Karanlık

Конотопська відьма . Григорій Квітка-Основ'яненко .Аудіокнига

Bohdan Shvets
Abone ol
görünümler 10 406
50% 1 1

Твір починається із опису конотопського сотника Микити Уласовича Забрьохи, який сидить «смутний і невеселий». Учора сотник їздив свататися до хорунжівни Олени, роботящої, чесної і красивої дівчини, яка не мала батьків, а мала тільки брата. Забрьоха спитав брата, чи віддасть той сестру за нього, але успіхом його пропозиція не закінчилася. Микита отримав гарбуза, тобто відмову.

Поки сотник сидить у хаті, до нього заходить сотенний писар Прокіп Ригорович Пістряк із рапортом про кількість козаків у сотні. Ця кількість була відзначена зарубками на довжелезній хворостині, але писар переламав хворостину, щоби могти її затягнути до хати, тому довго не міг дорахуватися всіх козаків. Коли помилка виявилася, Забрьоха висміяв Пістряка перед сотнею, за що той сильно образився. Після перерахунку приходить наказ із Чернігова: іти з сотнею в похід. Але писар відмовляє сотника виконувати наказ, а підбурює його почати «полювання» на відьом, бо у Конотопі вже давно не було дощу. До полку відписали листа, що сотня не може прибути до Чернігова, бо козаки повинні покарати відьом.

Наступного дня все місто зібралося на видовище біля ставка. Писар зігнав кількох жінок, які підозрюються у тому, що вони є відьмами. Перевірка відбувається таким чином: жінку кидають у воду, і якщо вона потоне, то вона не є відьмою, а якщо випливе, то вона відьма. Багато жінок загинули у воді, їх не встигли врятувати. Відьмою виявилася Явдоха Зубиха. Вона спокійно плавала по воді. Оскаженілі чоловіки почали її бити, але Явдоха наслала на них мару, тому довгий час вони били колоду. Потім справа прояснилася, і Явдосі добряче перепало.

Явдоха розлючена на Забрьоху та Пістряка. Але вони приходять до неї з подарунками і проханнями (кожен окремо) і просять допомоги. Відьма чаклує так, що Олена закохується в Забрьоху і хоче вийти за нього заміж. Сумний та невеселий сидить судденко Дем'ян Халявський, колишній коханий Олени, бо його суджена виходить за сотника. До Халявського з'являється Явдоха і пропонує допомогу.

Зубиха, щоб помститися, підлаштовує так, що сотник одружується із найстрашнішою в селі дівкою Солохою. Олена ж вийшла за свого коханого судденка Дем'яна Халявського. Забрьоху зміщають із сотництва за невиконання наказу (про похід у Чернігів), Пістряка, який хотів зайняти місце сотника, теж звільняють. Новим сотником стає Дем'ян Халявський.

У закінчення автор пише, що цю казку йому розповідав покійний Панас Месюра. Він розповідає, як все закінчилося. Халявський недовго був сотником, бо «дуже швидко перед начальством щось процвиндрив». Його шлюб з Оленою був нещасливим, оскільки був укладений в результаті чарів. Забрьоху і Пістряка покарано за те, що топили невинних жінок. Найбільше дісталося Явдосі, яка невдовзі після того, як Халявського змістили з посади сотника, померла.Ura_Gusac

Персонажі
Микита Уласович Забрьоха - сотник конотопський;
Олена Йосипівна - хорунжівна;
Прокіп Ригорович Пістряк - сотенний конотопський писар, розумний, хитрий;
Явдоха Зубиха - «конотопська відьма»;
Халявський Дем'ян Омелянович - судденко, коханий Олени;
Солоха - дружина Забрьохи.

katma

 

16 Oca 2021

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 14
Oleksiy Kolisnik
Я наче й читав Основ'яненка, але так гарно розказує, що слухав би й слухав. Як казав Свиридко - Ето же очєнь і очєнь...
Евгений Боговин
Дякую такє добре читання
Анна  Альховик
Спасибо, очень понравилось чтение, слушалаб и слушала. Дзякую.
Iryna Vesth-Hansen
Гарний голос, дякую!!!
Дошак Любомира
Дякую. Дуже профнсійно та чутливо прочитано.
Наталья Голощапова
Замечательно,украинский язык льются песней
Elena Malygina
Бесподобно!
Валерій Лебідь
Схоже, що текст читає Анатолій Паламаренко. Слухав би та й слухав... Низький уклін за насолоду дотикнутись до справжнього мистецтва!
Evelina Ellend
На русском есть?
Sonraki
FURRY BLACK FRIDAY
1:22
görünümler 959 538
YOU CAN SMELL MY BEARD NOW
4:39
görünümler 182 889
FURRY BLACK FRIDAY
1:22
görünümler 959 538