Karanlık

Türkiye'de genç Yahudi olmak: "İstanbul benim evimdir ama bitti"

+90
Abone ol
görünümler 1 115 631
% 0 0

Türk Yahudi nüfusunun sayısı, İsrail'e ve diğer ülkelere yaşanan göçler nedeniyle gün geçtikçe azalıyor. Peki gitmek mi zor, yoksa kalmak mı? İşte bu soru, Türkiye'de Ermeni ve Rumlarla birlikte azınlık statüsü tanınan üç gruptan biri olan Türk Yahudi toplumunda, özellikle genç Musevi kesiminin en çok sorduğu sorular arasında.
Türkiye'deki Yahudi nüfus 1927'de 81 binden fazlayken, bugün yaklaşık 15 bin. Özellikle gençler Türkiye'den ayrılıyor. Tarihçi ve yazar Rıfat Bali'ye göre bu göçün nedenleri arasında işsizlik ve gelecek kaygısı kadar, Türkiye tarihinde Yahudilere ve azınlıklara karşı işlenen saldırıların izleri, günlük hayatta artan ayrıştırıcı söylem ve tüm bunların yol açtığı tedirginlik de var.
Birçok aile İspanya ve Portekiz pasaportlarını edinse de gençler arasında popüler göç rotası İsrail. Burada gelenlere sağlanan maddi destekler, özellikle iş bulma konusunda kafasında soru işaretleri olanlar için önemli bir çekim sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra kuşaklardır Türkiye'de yaşadığı için evini, dilini ve kültürünü terk etmeyi düşünmeyen gençler de var.
Genç Yahudiler, Türkiye'deki yaşantılarını ve göç hakkında düşündüklerini +90 ile paylaştılar.

#GençYahudiOlmak #TürkYahudileri #Göç

katma

 

12 Jun 2020

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 100
+90
+90 4 aylar önce
+90 olarak amacımız karşılıklı anlayışa dayanan, her görüşe açık ve birbirine saygılı bir iletişim platformu oluşturmak. Bu nedenle, takipçilerimizden bazı nezaket kurallarını gözetmelerini rica ediyoruz. Çokseslilikten yana bir tartışma platformu sağlamak adına, yapacağınız yorumlarda küfür, hakaret, aşağılama, nefret söylemlerine; taciz ve tehditlere; ırkçı, ayrımcı, dışlayıcı ve yabancı düşmanı söylemlere, şiddeti öven ya da teşvik eden saldırgan üsluplara ve hedef gösterici ifadelere izin verilmeyeceğini belirtmek istiyoruz. Gözettiğimiz kuralları ayrıntılı olarak incelemek için plus90.media/tr/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz. Göstermiş olduğunuz ilgi ve dikkat için teşekkür ederiz.
Kurdoglu Zaza
Kurdoglu Zaza Gün önce
@İzak Palti sen bakma bu dewsirme eziklere..Israel i kiskaniyor bu mallar
Kurdoglu Zaza
Kurdoglu Zaza Gün önce
@+90 Israili sewiyoruz..Yahudiler candir...
Zeki
Zeki 16 gün önce
Siz ne ayaksiniz? Bu hain bebek katillerinin ne haberini yapiyosunuz hepsi musluman dusmani muslumanlara saygi duyuyorlarmida siz onlarin haberini yapiyorsunuz? Soylesene Ne ayaksiniz?
Gece MavisiTR
Gece MavisiTR 17 gün önce
bu kanal benim için bitmiştir
Mustafa Gedikli
Mustafa Gedikli 25 gün önce
Genelde yorumlarda küfretmem, insan olarak Peygamberimizin de dediği gibi, sizin ki size bizim ki bize anlayışıyla biz zaten dünyanın en hoşgörülü dinine milletine mensubuz. Lakinnnnnn savaş, ırkçılık, ölüm, canilik, kahpelik görüş değildir! Skrm böyle görüşü.
serco şahin
serco şahin Saatler önce
Topunuzu alında sektirin gidin buralardan madem korkuyorsunuz, ölen masumlar içinde endişe duydunuz mu hiç ,gargat agaclarinizi sulamaya devam edin siz.
Serkan S
Serkan S 5 saatler önce
Türkiye' de yada İspanya da , Portekiz de, Bulgaristan da, Yunanistan da, farklı ülkelerden farklı ırk, dini kesim ve etnik yapılar maalesef azınlık haline düştüklerinde hor görülmüştür. Endülüs ten atılan Müslümanlar, Almanya dan sürülen Yahudiler, Rumeli de katledilen Türkler, zamanın farklı dönemlerinde farklı coğrafyalarda insanlar bu "ötekileştirme " zulmünü, diğerleri olarak tarif ettikleri kitle için gerçekleştirmişler. Evrensel hukuk çerçevesinde tarihin farklı dönemlerinde gördükleri zulmü telafi etmek adına ülkeler arası koordinasyon ile dileyen ülke vatandaşlarına kaybettikleri hakları teslim edilmeli. Örneğin ispanya ve Portekiz 500 yıl önce, ülkeden attıkları Yahudilere vatandaşlık verdiği gibi diğer ülkelerinde benzer durumlara düşmüş halklara aynı uygulamayı yapması uluslararası hukukta zorunluluk haline getirilirken, bir arada yaşayan farklı etnik gruplarda, çoğunluğun azınlığı ötekileştiren tüm yazılı görsel ve diğer baskı kurma araçlarının yasaklanması, aksi tutumların çok ağır biçimde cezalandırılması ve bu tip uygulamaları yapanların toplum içinde utanç içinde kalmasını sağlayacak yazılı ve görsel alt yapı çalışmalarının yapılmasıyla sürdürülebilir ve etnik yapısı değişmeyen mutlu toplumlar yaratmak için uğraşılmalı. Video için yapılmış yorumlar incelendiğinde hazırlanmış olan görsel medyanın bu amaç doğrultusunda çalışacak bir tepki ile karşılaşmadığı aşikardır. Eğer bu tip görsel medya ücret karşlığı, toplumda belli noktaları kaşımak amaçlı yapılıyor ise, "istanbul benim evimdir ama bitti" dedirten güruh ile aynı tarafta oldukları çok net anlaşılmaktadır.
fulya Demirezen
fulya Demirezen 8 saatler önce
Biz Türklerle arkadaşlık kurmaya çalışmadıkları için ,aynı okullara gitmedikleri için hatta bizlere kaynaşmaya çalışmadıkları için kendilerini ötelenmiş hissediyorlar.konusmalarinda bile arkadaşlarımız gitti diyorlar... bizlerle hiç arkadaş olmayi denediniz mi?
KaanTuncer Canoğlu
KaanTuncer Canoğlu 15 saatler önce
Kendi içine kapanmayıp Türklere olan yahudiler de var, kendi yahudiliğini güzelce temsil eden de var örneğim Can Bonomo. Siz insancıl hanım 5 tane yahudi arkadaşına ve kapalı cemaatine takılıp hiç bir Türkle haşır neşir olmayıp boş keseden sayıyorsunuz. Ben Hatayda yaşıyorum Türküm ateistim ve 6 tane Yahudi arkadaşım var. YAHUDİ arkadaşımın bir tanesine arkadaşlarından kim yahudi kim Müslüman say desem sayamaz. Sen kendi kafesinden çık sosyalleş sonra insan odaklı toplum ve cemaatten bahset. Sen kendinin insan olduğunu göstermezsen kimse sana insan demez insan odaklı bayan. Buradan Can Bonomo ve arkadaşlarım gibi kendilerini Türk ve Yahudi olarak kimliklendiren Cumhuriyetimize bağlı herkese sevgiler saygılar Ps:okuduğun kitabın dışarı ile haşır neşir olma ya da insan odaklı olduğundan bahsedemeyiz, okumayan konuşmasın. İnsanlığını ahlakıve kimliğini din haricinde ifade edebilirsen insan olursun diğer türlü sadece taraf
Negative Player
Negative Player 16 saatler önce
EŞHEDÜ ANLE İLAHE İLLAHLAH VE EŞHEDÜ MUHAMMEDIN ABDUHU VE RESULLUH HADI BEGENINDE BU KUTSAL KELIMELER ÖNE ÇIKSIN
MrHITMUZIK
MrHITMUZIK 19 saatler önce
Yalnız yahudi birinin adının Cem TÜRKEL olması nasıl bir şey? gözlemlediğim kadarıyla soyadında TÜRK geçenlerin ağırlıklı kısmı yahudi bunun sebebi nedir acaba?
Otantix
Otantix Gün önce
Durun durduğunuz yerde.kimse size gidin demiyor.vatanınız buraysa gidin demeyede hakkı yok.ajitasyon yapmayın.zulüm kim yapıyorsa yapsın,karşısında olun.ülkenizi sevin.herkesin yaşadığı zorluklar var.
Tunahan Durmuş
Tunahan Durmuş Gün önce
Dw nin yahudilerle ilgili bizi elestiren bir program yapması malesef çok ironik
Ismail Doktor
Ismail Doktor Gün önce
Türkiye hepimizindir. İnsan kaynağımızı sabote etmeniz bizleri fazlasıyla üzmüştür. Eğitim için gidebilirsin. Eğitim sonrası öz vatanın olan Türkiye'ye dönmeni ve burada kaldığın yerden hayat mucadeleni sürdürmeyi arzulayan isimsiz binlerce insanın olduğunuda unutmayın olmaz mı? Burada kalanların umudunu kırmak size yakışmadı haımefendi. Kendi bireyselliğin için yaşamak yaşamak değildir. İnsanın doğduğu yerlerde insana tarihi sorumluluklarda yükler. Ülkemizin kalkınması için mucadele vermeye beklediğimizi unutmayın. Sen kaçarsan, ben kaçarsam bu ülkenin hali me olur hiç düşündünüz mü? 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱
Ismail Doktor
Ismail Doktor Gün önce
İnsan, nekadar eğitimli olursa vatanına o kadar bağlanır. Türkiye gibi bir vatanı terk etmek geçmişinden kaçmak demektir. Zorluklara karşı mucadele vermek kaçmaktan daha hayırlıdır. Unutmaki İsrailide Aşkenazi kökenli Türk yahudileri kurdu. 🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇹🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇦🇿🇮🇱🇮🇱🇮🇱🇮🇱
Ersin Zimpak
Ersin Zimpak Gün önce
Soydaşlarınız boğazına kadar boka batmış, adam olunda söyleyin silahsız halka silah doğrultma yın Filistin'de yaptıkları pserefsizlik ve namussuzluk tür.
Naz Şenerler
Naz Şenerler Gün önce
Gitsinler tutan yok mutlu oldukları yere gitsinler buraya ait hissediyorlarmış çok beklersiniz
Trafalgar Law
Trafalgar Law Gün önce
Türkiye gibi bi ülkede yahudi olmak baya zor olmalı göç ederek en iyisini yapıyolar
Ramazan 1907
Ramazan 1907 2 gün önce
Defolun gidin dünya lanetlileri
Berat Dalsaldı
Berat Dalsaldı 2 gün önce
İsrail diye bir devlet yoktur yahudının devleti yoktur Filistin yahudulere kucak acmıstır onlarda nankorluk yapmıstır. Turkıyedende lutfen gıdın lazım degılsınız
Kadir Deniz
Kadir Deniz 2 gün önce
İsrail ile sıcak savaş olursa 500 sene ekmeğini yediğiniz Türk askerine kurşun sıkarsınız..
Oğuz Quik
Oğuz Quik 2 gün önce
türkiyeyi boşverin israil misrail hikaye abi türkiyede böyle giderse bok bile yapamazsın israilde alır filistini bide müslümanız diyoruz.
Furkan Mete
Furkan Mete 3 gün önce
Kahrolsun İsrail
ÖNCE VATAN
ÖNCE VATAN 3 gün önce
İsrail bir terör devletidir.
Emrah Cebeci
Emrah Cebeci 3 gün önce
Yahudilerin alkol tuketmesi dinen normal mi?
ali keskin
ali keskin 3 gün önce
Yorumlara bakıyorum da biz önce insan,sonra ağzımızdan düşürmediğimiz Türk üz. Kan davalımız bile evimize sığınırsa Tanrı misafiri gibi davranan insanlarız. Ülkemizde kim olursa olsun yaşayan herkes özgür ve rahat olmalı .ben çok üzülüyorum. Başta Filistin ve diğer müslüman ülkelerin bu duruma düşmesine sebep biz değiliz.bizi sırtımızdan vuran da onlardı. Ama çabuk unutmuşuz.
turgay bayezit
turgay bayezit 3 gün önce
müslüman egemenliğinde mütevazi, israil egemenliğinde azılı katil, nekadar sempatik değilmi
Ali Aykut
Ali Aykut 3 gün önce
Türkiye Yahudilerin ikinci karargahıdır.
önder yaman
önder yaman 3 gün önce
Türk gençleri de gidiyor bu topraklar korelmeye devam ediyor
Selcuk Koc
Selcuk Koc 3 gün önce
Beyaz türk dedikleri de kemalis masonlar yani gayrimüslimler
Abdil Sonmez
Abdil Sonmez 3 gün önce
Evet bitti abla hukumranliginiz sona erdi İslam Galib geliyor hile ile aldığınız yerleri yerlestiginiz makamları ümmetin çocukları doldurmaya başladı la galibe illallah
batuhan isci
batuhan isci 4 gün önce
içerik de dengeyi eşit tutmaya çalışmışsınız ama yemez saçma bir içerik anlayanlar anlamıştır dakika 8 den sonra anlatılmak istelinen anlatılıyor.
Samik MASSAM
Samik MASSAM 4 gün önce
🇹🇷🇮🇱🇹🇷🇮🇱🇹🇷🇮🇱🇹🇷🥀🌷⚘🌹🌺🌍
mehmet baspinar
mehmet baspinar 4 gün önce
valla kimse din kardeşiyiz ayağına filistini savunmasın bana , 100 önce 1 dünya savaşı döneminde osmanlıyı arkadan bıcaklayan bunlar değilmiydi ? yaralı askerlerin bulunduğu çadırlara girip osmanlı askerlerini şehit eden bu filistinli araplar değilmiy di ? ee nerde müslümanlık , madem din kardeşin gidin araştırın filistinde ermeni soykırım müzesi var , bu mu müslümanlık , kusura bakmayın bazı şeyler din kardeşliğiyle olmuyor, bugün bu olanlar başlarına geldiyse yaptıkları ihanetin bedelidir.
Turgut Karatepe
Turgut Karatepe 4 gün önce
Çokta şeyimdeydi ulkeyi terkedicekmis ulkemiz o giderse baticakti
Mesih Bekçisi
Mesih Bekçisi 4 gün önce
Yorumlarda bir şey bilmeden eleştiren ateist veya müslüman kim varsa biraz iddialarında samimi iseler @uniteryenizm.yolundan veya meshedilmis.kral sayfama beklerim.
Davut Dinc
Davut Dinc 4 gün önce
Gidin birdahada dönmeyin. Nankörler.
Turk Kiz
Turk Kiz 4 gün önce
Elhamdulillah müslümanım. Allahım sen bizi ezansiz birakma Ya Rabbim. Türk ve FILISTINLI müslümanlari koru amin.
Rocco Bogi
Rocco Bogi 3 gün önce
Allahım bu kızı Filistin’e yolla orada yaşasın amin. Arap kardeşleriyle yaşasın amin. Türkiye Türklerin olsun kendini Türk hissedenlerin olsun 🙏🏼
Hasan Hasan
Hasan Hasan 4 gün önce
Yemin ederim öyle müslümanlarla çalışıyorumki Yahudilerin ayağından öpersiniz insanlıklarını görseniz
Semih Kizilay
Semih Kizilay 5 gün önce
Üffff kizzzzzzzzz
Necdet Abanoz
Necdet Abanoz 5 gün önce
İsrailde müslümanlara yaptınız zulümü öldürdünüz masum.cocukları da anlatın dünyayı nasıl karıştırdınızı istenmeyen ırk oldunuzu da anlatın
Ergin Karademir
Ergin Karademir 5 gün önce
E neden gitmeyeceksiniz ki çünki siz geçmiş tarihinizi çok çabuk unutan insanlardansın Avrupa da sizin nesliniz kurutacaklardı ki bunları biliyorsunuz size yine bu beğenmediğiniz Türk ler kucak açtı ama biz kimi kolladıysak ondan darbe yedik alıştık artık hepinize güle güle geçmiş te avrupanın size ne yaptığını unutmayın.
Gamze Soysal
Gamze Soysal 5 gün önce
Keşke nefeslenebileceğim 2. bir ülkem olsa..
Emir Kaan
Emir Kaan 5 gün önce
Lisedeyim üniversiteyi yurt dışında okumak istiyorum ne olmak istiyorsun dediklerinde geçiştiriyorum bu ülkede maalesef gelecek göremiyorum. Hayallerim var ama türkiyede değil ülkemde çalışmak istiyorum ama devlet resmen hayır bende çalışma diyor.
Nmt Ats
Nmt Ats 5 gün önce
2018 İnsanlara: ” Dinin nedir ? Namaz kılıyor musun ? Oruç tutuyor musun ? ” gibi Allah’ın soracağı soruları sormayın! İnsanlara: ” Aç mısınız ? Bir şeye ihtiyacınız var mıdır ? Bir sorunun var mı ? ” gibi kulun kula soracağı sorun. - Fatih Sultan Mehmet Boyle ince fikirli bir liderin ülkesinde siz korunaklı deyilsiniz öylemi .allah yardımcınız olsun .
blues5v1
blues5v1 5 gün önce
Sanırım yorum yapan arkadaşların çoğu videoyu izlememiş bile hala Filistin ve İsraille ilgili şeyler yazıp duruyorlar. Arkadaşlar burada yahudi gençlerden bahsediliyor bir ülkeden veya politikalarından değil.
CxStar
CxStar 5 gün önce
Düşünsene biyerde doğuyorsun yahudi olarak herkesin yahudi olduğunu sanıp olmadığını öğrenince şoka girip travma geçiriyorsun. böyle saçma sapan bir bakış açısı olabilirmiya :D
Anarchist Jaguar
Anarchist Jaguar 3 gün önce
Çok normal
Bahar Yılmaz
Bahar Yılmaz 5 gün önce
Yaşı küçükmüş normal :d
Salih Nuri
Salih Nuri 6 gün önce
BİRDE SÖZDE TÜRK VATANDAŞI BUNLAR O GENÇLERE SORMAK LAZIM NEDEN KIZ ERKEKLİ ASKERLİĞİ GİDİP İSRAİLDE YAPIYORSUNUZ BIRDE ORDA KAÇ FİLİSTİNLİ ÇOCUK ÖLDÜRDÜNÜZ ONUDA ANLATIN HAİN MÜNAFIKLAR
Selahattin Pektas
Selahattin Pektas 6 gün önce
Allah in bile jest üstüne jest yaptığı, İbrahim peygamber ile oğlu İshak, oğlu Yakup, oğlu Yusuf ile devamında zekariya , İmran, Yahya ,arada onlarca peygamberler onlarca hâkimler ile desteklenen bir kavim ,adam olamamış şimdi saygı mi bekliyorsunuz. Peygamber katili bir ırk
umit muhamedov
umit muhamedov 6 gün önce
Shalom
Muhammed Yılmaz
Muhammed Yılmaz 6 gün önce
5:09 da beyefendi sahip oldukları darbeci zihniyeti ve yanlılıklarını farkında olmadan o kadar iyi açıklıyor ki aslında, dikkat buyurun; 15 Temmuz darbesi sonrası gelecek görmeyen gençler.... diye başlıyor. Yani darbe başarılı olsa iş mi bulacaktınız. Tabi bulurdunuz siz o zaman orası Allah'ın emri. Ya bu nasıl bir hainlik nasıl bir düşmanlıktır. Ülkenin sizin gibi gençlere ihtiyacı yok zaten o çok sevdiğiniz terör devleti olan vatanınıza gidebilirsiniz. Yolunuz açık olsun. Bizim gençlerimiz bize yeter. Vatansever ve yıllarca omuz omuza yaşadığımız Yahudileri tenzih ederek konuşuyorum.
Sedat SÜNGÜ
Sedat SÜNGÜ 6 gün önce
Bu kanalı ara ara takip ediyorum sadece düşüncelerinizi analiz ediyorum KANATİM siz bizden değilsiniz bu memleketin faydasına İslamın faydasına TÜRKLĞÜN Ali Menfaatine KARŞISINIZ hain ve satılmış beyinleriniz mevcut Ne yapalım Allah Aklınızı başınıza getirsin İNŞALLAH
mehmt
mehmt 6 gün önce
Akp iktidara geldikten sonra ülkemiz yahudilerinin Türkiye den gidesi gelmiş olabilir. Hepimizinde öyle geliyor, ama merak etmeyin, fikri iktidarlarını kuramayan bu zihniyetin, 21. yüzyılda fazla uzun bir geleceği olmayacak. Zaten U dönüşü yapa yapa bir hal oluyorlar her gün her fikirlerinden.
Nuri Serif
Nuri Serif 6 gün önce
Anitanin gözleri çok güzel
samet hoca
samet hoca 6 gün önce
Bu kıvırcık saçlı kız çok tatlı. Memlektimizin suyundan, havasından olsa gerek.
Bryn Lerner
Bryn Lerner 6 gün önce
Bir sürü yobaz toplanmış vaaz veriyor. :)) Hay dininiz, olmayan imanınız batsın! Önce Ahlak ! Ahlak!
Murat Altok
Murat Altok 7 gün önce
TÜRKİYE’de kurucu unsur olan TÜRK OLMAK, TÜRLÜĞÜ İLE GURUR DUYMAK BİLE ARTIK ZOR DURUMA GELDİ. Ben de Almanya doğumlu dış TÜRKÜM. Irkçılığı iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Oturun oturduğunuz yerde. Göç ettiğiniz diyarlarda mutlu olamazsınız.
Ulaş Özçelik
Ulaş Özçelik 7 gün önce
İnsanı insan olarak görmeyen müslüman da ne biliyim
Okan barigo
Okan barigo 7 gün önce
TERORİST İsrail.
Mehmet Dinc
Mehmet Dinc 7 gün önce
Türkiyede kendini güvende hisetmiyormus Hic gülcegim yokdu tarihini bile bilmiyor savali türkler sizi gemilerle ispanyadan kurtardi zamaninda dininizde bile yazmiYor mu araplarin elinden türkler kurtariyor diye
Mehmet Dinc
Mehmet Dinc 7 gün önce
Güle güle , yarin bunlar gazeteci politikaci oluyor dinini sakkayip soyunu saklayip milleti birbirine sokuyor millete milleyetci yok solcu yok isci kardes altinda oyunlar kuruyorlar
Ottoman Empire
Ottoman Empire 7 gün önce
Biz azerbaycanlı türkler İsraillileri kardeş olarak görüyoruz. Dağlık Karabağ sorununda bize destek veren (TR kardeşimiz tabii o ayrı) tek Yakın Doğu ülkesi!
Tapınak Şövalyesi
Gunes balcikla sivanmaz Her zamanın Nemrut''u olacak İbrahim'i de olacak dolayısı ile Nemrut''u sevenler de olacak Hz İbrahim'i sevenlerde olacak dolayısıyla kişi her zaman dünya ve ahirette sevdigiyle beraber olacak vesselaaaam Bugün dünyanın hiç bir milleti saf bir ırktan oluşmaz. Önemli olan yaşadığı yere faydalı olmak vicdanlı ahlaklı olmak. Toplumsal kurallara uyan iyi insan olmaktır. Saçma yorumlarla insanları ayrıştırarak bir sonuç alınamaz. .Bu Vatan Hepimize Yeter...Yeterki Birlik Olalim Üstünlük sadece takvâ iledir. “Ya İslam’la yükselir, ya inkarla çürürsün, bu yol mezarda bitmiyor, gittiğinde görürsün…”
Erva Demir
Erva Demir 7 gün önce
En ufak bir olayda İslama müslümanlar hakaret edip soğuya biliyorsunuz. Ama pardon diğer dinler daha önemli dimi. Hangi ülkeye gidersen git hep ezilen hor görülen ve işgencelere mağruz kalan müslümanlardır. Siz müslümanlık hariç her sine saygınız var çünkü Allahın vaadettikleri sizi korkutuyor. Yalanlamayı tercih edip sizi bekleyen sondan kurtlulacağınızı düşünüyordunuz yanılıyorsunuz. İnsan insan olduğu için değer görmeli Zalimleri katmıyorum tabi
Mustafa kıllı
Mustafa kıllı 7 gün önce
Egenin köylerine gelsinler, kimseye zarar gelmez buralarda :)
Tapınak Şövalyesi
Filistin bugun israilden kurtulsun ilk hedefi türkiye olacaktır.kıbrıs olayında bile bizi kınamışlardır. filistin halkı bana boş beleş insanlar gibi geliyor ne b0kları varsa yesinler Bu filistine müstehaktır kalkıp saddama ordu desteği gönderende filistindi şimdi onlarla İsrail'e karşı birlik olmamızı bekleme israil türkiyeye göre daha demokrat.. sadece bazen oldürüyolar ama haklari taniyolar... Eğer İsrail'i eleştircekseniz o yönde eleştirin, kuru Yahudi düşmanlığı size sadece zarar verir, Türkler ve Türkiye de halkına düşman gibi görünse de politikacıları ve askerleri birbirine silah satıyor savaştırıyor. Araplardan her türlü kötülüğü gördüm elimden gelse bütün lanet Arap ülkelerine israil bayrağını dikerim İsrail'ın 4000 bin yıllık tarihi vardır sizin gibi ikiyüzlü soytarılara ihtiyacı yok!.. nokta
Tuncay Simsek
Tuncay Simsek 7 gün önce
Buraya uzun soluklu bir yazı hazırlarken, aşağıdaki yorumları okuyunca gördümki birileri, hoşgörüden taviz vermeyen Peygamberimizin s.a.v. malesefki çabalarını boşa çıkarmaya gayret eden bir ümmet ile iç içeyiz. Siz kimsinizde dininden ya da kökeninden sebeple sosyal recm yapıyorsunuz? İçinizde bir çoğunuz Quran'ı bile hıfzetmemiştir de kelam ilmi ile burada vakitsiz öten horozu oynuyorsunuz. Bilmez misiniz Peygamber efendimiz s.a.v. sahabe efendilerimizi habeş kralına gönderdiğinde ondan adaletli kral diye bahsetmiştir. Bilmez misiniz museviler İslam topraklarında asr-ı saadette hep güven içinde yaşadılar. Savunduğunuz Büyük Osmanlıdan ya da Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk'ten de mi ders almadınız? Peki siz bilmezmisiniz ki dünyada ne çok musevi vardır, İsrail'in karşısında İsrailci arap ülkelerinde daha hayırlıdır! Görünen o ki sizlerden de hayırlılar. YAZIK!
Emine Cakmak
Emine Cakmak 7 gün önce
Azalsin onemli degil bizim icin.
Obtained Metatron
Obtained Metatron 7 gün önce
Biz Beyaz Türkler sizin yanınızdayız. Yörük ve Laz ve tarikat köpeği olmayan, yani yobazlığı kabullenmeyen herkesin yanındayız. Korkmayın dostlar. Bu sakallı cahiller bir nane yiyemezler. Anca bacaklarını penguen gibi açıp yürürler ve kebap yiyip dizi izlerler. Icleri bomboş, korkmayın. Burası da sizin toprağınız.
Bahar Yılmaz
Bahar Yılmaz 5 gün önce
Yörük olmak ile yobaz olmanın alakasını öğrenebilir miyim acaba? :d
Osman Yıldız
Osman Yıldız 7 gün önce
İsrail'de genç müslüman olmak adında bir belgesel çekerseniz işte o zaman karşılıklı görüşe ve anlayışa sahip oluruz.
Koray
Koray 7 gün önce
Nefret suçu islyenleri sikayet edin.
Levent cCc
Levent cCc 7 gün önce
Anadolu’ya yerleşip Osmanlı’ya ihanet ettiler! O Filistin topraklarından sürüleceksiniz!!!
Saf NYC
Saf NYC 8 gün önce
Birinci sınıf vatandaşlarımız 🧿❤️
Saf NYC
Saf NYC 8 gün önce
Birinci sınıf vatandaşlarımız 🧿❤️
TMT KOLCU
TMT KOLCU 8 gün önce
Allahım ya kendilerini türk görüyorlar bir de, bir çok alevi ve sünni kimliğiyle yahudiliklerini saklıyorlar !!!!
atila cingitaş
atila cingitaş 8 gün önce
ne ekilirsen o biçilir !! İsrail in uyguladığı zulmün faturası böyle çıkıyor.Umarız hepiniz bu ülkeyi terk edersiniz!
Hamza Kefe
Hamza Kefe 8 gün önce
Ne güzel gittiniz darısı diğerlerinin başına
ZAFER TUZUN
ZAFER TUZUN 8 gün önce
Sen iyi bir insansın belli yolun açık olsun umarım israilde yaşam beklediğin gibi olur ama buraları da unutma temelli bağı koparma.
Zeki Aydin
Zeki Aydin 8 gün önce
Görsen müslüman zannedersin. Kızın tavırlarına baksana hiç parayla işi varmı hayatıni yaşıyor. Memleketi bu yahudi ermeni resmi yoldan soyuyor. Sende Tayyip soyuyor zannedersin.
Meral Gürkan
Meral Gürkan 8 gün önce
Musevilerin seviyorum musevi arkadaşlarım oldu mükemmel insanlar hwrşeydenönce çok zekiler bilmediğim çok şeyleri onlardan öğrendim ayrıca dinlerde çok güzel ayrıca çok tutumlu insanlar
hürkan Manço
hürkan Manço 7 gün önce
Demek seviyen o kadar düşük....bir toplumu komple mukemmel gorecek kadar kek....
eren soydemir
eren soydemir 9 gün önce
Bu ülke her zaman sizin ülkenizdir. 500 sene olduğu gibi gün gelir de aydınlık bir ülkeye kavuşacağız. Herkesin kardeşçe barış içinde yaşadığı. O zaman ülkenize ve evinize dönmeniz dileğiyle...
eren soydemir
eren soydemir 4 gün önce
@ikrahan ulupınar buna kimsenin itirazı yok. Bu ülke Türk yurdu olduğu kadar kendisini Türk hissedenlerin bu ülkeye ait görenlerin de yurdudur! Irkçılık ise zehirli bir anlayıştır!
ikrahan ulupınar
ikrahan ulupınar 5 gün önce
Bu ülke Türk'ün yurdudur öyle de kalacak
Ayşenur Ayverdi
Ayşenur Ayverdi 9 gün önce
Dinleri ne olursa olsun onlar Buralı Türkler Ve aslında böyle efendi insanları dışlamamak gerekir.cahil bağnaz olan insanlar dışlama yapar ve hani saldırgan olsalar anlarım ama eğitimli ve belirli bir bilgi birikimleri olan her şeyin farkında olan insanlar özellikle ilk konuşan hanımla ilk beyefendi onlar daha bi başkaydı benim arkadaşım olsalar ben asla dinleri ile yargılamam onlar Türk ve bizim toprağımıza aşıklar çünkü onlar Buralı bastıra bastıra söylemek istedim üzüldüm onlara cidden empati kurmak lazım
Peace on earth
Peace on earth 9 gün önce
İnsanlar ikiye ayrılır; İYİ ve KÖTÜ insanlar! Bir kez olsun siyasi değil de insan gözüyle baksanız keşke olaylara! Videonun başlığı belli, ama gel gör ki konu yine Filistin'e çekilmiş. Şimdi bu gençler mi bundan sorumlu? Siyasetçiler iğrenç kararlarını verirken bizlere mi soruyorlar?? Kimse sağlıklı düşünemiyor, her konu hemen siyasete getiriliyor! Sanki biz bunları bol bol tartışınca ne değişecek? Kimse klavye kahramanlığı yaparak dünyayı kurtaramaz! Dünya düzeni çooooktan kuruldu ve bizler zavallı kuklalarız, üstüne bir de birbirimizi yiyoruz. Asıl sorumlular oturup sefalarını sürüyorlar...
Ahmed Mehmed
Ahmed Mehmed 9 gün önce
Bu ülkenin vatandaşlığı olduktan sonra ne zaman isterse döner. Kendini Türkiyeden ve türkiyenin çıkarlarıyla gören herkese kucağımız açık.
suspicionismymanner
suspicionismymanner 9 gün önce
Ben bir beyaz türk olarak bile bu ülkede kendimi güvende hissetmiyorum. Her gün bir survivor yarışı gibi. Tek yaşam hedefim akşam olduğunda eve sağ salim gidebilmek. ailemle aynı sofrada oturabilmek. Gerçekten hayat bu kadar boktanlaştı. Hiç bir haksızlığa ses çıkartmıyorum, hiçbir ezilene el uzatmıyorum, her türlü bullyinge katlanıyorum. Milliyetçi refleksim yok oldu. Kendimi ait bile hissetmiyorum. Keşke gidebilmek gibi bir şansım olsa
suspicionismymanner
suspicionismymanner 5 gün önce
@zennie turkish anlamadıysan o senn izansızlığın cevap vermenin bir şeyi değiştireceğini düşünmüyorum
Esra Soner
Esra Soner 9 gün önce
Israil'i elestirmek Yahudi düşmanlığı değildir
Sinan Sevil
Sinan Sevil 10 gün önce
Oh be bunların ülkemizden gitmesi güzel bir gelişme
Bir Liseli Kız
Bir Liseli Kız 10 gün önce
Tuhaf olan şu ki , Filistinlileri evlerinden attırıp yahudi yerleştirme politikası yapılıyor Bakin ben her yahudiyi suçlamıyorum Zaten hangisi kötü belli Yanında siyonist yazanların ne yaptığıda belli ama aynı şey tekerrür edip onlara olsaydı 🤔
Bir Liseli Kız
Bir Liseli Kız 10 gün önce
Neden beyaz Türkler diyor?
Bahar Yılmaz
Bahar Yılmaz 5 gün önce
Beyaz Türkler denildiği zaman ten renginden ve etnik kökenden bahsedilmiyor, aydın kesimden bahsediliyor. Seküler kesimi temsil etmesi için de beyaz Türkler diyor.
Gulsah Atalay
Gulsah Atalay 10 gün önce
Tek kelime iticisiniz ben hümanist biriyim fakat oldum olası konuşmanız tavrınız bana ve bi çok kişiye itici geliyo
Murat Demir
Murat Demir 10 gün önce
Nankör!!! siz burada o kadar güzel şartlarda yaşıyorsunuz ki size gıbteyle bakıyoruz. Bu güne kadar bir Kürt olarak dışlandığım çok oldu ama hiç Yahudileri dışlayan birine rastlamadım ki zaten ülkemizde Yahudi de yok denecek kadar az. Defol git İsrail'e.
RIDVAN S.A
RIDVAN S.A 10 gün önce
ALTTA İSRAİL İLE İLGİLİ YORUM YAPANLAR BARAN SİZE GEREKEN CEVABI VERMİŞ
Tunga Tengri
Tunga Tengri 10 gün önce
1927 yılında "İki yüz bin" Yahudi, "Sekiz yüz bin" Ermeni'ye kimsenin ruhu duymadan isim-soyisimleri Türkçe'ye çevrilerek Türk kimliği verildi. Aslında bu pek önemli bir konu değil. Bundan daha can alıcı olan konu şu ki; Kripto dediğimiz bu 1 milyon yahudi ve ermeni kitle hiçbir zaman yırtık elbise giymek zorunda kalmadı. Hiçbir zaman açlık,susuzluk, yokluk veya yoksulluk çektirilmedi. Kimisi general yapıldı,ordu idare etti. Kimisi müdür yapıldı,okul idare etti. Kimisi başhekim yapıldı,hastane idare etti. Kimisi hoca yapıldı,cemaat ve tarikatlar idare etti. Kimisi hâkim-savcı yapıldı,nice koçyiğitlerin ve mübareklerin canına kıydı... vs. vs. Hepsine de Anadolu insanının üzerinde idareci sıfatı verildi. Tiyatro,edebiyat,müzik,sinema, basın,yayın,gazete,Tv hep onların tekelinde bulunduruldu. Ve bu kriptolar anıtkabir yollarında sürekli şu cümleyi kullandılar; "Biz bu ülkenin asli unsurlarıyız!" Onlar zeki,bilgili,demokratik,ilerici ve çağdaştılar. Onlara köpeklik etmeyenler ise her zaman gerici,yobaz,cahil,karanlık. Onlar azınlıktı ama gayet zengin ve şatafatlı bir hayat içinde kendilerini efendi,bizi ise köle olarak gördüler. Cümle âlem çatır çatır araba, uçak,silah fabrikaları kurarken, Bu kriptolar bizi suni başörtüsü sorununa,suni Kıbrıs sorununa, suni Kürt sorununa hapsetti. Yiyecek bir dilim ekmek,bir zeytin dahi bulamaz olduk. Taa ki, 8 Şubat 2018'e kadar. Bu tarih,her vatandaşın Soyağacını görebildiği, Devletin, "Hepinizi tanıyoruz! Ananızı babanızı, nereden gelip nereye gittiğinizi biliyoruz!" dediği önemli bir günün başlangıcıydı. KENDİLERİNDEN OLMAYAN Recep Tayyip ERDOĞAN öyle dengelerini bozdu ki, şoka girdiler, neye uğradıklarını bilemediler, psikolojileri darmadağın oldu. Kendilerini bu vatanın aslı unsuru olarak gören, devletin dahi kendilerinden haberdar olmadığını zanneden soysuzların ........... kabak gibi açılıverdi. Barolar daha özgür olacak dediğimizde, tabibler odası kapatılmalıdır dediğimizde, mimar ve mühendisler odası haddini bilecek dediğimizde 93 yıldır kurdukları kahpe saltanatı ölümüne savunma derdine düştüler ve düşmanlıklarını alenen yapmaya başladılar. Siyasette ittifak kuruyorlar... Sermayede birlik oluyorlar.... Eğitim ve sağlık alanında toplanıp bildiri imzalıyorlar... Sakın ha, "bunlar kim?!" diye sormayın vallahi çok gücenirim. GerçekTarihBelgelerle/Özlem Kiraz
Tunga Tengri
Tunga Tengri 10 gün önce
İsrail'in somurdugu Müslüman gençler diyede bı video yapın bakalım ne kadar sosyalist siniz
Yusuf Akıncı
Yusuf Akıncı 10 gün önce
Dunyanin hakimligine efendiligine soyunmus en ustun ırk olarak kendini tanimlayan tanriyla güreşen tum kaynaklari ve de parayi tek elde tutup dev kuruluslar kurup insanlari yöneten yahudilere acikcasi sempati beslemiyorum.turkiyedeki bu arkadaslara bidaha sakın dönmeyin buralara diyorum..sevilmiyorsunuz
Onur Kerim Tekin
Onur Kerim Tekin 10 gün önce
İnsan odaklı olmak: filistindeki masum çocukları bombalamak demek sanırım bu cahil milliyetçi hanım ablamıza göre
Onur Kerim Tekin
Onur Kerim Tekin 4 gün önce
@Mesih Bekçisi kim vaat etti la kendini üstün gören hitlere sövüp ondan farkı olmayan ezikler :)
Mesih Bekçisi
Mesih Bekçisi 4 gün önce
Bize vaat edilen topraklarımızdan geri çekileceğimizi mi sanıyorsunuz? Daha çok beklersiniz 😄
efe abay
efe abay 5 gün önce
Arap sevicilik yapma büyüklerin cezasini masum çocuklar çekiyor o cocuklarin tek sorumlusu filistinliler israil ait oldugu topraga yerlesmeye çalisiyor
tural
tural 10 gün önce
Allah yollarını açık etsin...her meyve kendi toprağında açarmış....iyisi var kötüsü var her milletin...Herkes milletini sever onlar Allah’ın sevdiği kulu olsun biz Allah’ın yeryüzündeki gölgesiyiz atilladan bilge Kağan’a...Oğuz Kağan evladıyız bir gün başlarına bir şey gelirse düşmanlarından kaçarlarsa Türk kaçan mazluma sahip çıkar Oğuz han töresidir bu...biz ne yaparız kaçmak gerekirse ? Ölürüz buda oğuz Kağan töresidir
Kudret Bozkurt
Kudret Bozkurt 10 gün önce
varsa yahudi benide götürsün israile
tural
tural 10 gün önce
İsrail’deydim 2 sene..çok iyi İbranice konuşuyorum 300 kişi var Türk işçi..sekreter var İspanyol yahudisi venezualladan gelmiş yeni..ben Türk yahudisiyim dedim..oo çok iyi Türkleri yönetiyorsun dedi..zaten anlamıştım seni n Türk olmadığını vs vs...neyse eve attı beni..çıkartı bir tane entare ortasında delik var bunu giy dedi..kendide giydi..öyle sex yaptık..ilk defa gördüm buradaki hiç bir Türk bunu bilmez...tenlerin teması çok günah...sonra yırttım elbiseyi yapma yap a dedi .. Malkoçoğluyuz dedim ..o da alıştı sonra....bakma burda yahudi kız vermez ...
Chauffieren Gans
Chauffieren Gans 10 gün önce
Bir de kendi kurdukları ülkeden neden kaçarlar anlamış değilim...
Chauffieren Gans
Chauffieren Gans 10 gün önce
Yüzlerindeki laneti gören bir tek ben miyim?
devid devid
devid devid 9 gün önce
ya kardesim ben Azerbaycandan yaziyorum ne laneti gordun kusura bakma da. Ben bir lanet goremedim.
Afra Dareyn
Afra Dareyn 10 gün önce
Medyada kufur ediliyormus neden acaba 4 yasindaki masum cocugun basina füze attiginiz icin olabilir mi? KATIL OLDUGUNUZ ICIN YA DA? Burda kendi ülkelerinde Müslumanlara zorbalik yapiyor Islamifobi denen bir halt bile cikarmissiniz sizin derdiniz sadece Islam ve burda acindiriyorsunuz kendinizi insanlar artik kör degil
engineer eem
engineer eem 10 gün önce
Bir insanı dininden ötürü ötekileştirmek insanlık ayıbıdır. Evet şimdide Gazze de Müslüman olmak adlı videoda bekliyoruz.
Yafes Saraç
Yafes Saraç 10 gün önce
Onlarda biliyor kaçacak yer lazım diyor
Sonraki
İSRAİL'İN GİZEMLİ TARİHİ
38:46
görünümler 1 700 000
YAHUDİ KÖKENLİ ÜNLÜLER!
10:28
görünümler 509 000
29 EKİM CUMHURİYET MARŞI
3:51
görünümler 97 988