Karanlık

Atoma inanmayın. Sorgulayın! | Erkcan Özcan | TEDxIstanbul 

TEDx Talks
Abone ol 40 Mn
görünümler 226 B
50% 1

Erkcan Özcan, daha çok küçük yaşlarda başlayan bilime olan aşkını, ilkokuldan CERN'e uzanan "Fizikçi" olma macerasını bizlerle esprili bir dille paylaşıyor. "Benim dediğime ya da gösterdiğime inanmayın" diyen Özcan, bilimin sorgulayarak ilerleyeceğini bizlere bir kez daha örneklerle gösteriyor.
Lisans eğitimini 1995-1999 arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde elektrik-elektronik mühendisliği ve fizik dallarında tamamlayan Prof. Dr. Erkcan Özcan, deneysel parçacık fiziği üzerine olan doktora derecesini Stanford Üniversitesi’nden aldı. 2006-2010 döneminde University College London adına önce Londra’da, daha sonra İsviçre’deki CERN araştırma merkezinde çalıştı. 2011 başında Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü kadrosuna katılan Özcan, halen Boğaziçi CERN ATLAS takımının liderliğini ve KAHVELab (Kandilli Algıç, Hızlandırıcı ve Enstrümantasyon Laboratuvarı) yürütücülüğünü sürdürmektedir. Bilim Akademisi Derneği, Bilim Kahramanları Derneği, Türk Fizik Derneği ve TÜBİTAK tarafından çeşitli ödüllere layık görülmüştür. This talk was given at a TEDx event using the TED conference format but independently organized by a local community. Learn more at www.ted.com/tedx

katma

 

29 Mar 2020

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR : 365   
@koksalan75
@koksalan75 3 yıl önce
Erkcan hoca gibi insanlar bu ülkenin çok önemli bir değeridir ve mükemmel bir kişiliktir. Kendisi Stanford'tan mezun olduktan sonra dünyanın istedigi üniversitesinde hoca olma imkani var iken Türkiye'ye dönüp hizmet etmektedir. Elimde olsa 10 katı maaş bağlarım kendisine...
@mehmetalialkan9391
@mehmetalialkan9391 2 yıl önce
Maaş pek önemli değil araştırma yapmak için imkan verilmeli yurt dışındaki bilim insanlarına çok yüksek maaş verilmiyor ama araştırmaları için yüksek araştırma fonları veriliyor .Ülkenin gelişmemesindeki bir sebeplerden birtaneside insanların ailesi veya çevresindeki toplumun sevdikleri iş yerine en yüksek maaş alacakları işe yönlerdirilmesidir
@kendalsungur8486
CERN de çalıştı 8 sene sonra Boğaziçi’ne geldi adam gibi adam!
@bayramaliseker
@bayramaliseker 3 yıl önce
Ben flutv sayesinde tanıdım Erkcan Hoca'yı Gerçekten bilgili ve sorduğunuzda deli gibi anlatabilecek bir insan. Gerçek akademisyen, gerçek eğitimci. Kitaptan bile okuyamayan üniversite profesörlerinden değil.
@fatmahayta699
@fatmahayta699 3 yıl önce
Her konuştuğunun altını dolduran insanlardan. Güzel anlamlı bir sunumdu. Teşekkürler hocam
@TheKnoxVilleee
@TheKnoxVilleee 3 yıl önce
izlerken hissettiğim yegane şey şuydu ki: aklından geçenlere ağzı yetişmeyen insanlardan birisi :) seviyorum böyle insanları. sıklıkla sunumları malesef alışıla gelen showmenliği yakalayamasa da izlemesi hep keyif veren insanlar. dolu insanlar bunlar. yaptığı espirilerin naifliği espirilerin kendisinden daha çok gülümsetti beni. emeğinize dilinize sağlık.
@emirsalihyuksel3902
flu tv de olmaz öyle saçma bilim adında programı vardı onları da izlemeni öneririm.
@melikedaskin4207
@melikedaskin4207 3 aylar önce
Lisans 4 sınıf bir fizik öğrencisiyim . En zevk alarak dinlediğim tedx konuşmalarından biriydi. Fizik o kadar büyülü ki ne kadar öğrenirsen öğren bitmiyor.. Buradan sayın hocama saygılar,sevgiler gönderiyorum umarım bir gün yüz yüze fizik konuşabiliriz...
@yigitdadan
@yigitdadan 3 yıl önce
30 yasimda fizikci olmak istedim. Harikasiniz hocam👏🏻👏🏻
@muzafferkarakan
@muzafferkarakan 3 yıl önce
Bu adama hayranım pırıl pırıl bir zekası, doymak bilmez bir merakı var.
@mahmutozcan3605
@mahmutozcan3605 3 yıl önce
2 sene sonra umarım sizin öğrenciniz olarak tanışma imkanımız olur ben ve benim gibi bilimi merak eden gerçekten anlamak isteyen öğrenciler için erkcan özcan gibi çok değerli bir öğretim üyesinin olması çok büyük şans
@t1faker229
@t1faker229 Yıl önce
Nasıl gidiyor ne oldu
@spacepirate1342
@spacepirate1342 3 aylar önce
@@t1faker229ben de merak ettim
@senemgulden7599
@senemgulden7599 3 yıl önce
Tek kelimeyle müthiş! Saatlerce dinleyebilirim Erkcan Hocayı 👏👏
@ozanguvenc_
@ozanguvenc_ 3 yıl önce
Hocam harika sunum olmuş ilk başta daha çok akademik bir konuşma gibi olacak sandım ama ana fikir olarak sorgulamanın üzerine gitmişsiniz. Herkese hitap eden bir sunum olmuş. Çok teşekkürler.
@sabinaguliyevaofc
@sabinaguliyevaofc 2 yıl önce
"Fizikçi hiç bir şeyi olduğu gibi kabul etmez, elini kirletir,test eder."
@nihalgul7481
@nihalgul7481 3 yıl önce
Ahh o egitim sistemimiz. Ne olabilecek matematikciler, fizikciler, bilim ve sanat insanlari carklarinda ufalanip sonrada fabrikadan cikmis konserve gibi öbur uctan cikiyorlar. Erkcan bey gibi insanlar egitim sistemine ragmen olabilmis insanlar. Butun bu degerli insanlarimiz birde yaratici bir egitim sisteminden gecmis olsalar ne olurlardi diye dusunuyorum.
@gokturk7305
@gokturk7305 3 yıl önce
* Atasözü : "Bu dere akar akar, sende öyle bakarsın." demiş, geçmiş Ata'larımız. Ne Yazık ki ; Ülkemizin en hayırlı değerleri, saha dışında yedek koltuğunda bekletiliyorlar..! Oysa ki ; Büyük ATATÜRK, Yurt Dış'ına lisans üstü Eğitime gönderdiği öğrencilerine yazdığı mektupta : "Ben, sizleri birer kıvılcımlar olarak gönderiyorum, alevler olarak geri dönecek ve Ülkenize hizmet edeceksiniz."
@aykiriman5256
@aykiriman5256 2 yıl önce
Hayatımda gördüğüm en mütevazı insan ve düşüncelerini hayata gecirirse hayatımızı değiştirebilecek bilim insan.
@matematikekonomi2160
Bu ülkenin bu tarz adamlara çok ihtiyacı var. İyi ki varsın Erkcan hocam
@erkaltarm2872
@erkaltarm2872 2 yıl önce
Erkcan hocam yüreğinize sağlık. Sadece kitaba bağlı kalmayıp yaparak ve mantığına inanarak öğrenmeyi siz burada çok güzel dile getirmişsiniz. Gençlerimiz için çok güzel ve etkili bir sunum olmuş.....
@tunaberkucar2991
@tunaberkucar2991 3 yıl önce
Hocam çok güzel bir konuşma olmuş zaten Boğaziçi Fizik Dörtlüsü kanalınızı da takip ediyorum orada da güzel içerikler ortaya koyuyorsunuz bunların hepsi için teşekkürler.
@WANT2want
@WANT2want 2 yıl önce
üniversitede derse asistanını yollayıp yüzünü görmediğimiz, sınavda hep geçen senenin sorularını soran, ezberleyip anlamadan geçtiğimiz hocaların yerine keşke sizin gibi bir hocamız olsaydı. türkiye şartlarında sizi dinlemek umut veriyor.
@adanurdurgut6569
@adanurdurgut6569 3 yıl önce
Erkcan hocamın bir şeyler anlatırken sıkça "ondan sonra" demesini çok özlemiştim, demedi ama olsun, anlattıklarını kısa bir aradan sonra yeniden dinleyebilme şansı elde edebilmek çok güzel..
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
"Ondan sonra" dememek için ne kadar çok uğraştım anlatamam. Öte yandan bu da konuşmamın doğallığını yitirmesine sebep oldu. Ondan sonra :-) da olanlar ortada. Pandemi şartları geçsin, dileyenleri "kahve"ye beklerim.
@adanurdurgut6569
@adanurdurgut6569 3 yıl önce
@@Erkcan hocam sizin ayırdığınız her saniyenin bizim için kıymetini bilemezsiniz.. Lidyef2018 ekibi olarak verdiğimiz molaları sizden bir şeyler öğrenmek için, sadece soru sorarak geçiriyorduk, en değerli molalarımızdı. Siz davet ettikten sonra tabii geliriz:)
@umutozturk2444
@umutozturk2444 3 yıl önce
Aslında söyledi benim dikkatimi çekmişti izlerken .
@haruner_
@haruner_ 3 yıl önce
17:27 tam bu yorumu okurken dedi :)
@bilgesutekeli7652
@bilgesutekeli7652 3 yıl önce
@@haruner_ aynı şeyi 5:14 te yaşadım
@0nLyRunwithme
@0nLyRunwithme 2 yıl önce
Erkcan Hoca candır tüm konuşmalarını takip ediyorum. Boş yorum yapanlara şunu söylemek istiyorum, EGO ile itham edenler asıl kendileri EGOİSTTİR. Erkcan Hoca ülkemizin değerli hocalarındandır kıymetini bilelim gurur duyalım.
@zuhalozturk4889
@zuhalozturk4889 3 yıl önce
ERKCAN. ÖZCAN. hoca çok kıymetli bir fizik hocası.. Maşallah.
@wonka3044
@wonka3044 2 yıl önce
Bu adama bayılıyorum saatlerce usanmadan fizik dinleyebilirim, bu değerli insanla tanışmayı çok isterdim.
@umittuna2859
@umittuna2859 3 yıl önce
Allah razı olsun. İnşaAllaj gençler örnek alırlar
@gokhantore3651
@gokhantore3651 2 yıl önce
hava atmak gibi olmasın kendisi şu an Boğaziçi'nde hocam :) süper bir adam
@biravsarturkiyeyanyor3298
Çok şanslısın yalnız
@gokhantore3651
@gokhantore3651 2 yıl önce
@@biravsarturkiyeyanyor3298 evet gercekten
@New-mo8xy
@New-mo8xy 2 yıl önce
@@gokhantore3651 biraz bahseder misiniz kendisinden ve boğaziçi fiziğin eğitiminden
@gokhantore3651
@gokhantore3651 2 yıl önce
@@New-mo8xy dersleri hem turkce hem ingilzce anlatiyor. Her zaman fikirlerimizi sunmamizi istiyor. Dersten sonra 1 saate yakin tartisma saatleri yapıyor. Her fikre saygi gosteriyor. Ozgurce fikir beyan etmek, en onem verdiği konu. Hatta bunun icin piazza uzerinde isimsiz oturum actiriyor herkes ismi gorunmeden rahat konussun diye. Sinavlar acik kitap. Ben makinedeyim ama fizik den cok ders aldim. Bizim okulun fizigi gerçekten cok ıyi. Burcin Hocam, Hakan Hocam hepsi baya iyi ve öğrencilere cok deger veriyorlar. Ama Erkcan hoca bambaska, herkesin cok sevdigi bir hoca.
@New-mo8xy
@New-mo8xy 2 yıl önce
@@gokhantore3651 ben fizik okumak çok istiyorum. Endişelerim var fakat. Çok zor o bölüm, sonu yok, ne olacaksın ki.. düşünceleri var insanlarda maalesef. Ben de o yüzden tedirgin olmuyorum değil.
@omeryildizhan
@omeryildizhan 2 yıl önce
Ben hayatımda çok nadiren çok az sözü aklımda tutarım. Ama bu söz 15:56 gerçekten videoyu durdurup "Ya benim sürekli düşündüğüm(bu bence böyledir) şeyi kelimelere döktü Erkcan hocam". dememi sağladı.
@seyidhanbingul3656
@seyidhanbingul3656 3 yıl önce
"Ondan sonra." Erkcan Özcan
@thenickbulamadim
@thenickbulamadim 3 yıl önce
böyle insanlardan ülkemizde ne kadar çok olursa okadar gelişir bu ülke, avrupa amerika bunu biliyor o yüzden tüm dünyadaki donanımlı eğitimli akıllı insanları topluyor ve bu sayede hızla ilerliyor, bizimde gecikmeden hemen bilim teknoloji eğitim deney arge üniversite ortamlarını geliştirmemiz çoğaltmamız lazım ki bizede bolca gelsinler.
@gunce5869
@gunce5869 3 yıl önce
Harikaydı💫
@oyunizleyicisi4642
@oyunizleyicisi4642 3 yıl önce
Öğrenmenin hazzı keşifle başlar bence bu çok önemlidir!
@tekmusti
@tekmusti 2 yıl önce
Öğrenmenin kendisi haz ile başlar.
@Tretman
@Tretman 3 yıl önce
çocukluktan beri nefret ettiğim fiziği, bir anlatışla bana 38 yaşında sevdiren hocama saygılar, bir de, okula silah zoruyla gelen, sürekli nefretle bakıp dayak atmak için sırada bekleyen eski fizik öğretmenlerime selam.
@yineLeyla
@yineLeyla 6 aylar önce
😂
@mehmetrustuakyldz
@mehmetrustuakyldz 3 yıl önce
Nasreddin hocanın bir hikayesi geldi aklıma. Biri gelip hocaya; hocam dünyanın ortası neresi diye sormuş. Hoca da ayaklarının ucunu göstererek burası demiş. Adam: dalga geçme hocam,olur mu öyle şey diye çıkışınca,hoca da,İnanmıyorsan ölç demiş.
@gokhanyaprakkaya1400
Müthiş bir adam, anlatımı, yaklaşımı adamı diğer bilim insanlarından ayırıyor, keşke 2 yıl- daha önce odtüye girseydim de adamla öğrenciyken tanışabilme şansım olsaydı
@omeryildizhan
@omeryildizhan 2 yıl önce
Ben hayatımda çok nadiren çok az sözü beğenirim ve aklımın bir köşesine yazarım. Ama bu söz(15:56) gerçekten videoyu durdurup ''Ya bu söz benim de sürekli düşündüğüm(ezbere bilgi bence kıymetsizdir dediğim ve üzerinde kafa yorduğum) birşey, Erkcan hocam bunu dile getirip çok güzel bir şekilde kelimelere dökmüş'' dememi sağladı. Bu sebepten bu kelimeyi bundan sonra unutacağımı hiç sanmıyorum.
@temelreyis
@temelreyis 2 yıl önce
"Eğer ki siz bir bilgiyi keşfetmediyseniz ya da nasıl keşfedildiğini anlamadıysanız o bilgiye sahip değilsiniz"
@rccml4593
@rccml4593 6 aylar önce
Sayıları çoğalması dileğiyle :)
@ramsesnebula7267
@ramsesnebula7267 3 yıl önce
çok güzel anladım gerçekten sade bir dil ve bilime adanmış bir ömür gurur duydum, eğitim sistemimiz hakkındaki düşüncenize sonuna kadar katılıyorum, çok şahane beyinler var ülkemizde ama yok olup heba olup gdiyor bu eğitim sistemi yüzünden :(
@canerkahraman
@canerkahraman 3 yıl önce
Türkiyenin en mükemmel en zevkli profesörlernden
@erdalbilgic7746
@erdalbilgic7746 3 yıl önce
Erkcan Bey'in emeğine sağlık.
@tahatugut6985
@tahatugut6985 3 yıl önce
Hocam 1 sene sonra görüşürüz umarım
@muratyasaryldz8168
@muratyasaryldz8168 3 yıl önce
Hocam çok teşekkürler
@byTTechInnovative
@byTTechInnovative 2 yıl önce
ÇOOOKKK ÇOK DOĞRU HOCAM. %100 HAKLISINIZ. EĞİTİM SİSTEMİMİZ SORGULAMAYA VE İNNOVASYONA KAPI AÇMIYOR. TEKRARA VE EZBERE DAYALI TAMAMEN.
@alparslanyazar
@alparslanyazar 3 yıl önce
Tanımadan çok sevdim harika bir insan, tabi böyle kaliteli insanları herkesin anlamasını beklemek yanlış olur. Türkiye'de yaşıyoruz sonuçta
@alparslanyazar
@alparslanyazar 3 yıl önce
Ondan sonra 😊😊😊😊
@gokturk7305
@gokturk7305 3 yıl önce
Alparslan Yazar : "Türkiyede yaşıyoruz sonuçta." Böyle bir Türkiye, kaderimiz olmak zorunda mı..!? Bizi, aşağı çekenlerin güdümünde mi yaşamak kaderimiz..!?
@alparslanyazar
@alparslanyazar 3 yıl önce
@@gokturk7305 Düşünmeden yazmışım sanırım. Ama yorumları görünce öyle hissetmişim fevri bir davranış. Muhtemelen çoğu ülkede gerçekten değerli insanlar hak ettikleri değeri almıyorlar sanırım. Öte yandan tabi ki bizim kaderimiz bu değil, benim kendime ve nesildaşlarıma inancım tam. Bugün Türkiye bu potansiyelsizlerin olabilir ama gelecek bizimdir.
@gokturk7305
@gokturk7305 3 yıl önce
@@alparslanyazar Evet haklisiniz değerlerimiz ziyan olmamalı ve kaderimiz, asla bu olamaz-olmamalı. Gelecek Bizim ve Gelecek Nesillerimiz olan, Cumhuriyetimizin emanetçisi Gençliğimizin. * K.ATATÜRK : " 🇹🇷 GENÇLİĞE Hitabe "
@Ragonnas
@Ragonnas 2 yıl önce
Erkcan hoca gerçekten mükemmel bir bilim insanı, flutvde keşfettim kendisini. Severek takip ediyorum.
@canerutku1054
@canerutku1054 3 yıl önce
izleyiciler penguen esprisini harcamış..
@kmimarlik
@kmimarlik 3 yıl önce
Mühendis espirisi allah muhafaza !
@OyuncuDomuzcuk
@OyuncuDomuzcuk 2 yıl önce
nerdeydi
@faziletdurak7401
@faziletdurak7401 2 yıl önce
@@OyuncuDomuzcuk 7:30 da basliyo galiba
@idriscebeci8484
@idriscebeci8484 2 yıl önce
@@kmimarlik atom görülen birşey deyil.atom.modelleri. A şeklini görünce hepinize A sesini hatırlattığı gibi. Elementlerin özelliğini anlatan doğru modellerdir. Bam başka bir tarif ve modellere anlatılabilir. Zaten yetersiz kaldıkça modeller değişmektedir.
@kmimarlik
@kmimarlik 2 yıl önce
@@idriscebeci8484 Mühendis şakası ne kadar kötüyse açıklaması da 2 kat :)
@olumla7715
@olumla7715 2 yıl önce
Flu TV'ye teşekkür ederim, kendisini ilgiyle dinliyorum. Erkcan Özcan'a da teşekkür ederim.
@nokta3r9fj93
@nokta3r9fj93 3 yıl önce
Harikasınız..
@halitekmekcioglu7150
15 dakika sonra bu konuşma nereye gidiyor diye düşünürken neyse az kaldı zaten diyip son 45 saniyede olayın güzel bir noktaya bağladığını görmek tatmin ediciydi.
@sofilove...20
@sofilove...20 2 yıl önce
👍🤓🐾👽🌃
@kaan3993
@kaan3993 3 yıl önce
Harika bir insan...
@bozkan08
@bozkan08 2 yıl önce
Erkcan hocanin Bilkent muadili Ceyhun Bulutay hocadir. Cok merak ediyorum, acaba Ceyhun hoca da benzer deneyimler yasamis misidir?
@fundahalk4789
@fundahalk4789 Yıl önce
Muhteşem..❤️
@ozlemyldz829
@ozlemyldz829 6 aylar önce
Harika konuşma
@yasinattci
@yasinattci 2 yıl önce
Fiziği bana bu kadar sevdirebilecek bir Walter Lewin vardı şimidide siz hocam 👍
@karskimasa
@karskimasa 2 yıl önce
gözlerim dolarak izliyorum... sebebini sorgulamak istemiyorum ama bu içinizin güzelliği olsa gerekir
@adiladil3706
@adiladil3706 2 yıl önce
Teşekkürler Erkcan hocam
@cevo9689
@cevo9689 2 yıl önce
harikasınız hocam
@omeryildizhan
@omeryildizhan 2 yıl önce
Eğer ki siz bir bilgiyi kendiniz keşfetmediyseniz ya da nasıl keşfedildiğini anlamadıysanız aslında o bilgiye sahip değilsiniz. -Erkcan Özcan
@hercaici
@hercaici 2 yıl önce
Hocam keske meslek lisesinde egitim alsaydiniz..deneme ve ikna olma olayini 15 yasinda hissederdiniz...Bu ulke icin degerlisiniz..saygilarimla
@gurselguducu6407
@gurselguducu6407 4 aylar önce
Bir matematik öğretmeni olarak ben de nasıl bir ezberci sistem içinde olduğumuzu görüyorum çok teşekkürler
@IIIIIIIIIIIIllIIIIIIIIllll
Harika
@rabiaerten3648
@rabiaerten3648 Yıl önce
Keşke eğitim sistemimizi değiştirebilsek hemen şimdi çünkü fiziği bu kadar sevmeme rağmen beni soğutmalarini istemiyorum
@pinardemircan1749
@pinardemircan1749 2 yıl önce
Çok güzel bir konuşma, başlığı ise pek oturmamış Tedx eleştirim size
@cigdemtibet6173
@cigdemtibet6173 3 yıl önce
Bir ınsanı eğitmek istıyorsanız işe ebeveynlerinden başlayın sözünün en iyi örneği, Dedesi ve dedesinin mesleğini çok merak ettim
@kaisersoze5155
@kaisersoze5155 3 yıl önce
Erkan hoca harika bir insan. Ancak ben neden Tedx İstanbul konuşmacılarından Tedx global'deki heyecanı duyamıyorum, bir şeyler öğrenmiş gibi hissedemiyorum ya da ilham alamıyorum. Bizim konuşmacılarımız biraz kendi şovlarını yapıyorlar sanki.
@Yazar808
@Yazar808 3 yıl önce
Haydi başlıyoruz lise 1 ve evet meraklıyım üzülsemmi sevinsemmi bilemedim
@beratt2268
@beratt2268 3 yıl önce
müthiş bir insan
@mevludedeger5840
@mevludedeger5840 2 yıl önce
Teşekkür bu güzel konuşma için
@gurhankorkut8768
@gurhankorkut8768 2 yıl önce
💐… bu sevimli bir o kadar da zeki ve insancıl insanın rektörümüz olmasını çok istemiştim … fakat … 😔
@engintamturk
@engintamturk 3 yıl önce
Sunum güzel olmuş, "Kendiniz deneyin, her şeyi olduğu gibi kabul etmeyin" öğüdü de çok iyi. Fotoğrafın çekildiği kameranın lensi konusunda dozzi birkanın sorusuna yanıtınızı göremedim. Ayrıca düz dünya teorisinde güneşin çok daha küçük varsayıldığını da bildiğinizi düşünüyorum. Fakat sunumunuzda bundan bahsetmediniz. Her kim öğretirse öğretsin, bildiğimizi sandığımız şeylere ne kadar ters düşerse düşsün, yalnızca gerçekleri öğrenmek isteyen biri olarak cevaplarınızı merak ediyorum.
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
Yanıt vermenin bir yere götürmeyeceğini düşünüyorum. Zaten konuşmanın amacı dünya düz diyenlerle münakaşaya girmek değil. Dünyanın şekli ile ilgili anlattıklarım sadece bir örnek. Neyi örneği? 1. Bilim sorgulayarak ve ardından somut deneyler gerçekleştirilerek yapılıyor, konuşmanın ana noktası da bu. 2. Konuşmanın yan mesajı da, bilimlerin birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğu. Maalesef eğitim sistemimizin çok ciddi bir açığı konuları birbirinden bağımsız adalar gibi anlatması. En klasik örnek tarih dersindedir mesela, Roma İmparatorluğu'nun tarihini anlatırken ve Göktürklerin tarihini anlatırken, bunlardan hangisi daha önce, hangisi sonra, birbirlerini etkilemiş olabilirler mi, bilemiyor öğrencilerin çoğunluğu. Bilim dersleri açısından bu bir felaket oluyor, çünkü hiçbir kavramın nasıl keşfedildiğini bilmiyoruz ve keşiflerin aslında nasıl bir örümcek ağı veya beyindeki nöronlar gibi birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu anlayamıyoruz. Örneğin şu an bu mesajları paylaştığımız bilgisayarın çalışmasını sağlayan kuantum mekaniği, aynı zamanda kara cisim ışımasını da açıklıyor, o kara cisim ışıması Güneş'in sıcaklığını ölçmemizi sağlıyor, Güneş'in o sıcaklıkta olması için nasıl nükleer enerji ürettiğini biliyoruz ve o nükleer enerjiyi üretebilmek için bir yıldızın merkezindeki basıncın ne olması gerektiğini ve dolayısıyla yıldızın en ufak ne kadar olabileceğini. Yani "Benim şöyle bir kuramım var, Güneş şu kadarcık olsun" diyemezsiniz, eğer derseniz, söylediğinizin bir çok başka sonucu oluyor ve o sonuçların başka deneylerle uyumsuzluğu gösterilmiş durumda. Mesela eğer nükleer enerji ile ilgili formüller de yanlıştır derseniz, o zaman da nükleer santrallerin nasıl çalıştığını açıklayacak, evrende gördüğümüz milyonlarca yıldızın verisini açıklayacak, laboratuvarda topladığımız verileri de açıklayacak kuramlara ihtiyacınız var. "Laboratuvarda topladığımız veriler yanlış, yıldızları gösteren teleskoplar bozuk, nükleer santraller de aslında şansına işliyor veya aslında nükleer enerji değil, gizli gizli kömür yakıyorlar" diyen birisi de, pek ikna edici değil. O kişiyi de hâlâ dinlerim, ama görüş ayrılığımızı bu noktada münakaşa ile gideremeyeceğimiz açık değil mi? İnsanoğlu bu ikna çabasını binlerce yıl denedi. Tek tük kendi fikrimizi destekleyen gözlemleri bahane edip farklı felsefi pozisyonlara çevremizdekileri ikna etmeye çalıştık. Bir kısım insanları ikna edebildik, bir kısmını ise edemedik. Ancak bir noktada bilimsel yöntemi keşfettik: birbirimizi sadece fikirlerle ikna etmeye çalışmayı bırakıp sistematik somut deneyler yapmaya başladık. Kuramlarımızın, onları türetmemize neden olan gözlemlerin dışındaki öngörülerini hesaplayıp, o öngörüleri sınadık. Bu yöntem kimi zaman hoşumuza gitmeyen sonuçlar getirdi, deney yapıp beklentimizin tersi çıkınca hüsrana uğradık. Ancak evren, insan olarak beklentilerimize, coşkumuza veya hayallerimize, hoşumuza gidip gitmemesine bakmıyor. Deney anahtarımız oldu, gizemlere gerçek yanıtlar bulabilmek için. İnsanlık olarak binlerce yılda öğrendiğimiz bu ders, kuru kuruya münakaşayı anlamsız kılıyor. Benim söylediğim herhangi bir sözü, veya gösterdiğim fotoğrafı eleştirmek kolay (ki o eleştirilerin büyük kısmı da maalesef internette yankı odalarında tekrarlanan kulaktan duyma eleştiriler). Ama anlamsız. Ben elimden geleni yaptım, kendim oturup denedim, ürettim ve sınadım. Sıra iddia sahiplerinde, öngörüler ortaya koyma, bunları deneyle sınama ve sonuçlarını şeffaflıkla sunma zamanı. (Ya da "Bu kişi de yalancı, şarlatan, satılmış" diye suçlamayı tercih edebilirler, kendi tercihleri olur. Ben ancak üzülebilirim, çünkü bence yüreklerindeki sorgulama ve isyan etme gücünü, şu yaşadığımız sistem yanlış yöne ittirmiş diye düşünüyorum. Dünyada hemen her yerde mücadele edilecek bir çok haksızlık varken, böyle insanların enerjilerini boşa harcatıyor eğitim sistemimiz.)
@engintamturk
@engintamturk 3 yıl önce
@@Erkcan Cevabınız için çok teşekkür ederim. Böyle uzun bir cevap vermeniz iyi niyetli, temiz yurekli bir insan olduğunuz izlenimini verdi. Ben bir sistem analistiyim. Sorunları analiz eden, çözüm için yazılım geliştiren, üniversite mezunu 49 yaşında bir kişiyim. Dünyanın düz olduğuna, gezegen olmayıp evrenin tabanı olduğuna, ucu bucağı olmadığına, varsa da herhangi bir insanın sınırlarını görmediğini, ay ve güneşin düz dünya üzerinde oğlak ve yengeç dönenceleri arasında sipraller cizdigine, dünyadan çok küçük ve yakın olduğuna, ay, güneş, gezegenler (onlar da yıldız) ve yıldızların katı maddeler olmayan enerjiler olduğuna, dünyanın kuzey kutbunun manyetik bir merkez olduğuna, tüm gök cisimlerinin bu merkez etrafında değişmez bir rotayla döndüğüne, ve bu sistemin Allah tarafından kurulup döndürüldüğüne, insanın yüceliğine (e bu kadar savaş, cinayet, tecavüz ne o zaman derseniz, iyi kalpli mükemmel insanlar da var derim), tesadüf eseri oluşmadığımıza, bilakis çok yüksek bir zekanın tasarımı oldugumuza... inanan bir insanım. Amacım başkalarını ikna etmek değil. Mesleğim (Sistem analistliği) 30 yıllık meslek hayatımda şunu öğretti bana. GERÇEK BASİTTİR. İnsan olgunlaştıkça bir çok ön yargı sahibi olur ve basit gerçekleri kavrayamaz hale gelir. Keşke sizinle karşılıklı, yüz yüze sohbet edebilsek. Birbirimizden öğrenebilecek çok şeyin olduğuna inanıyorum. Sağlıkla kalın.
@onder84
@onder84 3 yıl önce
@@engintamturk İşte bu yazdığınız ve inandığınız hayali varlıklardan ötürü, bilimsel düşünce ve yöntemlerle dini dogmatik ve skolastik düşüncenin taban tabana zıt olduğunu anlamış oluyoruz.. Yani bir insan kendinden üstün bir varlığın mutlak varlığına mutlak olarak inanıyorsa, o artık bilimsel düşünme ekseninden çıkmış demektir. Soru soramaz ve sorgulayamaz. Burada da düz dünyanın varlığını kendinize ait hiçbir kanıta ve deneye, kendi çabanıza başvurmadan , @ErkcanOzcan hoca gibi deneyini yaparak gözlemlemiş yuvarlak dünya kuramına karşıt olarak savunabiliyorsunuz. Bu savunmayı yaparak dogmatik düşüncenin ve dini saplantılı bir beynin "soru sormayı ve sorgulama yeteneğini" ne derece kaybetmiş olduğunu bize ispatlıyorsunuz.
@engintamturk
@engintamturk 3 yıl önce
@@onder84 Dozzi Birkan kamera lensi ile ilgili bir soru sormuş, ben de onu hatırlattım. Bunun din ile ne alakası var? Ufuk çizgisi ne kadar yükselirsek yükseltelim dün düz. Dünya küre ise bu matematiksel olarak mümkün değil. Kıyıdan uzaklaşan gemi dünyanın eğiminin arkasında kalıyor diyorlar. Peki geminin kaybolduğu noktada soldan sağa neden bir eğim görülmüyor? Bunlar gibi 30 soru sorabilirim. Hiç birinin din ile alakası yok. Sizce var mı?
@gokturk7305
@gokturk7305 3 yıl önce
@@Erkcan * Uğur MUMCU : " Bilgi Sahibi olmadan, Fikir Sahibi olmak. " Ne Yazık ki ; Ülkemizin ve Genç Nesillerimizin "Beyin Gücüne" rağmen içine sürüklendiği durum bu, ısrarla aşağı çekilmek..! Bizler ; bugünümüzü kaybettik..! Lütfen Siz ve Sizin gibi Beyin Gücümüz ; Gelecek Nesillerimiz için, Yarını inşa etmeye devam edin.
@sultanportakal
@sultanportakal 3 yıl önce
1:10 kuantum başım yanardı 6:38 :D 15:56
@hideare
@hideare 2 yıl önce
Böyle bir öğretmeni olan ogrencinin hayati bile degisebilir. Bir de her dersin ogretmeninin boyle oldugunu hayal edin. Iste egitim sistemini düzeltmek bu kadar kolay. Yaptigi seye gercekten ilgi duyan ondan zevk alan insanlar lazim.
@adilatman
@adilatman Yıl önce
Hocam ben niye çok geç keşfettim seni :( Beğendiyseniz FluTV kanalında çok keyifli serisi var, tavsiye ederim: "Olmaz Öyle Saçma Bilim"
@gambo2003
@gambo2003 3 yıl önce
Hozom emeginize saglik.
@hayat.enerji
@hayat.enerji 3 yıl önce
Çift Yarık deneyi de çok güzeldir.
@karltroidvsbondman
@karltroidvsbondman 3 yıl önce
Çok teşekkür ederim.
@bykarizma555
@bykarizma555 3 yıl önce
Eger bir bilgiyi siz keşfetmediyseniz, veya nasil keşf edildigini anlamadiysaniz. O bilgiye sahip deyilsiniz. Müthiş bir söz 16. Dakika
@gokturk7305
@gokturk7305 3 yıl önce
👍
@tofignazirov
@tofignazirov 2 yıl önce
seviyorum bu adamı.
@blueairospher4286
@blueairospher4286 3 yıl önce
Fizik felsefeyle dans ederse sarhoş olur. Dili anlaşılmazlaşır o yüzden fizik biliminin ayağına felsefeyi takmazsak eğer her şey daha berrak olacaktır bence. Felsefeyi azımsadığımdan değil yanlış kullanılmasından benim kaygım. Hocamıza da selamlar ve teşekkürler.
@gokturk7305
@gokturk7305 3 yıl önce
Bilimin Doğuşunun beşiği, Antik İyon-Anadolu Medeniyetinde (: asla Antik Yunan Medeniyeti değil ) ; Bilim ve Felsefe iç-içe değil mi..? Bizim, zaten en önemli sorunumuz, Antik İyonyalı Anadolu atalarımızın sahip olduğu "Yaratıcı-Bilimsel Düşünmenin" temeli olan Felsefeyi red etmemiz değil mi..? Bu yüzden de, yobaz ve arabesk toplum olmadık mı..?
@blueairospher4286
@blueairospher4286 3 yıl önce
@@gokturk7305 Fizikle ilişkilendirilmiş bir düzlemde felsefenin gereksiz kısımlarının bu bilime bulaşmaması gerektiğini söyledim. Felsefenin temelinin yaşantımıza entegre olmaması gerektiğini savunmuyorum.
@gokturk7305
@gokturk7305 3 yıl önce
@@blueairospher4286 * *Descartes* : "Düşünüyorum , o halde Var'ım." * *Bahaus Okulu Sanatçısı* : " Çivi fikri olmadan, bir Çivi dahi icad edemem. " FELSEFE ✖ SAFSATA Bence, siz kafa karışıklığına düşmüşsünüz..! Ayrıca Fizik Bilimi, düzlemsel düşünce midir..? Boyutsal düşünmek midir..? Yukarıda Ne diyordu, Fizikçi Sn.Özcan..? " Mühendislik Bilimi ; Geometrisiz düşünülemez vb. " Maalesef Ülkemizde ; Devletimizin KURUCU'su Büyük İnsan ATATÜRK *"Geometri Kitabı"* yazdı diye, Osmanlıcı-Pozitif Bilim düşmanları tarafından olmakla itham edildi..!
@hierapolice20
@hierapolice20 2 yıl önce
çok sempatik adam
@coinboo1017
@coinboo1017 3 yıl önce
Em iyi tedx videolaeından biri en az izlemmiş
@tarkanaltaroglu4153
Her şey ailede başlar
@deadiscos
@deadiscos 3 yıl önce
2 seneye gümbür gümbür geliyoruz hocam
@eefeoztoprak28
@eefeoztoprak28 2 yıl önce
Nereye geliyorsun , fizikçi mi olucaksın ?
@hamzakarakaya4569
@hamzakarakaya4569 3 yıl önce
Bu adam çok yakın zamanda aşırı popüler olacak inşallah ünlülükten kafayı yemez
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
Bu dünyayı gördükçe ben de korkuyorum valla. Çok dikkatli olmak lazım, bana olmaz dememek lazım. Umarım olmaz. Öte yandan şu dünyadaki süremiz dolmadan, ufak da olsa kalıcı bir fark yaratmak istiyorum, riske değer diye ümit ediyorum.
@laantaathome7397
@laantaathome7397 3 yıl önce
@@Erkcan inanın o farkı yarattınız hocam
@enesisart
@enesisart 3 yıl önce
belkide atmosferin üstüne çıkmış olan kamerada bir şekilde ışık bükülüyor olabilir ? yani yine insan icadı bir makine olduğundan güvenilebilecek bir veri sunacağını düşünemem o atmosferik basınçta, boşlukta bir kameranın nasıl çalıştığını bilemeyecek kadar acizim :/
@callistofilozofu7881
Biraz daha ileriyi düşünüp duyularını sorgulayabilirsin sofistler gibi
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
Güzel soru. Ama bu da yanıtı bilimle aranabilecek cinsten. Vakum odaları yapıp, içine kamerayı yerleştirip sonuçlarına bakabiliriz. Daha önce bu şekilde kullanmışlığımız var, ama konuşmada anlattığım kamera değildi, o yüzden büyük ihtimal dediğiniz sorun olmayacaktır ancak kesin bir şey söylemem. Dünyanın düz olmaması için tonlarca başka sebep de var, ama gene de kabul etmeyip deneme yapan çıkarsa, denemeyi yapmasını takdir ederim. Sonuçta konuşmanın amacı dünyanın şeklini vurgulamak değil, öğrendiğimizi zannettiklerimizi sorgulamak. Bu bağlamda sorguluyor olmanız çok güzel. (Sorgunun ikinci adımıysa bunu deneyle ve sistematik olarak test etmek.)
@morbikdon5245
@morbikdon5245 3 yıl önce
Hocam yaaa, inanilmaz birisisiniz.
@taylanmemis8208
@taylanmemis8208 2 yıl önce
Bu sabah bir başka olsun istedim. Yatağımdan kalkayım Güneş beni sarsın. Bir sıcaklık sakin Uzaktan gelen mavili iyot kokusu da olsun. Dünyam hayallerimin gerçekleştiği yer olsun, aş olsun ekmek olsun, sıcacık Cenneten atılmış, evrenin ücra köşeleinden birinde, Soluk mavi noktanın dümdüz görünen bağrında seni özledim çocuk Düşler kurdum senin yarınlarına, bir ağaç oldu budadılar dallarını kırdılar. Her baharın neşesinde yeniden yeşil. Özledim çocuk. Nerdesin şimdi?
@akanozmzrak5479
@akanozmzrak5479 3 yıl önce
Hocam size nereden ulaşabilirim? Yorumları okuyorsunuz sanırım belki görürsünüz bunu da.
@Erkcan
@Erkcan 3 yıl önce
Bogazici Fizik Bolumu'ndeyim. Email atabilirsiniz ancak gunde iki yuzun ustunde email aliyorum, hepsine yanit verememeye basladim maalesef.
@akanozmzrak5479
@akanozmzrak5479 3 yıl önce
@@Erkcan hocam merhabalar. Boğaziçi fizik bölümünde olduğunuzu biliyorum ama gelip ziyaret etmek dışında başka nereden ulaşabilirim diye sormak istemiştim. E-mail den denerim şansımı. Çok teşekkür ederim.
@antinkuntin5452
@antinkuntin5452 3 yıl önce
Akan Özmızrak isteyen herkes ulasabilse ooo isimiz var :))) da cift anadal..? Ciftincisi ne kimse merak etmemis. Ya da erinmeyip yt'dan bakmislar. Ben tembelim :)
@akanozmzrak5479
@akanozmzrak5479 3 yıl önce
@@antinkuntin5452 ?
@isimsiz1531
@isimsiz1531 3 yıl önce
@@antinkuntin5452 elektrik-elektronik
@frknky4642
@frknky4642 2 yıl önce
Sesi harun can sesine benziyor 😄
@ozkankoc1820
@ozkankoc1820 3 yıl önce
Hepimiz her şeyi biliyoruz millet olarak bizim köşede çok güzel atom yapan bi yer var tavsiye ederim ‼️
@eylulyalcn8865
@eylulyalcn8865 3 yıl önce
Bogazicinde görüşürüz hocam
@idlehands34
@idlehands34 2 yıl önce
Her şeyi kendiniz deneyin derseniz çıkar derler ki hiç aya gidilmedi. Bilimi inanç meselesi yapıp onun üzerinden ispata zorlamak gelişmenin önündeki en büyük engellerden biri olmaktadır.
@mustafao11
@mustafao11 Yıl önce
Adamın dibi dibi..
@sinanustaoglu.
@sinanustaoglu. 2 yıl önce
Felsefi bir konuşma bu.Kendi hakikatını inşaa eden bireyin mutluluğu var siz de
@gokhanbalck302
@gokhanbalck302 2 yıl önce
Kim hangi kitapta okuduğu bilgiyi deneyebilme şansı yakaladı ki ? Her okul bilimsel dedikleri bilgilere mutlak itaat istedi.
@bekirbekirr1561
@bekirbekirr1561 2 yıl önce
Varolun
@yasinbugrasahin
@yasinbugrasahin 2 yıl önce
Hocam Thomas Young' ın çift yarık deneyini kendim yapıp görmek istiyorum. Maliyeti beni bu fikrimden caydırıyor.
@oscardelon1226
@oscardelon1226 3 yıl önce
Barış Özcan'ın kardeşi mi Erkcan Özcan?
@erkut__bey
@erkut__bey 2 yıl önce
Evet bilgili heyecanlı bu işten zevk aldığı belli olan biri. Videonun son saniyesine kadar ilgiyle izledim. Sonuç mu : 0. Başka insanlara çok şey öğretmiş ilham vermiş olabilir ama ben de bu beyefendi gibiydim küçüklüğümden beri. Ama sosyolojik yapı ailem çevrem eğitim sistemimiz birimizi dünyaca ünlü hoca yapmış diğerini de.. Neyse ne iş yaptığımı söylemeyeyim. Bilimadamlığı hayalim suya düşmüş olabilir. Ama ölmeden bir keşif yapabilir miyim umuduyla yaşamaya devam. 👍
@buraktaysi2960
@buraktaysi2960 3 yıl önce
Dunyanin duzluguyle ilgili sorulan sorulardan ilk veya son soru su olmaliydi; matematik kapali bir sistemdir tipki satranctaki oldugu gibi ve bu kapali sistem fizik icin yeterli midir?
@tark5535
@tark5535 2 yıl önce
Bu adam TRvid a her gün video atsın
@Gulsum1478
@Gulsum1478 2 yıl önce
Flu TV kanalında videoları var Erkan hocanın.
@koraypinar2889
@koraypinar2889 2 yıl önce
Erkcan hocam, sen 10 numara adamsın. Ne işin var Tedx te ya :((
@omeryildizhan
@omeryildizhan 2 yıl önce
8:33 Hocam kimse de anlamamış esprinizi. Bence zorlamayın kendinizi bizim insanlarımız bu gibi konularda Fransız. Fakat güzel espriydi.