Karanlık

Evrimi Neden Çürütemiyorlar? Çünkü Yalan Söylüyorlar!

Evrim Ağacı
Abone ol
görünümler 2 812 214
100% 102 000 0

katma

 

10 Ağu 2022

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 24 195
E H
E H 2 yıl önce
"Evrim bir gün çürütülürse bu yine bilim insanları tarafından olacaktır, bir avuç ahmak tarafından değil." - Richard Dawkins
Ferhunde’nin kocaları
Adem ile Havva daha mi mantıklı geliyor size:) evrime felsefe deyip kanıt yok diyenler dinlerdeki bütün masallara ise gönlünce inanmayı huzur bulmayı tercih ediyorlar:) fakat dindar biri değilsen üstüne alınma
RESSAM YEA
RESSAM YEA Aylar önce
Richard Dawkis şu anda kabir azabıyla meşgul...
wHyEZ
wHyEZ Yıl önce
@ömer izzet özdemir kusura bakma da sen hiç şu zaman da fosillere benziyen bir canlı gördünmü
wHyEZ
wHyEZ Yıl önce
@Eray Selcuk haklısın ben liseli değilim ben bile evrimin ne olduğuğunu izzet denen şahıs daha çok biliyorum
Berkant
Berkant 18 gün önce
Sözler köşkünü tebrik etmek lazım. Milyonlarca insanın evrim öğrenmesine sebep oldular :)
Reisi yiyen çapulcu
Reisi yiyen çapulcu 14 gün önce
Cidden nhbnbb
Mehmet Ertan
Mehmet Ertan 6 aylar önce
Hiç üşenmeden 2 saat 18 dakika boyunca, ara vermeden izledim. Gayet basite indirgeyerek ve kaynak göstererek, herkesin anlayabileceği şekilde anlattığınız için teşekkürler!
Hasan Makara
Hasan Makara 3 gün önce
Kaynak neymiş. Görmüşler mi. Şahit mi olmuşlar.
Ersoy
Ersoy 6 gün önce
@Mehmet Ertan Merakımdan soruyorun sanırım Ataistsiniz. Hiç düşündünüz mü ya varsa gerçekten diye?
Mehmet Ertan
Mehmet Ertan 7 gün önce
Bahsettiğiniz şey Pascal kumarı Ersoy bey. Çok uzun zamandır var olan bir düşünce ancak bana pragmatist bir düşünce gibi geliyor.
Theredqueen
Theredqueen Aylar önce
Diğer videodaki adamın kulaktan dolma ve yüzeysel anlatılarını, bu kadar rahat ve profesyonel biçimde gerçek kanıtlara ve verilere dayalı anlatmanız beni çok tatmin etti. Videodaki adam konuştukça verdiğiniz tepkilere gerçekten çok güldüm. Emeğinize sağlık.
Doğan Can Diker
Doğan Can Diker 22 gün önce
@Hazarya Noyan bir
Hazarya Noyan
Hazarya Noyan Aylar önce
@Life in the HANDS ana başlıklarından biri evrim olan Campbell'in biyoloji kitabını evrime karşı kanıt olarak sunman zaten saçmalıktı.Şimdi de akademik makaleye yalan evrak ben de yaparım diyorsun.Baya saçmalıyorsun yani.
Gazel Dogukan
Gazel Dogukan 6 aylar önce
21 yaşındayım ve üç buçuk yıldır Evrim üzerinde kendimi geliştirmeye çalışıp araştırıyorum. Böyle bir videoya denk gelmek beni inanılmaz bir mutluluğa sürükledi. Bu tür cahil insanlara layığıyla cevap verişiniz beni mest etti. Teşekkür ediyorum Hocam
Gazel Dogukan
Gazel Dogukan Gün önce
@talya türk Estağfurullah, sizlere hayatınızda sağlık ve mutluluk diler... Saygılarımı sunarım.
talya türk
talya türk Gün önce
@Gazel Dogukan şecaat ile cesaret arasındaki fark? Eskiler ne demiş? Cahil cesareti... Ben buna dikkatinizi çekmeye çalıştım... Ama demekki bin yılın atasözleri de yanılırmış. Affedin...
Gazel Dogukan
Gazel Dogukan Gün önce
@talya türk cesaretin tek kaynağı kendinden emin olmaktır... cehaleti saptamak aydınlık gerektirmez. İyi akşamlar sizlere Talya bey.
talya türk
talya türk Gün önce
@Gazel Dogukanİnsanları cehaletle suçlayabilmek ya da öyle tasnif etmek aydınlanmış bir şahsiyeti ve aydınlatabilecek bilgeliği gerektirir de... Ondan sordum aydınlandınız mı diye. Öyle ulu orta ve çok genel bir ifadeyle cahiller diyebilmek büyük cesaret... Sanırım anladınız.
Gazel Dogukan
Gazel Dogukan Gün önce
@Mert Taş Doğurudur, bu bilgi ile hayatınızda başarılar.
Emir AKBULUT
Emir AKBULUT 6 aylar önce
Hocam bu kanalla ilk defa bu videoyla tanışmıştım.Harika bir cevap derlemesi açıkçası biyoloji ile pek aram yok kendim mühendislik mezunuyum.Ama oynatma listesindeki eğitim serilerini izleyerek bu konular hakkında bilgi sahibi oluyorum.İyi ki varsınız.
Kvothe
Kvothe 3 aylar önce
Çağrı Abi, geçen yıl aldığım "50 Soruda Evrim" kitabını babamın elimde görüp "bU evRim inSanI dinDeN ÇIkArır!" benzeri söylemlerinden sonra bir daha elime alamadım. Evde Nutuk dahî okuyamıyorum. Üzerimde iğrenç bir baskı var bu konularda, ve ben genetikçi olmak istiyorum. Öyle bir etki bıraktı ki bu ortam üzerimde, artık evrim karşıtı birisi benimle iletişime geçtiğinde bile tedirgin oluyorum. Sizin gibi insanların varlığı çok değerli benim için, emeklerinize çok içten şekilde teşekkür ederim.
-  White Committee
- White Committee 6 saatler önce
@Matematist Bey Evrimin senin nasıl olduğunu anlatır 2+2'in 4 olduğunu söyler ama dinler senin bir yaratıcı tarafından çamur'dan yaratıldığını söyler.
Evrim KAYA
Evrim KAYA 3 gün önce
Ev içinde hiç bu tartışmalara girme boşver internet üzerinden okumalarını yap çok sayıda güzel makale bulunuyor internette.
mar
mar 6 gün önce
@Matematist Beyçünkü ikisi zıt çelişiyor o yüzden babası evrim dinden çıkartır demiş
huh
huh 24 gün önce
@leylaa annemde hep öyle derdi kavga ettiğimizde o aklıma geldi sebepsizce :D
leylaa
leylaa 2 aylar önce
@Matematist Bey gavga etmeyin guzummm
İlker Pektaş
İlker Pektaş 2 aylar önce
Evrim ağacı kanalınızı geç de olsa takip etmeye başladım. Ülkemizde her ne kadar cehalet seviyesi yüksek de olsa, bilime ve bilimin getirmiş olduğu gerçeklere aç oldukça fazla sayıda insan da var. Ama malesef sırf gerçekliği karartmak ve insanları tek bir yoldan düşünmeye itmeye çalışan bir güruh bilgiye aç olan insanları bazen kendine çekebiliyor. Neden sorusu en çok hoşuma giden sorudur; keşke her insan neden diye sorabilse, sorma cesareti gösterebilse. Büyük bilim insanı olmak zorunluluğu yok bu soru için. Kan kırmızıdır dendiğinde neden diye sorabilseydi bir vatandaş, yediği kırmızı meyvelerle alakası olmadığını bilebilirdi pekala. Hala evrimi insanın maymundan geldiği görüşüyle sığlaştırmazlardı mesela. Neyse bilim yolunda kalın sevgilerle, emekleriniz için teşekkürler.
mendelin buruşuk bezelyesi
39:10 bi arkadaşıma evrimi açıklarken antep fıstığı örneğiyle açıklamıştım aklıma o an öyle gelmişti burada görünce bir gülümseme geldi. çağrı abiyle aynı düşünceye sahip olmak çok güzel. Bana çok şey kattın evrim ağacı çook teşekkür ederim. sen olmasan aşırı cahil bir insan olacakmışım. sayende bir nebzede olsa mantıklı düşünebiliyorum ve hayatımın sonuna kadar öğrenciyim. iyi ki varsın..
Zeynep
Zeynep 2 aylar önce
Çok kullanışlı bi benzetme bence de; basit, anlaşılabilir ve olayı nokta atışı özetliyor.
Barış
Barış Yıl önce
Bu arada işin en güzel ve sevdiğim yanı Çağrı Mert Bakırcı adamın saçma argümanını çürütürken aynı zamanda bize ekstra bilgiler de veriyor, combo yapıyor. Bir cahilin gereksiz argümanına harcadığı boşa giden zamanını combo yapıp bize ekstra bilgi vererek değerlendiriyor.
Bir Haberim Var
Bir Haberim Var Aylar önce
@koray Çilingiroğlu Fazla yaşamak isteyen kim. Ben göz perdemin açılıp bir an önce ölüm meleklerini bekliyorum
W0psle
W0psle Aylar önce
@Bir Haberim Var aynen kanka bencede
koray Çilingiroğlu
@Bir Haberim Var sen bu kafayla fazla yaşamazsın
rıdvan gerçek
rıdvan gerçek Aylar önce
@Bir Haberim Var Masal dinlemeyi tercih ediyorsan, dinlemek istemediğin teoriler sayesinde icat edilen,Cep telefonu, internet, elektrik, bilgisayar,.... gibi ürünleri neden kullanıyorsun ? Hastalandığında neden doktora gidiyor ve tavsiye ettiği ilaçları kullanııyorsun.. ?? Hepsi bilim insanlarının, insanca yaşayabilmemiz için verdikleri emeklerin sonucu..
Techno House
Techno House 4 aylar önce
Abi yemin ederim yıllarca bir çok konuyu senin gibi düşünmüşümdür ama en sonunda hiç kimse benim gibi düşünmediği için yanlış düşünüyorum sonucuna kapılıyorum iyi ki siz karşıma çıktınız mükemmel bir adamsınız aşırı kaliteli içerikler ve saygınızı hiç bozmuyorsunuz umarım karşıma hep sizin gibi insanlar çıkar tebrik ederim işinizi çok güzel yapıyorsunuz. 👏 Artık İdolümsünüz.
Potatus
Potatus 21 gün önce
Abi öncelikle eline sağlık, harika bir cevap videosu olmuş. Normalde Türkiye'de bu tür bilimsel videolar fazla izlenmez ama son zamanlarda Türkiye'de bilim popülerleşmeye başladı. Bu videoda neredeyse 3 milyon izlenmeye yaklaştı ve 100 bin Like aldı. Elinize sağlık.
Unbounded Ninja
Unbounded Ninja 59 dakika önce
S u s
Filiz Bilimlier
Filiz Bilimlier 3 aylar önce
Hayranlıkla izliyorum 🙏👌 sizin gibi bilimi önder alan insanların varlığını bilmek diğer cahil kesimin arasında yaşamanın verdiği acıyı bir nebze olsun azaltıyor. İyi ki varsınız 😊👌
Yiğit Yılmaz
Yiğit Yılmaz 6 aylar önce
harika bir video olmuş, adı "yeni başlayanlar için evrim" diye değiştirilse sırıtmaz. bilimsel metodoloji ve safsata çeşitlerini örnek üzerinde anlatmış gibi olmanızın yanında sayenizde pek çok faydalı site öğrendim. zira bir eczacılık öğrencisi olarak makalelerim için pubmedden başka bir site bilmiyordum. ayrıca her zamanki gibi şeker gibi bir video olmuş. zerre sıkıcı değil, izlerken zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadım. başarılarınızın devamını dilerim.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı 6 aylar önce
Faydalı bulmanıza sevindik, çok teşekkürler. 😊
Üsame Savas
Üsame Savas Yıl önce
en güzeli de “şimdi onlara gününü göstereceğiz” değil de “bu sayede daha iyi öğrenmenizi umuyorum” demesi. bu üslubu hiç bozmayın lütfen ❤️
Nasia Hair
Nasia Hair Aylar önce
@Ali Senel videoyu sonuna kadar izle anlarsın
Aski
Aski 2 aylar önce
@Ali Senel Hayır gerekmez çünkü rastgele değil. Evrime rastgele demek evrime birebir saygısızlıktır. İnsanın mağara içinde belli ve değişime uğratacak kadar uzun bir süreç ve şartlar hiç oluşmadı. Zaten oluşsaydı dediklerin olurdu
Mehmet
Mehmet 4 aylar önce
@Gökhan Özbilen Hahahahshsh senin dediğin ayet önceden farklı çevriliyordu, bilimsel olarak evrenin genişlediği bulunduktan sonra ayet değiştirilmiş, bir araştır derim cahil kalma hep bu ayeti savunmayı bırakın kurandaki ayetlerin birçoğu bilime göre değiştirildi bir araştır😉
Serifhasan Kocakaya
Serifhasan Kocakaya 2 aylar önce
Çok güzel anlatmışsın hocam su gibi aktı gitti ve videonun sonu aslında videodan daha değerliydi benim gözümde çünkü, nasıl hala düz dünyayı savunanlar varsa bundan belki 10 asır sonra bile evrimi inkaar edecek insanlar olacak öncelikle düşünlerimizin evrilmesi lazım.
lylia
lylia 6 aylar önce
Çabanizi takdir ediyorum ve insanlari bu şekilde aydinlattiginiz, buna zaman ayirdiginiz için ayrıca teşekkür ederim.
Hüseyin Can Aydın
sevgili hocam öncelikle bu değerli videonuz için çok tebrik ediyorum. doğru ve güncel bilimsel verileri bizlere aktarma çabanız beni gerçekten çok duygulandırdı. bu ülkenin aydınlık yüzlerisiniz, var olun.
BİLİMSEL SOHBETLER
BİLİMSEL SOHBETLER 2 aylar önce
Çağrının yıllardır anlatmak istediklerini ne takipçilerinin ne de düşmanlarının anlamadığını yorumlara bakınca çok rahat görebiliyoruz. Türkiyenin bilim hakkındaki bu durumunu görmek cidden moral bozucu:/
bayrameps
bayrameps 2 yıl önce
Sen bir de bu saçmalıklar için oturdun saatlerce konuştun sonra render için zaman harcadın sonra yüklemek için o kadar bekledin. Sen gerçekten insanları düşünen bilim adamısın çağrı abi.
Mehmet Batuhan Arslantürk
@Evrim Ağacı Ahahaha heriflerin yobaz argümanları karşısında render bile error vermiş benim favorim %4 argümanı duyduğum gibi yumruğumu ısırıp bağırmaya başladım.
Mustafa Kemal İlhan
Mustafa Kemal İlhan 22 gün önce
4k ve 2 saatlik bir video. Bir bilgisayarı o günlüğüne rendera feda etmiş olmalı...
Emre Çıvak
Emre Çıvak Aylar önce
@Dersler İçin kesinlikle daha mantıklı haklısın diskosmsksls
Dersler İçin
Dersler İçin 2 aylar önce
@Editsizh küçük adamdan kastın ne öyle boş boş manalı manalı konuşma ne söyleyeceksen erkek gibi söyle benim düşüncelerim sizinkinizden kat kat daha mantıklı
Uğur Öztürk
Uğur Öztürk 2 aylar önce
Sen nasıl bir kralsın ya ! Ders diye izletilir ilk iki ders! Evrim Teorisi’ne başlangıç ve genel bakış 👏🏻👏🏻
Esin Kara Maloney
Esin Kara Maloney 6 aylar önce
Iyi ki varsınız. Ne güzel olumlu eleştiriler yapıyorsunuz. Sizi çok severek izliyorum. Yolunuz apaçık olsun! 🙏❤️🍀
Mustafa Özçelik
Mustafa Özçelik Aylar önce
Zamanında ortaokul son sınıfta fen bilgisi öğretmenimiz, Darwin'in insan kafatasıyla maymun çenesini birleştirip insanların maymundan geldiğini iddia ettiğini söylemişti. O gün cehaletin en büyük düşman olduğunu anlamıştım. Çağrı Mert Bakırcı derste olsa sırayı fırlatırdı sinirden herhalde.
Mayday
Mayday 3 saatler önce
Banada öyle demişlerdi. .d
Ufuk Derin
Ufuk Derin Aylar önce
Bağlam bilgisi. Onu yapan Charles Darwin değil, Charles Dawson adında bir fosil avcısı.
MrSpear
MrSpear 3 aylar önce
Mükemmel anlatım, kimseyi kırmadan hakaret etmeden sadece hakikat ile tek tek ve tek cevap vermişsiniz. 145k'dan bu yana takipteyim iyi ki abone olmuşum :)
mell QS
mell QS Yıl önce
Videoya alternatif başlık: *Çağrı Mert Bakırcı 2 saat boyunca kendi sinir sistemi dayanıklılığını sergiliyor*
porgola
porgola 2 aylar önce
@Yusuf Özyurt popülasyon evrimleşir birey değil.
ÜLKÜ ALEYNA UYMAZ
ÜLKÜ ALEYNA UYMAZ 2 aylar önce
Çok doğru bu arada.
Ultraviolet Turk
Ultraviolet Turk 2 aylar önce
Çağrı abeeeeyyy gel kalp at şu yorumağğ abeeey
Ultraviolet Turk
Ultraviolet Turk 2 aylar önce
Sesli güldüm.... saol.. :")
Onur Kalayci
Onur Kalayci 26 gün önce
Hocam bu video çok faydalı oldu, yanlış insanları takip ettiğimi anlamamı sağladın.
Halit YALÇIN
Halit YALÇIN 28 gün önce
"Bu arada hiçbir birleşik yazılır" Evrim ağacı.
Can Arslan
Can Arslan 2 aylar önce
Yıllarca kendimi deizme yakın biri olarak görürken bu videoda ietsizm ile karşılaşıp, araştırdım ve bana çok daha yakın bir görüş olduğunu fark ettim. Evrim konusunda zaten şüphelerim yoktu boş vaktim olduğu için izliyordum ancak ne kadar teşekkür etsem az.
mehmet özdamar
mehmet özdamar 4 aylar önce
Evrime hic bir zaman yollari dusmicek insanlarin alani biyoloji olan profesorlerden daha fazla evrim hakkinda konusmasi beni cok gulduruyor sabriniza saglik konuyla ilgili bi kac insani bile aydinlattiysaniz tesekkur ediyorum size kendi adima
Tired Cavalry
Tired Cavalry 2 yıl önce
Sözler Köşkünün sayesinde Evrim Ağacını keşfettim. Evrim Ağacı sayesinde darwininin hayatını okudum ve evrimi araştırmaya ve tukulusu olmaya başladım 😀👍
Bono Türk 🇹🇷
Sözler köşkünün tek iyi yönü
ANTİ İSLAM
ANTİ İSLAM 2 aylar önce
SADECE YAŞADIKLARIN BİLE EVRİMİN KANITI
gökhan özgür
gökhan özgür 2 yıl önce
Evrim hayatına (sosyolojik, psikolojik, ekonomik kısaca her alanına) ne kattı?
Emre Dr
Emre Dr 2 yıl önce
Ayni bende bu yolda ilerledim gercekten dogru yolu gösterdiler bize
Lütfü can akıncı
Lütfü can akıncı 6 aylar önce
Bu video çok güzel olmuş. Çağrı abi bir tanesin ❤❤ Senin verdiğin bilgilerle de yetinmeyecegim Kendim üstüne ilave edecem teşekkür ederim 18 yaşındayım Vaktimi saçma sapan yerlere değil bilime vermek istiyorum... Teşekkürler
Mustafa Pöl
Mustafa Pöl 6 aylar önce
size bunu açıkça söyleyebilirm ki bu zamana kadar yaşadıklarımı bir kenara bırakıp dünya görüşümün değişmesini tetikleyen bir video oldu bu videoyu 3 ila 5 ay önce izledim ve o andan sonra asla duyduğuma değil tıpkı sizin gösterdiğiniz ve sürekli bahsettiğiniz gibi kendim araştırarak öğrendim ve ben bu videoyu izledikten sonra o kadar araştırma yapan bir insan oldum ki size minnettrarım. şuanda bu videoyu tekrardan izlememin sebebi de açıkçası biraz eğlenmek verdiğiniz tepkiler ve onları tamamıyla bertaraf etmeniz gerçekten çok büyük keyif veriyor KARANLIĞI BİLİMLE FETHET DEDİĞİNİZ BU YOLDA BİZLERİN YOLLARINNI AYDINLATTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM KENDİ ADIMA VE SİZLERİ İZLEYENLER ADINA Yolunuz açık olsun başarılarınızın devamını dilerim... NOT: İYİKİ BU VİDEOYU 18 YAŞIMDA İZLEDİM bu görüşlerle yaşayacağım için çok mutluyum
Aslı Ataoğlu
Aslı Ataoğlu 2 aylar önce
@Punchable Face kes sesini işine bak
Aslı Ataoğlu
Aslı Ataoğlu 3 aylar önce
@Yufus noldulaaa? Xd
Yufus
Yufus 3 aylar önce
@Aslı Ataoğlu Yav he heeeee
Aslı Ataoğlu
Aslı Ataoğlu 5 aylar önce
@Mustafa Pöl ahlaki, vicdani ve bilinç yönüyle olayları analiz edersiniz umarım. Allaha emanet olun. Bu arada siz, benim vermek istediğim mesajın odak noktasını anlamamışsınız. Umarım hissetmişsinizdir. Sizi kurduğuz sarsılmaz cümlelerinizle baş başa bırakıyorum! Tekrardan Allaha emanet olun. Sizede saygılar selamlar ohalde. J
Mustafa Pöl
Mustafa Pöl 5 aylar önce
@Aslı Ataoğlu İnancın bu kadar kolay değişebileceğine olan tutumunuz beni rahatsız etti açıkçası, çünkü ben sorgulayarak aklıma mantığıma yatanı kendi süzgeçlerimden geçirerek kabul ederim. Sizin nasıl bir görüşünüz var bilmiyorum ama yargılamanız doğru değil cahilce ve hakaret eder gibi olan tutumuz zaten her şeyi belli ediyor neyse. Ayrıca tek video ile değişti demiyorum farkettiyseniz --tetikleyen-- bir video oldu demek istiyorum, okumayı biliyorsunuz ama sanırsam anlamlandırmanız zayıf biraz. Bu videoyu izledikten sonra kafamda bazı sorular oluşmaya başladı ve devamı geldi. Bunun tek bir video sayesinde olacağını düşünmenize üzüldüm. Ayrıca bunun da sizi bu kadar ilgilendirdiğini düşünmüyorum böyle her şeye muhalefet olup karışmayın hayatta sorunlar yaşayabilirsiniz saygılar
Tarihin Ortanca Çocuğu
Her ay en az 3 5 kere izliyorum harika bir anlatımın var abi başkaları gibi arkası boş şeyler değil de tamamen bilimsel ve akademik bilgilerden oluşan veriler
berfin
berfin 6 aylar önce
videoyu her izlediğim saniye zevkten dört köşe oluyorum resmen ve kafamdaki sorular birer birer siliniyor. bu video bence kesinlikle bir zaman kaybı değil şahsen benim kafamdaki sorulara çok güzel yanıtlar oluştu. hiçbir zaman bu üslubunuzu kaybetmemeniz dileğiyle..
megayorgan
megayorgan Yıl önce
Bu video zaman kaybı değil aksine çok faydalı. Evrimle ilgili bu kulaktan dolma yanlış bilgilere sahip olan ama bağnazlıktan değil sadece hiç gündeminde olmadığı için oturup araştırmayan çok insan var. Malum eğitim sistemimizde de öğrenebildiğimiz bir konu değil. Bunlar doğrusunu, mantıklısını öğrenince reddetmeyecek insanlar. Umarım video onlara da ulaşır. Çok çaba harcamışsınız teşekkürler, elinize sağlık.
-セナ
-セナ Yıl önce
Evet o kişilerden biri benim ve video bana ulaştığı için çok mutluyum
mert
mert Yıl önce
@SPACE x video o kadar boş ki oturduğu yerden çürütebiliyor adam
Arda Sarıdemir
Arda Sarıdemir Yıl önce
@SPACE x Doğru her şekilde doğrudur. Adamların 6 ay uğraştığı şeyi oturduğu yerden dağıttı adam
Hasan Can Sağıroğlu
@Novachrono o adamın lafına
Hasan Can Sağıroğlu
@Novachrono yok knk sana demedim
Matt Uprising
Matt Uprising 4 aylar önce
Tebrik ediyorum, youtuber arkadaşın yol açtığı bilgi kirliliğine ışık tutmuşsunuz. Evrim agacını ortalama 10 sene önce filan facebookta tanıdım, o zamanlar elimde 2.8 inçlik akıllı olmayan bir telefon olsa bile, sizin sayfanızdaki etkileşimin tadı, muhabbeti, tartışmaları yaşadığıma minnettar olduğum bir deneyim. O günlerden bu günlere sürekli verdiğiniz emek ile daha aydın insanlar olmamıza büyük katkıda bulunuyorsunuz. İyiki varsınız güzel insanlar. 🧡
うちはサスケ
うちはサスケ 6 aylar önce
Böyle bir video yapmaya uğraşmanız bile takdir edilesi. Sabrınız için teşekkür ederim :)
Александр Романов
Bu gereksiz ve ya zaman kaybı bir video değil! Bilgi dolu lezzetli bir sohbet olmuş, Teşekkür ederim
İrem Sevim
İrem Sevim 6 aylar önce
Muazzam ve bilgilendirici bir video olmuş . Çok teşekkür ederim 🙏🏼
İbrahım Özer
İbrahım Özer Yıl önce
Ara ara gelip izliyorum, youtube türkiye'nin en sağlam ayarlarından.
VAYSAL
VAYSAL 2 aylar önce
@Nicholas Born hayallere dalma kardeş
Primary-Ad2848
Primary-Ad2848 2 aylar önce
@Nicholas Born insanların ahlaklı olması için dine ihtiyacı yok sen cehennemden korktuğun için günah işlemiyorsun ben insan olduğum için yani sen bir karşılık bekliyorsun ben karşılıksız yapıyorum o halde senden daha ahlaklıyım ayrıca evrenin düzeni bir yaratana işaret ediyorsa bu yaratıcının bir olduğuna hala var olduğuna doğmamış ve doğurulmamış olduğuna bizi imtihan ettiğine ve paygamber gönderdiğine nereden ulaşabiliriz? ayrıca evrim teorisinin tonla kanıtı var bunları nasıl göz ardı ediyorsun?
VAYSAL
VAYSAL 4 aylar önce
@kafurkanka kafurkan oooooo laf soktun galiba tabi senin diline göre
Özsanlı Emine
Özsanlı Emine 6 aylar önce
Ibraaaaammmm adin da fikrine uymuyor la
Mehmet Fatih
Mehmet Fatih 3 aylar önce
Çağrı, adamın argümanlarını dinlerken morali bozuluyor :)) Sırf bizler için sabırla dinliyor ve cevap veriyor :D
Melik Yetgin
Melik Yetgin 3 aylar önce
Tüm ülkenin beynine 1 video enjkekte edebilsem bu videoyu ederdim. Keşke milyon kere like basılabilse bu videoya. Emeklerinize sağlık. Cahille savaş çook zor çok
Hatice Şahin
Hatice Şahin 25 gün önce
Bilimsel gerçekleri çarpıtarak delil oluşturmaya kalkışamazsınız,analiz edip doğrusunu açıkladığınız diğer kanalın videosunu baştan sona izleme gereği bile duymuyorum. Emekleriniz için teşekkürler 🙏
1974woohooman
1974woohooman 2 aylar önce
Kardeşim ellerine sağlık Türkiye'nin böyle şeylere çok ihtiyacı var.
pcgamebeer
pcgamebeer 4 aylar önce
videoyu şehirlerarası otobüs yolculuğunda izlemiştim. bir ara uyuyakalmışım. uyandığımda yüzlerine bakınca muavin ve yolcuların yüzlerinde evrimsel izler aramaya başladım ve tuhaf bir şekilde benzerlikleri daha çok belirginleşti. işin aslı acı ama gerçek ve sen Çağrı neden böyle bir gerçeği gözümüze sokup duruyorsun. tamam gerçek ve doğru olsa bile bırak yalan olarak bilelim biz onu. uyandırma bizleri.
Pinar pinar
Pinar pinar 6 aylar önce
Paylaşımınızı; saçma sapan ve uydurma argümanlara cevap niteliği açısından değil, verdiğiniz karşı örneklerin bilgilendirme niteliği açısından izledim. Oldukça keyifli bir paylaşım olmuş, safsata videosu alıntıları haricinde... teşekkürler.
İlhan Burak
İlhan Burak 3 aylar önce
sözler köşkünün videosu gerçekten içtenlikle söylüyorum ki komedi filmlerinin %90'ından daha komik ve ayrıca çağrı'nın tepkileri mükemmel akldgnlksdngksdnkglndskglnsdkgnkdsl
Enes Yeşilöz
Enes Yeşilöz 6 aylar önce
Yeni karşıma çıktı bu video . Ben daha sağlam bir kapak niteliğinde bunun gibi bir video görmedim . O kadar anlaşılır ve izleyiciyi konuya dahil eden bir video ki yani gerçekten çok doğal ve doğruluğun verdiği bir özgüven görülüyor. gerçekten bu kadar zaman ayırmanız bir bilim insanı olarak size eziyet ettirmiş, bu görülüyor fakat bu konuda merakı olan insanlar içinde ayrıca uygulamalı bir ders olmuş gerçekten.
Enes Yeşilöz
Enes Yeşilöz 6 gün önce
@NMAT 20 merhaba ilk olarak senden ricam şu; ayda bir buranın altına yorum yapma. İkinci ricam ise bir yere yorum yaparken ve ya yazı yazarken, lütfen cümlen bittiğinde oku, anlamıyorsan herhangi bir gariplik var ise cümlende gönderme. Teşekkür ederim . Bu arada yaptığın yorumu anlamadım .
NMAT 20
NMAT 20 6 gün önce
@Enes Yeşilöz bu dünyaya gelmeyede gitmeyede sen karar vermiyor sun düsün hic bi rolün yok
d
d 6 gün önce
@NMAT 20 senin oturduğun yerden yalan olduğunu düşünebileceğin kadar basit bir konu olmadığı kanıtlarla ortada.
Nasia Hair
Nasia Hair Aylar önce
@NMAT 20 ispatlamış birçok kaynak göstermiş istersen sende araştır üşenme ve doğru gerçek olduğunu gör
BİLİMSEL SOHBETLER
@Enes Yeşilöz gurur duydum:)
Ege Bulut
Ege Bulut Yıl önce
lisede biyoloji dersinde uyuyanlar da evrimi çürütmeye çalışıyor
zalmacak
zalmacak Yıl önce
@cancelOk Ya sonrada yobaz diyorsunuz diyorsunuz bize, lan yobaz beyinden problemin mi var yoksa öyle bir izlenim yaratmaya mı çalışıyorsunuz? Evrim teori mi? ajjhaahahajahahahhahahaha Güleyim bari ayrıca adam size anlatmış o kadar bilimsel olarak neyini anlamıyorsunuz
Nekotania
Nekotania Yıl önce
@cancelOk Tabii ki o kadar meraklıysa evrimi çürütmeye, araştırmak istiyorsa gerekirse araştıracak, gidip yazı arayacak. Sırf işine gelmediği için, sırf Google arama motoruna evrim yazmaya üşendiği için araştırmayan zeki milletimize o kolayca ulaşabileceği videoyu yapmaya değmez. Araştırmak isteyen insan her türlü araştırır ister TRvid'dan olsun ister Google'dan, yaşı kaç olursa olsun, gerekirse hayatında hiç biyoloji dersi görmeyip sadece okuma yazma bilen ve anlama becerisi olan 9 yaşındaki çocuk bile araştırır eğer istiyorsa. Araştırmak istemiyorsa da o kolayca olaşabileceği evrim videosunda ne işi var?
FlipBoi
FlipBoi Yıl önce
Müfredatta evrim yok
Jale Pinar
Jale Pinar 2 aylar önce
Ben Biyolog ve Tıbbi biyolog olarak seni rahatlıkla anlayabiliyorum ama bu alana pek aşina olmayan insanlar için bu daha basit bir dille anlatılırsa, daha çok kitlelere ulaşabileceğini tahmin ediyorum. Bu arada bu video tam bir başyapıt. 🙌🏻
Ege S.
Ege S. 6 aylar önce
Çağrı bey yoğun cahillikle karşılaştığında kendisiyle aynı anda utançtan gözlerimizi örtüyoruz. Bu da evrimin sebep olduğu bir mekanizma olsa gerek..
Aysera Köse
Aysera Köse 3 aylar önce
Bu konuyu daha önce araştırmıştım ama konuyu bir de sizden dinlemek çok daha hoşuma gitti çok nitelikli bir içerik olmuş gerçekten emeğinize sağlık ^^
Mehmet DAGLi
Mehmet DAGLi 3 aylar önce
hocam hakkaten 2 saat 18 dakikamızı yedin içtin, bir maymuna çarpma tablosu öğretene kadar bu 2 saatlik süreçte bize gelecekte bilgisayarlar hangi seviyeye gelebilir? neler olabilir? matrix deki kadar ileri giderler mi? bunlardan bahsedebilirdin...
Skyturk
Skyturk 2 yıl önce
Video'yu baştan sona izledim. Çağrı'nın saçı hep sol gözünün üzerindeydi, hiç değişmedi. Evrim yoktur.
William James Sidis
William James Sidis 25 gün önce
@GUSTAV 36 AĞIR KITA TOPU wtf
Adler
Adler Aylar önce
@Armağan Yağrı reis sakin ol hdjdhdhdh
DEMACİA BEBEĞİM
DEMACİA BEBEĞİM 4 aylar önce
şaaaaaak
Bir Adam
Bir Adam 6 aylar önce
@Burovni Rüveyda kendin söyledin baksana madde asla ezeli olamaz cansız birşey nasıl canlıyı oluşturacak? peki dünya neden dönüyor? Ses niye var? Yada ışık? Sadece bunlar üzerinde bile basitçe düşünmek bu söylediklerimin amaçsız yere olamayacağının kanısına vardırıyor. Hiç fark ettin mi düşünebiliyorsun görebiliyorsun ses denen birşey var sende de onu duyabilecek kulak var cidden tesadüf mü? Kulak sesi niye duyuyor ? Tesadüfen mi? Peki göz, göz diye birşey var ve amacı görmek niye görüyorki ?
Marjinal Adam News
Marjinal Adam News 4 aylar önce
Bu videoyu cevap videosu olarak bir zaman kaybı olarak değerlendiriyorsunuz ama ben bir kitap bitirmişcesine inanılmaz bilgilendim her bir dakikası izlenilmeye değer çok teşekkürler
Sinem Merpez
Sinem Merpez 3 aylar önce
Sırf daha çok insana ulaşsın diye yorum yazıyorum. Bu kadar hırpalamayın kendinizi, sizin gibi bilim insanlarına ihtiyacımız var 😅 Cehaletin karanlığı, bilimin ışığını hiçbir zaman boğamadı, boğamayacak da ❤️
Antoine Lavoisier
Antoine Lavoisier 3 aylar önce
Bu video tek seferlikti. 🙂
fırat kuran
fırat kuran 4 aylar önce
dostum eline emegine arastirmalarina saglik.umarim insanlar tiktok ta veya youtube da sacmasapan turkce bile konusmayi bilmeyen kisilerin videolarini izlemek yerine seni izleyip birseyler ogrenirler.👍☺️
MUHALİF
MUHALİF 2 aylar önce
öncelikle finlandiyadan selamlar 🖖 özellikle bu tarz videolar türk gençlerinin aklında soru işareti kalması sonucu araştırma aşamasında olan genç nüfus için çok önemli ben şuan 25 yaşındayım atesit bir bireyim önceden deisttim fakat bilim tanrıyıda açıklayamaz bu yüzden ihtimal doğrultusu bi inanç içgüdüsünüde yendim çok önceden. genç kardeşlerime şunu söylemek istiyorum araştırın aklınıza yatan neyse onu tercih edin hayat tr deki gibi değil sizi din gücü ile bastırmaya çalışan yönetimi ve kandırılmış halka sessiz kalmayın kendinizi ezdirmeyin dinlerin ne mal olduğu ortada ülkenizin durumuna bakarakta görebilirsiniz bu tarz videoları 3 4 yıl önce izlerdim şimdi anasayfamda gördüm. yönünüzü belirledikten sonra böyle şeylerede gerek duymayacaksınız çünkü bilim tektir tartışmasıda saçmadır
merinahli
merinahli 2 yıl önce
Birilerine "Sizin ben zihniyetinizi..." demenin 2 saat 18 dakikalık versiyonu.
Arda Kurt
Arda Kurt Yıl önce
Yarıldım aq AKSOWLDWPDMWĞSLWŞDŞSŞDŞ
zanktr
zanktr Yıl önce
@Realistic Channel de'den önce apostrof var :D
Tarık Beytur
Tarık Beytur Yıl önce
@Euwer gereksiz sözcük kullanmışsın. :) Zaten demene gerek yok bence.
merinahli
merinahli Yıl önce
@Hydra evrimi kafes dövüşüne davet ediyorum.
XBuraco TR
XBuraco TR 6 aylar önce
Videoyu izlerken 23. dakikada babam yanıma geldi ne izliyorsun diye sordu ben de evrimle ilgili dedim, hangi evrim ne evrimi öyle bir şey yok dedi 23. dakikaya kadar olan tüm bilgileri kendisine hızlıca gösterdim ve doğrulamak için farklı kaynaklardan faydalandım. En sonunda surat asıp odadan gitti.
asya
asya Gün önce
@Nuray Qəniyeva ben kendim de kendime ırkçılık yapıyorum başkası yapsa sıkıntı olmaz
asya
asya 4 gün önce
@Nuray Qəniyeva var
asya
asya 5 gün önce
@Nuray Qəniyeva ney arap mısın
Jesus Fatih
Jesus Fatih 5 aylar önce
Meraklı bir insan olarak her zaman araştırma yanlısıyımdır okur öğrenir sorgularım Sizin bilginizin yanında bir damla kadar bilgim yoktur ama ben bile dayanamadım başıma ağrılar girdi nasıl bir sabırla bu adamları dinleyip bir de cevap verdiniz dünyada cahile laf anlatmaktan daha zor bir şey yoktur bu video ise buna kanıttır bu arada ben bir oyun yayıncısıyım yayından önce oyunun hikayesini mekaniğini stüdyosunu benzer oyunları ve benzerliklerini araştırıyorum yani kısaca büyük bir çaba harcıyorum ve bu adam kadar izlenmiyor bu adam bu saçma sapan videosu ile izleniyor ve para kazanıyor sanırım mesele de zaten bu evrimi çürütmek değil de cebi doldurmak diğer türlüsü yani gözle görünür gerçeği inkar edecek kadar akıl tutulması yaşamak daha kötü bir senaryo gibime geliyor
Bilge
Bilge 4 aylar önce
Daha önce izlediğim videoyu yeniden izlemek istedim çünkü gerçekten çok bilgilendirici, dolu bir video. Bir kez daha dilinize sağlık
Shine Shadow
Shine Shadow 3 aylar önce
Ortaokuldayken fen bilgisi öğretmenim dünyanın var oluşu hakkında bir belgesel izleyebileceğimi söylemişti, hatta öneri bile verdi. Eve gider gitmez o belgeseli izledim, evrimden de bol bol bahsediyordu. Ertesi gün ona heyecanlı bir şekilde öğrendiklerimden bahsettiğimde sınıfın ortasında gülerek tüm bu mükemmel düzenin tesadüfen oluştuğuna inanmamın saçmalığından bahsetmiş, alttan alttan inançsız olduğumu söylemişti. Özellikle evrimle ilgili kısımlarda herkes o kadar sıkıntılı tepkiler veriyordu ki...
Ryusei
Ryusei 3 aylar önce
insanlar mal
おれは大地
おれは大地 2 yıl önce
Kaliteli kamera + kaliteli mekanlar =kaliteli saçmalık Kalitesiz kamera + kendi evi = kaliteli bilimsel içerik
おれは大地
おれは大地 2 yıl önce
@Selim Ayvaz 👍
Selim Ayvaz
Selim Ayvaz 2 yıl önce
Çünkü önemli olan kameranın karşındaki kişi
Savas Ipek
Savas Ipek 6 aylar önce
Değerli dostum. Bu videonu bugün izlemiş olmak kötü oldu. Ama bu kadar harika bir kanala evrilmiş olmanız beni şahsen çok gururlandırdı.
Sky
Sky 5 aylar önce
Adamın 20 yılda araştırıp, yaptığı testlerin sonucunda vardığı evrim teorisini çürütmek kolay değil. Ben evrim teorisine önyargılıydım ve bilim sever biri olarak kendimi çok kınıyorum bunun için. Evrimin sadece insanın maymundan geldiğini iddia ettiğini sanıyordum ama tamamen farklıymış. Bunu da üniversitede öğrendim.
Sky
Sky Aylar önce
@Bahadır Aydın 1. Karşıtı değildim 2. Konuyu bilmiyordum değil, tam bilmiyordum, araştırdım, öğrendim.
Bahadır Aydın
Bahadır Aydın Aylar önce
konuyu idrak etmeden nasıl karşıtı olabiliyorsun?
Nebupr;o;
Nebupr;o; 5 aylar önce
Ben de şimdi
Nursel IŞIKSOY
Nursel IŞIKSOY 6 aylar önce
Sabrınıza saygı duydum. Ancak bu güdümlü insanlar için zaman ayırmamanızı rica ederim. Abd-Cia kaynaklı yaradılış teorisi, bizim gibi ülkelere dayatılıyor. İnatla bilimin yol göstericiliği biricik şiarımız olmalı. Bu anlamda sizleri canı yürekten kutluyorum..
Ali Efe ALTUNÖZ
Ali Efe ALTUNÖZ 29 gün önce
Çok sakin ve çok profesyonel bir şekilde hata yaptığı anlaşılmasın diye kelimelerini tek tek seçerek konuşan adamı sandalyeden kalkmadan bilgisayar ve internet ile yok ettin Çağrı ağzına sağlık bu arada videodaki yazım yanlışını da aradan düzeltmen güzel olmuş manidar olmuş
Kağan Utku Doğan
Kağan Utku Doğan 2 yıl önce
Ceketle evrimi çürütmeye çalışıp pilot kalemle tanrının varlığını kanıtladığını sananlara bir şeyler anlatmak gerçekten çok zordur. Sabrını takdir ve tebrik ediyorum.
nikiforos
nikiforos 3 aylar önce
Onlar bu işten ekmek yiyorlar
Uğur
Uğur 4 aylar önce
@Hamza Ölgen o nur kitabı deli saçmasıylamı cevap buldun.
Ceren Su
Ceren Su Yıl önce
@Tarih EDF pardon 😁 @Lalaithi benim eski TRvid hesabım Ve çok salakça şeyler yazmışım Ben de senin gibiyim eskiden evrime inanmıyordum ama ufak bir şüphe kırıntısı sayesinde bu videoyu izledim ve sahiden evrimi reddettmenin ahmaklık olduğunu fark ettim Scientia vincere tenebras apud! 🕯️
Mr. Comeback
Mr. Comeback 2 yıl önce
@Esved yalnız bu bir elek gibidir .Her sonuçtan bir adaptasyon geliştirilerek gidilir evrimde.Elelten küçükler geçer.Olasilikdir diye geçmiyor yani
Headphone
Headphone 2 yıl önce
“Herhangi bir şeye inanan birisini ikna edemezsiniz, çünkü inançları kanıta değil, inanmaya duydukları köklü ihtiyaca dayanır.” CARL SAGAN
Salih Tez
Salih Tez 5 aylar önce
Videoyu 2. izleyişim. Aradan vakit geçtikçe, bilgim arttıkça, tekrar izleyince videoda anlatılanları daha iyi anlıyorum ve daha önceden fark etmediğim detayları yakalıyorum. Yeni yollar öğreniyorum. Bilimi daha iyi tanıyorum. İlk google scholar'ı gördüğümde çok teknik gelmişti ve işime yaramayacağını düşünmüştüm, Şimdi izleyince aslında çok faydalı olduğunu fark ettim. Konu ile ilgili daha derin, çok bilinmeyen, daha detay bilgileri öğrenmek ve o bilgilerin nasıl üretildiğini / ortaya çıkarıldığını anlamak müthiş. Kekemelik konusu ile ilgili olabildiğince çok makale okuyup öğreneceğim. İyi ki varsın Evrim Ağacı.
Salih Tez
Salih Tez 5 aylar önce
@rıdvan gerçek İzlemiştim, teşekkürler tavsiyen için :)
rıdvan gerçek
rıdvan gerçek 5 aylar önce
Videonun ismi " Konuşma Bozukluklarından Kurtulma Yöntemleri "
Mert Saymen
Mert Saymen 6 aylar önce
Böylesi insanların ayağına çapa bağlayıp denize atsanız orada balıkların akıllarıyla oynarlar uslanmazlar ama iyiki sizin gibi iyi eğitim almış doğru düşünceye sahip insanlar var. Yoksa nefes dahi aldırmazlar bizim gibi cahillere. 👏👏👏
Anti-Arap
Anti-Arap 4 aylar önce
@Bir Adam Hehe kendi kendine. Keşke azcık dinleseydin
Bir Adam
Bir Adam 4 aylar önce
@Anti-Arap tamam aga sen hala kendi kendine olduğunu düşünüyorsan
Anti-Arap
Anti-Arap 4 aylar önce
@Bir Adam Bir adam değil boş adam olmalı isim
Bir Adam
Bir Adam 6 aylar önce
Knk ışık ve görüntü ses ve dalgalar bile ve bunları algılaman için sendeki duyu organları bile evrimin olmadığını ispatlıyor aslında düşünsene ses diye birşey var ve sende de kulak var görüntü ve ışık var sende ise göz var bu olaylar sence ezeli mi
M. Çakar
M. Çakar 3 aylar önce
Araştırma yaparken daha fazla makale bulmak için ne yapıyorsunuz ve ne yapabiliriz üzerine bir video yapabilir misiniz acaba? Araştırma yaparken çok iyi kaynak bulmakta zorlanıyorum da.Özellikle bilim alanında. Bu konuda yönlendirici bir video yaparsanız çok sevinim. Şunu da söylemek isterim ki Her videonuzu çok severek izliyorum.
M. Çakar
M. Çakar 3 aylar önce
@NebulaTeşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. Scholar a bakayım ben.
Nebula
Nebula 3 aylar önce
scholar dan yararlanabilirmisin
Erdem Yılmaz
Erdem Yılmaz 3 aylar önce
Hay ağzına sağlık be! Ne kadar pürüpak bir anlatış, nasıl da bilgi dolu cevap veriş. Muazzam ya. Yeni denk geldim videoya. İçim azıcık ferahladı. Birileri de var diye.
g.generals gökbörü
Lisede evrim konusu kalkmadan önce 2 satır işleyip geçiyoduk böyle insanlar evrime cephe alınca evrimi merak ettim ve evrim ağacı kanalını keşfettim şuan en sevdiğim popüler bilim konusu bu insanlar istemeden evrimi daha popüler hâle getirdiler bence evrimsel biyoloji üstünde düşünebileceğin en keyifli bilim dallardan biri
tiber septim
tiber septim 7 aylar önce
@Melek Naz CEBECİ bizim zamanimizda ortaokulda adaptasyon vs den bile bahsedilmiyodu yine iyimis sizinkisi
Sirius black
Sirius black 7 aylar önce
@Enes Yıldırım evet yok
Fatih Özerdem
Fatih Özerdem 25 gün önce
Değerli açıklamalarınız için teşekkürler. Hepsini not alarak dikkatle dinledim. Diğer videolarınızı da dikkatle inceleyeceğim. 👍
turkiyetrue
turkiyetrue 2 aylar önce
İçeriği ayrı sonu ayrı güzel. Bir insanın eğitildiğinde, öğrendiğinde neler yapabileceğinin net göstergesi. Yabancı videoları türkçeye çevirip içerik üretenlerde bu videodan nasibini alsın. Tam anlamıyla baş yapıt. Eline diline yüreğine sağlık. Ben müslümanım elhamdülillah. Rabbim seni cennetine alsın ki kaliteyi yükselt.
sunmoon
sunmoon 2 aylar önce
@HAFIZ sureleri ezberlemeye devam
turkiyetrue
turkiyetrue 2 aylar önce
@HAFIZ Gayet açık bir şekilde izah et kardeşim birde senden dinleyelim.
Özgür Kahraman
Özgür Kahraman 2 aylar önce
Süper bir sunum müthiş bir zekâ ve sonuç karşı taraf rezil berisan..tsk ederim vermis olduğunuz bilgilere ve emeginize sabrınıza saygılar...
Temmahum
Temmahum 3 aylar önce
Bu videoyu ve bu çocuğu dinlerken insanın beynini düşüncelerini nasıl kontrol edemediğini edemeyince neler olduğunu ahmaklığın sınırlarının nasıl zorlandığını görüyorum. Bilime inanıp bilim dışı inança sahip olmak akıllılıkmı aklı teslim etmek mi? Zeki ve akıllı olduğuna inanan insanın gözlerindeki inançsızlığın aklı nasıl teslim aldığını görmek çok üzücü.
Birol Can Sürmeli
Çağrı Mert hocanın tepkilerini derlemeden duramadım hahaha. 34:35 hayır haıır haııır 40:49 İlginç 42:07 geliyooor 42:20 geldi 1:03:38 gülmemeliyim gülmemeliyim 1:06:04 ağlama iki gözüm 1:07:20 whatt? 1:08:27 böyle mükemmel 1:21:23 You Arm çat pat 1:23:33 adam cümleyi bitireydi :D 1:23:57 sonunda Çağrı Mert hocam veriyor zurnayı 1:25:23 yanii ... devam edelim :) 1:32:13 silikınt vjsnvlns 1:40:53 Matematik katliamı 1:43:42 gözün patladığı an khsvbhs 2:09:11 video nereye geldi
Ege Tunçay
Ege Tunçay Aylar önce
Hayatımı güzelleştiren yorumlardan biri
Furkan
Furkan Yıl önce
@可動 ポータルMobil portal ツ matematik katliamı beni benden aldı ahdksşfks
The Wise Tree
The Wise Tree Yıl önce
@Ege Demirel 1:37:31
Doomer
Doomer Yıl önce
Gözün patladığı an KSKSKSJSJDBKWLW
Ersin Bacara
Ersin Bacara Yıl önce
1:28:03 ciş diyor ki🤣🤣
Berk- efe
Berk- efe Aylar önce
Çok güzel bir video 13 yaşımda bir fikre sahip olmaya çalışırken bana yardımcı olan insanlardan birisiniz .
İsimsiz Birisi
İsimsiz Birisi 3 saatler önce
Bugünkü uygarlığımızın temelidir bilim. Ama bize böylesine güç katan bilimi, bilimsel düşünce biçimini ve bilimsel yöntemleri bilmeyen, öğrenmeye gerek duymayan, hatta bilime düşman olan insanların çokluğu şaşırtıcı, dahası korkutucudur. Prof. Dr. Tosun Terzioğlu
Emre Zengin
Emre Zengin 6 aylar önce
İlk başta duyunca gerçekten yanıt vermemişsinizdir diye ummuştum. Sonra büyük bir şaşkınlıkla izledim. :D Ve gördüm ki verilebilecek en iyi yanıtı tek seferde tokat gibi vermişsiniz. Biraz sizin yerinize de utandım böyle şeylerle uğraşmaya, vakit ayırmaya çalışmanız gerektiği için. Teşekkürler böyle tokat gibi bir videoyu yaptınız için. :)
Bosver Bosver
Bosver Bosver 6 aylar önce
Bu videoya neden 2 yıl sonra denk geldim bilmiyorum fakat çok basit cevaplar ile anlaşılabilecek konuları kendilerince kalıplaşmış şeyleri sorgulamadan kabul etmelerinden dolayı asla gelişemiyecekler.
Shockvoice
Shockvoice 2 yıl önce
Çağrı onu bunu bırak ta "o ceket geri sana şey olur mu?" :D
Destekçi Hojder
Destekçi Hojder Aylar önce
selam
くらかまるです
くらかまるです 6 aylar önce
Bırak ta
Serkan Özhan
Serkan Özhan 8 aylar önce
Cindir o cin 😁
good job
good job 9 aylar önce
@Metehan Bandar 9dan bir 1⃣
Sahib Əsədov
Sahib Əsədov 2 aylar önce
Abi, sen hangi alanlar üzre araştırma yapıyorsun? Hangi bilim dallarıyla ilgileniyorsun ve biliyorsun? Bende bundan istiyorum😄
Uzumaki Naruto
Uzumaki Naruto 4 aylar önce
2 saat te adamların kanalını yok ettin söylediklerininin 100%99. Katılıyorum bu arada hll olsun insanları gerçekten bilgilendirmek güzel bir kıyaktır tabi bilgiyi almak istiyene.
Buse Aköz
Buse Aköz 2 gün önce
40 dk biyoloji dersi dinlerken: 😴😴😴 2 saat evrim ağacı dinlerken: 🤩🥳🤪😇🧐🤯🤓
Heçkim Heçkimov
Heçkim Heçkimov 2 gün önce
45 *
Ali Krgll
Ali Krgll Aylar önce
02:16:16 👏🏻👏🏻👏🏻 Bi Inanan insan olarak size tesekkür ederim. Bizim insaniz hala birbirini oldugu gibi kabul etmedi edemedi… yillarca bosa ennerji ve zaman harviyoruz ve gelisemiyoruz!…
selçuk onat
selçuk onat 2 yıl önce
İki videonun altındaki yorumları okursanız, hedef kitleler arasındaki muazzam kültür farkını hemen fark ediyorsunuz.
Ivan Divan Delen
Ivan Divan Delen 3 aylar önce
@Anaximandros Bir adam bir seye iman ettigi zaman onun bu imanini ozgur tartismaya acmanin cok zor oldugunu ben de biliyorum...
Furkan533 ciklet
Furkan533 ciklet 3 aylar önce
laaaaaaaa ilahe illlaalllaaaah
Team Black
Team Black 3 aylar önce
@Anaximandros Ilgilenirsen TRvid'da hem türkçe hem de ingilizce olarak sesli kitapları var
Team Black
Team Black 3 aylar önce
@Anaximandros Teşekkür ederim. Ben de 2 yıldır kullanıyorum. Game of Thrones kitaplarını okumuş muydun?
Unslaad Krosis
Unslaad Krosis 21 gün önce
Dağ ile yıldızı kıyasladıgı yerde yine kendi ayağına sıkmış oluyor. Demek ki öyle duyu organlarımıza dayanarak gerçeği bulamıyormusuz, demek ki bilime ihtiyacımız varmış. Incilde yarasaların da kuş olduğu söyleniyor mesela, evet gözümüze öyleymiş gibi görünen bir sürü veri var ama bunların böyle olmadığını yine bilim aracılığıyla öğreniyoruz.
irem
irem 5 aylar önce
Ay izlerken içim rahatladı. O sığ düşüncelerdense bilime yönelmek iyi geldi.
Hasan Metin
Hasan Metin Aylar önce
tam eski türk filmi gibi ne zaman izlesem baştan izliyorum ve video aynı tadı veriyor. Ağızınıza sağlık.
Antoine Lavoisier
Antoine Lavoisier 3 aylar önce
Bir şey sormak istiyorum, muzların DNA'sı bizimkine göre %58 oranında benzer olması muzların evrimsel olarak bize diğer bitkilere göre daha yakın olduğu anlamına mı gelir? İlgili olan varsa cevaplayabilir mi?
Натрей
Натрей Aylar önce
Mutasyon hızı da önemli faktör her canlı aynı hızda mustasyona uğramıyor yani genlerin değişim hızı farklı . örnek verirsek bir bitki türü 3 e ayrılsa aynı zamanda , bu ayrımdan sonra mutasyon hızını arttıran veya azaltan gen değişimi olabilir bunun sonucunda da . 1. Tür az mutasyon geçirse 2. Tür çok daha fazla mutasyon geçirse 3. Tür gen kaybına uğrasa . Bu durumda aynı anda birbirinden ayrılsalar da genetik açıdan benzerlikleri çok farklı olur. Bunun için çok farklı yöntemler kullanılıyor iki türün ortak atasının yaşadığı zamanı bulmak için . Fakat kabaca gen benzerliği genetik yakınlığı gösterir .
Arda Mahmuzlu
Arda Mahmuzlu 3 aylar önce
Size link atmıştım ama TRvid otomatik olarak linkleri siliyormuş. Evrim ağacı bu soruyu yanıtlamıştı. Web sitesinden siz de bakabilirsiniz.
WatashiWaOkami
WatashiWaOkami Aylar önce
Önüme gelince videoyu tekrar izleyeyim dedim. İyi ki de izlemişim sözler köşkünün bu videosunu okulda izlemiştik ve çoğu kişi bu "evrimi çürütme" videosuna inanmıştı, hayretler içerisinde nasıl inandılar demiştim. Hala daha da aynı tepkiyi veriyorum. Göz göre göre bu kadar yanlış ve hatta yalanla bir videoyu hazırlayıp nasıl yayınladılar şaşkınım. Her ülkede yapılıyor ama özellikle ülkemizde din kullanılarak halk bilimden uzaklaştırılıyor. Sonra biz oradan buradan geri kaldık diyoruz, halkın büyük bir yüzdesi arkasını araştırmadan sadece birkaç doğru ya da yanlış argümana rahatlıkla inanır haldeyken böyle bir video yayınlamak bu endişelenilmesi gereken durumu dini dayatmak için fırsata çevirmektir.
Zeynep
Zeynep 2 aylar önce
Çağrı Abi sayende böyle kara cahil olmamak için biyoloji ve temel bilim derslerime sıkı sıkı sarılıyorum. :D
Mustafa PAŞA
Mustafa PAŞA 6 aylar önce
Kanalı yeni keşfettim ama hayran kaldım. Aynı çizgi ve kalitede devam edin lütfen
Antoine Lavoisier
Antoine Lavoisier 5 aylar önce
52:49 "Türün kendi içerisindeki çeşitliliği 'ÇEŞİTLİLİKTİR'." Bu kısmı her izleyince gülüyorum. :D
INDI-Studio
INDI-Studio 5 gün önce
@Ufuk Derin ikisi aynı şey
Ufuk Derin
Ufuk Derin 5 aylar önce
Varyasyon diyeceğidi herhal :D
Japonbalığı
Japonbalığı 2 yıl önce
Tırlar uzun yoldan geliyorsa, uzun yollar neden Tır olmuyor.
sarp sarp
sarp sarp 3 aylar önce
Ben kaka yapıyorsam, kaka neden beni yapmıyor?
Oguzhan Demirkollu
Oguzhan Demirkollu 7 aylar önce
@Armağan Yağrı hay sen çok yaşa tek kelimeyle özetlemiş sin
Atila
Atila Yıl önce
Rahmetlide iyi sollardi.
Halit Güler
Halit Güler 3 aylar önce
İşte asıl gerçeklik denen şey budur. Bazı kendini bilmez yobaz temsili insanların, çıkıp başka insanları manipüle etmesine izin vermek istemeyen kaliteli bir insan. Ama onu anlamak istemeyen bir çok tuhaf varlık da bulunmakta. Acı gerçek budur işte...
Xayala Musayeva
Xayala Musayeva 6 aylar önce
Bucür menasız videoya bele gözel cavab video hazırladığınıza göre teşekkürler.Bilimden anlamayan her kes eline kamera alıb bilim haqqında video çekmeye başlayıb.Ne yaxşı ki,sizin kimi kanallar var.Size baxıb çok şey öyrenirik.Teşekkürler😊
Sonraki
Titanic Gerçekte Neden Battı?
24:36
görünümler 1 100 000