Karanlık

Amazon'un Kurucusu JEFF BEZOS Uzaya Giderek Astronot Ünvanı Kazandı!

Barış Özcan
görünümler 2 083 951
100% 47 000 0

Blue Origin’in ilk insanlı uçuşuna hoş geldiniz. Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, beraberinde kardeşi ve en yaşlı (82) ve en genç (18) astronot ünvanlarını kazanan iki kişiyle birlikte kendi uzay şirketi Blue Origin tarafından yapılan New Shepard roketiyle uzaya çıktı.
Batı Texas çölündeki Launch Site One -1 numaralı fırlatma alanı-ndan TSİ 16:00 ’da New Shepard roketi uzaya gönderildi. Roketin içinde Amazon’un ve roketi tasarlayıp üreten Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos ve kardeşi Mark Bezos’un yanı sıra havacılık tarihinin öncü isimlerinden 82 yaşındaki Wally Funk ve babasının açık arttırmadan satın aldığı biletle uçan 18 yaşındaki fizik öğrencisi Oliver Daemon da yer aldı. Böylece uzay tarihinin en yaşlı ve en genç astronotları aynı roketle uzaya çıkmış oldu.
Blue Origin, Jeff Bezos tarafından insanlı uzay uçuşları yapabilmek amacıyla 21 yıl önce 2000 yılında kuruldu ve son yıllarda çalışmalarına hız verdi. Bugüne kadar 15 mürettebatsız test uçuşu gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Jeff Bezos da Amazon’daki görevinden istifa ederek artık sadece uzay çalışmalarına yoğunlaşacağını belirtti.
Bezos 9 gün önce Virgin Galactic’ten Richard Branson’un ardından uzaya çıkan ikinci milyarder oldu. Richard Branson yerden 100 km yükseklikteki hayali Karman çizgisinin hemen altında yaklaşık 80 km irtifaya çıkmış ve bu da uzayın nerede başladığı konusundaki tartışmaları alevlendirmişti. Eğer 100 km’den başladığını kabul edersek ilk uzaya çıkan milyarder Jeff Bezos oldu.
Uzayın nerede başladığı konusunda evrensel bir standart ya da yasal bir tanımlama bulunmuyor. Yerden yükseldikçe atmosfer inceliyor ve giderek yerini uzaya bırakıyor. Ancak bu dönüşüm birdenbire, -sihirli bir noktada- olmuyor. NASA, Amerikan ordusu ve FAA 80 km’nin üzerindeki uçuşları uzay uçuşu olarak kabul edip lisanslıyor. FAI bu sınırı 100 km olarak kabul ediyor. Aslında Macar Theodore von Karman’ın hesaplamaları 84 km. Atmosfer yardımıyla havada seyahat eden uçakların en fazla bu irtifaya çıkabileceğini hesaplamış. Bu noktadan sonra atmosferin değil yerçekiminin etkisi önemli ve örneğin bir nesne yörüngeye oturtulabiliyor. Bazıları bunu yukarıya, bazıları da aşağıya doğru yuvarlıyor. Bir zamanlar kimsenin bilmediği ve önemsemediği bu 20 km’lik fark birbirine rakip iki şirketten bilet alacak uzay turistleri için önemli olabilir. Öte yandan SpaceX şimdilik bu konularda net bir plan açıklamadı. Ancak ürettiği roketler ISS’e yani yerden 80-100 değil 400-450 km yüksekte alçak yörüngeye rahatlıkla ulaşabiliyor ve sadece yük değil astronotları da taşıyabiliyor.
Bu fırlatmaya ilgiyi arttırmak için bir açık arttırma düzenlenmiş ve adı açıklanmayan biri tarafından 28 milyon dolara bir bilet satın alınmıştı. Ancak geçen hafta adı açıklanmayan bu kişi takvimindeki bir başka plan nedeniyle fırlatmaya katılamayacağını açıkladı. Bunun üzerine ikinci en yüksek teklifi veren Hollandalı bir iş insanı kendi oğlunu göndermek istediğini belirtti. 18 yaşındaki bir fizik öğrencisi olan Oliver Deamon bu şekilde mürettebata katılmış oldu.
New Shepard roketi tekrar kullanılabilen 6 kişilik bir kapsüle sahip. Roketin yolcuları iki günden beri astronot köyünde kalarak günde 14 saatlik simülasyon eğitimleri aldı. 100 km’lik irtifaya çıktıktan sonra 2-3 dakika boyunca yerçekimsiz bir ortamda kaldılar.
Fırlatmanın bugün yapılmasının da özel bir önemi var. Bugün Apollo 11’in Ay’a inişinin 52. Yıldönümü. Roketin adının New Shepard olması da tesadüf değil elbette. Uzaya çıkan ilk Amerikalı ve Yuri Gagarin’den sonra ikinci insan olan Alan Shepard’ın soyisminden ötürü yeni Shepard adı verilmiş. Galiba isimlerle kaderleri arasında gerçekten de bir bağlantı var. Çünkü Alan Shepard uzaya çıkan ilk insan olmaya hazırlanırken büyük bir gizlilikle hazırlıklarını hızlandıran Ruslar 3 hafta önce Yuri Gagarin’i uzaya göndermişlerdi. Burada da Jeff Bezos New Shepard roketiyle bir ilke imza atmak üzereyken 9 gün önce Richard Branson birdenbire uzaya çıkıverdi!

katma

 

19 Tem 2021

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 2 834
Zeynep Bayram
Gençlere yol gösterdiğiniz, söyledikleriniz, yardımlarınız için çok teşekkürler
ALPEREN ASAN
Ülkenin böyle akıllı,ahlaklı insanlara ihtiyacı var gerçekten böyle bir yayını bizimle paylaştığın için teşekkürler Barış Özcan.
sude saygeçitli
82 yaşındaki kadın uzaya çıkıyor bizimkiler tüp kuyruğundan bahsediyor telefonunuzu çıkarın diyor 18 yaşındaki genç uzaya gidiyor bizimkiler gelecek kaygısı yaşıyor.
soyad
barış abi olmasa böyle görüntüleri verecek ve ugraşacak insansan yok hepsi sanıyoku gençler sadece tik tok da abuk subuk şeyler izliyo ama 2 saatte 300 bin izlenecek kadar genç varmış ülkede seviliyosun başarılarının ve kaliteli videolarının gelmesi dilegiyle iyi bayramlar/bu yorumun aynısını bir başka yuoutubere yazdım ve linç yedim
Jin'in Çikolatalı Noodle'ı 🍜💜
Annem, babam ve kardeşimle büyük bir heyecanla izledik. Böyle güzel anları video olarak bize sunduğun için teşekkür Barış Özcan. Umarım ben ve benim gibi uzayla ilgili hayalleri olan ve isteyen herkes hayalini gerçekleştirebilir.
Jon Snow
Amerika: Jeff Bezos uzaya gitti
YasDel
Milyarder Savaşları Başladı 💪
Ahmet Akdel
Barış abinin anlatırken gözlerindeki heyecan, ses tonu, aldığı keyif ve haz onun uzaya olan tutkusunu ne güzel gösteriyor. Yine şahane terimler öğrendik uzayla ilgili teşekkürler
Barış
Gerçekten bize böyle güzel canlı yayınlar yaptığın için sana sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.Güzel insan.
İlke
Doğum günün kutlu olsun abi, kaç senedir severek takip ettiğim ve örnek almaya çalıştığım birisin. 5,4 milyon kişi olarak videolarını severek izlediğimizi bilmeni isteriz. Her şey için teşekkür ederiz💙
SEFA
Bundan elli-yüz yıl sonra, bu olay tarih kitaplarında yer alacakken aynı dönemde yaşayıpta bu olaydan hiçbir haberi olmayan insanlar da var yazık vallahi.
Erkan Sarı
Abi bunları bizimle paylaştığın için teşekkürler. Sonlardaki tavsiye ve öğütlerin için müteşekkiriz. İyi ki varsın abi❤️
Walter White
Çok güzel bir yayındı, sayenizde ingilizce bilmeyenler de güncel bir şekilde takip edebiliyor bu gelişmeleri. Çok teşekkürler Barış Bey.
Kübra nur Yaman
İnanılmaz bir insansın, bu önemli anları bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim, baya baya heyecanlanıp duygulandıgım anlar oldu
wittzschel
Barış Ağabey sizin bize görüntüleri ve konuşmaları aktarırken ne kadar heyecanlandığınızı, o anın verdiği tüm duygulara karşı merak içinde olduğunuzu öyle içten hissediyoruz ki umarım siz de birgün hayalinizi gerçekleştirirsiniz demekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Verdiğiniz tüm emekler ve tavsiyeler için teşekkür ederiz, hakkınızı ödeyemeyiz. Umarım sizi de birgün o roketin içindeyken izlemek mümkün olur.
Deniz Sarıgül
İzlediğim en doygun alçak yörünge yayınıydı, gayet akıcı keyifli. Kalkış ve iniş açıları muazzam olmuş eline sağlık Jeff ve Barış abim.
Turan Ertürk
Teşekkür ederim barış abi. hayatıma kattığın yüzlerce şey için...
B dot
Türkiye bu kadar kötü zamanlar yaşarken ve sürekli geriye doğru götürülürken asıl hayatın nasıl gittiğini görmek daha derin ve ağır bir duygu durumu yaratmıyor mu sizde de!
ismet Çuha
1.5 saat yayını izledim.Hiç sıkılmadım.Diğer youtuber lar gibi boş muhabbet abartı yok.Olay hakkında teknik bilgi ve donanımın yeterli.Her şeyden önce iyi dilek düşünceler çok güzel.İşlerinde başarılar dilerim.
Meraen
Yine harika bir video daha ellerine sağlık barış abim,her şeyin en güzelini hak ediyosun.
Sonraki
A new SpaceX is born
17:53
görünümler 1 200 000
NINTH and THE LAST
12:37
görünümler 1 200 000
I SPEEDRAN Agar.io in 10 Minutes...
10:46
Why did Elon Musk buy Twitter?
15:07
görünümler 1 800 000
Can we see the shadow of the Earth?
12:46
How many people have lived until now?
14:16
Who was Stephen Hawking?
15:31
görünümler 5 500 000
I SPEEDRAN Agar.io in 10 Minutes...
10:46