaozbek581 Aynen. Bölge keşfinden önceside, yöre halkı tarafından, zaten ziyaret edilen bir yermiş, başka değişlede mimlenmiş bir yermiş.
@erhanunal1077
@erhanunal1077 3 yıl önce
Bu tarz yapılar merak uyandırıyor. Araştırdıkça daha fazla merak ediyorsunuz. İnsanlık tarihi araştırılmayı hak ediyor. Video için teşekkürler.
@emremete2506
@emremete2506 3 yıl önce
Hocam bir ara sporcuların dışarıdan aldığı takviyelerin vücudumuza olan etkisinin neler olacağına dair video gelecek demiştiniz. Sıra mı gelmedi yoksa vazgeçilen bir içerik mi oldu?
@Anton-rj6nn
@Anton-rj6nn 3 yıl önce
Öyle bir tapınağı yapıp kabartma işleyen akıllı ve sanatkar bir toplumun kendisi için ev yapmaması akıl dışı olurdu. Bence yaşadıkları evler ve köyler vardı ama yok oldu gitti.
@qWILLIAMp
@qWILLIAMp 2 yıl önce
Mantıklı olabilir ama kesin bir şey söylenemez diye düşünüyorum
@erdemg5633
@erdemg5633 Yıl önce
mağarada yaşıyorlar
@seldaakylmz9028
@seldaakylmz9028 Yıl önce
Evet benim de hep aklımı karıştırır bu konu.. Bu kadar basit olmamalı cevap
@ipek4383
@ipek4383 Yıl önce
arkeolojiye gereken önem verilse tüm cevapları alacağız ama maalesef gereken önem verilmiyor
@82eylul30
@82eylul30 Yıl önce
Zaten bölgenin sadece %10 luk bile denmeyecek bir kısmı kazılmış kimbilir %90 lık kısımda dediğiniz gibi evleri veya daha başka şeyler var
@necmettinciftci6197
Çağrı hocam merhabalar. Ben Şanlıurfalıyım ve burada yaşamaktayım. Uzun yıllardır Göbeklitepeye gitmek isteyip en son eylül ayında bisikletimle güzel bir gezi yaptım oraya. Ancak orda geçirdiğim süre boyunca müze ve simulasyon gösterilerini gördüğümde bir şey dikkatimi çekti. Oranın kesin olarak bir ibadet yeri olduğuna dair duyuru ve bilgilendirici yazılara denk geldim. Bu konuda videonuzdan sonra ikileme düştüm. Sizin dediğinize göre ibadet yeri olarak kullanılması olasılıklardan biri. Barınak ya da dinlenme yeri olarak kullanılma olasılığı gibi. Bu konuda ne dersiniz.
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
Şu anda en olası/baskın açıklama tapınak olduğu yönünde. Bu nedenle genelde böyle anlatılıyor. 😊 Ama olasılıklar üzerinde durmakta fayda var.
@nks96X
@nks96X Yıl önce
Bilimde, Tarihte... asla kesin bir şey yoktur, her şey her an yanlış çıkabilir.
@murattgurbuz9933
@murattgurbuz9933 3 yıl önce
Videolarınıza ingilizce alt yazı ekleseniz de yabancılar da görse
@zeyneptufan5789
@zeyneptufan5789 3 yıl önce
+1
@c3yhubc3yhun68
@c3yhubc3yhun68 3 yıl önce
biz yabanciyiz zaten . olayi biliyorsan anlat
@saidmertknkloglu6438
Yabancılar bunun kitabını yazmış zaten gerek yok. Bir sürü kanal var. Hatta burdaki çoğu video konusu yabancı kanallardaki konulardan alınmış.
@engineersin
@engineersin 2 yıl önce
Gönüllüyüm yardımcı olurum
@dansedendanazor3040
O sirada yabancilar alt yaziya gerek yok turkce dinleyip turkce ogrenmek istiyoz Murat kardes bi doktora fln görün sen ii olur haci selametle kal
@kendomen357
@kendomen357 3 yıl önce
Evrim Kuramı ve Mekanizmaları kitabınızı yeni okudum ve gerçekten mükemmel.
@daydreaming9432
@daydreaming9432 3 yıl önce
ben de herhangi bir mantar çizimi var mı diye soracaktım. Çünkü bir kaç ileri okuma dünyasında hrıstiyanlığın magic mushroom ile ortaya çıkmış olabileceği gibi hipotezler ile karşılaştım. Bu konuda bir yazı dizisi yayımlasanız ne iyi olur, sevgili Evrim Ağacı. :))
@saitaktas4979
@saitaktas4979 Yıl önce
Evrim agaci kardesim (bunu isminizi bilmedigim icin boyle ifade ettim) Oncelikle size arastirmaci ruha sahip oldugunuz ve cok aydinlatici bilgiler verdiginiz icin cok minnettarim .Siz bana rahmetli babami hatirlatiyorsunuz .Sima olarakta ve doyumsuz bir ogrenme acligina sahip olmasi yonunden .Bende ona cekmisim ve sizi cok takdir ediyorum .Bu her an maruz kaldigimiz bilgi kirliliginin cok yaygin oldugu zamanda sizin programlariniz colde vaha gibi .Emeginize ,zekaniza ve yureginize saglik .
@sila1173
@sila1173 3 yıl önce
Evrim Ağacı’nın zaman içerisindeki içerik evrimine de tanımak olmak şahane gerçekten.
@hasretkaragol950
@hasretkaragol950 3 yıl önce
Sevgili Anadolum bağrında kim bilir daha ne cevherler saklıdır görmeye ömrümüz yeter umarım.Arkroloji ve antropoloji adına bir çok devrim niteliğinde gelişmenin yine bu topraklardan çıkacağını düşünmekteyim bilimin ırkı olmaz buna çok karşıyım ancak ülkemizde bu değerleri Türk arkeologlar bulması çok gurur verici olurdu ülkemizde arkeolojiye desteğin artması dileğiyle.
@kerimbeyazit
@kerimbeyazit 2 yıl önce
Göbekli Tepe unutulmuş değil tam olarak, bölge halkı orayı kutsal olarak kabul edip dua etmeye gidiyormuş. Sebebini bilmeseler bile, kutsal bir mekan kabul ediyorlarmış. Yani tam olarak unutulmamış.
@secilburdurlu4970
@secilburdurlu4970 3 yıl önce
Benim düşünceme göre Göbeklitepe eğitim yeriydi, bir nevi okul görevi görüyor. Aslında o bölge daha geniş bir alana sahip, yeni yerler keşfedildikçe, insanlara ya da çocuklara ögretilen konuların öbek öbek sınıflandırıldığını göreceğiz. Hayvancılık, doğum, o zamanki inanışa dair mitolojik çizimler bunların hepsi buranın hayata dair bir eğitim yeri olduğunu gösteriyor. Naçizane fikrim bu yönde.
@nazlgoksal1667
@nazlgoksal1667 3 yıl önce
bence çok iyi bir hipotez.
@secilburdurlu4970
@secilburdurlu4970 3 yıl önce
@@nazlgoksal1667 Teşekkür ederim :)
@nazlgoksal1667
@nazlgoksal1667 3 yıl önce
En kısa zamanda gidip görmek istiyorum
@aysunekti4096
@aysunekti4096 Yıl önce
Merak ettiğim bir konuyu, en güvendiğim kanalda buldum teşekkürler evrim ağacı 🤗
@Omer-gd7px
@Omer-gd7px 3 yıl önce
Tarih öncesi hayvanlarla ilgili videolar çekersenizde çok güzel olur özellikle tarih öncesi büyük kedilerle ilgili panthera leo fossilis ya da panthera tigris soloensis ya da amphimachairodus kabir ya da smilodon populator ya da andrewsarchus ya da entelodont ya da palaeoloxodon namadicus ve nicesi bunlarla ilgili videolarda çok güzel olurdu
@kubilaybaklan8755
@kubilaybaklan8755 3 yıl önce
Çok güzel video bayıldım helal olsun ben böyle video görmedim keşke herkes böyle videolar çekse ve youtube uçsa, ülke olarak aydınlansak uzaya çıkıcak kıvama gelsek. Tek kelimeyle muhteşem. Muntazam, muazzam ve bir o kadar da muzaffer tebrik ederim.
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
Çok teşekkürler. 😊
@harunucak5759
@harunucak5759 Yıl önce
Emeğine dillerine sağlık hocam kolay gelsin yapanların elleri ne sağlık
@ragdollclassppl
@ragdollclassppl 3 yıl önce
göbeklitepe'yi gördüğümdeki heyecan, müzedeki rekonstrüksiyonu ve ören yeri ziyaretçi merkezi'ndeki anlatıları ve animasyonları gördüğümde azalmıştı. o anlatı ve sergileri kim tasarladı hiç merak etmedim, ama enteresan bir şekilde sizin tasarladığınız anlatı tekrar heyecanlandırdı; hem müze, hem de ören yerindeki anlatıları doğru sorularla tasarlayıp oluşturmak bu nedenle çok önemli. gidecek olanlar, gitmeden önce bu videoyu tekrar izleyip gitmeliler. yine muhteşem bir içerik, kalite tesadüf değil gerçekten. :D
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
Heyecanınızı bizlerle de paylaştığınız için çok teşekkürler! ♥
@omersari34
@omersari34 3 yıl önce
Insanların yazları tatile değilde böyle yerlere gidip bilgi sahibi olması lazım. Umarim benim giibi gitmek isteyen herkese nasip olur.🙏
@bafytv3898
@bafytv3898 2 yıl önce
Bence hiç bir kesici aletin bulunmaması, kap kacağın olmaması orayı dini bir ritüel alanı olarak düşünmek için oldukça yeterli. Belki ibadethabelerde yemek yenmez, insan kanı akıtılmazdı ve belki de bu yüzden bazı şartları vardı giriş için
@cemkara9779
@cemkara9779 2 yıl önce
Bence tam tersi eski insanlar tanrısına o dönemde deyerli ne varsa onu veriyorlar mesela onlar için değerli olan su ve et vs tanrısınada et vericekki onu memnun edebilsin
@NesetDil
@NesetDil 3 yıl önce
Bence bir ingilizce kanalda açmalısınız. Burayada aynı videolarınızı ingilizce çekip koyarsanız ekstra bir gelir elde edebilirsiniz. Sizin gibi bir kanalın zorluk çekmesini istemem.
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
Çok teşekkürler güzel desteğiniz için, planlarımızda mevcut. 😊
@umutcaglar3026
@umutcaglar3026 Yıl önce
Slm çok büyük emek vererek faydalı videolar ve çok değerli bilgileriniz için teşekkürler
@erkanoztekin578
@erkanoztekin578 3 yıl önce
“Sütunlara *çizilmiş çizimler*” değil, *kabartma resimler*. O devasa taşlar üzerine çakmaktaşı kullanılarak şekillendirilmişler ki bu büyük ustalık ve emek gerektirir.
@furkankizilhan7764
@furkankizilhan7764 3 yıl önce
Göbekli tepe duyarı
@UltraSonic666
@UltraSonic666 3 yıl önce
@@furkankizilhan7764 Duyar değil aradaki fark büyük ondan bahsediyor.
@oblamovadvanced5956
@@furkankizilhan7764 seningibi bir kafanın bu video altında ne işi var ya. Aradaki farkın önemini bile anlamıyorsun.
@kaancan9939
@kaancan9939 2 yıl önce
tamamda bunu neden çizmek istesinlerki? emek güç ve zaman gerektiriyor bunları çizmek, amaç ne olabilir
@ayavuzkilic
@ayavuzkilic Yıl önce
Hocam bu bilgiler son dönemde yapılan çalışmalarla çok tartışmalı hale geldi. Özellikle de yapının Avcı toplayıcı döneme ait olduğu bilgisi gibi… bence yeni bir video çekmelisiniz
@atekin-mj2gz
@atekin-mj2gz 2 yıl önce
Asla tam olarak anlayamayacağımız bir mitolojiyi taşlara işlemiş olabilirler. Belki bir orijin hikayeleri vardı, kendileriyle ve yaşam biçimleriyle ilgili.
@syld07
@syld07 3 yıl önce
İşte bu bunu bekliyordudum devamı gelsin Lütfen bizde yaranımızı eksik etmeyelim 👍🏻
@KursadOlmez
@KursadOlmez 3 yıl önce
Selamlar, Evrim Ağacını sosyal medya ve websitenizden okuyarak takip ediyorum ama TRvid videolarınızı aynı keyifle izleyemiyorum maalesef. Videolarınızı hiç es vermeden tabiri caizse soluksuz seslendirmeniz başkalarını da benim gibi rahatsız ediyor mu bilmiyorum ama verdiğiniz bilgiler ne kadar ilgi çekici ve kaliteli olsa da dinlemesi beni yoruyor :) Lütfen daha yavaş arada esler vererek izleyici/dinleyicilerin de kulaklarını dinlendirerek hazırlayın videolarınızı. (bknz. barış özcan) :)
@niluferbozkurt5754
Yorumunuza katılıyorum...
@huseyinerden6320
Her cümlede bilgi, bilgi, bilgi. Ansiklopedi. Böyle kalın, aydınlatmaya devam edin lütfen. LÜTFEN
@mehmethusrevcokgezer5924
yüzeysel olarak çok güzel olmuş ama detayına indiğimiz zaman merak daha da artıyor. Mesela taşların üstündeki figürlere dünyanın heryerinde rastlıyoruz Hindistandan Amerikaya kadar.
@adauzumcu7415
@adauzumcu7415 3 yıl önce
Çok güzel ve değerli videolar 🙏🏿🙏🏿
@aytennahidekorkmaz227
Editörüm harika bir video olmuş yine, ellerinize sağlık...
@obenx
@obenx 2 yıl önce
Unutturulmak istenen K.Schmidt’ten bahsetmeniz çok doğru olmuş, bilgiler de oldukça tutarlı. Ancak; yerleşim alanı olmamasına rağmen birkaç kez “çol eski bir yerleşim alanı” diye bahsettiniz. Bir de “Penisi dikili halde” yerine “erekte halde” kulağa daha hoş gelir :)) 👍🏻
@patlcanlmusakka3391
Adam inançsız yerleşim yeri demesi normal..
@fratbestas9764
@fratbestas9764 3 yıl önce
Okuduğum teorilerden akla en uygun olanı göbekli tepenin etrafta yaşayan avcı toplayıcılar için bir tür geçici barınma alanı olması. Şahsi fikrime dayanarak taşlardaki çizimlerin kendilerinden sonra gelecek olanlar için ön bilgi olduğunu düşünüyorum. İçlerinden biri bir şekilde bu çizimlerle iletişim kurmayı keşfetmiş olmalı. "Bakın burada bu canlılar var" diyor gibiler.
@dilaramuhitdin8032
@dilaramuhitdin8032 2 yıl önce
bu kadar şeyi nasıl aklınızda tutuyorsunuz unutmadan anlatabiliyorsunuz bunu da paylaşırmısınız lütfen
@cetintasyusuf
@cetintasyusuf 3 yıl önce
Çok güzel olmuş. Emeğinize sağlık.
@caqanuri8516
@caqanuri8516 Yıl önce
Bu video izleyince fazlasıyla soru oluştu:) O kadar ince işleri nasıl yapılır?nasıl o taşlar işlendi? kabartma mi resimmi diyelim nasıl yapıldı?ve bu kadar ince işi bilenlerin neden evi şimdiye kadar bulunmadı?🤔🙄tapinaksa veya barinaksa yeriyse yine bir eşya bulunma ihtimali olmaliydi🙄ekincilik yapamıyorum ama tikıyorum 🤔 kuruyor um hemde ince ince işlerle 🙄bu iş sikmek kadar kolay bir şey değildir 🥴 Bu arada eline emeğine sağlık Hocam 👋
@key9372
@key9372 3 yıl önce
Din mi önce çıkmıştır yoksa insanların toplu yaşaması mı? Yani insanlar tapınaklara yakın olmak için bir arada yaşamaya başladı yoksa bir arada yaşayıp sosyalleştikçe doğaya daha fazla anlam yüklemeye başladıkça anlayamadığı şeyleri doğaüstü bir şeye mi bağlamaya başladı?
@berkebuyukcolak8277
Doğaüstü güç onlara bir mesaj vermiş olmasın?
@berkaycelikguitar
@berkaycelikguitar 3 yıl önce
@@berkebuyukcolak8277 işte o güçten mesaj gelmeyince insanlar kendi doğaüstü güçlerini yaratmaya başladılar.
@nnb_az122
@nnb_az122 3 yıl önce
Benim bildiğim insan hep gruplar halinde yaşadı
@gucci35
@gucci35 3 yıl önce
avcı-toplayıcılarda din yok..ruha inanıyorlardı...Tarıma geciş ile olaylar degişti..Ateşin bulunmasıyla sosyalleşme başladı diye biliyorum.Ateş etrafında ısınma amaclı küçük gruplar halinde.
@horsearcher6350
@horsearcher6350 3 yıl önce
@@nnb_az122 bende öyle biliyorum. Sonuçta primatiz. Sosyalliğe muhtacız. Goril bile olsan. Ama konu çok hoşuma gitti. Dinler nasıl çıktı?
@ahmetdikyar2326
@ahmetdikyar2326 Yıl önce
Elinize sağlık, çok güzel bir video olmuş
@TC-pb5wo
@TC-pb5wo Yıl önce
Bu konu hakkında yeni bir video daha yapmalısınız. Yeni gelişmeler var V Yakalı giyimli insan figürleri özellikle ilginç değilmi sizcede. O tarihte V yakalı giyim nasıl olabiliyor mesala⁉️
@berkayefendi7641
@berkayefendi7641 2 yıl önce
Çağrı Bey, 6:03'de doğurganlık figürü bulunmadı dediniz. Göbeklitepe üzerine bir belgeselde taş üstünde doğum yapan bir kadın figürü görmüştüm ve doğurganlık temalı olduğunu düşünüyorum. Belki videoyu çektikten sonra gösterime konuldu bilmiyorum ama ek olarak belirteyim dedim.
@ramazantoprak5995
Karahan tepe, nevali çori, göbekli tepe, şuayb şehri bu 4 yer birbiri ile bağlantılı . Şanlıurfa kalesinin 2 kale burcunun tepesinde, "Ben güneşin oğlu eftuha'yım 'diye yazar.
@jileju
@jileju Yıl önce
@@yestiare7899 TRvid'da Yakup Deniz'i dinle ! İşine yarar.
@isimsiznoname2375
Bu kanal kadar güzel anlatan bir kanal yok
@bayefeleke4637
@bayefeleke4637 2 yıl önce
İlginç bir bilgi vereceğim, oranın yerel halkı arasındaki adı yani Kürtçe adı "Girê Mirazan"dır. Anlamı "Dua tepesi" veya "Arzuların/isteklerin kabul edildiği tepe"dir. Bu isim arkeolojik keşif yapılmadan önce de kullanılıyordu ve halen de kullanılıyor. Keşiften sonra "Göbekli Tepe" ismi kullanılmaya başlandı. Kürtçe ismin derin anlamı, bende oranın daha çok bir tapınak olabileceği düşüncesini güçlendiriyor. Çünkü kültürel kod binlerce yıl boyunca kendisini aktarabiliyor. Oradaki dil ve halk defalarca değişse bile kültürel kod orada kalmaya devam eder.
@zeynademir014
@zeynademir014 2 yıl önce
👍
@gul4650
@gul4650 Yıl önce
Bence de bu isimden yola çıkarak; orası Anunakilerin geliştirdikleri insan türünün merkezi ve hastahanesi idi. Özellikle üreme ile ilgili sorunu olanlar bu merkeze gelip Anunakiler tarafından tedavi ediliyordu. Hayvan figürlerinde üreme organların ön plana çıkarılması hastahane logosu gibi bìr anlam olabilir. Her derde deva merkez hastahane.
@TheMraydin
@TheMraydin 3 yıl önce
Merak ettigim bisey var tüm videolarda inanılmaz akıcı konuşuyorsun. Prompterdan mı konuşuyorsun yoksa bir metin hazırlayıp ezberliyor musun? Ikisi de değilse sen bir harikasın 😁❤❤
@II.Mahmud
@II.Mahmud 2 yıl önce
Karşısında PC olabilir.
@baltacimehmet1136
Kendi yetersizliginizden hemen promter bilgisyar kulplarinj taktiniz insan xok genir bir bilgi ve anlatim tecrübesi olurs hepsini kafasinda planlayabilir. Docentler pröfosörler ders verirken promter kullanmazlar bilgisayar da.
@TheMraydin
@TheMraydin Yıl önce
@@baltacimehmet1136 okuduğunu mu anlamadın yoksa tersinden mi kalktın... bende zaten soru sormuşum öyle mi diye ? Yetersizlikle ne alakası var. Beni tanımadan bol keseden sallama hakkını nerden aldın?
@efekaganguner7623
@efekaganguner7623 3 yıl önce
İnsanda vücüt sıcaklığı her yıl 0.03derece azalıyormuş.yani 1860daki ölçümler 37dereceymiş şimdiki ölçümler ise ortalama 36.6dereceymiş.bu olayın nedeni ve evrimsel süreçteki yeri hakkında bir yazı paylaşır mısınız?🙂
@niran5399
@niran5399 3 yıl önce
Kürasel ısınmaya uyum mu sağlıyoruz yani
@efekaganguner7623
@efekaganguner7623 3 yıl önce
Bana daha çok, kapalı alanlarda hep istediğimiz koşullarda yaşamanın etkisi gibi geldi.Zorlu şartlar ile bağımızı kestik bu yüzden yüksek kan basıncının bir önemi kalmadı diye düşünüyorum.
@niran5399
@niran5399 3 yıl önce
@@efekaganguner7623 olabilir araştırmak lazım 👍
@m.b.2709
@m.b.2709 3 yıl önce
kişisel hijyenin artması ve hastalıkların azalmasıyla ilgili.
@anlongan4604
@anlongan4604 3 yıl önce
Belkide vücudumuzdaki kıl miktarıyla alakalı olabilir. Evrimsel olarak kıllanma miktarının sürekli azaldığı bir gerçek vücudumuz şuan sadece ihtiyacı olduğu bölgelerde ve miktarda kıl barındırıyor.
@ramazantoprak5995
O bölgenin tamamı yerleşim yeri olarak kullanılmış civar tepelerde kayaya yontulmuş yaşam alanları mevcut, tavan yok lakin bir odadan farksız.
@yldzbayrak7445
@yldzbayrak7445 Yıl önce
Göbekli tepe çok ilginç ve gizemli geliyor bana en çokta neden elleri ile yaptıkları yapıları yine elleri ile kapattılar kapatmak yapmaktan daha zordur bence.Malesefki bu sırları gerçek anlamda hiç bir zaman bilemeyeceğim,rahminden fikir üretmekten öte gidemeyecegiz 😔
@asmarkhalilova3871
@asmarkhalilova3871 3 yıl önce
İşte beklediğim video! Elinize sağlık
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
😍
@metintel5380
@metintel5380 2 yıl önce
Göbeklitepe ile ilgili en dikkat çekici konulardan bir tanesi de yapılarda kapının olmayışı ondan hiç bahsetmemişsiniz
@kultigin35
@kultigin35 11 aylar önce
Malatyada bulunan Arslantepe'de yakın bir zamanda Göbeklitepeden çok daha eski zamana dayanan bir kılıç bulundu. Bu durumda bence biz insanlığın çok yeni yerleşik hayata geçtigini ve çok yeni olarak alet yapmaya başladıgını sanıyoruz. Yanılıyoruz bence. Biz insanlar çok düşündüğümüzden daha eskilerde alet yapmaya başlamışızdır bence.
@shadowizm2047
@shadowizm2047 11 aylar önce
Alet yapımı çok uzun süredir var.
@akinbeyoglu6389
@akinbeyoglu6389 Yıl önce
5yaşındamışsın gibi anlatan koca yürekli adam eline emeğine sağlık
@cengizadguzel9431
Sizleri ilgiyle takip ediyorum. Çok iyi anlamamış olabilirim ama sanki Göbekli tepe nin barınak olarak yapılmış olabileceğini iddia edenlere daha çok katıldınız gibi anladım. İnsanların barınak için bu kadar devasal yapılar yapacaklarını düşünmüyorum. Başka bir amacı olmalı
@tugrultugrul1335
@tugrultugrul1335 2 yıl önce
Aynı yapıdan , aynı bölgede 22 adet daha olduğu , şu an hemen 100 metre ilerisinde ziyarete açılacak bir kalıntı daha var gördüm çatısı yapılmış. Belki de çifleşme ayinlerinin yapıldığı tapınak benzeri yapılar ki bu sonraki toplumlarda da görülen bir durum. Taşlarda erkek üreme organı üzerindeki figürlerde güç ve benzeri anlamlar barındırıyor olabilir.
@EminMese
@EminMese Yıl önce
Lütfen mısır piramitleriyle ilgili video yapabilir misiniz 🙏
@user-lx2zh1jd5l
@user-lx2zh1jd5l 2 yıl önce
Gittim gördüm gezdim ve hayran oldum. Herkese öneririm.
@thenurixx
@thenurixx 3 yıl önce
Müthiş bir video. Çok teşekkürler.
@LuzumsuzVideolar
@LuzumsuzVideolar 2 yıl önce
...doğurganlık figürü var hocam..bu sene gidip göbeklitepe'yi gördüm ve şanlıurfa müzesini gezdim...önceden kazı alanında bulunan ve şu anda şanlıurfa müzesinde sergilenen bir taş üzerine kazılmış bir şekil var..şekilde bir kadın ters doğum yapıyor..yani çocuğun ayakları çıkmış gerisi içerde.. bu oradaki bulunan tek kadın figürü..bu arada gidecek arkadaşlara benden tavsiye kesinlikle müze kartı alsınlar çünkü göbeklitepeye ilk giriş, girdikten sonra kazı alanına giriş, sonra servise binmek hatta limonata almak bile (daha doğrusu müze kartı olanlara indirim yapıyorlar) müze kartıyla..müze kartsız giderseniz fena masraflı olur..bilginize :)
@nesterenhanm5155
@nesterenhanm5155 3 yıl önce
👏 Bilgilendirme için teşekkürler.
@umitencu624
@umitencu624 Yıl önce
Umarım bir gün herkes anlamamaktan vazgeçer…
@nermingurses734
@nermingurses734 3 yıl önce
Teşekkürler yorumlarınız için 👍👍👍
@alik.5990
@alik.5990 3 yıl önce
Doğada çeşitli hayvan türleri hasta bireylerine bakar mı? Veya birisi yaralandığı zaman birbirlerini çeşitli yöntemlerle iyileştirmeye çalışırlar mı? Cevap verirseniz çok sevinirim.
@voielactee1431
@voielactee1431 3 yıl önce
Evet Zirtlanlar bakarlar yasli olanlari.
@kadirizm34
@kadirizm34 3 yıl önce
@Alim Karaçay paralı üyesi olanlara cevap veriyor 😁
@ismailsefakoksal6159
İsmini hatırlamasam da bir karınca cinsinde sürekli başka bir tür karınca türü ile savaş halinde olmasıyla bir çeşit tedavi geliştirdiklerini düşünüyorlar. Yaralananların; kolu, bacağı kopanların yaralarını savaş sonrası sağlam karıncalar yalayarak yaralarına bir tedavi uyguluyorlar ve tedavi görenlerin 10da sadece 1 inin öldüğünü söylediklerini hatırlıyorum. Tedavi görmeyenler ise büyük çoğunlukla ölüyorlar
@aliagackoparan5443
@aliagackoparan5443 2 yıl önce
Daha önce de, "Antarktika gerçeğini göz ardı etmeyin!.." demiştim... Tabii, bu işin bir diğer ayağı da Madagaskar dır... Madagaskar ile Afrika nın ne noktalardan ayrı olduğu ve Madagaskar ile Antarktika nın ne ortak noktaları olduğu gibi,.... Göbeklitepe ile de, Avustralya yerlileri olan "Aborjinler" in, ne gibi bir ilgisi olduğunu da göz ardı etmeyin derim! ;) Sevgiler...
@cokkomiko7953
@cokkomiko7953 Yıl önce
Çizimler basit gibi dursa da ilk okul çizimleri değil fark ettiniz mi yani bir karakteri var minimal çizim yapılmış yani bu aşamaya gelmiş olmaları müthiş bir kültüre işaret ediyor .
@Luckiest-uy7ce
@Luckiest-uy7ce Aylar önce
Acaba yerine altında daha bizi bekleyen neler neler var
@CihanYldz-hs2ve
@CihanYldz-hs2ve 3 aylar önce
Bence empati kurmalıyız.Yani neden bi kayaya motifler çizip ona emek harcayasınki onlar gibiymiş gibi bir taşa birşeyler çizmek bile bence bu konu hakkında bize evrimsel ve daha da önemlisi düşuncesel, zekasal olarak olarak daha keşfedilmemiş birşeyler anlatabilir bununla birlikte basit bir açıklaması da olabilir belkide kendilerini bu gezegende gördüklerine ve isteklerine hayal güçlerine bırakmış olabilirler.
@sehsuvarsami2274
@sehsuvarsami2274 3 yıl önce
Ağzına sağlık çağrı dostum...
@cntrkr
@cntrkr 3 yıl önce
her zaman ki gibi muhteşemdin Çağrı 👍
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
@CasiusCebel
@CasiusCebel Yıl önce
bk. 7:00 Göbeklitepe'de alet bulma - bulamama bağlamında tartışmalar, beklentiler, yorumlar çok duydum... Orada hiç alet bulunmamasını şöyle de düşünmek gerek: Siz inşa ettiğiniz bir binayı tamamladığınızda alet edevatı içinde, etrafında mı bırakırsınız? Hayır. Toparlar, kaldırır, götürürsünüz. İkincisi, o dönemde alet-edevat dediğimiz şeyler çok kıymetli!.. Malum, yapı-markette satılmıyor; madenini bulmanız, belki can gidip getirmeniz, belki elleriniz kanaya kanaya bizzat imal etmeniz gerek... Dolayısıyla insanlar her nereye giderse onları yanlarına alsa, etrafa bırakmasa gerektir... Ama yerleşim alanı olduğu anlaşılan başka yerlerde, başka alanlarda bulunan aletler burada da nelerin nasıl kullanıldığı konusunda mantık yürütmeye yardım edebilir...
@alesta53
@alesta53 3 yıl önce
Çok güzel video, teşekkürler.
@reskeseve5844
@reskeseve5844 Yıl önce
Artık tapınakların yanında yerleşim yeri olduğunu biliyoruz. Zaten son dönem yapılan kazılarda göbeklitepe benzeri farklı yerler tespit edilip kazılmaya başlandı.
@misiktanis1550
@misiktanis1550 2 yıl önce
Sevgili Çağrı, geçen yıl Evrim Ağacı'nı keşfedip abone olduğumdan beri kaç video izledim bilmem ama bunu daha yeni izleme fırsatı buldum ve hayal kırıklığına uğradım! Bir sürü hatalı bilgiye karşı ne demeliyim şaşırdım kaldım! Söylediklerinin neredeyse yarısı gerçeği yansıtmıyor. GÖBEKLİTEPE arkeolojik alanının önemi ile ilgili farkındalık yaratman çok güzel ancak keşke bir bilene danışsaydın. Burası ile "tapınak" sözcüğü aynı cümlede kullanıldığında sanki bana küfredilmiş gibi geliyor. Özellikle belirtmek isterim ki yayınlarınızın hastası bir takipçiniz olarak tüm amacım sizi korumaktır! Bölgede kazı yapan hocalarımızdan yardım alın lütfen! Özellikle kazısına yeni başlanan KARAHANTEPE daha da ilginç bilgilere gebe. Bir turist rehberi olarak hocalarımız kadar geniş bilgiye sahip olmasam da yıllardır onların ağzından çıkan her kelimeyi takip ettiğimden eğer ihtiyaç duyarsanız yeni bir video için elimden geleni yapmaya hazırım! Sağlıkla kalın..!
@baguvix5743
@baguvix5743 Yıl önce
Dediklerinin hangileri yanlışmış bunun hakkında kaynak verebilir misiniz?
@misiktanis1550
@misiktanis1550 Yıl önce
@@baguvix5743 Prof. Dr. MEHMET ÖZDOĞAN, NECMİ KARUL Hocalarımızın videoları size herşeyi açıklar...
@baguvix5743
@baguvix5743 Yıl önce
@@misiktanis1550 Hangi videolarını izlememi önerirsin
@farukkurt3916
@farukkurt3916 Yıl önce
Ya hocam sizi desteklemek istiyorum fakat youtube tan ödeme olmuyor direk iban olsa daha kolay olur valla sizi çok seviyor ve zevkle izliyorum ama ödeme konusunda uygulama üzeri destek olamıyorum direk banka hesap numarası daha basit olur teşekkür ediyorum iyi çalışmalar dilerim
@gurdalturgut2175
@gurdalturgut2175 3 yıl önce
Farklı bir dilde alt yazı uygulaması ile potansiyelinizi arttıracağınızı düşünüyorum.
@Eileithhyias
@Eileithhyias 3 yıl önce
Çağrı abicim bu üzerindeki muazzam t-shirtleri nereden bulabilirim 😀 Gittikçe daha çok hoşuma gidiyor.
@KingOfTheUnderdogs
@KingOfTheUnderdogs 3 yıl önce
"Eninde sonunda bu yapıyı terk ettiler." dedin, bu da beni düşündürdü: En uzun zamandan beri kullanılan yapı nedir? Terk edilmiş olsaydı bir tarihî eser olacak olmasına rağmen, turizm haricinde bir şey için insanların sürekli girip çıktığı (tiyatro falan gibi) bir yapıdan bahsediyorum.
@d.k.f9782
@d.k.f9782 2 yıl önce
90bin m2lik alan aynı anda planlı olarak tasarlanmamış üst üste farklı zamanlarda yapılmış. İnsanlığı yücelmek mi gerçekten ne olduğunu anlamak mı vermek istediğiniz
@sercanbozkurt2858
@sercanbozkurt2858 3 yıl önce
Herşey bir yana abi sen ne güzel bir insansın ya...dinledikçe dinleyesi geliyor insanın.
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
Çok teşekkürler! ♥
@mutlugercek1823
@mutlugercek1823 2 yıl önce
Peki bu projenin kayitlarinin ortadan kayboldugu ve kazilarin durduruldugu uzerine yapilan haberler hakkinda bir bilgi var mi?
@muhammetcan3182
@muhammetcan3182 3 yıl önce
Bir belgeselde yapıldıktan çok sonra üstü bilerek toprakla kapatılmış diyordu. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Tarihte burayı unutmak istemiş olabilirler mi?
@DuiniRiluz
@DuiniRiluz 3 yıl önce
Benim de merak ettiğim bu. Neden bırakıp gitmediler, veya yakıp yıkmadılar. Zarar vermeden toprağa gömdüler. Koruma amaçlı yapılmış gibi ama neden?
@esmakaral7845
@esmakaral7845 3 yıl önce
Wow! Olabilir.
@zissumanter
@zissumanter Yıl önce
Göbeklitepe hakkında bir süredir yazılanarı takip ediyorum. Burada bulunanlara dair yapılan açıklamaların giderek zorlama dayanaksız yorumlar olduğunu düşünmeye başladım. Giderek yapılan yorumlarda bu zorlama anlatıların cesaret kazandığını düşünüyorum. Dikkatimi çekmeye başladı.
@blueskyyraining7976
Çoook teşekkür ederiz!!!!!!:)
@okkeskeklik8498
@okkeskeklik8498 3 yıl önce
Değerli konuşmacı kardeşim nokta ve virgül gerekli olduğu için icat edilmiş olmalı..
@ozanakagac
@ozanakagac Yıl önce
Okadar bilim insanının araştırarak ömrünü vererek sonuca bağlayamadığı olayları 15 dk sonuca bağlayan büyük insan.
@ixeberg34
@ixeberg34 3 yıl önce
Baya eskiye gidiyoruz Urfa’ya gidenler gidip görebilirler halka açık bir yer gezilebiliyor
@jjjlamfh
@jjjlamfh 3 yıl önce
Bugün bende kreosus'tan katıldım bunu hakediyorsunuz, türkçe kaynak olarak daha iyisi yok
@evrimagaci
@evrimagaci 3 yıl önce
Aramıza hoş geldiniz! Çok teşekkürler! 😍
@TopakveSultan
@TopakveSultan 3 yıl önce
Bu güzel çalışmayı kimler beğenmez de ne negatif tık atar anlamam.
@mehmetgokcekoyun5550
belki yeni bir mitoloji vardır orada. şuan daha çok heyecanlandım
@user-xm5mr3vj2l
@user-xm5mr3vj2l 3 yıl önce
Anadoluda toprak altinda böyle cok eski yerlesim yerleri tapinaklar var En eski bilinen luviler vardir onlari arastirmak lazim