Karanlık

Altın Oran: Kutsal Bir Mesaj mı, Koca Bir Yalan mı?

Evrim Ağacı
Abone ol
görünümler 956 423
50% 1 1

katma

 

28 Oca 2023

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 2 191
Dorian Gray
Dorian Gray Yıl önce
"Bu dikdörtgenlerden hangisi daha mükemmel?" diye sorduğunuzda cevaplarımın hep sizin söylediğinizden farklı olması...
Irfan
Irfan Aylar önce
Zaten eskiden inanıyorlardı.
Merjen Tairowa
Merjen Tairowa 2 aylar önce
@Ahmet Deniz Aynen, ben de onu diyecektim
niss
niss 6 aylar önce
Ben de bütün dikdörtgenler ayni farkli yok dedim 🤣
Ahmet Kuşdil
Ahmet Kuşdil 6 aylar önce
Tek başınasın adeen
Adnan Alp YILMAZ
Adnan Alp YILMAZ 6 aylar önce
@KubratXan bu kanaldakiler ortalamanın altında bu arada
ahmet bayraktar
ahmet bayraktar Aylar önce
Videolarınızı severek izliyorum fakat bu video biraz zorlama olmuş. Karşı tarafın bariz bir zorlaması olduğunu ispatlamanız ise son derece güzel.
m5656
m5656 Yıl önce
yaptığınız işi üstlendiğiniz görevi çok değerli buluyorum mert bey hepimizin düşlerinde bilimin ve sanatın hakim olduğu bir dünya var umarım bu gerçekleşir ve daha güzel günler görürüz
GAREN
GAREN 11 aylar önce
Blş
İlknur Y.
İlknur Y. Yıl önce
Video başında "bunu seçtiniz değil mi?" diye birer dikdörtgen gösterince, Evrim Ağacı bizi böyle yönlendiren bir şey yapmaz bir iş var bunda diye düşündüm ve devamını izleyince haklı çıktığımı gördüm. Grafik tasarım eğitimi aldım ve bize de bu oranla yapıldığı iddia edilen tasarımlar gösterildi. Fakat gösterilen tasarımlarda altın oran nerede ve nasıl uygulanmış anlayamamıştım ve mantıklı gelmemişti bir türlü. Şüphelerimi haklı çıkaran Evrim Ağacı'na teşekkür ediyorum. İçim rahatladı gerçekten :)
Zezeuzze
Zezeuzze Yıl önce
Ortaokulda matematik öğretmenimiz anlatırdı altın oranı. Dediği şeylerin yüzde 99 u yanlışmış. Bir şeyi öğretmek için önce kendinizin öğrenmesi gerekiyor. Teşekkürler evrim ağacı
Tolga A
Tolga A Aylar önce
​@murat yamak Bir konu dinciler tarafından benimsendiğinde, ki benim umrumda değil (SÖZDE BİLİMCİLER) tarafından o konu yerden yere vuruluyor Fi sayısıda buna örnektir. Örneğin Bal dini açıdan şifalı ve mucizevi olarak görülür dinciler Bal için mucizevi diyor diye bal yemekten vazgeçermisiniz? Benim bahsettiğim konu, gerçekten çok önemli bir matematiksel sayının dincilerin mezesi oldu diye ondan vazgeçilmesi başka derdim yok.
murat yamak
murat yamak Aylar önce
@Tolga A bilimin yöntemi farklıdır dinin farklı
İhsan Koçak
İhsan Koçak 2 aylar önce
@The Mula verileri kanıtları kaynakları sunuyor ama işine gelenleri.isin gelmeyen kısımları cevirisinde çevirmiyor mesela.evrim ağacı sahtekarliklari yaz arat gör.bu papaganlara inanmayın.neden habire "güneş sistemi dışında canlılık işaretleri bulundu" bilimsel(!) bilgiler üretiliyor ve mesela neden dawkins ilk tek hücreliyi uzaylılar dünyaya "ekmiş" olabilir diyor? Sizin batılı bilimsel abilerinizin gülün talimatıyla guldugunuz "ilk proteinin tesadüfen oluşmasının pratikte imkansız olduğu " gerçeği olabilir mi? Ya da bigbangin sonucu olan "evren bir defa açılmıştır" gerçeğinden dolayı hassas ayarın ihtimaline "tesadüf" demelerini engellediği icin sonsuz evrenler saçmalığı ortaya atılmış olabilir mi.gunumuz bilim otoritelerinin ortaçağ kiliselerinden farkı yok. Hakim zihniyet sekuler bilimdir ve sekuler bilimin amigolugunu yaparak özgür dusunemezsiniz
The Mula
The Mula 2 aylar önce
@Tolga A bence siz sadece batıl inançları bir bir çürütüldüğü için öfkeli olan kalabalıktan birisiniz. öte yandan kanalın din ile derdi yok, ama veriler ve gerçekler dinle çelişiyorsa da bu kanalın sorunu değil ki
The Mula
The Mula 2 aylar önce
@İhsan Koçak evrim ağacı bir şeyi anlatırken verileri kanıtları ve kaynakları ortaya koyup ince ince anlatıyor. yani kişisel fikir ve spekülasyondan beslenmiyor. aradaki fark bu ve yeterli
Yiğit Yılmaz
Yiğit Yılmaz Yıl önce
videonuz gerçekten çok doyurucuydu, üstelik sayesinde pozitif bir önermenin bilimsel olarak nasıl kanıtlanması gerektiğini de öğrenmiş oldum. yalnız kafama bir sorun takıldı: bildiğiniz gibi insan içgüdüsel olarak eş seçiminde her zaman "güzellik" adını verdiğimiz bir orantılı olma halini arar. örneğin bir bölgedeki belli cinsiyetten insanların resimlerini düşük transparanda üst üste yerleştirdiğinizde o topluma göre "güzel" sayılan bir insan yüzü görüntüsü elde edersiniz. acaba 16:47deki karikatüristik resimlerin aksine gerçekten eş seçiminde en azından insan yüzü için belli bir oran veya oranlar dizisini takip ediyor muyuz? kesinlikle o oranı vermek zorunda değil, sonuçta bir mükemmellik hali olan idealar alemi de bizim görebildiğimiz bir yer değil. ama insanın daima daha iyiye ve daha güzele yönelme halinde olduğunu da biliyoruz, o yüzden bu durum kafamı epey kurcaladı.
Şener İnan
Şener İnan Yıl önce
Lise yıllarım da doğanın altın orana göre hareket etmediğini hocama söylediğim için günlerce beni dersine almamıştı. Üstelik kanıtlamama rağmen. Burdan hocama selamlarımı iletiyorum.
wraithh_7
wraithh_7 Yıl önce
Bilimin ışığını bizimle paylaştığın için teşekkürler evrim ağacı❤
Murat Cig
Murat Cig 10 aylar önce
Merhaba sizi severek, heyecanla ve merakla takip ediyorum. Yukarıda ki videonun sonuna doğru bitkilerin evrimsel sürecinden bahsettiniz ve bu süreç içinde yaprakların en verimli şekilde yani altın orana yakın bir şekilde dizildiğini söylediniz. Benim sorum şu olacak - bitki yaprakları ilk başta altın orana uzak ''ilkel'' verimsiz bir dizilime sahipler ve evrimsel süreç içinde yaprak dizilimleri değişecekse (altın orana yakınsanacak ise) ilk başta nasıl var oldular? Şöyle izah edeyim yada varoluşsal olarak altın orana uzaklar ise nasıl ayakta kalıp altın orana yaklaştılar? Bu süreç bitkiler için negatif bir süreç olup evrimsel olarak bitkinin yok olmasına sebep olmaz mı? Sonuçta verdiğiniz örnek üzerinden gidelim 4 yapraklı bir bitkinin yaprakları üst üste gelmesin diye süreç içinde altın orana yakınsadığından bahsettiniz. Böyle ise 4 yaprak üst üste geldiği süreçte bitki ayakta kalmayı nasıl başardı? Şayet böyle değilse ilk var olduğunda tüm bitkilerin altın orana yakın yapraklanması sadece tesadüf olarak açıklanabilir mi? Şimdiden teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim çağrı bey.
Pekmez Pekmez
Pekmez Pekmez Yıl önce
Bir matematikçi olarak yıllardır sinir olduğum bu saçmalığa el attığınız için teşekkür ederim. Sırf bu hurafeler yüzünden altın oranı lise müfredatına bile soktular.
Pekmez Pekmez
Pekmez Pekmez 6 aylar önce
@Arif KARAKOÇ evet müfredata soktular.
Arif KARAKOÇ
Arif KARAKOÇ 6 aylar önce
Nasıl ya? Müfredatda mı şimdi bu ciddi ciddi?
Salih Uçan kaçan
Salih Uçan kaçan 6 aylar önce
@Tolga A dinciler
Pekmez Pekmez
Pekmez Pekmez 8 aylar önce
@Bir kul ne anlatıyorsun?
Pekmez Pekmez
Pekmez Pekmez 8 aylar önce
@ibrahim videoda anlatıldığı gibi altın orana yüklenen anlam yüzünden.
Rondo
Rondo Yıl önce
Aslında bütün olay: "göze güzel hitap etme" Yani sanatsallık katmadan ibaret. Her yerde gözümüze soka soka abartmaları anlamsız bir durum. Güzel bir video olmuş, eline sağlık. Bir tasarımcı olarak söylüyorum yaptığım bütün logoları altın oran kullanarak yaparım, çünkü daha estetik duruyor. Spiral yerine çemberleri kullanırız çünkü aslında doğrusu o dur. Bir kısımda düzeltme yapayım, Mona Lisa gibi çalışmalarda altın oranı spiralini tersten kullanmışsınız. İnsan anatomisini çıkartırken dikey kullanırsınız ve yüzün tam ortası spirale denk gelir.
Necim San Baran
Necim San Baran Yıl önce
Çok teşekkürler iyi ki varsınız. Belki bir gün astroloji için de aynısını yaparsınız. Umut taciri ruh emici ne kadar düşünce varsa açıklama getirmeniz hayatımıza değer katıyor. Gerçekten iyi ki varsınız
Aydalist Fütürist
Böyle anlatan bir hocamız olsaydı keşke 😌
Nihad Rzaquluzadə
Hocam mükemmelsiniz, konunun bütün ayrıntılarını araştırıp bizlere sunuyorsunuz, Bakü'den selamlar✋
Culog !!!
Culog !!! Yıl önce
Scarlet Johanson un aslında altın orana uymadığını , yanıltılmış olduğumuzu yüzümüze vurmadığın ve hayallerimizi yıkmadığın için Teşekkürler Çağrı :D ( yüz örnekleri ile açıkladın ama yinede direk söylememiş olman güzel)
BaBa YoRGuN
BaBa YoRGuN 3 aylar önce
​@Sadri Alışık Reis seni bu çirkinlik dış görünüş felan videolarda da görmüştüm,zengin olursan beni unutma, estetik doktoru da söyle bana,lise zorbaliklarla uğraştım,3 de okulu bıraktım doğru dürüst evden çıkmam aileme mahkum birisiyim,yaşadığım yer zaten kasaba,kasabada da zorbalık çok oldu,lakap takma felan,çok zor yani, üstüne çekingenlik felan vardı küçükken,iyi insan olarak yetistirilmekten kimseye kötü birşey dememeye de çalıştık,kaldı ki fayda değil tam tersi fazlaca kötülüğünü gördüm, gerçi karşılık verdim tabii suskunluğum yerine göre idi herseyin farkında idim küçüklüğümde çöktü sadece, neyse cevap verip vermemek de önemli olmadı, yetenekli olduğum konu çoktu ama 2 Gr akıllılar bile beni yerdi, dışladi,her konuda yeteneğim vardı,her konuda diyip biraz abartmış olmuyum ama insan bilir kendini,bu sıkıntılar yüzünden hicbiryerde dikiş tutamadım,üstüne psikolojik sorunlar,okb,tssb,sizofreniye,deliliğe varana kadar sıkıntı da tuzu biberi oldu:(
BaBa YoRGuN
BaBa YoRGuN 3 aylar önce
​@Uğur Erseyman Tabii ki ama insanları böyle diyerek ayristirmis ve zorbalık yapmış,dislamis oluruz,evet Johansson bir mükemmellik abidesi,altın oran düzeninde eksiklik varsa onları da tamamladin mi daha da mükemmel olur,belki de altın oran anlamında da mükemmeldir videoyu tam izlemedim.
BaBa YoRGuN
BaBa YoRGuN 3 aylar önce
​@Uğur Erseyman Altın oran şekilci'dir , görüntünün güzelliğine çirkinliğine odaklanmaz,altın oranı git siradan birine uygula ne olacak Scarlett Johansson mu olacak? hayır, dediğim gibi altın oran düzen demektir, güzellik çirkinlik başka bir konudur.
velvetband1
velvetband1 Yıl önce
Scarlet johanson kırmızı çizgimizdir. Altın oran ona uymuyorsa altın değildir.
Uğur Erseyman
Uğur Erseyman Yıl önce
Yani altın oran yanlışsa ve Scarlett Johansson buna uymuyorsa bu Scarlett Johansson ın mükemmel olduğuna bir kanıt diyebilir miyiz?
önder çelen
önder çelen Yıl önce
Dostum muhteşem anlatım ve inanılmaz zekan var canı gönülden tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum, her videonu büyük bir zevkle izliyorum 💐💐💙
berkantduxundddkrkc
Çağrı abi, Türkiyede 23andme kit satışı yapılıyor mu? Açıkçası ben bir genetik test yapmak istiyorum. Bir videonuzda eşinizle yapıp sonuçları karşılaştıracağınızı söylemiştiniz. Açıkçası çok güzel olurdu.
Evrim Ağacı
Evrim Ağacı Yıl önce
Yok maalesef, henüz gönderim yapmıyorlar. Buradan takip edebilirsiniz: int.customercare.23andme.com/hc/en-us/articles/214806628-What-Countries-Do-You-Ship-To- O diğer testi de yaptık da kaldı sonra, sanıyoruz o firma yeniden yapılandırıldı, öyle yarıda kaldı. :/
Ahmet Sinan Yaralı
23'ü izledikten sonra televizyonun üzerinde duran uydu alıcısında 23.kanalın açık olması, sigara paketimin barkod sayılarının toplamının 23 olması vs. sürekli orada olan ve dikkat etmediğimiz şeyler birden ilgimizi çekince gözümüze sokuluyor gibi. Altın oran da tamamen algıda seçicilik. Arayan belasını da bulur, Mevla'sını da. Beyin işine geleni işlemek konusunda ısrarcı. Evrimin en ilginç yönde ilerlediği organ. :)
 I Ground Zero I
I Ground Zero I 9 aylar önce
Bu kadar kaliteli ve sağlam içeriği bu ülkede tek bi kanalda hiç bir arada görmedim. Elinize ağzınıza emeklerinize sağlık! Çok teşekkürler!
Ozito Man
Ozito Man Yıl önce
İnsanların fantastik şeylere inanma geleneğini seviyorum. Bence bu gelenek bizim hayal gücümüzü besliyor bir bakıma. O yüzden bizim kadar zeki uzaylı yaşam formlarının gerçekliğine, altın oranın kutsallığına ve çeşitli batıl inançlara inamıştım çocukken. Artık mantık çerçevesinden bakmak zorundayım. Ancak bu bana hayatın getirdiği bir zorunluluk. Keşke hep çocuk kalabilseydim ve keşke bu tarz şeylere hep inanabilseydim...
Ali Veli
Ali Veli Yıl önce
Bilim adamlarının ne dertleri var :) Ama bir efsaneyi daha çökerttiniz teşekkür ederiz !
cihan kaçan
cihan kaçan Yıl önce
Ve yine bir hurafenin daha dibine dinamiti yerleştirip patlatmışsınız. 😀Gerçekten müthişsiniz…👏🏻👏🏻
Albert Camus
Albert Camus 8 aylar önce
@Navori mal mısın altın oran bir isim sadece en estetik oran falan değil
At Hırsızı
At Hırsızı 8 aylar önce
@Navori bunlar kör knk :)
Navori
Navori 11 aylar önce
Hurafe değil yanlış anlaşılmaları ve abartıları dile getirmişler. Doğada altın oran olduğunu video da bile itiraf ediyorlar. Burda anlatılmak istenen altın oran vardır ama doğa çeşitlilik üzerine kurulu olduğu için her canlıda bu orana rastlanmaz. Ama insan gözüne en güzel gözüken estetik bir oran olduğu tartışılmaz bir gerçek.
The Sunset 🌆
The Sunset 🌆 Yıl önce
Çağrı Abi, beni sabah sabah bilimin ışığı ile aydınlatın için teşekkür ederim.
Oben Doruk Gökgül
Evrenin ve Doğanın herhangi bir orana bağımsız takılmasını seviyorum. Aksi olsaydı şaşıracağımız yeni keşifler azalırdı.
FATMA DUMAN
FATMA DUMAN 10 aylar önce
Bu arada sorgulamadan nasıl altın oranının bir çok yerde olduğuna inanmışız onu gösterdiğiniz için teşekkürler. Eşimle beraber videolarınızı severek izliyoruz.
Talip Ateş
Talip Ateş Yıl önce
Evrim ağacı emeklerinin karşılığını almaya başladı 👍👍
💫prenses💕
💫prenses💕 Yıl önce
Paralel evren ile ilgili bilgi verici videolar çeker misin tekrar çağrı bey kolay gelsin.
Mehmet Aykurt
Mehmet Aykurt Yıl önce
Altın oranı bilmem ama matematiğin kendisi çok değerli hazine gibi. Her şeyi basitleştirmeye çalışmak da bir algı.
Edit Machine
Edit Machine Yıl önce
Her zaman ki gibi çok aydınlatıcı ve bilgilendirici bir video olmuş. Evrim ağacı çalışanlarına ve anlatıcı olarak Çağrı Bey'e tüm benliğimle teşekkür ederim.
Potato
Potato Yıl önce
Bilimi öğrenmesini sizin kadar zevkli ve eğlenceli kılan bi başka kanal daha yok. Teşekkürler evrim ağacı :)
Potato
Potato 3 aylar önce
@Sefa Arman bebar bilimi bende severim. Ama o senin kişisel görüşün kardeşim kesin bi hükmü yok :)
Sefa Arman
Sefa Arman 3 aylar önce
Yoo var Bebar Bilim. Tşk, iyi günler.
gunthersonter
gunthersonter Yıl önce
hızla büyümenize o kadar çok seviniyorum ki oranlarını hesaplasaniz muhtemelen altın oran çıkar :) iyiki varsın dostum..
yum
yum Yıl önce
bu konu hiçbir zaman kafama yatmamıştı. bir sayının diğerine bölünmesiyle elde edilemeyen, diğer adıyla irrasyonel bir sayının nasıl sanat alanında altın orana uygun olarak yapıldığı iddia edilen eserlerin hesaplama sonucunda kendisini verebildiği kafamı kurcalardı, doğa için de aynı şekilde, ki zaten altın oranın kendisi değildi ama yaklaşık değerler de altın oranın kendisi olmadığı için saçma gelirdi. derste hocamla göze en güzel ve estetik gelen dikdörtgeni seçmeye çalıştığımız zaman hep "altın orana uygun olmayanın" bana daha güzel gelmesinden bahsetmiyorum bile. bu konuyu açığa çıkardığın ve daha çok insanı bilgilendirdiğin için teşekkürler evrim ağacı :)
Erhan AYGÖREN
Erhan AYGÖREN Yıl önce
Anlattıklarınız, Jim Carrey'nin, The Number 23 filmine çok benziyor izlemeyenlere tavsiye ediyorum çok güzel bir psikolojik-gerilim filmidir. Edit: videonun sonunda filmden bahsediyormuş :D tamamen izledemeden yorum yapmıcam bundan sonra :D
Bahadır
Bahadır Yıl önce
Çok güzeldi, emeğinize sağlık, 1998 yılında grafiker bir arkadaşımın Bilkent grafikteki dersinde işlediği konuyu tartışırken reklamcılıktaki kullanımını fark ettiğim sayı fi, üzerine bir deney yapma ihtiyacım oldu (30 40 kişiyle sınırlı bir denemeydi) gerçekten mükemmel fotoğraf fi ile çekilebilir mi diye, konu ve ışık yakın olan fotoğraflar içerisinde, objeye yakın fotoğraflarımı sorduğum insanlar, altın oran denemeli olanları seçse de, daha geniş açılı fotoğraflara gelince altın oran değil daha dengeli, ortalanmış fotoğrafları beğeniyorlardı. Benim çıkarımım obje yakınsa altın oran zorlamak uzaksa dengeli bir fotoğraf çekmekten yana oldu. zamanla kendimi tekrarlamaktan yorulduğum için oranı boş verip bana hoş görünen fotoğraflar ve videolar çekmeye başladım.
AtalanteB
AtalanteB Yıl önce
Dün kendi kendime altın oranı merak edip araştırıyim demiştim ve bugün bu video geldi harikasınız gerçekten çok teşekkürleerr🙏❤️
oyuncu
oyuncu 11 aylar önce
Bu video için çok teşekkür ederiz öncelikle. İlahilik aramak için bu tarz sayılara hiçbir zaman ihtiyaç olmadığını hep anlatmaya çalışmışımdır. Kainatın ortaya çıktığı günden bugüne gözümüze kaos gibi görünen olaylar silsilesinin inanılmaz bir düzen içinde akması, insanların altın orana uymasına ihtiyaç duymadan birbirine hiç benzememesi, her çeşidinde milyonlar ayrı çeşit bulunan hayvanların her birinin ayrı ayrı çok güzel ve özel olması ancak ve ancak onların tüm ihtiyaçlarını bilen, onların vücutlarının ve cihazlarının nasıl işleyeceğini bilen ve bu bilme ile birlikte bildiklerini yapabilecek güce de sahip olan biri tarafından yapılabilir. Yani altın oran vs. bunlar öncemsiz detaylar. Her bir canlı ve cansızı ayrı ayrı çok güzel bir şekilde yapabilen bir sanatçının varlığı elbette sinenkten, güneşe kadar herşeyde okunabiliyor. Onları okuyabilmek gerek Evrim çok güzel işleyen bir kanundur(teori aşamasında). Önemli olan evrimin ne kadar harika olduğu mudur peki? Kanun kendi kendine iş yapabilir mi? Evrim tüm canlıları ayrı ayrı tanıyıp ihtiyaçlarına yetişebilir mi? tümünü birbiri ile bağlantılı hale getirebilir mi? yağlı boya ve tuval, resim yapmaz. mermer içindeki güzelliği kendi kendine ortaya çıkarmaz. Matematik ve fizik, günlük ihityaçlara kendi kendine çözüm bulmaz. O yüzden biz ressam ne kadar güzel çizmiş, heykeltıraş mermerin içindeki ne kadar güzel görmüş, ne kadar güzel bir mühendislik ile yapılmış deriz. aynen bunun gibi evrim bir kanundur. Doğanın tüm diğer kuralları gibi bir kural koyucu tarafından koyulmuştur. Ve HER AN o kuralları işleten de o kuralları koyandır.
oyuncu
oyuncu Aylar önce
@wysic Yahu bu kaos mu demek? Senin farkında olmadığın kaç tane kural işliyor sence evrende. Senin bilemediğin, çözemediğin, anlayamadığın kurallar ve kanunlar işletildi ve adam hasta oldu diye buna nasıl kaos diyebilrsin? Kaosun ne demek olduğunu bir düşün bence.
wysic
wysic Aylar önce
@oyuncu vücudtaki kurallar belli olabilir ama olaylar belli değil, senin anlamadığında bu işte, adam bi anda bi hastalığa yakalanabilir bilinmeyen öngörülemeyen bir zamanda
oyuncu
oyuncu Aylar önce
@wysic Sana göre belirsiz olana kaos demek nasıl oluyor peki çok zeki kardeşim? Kaos dediğin nedir mesela söyleyeyim: senin bir anda kanadada 70 yaşında bir inek olman ve 1 saniye sonra türkiyede bir şempanze olman kaostur. Zaman ve mekan bu kadar düzenli bir akışa sahipken nasıl belirsizlikten bahsedebiliyorsun. 1 saniye sonra hangi mekanda ve zamanda olacağın belli. Vücudunda işleyecek tüm fizyolojik ve biyolojik kurallar belli. Ama sana göre ne zaman öleceğini bilememek kaos öyle mi? 😂 Belirsizlikler sana göre belirsiz ama zaman ve mekan olarak sana takdir edildiğinde ölecek olman kaos değildir. Aksine tüm kurallar senin ölmen için işliyor demektir. Bilime tapan kitlenin anlaması lazımken anlamamak için çabalıyorlar ama bilimin kendisi düzenin ispatıdır. Eğer mükemmel bir düzen olmasa bilim yapamayız.
wysic
wysic Aylar önce
@oyuncu belirsiz olan hiçbirşey düzen değildir. asıl sen bunu anlamamakta ısrar ediyosun
oyuncu
oyuncu Aylar önce
@wysic kafanızda oturtamadığınız şeylere kaos demeniz sizin kapasitenizin yetersiz olduğu anlamına gelir sadece. Evrimin kendisi zaten düzenin bir parçasıdır ve çok güzel şekilde işler. Benim ölecek olmam kaos değil aksine ölüm kanunun çok güzel şekilde işlemesidir. Suyun evrenin her yerinde H2O olması mükemmel bir düzendir. Kaos olabilmesi için fiziksel, kimyasal, biyolojik kanunlardan bahsedemiyor olmalıydık. Bizim keşfettiğimiz matematik formülleri evrenin sadece bir noktasında çalışıyor ve başka yerde çalışmıyor olmalıydı kaos olması için. Kaplanın geyiği avlaması size göre kaos olabilir ama kaplanın hayatta kalması için işletilen mükemmel bir düzene işarettir. Göktaşları mükemmel çekim kanunlarına göre hareket etmektedir ve dünyaya her an bir tanesinin çarpacak olması bu fiziksel kanunlara uygun olduğu için düzen vardır. Aklınıza yatmayan ya da sizi korkutan herşey kaos demek değildir. Entropinin kendisi bile evrenin her yerinde mükemmel şekilde işlediği için mükemmel bir düzenin parçasıdır.
Tim Brusk
Tim Brusk Yıl önce
Emeğinize yüreğinize sağlık 👍👏
Hakan Kalaç
Hakan Kalaç 6 aylar önce
Kanalınıza yeni üye oldum. Bu kadar temiz anlatım ve emek görmedim. Tebrik ediyorum sizi
Murat Kara
Murat Kara Yıl önce
Ama sen de bir bilim adamı hassasiyetinde yaklaşıyorsun. Virgülden sonraki 6 basamak gidecek bir hassasiyette beklenirse gerçekten bir bilgisayar ortamında üretilmiş bir evrende olmamız gerekirdi herhalde :) yine de teşekkürler daha çok sanatsal yaklaşımlarda kıymeti ağır basan bir öğeyi bilimsel olarak ele aldığınız için :)
ferruhkalender
ferruhkalender Yıl önce
Aynen öyle
ömer faruk durmuş
Konu ile alakalı değil ama yıllarca matematik dersi gördüm, rasyonel ve irrasyonel sayıyı bu videoda öğrendim. Hiç bir matematik hocam böyle açıklayıcı anlatmamıştı. Teşekkür ederim
Birahe
Birahe 7 aylar önce
@Hakan Kör "Hiçbir matematik hocam böyle açıklayıcı anlatmamıştı."
Hakan Kör
Hakan Kör Yıl önce
Ortaokulda vardı rasyonel sayılar
AybekMG
AybekMG Yıl önce
Yine bütün gizemi kaçıran bir Evrim Ağacı videosu…
yagami kemal light
okulda matematik dersini dinlemeyi çok da sevmiyorum ama sizden dinleyince çok ilgimi çekiyo ve daha çok merak etmeye başlıyorum keşke okulda da bunlar anlatılsa
Özlem Şahin
Özlem Şahin Yıl önce
Bizi küçükken inandığımız zirvalardan özgür kildiginiz icin cok teşekkürler
Zlatan İbrahimovič
Hiç anlam veremediğim konuların başında yer alan bu konu 30 yaşıma geldiğimde kafamda tam olarak netleşti. Gün gelir anlarsın derlerdi kıymetli öğretmenlerim. Haklı çıktılar ama onlar işin içinden çıkamayınca günü gelince diyip işin içinden çıkmışlardı. Nereden bileceklerdi Evrim Ağacı gibi kalitenin uçuk olduğu bir ailenin gün yüzüne çıkaracağını..
Fatih Bakırtaş
Fatih Bakırtaş 7 aylar önce
Videolarınız için teşekkür ederim. Bluetooth ne kadar zararlı ya da zararlı mı? Buna dair bir video hazırlarsanız çok memnun olurum. Çünkü internette çelişkili bilgiler karşıma çıkıyor. Kanaat önderi olarak sizin duruma bir el atmanız gerek iyi günler 😄😄
Ersin Sakin
Ersin Sakin Yıl önce
İçerik için teşekkürler.Güzel bir konu seçimi olmuş 👍
Anti Tus
Anti Tus Yıl önce
TRvid Türkiye tarihinin ender kaliteli videolarının büyük payını, bu Kanal üretiyor desek yalan olmaz..:) enerji veriyorsun resmenn
Mehmet Bulgurcu
Mehmet Bulgurcu Yıl önce
Bence altın oran denilen dikdortgen ... İnsan gözlerinin zorlanmadan bakabildiği yaklaşık, rahatsız etmeyen bir çerçeve ... Meselâ sinemaskop film daha geniş bir resim verdiği halde şimdi kullanılmıyor ... çünkü kenarları pek bakılmıyor ... aslında iki gözümüz Belirliyor bu oranı ... kişiden kişiye .. gözlerin birbirine yakınlığı uzaklığı bu oranı değiştirdiğini düşünüyorum.. hatta tek gözle bakarsak hep kareye yaklaşilacağını sanıyorum.
Oğuzhan Akıncı
Çağrı hocam Merak ettiğim bir soru var . Çook eskilerde, "gözlüğün tarihini bilmiyorum" ondan önce gözleri bozuk olan insanlar, rüyaları net görebilirlermiydi yoksa rüyaları da normal hayatlarındaki gibi puslu bulanıkmı olurdu . Biliyorum cins bir soru ama kafama takıldı . İnşallah görürsünüz okursunuz
ALİ KONCA
ALİ KONCA Yıl önce
“Arzuları, hatıraları, korkuları, tutkuları, içinde kaybettiğimiz ve bulduğumuz labirentler oluşturur ve tekrar kendimizi kaybederiz.” Bernhard ...
Hamza Tarhan
Hamza Tarhan Yıl önce
Kısaca altın oran vardır doğada veya insani yapılarda bulunabilir ama kutsal bir sayı değildir çünkü aradığımız herhangi bir oranlı bir şeyi doğada rasgele bulabiliriz. ama yine de bilimin fi sayısı sayesinde birçok yeni alanda araştırmalar yapması ve insanlığı ve matematiği geliştirdiği gerçeğini değiştirmez evet fi sayısı belki kutsal değilsin ama seviliyosun
Kadircan ÖKSÜZOĞLU
Çok güzel, pek çok öğretmenden daha iyi bi anlatım olmuş. Eğitim sistemimizdeki zayıflığı buradan görebiliyoruz.
Dolly_Dagger
Dolly_Dagger Yıl önce
Eğitim sitemi zayıf ama öğretmenlerin bir müfredata göre hareket etmek zorunda. Ayrıca kalabalık ve zaman baskısı altında çalışıyorlar ama yine de ellerinden geleni yapıyor çoğu.
Pokemon Pikacusu
Pokemon Pikacusu Yıl önce
Bahsettiğiniz videoyuda yaparsanız çok sevinirim.İngilizcem iyi ancak bilimsel terimleri anlamak zor oluyor eğer videosunu çekerseniz çok sevinirim
Anıl Yılmaz
Anıl Yılmaz Yıl önce
Lisede okulumuza bir "matematik profesörü" gelmişti. Mısır piramitlerinde altın oran olduğunu söylemek için yükseklikleri mesafeleri falan yuvarladı da yuvarladı. 1.6 ya da 1.1 gibi kiçük bir oranı bile gördüğünüz gibi altın orana çok yakın diye anlattı. Altın oranı cidden bir matematikçinin bile bu düzeyde yanlış anladığını görünce epeyi sıkıntı var diye düşünmüştüm. Bu video öylelerine iyi oldu 👌
Güner ÜNSAL
Güner ÜNSAL Yıl önce
Şu altın oran palavrasına yıllardır açtığım savaş için güçlü bir argüman oldu teşekkür ederim Çağrı Mert Bakırcı.
Dark Waydır
Dark Waydır Yıl önce
Corbusier'ın altın oran ve homojen mükemmelliği temel alan, insan doğasının ve şehirlerin bu orana uydurulmasına yönelik dizayn edilen "Geleceğin Şehri" projesinin, deneklerde yol açtığı psikolojik rahatsızlıkları (Brasilitis) göz önüne alırsak bu anlayışın "zorakiliğine" bir noktada ışık tutabiliriz.
Şeyma
Şeyma Yıl önce
Eğer her yerde bu oranı görebilseydik çok sıkıcı olurdu. Bu yüzden tam olarak ulaşılması zor ve sınırsız olması dikkat çekici.
Melek Çolakoğlu Barel
Her varlikta aynı oran kullnılsaydı ne çeşitlilik olurdu, ne de estetik diye bir kavram. Yine de her fiziksel olguda bir ölçü, matematiksel bir formül olması yeterince ilginç zaten.
siber net
siber net Yıl önce
Bugün derste hoca altın oranı anlatı bende hocaya altın oranın bir aldatmaca olduğunu söyledim hocada bana sağlam elmaların yanda çürük elmada olabildiğini söyleyerek beni küçük düşürdü ama doğru söylüyor bazen de çürük hocalar da bazen var.
Ghost
Ghost 6 aylar önce
eline sağlık abi senin sayende bilime daha çok meraklanıyorumm
Muhammed Kızıl
Muhammed Kızıl Yıl önce
Gerçekten çok faydalı bir kanal. Kelime dağarcığınız ve bilgi birikiminiz bir araya gelince can kulağı ile dinlememek mümkün değil.👏
Mehmet
Mehmet 9 aylar önce
Edinilen bilimsel Bilgilerin dışında, bilimsel yaklaşımı aşılaman çok değerli bir şey. Keşke herkes bu saçma sözde bilim dallarına inanmaktan vazgeçse
Elcin Hasan
Elcin Hasan Yıl önce
Çok güzel. Teşekkür ederim. Aslında ben aynı mantıkla enneagram tipoloji modelini eleştirmeyi düşünüyorum.
Yusuf Denli
Yusuf Denli 4 aylar önce
Bir matematikçi olarak videoyu hayranlıkla izledim. Eleştirdiğim şey şu; 1) Fibonacci serisinden bahsetmişken neden tavşan hikayesine de yer vermediniz? 2) Pi sayısının, fi sayısından daha az irrasyonel olduğuna nasıl karar verdiniz?
Ayşe Öcal
Ayşe Öcal Yıl önce
Güzel konuya değinmişsiniz. Ve çok güzel açıklamışsınız. Altın oran konusu sinirimi bozuyordu. Haklıyım işte, diyerek bu vidyoyu paylaşacağım 😄 Teşekkürler.
Kar Tanesi
Kar Tanesi Yıl önce
Keşke öğretmenliği yapan insanlar, yarım gün çalışma ve bol tatil için değil de gerçekten öğretmek istedikleri için yapsalardı ,o zaman çok daha farklı bireyler ve çok daha farklı bir ülke olurduk...( Bize güzel bir üslup ile anlattığınız için teşekkürler evrim ağacı.)🍀
Kar Tanesi
Kar Tanesi 6 aylar önce
@Mustafa Kemal İlhan Keşke bir birey olarak yazdığım şeyin ne manaya geldiğini ,ne demek istediğimi anlasaydınız. Ben algı yaratmıyorum tecrübelerimden edindiğim düşüncelerim,eğitim camiasından biri olarak konuşuyorum. Kendi eğitim hayatım boyunca da bu tarz öğretmenler çok fazla gördüm elindeki kitabı okuyup anlamayan var mı diye sorulduğunda ve anlamayan çıktığında tekrar kitabı okuyan hocalar mesela ayrıyetten illa ki hakkını veren öğretmenler var ve bu tarz hocalarla da karşılaştım ama 50 öğretmen arasında 10 tane belki bulursunuz. İsterseniz birde genel penceren bir bakin ve laflarımı çarpıtmak için özel bir algı oluşturmayın.
Mustafa Kemal İlhan
Mustafa Kemal İlhan 6 aylar önce
Neden öğretmenlerin işini hakkıyla yapmadığı ve keyif düşkünü oldukları gibi insanların halkın bir kesimine nefret beslenmesine sebep olması çok muhtemel bir konu hakkında algı yaratıyorsun? Sizin gibi insanlar yüzünden "Köy okulunda vahşet" veya "Doktora silahlı saldırı" gibi haberleri sürekli görür olduk. "Öğretmenliği yapan insanlar" sürekli yatar... "Motor sürenler" krallara uymaz... "Doktorlar"ın burnu havadadır... "Gurbetçiler" rahat rahat kazandıkları paralarla ülkemize gelip hava atar. Doğrusu bütün bu örneklerde erişilemeyeni karalama seziyorum.
ata ata
ata ata Yıl önce
@ugur sahan keşke her öğretmen sizin gibi olsa. Bunu açık açık öğrenci ve velilere söyleyen öğretmeni bile gördüm.
Kar Tanesi
Kar Tanesi Yıl önce
@ugur sahan Muhakak sizin gibi düşünerek bu mesleği seçenler de vardır illaki, ama Türkiye 'de öğretmen olmak istediği için değil, imkanları için öğretmen olan tarafın yoğunlaştığını düşünüyorum. Saygılarımla.
ugur sahan
ugur sahan Yıl önce
Güzel kardeşim yarım gün çalışmak için öğretmen olmadık. Bir şeyler öğretmenin hazzına varmak için olduk.mesleğini kötüye kullananların kendi bileceği iş.
Hayat denen şey dilimin ucunda
“Eğer bir takıntı geliştirirseniz onu her yerde bulabilirsiniz” çok güzel içerik olmuş.
AlmuniA
AlmuniA 10 aylar önce
Abi ortaokul 6. Sınıfa gidiyorum hoca altın oran araştırma ödevi vermiş bu videodan yardım aldım çok teşekkür ediyorum ben zaten seni takip ediyordum abim bu videoyu attı çok güzel anlatıyorsun abim kafan karışır dedi anladım😁
İsmail AK
İsmail AK 9 aylar önce
13:40 "Ben yaptım, siz de yapın" cümlesi harika. Buraya bir fotoğraf koyup "işte, altın oran yok" diyebilirdiniz. Yıllarca altın oran şöyle, altın oran böyle dediler ama kimse getirip de ölçmedi gözümüzün önünde. Her şeyi kendiniz araştırın, mümkünse deneyimleyin ve öyle karar verin doğru ve yanlış olduğuna m Teşekkürler Evrim Ağacı 👏
Cewat Yurt
Cewat Yurt Yıl önce
Süper açıklayıcı bir video olmuş. 👍
jpcenk
jpcenk Yıl önce
Önemli bir konudan bahsetmeden geçemeyeceğim; 1.618 "bir nokta altıyüz on sekiz" diye okunmaz; "bir nokta altı bir sekiz" diye okunur. Bir başka deyişle ondalıktan sonraki rakamlar tek tek okunur. Çünkü on, yüz gibi ifadeler birer değerdir; görüntü değildir. Bu arada Türkçe'de böyle hatalar yapınca İngilizce konuşunca da aynı hatalar yapılıyor ne yazık ki.
EkEnlil
EkEnlil 3 aylar önce
''insan isterse, her zaman, her yerde, her şeyle her şey arasında bağlantılar bulur; dünya ansızın, her şeyin her şeye yollama yaptığı, her şeyin her şeyi açıkladığı bir akrabalıklar ağına dönüşür.'' Umberto Eco
İbrahim Yurdakul
hocam kanalinizda; yerde sabit duran bir cismin yere uyguladigi basinc ve bunun kelebek etkisiyle beraber aslinda ileride olusabilecek buyuk basinclara dönüşebileceği ile ilgili video var mi yoksa ceker misiniz?
Emrah Dursun
Emrah Dursun Yıl önce
Ağzınıza sağlık, bi saçmalığı daha çöp ettiniz 👍
Orhan
Orhan Yıl önce
çok güzel bir video. yalnız şu konuda kafamda soru işareti var. video sonunda yakınsama meselesinde bahsettiniz aslında. eğer bir oran "anlamlı" derecede altın oran'a yakınsa bu neden altın oran olarak kabul edilmesin ki? doğası itibariyle altın oran tam sayılarla ifade edilemiyorsa zaten ölçtüğümüz herhangi bir nesne (tam sayılarla ölçtüğümüzden dolayı) altın orana mükemmelen uymayacaktır değil mi? ölçülen her nesneyi altın oran'a yakınsamak evet can sıkıcı ama elimizde "yeterince" yakınsamasından başka da bir durum yok sanırım di mi? inşallah konuyu çok yanlış anlayıp saçmalamadım 😵😱
zyzz
zyzz Yıl önce
Bize π'yi 3 olarak öğrettiler ಠ︵ಠ . Teşekkürler Evrim Ağacı :) Her videodan sonra aydınlanma yaşayıp bi' kaç saniye duvarlara bakıyorum boş boş. Sorun : bunları izlmeyenler var. Düşünsenize şimdi , milyonlarca insan π'yi 3 biliyor , veya 3,14 vb. Ya da Fi'yi 6 sanıyor. Ama bu videoyu izleyen binlerce kişi aydınlandı. Teşekkürler Evrim Ağacı ve adını bilmediğim adam
E
E 11 aylar önce
okulda öğretmenler pi sayısının sonsuza kadar gittiğini söylerler zaten, sorularda sınavlarda sonsuz bir sayı kullanamayacağımız için pi’yi 3 veya 3,14 kabul ediyoruz sanırım karşılaştığınız öğretmenler söylememiş, tabi bu onların hatası söylemeleri gerekir
sinan getboga
sinan getboga Yıl önce
Harika bir video olmuş.Yillardir macro fotoğraf çekiyorum ve çektiğim her canlıyı veya objeyi altın oranda kadraja oturtuyorum.Kafami çok karıştırdın simdi bunu değiştirerek sanki öyle değilmiş gibi düşünmeye çalışacağım:)))
Bora Akdeniz
Bora Akdeniz Yıl önce
Çok başarılı bir video olmuş, teşekkürler.
ferhat şeker
ferhat şeker Yıl önce
Evrendeki çeşitlilik onu kusursuz olmaktan çıkarır mı ? 😅😅 böyle bir şey inançtan başka bir şey değil :) Zaten sizin açıklandı dediğiniz her şey bilimin 6 temel varsayımına dayanıyor. Bilim de inanç olarak kalıyor elimizde o yüzden bence herhangi bir insanın inancını bilim açıklıyor deyip saçma görmemeniz gerekiyor. Etik olan bu olmalı.
mehmet can durmuş
mehmet can durmuş 11 aylar önce
Yüce rabbim herşeyi ne güzel yaratmış. Allahım sana şükürler olsun.
Gaartch
Gaartch Yıl önce
Logo tasarımı yaparken müşteriyi etkilemek için altın orana uyuyormuş gibi gridler ekleyerek sunum yapardık. Uyup uymaması önemli değil, uyuyormuş gibi göstermek çok kolay.
BiSusDaDinle
BiSusDaDinle Yıl önce
sen bu ülke için bir nimetsin
Rahime Ertuğral
Rahime Ertuğral Yıl önce
Gerçekleri konuşan yüreğinize sağlık.
lehaydar
lehaydar 11 aylar önce
Güzel anlatım, teşekkürler. Merak ettiğim bir konu var. Bildiğimiz matematik ve bilmediğimiz matematikler ve yapay zeka hakkında çeşitli yazı ya da sohbetlere denk geldim. İyi bir okur yazar olmadığım için de kaynak veremiyorum. Konu ilgimi çekmiş ancak ingilizce bilmediğim için derinlik kazanamadım. Belki sitenizde bununla ilgili yazılmıştır. -uzundur sitenize de girmiyorum- (bu bende bir otosorguya yol açıt, yorumu düzeltmeden ekliyorum, sitenize girip bakıcam birazdan) Kısacası bu konu hakkında video isteyecektim ama utandım. Tekrar teşekkürler iyi işler yapıyorsunuz.
MrQwarra
MrQwarra Yıl önce
fibonacci dizisinin doğada denk gelmesiyle ilgili de keşfettiğim bir algoritma var, eminim biliniyordur ama ben bilgisayarda algoritmasını çözmeye çalışırken bulmuştum. bir nesneye kendisini kopyalama komutu verdiğinizde ve bunu periyodik olarak t süre aralıklarla yaptığınızda, yeni oluşan nesneler de kendini kopyalaması koşuluyla, her t sürede bir toplam nesne sayısı 2 katına çıkar (1, 2, 4, 8, 16...). ancak ilk kopyalama işlemi için nesneyi 1t kadar fazladan (yani 2t) bekletirseniz (sadece ilk sefer için) toplam nesne sayısı fibonacci dizisi şeklinde artar. bunu doğada nasıl görürüz diye düşündüğümde, ilk aklıma olgunlaşma süresinden dolayı "nesne"nin (doğada kendini kopyalayarak çoğalan bir canlı da olabilir, bir canlının kopyalayarak ürettiği bir uzvu da olabilir, yaprak gibi) ilk t periyodunu kaçırabileceğini düşündüm. tabi fibonacci dizisini elde edebilmek için t aralıklarının da eşit olması lazım, bunu da sanırım gün döngüsüyle açıklayabiliriz. mesela yaprak örneğini ele alalım (yaprakların nasıl çoğaldıklarını bilmiyorum, yaprağın kök hücresi de olabilir bu çoğalan "nesne"), günün belli zamanlarında (güneşin en tepede olduğu saatler gibi) kendisinin kopyasını oluşturuyor, ancak "nesne" olgunlaşma süresi tamamlanmadığından ilk t periyodu kendini kopyalamadan geçiriyor ve 2. gün kendini kopyalıyor ve diğer günler 1 gün arayla devam ediyor. bu şekilde çoğalan bir canlı için fibonacci dizisini gözlemlemek gayet de olasıdır. çok da anlam yüklememek gerekir bu yüzden.
Kadir Mevlüt Sancak
Bu video içinde bahsettiğiniz Numberphile kanalında işlenen konuyu ayrıntılı bir biçimde türkçe olarak bu videonun devamına bir kuple ekleseymişsiniz fena olmazmış...
Bilal Köşe
Bilal Köşe Yıl önce
bize gercek bilimden bahsettigin icin tesekkürler evrim ağacı
nesarm
nesarm Yıl önce
Çok uzak zaman dilimlerinden bahsederken kullandığımız ''Fi tarihi'' tabiri buradan geliyor olabilir
Music Pixel
Music Pixel Yıl önce
İyi ki varsınız 🙏🏻🤗🤗
safe use
safe use Yıl önce
Approximation'ı gayri keyfi bir olcekte sinirlamak neden mantiksiz olurdu? Rastgele sayilari referans noktası ilan edip tum fizik hesaplarimizi bunun uzerine kurabiliyoruz. Yaklastirma yapmazsak da bir noktadan sonra realistik olarak anlamsiz farklari umursamis oluyoruz. Evrende 10^200 luk bir farki nerede bulabiliriz ki bu sayiyi yuvarlamamiz karisikliga neden acsin. Mesela planck uzunlugunu evrenin tahmini uzunluguna oranladigimizda en buyuk mantikli sayiyi elde etmis oluruz. Bundan daha buyuk veya 1/ halinden daha kucuk sayilari hesaplara dahil etmeye gercekten gerek var midir? Deney aletlerinin keskinligi(hata payi yaptığı oran) umursadigimiz o minicik farklardan tahayyul kapasitesinin bile ustunde dusukken CERN vb bir kurulus bir sayiyi yaklastirma siniri kabul etse gereksiz hesaplar pesinde kosmaktansa sonuca odaklanilmasi mümkün olmaz mıydı?
kapital anarkomilitan islamik darwinist porcayist
Yani eğer altın oran olsaydı evrim olmazdı öyle mi? Çünkü evrim ortama göre uyum sağlayarak gelişir ve eğer altın oran olsaydı ortam da aynı olurdu ve evrime gerek kalmazdı. Sanırım bunu anladım. Umarım doğru anlamışımdır ya da anladığımı doğru kelimelerle anlatabilmişimdir :(
Erdem Altun
Erdem Altun Yıl önce
Haftaya kendi öğrenci topluluğumuz altında ilk kez bir evrim konferansı vereceğiz liseli kardeşlerimize . Bu kanalla ilk karşılaşmam aslında alakasız bir biçimde tesla ile ilgili bir yazınızlaydı.Aşırı ve gereksiz ölçüdeki tesla hayranlığım yüzünden size gereksizce öfkelendiğimi hatırlıyorum(gerçi hayran olunmayacak biri de değil😂) Sonrasında evrimi tanıtan/işleyen videolarınızı izlemeye başlamıştım ve ne yazık ki o zamanlar evrime karşı 'kötü' bir şüpheciliğim vardı, öfkem daha da artmıştı ama sonrasında nasıl ve tam olarak ne zaman oldu bilmiyorum ama kendime şunu demiştim neden öfkeleniyorsun, karşı çıkma ve adeta yermek istiyorsun karşındaki veriyi ve veriyi sunan siteyi. onlar duygulanıyor veya agresyona giriyorlar mı hayır. çünkü bir güven duygusu içindeler. neyin güveni? bilimin,bilimsel metodoljinin, nesnel verilerin sağlamlığının verdiği güven. bunu içime almam uzun sürmüştü ama tam olarak sindirdikten sonra tam tersi şekilde bir zevk ve istek duygusu hissetmiştim bilime ve özel olarak biyolojiye karşı. Vel hasıl kelam eğer sadece 3 4 yıl içinde kendimde kendimce önemli bir değişim ve bakış farkı görüyorsam bunun en önemli faktörlerinden biri de sizsiniz Evrim ağacı . Teşekkür ederim❤️
günay gökmen
günay gökmen Aylar önce
Bilimsel veri derken 1 tane delil vermiş mi evrim için yoksa var olduğuna mi inanıyor . Hiç bir tesaduf anlamlı sonuçlar vermez denemesi bedava. Böyle boş
MT
MT 10 aylar önce
@difuskdjnnf bu bilimin hiç bir zaman cevap veremeyeceği bir soru. Cevap verebildiği zaman ise zaten artık iman etmenin de (varlığa da, yokluğa da) bir anlamı/hükmü kalmayacak... Yani iman etmenin varlığı, bu sorduğun soruya cevap verilememesine bağlı... Dolayısıyla soruna bu kanaldan bir cevap gelebileceğini sanmıyorum...
difuskdjnnf
difuskdjnnf 10 aylar önce
@Evrim Ağacı hocam evrim yada farkli bir turde canliligin var olmasi tanrinin varligini imkansiz ve zorunsuz kilarmi?
Tamasukaprusumkamaletmo
Çağrı durur mu yapıştırmış cevabı Biz buna türk aceleciligi diyoruz.
Erdem Altun
Erdem Altun Yıl önce
@Düşün Biraz damardan dawkins almışsın sanırım. Uzun uzadıya konuşmak isterdim ama uzun süre önce bıraktım artık konuşmayı bu abi dinler bilimi yok eder, aydınlık için bilim için dinden kurtuluyoruz din yobazlıktır muhabbeti cidden baydı din nedir, neye cevap verir, ütopyası var mıdır varsa nasıldır, hangi din, hangi dinin hangi yorumundan bahsediyoruz. Bunları düşünmeden tek bir çatıya toplayıp din= gerilik demek tembelliktir safsata yapmaktır başka bir şey değil
Murad Miriyev
Murad Miriyev Yıl önce
Altın oranın ilahi bir rakam olmadığını ve her yerde görünmediğini hep ben de düşünmüşdüm. Ama bu orana yakın oranda olan mimari ve sanatsal objelerin daha çok sevildiği gerçeği de vardır. Bundan başka siz söylediğiniz gibi her yapdığımız şeyinde aynı fi sayısı kadar olması da gerekmez, yani 1,618 den sonrakı rakamın 1 ve ya 9 olması o kadar da önemli değil insan gözü zatən bu kadar küçük farkı ayırt edemez. Bir çok teknoloji cihazda bile 0.001 hatasına izin veriliyor ve bu hata adeta sisteme olumlu bir etki veremez. Bundan başka insan için güzel gözüken tekçe altın orana yakın olan biçimde görünümler değil aynı zamanda simmetrik görünümler de vardır ve ya ismini bilmiyorum kameralarda falan # bu gibi ekranın bölünmesi var ona uyumlu oratıda resim ve ya video çekdiğinde daha güzel gözüke biliyor. Söylediğim o ki, bu sayılar ve oranlar çeşitli alanlarda çok işimize yarar görmezden gelemeyiz ama o kadar büyütüb ilahilşdirmek de gerekmez
Burcu Sevim
Burcu Sevim Yıl önce
Dikdörtgenlerin hangisinde altın oran var diye ilk sorulduğunda "hepsinde var gibi" dedikten sonra ikinci soruda gerçekten altın oran olan dikdörtgeni seçmiş olmam ve bunu sonradan öğrenmem içimi bi hoş yaptı.
halebopp
halebopp Yıl önce
Bende
Levent YADIRGA
Levent YADIRGA Yıl önce
Değerlerin altın orana yakın olması da yeterince ilgi çekici. Matematik sel kesinlik olsa ne olur olmasa ne olur?
ArdaSarı
ArdaSarı Yıl önce
üzücü olan lise öğretmenlerinin tübitak etkinliklerinde altın oranla ilgili çalışmalar yaptırması :(
Uğur Altınbilek
insanlar hep kendi düşüncesini çevreye uydurma, yansıtma çabasında, bunu buldum en doğrusu da budur diyorlar.. oysa olduğu gibi kabul etmeyi başarmak gerek.. bir şey nasıl olmuş? hemen bir tanrısal güce atfediliyor ve bazı insanlar anlamadığı, bilmediği, yapamadığı şeylerin arkasında onu gerçekleştiren bir varlık olsun istiyor.. böylesi onlar için daha anlaşılır oluyor..
Morass
Morass Yıl önce
Mükemmel video. Yenileri gelir umarım.
Fatih Susuz
Fatih Susuz Yıl önce
Harika iş dostum.tabi anlayana Büyük çoğunluk herşeyi bi mucizeye bağlayıp oldu-bitti ye getirmeyi seçer yani kolay yolu. Sen zor yolu seçenlerdensin kolaylıklar...
Emirhan APAYDIN
Emirhan APAYDIN Yıl önce
Her şeyin mükemmel olmadığı mükemmel diye bir olgunun olmadığı anlamına gelmez. Altın oran mükemmeldir.
Anatidae
Anatidae Yıl önce
Bir sayının mükemmelliği ne anlama geliyor?
Oguz
Oguz Yıl önce
Seviyorum ya bu adamı, İnşallah hep bilim de durur, Birileri gibi yandan yandan siyasete kaymazsın, Müthiş performans
Berat SALDIRAN
Berat SALDIRAN 4 aylar önce
@Why? kutuplaşıyoruz ve kimse fark etmiyor içler acısı
At Hırsızı
At Hırsızı 8 aylar önce
@Why? bu soruyu sorarak ne kadar cahil olduğunu ispatlamış oldun aferin
Oguz
Oguz Yıl önce
@Why? Evrim diye bir kız arkadaşım Var, güney Doğulu kendileri, ilini unuttum Yok hiç inanmam evrin hanıma Burdan selamlar olsun
Oguz
Oguz Yıl önce
@Undesigned Çok değer veediğim bazı kanallar, Bunu sorarak, Derdin partizanlığı öğrenmek çözmek istiyorsan, Çözme,!!? benim için, önemli olan devlet, bayrak din Bilim, Ar _ge Bir kanal ın teöelli siyaset ise, Problem yok sağ sol, Ama bazı bilimsel kanalların, yavaş yavaş, Abone sayısını Siyasi bir mesaja kullanıyorsa O zaman çok çirkin bir hareket,ve emin ol kim fazla verdiyse onun tarafına kullanır, Ama insanların da gözünden düşer Zatem kutuplaşma var, Her kesimden aynı yerde buluşan, Tek tük plat formlar, partizanlıktan korunmalı,
Undesigned
Undesigned Yıl önce
Kim kaydı siyasete
Sonraki
Sam Smith - I'm Not Here To Make Friends
4:03
SCAR GIRL REVEALS ALL - BFFs EP. 114
59:33
Isaac Newton: Yaşamış Son Büyücü!
34:51
Matematik: Keşif mi, İcat mı?
21:53
Sam Smith - I'm Not Here To Make Friends
4:03