Karanlık

30 Yıldır Oruç Tutan Esnaf Görenleri Şaşırtıyor

İhlas Haber Ajansı
görünümler 302 994
91% 2 170 212

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde esnaflık yapan ve Ramazan Bayramı`nın ilk günü ve Kurban Bayramı`nın 4 günü hariç 30 yıldır kesintisiz oruç tutan Osman Ay, Ramazan Ayı başlangıcı öncesinde tavsiyelerde bulundu.
İhlas Haber Ajansı TRvid Kanalına Abone Olmak İçin:
► bit.ly/IHA-Abone
Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşayan ve 26 yıldır aralıksız oruç tuttuğu için çevresinde ‘Oruç Tutan Adam’ olarak tanınan 51 yaşındaki Osman Ay, Ramazan’a sayılı günler kala oruçla ilgili tavsiyelerde bulundu. Gölcük’te kendisine ait marketi işleten Ay, alışverişe gelen insanlara normal zamanlarda da oruç tutmalarını öneriyor. Oruçlu olduğu sürenin ömrünün yarısından fazlasına tekabül ettiğini söyleyen Ay, bu süre zarfında zorlandığı anların olduğunu fakat hiçbir sağlık problemi yaşamadığını belirtti.
Markette çalıştığı sırada 3 aylar süresinde oruç tutmaya başladığını ve zorlanmayınca normal günlerde de oruç tutarak 30 yılı doldurduğunu ifade eden Osman Ay, “3 ayların bitiminde baktım sağlığıma herhangi bir zararı yok, ben buna devam ettim. Ben 3 ay, 1 sene tutacağım diye başlamadım ama nasıl geçti seneler. Şu anda 30 yılı buldu. Rabbime şükürler olsun bana böyle bir güzel nimeti bahşettiği için. Çok mutluyum, çok huzurluyum” dedi.
Ramazan ayının ibadetlerinin en meşakkatli olduğu ay olduğundan bahseden Ramazan Ay, “Şimdi günler çok uzun. Ben alışığım ama diğer insanlar için şunu söylüyorum, ‘Şu diyetisyen şunu söylüyor, gıda şeyi şunu söylüyor’ bence kişinin doktoru zaten kendisidir. Doktor bir reçete sunar ama bunu yapacak olan insanın kendisidir. Herkeste bir irade herkeste bir akıl var. Oruçlu insan ibadeti güzel yapar. Midesi dolu olan insan spora gittiği zaman bile sporu güzel yapamaz. Çok abur cubur yeme, bir çorba bir salata, hafif şeylerle geçiştir. Sahurda da öyle yapsınlar. Çok ekşi yemek, çok tuzlu, çok acı yemek insanın çok iştahını arttırır. Bu tür şeylerden biraz daha azaltsınlar kendilerini. Bu sefer çok su ihtiyacı hissedecekler, gün uzun” diye konuştu.
Oruç tutmanın kendisine çok şey kattığını ifade eden Ay, “sabah 07.30’da markete geliyorum akşam 10 gibi gidiyorum. Rabbim o kadar güzel bir sabır veriyor ki bana inanın bunu oruç tutmama borçluyum. Zindeliğimi de ona borçluyum. Rabbim öyle bir performans veriyor ki insana yeter ki senin Allah’a yaklaşımın düzgün olsun.

Esnaf Osman Ay ile ticaret sayesinde tanıştıklarını ve oruç ile ibadetler hakkında bilgiler almaktan mutluluk duyduklarını ifade eden vatandaşlar ise 30 yıldır oruç tuttuğunu öğrenince şaşırdıklarını belirttiler.
#haber #gündem #news #sondakika #haberler
================================
İhlas Haber Ajansı Resmi Web Sitesi
► www.iha.com.tr
İhlas Haber Ajansı Sosyal Medya Adresleri
► facebook.com/iha.com.tr
► twitter.com/ihacomtr
► instagram.com/ihacomtr/
► plus.google.com/+ihatr_ihacomtr/
İhlas Haber Ajansı hakkında
www.iha.com.tr/hakkimizda.html
İhlas Haber Ajansı’na ulaşmak için
►www.iha.com.tr/hakkimizda.html

katma

 

15 May 2018

Haberİhlas Haber AjansıİHAIhlas News Agencyson dakikaiha youtubehaberlerbültengündemsiyasetasayişspor

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 731
Adilcan Cetin
Adilcan Cetin 5 dakika önce
Sıralı oruç tutmak dinimizde caiz değildir Peygamber efendimiz sav Ramazan harici ard arda oruç tutmayı yasakladı. Bu adam doğru ve güzel birşey yaptığını sanıyor lakin kendini aldatıyor. Sadece Pazartesi ve perşembe tutsa bir de belli başlı tutulması sünnet olan günlerde tutsa hem dünyası hem de ahireti daha düzgün olacak.
Roblox Gamer
Roblox Gamer 17 saatler önce
Bu adamı bundan 7-8 sene önce gene böyle haberlerde görmüştüm ozamanlar saçları uzundu :)
didem m
didem m 19 saatler önce
Helal olsun Allah kabul etsin
Burhan Çevik
Burhan Çevik 19 saatler önce
Ramazan dışında yapılan ritüel oruç mu sayılıyor, doğrusunu bilen
dilek celik
dilek celik 20 saatler önce
Ben her gun 30 yil boyunca oruc tuttuğu na inanamadm
Gulcan Yurur
Gulcan Yurur 21 saatler önce
Vay be biz iki güne bayiliyoruz. Nsbsbaba
Onur Gözcü
Onur Gözcü 21 saatler önce
Helal olsun be MashaAllah abime !
Loading -easy game
Loading -easy game 22 saatler önce
-ya Rasûlullah ben daha fazlasını yapmaya gücüm yeter -o zaman Davud orucu tut (Davut orucu bir gün tutup bir gün tutmamak)
Sena Sultan Bilgen
Sena Sultan Bilgen 22 saatler önce
Kardeşim yanlız peygamber efendimizin hadislerde nakledildiğine göre sürekli oruç tutmak isteyen sahabiye hergun değil. bir gün tut bir gün tutma demişti hatirlatmak istedim
Mert Korkmaz Uludag
Allah her kese senin gibi sabr versin
sergi ramos
sergi ramos Gün önce
Ramazan bayraminda oruc tutmak gunah degilmi ya da kirban bayraminda
Oyuncu-nun Yolu
Oyuncu-nun Yolu Gün önce
30 yıldır Oruç tutuyorum diye tabela yapmasaydın daha da hayırlı olurdu.
dmr sry
dmr sry Gün önce
30 yıl kesintisiz mi anlamadım
cetin metin
cetin metin Gün önce
İbadetin gizlisi makbuldür.
Şahsi
Şahsi Gün önce
İlk bakışta sevap işliyor gibi görünse de Allah’ın verdiği yeme içme ehliyetini kullanmadığı ve bedenine zulmettiği için yaptığı şeyin dinen kabul edilebilir yanı maalesef YÖK. Zaten bütm sene oruç tutulmaz Allah’ın yasakladığı belirli günler vardır. İlmihali açıp okumak çok mu zor kardeşim gereksiz neden kendine işkence ettin
osman osman
osman osman Gün önce
Ramazan dışında oruç tutunca sevap mı oluyo reklamcı amca
Sude Yılmaz
Sude Yılmaz Gün önce
Oruç ibadeti tarif bile edilemeyecek kadar güzel fakat orucun belli bir zamanı var. Nefsi terbiye etmek için tutulabilir fakat Peygamber Efendimiz (s.a.v) her gün oruç tutmayı önermemiştir.
Egehan Balcı
Egehan Balcı Gün önce
Bence bu adammın cinsel tercihi farklı günah yükünü bu halde telafi ediyor toplumsal kaygı ve baskı adamı 30 yıll oruc tutturmus yazık
Tolstoy nikolayeviç
CAİZ DEĞİL... Amr'a hitaben): Doğrusu sen, her gün oruç tutuyor ve bütün gece ibadet mi yapıyorsun? buyurdu. Ben: Evet' dedim. Peygamber (s.a.v): Sen böyle yaptığın zaman, doğrusu bundan dolayı göz zayıflayıf göz çukuru içine çökecek ve nefis de çok yorulacaktır. Devamlı (ömür boyu) oruç tutan kimse, oruç tutmamıştır. (Her aydan) üç gün oruç tutmak, yılın tamamını oruç tutmak (gibi)dir' buyurdu. Ben; Ben, bundan daha çoğuna güç yetirebilirim' dedim. Peygamber Öyleyse Davud (a.s)'ın orucu gibi oruç tut. O, bir gün gün oruç tutar, bir gün oruç tutmazdı. Düşmanla karşılaştığı zaman ise (düşmandan) kaçmazdı' buyurdu. [325]
ismail turgut
ismail turgut Gün önce
Dini doğru yaşamak isteyen kişi peygamberimizin hayatına baksın ona uysun
Yusif Ibrahimov
Yusif Ibrahimov Gün önce
Mawallah..Rabbim her kesi boyle insanlarla karwilawdirsin🤲
muskul pesent
muskul pesent Gün önce
*maşallah suphanallah*
Ömer Gezer
Ömer Gezer Gün önce
Boşu boşuna 30 yıldır aç aç geziyo, gerçi alışmıştir ama çok yazık :)
Efe İskan
Efe İskan Gün önce
Kisinin dokyoru ksndisi degildir. Allah korusn bir kanser oldugunuz da ben kendi kendime kanserimi geciririm mi oluyor ?
Seymen Vedat
Seymen Vedat Gün önce
Selamun Aleykum Arkadaslar✋Hayirli Ramazanlar! Elhamdulillahi Rabbil Alemin "Hasbunallah ve nimel vekil" ALLAHUAKBAR☝ Arkadaslar sizleri Kanalima davet ediyorum Abone olarak desteklerseniz cok memnun olurum, vesselam...
Yusufla Akıyoruz
Cennete vip girmek
Tuğba Çalışkan
Yalan bir insan 1 haftadan sonra su icmeli yoksa ölür
sonmurat25
sonmurat25 Gün önce
Adamin hususi durumu. hemen sünnete karsi geliyor denmez. genelde sünnete uyuyorsa. misal günaha girmeyip ama evlenmeyenlerin hususi durumu gibi. umuma ait bir durum ve mesele degil.
Gay Love
Gay Love Gün önce
Aptal
Gul Sari
Gul Sari Gün önce
Benim anlamadigim bayramda bile mi tutmus? Ki bu haramdir. Peygambrrimiz (sav) bile 3 aylarin tamamini oruc tutarak gecirmemistir. Son olarak kalpleri ancak Allah bilir kim neyi ne niyetle yaptiysa....
ferhat baran
ferhat baran Gün önce
Bayramlarda tutmak günahtır
Gamze iğde
Gamze iğde Gün önce
Allah kabul etsin peki bayramlarda da tutuyor mu
Dame Dolla
Dame Dolla Gün önce
Kesintisiz oruç tutmak bir nimet değildir. Peygamber efendimize bir adam geldi. İzin istedi daha fazlasına gücüm yeter her gün tutayım diye. En fazla 1 gün tutup 1 gün tutmamaya kadar izin verdi. Dini iyi öğrenmek lazım.
Fatih Yilmaz
Fatih Yilmaz Gün önce
Yanlız dinen yılda oruç tutulması haram günler var
man in pain
man in pain Gün önce
bayramda oruç tutuyormu? bayramda tutulmaz
Engin OVACI
Engin OVACI 2 gün önce
Bu adam kahvaltıyı unutmuştur
Yusuf Erdogan
Yusuf Erdogan 2 gün önce
👍
Pwarfor Ptroske
Pwarfor Ptroske 2 gün önce
Nice reklam davulcu tut dayi sen ben 30 yıldır oruç tutuyorumm benden alın diye
M. C Ka
M. C Ka 2 gün önce
Tamamda dayi . 30 yil oruc tutuyom diye reklam yapilirmi pankartla. Aha bitti gitti butun amelin. Kaldir o pankarti tovbe et hemen .
hasan kavun
hasan kavun 2 gün önce
İbadetler ya farz olarak Allah cc emri ile olur yada rasulullah sav sünnetinde yer alır bu tarz bir ibadet kesinlikle yok övünülecek bişey değil bilakis bir yanlış lik tır takva zor olan değil doğru olandır bizim en rakamımız muhammet sav dir
ABH ABH
ABH ABH 2 gün önce
BismillâhirRa(h(ح)mânirRa(h(ح)îm. Hz.RasulullahMuhحammedﷺ'in, farz olan Ramazan-ı Şerif orucundan sonra, tavsiye ettiği oruçlar şöyledir: 1.Her ayın pazartesi ve perşembe günleri, 2.Her ayın 13., 14., 15., günleri(Ancak; Kurban Bayramı'nın dördüncü gününe denk gelen Zilhicce-i Şerif ayının 13. günü hariçtir), 3.Şevval-ı Şerif ayında, ilk günü hariç, altı gün, 4.Zilhicce-i Şerif ayının 9.günü olan Arefe günü, 5.Muharrem-i Şerif ayının 9. ve 10. günleri ya da 10. ve 11. günleri, 6.Receb-i Şerif ayının tamamı, 7.Şaban-ı Şerif ayının tamamı, 8.Hz.Dâvudﷺ'in sünneti olan ve her günü oruçlu geçirilen Ramazan-ı Şerif orucundan başka ve Şevvel-ı Şerif ayının ilk günü(Ramazan Bayramı'nın ilk günü) ile Zilhicce-i Şerif ayının 10., 11., 12., 13. günleri(Kurban Bayramı'nın tamamı) hariç geriye kalan günlerde sürekli bir gün oruç tutup bir gün tutmamak.
Eyüp Can Acaroğlu
Eyüp Can Acaroğlu 2 gün önce
Umarım pankarta yazıp milletin gözüne sokarak reklam yaptığı için sevabı azalmaz.
MAHMUD HÜDAİ Solakoğlu
Bu adamın yaptığı doğru bişey değil arkadaşlar kimse özenmesin bu adam kendisi bundan lezzet alabilir kendisini böyle belki iyi hissedebilir ama dinimizde böyle birşeyi Resulullah efendimiz(S.A.V) hoş karşılamamıştır ve bir sahabiyle böyle bir olay yaşadığında ona gücün yetiyorsa Davut a.s ın orucunu tut,(yani 1 gün tut 1 gün tutma demiştir.Hadisin devamı da bulunmaktadır...)
tavuksucukladi keçi keçirdi
Yorumları okudum eleştirmegin lan adamı size ne Allah kabul et etsin iste gizlisi acigiymis millet açıktan zina yapyor bu adam örnek olsun size
tavuksucukladi keçi keçirdi
Allah kabule etsin
Kleo Patra
Kleo Patra 2 gün önce
sagligina ne zarari olucakki gündüz yiyecegine gece yiyorsun.oruc tutmak ibadetmi oluyormuş 😂😃
Nuri Erdem
Nuri Erdem 2 gün önce
Tutuyossn kardeşim ne bu millete göstermelikmiş gibi koskaca dile kolay 30 sene falan yazmak nedir ya tut kimseye deme RABBİM ile kendi aranda kalsın bence yanlış yapmış
Ekee Kurtoğlu
Ekee Kurtoğlu 2 gün önce
BU ÖRNEK ÇOK CAN ALICI KÖTÜ YORUM YAPAN ARKADAŞLAR SADECE OKUYUN LÜTFEN !!! Usame B.Zeyd anlatıyor: “Resulûllah aleyhisselam bizi bazı kabilelere gönderdi. Onlar da bizim gelişimizden haberdâr olarak kaçtılar. Biz bu grubun içinden birisine yetiştik. Onu yakalayınca, ‘Lâ ilahe illâllah’ deyiverdi. Fakat biz kendisini öldürdük. Döndüğümüzde bu olayı Peygamber aleyhisselâm’a aynen anlattım. Peygamber aleyhisselâm: ‘Kıyamet gününde o adamın söylediği bu tevhid kelimesinin kıymet ve büyüklüğünden dolayı sana kim yardımcı olacak?’ dedi. Ben: ‘Ey Allah’ın Resûlü, o adam, bunu ölümden korktuğu için söyledi,’ diye cevap verdim. Peygamber Aleyhisselâm: ‘Kalbini yarıp baktın mı ki, bunu başka bir sebepten dolayı söylemiş olduğunu bilesin! Kıyamet gününde ‘Lâ ilâhe illallah’ kelimesinin karşısında kim senin yardımcın olacak?’ buyurdu. Bu sözü o kadar çok tekrar etti ki, ‘keşke Müslümanlığa o günden sonra girmiş olsaydım,’ dedim.”
Ertugrul Gazi
Ertugrul Gazi 2 gün önce
Siyam Müslümanı sahlandiran attir
Tugba Gül
Tugba Gül 2 gün önce
Çok iyi birşey yapıyormuş gibi konuşuyor ya allah hepimize hidayet versin ama ben böyle insanlardan uzak durmayı tercih ederim... böyle insan derken demek istediğim ehli sünnetten uzak kendi kendine ibadet şekli uydurmuş veya kendi kendine helal/haram kılmış insanlar ve bunlar ilk bakış da din ehli görünen lakin bundan uzak olan insanlar
Molla Kürşat
Molla Kürşat 2 gün önce
Gösteriş başka bişey değil..
zeynep akgul
zeynep akgul 2 gün önce
insan zaten az yemesi gereken ve yürümek için var olmuş bir mahlukatdır !!! Yani oruç da dogru yogada doglu sagliklı yaşam da dogru .....ARABA YANLIŞ.. ARABA !!
Cemal Reşit Rey
Cemal Reşit Rey 2 gün önce
Bayramda oruç tutmak haramdır.
Hasan !
Hasan ! 2 gün önce
Kimileri yazmis ki bu Oruc gizli olmadi Kabul olmaz, yav sen nerden biliyorsun Kabul olmayacagini Allah'tan sana Vahimi geldi.
TANZERLAUBNIS
TANZERLAUBNIS 2 gün önce
30 yillik ibadet bosa gitmis olma ihtimali var insan reklami yapar bunu
Fischer Fritz
Fischer Fritz 2 gün önce
Gecen sene 3 aylari tutdum kolay deyil. Ramazan ayi kolay öbürki aylara karsi herkez tutdugu icin.
Fischer Fritz
Fischer Fritz 2 gün önce
Benim büyük dedem hayat boyunca tutmuş
MelihCelik
MelihCelik 2 gün önce
Osman abi ici disi tertemiz cok iyi bir abimizdir. Gölcükte tanimayan yoktur onu. Gidin marketine ve bes dk bir sohbet edin anlayacaksiniz. Tanimadan kotu yorumlar yapmayalim. Zaten herkes onun oruclu oldugunu biliyordu, tesvik amacli nasihat amacli pankarti acmis olamaz mi? Herkesi kendiniz gibi sanmayin, biraz iyi niyet lütfen.
Şermin Kara
Şermin Kara 2 gün önce
Allah kabul etsin kardeşim
Fatih Yavan
Fatih Yavan 2 gün önce
imana bak be
OTOMOBİL MANYAĞI
OTOMOBİL MANYAĞI 2 gün önce
Cennetten rezidans alacak abimiz
Esma ACAR
Esma ACAR 2 gün önce
Üst üste oruç tutmak mekruhtur dinimizde ve Ramazan'a başlamadan Şaban'ın son 15 günü Ramazan'a hazırlık ve dahi dinimizde oruç tutmanın mekruh ve haram olduğu vakitler var😊 Receb ve Şaban ayında bazen oruç tutup bazen tutmamak daha uygun olur. Bu şekilde bu aylarda tutulan oruçların Ramazan ayının tamamında tutulan farz oruçtan farkı ortaya konmuş olur. Ebû Davud'ta, hiç ara vermeden devamlı surette oruç tutan bir zâta Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselamın bazı tavsiyelerden sonra şöyle buyurduğu rivayet edilir: "Haram aylarından bazısını tut, bazısını bırak, haram aylarda tut ve bırak, haram aylarda tut ve bırak." Hadisin devamında ravî olan Şahabı şöyle demektedir: "Resulullah 'tut' dedikçe, üç parmağını yumdu, 'Bırak' deyince de üç parmağını bıraktı." Böylece Peygamberimizin o zata, "Üç gün tut, üç gün ara ver." dediği anlaşılıyordu." Bilindiği gibi haram ayları, "Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb" aylarıdır. Receb ayında devamlı olarak bir ay boyu oruç tutmanın uygun görülmeyişinin sebebi, Receb ve Şaban aylarının Ramazan ayına benzemesinden kaçınılmasıdır. Çünkü hiç kesintisiz bir ay boyunca oruç tutmak sadece Ramazan ayına mahsustur. Hattâ Receb ayında bir ay süresince oruç tutmanın mendup bile olmadığını söyleyen İmam Gazâlî ve İbni Kayyim el-Cevzî gibi müçtehidler, Ramazan ayına benzememesi için diğer aylardan farklı olarak Receb ayında devamlı bir ay boyu oruç tutmayı mekruh görürler. Diğer aylarda nasılsa, Receb ayında da ayın ortasında veya belli günlerinde, yahut üçer gün ara vermek suretiyle oruç tutulması tavsiye edilmektedir. Görüldüğü gibi Receb ayında tamamen oruçlu geçirme hususunda bir hadis ve rivayet yoktur. Üç ayları hiç ara vermeden tutmak sünnet ve müstehap da değildir, sadece sâlih zatların güzel bir âdetidir. Receb ayını tam olarak tutanlara "tutma" denilmez, ama fıkhı olarak da hükmünü belirtmek gerekir. Selam ve dua ile... Sorularla İslamiyet
murathan Canbaz
murathan Canbaz 2 gün önce
ibadetin saklısı güzeldir.
Ümit Becet
Ümit Becet 2 gün önce
Gereksiz
Güle Sevdali
Güle Sevdali 2 gün önce
ALLAH Kabul etsin
Safiye Derin
Safiye Derin 2 gün önce
Allahu Teâlâ bize ne zaman oruç tutmamız gereken zamanları emretmiş bi bence fazla
Elvin Abbasov
Elvin Abbasov 2 gün önce
Bana göre artık o oruç değil yaşam tarzı haline gelmiş.nrden Ramazan ayı 11ayin sultanı.cunki diğer aylarda yiyoruz içiyoruz sonra hem ibadet hemde sağlığımız için bir ay oruç tutuyoruz.bence oruç budur nefsi terbiye yoksa alışkanlık degil
Mustafa Açıkalın
Mustafa Açıkalın 2 gün önce
Ulan Caner Taslaman Konuşuyo sandım aqs
Zafer Kaynak
Zafer Kaynak 2 gün önce
Helal olsun maşallah, allah bu iradeyi tüm müslümanlara versin!
Afa Sirin
Afa Sirin 2 gün önce
elhamdulillah
Sonraki