Karanlık

Bu cihaz öğrencilerin beynini okuyor!

Barış Özcan
görünümler 557 663
98% 42 485 452

Hababam sınıfında bir “Külyutmaz öğretmen” vardı ya... Onun sınıfında dalga geçmek, kopya çekmek imkansızdı hani. Öğrencilerin dikkatini başka yerlere vermemesi için adamcağız sıraların üstüne çıkıp dolaşırdı.
Sağa bakmak yok! Sola bakmak yok! Sen, dön önüne! Sen, kımıldama! Gözünü önünden ayırma! Yutmam! Yutmam! Kimse yutturamaz bana! Ben kül yutmam!
İşte bu külyutmaz öğretmen 42 yıl önce değil de bugün yaşasaydı, böyle sıraların üstüne çıkıp dolaşmasına gerek kalmazdı. Tek yapması gereken internette Çin’deki alışveriş sitelerinden birine girip 2999 yuana şu kafa bandını sipariş etmek olurdu. Sonra da bunu öğrencilerin kafasına geçirdi mi tamamdır.
Evet böyle bir kafa bandı gerçekten de var ve geçtiğimiz günlerde Çin’de satışa çıkarıldı. Focus 1 adlı bu kafa bandının amacı -kendi söylemleriyle- eğitimi yeniden tanımlamak. Bunu yapmak için de öğrencilerin kafasına takılıyor. Sonra da onların yüzünde böyle anlamsız bir gülümseme oluşuyor. Yok yok sadece onların beyin dalgalarını okuyor. Bir çeşit elektroensefalogram yani EEG cihazı.
Dünyanın ilk giyilebilir beyin-makine arayüzü. Takılan kafalardaki odaklanma ve dikkat seviyesini ölçüyor. Beyin-makine arayüzü konusunda daha önce Elon Musk’ın şirketi Neuralink hakkında bir video hazırlamıştım hatırlarsanız. Orada anlattıklarım hala geliştirilme aşamasında idi. Bu cihaz ise satışa çıktı bile.
Peki eğitimi nasıl dönüştürmeyi hedefliyor? Tipik bir sınıftaki en büyük problemlerden biri nedir? Öğrencilerin dikkatini derse vermesini sağlamak. Konsantrasyon. Arka sırada kaynatanlar. Ön sırada uykusu gelenler.
Oysa bu cihazı kafanıza takınca işler değişiyor. Hemen beyin dalgalarınızı okumaya başlıyor. Alfa, beta ve teta dalgalarını analiz ediyor. Özel bir algoritma yardımıyla bu analiz bir sayıya dönüştürülüyor. Yani derse ne kadar konsantre olduğunuzu sayısal olarak size gösteriyor. Sadece size de değil. Ortasındaki ışıkla herkese. Mavi ışık sizin hiç oralı olmadığınızı gösteriyor. Kırmızı ışıksa tüm benliğinizle kendinizi derse verdiğinizi. Öğrencilerin tüm bu sayısal odaklanma bilgileri öğretmenin önündeki bir bilgisayara gönderiliyor. Böylece öğretmen hem de gerçek zamanlı olarak sınıfın ortalama dikkat değerlerini görebiliyor. Eğer bu değer düşmeye başlarsa öğrencilerin dikkatini toplayabilmek için gereken tedbirleri alabiliyor.
Öğrencilerin dikkatini çekebilmek için ne yapabilir mesela? Sıraların üstüne çıkabilir. Külyutmaz öğretmen 42 yıl önce keşfetti bu tekniği :) Şaka bir yana eğer öğretmen o anda sınıfın ilgisini çekemiyorsa öğretmek için kullandığı yöntemleri değiştirebilir. Bakın nasıl da döndü mavili, kırmızıya :)
Öğrencilerin dikkat seviyelerini sayısal bir değere dönüştürerek ölçmek başka ne anlama gelebilir? Karne notu. Öğrenciler kendi aralarında yaptıkları takım çalışmalarında bile kafalarında bu bant olduğu müddetçe öğretmenler onları takip edebilir. Okul müdürleri toplanan bu “big data”yı kullanarak okullarını daha iyi hale getirmeye çalışabilir. Bu bilgiler birleştirilip, dünyanın en büyük beyin dalgası veritabanına dönüştürülebilir ve bu veritabanı da hastanelerle paylaşılarak beynin nasıl çalıştığı konusunda araştırmalar yapılabilir.

katma

 

17 Nov 2019

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 3 971
sabri mert
sabri mert 2 saatler önce
pi nin sonu e+12
Mehmetalp Karip
Mehmetalp Karip 15 saatler önce
modern kölelik
Yagmur Adam
Yagmur Adam Gün önce
#doğutürkistan zulme uğrarken çinli reklamı yapman düşündürücü.Keşke masumlardan da bahsedebilme erdemini gösterseydin...
Sukru Mutlu
Sukru Mutlu Gün önce
Aaron Swartz hakkından video yapabilirmisiniz
Canan Karatay
Canan Karatay Gün önce
Çinlillerde:Cihaz beyin ile eşleşti Türklerde:Beyin bulunamadı
Nuran Saloğlu
Nuran Saloğlu 2 gün önce
有没有人能看得懂吗? 🙈😂
Abdullah Orhan
Abdullah Orhan 3 gün önce
herşeyi ogrendin mezun oldun işe başladın iş:kaynakcı ne işine yaradı fizik kimya biyoloji. ıq demiri demire kaynatıyon ne işine yarar matematik
Rahim Aliyev
Rahim Aliyev 3 gün önce
Sondaki müziğin ismini bilen varmı?
Yunus Berkan Karadeniz
Bir kere insanı strese sokar bu, odaklanmam lazım diye kendi şartlayıp daha da gerilmene sebep olur. Sıkıntılı buluş.
eritropoietin
eritropoietin 3 gün önce
Sırtımda taşırken sarstığım yüklerin üstüne, bir de kendime örnek aldığım Barış abinin de yükü yüklenmişti ki; onun da öğrenciye karşı çok katı beklentilerinin olduğuna inanacaktımki; bunun üzüntüsünü ve sıkıntısını yaşıyordumki; 9.17' de imdadıma yetişti. Tuttuğum nefesi verdim. Allah senden razı olsun abiciğim. İnşallah ince düşüncelerinin karşılığını, en doğru vakitte gani gani alırsın.❤
Quarder One
Quarder One 3 gün önce
Buraya yazıyorum cihazlar biz farkında olmadan beynimizi okuyor.
ömer aydın
ömer aydın 4 gün önce
Trum tiki tak!
T-production
T-production 4 gün önce
*Doğu Türkistanda Çin’ın en yüksek teknolojisi tecrübe ediliyor. Haberiniz yok miydi ? Acaba bu konuda filim yapmak o kadar zor mı? Uyanın ya Türk alemi!*
By Gölge
By Gölge 4 gün önce
Hep reklam peşindesin yaa
Gökçen Kuyu
Gökçen Kuyu 4 gün önce
İnsan beyninin odaklanma süresini, her ne kadar bu aletler daha fazla odaklanma için kullanılsa da,yapılmış olsa da herkes aynı olmak zorunda değil. Ben bu cihazları doğru bulmuyorum. Zaten okul hayatımız bitene kadar her yerden baskı içerisindeyiz, bir de cihazlar yüzünden sanki şikayet edlirmişçesine ailelere de bildiri gitmesi kötü. Sorun aile veya kaygı da değil, sorun şu ki: gerçekten Black Mirror dizisi gibi bize bir cihaz takılıyor ve o cihazla herkes her gün aynı görevi ve aynı şeyleri yapmak zorunda. Bu aşırı sıkıcı. Biz zaten çok çabuk sıkılan insanlarız, bunu aletlerle zorlamaya gerek yok. Robotikleştirme için deney faresi/tahtası olduk ya başka bir şey demiyorum . Video çok iyi ve dünyada neler oluyor bizi bilgilendirdigin için çok sağ ol Barış abi :)
Diral Dede
Diral Dede 4 gün önce
Sende genç dimağların beynini yıkıyorsun beyaz tişörtlü bilim klisesi rahibi
Crazy Man
Crazy Man 4 gün önce
Sondaki müzik nedir acaba?
Elif asır
Elif asır 5 gün önce
Sondaki müzik çok güzeldi bana detroit i hatırlattı.
Abdül Aziz
Abdül Aziz 5 gün önce
Oha be bizi hücremize kadar belirliyor ve bizi bir robota dönüştürüyorlar
Yuksel Mahmutoglu
Yuksel Mahmutoglu 5 gün önce
Barış Bey, Telefona bakmayıp nerden okuyorsunuz yazıları? :D 7:10
Cihan Idrevya
Cihan Idrevya 5 gün önce
Barış abi suç oranını azaltmaya yarayacak bir ürün gibi
Taha Pak
Taha Pak 5 gün önce
Uzun zamandir gordugum en korkunc teknoloji. Hele ki cin devletinin mahremiyeti zerre onemsememesiyle birlesince insanlarin hayatlarini derinden etkeleyecek gibi.
Adil Dağdagül
Adil Dağdagül 5 gün önce
Bu cihazı ebeveynlere de takmak lazım
Kaan YILMAZ
Kaan YILMAZ 6 gün önce
iyki cin de yasamıyom
Behçet Baran Durup
Behçet Baran Durup 6 gün önce
ajkajs barış abi 42 yıl derken yandaki video neydi tahmin et ? 42
DELİ OYUNCU
DELİ OYUNCU 6 gün önce
Evet Arkadaşlar Bugün Çocukları Yarış Atından Çıkarıp Robota Dönüştürüyoruz Bir Like Atın Emeğe Saygı Arkadaşlar Sokakta Robotlar Gezecek
bug tv 2
bug tv 2 6 gün önce
Millet korkudan vidroyu bile izlememis 😂😂
enes akar
enes akar 6 gün önce
Anonim devlet destekli araştırmalara gidiyor data hahahahahahahaha
Emirhan GÜLER
Emirhan GÜLER 7 gün önce
Kaldır şu videoyu bizim manyak hocaların kafasına takılır nwjejssj
Muhsin Fatih ÇİFCİ
Öğrenciler artık köleleşiyor.. Ne okuldan kaçmanın zevkini ne de derste uyumanın hazzını bilemeyecek bir nesil yetişicek..
Burcu Baybars
Burcu Baybars 7 gün önce
İnsanlar neden bir yazıyı her gördüğünde refleksmiş gibi yazıyı direkt okur?
Semir
Semir 7 gün önce
Cihazı denerken ben:Cihazı doğru yere taktığınızdan emin olun lütfen.
Fuzul Yanik
Fuzul Yanik 8 gün önce
Çin insan hakları ve özgürlüğe en ufak değere vermeyen diktatör bir ülke. Birçok teknolojide dünyada öncü hale gelmiş olmaları, dünyanın geleceği açısından çok ürkütücü. Bu devlet geçmişteki sefilliğinin ve ezkliğinin acısını tüm özgür dünyadan çıkartabilme potansiyeline sahip...
Hanife Soycan
Hanife Soycan 8 gün önce
BARIŞ ABİ VİDEOLARINDA MUCİT HASAN KUM'UN PROJELERİNE DEĞİNİR MİSİN ? GERÇEKTEN AMA GERÇEKTEN FARK EDİLMESİ GEREKİYOR.
Lovebird incir
Lovebird incir 8 gün önce
👍 harikasın abi
Eslem Geldi
Eslem Geldi 8 gün önce
Lan bu da 42
ali ihsan çakır
ali ihsan çakır 9 gün önce
Bu cihazı senin videolarını izlerken taksalar en iyi verimi alırlar benden. Konsantre olan kadar olduran da önemli.. Ayrıca herkesin farklı konulardaki konsantrasyonu farklı olacaktır. Bunu, kendine güvenleri oturmamış yaştaki öğrencilere kullandırmak, onlarda güven kaybına, yetersizlik hissine neden olup belki bir dahi olacakken güvensizlik içinde geri planda kalmasına neden olacak, ömür boyu yarası iyileşmeyen ruhsal travmaya maruz kalacaktır. Hiç etik değil..
Zehra
Zehra 9 gün önce
10:22 bence de belki gerçekten ölçmüyordur, öğrenciler ölçüldüğünü zannedip dersi daha dikkatli dinlesin diyedir :)
Kimse Bilmesin
Kimse Bilmesin 9 gün önce
Benim beynimede lazım bi tane
Burak SAKARYA
Burak SAKARYA 9 gün önce
Bence bu kafa bantlarındaki ilgi ile öğretmenlere maaş verseler ders anlatma kalitesinde artış olur. Nasıl sevdiririm dersi arayışına girer hocalarımız. Yani ilgileri düşük diye bir öğrenci yargılanmamalı.
Sonraki
Black Widow Trailer REACTION
4:29
görünümler 240 804
Introduction to EEGs
7:27
görünümler 44
EEG de Verano - 28/03/2017
1:30:03
Intro to EEG
10:45
görünümler 266
Kadın 75. Bölüm 2. Fragmanı
0:58
görünümler 1 121 778
Kuruluş Osman 3. Bölüm
2:6:27
görünümler 3 199 368