Karanlık

Aquaponics - Gıda üretmenin sürdürülebilir bir tarzı mı? - DW Türkçe 

DW Türkçe
Abone ol 764 B
görünümler 71 B
50% 1

Yiyeceklerimizi bizzat kendimizin yetiştirmesi inanılmaz verimli bir girişim gibi görünüyor. Bu, balık ve sebzeler arasında bir simbiyoz anlamını taşıyor. Bir şehrin tam ortasındaki bir Aquaponic çiftliğini ziyaret ettik ve gelecekteki gıda üretiminin nasıl bir görünüm alabileceğini izledik.
TRvid kanalımıza abone olmayı unutmayın!
#PlanetA

katma

 

25 Ağu 2021

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR : 143   
@namy8115
@namy8115 2 yıl önce
Gerçektende tarımda vahşi sulama yapıyoruz bir an önce vahşi sulamayı bırakıp damlama yöntemine geçmemiz lazım. Yeraltı sularını çekmeyi azaltmamız gerek, daha az su isteyen besinlere öncelik vermemiz gerek ve yeni su yolları yapılması, insanlarımızın bilinçlendirilmesi ve bu konuda kanun çıkması gerek çünkü böyle giderse türkiyede tarım diye bir şey kalmıyacak.
@whitetiger3987
@whitetiger3987 2 yıl önce
Damlama olmayan yer mi kaldı ki
@sametcoban625
@sametcoban625 2 yıl önce
Kesinlikle. Yer altında ki suyu kontrolsüz kullanırsak yanlış hatırlamıyorsam Muğla ya da Konya olması gerekiyor orada toprağın altında su olmadığı için meteor düşmüşe benziyordu. Göçükler oluşmuş yani. Diğer yandan hollanda norveç gibi olmamız gerekiyor. Ama hükümet aksine her yere beton döküyor ve ev yapıyor. Beton sıcağı ve soğuğu yansıttığı için sokak hayvanları için de sorun oluşturuyor. Ayakları yanıyor yazın kışın da üşüyorlar. Biz ayakkabı giydiğimiz için hiç birimizin aklına gelmiyor. Ama bir kere çıplak ayakta duran ne demek istediğimi anlar. Ayrıca beton toprak gibi yağmuru da çekmiyor. Toprak olan yerlerde yağmur geri dönüştürebilir doğal olarak. Ama beton yerlerde sanmıyorum
@toxichuman208
@toxichuman208 2 yıl önce
@@whitetiger3987 çok
@haticeorhantekin1552
@@sametcoban625 Konya da evet obruklar oluşuyor. Onlar açık alanda yetiştirdikleri için o şekilde sulama yapıyorlar sanırım, seraların hepsinde damlama kullanılıyor suyu verimli kullanmak için daha iyi ama onunda ayrı sıkıntıları var.
@sametcoban625
@sametcoban625 2 yıl önce
@@haticeorhantekin1552 obrukların oluşması tahmin ettiğim gibi alt tabakada su olmaması dimi
@aykutsadkoglu3803
@aykutsadkoglu3803 2 yıl önce
Çok bilimsel ve yararlı bir video. Ülkemizin bu gibi bilgilendirici yayınlara ihtiyacı var. Sürdürülebilir tarıma ve Aquaponics sistemine belki en çok bizim ülkemizin ihtiyacı var. Tarımda en çok vahşi sulama yapan ülkelerden biriyiz. Bir türlü damlama sistemine geçemedik. Şu Kaynaklarımız sınırsız değil ayrıca.
@icindekin
@icindekin 2 yıl önce
Çok faydalı bir çalışma, teşekkürler haberleştirdiğiniz için. Dilerim tüm dünyada bu tür ekolojik geçişler hızlanır.
@tugbanurdedeoglu5612
Böyle içerikleri daha çok görmek isterim. Emeğinize sağlık.
@serdaratilir
@serdaratilir 2 yıl önce
Çok faydalı ve ufuk açıcı bir videoydu, teşekkür ederim.
@pusttdamatt3861
@pusttdamatt3861 2 yıl önce
Bu tür gelecek ile ilgili videolar daha çok gelsin
@pusttdamatt3861
@pusttdamatt3861 2 yıl önce
@Ugur Kaya ben gitiğimden beri ülke afrika ülkelerinden farksız oldu bee resmen kenya muz cumhuriyetine dönmüş bee
@ulviugur3605
@ulviugur3605 2 yıl önce
Yorum yazanlar, böyle teknik bir konuyu bile çekişme noktası haline getirmişsiniz, inanılmaz ! Anlamayanlara tekrar .. diyor ki normal tarlada kullanılan suyun %10’ı yetiyor. Çünkü tarlaya attığınız suyun büyük bir kısmı ya havaya ya toprağa karışıp gidiyor, bitki tarafından emilimi çok azalıyor.
@AntaresBDO
@AntaresBDO 2 yıl önce
%90'ı değil,%10'u yetiyor Aquaponics sistemine. 10 kat daha verimli yani.
@ulviugur3605
@ulviugur3605 2 yıl önce
@@AntaresBDO tesekkürler Vivid, düzelttim
@enisguersoy
@enisguersoy 2 yıl önce
Yanlis anlamissiniz, konunun "bitki tarafindan emilimi"yle alakasi yok. Bu sistem kapali devre oldugu icin sadece buharlasma ve bitki emilimi kadar kullaniliyor. Yani bu sistemde su, tarlaya pompalanan gibi kaybolmuyor, uzun süre sistemde kaliyor ve böylece de sarfi azalmis oluyor.
@fuatcanciftcioglu4199
Çok iyi yayınlar. dw ye bayılıyorum. hergün mutlaka birşeyler izliyorum..emeklerinize sağlık...
@mergen7276
@mergen7276 2 yıl önce
Bilimin harika yanlarından bir bir taşla iki kuş üstelik baya esgi bir tekniğinin evrilmiş hali
@karabakhazerbaijan1646
Geleceğin teknolojisidir. Her bir devlet destek olmalı.
@burakkemik2893
@burakkemik2893 2 yıl önce
Yahşi günde yar yahşidir dar günde yetiş gardaş
@mehmeterenball9125
@mehmeterenball9125 2 yıl önce
Topluluklara bilgiyi ulaştırma gibi çok değerli bir işi yerine getirdiği için Deutsche Welle kanalına teşekkür ederim. Bu içerikler beni aydınlatıp daha esnek düşünmeme yardım ediyor.
@Zerofinnn
@Zerofinnn 2 yıl önce
bu müthiş bir videoydu çok teşekkür ederim kendi adıma
@che1may
@che1may 2 yıl önce
Ben bahçedeki küçük balık havuzunda birkaç yıldır denemelere başladım şu an marul ve domates yetiştiriyorum tabi ki Koi sazanlarımı yemiyorum. Vaktim olsa daha da üzerine düşmek isterim. Herkesin demesini tavsiye ederim TRvid’da masrafsız nasıl yapabileceğinizi gösteren çok sayıda video var.
@enginbozkaya2
@enginbozkaya2 2 yıl önce
Peki neden sazan mesela alabalık olur mu
@che1may
@che1may 2 yıl önce
@@enginbozkaya2 balık farketmez sonuçta sebzeleri besleyen balık dışkısı koi çok dayanıklı ve küçük havuzlar için ideal. Bir de yağmur suyunu toplayıp havuza aktarabilirsiniz ben öyle yapıyorum.
@enginbozkaya2
@enginbozkaya2 2 yıl önce
@@che1may Rizede evimin bodrumuna büyük bir havuz yapıp içinde alabalık yetiştirmek istiyorum. Buradan sağlayacağım gübreyle de kara lahana üretmek istiyorum. Ayrıca bildiğiniz gibi Rizede yağmur çok fazla. Uzun süredir bunu nasıl değerlendiririm diye düşünüyorum. Çatıdan akan tüm suyu bir depoya aktarsam olur mu diye düşünüyorum.
@che1may
@che1may 2 yıl önce
@@enginbozkaya2 Anlattıklarının hepsi bu sistemle mümkün yağmur sularını tankta toplayıp solar pompalarla havuza basabilirsin hatta evin sifonlarında da kullanabilirsin eğer içmek istersen arıtma bölümünden geçirmen gerek onun da doğal yolları var. Eğer yağmur suyunu biraz yüksekte tanka toplarsan havuza yerçekimini kullanarak pompasız aktarabilirsin. Bunlarla ilgili çok sayıda video var.
@enginbozkaya2
@enginbozkaya2 2 yıl önce
@@che1may aslında rizede su bol. Her köyde yüzlerce su gözesi var. Halk çok olduğunu bildiği için umarsızca kullanıyor ama Bir gün bunun da tükeneceğini hiç hesaba katmıyorlar. Bu tür sistemlerle çevremize de örnek olabileceğimizi düşünüyorum.
@besimtibuk5689
@besimtibuk5689 2 yıl önce
Eğer yeterli alanım olsaydı, kesinlikle gerekli araştırmaları yapıp, aquaponics ciftliğimi kurardım. Çiftlik kurulduktan sonra çok az gider oluşuyor sanırım. Balık yemi ve su pompası için elektrik ücreti. Balık yemi de ucuza kapatılabilir belki.
@nedimkocaman2326
@nedimkocaman2326 2 yıl önce
Toprak altı sulama buna benzer bir yöntem. Orada da su tasarrufu %70 civarında ayrıca enerji tasarruflu%40. Tarladan zehiri tamamen kaldırıp bu sistemleri uyguladığınızda ve yağmur hasadınıda devreye soktuğumuz zaman ortada bir problem kalmayacak.
@mahmutgklp
@mahmutgklp 2 yıl önce
Muhteşem bir şey 👏👏👏
@trkykorukcu6979
@trkykorukcu6979 Yıl önce
gelecek açısından az maliyetli sürdürülebilir özelliklede iklim krizi göz önüne alındığında kar marjı çok yüksek
@aras0085
@aras0085 2 yıl önce
Diyetimizde sadece marul yok. Bu üretim şeklinin rasyonalitesi çok iyi açıklanmamış. Diyetimizdeki gıdanın hammadesi büyük açık alanlarda yetiştiriciliği yapılan endüstriyel bitkilerdir. Kent tarımı şemsiyesi altında toplanan bu tür üretim yöntemleri kent merkezlerinde özellikle yeşillik tüketimi için hızlı tedarik sağlaması nedeniyle fizibildir. Bu üretim yöntemi evrimini henüz tamamlamadı ve alacağı daha çok yol var. En azından tarımda belli ürün gruplarının(küçük yeşil bitkiler) bu yöntemlerle yetiştirilmesi bile ciddi avantajlar sağlayacaktır ancak mevcut bilgi ve bilimsel gelişmeler ışığında şu yorumu yapmak oldukça kolay; "gıda ihtiyacını karşılayabilmesi için henüz çok erken"
@Umranaydin948
@Umranaydin948 6 aylar önce
Hextec green makina . Bilge hanim. Onun yaptıklarını da görmenizi dilerim.
@tekinay7847
@tekinay7847 Yıl önce
Faydalı bir haber benim de uzun zamandır öğrenmeye çalıştığım Aquaponics sistemdir , Yapmak isteyenlere tek tavsiyem eğitimini almadan bu işe girişmemeleridir. Çünkü Aquaponics sistem denge sistemidir denge bozulursa sistem çöker... Geleceğin Tarım sistemidir
@besimtibuk5689
@besimtibuk5689 2 yıl önce
Balıkları ise evde yetiştireceğimiz un kurtları ile besleyebiliriz. (Un kurdu bakımı çok kolaydır)
@mehmetbostan363
@mehmetbostan363 2 yıl önce
geleceğin tarım yöntemi
@circlesoleil5179
@circlesoleil5179 2 yıl önce
teşekküer TRT bu haber için.
@erensahbaz457
@erensahbaz457 2 yıl önce
bu dw
@k.h.9054
@k.h.9054 2 yıl önce
Dünyayı akıllı insanlar kurtara bilir ya da en azından yok oluşu geciktirir.
@CCCP-9K
@CCCP-9K Yıl önce
Biz akvaryumdaki suyu seralara veriyoruz baya çok verimi artırıyor eline emeğine sağlık kolay gelsin
@basaranelkansu797
Hangi ürünlerde kullanıyorsunuz ?
@erdemavci314
@erdemavci314 Yıl önce
Güneş almadan hiç bir ürünün sağlıklı olacağını sanmıyorum ama ticaret acısından maliyet olarak mantıklı bunu kapalı sistemde değil güneş alan sera sistemde olması lazım güneş alsın
@sidarkaracan7392
@sidarkaracan7392 2 yıl önce
Teşekkürler bi haber kanalından fazlasısınız trtyi kıskanmayın 😂
@muharremgurses2427
@muharremgurses2427 2 yıl önce
Gıda güvenliği ‘nin önemini gelecekte daha iyi anlayacağız
@VegansAreTheHealthiest
teşekkürler
@becuasegoodreason
@becuasegoodreason 2 yıl önce
Bence bu tarz şeylere para kaynak harcamadan önce; dünya çapında "tarımda bilinçli su tüketimi" çalışmaları yapmak daha öncelikli bir mesele olmalı
@veysidogan2109
@veysidogan2109 2 yıl önce
Kapsamlı tam bir haber👍
@pazzoconfuso3039
@pazzoconfuso3039 2 yıl önce
Şimdi akıllara şöyle bi soru gelmiyor mu. Evet fikir güzel epeydir var başarılı bi çalışma ama diyelim ki baya gelişti artık dünya bu yetiştirme ile gıdaya erişiyor peki ilerki yıllarda güneş ışığına maruz kalmayan bitkiler yani tamamen yapay ışık ile büyüyen sebzelerden meyvelerden gelen gıdanın nesli ne kadar sağlıklı olabilir ? 🤔
@davidaames1347
@davidaames1347 2 yıl önce
Üstte marul, roka, maydanoz, nane altta lüfer, levrek, ve çipura olsun. Limonu da manavdan alırız artık.
@emirkanozdinc456
@emirkanozdinc456 2 yıl önce
😅
@thegentlemancatmudur7409
Sesli güldüm
@thekraken1173
@thekraken1173 Yıl önce
Lüfer, Levrek, Çipura Tatlısu balığı değil.
@hasanhuseyinkaratas6310
3:57 kenevir de mi yetiştiriliyor?
@burakharmankaya7424
Aynen 🤣🤣
@BirazTarih
@BirazTarih 2 yıl önce
Kaynakları bu hızda tüketirsek hiç bir alternatif yeterli olmayacak BİRAZ TARİH KANALI
@alicanatseri2438
:) Biri de demiyor ki, bu tarlalardan nasiplenen böcekler yok olursa bütün ekosistemin dengesi bozulmayacak mı ?
@savasgokalp2442
@savasgokalp2442 2 yıl önce
çok çok iyi.
@stoichighway
@stoichighway 2 yıl önce
çok iyi ya
@Ludovicotechniq
@Ludovicotechniq 2 yıl önce
Kimse de demiyor ki dünya nüfusu 2 milyar olmalı...
@thewalkingalive4318
Heryeri gunes panelleriyle doldurmamiz lazim
@saklgezgin6690
@saklgezgin6690 2 yıl önce
Bilirkişiler aşağı yazmaya başlamış yine. Siz doğadan daha mı iyi biliyorsunuz tarımı?
@Kadir007.
@Kadir007. 5 aylar önce
Damlaya damlaya çöl olur
@ketigoranovaulianova5059
Ben Hollanda’da Denhag ta 2 ay çalıştım bitkiler biraz büyünce Toprağa konuluyor. Topraksız üretim sular zehirli yer altı sular değil bu sular artı mekanlardaki hava dışardan giriyor oda zehirli artı Fotosintezde bitkiler havadan besleniyor havadan zehirli havayı alıyorlar
@ramazanzirh9551
@ramazanzirh9551 2 yıl önce
Gerçek gelecek
@gokhantuncelli979
Haberdeki telaffuzda bazı sorunlar var. Benim de uzmanlık alanım akuaponik. Hatta TRT HABER bilgi almak için ziyaretime gelmişti. İlgilenenler için link: trvid.com/video/video-BVcsVyR3rPo.html
@gulerarslan1732
@gulerarslan1732 2 yıl önce
Peki bitkilerin güneş ihtiyacı?????
@parallellia1509
@parallellia1509 2 yıl önce
Güneşten çok ışık/enerji ihtiyacı, o ihtiyaç özellikle mavi ve mor ışık ile çok iyi giderilir, pembe ışıkta bunların arasında olmalı.
@repiqq
@repiqq 2 yıl önce
Uretileni israf etmeden tuketsek bile baya buyuk is basarmis oluruz😉
@Murat-Aydin
@Murat-Aydin 2 yıl önce
Bizde karides kalamar ahtapot heram oldi 1400 yıl sonra
@whitetiger3987
@whitetiger3987 2 yıl önce
Hanefilere göre kabuklu Deniz canlıları haram. Çünkü zararlı.
@Murat-Aydin
@Murat-Aydin 2 yıl önce
@@whitetiger3987 peki bir Şafi yedi helal, Hanefi yedi haram diyorsunuz. Öbür dünyada ben yediğim için problem yok hanefiler yediği için cehnnememş gidecek. Ne bu Müslümanlar arasındaki hindu kast sistemi falanmı.
@whitetiger3987
@whitetiger3987 2 yıl önce
@@Murat-Aydin hayır. Bildiğimiz üzere Kuran'da herşey yazmıyor. Bu kısimda alimler devreye giriyor ve çeşitli hadislerden, rivayetlerden mezhep imamları farklı hüküm çıkartabiliyor. (Çoğu mezhep hükümleri benzer ama farklılıklarda olabiliyor tabi) Yani isteyen istediği mezhebe mensup olabilir. Herkes kendi mezhebinin kurallarına göre yaşamak zorunda. Yani kafasına göre diğer mezheplerin hükümlerinin uygulayamaz
@enginbozkaya2
@enginbozkaya2 2 yıl önce
işte anlamıyorlar bunu sen yiyince cennete ben yiyince cehenneme ama iki mezhep te hak mezhep. Kurana sırtını dönenlerin hali böyle komik oluyor. Oysa herşey Kuranda yazıyor ama onlara yetmiyor. Aynı Kurandaki inek kıssası gibi. Allah diyorki herhangi bir inek kesin diyorlar rengi ne olsun yaşı kaç olsun. İlla detay istiyorlar. Sonra kuran yetersiz diyorlar. Allah ne haram ne helal herşeyi yazmış ama bunlara yetmiyor.
@Murat-Aydin
@Murat-Aydin 2 yıl önce
@@enginbozkaya2 bug a soktum dondu kaldı.
@selimkarahan3372
@selimkarahan3372 2 yıl önce
Balık sömürüsü hariç makul ve verimli
@kb-89
@kb-89 2 yıl önce
evde esrar yetiştirmek isteyenler için çok faydalı bir video oldu. sağol varol cannabis dostu döşe vela
@balixs
@balixs 2 yıl önce
Bize 70 yıl sonra gelir.
@Murat-Aydin
@Murat-Aydin 2 yıl önce
Yok yav Antalyada var
@balixs
@balixs 2 yıl önce
@@Murat-Aydin ne mutlu bize
@Murat-Aydin
@Murat-Aydin 2 yıl önce
Şaka değil Antalya Hidroponic tarım yazın çıkıyor bir ara İstanbula yapmaya kafaya koymuştum sonra vazgeçtim
@balixs
@balixs 2 yıl önce
@@Murat-Aydin yahu tamam inandım. Ne mutlu bize işte. Ülkem için güzel birşey.
@mergen7276
@mergen7276 2 yıl önce
@@balixs 🤣🤣 karamsar adam 🤦🏻‍♂️ inanmışmış 🙄
@safakmurtaza7111
@safakmurtaza7111 2 yıl önce
iyide suya erişmekte zor toprak daha bol
@hasantunc8486
@hasantunc8486 2 yıl önce
Ve başka bitkiler derken Cannabis Sattiva gözümden kaçmadı ama :-)
@pantepember
@pantepember 2 yıl önce
Sevgili DW editörleri, Türkçe'de sizin kullandığınız şekliyle 'yenilebilir' diye bir kelime yok. Demeniz gereken 'yenebilir'. 'Yenilebilir'in bir anlamı var, o da 'yenilme/mağlup edilme özelliği olan'dır. yemek -> yenmek/yenebilir (edilgen): Bu yemek yenebilir durumda değil. yenmek -> yenilmek/yenilebilir (edilgen): Bu takım hiç de yenilebilir görünmüyor. yenilemek -> yenilenmek/yenilenebilir (edilgen): Yenilenebilir enerjiye yatırım yapmak gerek. Kitaplar, haberler vb. yoluyla bu yanlış kullanımlar yayılıyor. Dikkatli olunması gerek.
@bahribahadrgokgoz9976
Adım adım planlarınızı uygulayın bakalım.
@Ludovicotechniq
@Ludovicotechniq 2 yıl önce
ALAHUAKBAAAAARRRRR
@persimberry
@persimberry 2 yıl önce
Navegan sebze üretimi
@zeyn7044
@zeyn7044 2 yıl önce
Nasıl yani
@persimberry
@persimberry 2 yıl önce
@@zeyn7044 balıkları tanklara hapsedip dışkılarından gübreyle sebze yetiştiriyorlar daha ne olsun
@salixni3117
@salixni3117 2 yıl önce
Veganlara sorarsınız küresel ısınmanın nedeni de hayvan çiftlikleri. Demek ki sorun beslenme şekli değil, beslenecek insan sayısı.
@erensahbaz457
@erensahbaz457 2 yıl önce
ikisi de hesaba katılınca atmosfere acayip fazla karbondioksit salınıyor
@zeynepozturk4903
@zeynepozturk4903 2 yıl önce
Sorun şu ki 2025 yılında ciddi bir kıtlık bekleniyor. Dünya çözüm arıyor. Devletler önce vegan beslenmeye yönlendirmek istedi lakin görüldü ki sürdürülebilirliği zor ve yine sorun çözülmüyor. B12 vb hayvansal proteinleri laboratuvarda bakteriler aracılığı ile devamlı üretmek ve bitkisel bazlı ürünlere nakletmek gerekiyor. Oldukça masraflı bir işlem. Şimdi yenilebir böcek ve yosunlar, çiçekler ve tohumları, kinoa, antik tohumlar devamlı araştırılır durumda. NnN Gastronomi gibi alanlar da gıdanın etken maddesini alıp o tat ile başka ürünler üretme amacı taşıyor. Eğer bu sağlanırsa aynı ürünlere kavuşarak kıtlık dönemini atlatmak mümkün.
@salixni3117
@salixni3117 2 yıl önce
@@erensahbaz457 hayvanların yaydığı karbondioksit, fabrikaların ve taşıtların yaydığının yanında devede kulak. Veganlar, farkında olmadan yanlış yönlendiriliyor bu konuda. İklim kriziyle başa çıkmanın yolu kesinlikle lükslerimizi dizginlemek ve sürdürülebilir bir yaşam politikasına geçmek.
@mahmmmuttoneyk6849
@mahmmmuttoneyk6849 2 yıl önce
#BEVEGAN
@komikkedicapslerikanalfunn240
#DONTBEVEGAN
@venkunm.5086
@venkunm.5086 2 yıl önce
Baliga ne gerek var ? Sonucta baligi besliorsun yapmacik yemlerle , yemleein icinde Nitrat var . Sebzeler ha disgidan nitrati/mineralleri alir ha suyun icine Nitrat/ gübre/ mineral dökersin ve baliga gerek kalmaz. Ben anlamis degilim....
@qeppet2361
@qeppet2361 2 yıl önce
Sen bu Türkçe ile anlamasan da olur.
@supporter9483
@supporter9483 2 yıl önce
Sen bu Türkçe ile anlamasan çok daha iyi olur kardeşim
@siskofeministkar8989
@@qeppet2361 sende bu beyinle adamın yorumuna takılmasanda olur, adamın yazı yazdığı parmakları Allaha dava açsa kazanır ama anlıyamıyorsan ve cümlenin ana konusunu kafanda canlandıramıyorsan pek fazla düşük limitli beynini kullanmana gerek yok. Some sözelci problem.
@siskofeministkar8989
@Enkun M. Seninde yazıcağın yazının annesini tele sekreterime bağlıyım. Ulan ilk okul çocuğu şu yazıyı görse Türkçeyi unutur.
@venkunm.5086
@venkunm.5086 2 yıl önce
Soruma yine cevap alamadim, cok akkilisiniz demeki sadece türkceme laf atiorsunuz haha . Ben fransada yasiom 4 dil konusiom size ne oluyor ? Türkceyi hatasiz yazamiorsam umrunda degil sonucta problemimi anlatabiliom ve anlayanda var ;)
Sonraki