Karanlık

Evrim Teorisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

TeknoSeyir
Abone ol
görünümler 83 358
99% 3 300 1

Evrim Ağacı’nın kurucularından Dr. Çağrı Mert Bakırcı ile evrim ve evrim teorisi üzerine sohbet ettik.

İkinci Bölüm: • Evrim Teorisi Hak...

Evrim Ağacı TRvid Kanalı: / evrimagaci

Bilim ve Teknoloji

katma

 

23 Eki 2018

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 1 081
Kemal Deniz YILMAZ
Kemal Deniz YILMAZ 2 yıl önce
00:01 Çağrı Mert Bakırcı 00:48 Evrim teorisi çöktü mü? 01:26 Yanlışlanabilirlik ilkesi 04:56 Teori, hipotez, kanun nedir? 12:06 Evrim nedir? 14:11 Erasmus Darwin 15:21 Canlılık ve evrim 16:26 Jean-Baptiste Lamarck 17:39 Tarih ve evrim 19:21 Bilim sadece laboratuvarda mı yapılır? 20:26 Türün en bilinen tanımları. Tür nedir? 24:01 Homo Sapiens, Neandertal 26:06 Tür değişimi hiç kanıtlandı mı? 29:51 Neil Shubin 31:16 Edward Osborne Wilson 32:32 Lepistes 33:44 İçimizdeki Balık 36:47 Ara geçiş formu bulunabildi mi? 39:25 Yaşayan fosil tanımı 40:37 Evrim tamamen rastgele bir sürecin sonucu mudur? 43:03 Carl von Linné, Taksonomi 50:18 İndirgenemez karmaşıklık 50:54 Göz ve görmenin amacı 53:12 Nautilus 55:38 Evrim her zaman karmaşıklığa mı yönelir? 58:16 Canlılığa geçiş, abiyogenez 1:00:08 Kimyasal evrim 1:04:32 Tek hücreliden çok hücreliye geçiş 1:07:53 Atomlar nasıl biraraya gelip etkileşime girebiliyor? 1:12:31 Clinton Richard Dawkins
Alperen Maden
Alperen Maden Yıl önce
@Hakan Bıçkı teoriyi, kanun gibi savunmak hiç mantıklı değil
Alperen Maden
Alperen Maden Yıl önce
@Hakan Bıçkı evrim vardır diyip video çeken kişi üniversite mezunu dahi değil. Benim linkini attığım videodaki bilim insanı objektif olarak izleyebilirsin dedim.
Hakan Bıçkı
Hakan Bıçkı Yıl önce
@Alperen Maden bir din kanalından bilim öğrenmeye çalışıyorsun yazık kafana
Kıvraklar Mimarlık
Bu yapmış olduğunuz bir hizmettir, teşekkürler.
Kıvraklar Mimarlık
@Öğrenen Adam sevindim hafız ;) haydi yallah
Kıvraklar Mimarlık
@Öğrenen Adam evrim agaci kanalı geçen sene yaptı adamlar akademide. Defalarca neden yapalım ki?
eğelenceli Pınar kanalı
Ne mutlu sizler gibi insanlar var, yaşasın aydınlık düşünce yaşasın sorgulayan beyinler, yaşasın bilim.Teşekkürler sevgiler..
Kemal Ezen
Kemal Ezen 2 yıl önce
Hemen hemen tüm konuşulanları biliyor olmama rağmen tekrar izledim. Bilgileri tazelemekte fayda var. Dr. Çağrı Mert Bakırcı'ya ve Teknoseyir'e çok teşekkürler.
Ali Kemal Erdoğan
Çağrı Mert Bakırcı gerçekten çok zeki biri. Hem donanımlı, hem çok bilgili ve bunu güzelce aktarabilecek kabiliyeti de var. Daha iyi yerlere geleceğine eminim. Allah yolunu açık etsin :)
Mehmet Yildirim
Mehmet Yildirim 5 gün önce
Adam Allah'a inanmıyor sen diyorsun Allah yolunu açık etsin nasıl olacak kanka
D ΛRTH
D ΛRTH 4 yıl önce
Akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde bir çok şeyi açıklamışsınız, teşekkürler.
Yusuf Aydoğan
Yusuf Aydoğan 3 yıl önce
Demek ki kullanacak bir kalın yok bir sürü soru sorulacak şey var sürekli kanun diyor evrenin kanunlar atomlar bir kanun hukmende birbirine yapışacak atomu seçiyor diyor nasıl seçiyor o atom o kanuna nasıl uyumasını nerden biliyor
Ad Soyad
Ad Soyad 4 yıl önce
Harika olmuş! Teknoseyir kendini aştı, çok güzel işler bunlar. Ben bunu daha sonra bir kere daha izlerim. Devamını merakla bekliyorum. Hamdi başkan adamsın adam! Mert kardeş emeğine sağlık saygılar, sevgiler tekrar tekrar gel lütfen. İki süper kanal bir araya gelince heyecan yaptım normal olarak. Cahiller de havlamaya başlamış yorumlarda, görmezden gelin havlayan köpek ısırmaz.
Duygu Doğan
Duygu Doğan 4 yıl önce
Bu videonun hatrına sizin kanalınıza abone oluyorum. Süper soru sorup iyi yorum yapmış sunucu. Gerçekten tebrik ediyorum. Çağrı zaten süper 👏🏻
Köl Tigin
Köl Tigin 4 yıl önce
Yaptığınız en iyi programlardan biri olabilir. Tebrik ederim.
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
@Salim Sirin ayn ya araplar yazamamış demekki 1) kadın ve erkek eşit değil 2) kadınla erkeğin sözü bir tutulmuyor 3) mirasta adaletsiz 4) kadınlara cahiliyedeki gibi açılıp saçılmayın diyerek özgürlüklerini kısıtlıyor 5) ay ikiye yarılıyor , deniz bölünüyor , küçücük kuşlar çölde olmayan filleri çamurla öldürüyor , ölü diriliyor , bebek konuşuyor vs. 6) çölde olmayan hayvanlar bile bir gemiye 2'şer tane olacak şekilde alınıyor. Hem balina vs. suyun dışında yaşayamaz zaten hem de bu gemi titanik olsa bile yüzemez ki tahtadan yapılmış 6) her canlıyı çift yarattık ki üreyebilsinler diyor tek hücrelilerden haberi yok 7) dünya düzdür diyor 8) yer ve gök birleşikti biz ayırdık diyor 8) aya nur kaynağı diyor güneşin ışığını yansıttığını bilmiyor 9) güneş dinyanın etrafında döner diyor 10) dinazorların ismi bile geçmiyor ama develerden bahsediyor 11) homo neandartelinsis yok ama melekler , cinler vs. var 12) anlayabilesiniz diye arapça indirdik diyor arapça evrensel değil 13) müslümanlar 4 kadın alabiliyor , peygamber sınırsız 14) kadınlar cariye olabiliyor 15) kadınlardan ganimet diye bahsediyor 16) bitkiler , hayvanlar vs. ortadoğuya özgü 17) çelişen ayetler var ( mesela birine göre ilk müslüman ibrahim , diğerine göre muhammet ) 18) önce hem iyilik hem kötülük Allah'tan diyor , sonra iyilik Allah'tan , kötülük sizden diyor 19) önce tüm ganimet peygamber için diyor ama cihatçılar itiraz edince ganimetin 5'te biri peygambere diyor 20) savaşa teşvik ediyor 21) kendi kendine Allah onları kahretsin gibi beddularda bulunuyor 22) kafirler için aşağılık maymunlar diyor ??? 23) dinyada içki yasak ama cennette şarap akan çeşmeler var 24) dünyada israftan kaçının diyor ama cennette baldan akan çeşmeler var 25) dünyada zina yasak ama cennette bizim için kadınlar var 26) günahlar sayılırken anne babaya iyilik et gibi olumlu cümleler kullanılıyor 27) önce vasiyet zorunlu diyor , sonra değil diyor 28) güneşin sıradan bir yıldız olduğunu bilmiyor 29) yıldızlara leytanın atış tanesi diyor 30) galaksilerden haberi yok ?? 31) tüm canlılar insan için yaratıldı diyor 32) sizi biz yaratmadık mı ? Gibi sorular sorarken veya cimleler kurarken biz diyor ama Allah insanı tek başına yaratmadı mı ??? 33) mesela muhteşem bir eser yarattım derken aslında o eseri siz yaratmış olmuyorsunuz çünkü bir malzeme kullanıyorsunuz diyorsunuz ama Allah insanı çamurdan yaratıyor 34) evrimi çürütmeye çalışırken , şimdi bu kalemi insan yaptıysa insanı da yapan vardır diyorsunuz ( öncelikle ayrı bir ironik yönü de var , kalem zaten insan yapımı birşey , insan tabii ki de insan yapımı olan şeyleri kendi yapmıştır ) o zaman herşeyin bir yaratıcısı olmalıysa ; Allah'ın neden yok ? 35) dayak cennetten çıkmıştır diyor 36) kafalarını , kollarını kesin vs. diyor Çok güzelmiş yani böyle mükemmelmiş
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Bay Decrestik hayir bitkilerde ruh yoktur
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
@Salim Sirin bitki olurdu derken ??? Bitkiler zaten canlı ??? Allah bitkilere ruh vermemiş mi ???
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Bay Decrestik Kendi kendine bobrek mide bagirsak kalp beyin damar kan tansiyon akyuvar alyuvar kulak goz burun cigerler hormon vb ayni anda hazir olmasi lazim bunlar zamanla olusuncaya kadar canlı soyu 1 gün bile yasayamaz silinir!!!!! Bagimsiz turleri ara gecis diye yutturuyorlar...ara gecis uygunsuz organli sekilli organli et parcali vb canlilar olmasi lazim..bir tane fosil yok..abiyogenez evrim zaten imkansiz.. Ayrica Allahu Teala bedenimize can yani ruh vermeseydi biz bu bedende olmaz hissedemezdik..beyin ve sinir ağı ister olsun ister olmasin beden bitki yada makine olurdu icinde biz olmaz hissedemezdik... Kuran daha buyuk mucizedir..dunya toplansa 114 suresinden iki satirlik suresinin bile arapca edebi benzerini yazamamistir...
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
@Salim Sirin yeni teorimi açıklıyorum ve seni ctrl+c , ctrl+v ile evrimi çürüt(emey)en adm ilan ediyorum , ctrl+c reis
VOLKAN ÇANKAYA
VOLKAN ÇANKAYA 3 yıl önce
Harika bir video olmuş.. Emeğinize sağlık.
Abdullah Koç
Abdullah Koç Yıl önce
bu videoyu çok geç keşfettim ama süper bir video olmuş. evrim ağacı favorim =)
alperen akdemir
alperen akdemir 4 yıl önce
Bu coğrafyada bize öğretilenler din- kültür ekseninden dışarı çıkmıyor. Yorumlama, yanlışlama yasak... Yıl 2018 ve biz daha da geriye gidiyoruz.
Bureaqer
Bureaqer 2 aylar önce
Yıl 2023 ne sen sor ne ben söyleyeyim
Elf
Elf Yıl önce
Yıl 2021 biz daha daha da geriye gidiyoruz
Mert AkavcI
Mert AkavcI 4 yıl önce
Eğitimli ve kültürlü insanlar cesur oldugu sürece toplumumuz için umut var demektir tebrik ederim bu tarz calısmaların daha farklı platformlardada yapılması gerekiyor topluma ışık tutmanız gerekiyor
mertcamm
mertcamm 26 gün önce
@Yusuf Aydoğan wtf
Yusuf Aydoğan
Yusuf Aydoğan 3 yıl önce
Ne eğitimlisi ne kültürlü hayatınızda eğitimli adam görememiş keçi surususunuz
Sarpi Moleni
Sarpi Moleni 4 yıl önce
En sevdiğim iki kanal bir arada mükemmel bir iş!
Korean Halaymaster
Korean Halaymaster 4 yıl önce
Ne bilimsel veri elde etmek zor, ne de bilimsel makale yayınlamak... Okumak, araştırmak, veri ortaya koymak... Defaatle aynı sorulara aynı cevapları vermek en zoru! Örgütlü cehaletle mücadele etmeye yeltenmek asıl zor olan.
yyeniyeni yeni
yyeniyeni yeni 4 yıl önce
Harikasınız. Devamının gelmesini diliyorum
sema karaca
sema karaca 6 aylar önce
Çok faydalıydı!
Merve Yiğit
Merve Yiğit 2 yıl önce
son sorunun cevabı da baya iyi yalnız bir elma moleküllerden nasıl oluşuyor - (Biraz laf geveledikten sonra demek istediği) kendi yerlerini buluyorlar, çok basit yasaların sonuçları vesaire vesaire. Özgürce aklını kullanan insan bu cevabı duyduktan sonra daha da inkar etmez. Sonuçta o moleküller akıl, irade ve kudret gibi özellikleri içlerinde barındırdıkları için "hadi bir araya gelelim de elma yapalım insanlar ve hayvanlar da doysun" gibi şeyler düşünebiliyorlar (!)
Merve Yiğit
Merve Yiğit 2 yıl önce
Yazdıklarımın hepsi bu videoda söylenen şeylere karşı değildir, bir kısmı diğer düşüncelere karşıdır. Söyleyecek lafınız varsa buna göre düşünüp yazınız lütfen.
Merve Yiğit
Merve Yiğit 2 yıl önce
Zaten yapan tabiat yapılan tabiat kadar saçma bir düşünce tarzı da olamaz o da ayrı bir konu. Bilim diyorsunuz teoriler diyorsunuz bir havası var gibi gözüküyor ancak yapanın yapılanı yapması yani kendisi yokken kendisini yoktan var etmesi anlamına geliyor.
Merve Yiğit
Merve Yiğit 2 yıl önce
İhtimallerin dışında bir de şu doğanın kanunları, yasalar bunlar var. Kanun dediğiniz şeyin bir ilmi, gücü kudreti, hayatı var mı ki canlı olan elmayı yapıyor. Anca kağıt üstünde kalabilecek bir şey. Nasıl en basitinden bir elmayı yapabilsin? Sonuçta elma dışında koca bir tabiat var.
Merve Yiğit
Merve Yiğit 2 yıl önce
Allah aşkına kesin şu ihtimal ayaklarını ya. Hadi oldu da bir elmadaki moleküller milyonda bilmem kaç ihtimalle birbirlerini "doğru bir şekilde" buldular, yılda kaç milyon kaç bin elma yetişiyor hepsi de ihtimaller yığınından çıkıp büyümüyor ya!? Biraz düşünmez misiniz?
Yigit Son
Yigit Son 4 yıl önce
Teknoseyir'in son yıllardaki en iyi videolarından!!!
Volkanizma
Volkanizma 4 yıl önce
süper bir sohbet ikinci bölümü sabırsızlıkla bekliyorum
OzZy
OzZy 4 yıl önce
süper videoydu, hak ettiği izlenmeyi yakalayamamış ama normaldir =) çok şey etmemek lazım. sondaki karınca örneğine de koptum ayrıca xD. emeği geçenlere teşekkürler...
artagon99
artagon99 4 yıl önce
çok güzel bir sohbetti. Benim evrim algımı değiştiren güzel söylemler vardı. ikinci bölümü merakla bekliyorum.
artagon99
artagon99 2 yıl önce
@Salim Sirin ''1 hücre bile oluşturamazlar'' ne kadar iddialı bir ifade. peki bu ifadeyi hangi eğitimine, hangi deneyimlerine, ve hangi mantığa göre söylüyorsun. sanki bu saydığın hücreleri almışsın, yıllar süren deneyler yapmışsın ve en sonunda ''yok arkadaş olmuyor bir hücre bile oluşmadı'' diyorsun . 1926 yılında amerika patent başkanı ''icat edilecek herşey icat edildi bundan bundan sonra yeni bir icat olamaz'' diye kesin bir ifade kullanmış. ama bak geldiğim günümüzde halen gelecek teknolojik gelişmeleri öngöremiyoruz. Sen bilim hakkında bu kadar kesin ifade kullanıyorsun mantıklı konuştuğunu düşünüyorsun, evrim teorisine inanmıyorsun sana mantıksız geliyor ama bir adama karanlık bir mağarada bir melek aracılığıyla gaipten vahiy indirildiğini, koca bir kitap yazdırıldığını düşünüyor bunu mantıklı buluyor ve buna inanıyorsun. ne diyeyim yorum yok :D
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
Birsey bildikleri yok..kendi kendine miyon senede atp dna golgi lizozom koful h zarı mitekondri vb....elemanları oluşup oluşmakla birlikte biraraya gelip 1 hucre bile olusturamazlar!....o mantıkla metalik peptit ester vb bağlarla milyon senede kendi kendine apartman da oluşması ihtimal dahilindedir ki buna ihtimal verenin aklı gitmiştir... 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Sezer Urun
Sezer Urun 4 yıl önce
Çok yararlı ve aydınlatıcı bir sohbet olmuş. Açıklamaları anlayabilmek için belli bir seviyenin üstünde olmak gerekiyor tabi. Örümcek kafalıların anlamaması normal.
Se Ge
Se Ge 4 yıl önce
Açıklamalar müthiş. Çok aydınlatıcı olmuş. Kafamdaki bi çok sorunun cevabını aldım.
Çağlar Tüfekci
Çağlar Tüfekci 4 yıl önce
İkinci bölümü merakla bekliyorum.
Barış BAYLAV
Barış BAYLAV 4 yıl önce
Harika bir eser olmuş . Bir video paylaşım demek haksızlık olur. Ağzınıza sağlık.
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
@Salim Sirin 1) dünyada içki yasak ama cennette şarap akan çeşmeler var 2) günahlar anlatılırken , anne babaya iyilik et gibi olumlu cümleler var 3) ay ikiye yarılıyor , ölü diriliyor , bebek konuşuyor vb. 4) ayetlerde 3 farklı kişi var : ben , o , biz , ( Allah , Muhammet , biz ) 5) anlayabilesiniz diye arapça indirdik diyor , arapça evrensel değil 6) ayetler birbirini yalanlıyor , ilk Müslüman Muhammettir , İbrahimdir gibi ayetler mesela 7) savaşa teşvik eden ayetler var 8) bazı ayetlere göre vasiyet zorunlu bazılarına göre değil 9) kızlar ve erkekler bir tutulmuyor 10) kadınların özgürlüğü kısıtlanıyor , cahiliyedeki gibi açılıp saçılmayın diyor 11) erkek ve kadının sözünü bir tutmuyor 12) mirasta adaletsiz 13) müminlere 4 kadın serbest 14) kadınlar cariye olabilir diyor 15) dünyada gereksiz harcama yapmayın , müsrif olmayın diyor ama cennet zümrütlerle , altınlarla süslü ; baldan nehirker var , şarap çeşmeleri var 16) önce savaş ganimetinin hepsi Muhammet için diyor sonra cihatçılar savaşa devam etsin diye ganimetin 5'te 1'i Muhammet için diyor 17) Muhammet için sınırsız cariye 18) kafirler için aşağılık maymunlar gibi saçma sapan bakaretlerde bulunuyor 19) Allah kendi kendine konuşuyor ve Allah onları kahretsin diyor 20) gök ve yer birleşikti biz ayırdık diyor 21) dünya düzdür diyor 22) güneşin yıldız olduğunu bilmiyor 23) yıldızlar için şeytanın atış tanesi diyor 24) önce iyilik de kötülük de Allah'tan diyor , sonra iyilik Allah'tan , kötülüj sizden diyor 25) her canlıyı üreyebilsin diye 1 erkek 1 dişi olmak üzere öift yarattık diyor , bakterikerden haberi yok 26) güneş dünyanın etrafında döner diyor 27) aya nur kaynağı diyor , güneşin ışığını yansıttığını bilmiyor 28) çöle o kadar yağmur yağıyor ki çöl okyanusa dönüşüyor , böylece hz. Nuh her hayvandan 2'şer tane yanına alıp gemiye biniyor ama bazı hayvanlar suyun dışında boğulu içinde değil , onun dışında sadece 20.000 yarasa tür var , 40.000 yarasa eder ki bunun çölde yaşamayan aslanı , fili , kaplanı var 29) 1000 yıl yaşayan insanlar var 30) merhametten bahsediyor ama müslüman olmayanları suda boğuyor 31) kafalarını kesin diyor 32) sopayla dövme gibş cezalar var
Barış BAYLAV
Barış BAYLAV 2 yıl önce
@Salim Sirin Gözünün önünde ki evrimi inkar edip , edebi eserlerde ki hikayelere tapanlar... Devam edin, işinize gelince bilim , aşı, doktor şifa, mercedes - bmw... Söze gelince kafir,mafir, terane... Bknz. İçimizde ki balık... O da edebi bi eserdir. Bütün şüphelere cevap o eserde. Kör göze parmak ( pardon et parçası ) ...
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Sercan Ozan
Sercan Ozan 4 yıl önce
Çok bilgilendik Hamdi bey teşekkür ederizz
nerenguziga scv
nerenguziga scv 4 yıl önce
İnsanı hayvandan ayıran en önemli belirti .nereden geldiğini hissedebileceği kadar zekâya sahip olmasi
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
@nerenguziga scv emin değilim değil bilimsel olarak insan hayvandır.
nerenguziga scv
nerenguziga scv 4 yıl önce
@Fecchi the illustrator emin değilim.
Fecchi the illustrator
Diğer maymunlardan diyecektin herhalde
Fecchi the illustrator
insanlarda hayvandır
Ali Yavuz Bayrak
Ali Yavuz Bayrak 4 yıl önce
İkinci videoyu bekliyoruz :)
ahmet *****
ahmet ***** 4 yıl önce
1:14:22 sonunda bu kadar cahillik yeter demiş bunalmış o ulan deyişi harika.
Onuralp Top
Onuralp Top 2 yıl önce
@Salim Sirin Reklamı geç
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Onuralp Top Onun verdigi cansiniz...maddenin zaten dış dunyada mustakil olarak var olup olmadigini bilemiyoruz...Allahu Tealanin verdigi canız...Onun verdigi akıl ve binlerce hassa ile hissediyoruz...
Onuralp Top
Onuralp Top 2 yıl önce
@Salim Sirin Bilimsel argümanları öğren lütfen. Teori , hipotez, kanun nedir ? Halk arasındaki söylemiyle bilişmsel söylemi aynı değil. Bide az Türkçe öğren
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
@Salim Sirin yani bravo çok güzel benzetme yani evrim teorisini açıklarken kullandığın benzetmenin cinayet olması yani. Geçen gün bi eve hırsız girmiş , onunla da kütle çekim kanunu çökertir misiniz , sjsjsjjsjsjsjsj
Ersen Kırmızı
Ersen Kırmızı 3 yıl önce
Hala içgüdü temalı video bekliyorum.. Saygılar..
Can Çakıcı
Can Çakıcı 4 yıl önce
Harika bir sohbet olmuş. İkinci kısmı için sabırsızlanıyorum.
Burçin Karabaş
Burçin Karabaş 4 yıl önce
👏 cok acik ve anlasilir sekilde bir evrim sohbeti olmus.tesekkurler ✌️
Mustafa Memişoğlu
Mustafa Memişoğlu 4 yıl önce
Keşke podcast olarak da paylaşsanız
Ergin
Ergin 4 yıl önce
Telefona mp3 olarak indirebilirsiniz. Tabi bunun için android lazım. Tube mate adlı programı indirerek istediğiniz formatta indirme yapabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum
mustafa özel
mustafa özel 4 yıl önce
androidde castbox isimli bir uygulama var. Oradan tekno seyir- bilim ve teknoloji notlarını podcast olarak takip edebilirsin.
exob0b
exob0b 4 yıl önce
youtube linkini mp3'e çeviren herhangi bir siteden ses dosyası olarak indirip dinleyebilirsin, şahsen öyle yapacağım yarın
KucukLebowski
KucukLebowski 4 yıl önce
İşte TeknoSeyir farkı. Tebrik ediyorum. Evrim Ağacı kanalını takibe alın. ;)
tekel can
tekel can Yıl önce
Kaliteyi 144P düşürüyorum kalite yine düşmüyor
Gökhan Özdemir
Gökhan Özdemir 4 yıl önce
Lütfen çayınızı alın ve güzelce dinleyin, harddiskte veri olmazsa işlemcinin işleyeceği birşey olmayacağından gücü manasız olur.
tunahan uğur turan
tunahan uğur turan 4 yıl önce
youtube türkiye'nin kültür ve zeka ortalamasını tek başına 10 puan yükselten video. tebrikler.
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
Birsey bildikleri yok..kendi kendine miyon senede atp dna golgi lizozom koful h zarı mitekondri vb....elemanları oluşup oluşmakla birlikte biraraya gelip 1 hucre bile olusturamazlar!....o mantıkla metalik peptit ester vb bağlarla milyon senede kendi kendine apartman da oluşması ihtimal dahilindedir ki buna ihtimal verenin aklı gitmiştir... 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Soner Özkan
Soner Özkan 4 yıl önce
👏🏼👏🏼👏🏼
Mustafa Başaran
Mustafa Başaran 4 yıl önce
Orta Çağ'da bazı önemli bilgiler kitap olarak saklanır ve yayımlanmazdı. Bunun nedeni ise o dönemde klise bu tarz bilgiler içeren yayımlara ve bu bilgilere sahip kişilere tahammül edemiyordu. Darwin kısaca Avrupa'da daha geçmiş bir dönemde yaşamış ve bu bilgileri paylaşmış olsa kitabıyla birlikte yakılırdı... Darwin bu bilimin babası fakat ben kendisine öncülük eden bir kitap ya da bir hoca olabileceğini düşünüyorum. Bir kişi bu kadar çok şeyi tek başına yapamaz diye düşünüyorum...
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
Zaten var. Evrim ilk olarak anadoluda düşünüldü ama evrimi darwin kanıtladı. Videoda değiniliyor zaten , dk 15:00
Kamil Ayvali
Kamil Ayvali 4 yıl önce
İnsanlar çamurdan geliyorsa şimdiki çamurlar neden insan olmuyor
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
@ENES HATİPOĞLU geçiriyor
Tolga Er
Tolga Er 2 yıl önce
@Niedal denizin altında mutlu mesut bir doğal dengede yaşarken neden karaya çıkma gereksimi duydu denge bozulduda canlılar karaya çıkmaya karar verdiyse bildiğim kadarıyla doğanın dengesi canlıların evrimleşmesinden daha hızlı değişiyor kaç türü yok etti bu ani doğa değişimi
Tolga Er
Tolga Er 2 yıl önce
Evinin önündeki çamurdan çömlek yapsana kardeş sen varsa çömlek bilgin yaparsın yoksa bakarsın evrim teorisi varlığın oluşumunu nasıl anlatıyor hiç mi araştırmadın bilimin canlıların oluşumu için gereken şartlar yaz azcık düşün
Niedal
Niedal 2 yıl önce
@A şu an zaten denizin derinliklerinde güneş ışığının ulaşmadığı yerlerde doğuştan gözsüz doğan türler var
engin susur
engin susur 4 yıl önce
burda siz bilimsel açıdan evrim teorisini anlatmaya çalışmışsınız ama olay yorumlarda din ve evrim çatışmasına gitmiş önerim prof. dr. sinan canan ıda davet edip yayına çıkarmanızdır bu arkadaşta güzel anlatmış ama eşitlik olsun diye birde müslüman birisininde evrimi anlatması doğru olur. kendisini takip ettiğim kadarıyla buraya severek gelecektir.
Murat Erbaşı
Murat Erbaşı 4 yıl önce
Çağrı'nın son anda hoşçakalın demesi size mesaj olsun, soğuk insanlar. :D :D
nazım avcı
nazım avcı 20 gün önce
Mesele TOPLU İĞNENİN UCUNDA DÜĞÜMLENİYOR !
Murat EREFE
Murat EREFE 2 yıl önce
Sahi ya deney yaptınız mı gerçekten. Mesela gelişmiş bir laboratuvarda uygun şartlan aytında uygun katalizörlerle hücrenin en küçük yapı taşlarından bir mitokondri yada bir lizozom.
Musa Patır
Musa Patır Yıl önce
Adam haklı.
Onur Arslan
Onur Arslan 4 yıl önce
Evrimi kabul edenler ve etmeyenler arasindaki yorumlara bakmaya geldim :)
Davud
Davud Yıl önce
@Salim Sirin yarı organ yokmu? Ornitorenk in memelidir ama memeleri yoktur çünkü daha memeleri oluşmamıştır süt bezleri gibi birşey var yani bir ineğin insanın yada herhangi bir canlının memeleri gibi memesi yok İste sana yarı organ
Salim Sirin
Salim Sirin Yıl önce
@Davud tam canli o..ara tur degil..istisna canli..2 sinifa ait organ bulunduran!!yari bir organi yok
Davud
Davud Yıl önce
@Salim Sirin ornitorenk diye bir hayvan var bilirmisin işte bir ara tür çünkü hem memeli hem yumurtluyor
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
@Salim Sirin evet , sanıyorum bir ctrl+c reis daha bulduk sjajsjsjjsjjs
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Militan Ateist 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ...........
fyec
fyec 4 yıl önce
29:00 dan sonra cok guzel bir aciklama geliyor.
nazım avcı
nazım avcı 10 aylar önce
Cansız Evrene Basitten Karmaşığa Gitsin diye Bir yön çizilmemiştir. Çizilmiş dersen Madde dışında bir varlığı tanımış olur.
nazım avcı
nazım avcı 10 aylar önce
Karıncalara verilen Feromonu Bizede verseydi. Boşuna parfüm parası vrmezdik. A be canım gardaşım iyecek yolunu kolay bulsun diye Karıncanın Vücuduna Parfüm Fabrikası Kurulmuş Ondan bahset.
cuneyt altun
cuneyt altun 4 yıl önce
Bazı yorumları endişe duyarak okudum. Bilime bu kadar yabancı olmayın. Çok güzel bir program olmuş teşekkür ediyorum.
Ali Çalhan
Ali Çalhan 4 yıl önce
Kuantum teorisindeki dolanıklık nasıl izah edilir.
M. N. Arı
M. N. Arı 4 yıl önce
Evrimsel algoritmalar ile çalışan makine öğrenmesi sayesinde yabancılar insan gibi koşan robot yapabiliyor (darpa- boston dynamics) siz hala evrim kadar gayet basit bir konsepti anlamakta zorluk çekiyorsunuz. Evrim dediğin "survival of the fittest" yani hayatta kalmaya en uygun olanın hayatta kalmasıdır. Bir makineye hayatta kalma koşulları olarak tanımlanan bir işi ne kadar iyi yapabildiğine göre fitness(uygunluk) tanımlanır. Makine mutasyon,eşeyli üreme, değişerek kopyalanma gibi yöntemlerle davranışlarını kontrol eden sanal nöronların sayısı ve bağ kuvvetlerini uygunluğuna göre gelecek nesillere aktarır. En iyi sonuç veren tür makine çoğalarak, diğer kötü makinelerin yerini alır. ve makinenin önceden verilmiş bir kod olmaksızın evrimsel yaklaşımla bir problemi çözmesi sağlanır. Bu tür çalışmalar bilim dünyasında çok büyük dikkat ve dev bütçelerle devam etmektedir. bu ilkenin başka uygulamaları Yüz- cisim tanıma, Şekil ve oryantasyon yatıma, Resimden Yazı okuma, karmaşık rüzgar tünellerine uygun kanatların yapılması vs. diye uzar ve uzar. Makinelere küçük kapsamda düşünmeyi öğretir ve neredeyse her bilim konusunda inanılmaz potansiyele sahiptir. Bu konuda da ülemiz insanları bağnazlıklarından dolayı çok şey kaçırmaktadır.
Reverse 54
Reverse 54 4 yıl önce
Her zaman geride kalıyoruz bilim konusunda. Şu robotikte geride kalmamak tek isteğimdi, oda evrimsel algoritmalara dayandığı için kökten gitti :) Yüzümüz gülmeyecek şu ülkede söz konusu bilim oldukça
Hamit Yanalak
Hamit Yanalak 4 yıl önce
Konuyla ilgilenenler Sinan Canan’a da bir göz atsınlar. Senelerdir arada kalmış biri olan beni resmen aydınlattı.
tamam
tamam 4 aylar önce
Akıllı tasarım denen saçmalığa inanmaya devam
Yusuf Aydoğan
Yusuf Aydoğan 3 yıl önce
Neye inanmaya karar verdin
ozgur Caglar
ozgur Caglar 4 yıl önce
Sadece bu iki kanalın bildirimlerini açarak takip ediyorum, elinize emeğinize sağlık..
Musa Patır
Musa Patır Yıl önce
Allah yoksa özgürüz demektir.
Hasan şahin
Hasan şahin 2 yıl önce
tırtıldan kelebek oluyorsa, kocabaştan kurbağa oluyorsa evrim var demektir. Ama Evrim deyince herkesin kafasında oluşan imaj farklı.
Hasan şahin
Hasan şahin 2 yıl önce
tabi bu evrim olarak değerlendirilmiyormuş metamorfoz (Başkalaşım) oluyormuş Aynı canlının olduğu için.
QS14TUBE Official
QS14TUBE Official 2 yıl önce
👍
Harun SADAK
Harun SADAK 4 yıl önce
Adamlar Darwini getirmiş. 4:50 (evrim anı)
OSMAN ÖNDER
OSMAN ÖNDER 4 yıl önce
Çağrı Mert Bakırcı
Yusuf TURUL
Yusuf TURUL 4 yıl önce
Muhteşemsiniz
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
Birsey bildikleri yok..kendi kendine miyon senede atp dna golgi lizozom koful h zarı mitekondri vb....elemanları oluşup oluşmakla birlikte biraraya gelip 1 hucre bile olusturamazlar!....o mantıkla metalik peptit ester vb bağlarla milyon senede kendi kendine apartman da oluşması ihtimal dahilindedir ki buna ihtimal verenin aklı gitmiştir... 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Ahmet Emre
Ahmet Emre 2 yıl önce
Gölge oyununu izleyen aklı başında her insan bilir ki perdenin arkasında akıllı şuurlu bilinçli irade sahibi biri tarafından oyun idare edilmektedir.
ulas dehmen
ulas dehmen 4 yıl önce
İşte bunlar hep evrim...
ANIL BULKUR
ANIL BULKUR 4 yıl önce
Mükkemmel bi video
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
Birsey bildikleri yok..kendi kendine miyon senede atp dna golgi lizozom koful h zarı mitekondri vb....elemanları oluşup oluşmakla birlikte biraraya gelip 1 hucre bile olusturamazlar!....o mantıkla metalik peptit ester vb bağlarla milyon senede kendi kendine apartman da oluşması ihtimal dahilindedir ki buna ihtimal verenin aklı gitmiştir... 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Musa Patır
Musa Patır Yıl önce
Allah kesin vardır diyebilir miyiz gerçi o felsefenin konusu ama.
ꜱᴏɴᴇʀ ᴀᴠᴄɪ
Teknoseyır adamdır aksını ıdda eden sdndır
Mustafa Yılmaz
Mustafa Yılmaz 4 yıl önce
Evrim konusunda dediklerine bir sözüm yok ancak Celal Şengör olayında yaptığı omurgasızlıktan dolayı ve kendisinin başkalarını eleştirdiğinde kullandığı dili , başkaları benzer bir dille kendisini eleştirince safsata yapması kendisi hakkında görüşlerimi olumsuza çevirdi.Özellikle Celal Şengör'ün kendi fikirlerini açıkladığında kendisinin alanı değildir gibi saçma bir mantıkla Celal Hoca'nın açıklamalarını yanlışlamaya çalışıp kendisinin akademik dalı doğrudan biyoloji olmayınca ortaya traji-komik bir durum sergiliyor.
Tipik Gamer
Tipik Gamer 4 yıl önce
@Mustafa Yılmaz O yazının linkini verir misin?
Mustafa Yılmaz
Mustafa Yılmaz 4 yıl önce
Celal Hocayı Evrim Ağacında canlı yayına konuk etme kararı aldılar ardından evrim ağacı topluluğundaki bir kaç kişi Celal hocanın siyasi görüşünden dolayı onun konuk edilmemesi gerektiğini söylediler.Celal hoca bu itirazlara rağmen konuk edildi.Canlı yayın yapıldı.Canlı yayın sırasında Çağrı Mert Bakırcı Hocanın söylemlerine karşı bir argüman sunmadı(Ki bu gayet doğal siyasi tartışma programı değil).Canlı yayın gayet olması gerektiği gibi bitti.Ardından Çağrı Mert Bakırcı kendi blog sayfasından Celal Hocaya canlı yayında söylemeye cesaret edemeyeceği şeyleri Blog yazisinda yazdi.Hakarete varan soylemler de var yazida.
wishmaster6
wishmaster6 4 yıl önce
ne olmuş yahu ben kaçırmışım . Söylediğiniz olayı çok merak ettim. Nereden detaylı bulabilirim.
Zeki duran
Zeki duran 4 yıl önce
Evrim teorisini yerim 😀
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
@muc_de Kendi başına gelebilcen mi? Biraz büyü ondan sonra (:
muc_de
muc_de 3 yıl önce
@Arif #TÇP adres ver
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
@muc_de Ahlaksız? Ahlaksız sensin ben zaten yeterince kalkıyorum.Asıl sen kalk ne ahlaksiziğimı gördün?
muc_de
muc_de 3 yıl önce
@Arif #TÇP manyak misin la sen? her yoruma yorum yapmis
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
Yiyemessin.
upl lpl
upl lpl 4 yıl önce
Çağrı abiciğim sal şu paralel evrenleri daa bilim yapmaya calisiyoruz surda
Onur Ekici
Onur Ekici 4 yıl önce
Heraklet'e selam olsun.Seni kim tutar evrim?
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
Birsey bildikleri yok..kendi kendine miyon senede atp dna golgi lizozom koful h zarı mitekondri vb....elemanları oluşup oluşmakla birlikte biraraya gelip 1 hucre bile olusturamazlar!....o mantıkla metalik peptit ester vb bağlarla milyon senede kendi kendine apartman da oluşması ihtimal dahilindedir ki buna ihtimal verenin aklı gitmiştir... 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
YKS Mağduru
YKS Mağduru 4 yıl önce
39:00 Peki Çağrı Hocam İlkel Kordalılar(İlkel Omurgalılar) ara geçiş’e örnek midir?
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
Birsey bildikleri yok..kendi kendine miyon senede atp dna golgi lizozom koful h zarı mitekondri vb....elemanları oluşup oluşmakla birlikte biraraya gelip 1 hucre bile olusturamazlar!....o mantıkla metalik peptit ester vb bağlarla milyon senede kendi kendine apartman da oluşması ihtimal dahilindedir ki buna ihtimal verenin aklı gitmiştir... 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Furkan IPEKOGLU
Furkan IPEKOGLU 4 yıl önce
akıyo bu gece, maşallah 😂😂
Mustafa Balkuv
Mustafa Balkuv 2 yıl önce
MaşAllah 😂😂😂
Mehmet Unkun
Mehmet Unkun 2 yıl önce
İyiki her şey rastgele doğru geliyor yoksa evrim çürüyecek.Adam takıldığı yerde rastgele olasılık içinde diyor. Teoriden öteye gidemeyecek. Kur'an güzel bir ifadesi var,"kitap yüklü merkepler",bu kadar rastgeleden mükemmellik çıkmasına ve bunu tesadüfe(!) verenlere söylenmiş gibi...
Kaan Özçelebi
Kaan Özçelebi 4 yıl önce
Evrim ağacı bilimsel devam ettiği sürece saygımız sonsuz.Deizm veya teizmi işe sokmadığı sürece yani felsefe karışmadıkça gayet süper(Tanrı vardır veya yoktur kişiye kalmış bişey bence Tanrı var fakat kişisel subjektif düşüncedir.)
mrtymz
mrtymz 4 yıl önce
Güzeldi. Teşekkürler.
Angel eye
Angel eye 3 yıl önce
Soru: hücreler nasıl oluyordu amaçlarına ulaşıyor Cevap: eskiden birçok makinenin yaptığını şimdi bir telefon yapabiliyor burda teknolojinin evrimsel gelişimi görüyoruz. TELEFONUN VE ÖNCESİNDEKİ CİHAZLARIN BİR YARATICISI VARDIR HÜCRELERİNDE BİR YARATICISI OLDUĞU GİBİ
özgün saraç
özgün saraç 3 yıl önce
@Angel eye Ortada bir sanatçının eseri olmadığı aşikar. Çünkü ortada olan sadece kaotik bir düzen. Telefon yada diğer teknolojik aletlerin bir evrimi vardır. sen diyotu bulmadan , elektriği kullanmayı öğrenmeden , yazılım yapmadan , ekran yapmayı bilmeden bir telefon yapamazsın . Canlılık içinde bu böyledir. Genel bütünlük olarak gördüğün şey milyarlarca biyokimyasal tepkimenin sonucu işleyen dev bir makine. Tıpkı telefon gibi bir çok parça mevcut ve o parçalar tıpkı telefon gibi bir anda oluşmamış teknoloji evrimi gibi evrim sonucunda belirli bir zaman içinde kademe kademe gelişmiştir. Rf sinyalleri var diye telefon olmamıştır. Bu rf sinyallerinin kullanmayı bilmek , bu rf sinyallerini sayısala aktarmak , bu sinyalleri işleyebilmek , bu sinyalleri algılayacak çözecek sonra tekrar yollayacak cihaz yani telefon sırf rf sinyali var diye olmadı .Bu çevresel şartlara göre işleyen bir evrimin parçasıdır. Ha dersen bunu yapan bir insan var , canlılığın gidişatını da bir yaratıcı el attı .Onda da sorun dediğim gibi canlılık , evren kaotik bir düzenin ürünü olduğu ve termodinamik kanunlara göre evren oluştuktan sonra bir müdahale imkansız. Bu arada bana yaratılmış tek bir şey gösterebilir misin evrende ?
Angel eye
Angel eye 3 yıl önce
@özgün saraç şu sonuca varıyorum ;SANATLI BİR ESER SANATKÂR'I İCAP EDER.
özgün saraç
özgün saraç 3 yıl önce
buradan bu sonuca mı varıyorsun ? yazık o nöronlarına...
Zeliha Yıldırım
Zeliha Yıldırım 2 yıl önce
Ayy o sıradan insan benmişim 😔
Can Erdeger
Can Erdeger 4 yıl önce
Efe Aydalı da çağırın.
FlyGone
FlyGone 2 yıl önce
O bilim adamı değilki
Ekmek Arası Twitch
Ekmek Arası Twitch 3 yıl önce
@Skk Sgk Pek öyle düşünmüyorum. Yüksek sınıfa dahil bana kalırsa.
Skk Sgk
Skk Sgk 4 yıl önce
o kıraathane level evrimci :)
Ahmet Emre
Ahmet Emre 2 yıl önce
Olayın aşamalarını anlatmak asla kim yaptı sorusuna cevap vermek olamaz zaman mevhumu birşey yapamaz.bir binanın yapımı süresi binanın ustası değildir.
Alperen Maden
Alperen Maden Yıl önce
1:07:53 saniyeye cevap: İzahını şöyle yapsak; mesela atom cansız bir varlıktır. Atomun ilmi,iradesi,kuvveti ve de hayatı yoktur. Bunu daha başka bir örnek şekli ile açıklarsak, bir yazar olduğunuzu ve kitaplar yazdığınızı hayal edin. İnsanlar size gelse ve bu kitabı yazan kalemdir veyahut mürekkebdir dese. Sizin cevabınızın olurmu hiç öyle şey aklı,ilmi,iradesi ve hayatı olmayan maddeler kitap yazamaz veyahut kendi başına bir şey yapamaz demeniz gerekmekte. Eğer ki bunu yapan atomlardır atomlar bir araya geldi ve kitabı, insanı veya başka şeyleri oluşturdu denilse bu sefer milyonlarca atoma ilah hükmü verilir ve bu hiç mantıklı değildir. Ve biz en sonunda deriz ki her sanatlı eser sanatkarı icap eder. Nasıl ki basit bir kitap bile kendi kendine olamaz, onu maddeler yazamaz yazan birisi vardır, aynı böylede akılsız, iradesiz, ilimsiz, hayat sahibi olmayan maddeler bir elmayı veya insan vücudunu bir araya getiremez. Bu işi o maddelere yaptıran bir Zât yani ALLAH Celle Celalehû vardır.
Mug
Mug Yıl önce
Katılıyorum ve Hulk gerçektir.
Gürcan Engin
Gürcan Engin 4 yıl önce
üstelik bilimde bişeyin olmadığnı ıspatlamak diye bişey olamaz . var olduğunu idda eden kendi ispatlar var olduğunu
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
@Salim Sirin sjsjjsjjsjshhshshjsjsjsjsjjs hahahahhaha milyonlarca bilim insanı evrime inanmıyor mu bilnem ama , milyonlarca müslüman cenneti garantileyeyim diye dinini araştırıp dininden soğuyor ve ateist oluyor sjajjsjsjsj
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Sercan Ozan ne bilimi milyonlarca bilim insani inanmiyor
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Sercan Ozan Birsey bildikleri yok..kendi kendine miyon senede atp dna golgi lizozom koful h zarı mitekondri vb....elemanları oluşup oluşmakla birlikte biraraya gelip 1 hucre bile olusturamazlar!....o mantıkla metalik peptit ester vb bağlarla milyon senede kendi kendine apartman da oluşması ihtimal dahilindedir ki buna ihtimal verenin aklı gitmiştir... 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Sercan Ozan
Sercan Ozan 4 yıl önce
gürcan Engin evrimin bilimsel bir olgu ve zaten bu konuda bilimsel kanıtları sunmuş.
ABDULLAH TANRIKULU
ABDULLAH TANRIKULU 4 yıl önce
Karanlığa tutulmuş fener gibisiniz piliniz hiç bitmesin :)
Baladin
Baladin 4 yıl önce
Yorumlara bakıyorum da millet dalgasına bi cümle yazıyor diğerleride hevesli hevesli cevap vermeye çalışıyor. Beyler bizbizeyiz sakin olun kimse yok
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
@Oliver queen diyolar zaten sabah 10'dan beri cevap yazıyorum adamlar ctrl+c , ctrl+v yapıyo her yorumun altına , elim koptu ssjjsjsjsjsjjsjjs
Oliver queen
Oliver queen 4 yıl önce
olmasın zaten gelip buraya bu dağları kim yarattı derlerdi asoğdkadasdk
Reverse 54
Reverse 54 4 yıl önce
:(
mustafaemre
mustafaemre 4 yıl önce
celal hocayla, çağrı mert teke tek özele çıksa keşke.
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Hasan Rıza Yetiş Birsey bildikleri yok..kendi kendine miyon senede atp dna golgi lizozom koful h zarı mitekondri vb....elemanları oluşup oluşmakla birlikte biraraya gelip 1 hucre bile olusturamazlar!....o mantıkla metalik peptit ester vb bağlarla milyon senede kendi kendine apartman da oluşması ihtimal dahilindedir ki buna ihtimal verenin aklı gitmiştir... 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Çağdaş Çam Birsey bildikleri yok..kendi kendine miyon senede atp dna golgi lizozom koful h zarı mitekondri vb....elemanları oluşup oluşmakla birlikte biraraya gelip 1 hucre bile olusturamazlar!....o mantıkla metalik peptit ester vb bağlarla milyon senede kendi kendine apartman da oluşması ihtimal dahilindedir ki buna ihtimal verenin aklı gitmiştir... 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Hasan Rıza Yetiş
Hasan Rıza Yetiş 4 yıl önce
@Çağdaş Çam canlı olarak izlemiştim o yayını. Hiç bir sorun olmamıştı aralarında. Enteresan
Çağdaş Çam
Çağdaş Çam 4 yıl önce
evrim ağacı kanalında beraber çektikleri bir yayın var yaklaşık üç buçuk saatlik
NNoo NNaammee
NNoo NNaammee 4 yıl önce
Bir teknoloji kanalının din adamı getirmesi ilginç...
tayfun tek
tayfun tek 3 yıl önce
Çürütülmeye çalışılan evrim teorisi değil yaratılış gerçeğidir teoriniz olmaya birşeydir olmayan bir şey çürütülemez
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
@tayfun tek kesin dünya da düzdür ersan juan izlediğine göre 😂😂😂😂
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
@tayfun tek Bilim senin dediğin gibi bir şey değil bilimi iyi öğren.Bilim inanc değildir gerçeklerdir.Aklını kullanmadan kurana inanan sizsiniz
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
@tayfun tek Tüm hastalıklar ömür boyu mu?
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
@tayfun tek biz aklımızı yok falan saymiyoruz.Kalp gözu diye bir şey de yok 2 tane gözün var senin.
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
@tayfun tek hhahajajjajaha baya komiksin yaaa Bilime tapmıyoruz biz.Bilimi öğreniyoruz ve anlıyoruz.Neyse ugrasamicam sizin gibilerle iyi günler.
Roberto Baggio
Roberto Baggio 2 yıl önce
EVİM YAŞAMIN EN TEMEL KURALIDIR. BU TARTIŞMAK BİLE GÜLÜNÇ. YOK DİN NEDİYO YOK BİLMEM HOCA EFENDİ NEDİYO. GEÇ.........
Bay Decrestik
Bay Decrestik 2 yıl önce
Ayn yaa hoca ne diyo diye bakarsak , 3 kez Allah'la deprem hakkında konuştum , sonra 2 kez zelzeleye git dedim o da emriniz olur dedi ve gitti diyen hoca da var yav ssjjsjsjjshshhshs
Emre ÖZDEMİR
Emre ÖZDEMİR 4 yıl önce
- Baba biz nerden geldik? - Maymunlardan çocuğum. - Anne biz nerden geldik? - Adem Babamizla Havva Annemizden yavrum. - Ama babam maymunlardan geldiğimizi söylüyor. - O babanin sülalesi bizi ilgilendirmez. :)))
Emre ÖZDEMİR
Emre ÖZDEMİR 4 yıl önce
Hakan Hürkan Kardes kadinlar niye tüylerini kabartmiyor. Kastettigimde adem babamizdir. Ayrica israiliyatin hepside uydurma degil. Neyse sizin inanciniz size benimki bana... Ben dicemi dedim. Daha tartismiyorum. :)
Emre ÖZDEMİR
Emre ÖZDEMİR 4 yıl önce
Hakan Hürkan Bu bahsettiklerinin evrimle bir alakası yok. Bir proje kapsaminda ilerleyen ve oluşum aşamasinin gectigi bir surec. Yaratma aşamasıdır. Evrim teorisi degil. Söz konusu bir canli icin varolan degisim. Yoksa canlilar arasi bir degisim degil. Hiç mi dusunemiyorsun. :))) Kaldi ki Allahin buna ihtiyaci yok. O direk yaratmaya kadirdir. Ama senin tanrinin gucu buna yetmiyorsa ve senin atan bir hayvansa buda sizlerin sorunu... Dedimya benim atam şerefli bir insandir. Beni ilgilendirmiyor. Selametle... :)))
Emre ÖZDEMİR
Emre ÖZDEMİR 4 yıl önce
Hakan Hürkan Hikaye bunlar ne bir milyonu. Kıyamet kopacak haberin yok. 1 ademden gelmemiz bile daha mantikli iken. Böyle sacma seye inanin siz. Allah aklı insanlara vermiş maymunlara değil. Ben şerefli bir varlıktan geldim. Ve eşrefi mahlukum. Bunlar sizin sorunlariniz o çocugun annesinin dediği gibi beni ilgilendirmez. :)
Ahmet Yasin AKTÜRK
Ahmet Yasin AKTÜRK 2 yıl önce
ALLAH yarattı denildiğinde her şeyi neden ALLAH'a bağlıyoruz derken, o niye öyle dediğimizde seçilim süreci böyle olmuş diyerek her konuyu seçilim sürecine atfediyoruz Peki ama farkı ne? Her şeye seçilim süreci deyip geçelim bilim yapmayalım o zaman. Dine sunulan argümanın buraya da cuk oturduğu aşikar bir gerçek.
Lintahlou
Lintahlou 2 yıl önce
atfetme falan yok o kısımları detaylıca belirtmiyorlar sadece. İstersen o "atfedilen" konuları biraz araştırıp hakkında yazılmış binlerce makaleye erişebilirsin.
Tom Erman Brady
Tom Erman Brady 4 yıl önce
Evrim teorisini karşısına konan şeyde elma yediği için cennetten kovulma asdfghjk
Ertunga Kasap
Ertunga Kasap 2 yıl önce
@Salim Sirin :) @ertungakasap instadan dm at sana yeterli makaleleri göndereyim :) Tabi makaleden anlarsan.
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Ertunga Kasap balinanin korelmis birsyi yok...arka kemigim dogumla ilgili gorevi oldugu tesput edildi...evrimcilerin bilmddiklrri seyler korelmis degildir
Ertunga Kasap
Ertunga Kasap 2 yıl önce
@Salim Sirin Neden hıçkırırsın ? Balinanın neden körelmiş 2 bacağı var ? 20lik dişler neden insanların %20sinde çıkmıyor ? Bunları biraz araştırmanı öneririm :) Dawkinsin de dediği gibi , evrimi çürütürse bir bilim insanı çürütecek , bir salak değil :)
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ........... Insanlik Kurani Kerimin meydan okumasina ragmen,1400 senedir 114 surenin 1 tanesinin bile arapca edebi benzerini yazamadi..kafirler yazamayip savasip canlarini vermek zorunda kaldilar..
Salim Sirin
Salim Sirin 2 yıl önce
@Ertunga Kasap 161 sene gecti ara gecis yani organlari az veya cok gelisme doeneminde 1 tane ne fosil bulundu ne yasayan canli var hepsi bagimsiz tam ayri turler... Mesela cigerden yüzgece gecişe kadar (hayali surecinde) ara organ nerde?yuzgecten kola gecinceye kadar ara organ nerde?zaten bir beyinden oteki canlinin beynine bir kalp ve dolasim sisteminden oteki canlinin sistemine gecinceye kadar et parcasi halinde organlar olmasi lazim..ama tum canlilar ve tum fosiller %100 bagimsiz ve tam canlilardir.. ...........
cuk oturdu
cuk oturdu 4 yıl önce
31:28 yani buna inanıyorsunuz evrim o zaman bilim değil inanç oluyor size bir kaç soru; 1- Türlerin değişimine örnek verebilir misiniz? yani bir balık, kuş olabilmiş mi? edit: bakın türlerin değişimi diyorum, adaptasyon değil. 33:12 göremiyorsak göstereceksiniz. o zaman bir inanan da size eğer ki yaradılışı göremiyorsan zaten Allah'ın varlığına inanmak için sormuyorsun diyecektir. 2- Evrim (türlerin değişimi) gözlemlenebilir mi? gözlemlediniz mi? gözlemlemediyseniz buna billimsel diyebilir misiniz? teşekkürler.
cuk oturdu
cuk oturdu 4 yıl önce
@Deniz Yüksel bana zürafa ve fil'in neyden evrildiğini anlatın.
Deniz Yüksel
Deniz Yüksel 4 yıl önce
1- İngilizce biliyor musunuz? Eğer biliyorsanız istediğiniz familya, cins veya türün adını yazarak ve ondan sonra "evolutionary tree" yazarak evrimleşmesine bakabilirsiniz. Ardından da fosillere bakarsınız. Bilmiyorsanız söyleyin, herhangi bir türün nasıl evrimleştiğine dair bize yanıt veren fosiller yazabilirim, o fosiller üzerine olan araştırmaları çevirerek. 2- Hangi kısmı ama?
Çağdaş Tanrıverdi
Türlerin değişimine örnek verebilir misiniz diyip 2 tane tür olmayan kavramı ortaya koyman ne kadar çelişik. Şu soruları sormadan önce programı dinleseniz keşke, en az 10 kez tür kavramına ve neyin tür olduğu neyin tür olmadığı vurgulandı.
Yusuf TURUL
Yusuf TURUL 4 yıl önce
Öncelikle Darwin'in Türlerin Kökeni kitabını okuyun daha sonra Amerikan evrim araştırmaları kurumunun makalelerini, tabi burdan Mert'e saçma soru sorma kapasiteniz karşısında İngilizce kapasiteniz karşılarsa... Sevgiler.
cuk oturdu
cuk oturdu 4 yıl önce
''bilimsel bilgileri anlayacak kapasite varsa'' bakın öncelikle bu tarz lafları sallayın argümanla gelin. ezbere milletten ezbere değil kanıtla gelin. oku be kardeşim yuh falan geçiniz. argüman yoksa laf salatası yapmayın. adaptasyon şeklinde evrimin olabileceğini bende düşünüyorum ancak türlerin değişimini imkansız görüyorum. bu noktaya dikkat çekmek istedim o kadar. bununla ilgili argüman yok bu noktada evrim inaç olmaktan öteye geçemiyor.
A Y
A Y 3 yıl önce
Dakika 26. Dan itibaren konuşma şöye: “Evrimin net kanıtı şu türün bu türe değiştiğini gördük diyebiliyor muyuz tür değişimini gördüğünüz bir şey var mı? günümüzdeki tavuklar dinozorların en yakın akrabası. T-rex gibi bir canlının tavuğa dönüştüğünü görmek istiyoruz. Bu olay 65 milyon yılda oldu” deyip ben bunu laboratuvarda nasıl göstereyime getiriyor ve tam burada topu taca atmak için yıldızların ve kıtaların oluşumuna sarılıyor ben şimdi bunları nasıl laboratuvarda açıklayabilirim diyerek işin içinden sıyrılıyor. Odtü mezunu akıllı çocuk sonuçta ama bi de aşağıdakilere bakmak lazım 1. biz yıldızların oluşumunun değil türlerin oluşumunun delillerini soruyoruz. Sadece bu konuda açıklama yapması gerekirken başka bir şeyle ilgili zorluğu yada imkansızlığı gerekçe yaparak buradaki ispat külfetinden yırtmış oluyor. 2. Çoookk uzun zaman geçti ondan dolayı gözlem yapamıyoruz diyerek ispat külfetinden kurtuluyor. Bilim göZlem ve deneye dayanmak zorundaysa ve 65 milyon yıl geçti diye gözlem yapılamıyorsa neden evrimin bir bilim dalı olduğu söyleniyor 3. Çoookk uzun süreyi gözlemleyemiyoruz derken neden deneylerle ve mesela, birbirinden türediği söylenen canlıların dna larındaki tarihsel değişimleri gösterek ve birbirinden türediğini ispat ederek evrimi kesin bir bilgi olarak ortaya koyamıyor da sadece basit şekil benzerlikleriyle bugünkü canlıları geçmiteki bir canlıya bağlıyor. 4. İlk üç çıkarıma göre; en az dinler kadar evrim de sadece felsefi ön kabullere dayalı. Yani biz bilim yapıyoruz siz boş felsefe yapıyorsunuz diye ahkam kesmemeleri gerekiyor.
Ufuk Derin
Ufuk Derin 3 yıl önce
@A Y Maalesef sizi inandırmak gibi bir derdim yok. İnanmamanız tamamen sizden kaynaklı bu arada. Siz kabul etmediniz, onlarca örnek, makale sunmama rağmen anlamamaya ve inkar etmeye devam ettiniz, neyse. Evrimdeki temel düzeydeki hatalarınızı gidermelisiniz. İyi günler.
A Y
A Y 3 yıl önce
Ufuk Derin Ah şu geçmiş zaman tanrısı ve gelecek teknoloji tanrısı ah. Süpür altına bütün soruları sonra inanmamızı bekle biZden. Neyse doatum sana ayırdığım sürenin sonuna geldik ve yine cevapların aynı olduğunu gördük. Malesef ikna edemedin inandırıcı kanıtları ortaya koyamadın. Daha çok çalışmanız lazım. Ama şuna inanıyorum bugün olmaZsa yarın kendi sorularını soracak kendi cümlelerini kuracaksın. Kal sağlıcakla
Ufuk Derin
Ufuk Derin 3 yıl önce
@A Y Kabul edememenizin sebebini anlıyorum. İyi geceler diliyorum.
Ufuk Derin
Ufuk Derin 3 yıl önce
@A Y Evrimleşen canlılar örneğini de verdim, diyalizi de açıkladım. Teknoloji de evrimleşiyor, normal evrimden daha hızlı. Ama bu hız sizi tatmin etmemiş görünüyor. Açıkladığım şeyleri tekrar yazdırmayın. Lütfen anlayın artık. Biz yapıyoruz tabii ki makineleri. Organlarımız gibi onlar da kusurlu tabii ki. Ama "normal evrim" için çok hızlı denilebilecek bir hızda evrimleşiyor, gelişiyor teknolojimiz. İlk bilgiyasarları ve şimdikileri düşünün. Onun gibi. Bu süreç ondan biraz daha karmaşık ve uzun sadece. Çünkü tıp, bundan daha zor bir alan. Şu anda diyaliz; (bilgisayar olayına göre düşünürsek) ilk bilgisayarlardan birkaç adım ötede. Bu teknolojik evrim hızı sizi tatmin etmemişse sizin sorununuz.
A Y
A Y 3 yıl önce
Ufuk Derin Soru sor dostum soru sor ve kendi düşüncelerini olıştur kendi cümlelerini kur! Elli yıl önce insanlar bi günde bi köyden ancak başka bi köye gidiyorken şu anda ise aynı sürede aya gidebiliecek duruma geldikleri halde neden bilinçsiZce milyonlarca yılda oluşan bi organın oluşma sürecini bilinçle bilimle teknoloji ile yüz yula falan indiremiyorlar da darwinden beri biz evrimleşmiş hiçbir canlı göremedik. Elinin yarısı kadar ama yüzlerce görevi olan ama herneyse bilinçsiz evrimle oluşan böbreğe karşı murat 124 büyüklüğündeki dializ cihazını çıkarman hiç şuk olmadı inan. Ne pis bi alet olduğunu ancak yaşayan bilir. Yaşatıyor muş gibi görünür ama yavaş yavaş ve acı çektirerek öldürür
Ziya Kartal
Ziya Kartal 4 yıl önce
Teknoseyirde neden evrim teorisini tartısıyorsunuz? Teknoseyirin teknolojide konusacağı seyler bitti tüm teknik gelişmeler neticelendi mi? Herkes kendi konusunu konuşsa , mesela evrim sadece evrimle ilgili platformlarda konusulsa.
Şükrü Gürbüz Şahin
Gözün kusursuz olması demek zaman içinde bozulmaması anlamına gelmez, zaman içinde zaten hücreler yaşlanıyor organların belli bir ömrü var ve dış etkenler sonucunda göz bozulmaları olabiliyor bu gözün tasarımının kusur olduğunu göstermez , tasarım olarak bakarsanız kusursuz bir tasarıma sahip, günümüzden son 50-60 yıl öncesinde ancak insanlar kamerayı icat edebildi ve 1080p, 4K görüntüleri hayranlıkla izliyoruz bir düşünün bakalım gözün çözünürlüğü kaç? Gözün zaman içinde aşama aşama oluşmasına imkan yok önce göz çukuru oluştu sonra ışığı algılayan hücreler sonra sinirler öylemi? Arkadaş çok güzel laf oyunları yapıyor olasılığın ne olduğunu bir mühendis olarak çok iyi biliyorum siz şimdi gözün doğada organizmalarda evrimleşerek oluşma olasılığını bir hesaplayın bakalım kaç çıkacak. Milyonlarca yıl geçse ne fark eder ışıkla ilgili bilimsel teorileri fizik kanunlarını bilmeyen hücreler bir araya gelip süper çözünürlükte görüş sağlayan bir oraganmı oluşturdular yani.
m m
m m 4 yıl önce
bir şahin 10 kilometre yüksekten yerdeki fareyi görüyor, biz 50 metreden birbirimizin yüzünü zor seçiyoruz yani göz dediğin organ da bitmiş bir ürün değil kademeli. bizim gözümüzden daha ilkel gözler de var sadece belli renkleri görebilen ya da sadece ışığa yönelebilen canlılar gibi. yani doğaya baktığında bitmiş mükemmel göz yok daha iyisi de var daha kötüsü de
Bünyamin Tetik
Bünyamin Tetik 4 yıl önce
Gözün evrimi tek hücrelilerde başlıyor aloo..
KLARNET FM
KLARNET FM 4 yıl önce
65 milyar yılda olmuş, öyle diyo
Musa Patır
Musa Patır Yıl önce
Ses kaydı şeklinde yuklesen dinleyebilirmiyim site indirme linki aşırı uzun konuşma.
Teslim Olanin Bakis Achisi
prof.dr.Harun yahya çökertmemişmiydi (!)
Horse Archer
Horse Archer 3 yıl önce
@Oliver queen ulan dallama adam ironi yapıyor.
İbrahim Kılıç
İbrahim Kılıç 3 yıl önce
Hakkaten çok güzel ve mantıklı belgeselleri vardı Şimdi olsa yine izlerdim
Atakan Gök
Atakan Gök 3 yıl önce
Harun yahya prof değilki
İsmail Çınar
İsmail Çınar 4 yıl önce
Hahaha
Fatih Erkoç
Fatih Erkoç 4 yıl önce
Pubmed de 1 tane bile indexe girmis yayini olmayan doktora ogrencisi yeni yetme sozde "bilim adamı" arkadası yurekten destekliyorum. Daha o kadar yolun basinda ki... ancak bu kisiyi evrim teorisi duvayeni olarak gostermeye calisan sizleri de bir o kadar kiniyorum. Yakismadi be TEKNOSEYİR(T)...
Deniz Fidan
Deniz Fidan 4 yıl önce
Pubmed de olması da gerekmiyor. Pekçok farklı yer var. Siz bir gün doktora öğrencisi olabilirseniz o zaman yazın bunu lütfen.
Mrtua
Mrtua 4 yıl önce
Fatih Erkoç pubmed tıbbi konu ağırlıklı bir database.
Osman Selvi
Osman Selvi 4 yıl önce
Bir "teknoloji" kanalında "Evrim TEORİSİ" hakkında konuşmak bana göre ironidir. Bu konular hassas ve tehlikeli olduğu için olumsuz yönde eleştiri ve tepkiler alırsınız.
Kaptan Yosun
Kaptan Yosun 4 yıl önce
kanal noodle karşılaştırması için 20 dk video yaptı. Her konuda da iyiler
MCaner
MCaner 4 yıl önce
@Reverse 54 videoda zaten açıklanmış teorinin ne olduğunu. adam belli ki izlememiş bile. boşuna yorma kendini :)
Reverse 54
Reverse 54 4 yıl önce
İnternete, teori ne demek yazın lütfen. Teori kanıtlanmamış demek değildir. Hipotezler kanıtlanarak teoriye dönüşürler, teoriler kendi içerisinde birden fazla yasa-kanun barındırabilir. Ama teoriler kanuna dönüşmez. Bunu Makine teorisi gibi düşünebilirsiniz, hergün bindiğimiz arabalar, kullandığımız telefonlar ve şuan yazdığım klavye bile, makine teorisine göre çalışır.
Deniz Fidan
Deniz Fidan 4 yıl önce
Teknoloji ve bilim kanalı. Şöyle düşün çiçek sepetinde sadece çiçek satılmıyor aynı mantık :)
Nomadyb B1-66ER
Nomadyb B1-66ER 4 yıl önce
Vay Çağrı reis
Musa Patır
Musa Patır Yıl önce
Buna rağmen bilim üretiliyor düşünün yani.
Metehan Kaya
Metehan Kaya 4 yıl önce
Allah varda bizmi inanmiyoruz
Arif #TÇP
Arif #TÇP 3 yıl önce
@Ssl Sş Yok olmak kötü mü ki? (:
Hakan Tan
Hakan Tan 3 yıl önce
Yok ki ama aaaa 😂
Sonraki
Evrim nedir?
3:10:10
görünümler 261 000
Sonic: Clone Chaos (Part 2)
5:55
görünümler 509 530
speed running YouTube shorts #79
0:54
görünümler 1 979 592
When your phone is HOT 🔥
0:21
görünümler 1 408 917
Wireless charger hack
0:30
görünümler 72 779 629
Father Daughter, Tere Naal Pyaar Ho Gya
0:26
Dünyanın en ucuz telefonu 😄🎁
0:11