Karanlık

AMD'den oyun işlemcileri geliyor | Devrim gibi yenilik

Erdi Özüağ
Abone ol
görünümler 44 212
100% 3 100 0

AMD kimsenin beklemediği bir anda, kimsenin beklemediği yepyeni bir teknoloji duyurdu. 3D V-Cache adı verilen üç boyutlu dikey bellek teknolojisi, işlemcilerin en önemli bileşenlerinden biri olan tampon bellek miktarını daha önce olmadığı kadar, teknolojinin izin vermediği kadar yükseltiyor ve oyunlarda %25''e varan performans artışı sağlanıyor.

AMD'nin yeni teknolojisi, şirketin Gaming Cache adını verdiği L3 bellek kapasitesini daha önce olmadığı, hayal edilemeyecek düzeyde arttırıyor ve bu sayede hem daha yüksek hız hem de daha yüksek bangenişliğine sahip olan tampon bellek kapasitesi ile aynı işlemcide, aynı mimaride %25 varan, ortalamada ise %15 seviyesinde daha yüksek performans geliyor.

Yeni teknoloji ve detaylarını bu videoda anlattım.

Bilim ve Teknoloji

katma

 

7 Tem 2021

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 315
Erdi Özüağ
Erdi Özüağ 4 aylar önce
Okumanızı önerdiğim kitaplar: ​​app.hps.im/d7ct/c5c7f8e7 Tavsiye ettiğim kulaklıklar: app.hps.im/d7ct/8da1daec Tavsiye ettiğim akıllı saatler: app.hps.im/d7ct/42c7c984 Tavsiye ettiğim telefonlar: app.hps.im/d7ct/bb9357be Listeler dinamik yapıda yani değişen fiyatlara ve yeni seçeneklere göre sık sık güncelleyecek, farklı alternatifler de ekleyeceğim. Dolayısıyla listeyi takibe almanızda fayda var. Mevcut ekonomik koşullar ve döviz kurundaki harekete bağlı olarak kullandığım ya da bildiğim cihazları tercih ettim. Dostlar, her şeyin açık ve şeffaf olmasında fayda var. Linkler affiliate bağlantılıdır yani paylaştığım link üzerinden ürün satın alırsanız (almak zorunda değilsiniz, liste bilgi edinmek adına da faydalı) normal fiyatı üzerinden almış olursunuz, sizi etkileyen bir durum olmaz. Ancak benim paylaştığım bir link üzerinden gerçekleşeceği için Hepsiburada küçük de olsa bir komisyon sağlayacak. Size yük olmadan, hatta belki fayda sağlayarak ve minik de olsa kanala katkı sağlayacak diye düşünerek paylaşıyorum, umarım yanlış anlamazsınız.
Birgül oral
Birgül oral 2 aylar önce
3d chip design zaten bilinen ve yıllardır yapılan bir teknoloji burda mimari değişimi var ayrıca ssdlerdeki gibi çok fazla performans artışınada sebep olmuyor %15 seviyelerinde ssd lerde 7 kata kadar çıkabiliyorlardı benim en son satın aldığım üründe şimdi kaç kat olmuştur allah bilir.
mko bboy
mko bboy 2 aylar önce
Vay amd
Eren Kızagan
Eren Kızagan 3 aylar önce
Rekabet iyidir, tüketici için.
DeNTaN
DeNTaN 4 aylar önce
Iste burada kapitalizmin yarattigi rekabet ortamindan besleniyoruz, AMD olmasa ya da Intel olmasa ve islemci sektoru tekellesse 1990 teknolojisindeydik su an
Mahmut Yalçın
Mahmut Yalçın 4 aylar önce
İkinci kez izledim ve her izlediğimde daha güzel bir sunum dinliyorum.
Emin Özdemir
Emin Özdemir 4 aylar önce
Bahsi geçen işlemciler de B450 çipsetli anakartları desteklese keşke
Yusuf Ziya HAYIR
Yusuf Ziya HAYIR 4 aylar önce
Gelecekte gökdelen misali kasa delen işlemciler görebiliriz desene :)
Enter into the truth
Enter into the truth 4 aylar önce
Lan AMD bana 8 cekirdekli Zen3 APU lazim, cikarin artik bunu!
MontajTv
MontajTv 4 aylar önce
Abi GTA 5 açarmı ?
Zeynep Özüağ
Zeynep Özüağ 4 aylar önce
Tebrikler Erdi bey bu sefer uzaktan olsa da severek izliyoruz. 👌👏
Fatih m
Fatih m 4 aylar önce
13:49 DK DAKİ kadın da ki TEKTAŞ yüzüğe bakın kafam kadar
Mango Five
Mango Five 4 aylar önce
beynim döndü...
can ünal turan
can ünal turan 4 aylar önce
5600x alacaktım ne zaman gelir ki bu
Ersan Karad
Ersan Karad 4 aylar önce
amd l bellek full kullanamıyor. hala etkisiz. yani yüksek olması bir şey ifade etmiyor şimdilik
Marcus Clarkson
Marcus Clarkson 4 aylar önce
Intel 4ever
akil sarigok
akil sarigok 4 aylar önce
Pakistanlı abi ne yapiyon
MythPwr
MythPwr 4 aylar önce
erdi bey video sonunda sizi izledik diye bize teşekkür etmişsiniz.Bu teşekkür çok manasız olmuş,o kadar derin bir bilgi o kadar kaliteli bir anlatım yapmışsınız ki yani bizim çok çok teşekkür etmemiz gerekiyor.tabiki abone olup beğeni ve yorumla maddi durumu iyi olanların da maddi katkı sağlaması şart.Ben size bu verdiğiniz güzel bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum.
F D
F D 4 aylar önce
O kadar teknik bilgi anlatıyorsun ki dinlerken uykum geldi 🙂
fırat fırat
fırat fırat 4 aylar önce
sittirinla yıllarca amd işlemcileri kullanmış bir kullanıcı olarak asla intelin yanından geçemez. ilk çalışmada iyi bellirli bir süre sonra sıkıntılar oluşuyor hele de ısındıktan sonra ... örneğin ryzen 3 1200 işlemci var elimde i 5 2400 kadar performans veremiyor, biri ddr4 yeni sistem diğeri ddr3 eski sistem..
forgiven
forgiven 4 aylar önce
puhahahahahaha fugara gitmis 400 tllik amd islemci almış intel kötü diyo git 5600x kullan bakayım nasıl tokatlıyo inteli fanboy seni
Hidrax11 oyun ve animasyon stüdyosu
amd yolu bulmuş geleceğin işlemcisi
Ozan ŞENTÜRK
Ozan ŞENTÜRK 4 aylar önce
Amd anakarti kendi uretse sorun cozulur mq , 5 para etmez amd 🤣
Yav Ne
Yav Ne 4 aylar önce
Videoda 3 boyutlu dikey bellek denmiş, bununla alakalı mı bilmiyorum ama bir tane 2019 videosunda da Intel için 3D stacking'e geçeceğinden bahsediyor. Yani aynı şeyse Intel buna çoktan hazırlanmaya başladı bile. :D
Yav Ne
Yav Ne 4 aylar önce
Oyun işlemcisi ne kardeşim ya. Adamların yaptığı ne işlemcisi, render işlemcisi mi. Zaten oyun işlemcisi yapıyor adamlar. Ha tek çekirdek odaklı işlemciyse yapacakları buna gerek yok, zaten darboğaz yapmıyor ki işlemcileri.
Konuralp Balcik
Konuralp Balcik 4 aylar önce
Zan 5 bekleyin Her yeni bir şey bulduk Dediklerinde %2 performans arttı deyip enayi avlıyorlar.
Peyer Sando
Peyer Sando 4 aylar önce
İntelden vazgeçmeyin çünkü oyun için en iyisi
BIGB0SS PRODUCTİON
BIGB0SS PRODUCTİON 4 aylar önce
İntele sallayan pc hakkında en ufak bilgisi olmayan cahil bir güruh toplanmış ve süreki AMD AMD AMD diye çığırtkanlık yapıyor. Piyasada ben orta segment ürünlere baktığımda 10.nesil intel 10400f in 3600 den iyi bir işlemci olup çok daha uygun fiyata satılması ve stabil çalışması ısınma sorunu olmamasına bakarım. Ardından 5.nesil Ryzenler geldi değil mi 5600x e bakalım intel 11400 f e bakalım. Birbirlerine kafa kafaya gelecek kadar yakın işlemciler biri 350 dolar biri 170 dolar ? Hani fiyat performans AMD ? 5900X ve üstü için evet katılıyorum AMD her açıdan 11.nesilden önde peki çok büyük bir kitlenin sahip olduğu i5 ve ryzen 5 serisi ? Burada açık ara İntel piyasada kraldır FP in dibidir gerisi çoluk çocuk işi bilmeyen zırva topluluğudur.
uğur algül
uğur algül 4 aylar önce
Şimdiki işlemciler hesap makinesi için mi? Eski taktik ürün yeni..yersen..
Mental Power
Mental Power 4 aylar önce
Yeni işlemciler gelsinde ryzen 3 1200 alayım
z0rden
z0rden 4 aylar önce
DDR5,PCİ Express 5,Yeni USB Port'u ve 5 nm 3D çip teknolojisi,Yeni PC alanlar çok üzülecek.
Mehmet Han
Mehmet Han 4 aylar önce
Yenisi ilk çıktığında pahalı olur.Ucuzlayana kadar bir kaç sene geçer.
Hakan Akin
Hakan Akin 4 aylar önce
Bu mimari aşırı ısıya sebep olacak gibi duruyor , eğer soğutma konusunda başarılı olamazlarsa AMD için negatif yönde hızlı bir ivmelenmesi olur iş batmaya kadar gidebilir
İsmail Pehlivan
İsmail Pehlivan 4 aylar önce
Katılıyorum 👍
700c Bicycle Atelier
700c Bicycle Atelier 4 aylar önce
Öncelikle emeğinize, yüreğinize sağlık Erdi Bey. Saat hızları artık çok artmıyor, sınırlara geliyoruz. Sorunlardan bir tanesi de gömülü belleklerin hacimlerinin küçük olmasıydı, pahalı bir çözüm olduğu için genelde çok yavaş ilerledi. Soruna güzel bir yaklaşım olmuş gibi. Çıksın bir görelim teori ile pratik birbirini tutmuş mu?
Mert Eren Yazıcı
Mert Eren Yazıcı 4 aylar önce
AMD yenii çıkartsın. İntel de önceki nesilde 10 çekirdekli olan i9'u 8 çekirdek yapıp frekans yükseltsin, düşük işlemcilere de 12 yıllık tırt fanı yapıştırıp yollasın. Her ikisinin de sonu ne?: sıcaklığı tavan yapmış işlemciler. Anlamadım bir anlaşması filan mı var soğutucu firmalarıyla? Hep ısınmasını sağlıyor işlemcilerin.
Montaj Reis
Montaj Reis 4 aylar önce
Bir insan bu kadar mı haklı olur (AMDciyim)
Levent Büyükcivelek
Levent Büyükcivelek 4 aylar önce
Bu katmanlı teknoloji kendi sistemlerini toplayan Bilgisiyar meraklılarının en büyük tutkusu olan overclocking olayı büyük ölçüde olumsuz etkileyebilir.
Cihan Alev
Cihan Alev 4 aylar önce
İntel fanlarının gözü yaşlı
Sertan Abi
Sertan Abi 4 aylar önce
Lisa Su ablamız bir deha kadın gerçekten çok zeki çok başarılı işler yapıyor. AMD şuanda intel'den daha güçlü işlemciler üretiyor doğru ama optimizasyon yada yazılım eksikliği devam ediyor. intel ile Nvidia öyle değil. Ben firmaların tekel olmasını hiç istemedim bugüne kadar işlemci ve ekran kartı savaşlarında sert rekabet olsun ki fiyat indirimleri bize yansısın bizde onları daha ucuza kaparız :) . eskiden intel iyiydi şimdide AMD daha iyi oldu. Eskiden oyunlarda intel liderdi şimdide AMD lider oldu AMD oyunlar intel'i geçsede fark atamıyor. önceden FX işlemcilerin önbellek performansı çok kötüydü şimdide Zen mimarisinin önbellek performansı efsane. Benim tercihim işlemci AMD ekran kartı Nvidia tadından yenmez almak istediğim işlemcide AMD R7 5800X bana fazlasıyla yeter. AMD gümbür gümbür geliyor Zen mimarisi devrim mimari olduğunu kanıtladı nice. Ama intel'in geride kalmasını istemem yoksa AMD çok pahalıya satar bu doğru olmaz rekabet şart. Ekran kartı alacak olursam RTX 3070 bana fazlasıyla yeter sonuçta oyun amaçlı PC almak istiyorum. Bugüne kadar hiçbir firma kullanıcı dostu olmadı o yüzden hepsi ceplerini düşünüyor insanları değil o yüzden rekabet kızışmalı.
Yusuf Ercan
Yusuf Ercan 4 aylar önce
Erdi bey son gunlerde bu kanali kesfedip 5-6 videonuzu izledim gayet kalitelidir videolarınız var ama keşke videoyu ayırdığınız bölümleri aşağıda belirtseniz
Mustafa Berke Güreltöl
3D chiplet teknolojisi fikrini ortaya ilk attığımda insanlar bana gülmüştü. Şimdi gerçek oluyor.
Atakan Telkok
Atakan Telkok 4 aylar önce
Intel i7-5775c 128mb L4 cache in igpu kapatıldığında çekirdeklerin kullanmasına imkan tanıyor ve oyunlarda düşük fransalı olmasına rağmen çok iyi performans veriyor bunu sadece 5. Nesilde yaptı sonraki nesillerde hiç kullanılması. Amd olayı bunun 1 tık ilerisine götürmüş heycanla bekliyoruz.
Yusuf Aslanyurek
Yusuf Aslanyurek 4 aylar önce
Hayatımda satın aldığım tek AMD işlemci 386dx40 idi, ondan sonra bir daha hiç almadım. Athlon'daki başarısına rağmen tasarım programları hep intel optimize olduğundan intel'de daha iyi verim alıyorduk üstelik stabilite bizim için kritiktir, amd'ye hiç bir zaman güvenmedim. Ryzen'daki başarısı da önyargıma takıldı. ta ki geçen yıl ilk defa 3970x alıp besmele çekene kadar. Intel yolculuğumun sonlanmasına bir yandan üzüldüm, öte yandan %5-15 arta arta dünyanın parasını ödetmesinden kurtuldum. 7900x'ten 12bin TL'ye 10980x 'e upgrade yapacağıma 4'e katlayan işlemciye 14bin tl verdim. Amd olmasa 3970x ayarında performansı intel ancak 10 sene sonra verirdi.
Quartmo TM
Quartmo TM 4 aylar önce
adamlar işlemci yapacağına 2 dakka adam gibi driver yapsın yetti artık
YILDIRIM KUTLU
YILDIRIM KUTLU 4 aylar önce
AMD cpuları zamladığı için, satışlarda %2 ye yakın düşüş yaşadı. Intel in pazar payı yükseldi şu an.
Cihan Alev
Cihan Alev 4 aylar önce
AMD yüksek satmıyor kendi esnafına bok at
Sinan Yaman
Sinan Yaman 4 aylar önce
Piyasaya gelmesi uzun sürer?
ryukage
ryukage 4 aylar önce
6700 k zamanlarında intel ortalığı kasıp kavuruyordu oyun performansıyla amd severler dışında kimse amd almıyordu. Ne günlerden ne günlere geldik. İntel aynı konuma düştü artık :D
Orçun
Orçun 4 aylar önce
Umarım yine yekparedir.
Emir Yamaç
Emir Yamaç 4 aylar önce
Lyzen 3 1200 olsa alırız :D
Bülent Demir
Bülent Demir 5 aylar önce
işlemci tüm donanımı kendi içinde topluyor küçüldükçe sıcaklık sorununu tamamen azaltabilirlerse cepte taşınan masaüstleri gelir.
Cihan Alev
Cihan Alev 4 aylar önce
Acaba neden 5nm hiç baktın mı 7nm kullanıyorum oyunlarda sıvı soğutma ile 45 derece daha ne kadar soğumalı
tuco benedicto pacifico juan maria ramirez
Konsollarında yeni versiyonlarına yol göründü demektir.bu teknolojiyi kesin kullanır konsol kanadı.
Emre Döğer
Emre Döğer 5 aylar önce
Keşke Lisa Su'nun yanında bu teknolojide katkıları bulunan herkes de bulunsa veya en azından bu konuda yorumları bulunan bizlere mesaj verdikleri bir video hazırlasalar...
Bıyıklı Kedi
Bıyıklı Kedi 5 aylar önce
Emeğine yüreğine sağlık yine biraz olsun katman katman bilgilendik ne mutlu bize teşekkürler Erdi kardeşim böyle devam ..
Nihat
Nihat 5 aylar önce
Yüzde 25 lere varan performans artışının neyi devrim ???? Çok saçma
Burak KAYTAN
Burak KAYTAN 5 aylar önce
3D layer mimarili apu ile ffxsr desteği gelirse şayet, LoL, Valoant gibi oyunlar için masaüstü toplamaya gerek kalmayacak anlaşılan. Infinity cache ilk duyurulduğunda zaten teknolojinin 3d layer mantığında gelişeceğini tahmin etmiştik lakin yalnızca bellek artırımı olarak hayal etmiştim. Amd ve çip geliştiricileri neden Arge ye bu kadar para harcıyor, fiyatlar neden intel le aynı rakamlara çıktı şimdi daha net anlayabiliyoruz.
Bülent Atabey
Bülent Atabey 5 aylar önce
Erdi öncelikle ağzına emeğine bileğine sağlık. Bu bahsettiğin kat teknolojisi bir nevi küçülen transistörlerin artık son raddeye gelmesinden dolayı üreticilerin kendilerine başka yollar aradığının göstergesi diyebilir miyiz.
recep ugurlu
recep ugurlu 5 aylar önce
abi anlattiklarini anlamak icin baya bir asama katetmek gerekiyor ama yine de seni dinlemekten kendimi alamiyorum. bir gun anlarsam burdan buyuk bir teknoloji mimarı cikabilir.
I3 O R D O
I3 O R D O 5 aylar önce
18 dk boyunca "çok iyi olacak, cok iyi olacak 25% daha iyi olacak, çok iyi olacak" çok uzun bir video olmuş,
Eye of Sauron
Eye of Sauron 5 aylar önce
Bu dikey mimarinin sonu dizilerdeki, filmlerdeki kübik veya küresel olarak gösterilen yapılara doğru gider gibime geliyor.
P. Enis
P. Enis 5 aylar önce
Umarım cpu çok ısınmaz
Eye of Sauron
Eye of Sauron 5 aylar önce
5mm ile kat kat işlemci tasarlamak için uğraş, TSMC üretmek için uğraşsın, milyar dolarlar harcansın en zeki insanlar kafa yorsun... Çıkan sonuç bilmem ne oyununu 1080p de %25 daha fazla fps ile oynayın. Teknoloji gelişiyor güzel ama amaç 1080p de 180+ yerine 200+ fps almak mı yani?
memet oz
memet oz 5 aylar önce
ama amd pahalı :)
Coder hex
Coder hex 5 aylar önce
Koltugun modelini yazar mısın?
Timur Karakaş
Timur Karakaş 5 aylar önce
Keşke daha iyi performans veren APU işlemciler de yapsalar malum ekran kartı fiyatları böyleyken bu tarz bişey lazım
RagerXI
RagerXI 5 aylar önce
Bizi yeni vergiler bekliyor...
Raşit Arslan
Raşit Arslan 5 aylar önce
"Aşağıda bulabilirsiniz" dediğiniz hiçbir şey aşağıda yok:(
Turgut Nehat
Turgut Nehat 5 aylar önce
Merhaba ya bir sorum olucak benim laptopta ki imlemci Amd A10 8700p modeli normalde 1.8 ghz te calisan 4 cekirdekli bir islemcim var ama nedense %72 ye kadar yuklenip 1.3 ghz ten yukari cikamiyor bunun bir cozumu var mi arkadaslar yardimlarinizi bekliycem tesekkurler :)))
TEKNOKOLİK_HAMDİ
TEKNOKOLİK_HAMDİ 5 aylar önce
İNTEL CANDİR GERİSİ HEYECAN
jupiter saturn
jupiter saturn 5 aylar önce
Oyuncular, Allah sizə başqa dərd verməsin. Kimi çocuklarına ekmek bulamıyor, kimisi oyun üçün AMD videoprocessor derdi çekir.
Halil İbrahim Ünal
Halil İbrahim Ünal 4 aylar önce
Ekmek bulamıyorlarsa sorumlu bu adam mı? İşi bu ve tabii ki videosunu yapacak.
Emre Yıldırım
Emre Yıldırım 5 aylar önce
Ah keşke, eskiyi getir yeniyi götür olayını getirseler.
Rüzgar Mühendisi
Rüzgar Mühendisi 5 aylar önce
thanks
exselanse mazeste
exselanse mazeste 5 aylar önce
Türkiyede pahabicilemez
atilla attila ТЮРОК
Melumata gore tesekkur edirem
Semih Sipahi
Semih Sipahi 5 aylar önce
👏👏👏
Emre Ozgural
Emre Ozgural 5 aylar önce
şu adama dislike atmazsın ama ya
Wild Rift RulesOfMoore
Abi ellerinize saglik bize guzel bilgiler verdiginiz icin ayrica tesekkurler. Bu arada moore yasasi adina videolarima bakarmsnz? :)
Burak Demirdüzen
Burak Demirdüzen 5 aylar önce
Videoyu taksim taksim diye diye izledim herhalde güzel bişeyler yapıyorlar
KARŞIYAKALI
KARŞIYAKALI 5 aylar önce
AMD işlemci alınırda AMD ekran kartı alınmaz bu nasıl rezil bir yazılımdır arkadaş her güncellemede iyileştirme yapacaklarına bize zulüm yapıyorlar bir daha tövbe yanından bile geçmeyeceğim
fatih kuru
fatih kuru 5 aylar önce
seviyorum bu adamı
Doppler Radar.
Doppler Radar. 5 aylar önce
Üstad emeğine sağlık......
MaGNo FLeX
MaGNo FLeX 5 aylar önce
+50 veya 100 dolar eklerler üstüne çok bi anlamı yok benim için ucuz r5 5600 gelsin yeterli
Melih Eren Gündoğdu
Melih Eren Gündoğdu 5 aylar önce
intel sıçtı. Bu arada bu çok gerekliydi, şu anda işlemciler ekran kartlarının hızına yetişemiyor ve yüksek hz oyunculuk birkaç oyunla sınırlı kald.
ОСМАН ГЮРЬСОЙ
mobil de gaming booklara gelir mi.
Miika Tenkula
Miika Tenkula 5 aylar önce
Müziğin sesi çok yüksek, yorumu okuyacak ya da dikkate alacak mısınız bilmiyorum ama bir dikkat eksikliği hastası olarak videoyu sürekli geri sararak izledim, anlamakta çok zorlandım. Müziğin sesini daha düşük bir seviyede tutar mısınız lütfen?
Mehmet Cadirci
Mehmet Cadirci 5 aylar önce
Yaw her Videonun Başlıgında Devrim yaziyor, video yenimi eskimi anlamiyorum ilk bakışta
Yasin Erbaş
Yasin Erbaş 5 aylar önce
Malesef bu devrim benim gibi garibanlar için 4-5 yıl sonra gelecek
Cagatay Cakir
Cagatay Cakir 4 aylar önce
@We are Anonymous İsmin cidden Lucifer mi (Nilüfer mi yoksa) ? İddia yüzünden ?!? Kişilik hakkında dediğin doğru, ama güzel isim de önemli. Benim anam babam yapsa böyle bişey ismimi degistirir , onları da ebeveynlikten reddederdim 18 e basınca (kişiliğim bu) 😅. Tekrar Selam :) ... Not: Linux da programlama ile de uğraşıyor musun ? Hafif hafif bulaş bence .
We are Anonymous
We are Anonymous 4 aylar önce
@Cagatay Cakir nick pek önemli değil bence bence bir insanın düşünce yapısı önemli benim lucifer satan yapmamın sebebi ismim lucifer 😉 satan ise lakabım ismim neden bu dediğimde bizimkiler idda yapmış aralarında işte bu olucak bu değil diye bunun gibi bir sürü haberde var aslında örnek adamın soyadı atar ismi roket gene idda yuzunden böyle olmuş ismi umarım anlatabilmişimdir
Cagatay Cakir
Cagatay Cakir 4 aylar önce
@We are Anonymous linux kullanıyorsan umut vadediyorsun demektir :) 👍😌 ama nickine bakınca da bu umutlar hafiften kirilmiyor değil 😕. Selamlar sana genç kardeşim 🙂
We are Anonymous
We are Anonymous 4 aylar önce
@Cagatay Cakir yaşım 17 leptop 10 senelik oynadığım oyunlar sayılı (gta san , nfs 2 Underground , minecraft ) başka yok linux/Ubuntu olmasa bunları bile oynayamazdım sjsjsjsjsjsjdjjd
Cagatay Cakir
Cagatay Cakir 5 aylar önce
yaş 42 ... 10 sene önceki oyunlarımi oynuyorum oturursam, son model bilgisayarımda(5 sene öncesinin son modeli aslında 😅) . ihtimal sen de benim gibi olursun ... 😉. Empire Total War, Medieval Totalwar...🌟🌟🌟
Ayhan Tarakcı'yı en en çok seven adam
İntelin yerinde sayması çok kötü amd tekel olucak
İsmail Pehlivan
İsmail Pehlivan 4 aylar önce
Intel hâlâ pazarın yüzde 79 una sahip.
ozkan gedikoglu
ozkan gedikoglu 5 aylar önce
Erdi ozuag devlet tarafından her türlü desteklenmelidir. Hatta ona özel TV kanalı bile kurulmalı. Kaliteyi değerlendirmek gerekir
Emir
Emir 5 aylar önce
Benim kafama takılan tek sıkıntı ısı kat mantığıyla yapılan bu işlemcilerde her katın sıcaklığını nasıl ayrı ayrı azaltmayı düşünüyorlar acaba galiba bu tarz işlemcilerde sonra klasik soğutma blokları yeterli olmaz diye düşünüyorum
Emir
Emir 4 aylar önce
@Üzümlükek aynen öyle yada peltier tarzı modüller ile desteklenmeli bu soğutma işi zor iş ya
Üzümlükek
Üzümlükek 4 aylar önce
Bir gün gaz soğutucuların kullanılacağı kesin, küçük alanda büyük işler yapmak lazım
Y Y
Y Y 5 aylar önce
Videoyu beğenmeyenler Intel'cidir. :)
Selim Keskin
Selim Keskin 5 aylar önce
Benim kriterlerim yüksek. Ryzen 5600x e göre En az yüzde 100 tek çekirdek cpu performans artışı ve rtx 2080 e göre yüzde 300 ekran karti performans artışını dikkate değer bir gelişme sayarım. Kalanı ara mamüldür. Ddr5 Ram de de yaklaşık 10ghz beklentim var. Ssd ler ise 10gb sn üzeri olmalı. Adamlar acele etmesin rahat rahat yapsın ben parasını anca biriktiririm. Tabi bu pc ile pacman oynayacam bunu da belirtmek lazım.
Anarchy OnTheKitchen
Anarchy OnTheKitchen 5 aylar önce
peki ısı sorun olmıycak mı
İbrahim Şahin
İbrahim Şahin 5 aylar önce
Bu konularda çok iyisin erdi bey teşekkürler emeğinize ağzınıza sağlık
Cüneyt Uzgören
Cüneyt Uzgören 5 aylar önce
Bu teknoloji inteli bitirir.
Bilal Aslan
Bilal Aslan 5 aylar önce
CPU larida üst üste koyarak sayısal artışa giderler bu gidişle artık. 😅
BiMaceramVar
BiMaceramVar 5 aylar önce
Sanırım bilgisayara bir araba radyatörü bağlamam gerekecek . Bu sistem başka türlü soğumaz 😃
Harun Karamuklu
Harun Karamuklu 5 aylar önce
Enfes bir video. Eline emeğine bilgine sağlık Erdi Özüağ. İyi ki varsın. Umarız bu üst üste katman teknolojisi sorunsuz çalışır ve tüm üretim teknolojisinde yaygınlaşır. Birkaç denemeyle kalması büyük kayıp olur.
Aras ege Gunduz
Aras ege Gunduz 5 aylar önce
Yeni birşey değil huaweii model akıllı cep telefonları katman işlemci çipleriyle çalışıyor
Aras ege Gunduz
Aras ege Gunduz 5 aylar önce
@Erdi Özüağ aynı fikir ama tabiki bilgisayar işlemci mimarisi olarak daha gelişmiş efsane bir yapı bizi bekliyor ama pandemi öncesi 4-5 bin tl ye 2070 süper amd 2700x işlemcili bir bilgisayar alınaniliyordu pandemi sonrası bu bilgisayar 20bin tl üzerinde dolar ve üretimsizlik dışa bağımlılık fiyatların hızlı yükselmesi hiç düşüş olmadan indirim kampanyaları dolar euro ne olcak bu gidişat teklonoji çok güzel heyecan verici ama uzaktan bakarak kendimizi kandırıyor gibiyiz
Erdi Özüağ
Erdi Özüağ 5 aylar önce
Bahsettiğiniz şeyle bu teknolojinin alakası yok. Bir işlemci ile RAM’i, örneğin Pop yöntemi ile aynı pakette buluşturmakla bir işlemcinin zarına sonradan tampon bellek eklemek bambaşka şeylerdir.
İbrahim Öztürk
İbrahim Öztürk 5 aylar önce
Acaba paketleme teknolojisi GPU'lardaki CUDA çekirdekleri için falan kullanılsa, ray tracing, DLSS ve Fidelity FX teknolojileri ayrı bir boyut kazanır mı? Merak içerisindeyim bekleyip göreceğiz.
GeN tV
GeN tV 5 aylar önce
hayatımıza kattığınız bu önemli bilgiler ile yolumuza ışık tutuyorsunuz sizin gibi teknoloji editörleri iyi ki var emeğiniz için minnettarım teşekkürler saygılar Erdi Abi.
kadir ikihas
kadir ikihas 5 aylar önce
intelden haber alan varmı .belki adamlar ölmüşdür.7 nm en fazla 3 nm kadar düşer.tabikide intel ilkel mimamrisiyle elektron bariyerlemede asla düşemez .yeni soket değil yeni mimamri intelciler her soketi yeni mimari zannediyor.intel elektron bariyerlemeyi yapıp mimariyi değiştirip 7 nm düşüp termal macunu bırakıp sıvı metal macun kullanacakda kesin batar...anakart üreticiler,de intel seviyor sonuçta para kazandırıyor.amd markalaşma yolunda.düşün intel daha 1 seneden önce 7nm düşemez ama amdoyun işlemcileri terimini açıklıyor.muhtemelen 5 nm geçilmiş olur ama 7nm hayli yeterli.intel bitmiştir....şimdilik .malesef çoğu ev kullanıcısı slikon teknolojisini, bilmiyor ışın tekniği, yapısal silikon , elektron bariyerleme, tdp değeri aslında ne olduğu, cache bellek önemi L1 L2 L3 TAMPON BELLEKLERİ ,en önemlisi mimamri ve buradaki patentler bunun kullanıcıya yansıması BEYNİNİ BİNDE BİRİ ÇALIŞIYORSA AMD ALIRSIN .düşün bir online oyun oynuyon intel 15 dakidan sonra sıcaklık ivmesi artacak .2.saatten sonra pc kasacak alacağınız fsp düşecek ekran kartında darboğaz oluşacak...mavi ekran alma durumu hay aksi diye başlayan şey ....şimdi bazıları diyeek 2 saat kim oyun oynar kardeşim o zaman niye daha fazla verip daha ilke işlemci alayım .hani eskiden yeni günaydın gazatesi nin millleti kazıkladığı gibi devletede para verdi kimse ceza almadı millete giren girdi ...burda devlet satıcılar moderatörler .adam halen yeni sistem kurarken utanmadan sıkılmaddan fıyat performans diye intel işlemci kullanıyor.intelin fanları dediğimiz salaklarda sanal alemde çok aktif çünkü kazık yiyemezçözüm bir kere rayzen kullanması..bir aarkadaşım kız kaçırdı aileler birbirine girdi 3 kişi öldü 5 kişi yaralandı bir kişi sakat kaldı .adam istanbula kaçtı beyazıtta rus bir kadını görünce aşık olmuş kadında ona uğruna 10 larca insanın hayatını karatığı kızı deli gibi aşık olduğu kadını bıraktı hah işde o rus karı amd .diğeri ise intel .....
Tekin Alp
Tekin Alp 5 aylar önce
Amd athlon efsanesinden sonra ryzenle tarih yazıyor. Bu arada işlemcim zamanının bin dolarlık athlon 6000+ işlemcisi çift çekirdekli hemde :)
Ozan ŞENTÜRK
Ozan ŞENTÜRK 4 aylar önce
İntel şuan ryzenleri mahvetti satışta 🤣 giriş seviye işlemciler acayip ucuz ve serin,,, amd fiyatlari yukseltti,,intel pazarı kapti bu sene, amdnin daha guclu işlemci uretmesi çok iyi ama fiyatta siçti
Mehmet Han
Mehmet Han 4 aylar önce
Hatırlıyorum o işlemciyi.1996 yılından beri bilgisayar kullanıyorum.En son 2013 yılında topladığım Amd Fx6300 ve Msi 990xa anakarttan 1 ay önce topladığım Amd Ryzen 5 3600 ve Msi B550 anakarta geçiş yaptım.Darısı size.inşallah daha yenisi size de nasip olur.
burak oge
burak oge 5 aylar önce
Harici ekran kartı ile onboard ekran kartı mı iyi
Sonraki
17 Types of Students During Exam Results
19:34
Custom Epoxy Phone Case #Shorts
1:00
görünümler 73 626 437