Karanlık

Çinlileşen Türkler || 1.GÖKTÜRK KAĞANLIĞI (2/3)

DFT Tarih
Abone ol
görünümler 186 982
98% 8 100 109

Çinlileşen Türkler || 1.GÖKTÜRK KAĞANLIĞI (2/3)
3.Bölüm: Kağanlık Neden ve Nasıl Yıkıldı? Göktürk Kağanlığı (3/3) DFT Tarih
trvid.com/video/video-Nwj5rtJUwzY.html

🔔ABONE OL!: goe.gl/F3uaq
🔔ÜCRETLİ ÜYELİK: goe.gl/OG5Lm
📬 İLETİŞİM VE REKLAM: tarih.dft@yandex.com
🟣DİSCORD BAĞLANTISI: discord.gg/n9wUZm3

🔵TWİTTER: @DftTarih
🔴İNSTAGRAM: @dfttarih
🟢FACEBOOK: DFT Tarih💥Osmanlı Nasıl Kuruldu?: bit.ly/3iJZtPt
💥Türkler Nasıl Müslüman Oldu?: bit.ly/2PYMNb3
💥2.DÜNYA SAVAŞI BELGESELLERİ: bit.ly/3h4QDLY
💥Kunuri Muharebeleri 1950: bit.ly/2PXhwoZ
💥SELÇUKLU KURULUŞ SERİSİ: bit.ly/2Q9SdjT
💥Tarihin İlk İmparatorluğu AKADLAR: trvid.com/video/video-3BaLBEM4LdI.html​
💥OSMANLININ ÇARESİZLİĞİ: Mısır'ın İşgali 1798: trvid.com/video/video-k6qb-D0BHkk.html​
💥ÜÇ KRALIN SAVAŞI 1578 || Osmanlı-Portekiz-Fas trvid.com/video/video-9kIhiyT8MJ4.html​

En Çılgın Türk: BABÜR ŞAH || Panipat Muharebesi 1526 || BELGESEL

göktürkler, türk kağanlığı, göktürk devleti, göktürk imparatorluğu, bozkur kağanlıkları, göktürk kağanlığı, hunlar, mete han, bumin kağan, istemi yabgu, gökbörünün izinde, aşina, orhun yazıtları, 1.Göktürk devleti, mukan kağan, kara kağan, çin imparatorluğu, three kingdoms, dinklingler, tölesler, chou hanedanı, tang hanedanı, türk tarihi, çin tarihi, asya hun devleti, asya bozkırları, ipek yolu, göktürk sasani savaşı, boz kurt miti, ergenekon efsanesi, türk destanları, türeyiş destanı, göktürkler siyasi tarih, çin prensesleri, çin seddi, imparator wu, ordos, moğolistan, asya tarihi, zemarkos'un sandığı, uygular, türgişler, türkler nasıl müslüman oldu, kuruluş, bozkırın efendileri, doğu roma, First Turkic Khaganate, Eastern Turkic Khaganate, batı göktürk devleti, doğu göktürk, Göktürks, Middle Chinese, belgesel, documentary, harita tarih, tarih dersleri, kadim türklerin topraklarında, göktürk üçlemesi, göktürk filmi, göktürk filmi tanıtım, ahöet taşağıl, göktürk serisi bölüm 1, göktürk serisi, Ashina tribe, Tiele people, Northern Dynasties, strateji, pc oyun, potcast tarih, emrah safa, yusuf kayaalp, Otuken, ötüken, kronik kitap, Bumin Qaghan, Old Turki, gortlak müziği, altay dağları, tanrı dağları

ÇİNLİLEŞEN TÜRKLER || 1.Göktürk Kağanlığı (2/3) DFT Tarih

katma

 

16 Mar 2021

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR 1 167
DFT Tarih
DFT Tarih 7 aylar önce
*1.Bölüm* trvid.com/video/video-sgMxY9k22RE.html *3.Bölüm* trvid.com/video/video-Nwj5rtJUwzY.html
Karaca Yüksel
Karaca Yüksel 18 gün önce
5:43 İmparator Wen'in meymenetine! Böyle çirkin tasvir mi olur?
Jarovoli
Jarovoli 24 gün önce
Göktürkler Türklerin Orta Asya'da birleşip birlik olduğu muazzam bir devlet idi. Her ne kadar konargöçerlik bir yaşam tarzı olsada eğer bu devlet yıkılmayıp ayakta kalsaydı zamanla yerleşik hayata geçecek ve Türklerin Orta Asya'daki Roması olacaktı. Bu videoda'da yine görüyoruz ki Türkleri yıkan etmenler birlik olamamak ve devamlılığın sağlanmaması. Asya Hunları, Avrupa Hunları , Göktürkler, Avarlar , Karahanlılar, Gazneliler, Selçuklular, Osmanlı . Devlet yıkıldığında yerine yeni bir devlet kuruluyor devamlılık sağlanmıyor. Mesela Almanlar tarihte hep Germenler olarak bilinir.Veya İngilizler hep İngiliz olarak. Devletlerinde sadece sistem değişir. Bizde ise yurtlar değişiyor, kültür değişiyor, devlet değişiyor.
ataman
ataman Aylar önce
LEGO ırk
ACTION CAM POLSKA
ACTION CAM POLSKA Aylar önce
Tarih anlatimi boyle olmaz. Kisisel Budizm hayranligi vs. Sacmalik.
Nadir Ünal
Nadir Ünal 2 aylar önce
Attığın başĺıktan Göktürklerin Çinlileştiği gibi bir anlam çıkıyor. Kendine küfür ettirmek mi istiyorsun? Çık meydana, bu başlığı yüksek sesle oku. Daha çok müşteri bulursun.
Zahide Ceviren
Zahide Ceviren 2 aylar önce
Gunumuzde oldugu gibi cinliler yine kalles
Hasmet OZ
Hasmet OZ 2 aylar önce
Atılan başlık, kullanılan resim ve yaptığınız çağrışım çok kötü. Sizi kınıyorum. Anlatılan içerikle uyumlu olarak değiştirin bunları lütfen.
murat ergun
murat ergun 2 aylar önce
Coğrafya kaderdir çok doğru bir laf.Çin toprakları herzaman bereketli topraklardı bir çok ırmak geçen topraklar.haliyle Çinliler herzaman yerleşik hayatı benimsedi yaşadı.bu da onların çoğalmasına zenginleşmesini sağladı.kuzeyde Asya bozkırları sert iklim ve verimsiz toprakları yüzünden türkler göçebe yaşamı benimsedi en büyük geçim kaynağı hayvancılık kurak geçen zamanlarda çöktü.oda türklerin hiçbir zaman güçlü bir otorite kuramamasına neden oldu
Apo Simsek
Apo Simsek 2 aylar önce
👍👍👍❤️❤️❤️👍👍
Savaş Usta
Savaş Usta 2 aylar önce
Osmanlı taht için değir devletin bekası için kardeş kanı akıtmıştır türkler bir birleliyle savaşmasaydı bu gün dünyada huzur vardı
Random Access Memories
Giriş - Intro muzik : Jincheng Zhang - Violet
Tarık Dağlı
Tarık Dağlı 2 aylar önce
Çocuk hikayesi gibi. Çinli hediye yolluyor iki prenses fitne çıkarıyor. Bizim büyük büyük Göktürk hakanlari gaza geliyor. Böyle tarih okuması mi olur. Bunlar doğru kabul edilirse Gokturklerin sadece göçebe savaşçılar olduğu yağma ve talandan başka bir becerilerinin olmadığı, kendilerine kolayca operasyon cekilebilen stratejiden siyasetten yoksun tipler olduğunu kendi ağzımızla kabul etmiş oluruz. Mesele şu. Tarım toplumu uzun vadede göçebe topluma bir şekilde galip gelir. Sanayi toplumu da tarım toplumuna
Tarık Dağlı
Tarık Dağlı 2 aylar önce
Bir adam güçlü olduğu halde, yönettiği halde niçin bir başka kültürün etkisiyle komplekse girer? Kıvırmadan söyleyeceksek, kendi kültürü daha ilkel, sığ ve kurumları oturmuş bir devlet oluşturmaya yetmediği için. Zaten bu sebeple Çin'liler yenilse dahi hep yeniden toparlanıp 5000 yıllık bir imparatorluk kültürüne sahip olurken, bizim imparatorluklar çadır imparatorluğu olmaktan öteye gidemedi.
Tarık Dağlı
Tarık Dağlı 2 aylar önce
Tıpkı şimdi ki Batı hayranlığı gibi. Şöyle devlet, böyle imparatorluk, onu da bunu da hakimiyeti altına aldı muhabbeti güzel. Peki sonra? Kültürel değer üretmedigi. ne sanat, ne edebiyat, ne mimari, ne derinlikli bir dini kültürel gelenek oluşturamadığı için Ortada geriye kalan doğru dürüst bir yapı eser yok. Çin'in oturmuş kültürel yapısının ağırlığı altında zamanla eriyip yok olup gitmişler işin özü.
Tarık Dağlı
Tarık Dağlı 2 aylar önce
Evet!! İslam bizi araplaştırdı. Arab seviciler. Bizim dinimiz Şamanlık! Özümüze dönelim! diyenler hala burada mı🙂 Öz'ün de pek iç açıcı bir sonu olmamış anlaşılan. Yine müslüman olanlar Türk'lüğünü öyle böyle muhafaza etmiş.
Alper
Alper 2 aylar önce
Ne yazık.. atalarımız birbirini kırıp durmuş. İnşallah Turanda tüm Türkler birleşip bu lanetten kurtuluruz.
CN Green
CN Green 2 aylar önce
Tesekkurler!
Ezel KADİMBALA
Ezel KADİMBALA 3 aylar önce
Beynim yandı a.g bu ne ya.
卐HeinzGuderian卐
卐HeinzGuderian卐 3 aylar önce
*"Türkleşmiş Kürtler"*
Alaettin Çakıroğlu
Alaettin Çakıroğlu 3 aylar önce
Bugün değişen bir şey varmı? Çinin tarihte yaptığı fitneyi bugün abd, ab aynen yapıyor ve bu fitneye alet olan ne yazıkki %48 bir kitle var. Yer yüzünde Kendi ülkesinde, öz vatanında azınlıklara ASİMİLE olan Türk lerden başka bir millet varmı? Ak koyunlu lar, Karamanlar ve diğerleri ya ermeni, rum, Arap yada kürt olmuş, şimdi kendi milletinle savaş halinde. Nedeni BENCİLLLİK, EGOİSTLİK. TARİH VE MİLLET BİLİNCİNİN OLMAMASI. Hep bana, Rab bana. Sadece kendi menfaatini önceleyen bir Millet. Dünde aynı bugünde aynı.
Tayfun Kansu
Tayfun Kansu 3 aylar önce
Ulan Çine teslim olacağıma kardeşlerime teslim olurum
Bilgi Bankası
Bilgi Bankası 3 aylar önce
Çinlide Ötüken’e sığınıyor:))
Salman Karakuzu
Salman Karakuzu 3 aylar önce
Göktürkler dağılınca arapların katliamlarına uğradılar.
Alireza Piri
Alireza Piri 3 aylar önce
Bildiğiniz üzre Dyarbekir ve Erzincan a kadar farsça konüşüp İranın şehirlerindenlerdı ve Safavi donemlerinde ve Osmanlilarla savaşda Osmanlilarin eline geçmiş ler . şah Abbas ve şah İsmaiylın yazdiği vassiyette İrana donmesi tüm İranlilara farz etmiş . yükaridaki şehirler Dyrk ve Erzn nasil türkleştirildiler ?. yada Süriye nasil Araplaştirildi ? Lübnan nasil Araplaştirildi ? İraq nasil Araplaştirildi ? bünlarin değişimi kimin yararina ve kimin zararina oldü ?
Sultan Karakus
Sultan Karakus 3 aylar önce
😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱😱
Chandiebb Bb
Chandiebb Bb 3 aylar önce
Cok
Hasmet OZ
Hasmet OZ 3 aylar önce
Cin kaynaklarindan alinan isimler cince. Turk prenslere çi ço çun gibi isimler verilmis
Alperen Bülbül
Alperen Bülbül 3 aylar önce
Asimile olacağım en son devlettir çin gidip gönüllü olarak asimile olacağım tek devlet ukraynadır ! ❤️🇺🇦❤️
ahmet cengiz karakeleş
M.Kemala Atatürk Ordu'da yabancı kadınlarla evliliği yasaklamıştı takı AKP iktidar olana kadar bu yasak devam etmişti M.kemal Ataturk zinayi suç olarak yasa etmişti takı AKP zina yasasını kaldırana kadar siz neden yeni kimliklerde medeni durum kaldırıldı saniyorsunuz 😉
şaka maka bi yana
şaka maka bi yana 4 aylar önce
hocam murabitlardan bahsedermisin
Duygu Çakır
Duygu Çakır 4 aylar önce
Isbara kağanın baş eğmesi utanç verici olmuş.
Börü
Börü 4 aylar önce
üfff çinli prenses ateş saçıyor 🔥 5:06
Börü
Börü 3 aylar önce
@Alperen Bülbül baya 😍
Alperen Bülbül
Alperen Bülbül 3 aylar önce
Güzel dimi 😍
Ömerhan 42
Ömerhan 42 4 aylar önce
İHANET
Büşra OĞLAK
Büşra OĞLAK 4 aylar önce
Bildiklerimi söylemek isterim : Tai Hatun, Çin'de, '' Dahi Prenses '' olarak anılır. Yanına geçtiği her Kağanı sözleriyle zehirleyerek daima Çinliler ile savaş yapmasını istemiştir. Bu yüzden Çinliler ile gereksiz yere savaşlar yapılmıştır. Tai Hatun'un, ailesinin diğer hanedanlık tarafından katledilmesi sonucu Çinlilere düşman olduğu sanılsa da aksine Göktürkleri çökertmek için elinden geleni yapmıştır. Yanında yer aldığı en son Kağan (sanırım Tou-lan'dı) da hayatını kaybedince Sui Hanedanlığına gitti. Sui Hanedanlığı onun neler yaptığını biliyordu bu yüzden onu kabul ederek ona bu ismi verdi '' Dahi Prenses ''. Yanlışım varsa lütfen belirtin, düzeltelim.
BasınTribünü
BasınTribünü 4 aylar önce
Çinlilere hayran olanları dinleyince günümüzde de Avrupalılara hayran olanlar aklıma geldi.
BasınTribünü
BasınTribünü 4 aylar önce
Çinin arşiverini açması tarihimizi yeniden yazar bence.
iç mimar
iç mimar 4 aylar önce
Biz de araplaştık arapların dinlerini def edip türklüğümüze geri dönmeliyiz
aykut 4716
aykut 4716 3 aylar önce
@iç mimar o türkler islam için savaşıyor senin mi zoruna gitti 1071 vs.
iç mimar
iç mimar 3 aylar önce
@aykut 4716 gerçekler canım benim zoruna mı gitti
iç mimar
iç mimar 3 aylar önce
@Devran araplaştık deyince moğolistan diyecek kadar sığ bir tarih bilgin var tebrikler
aykut 4716
aykut 4716 3 aylar önce
bi git
МАНЧУРИЯ ЖАСТАРДЫҢ ҚҰРЫЛЫМДАРЫ
@Devran el hakk söyledin
Emine Cerman
Emine Cerman 5 aylar önce
Altuncan hatunu kösem sultanı turhan sultan yapin
Ömer Kaplan
Ömer Kaplan 5 aylar önce
çinli prensesler
Dogukan Cıloglu
Dogukan Cıloglu 5 aylar önce
İnsan asimile olur tabii. Diğer tarafta konfor var. Net ben de olurdum. Akıllı adammış; bozkırın soğuğunda çadırda mı kalınır...
Ramazan Şakrak
Ramazan Şakrak 5 aylar önce
Sürekli araplaşmadan bahsediyorsunuz kastınız müslüman olmakmı nekadar safsınız bütün türkler müslüman oldu müslüman olunca arap olunmuyor islam her milleti himaye eder çünkü allahın emridir.bu araplaşma meselesi osmanlı zamanında bile bütün dünya müslümanları türk diye bilir ancak osmanlı yıkılalı yüz sene oldu tabi batılılar her müslümanın içine bir fitne yaymış kimisi arabı kötüler kimisi türkü kimisi başka milleti. Oysa allah birlik olun der.
Red Hood 374
Red Hood 374 5 aylar önce
Dediğine katılıyorum. Ama vidyoda böyle birşeyden bahsetmediki.
МАНЧУРИЯ ЖАСТАРДЫҢ ҚҰРЫЛЫМДАРЫ
sonunda akıllı biri çıktı
Tatar
Tatar 5 aylar önce
3:23 Allahın Türkleri Din Fıtratını üzerine yarattığının kanıtı
Віра Кравчук
onların (Gök Türklerin) Türkiyeli Türklerle hiçbir ilgisi yok
EL Grand TVRCO MEHMED II
10 iq yorum yapmışsın. Bizde Orta Asya'dan göçtük. Türkiye Türkleri Oğuzlardir. Oğuz Türkleri ise çekik gözlü olmaz. Göktürklerin kurucuları Tölesler. Kurucu boyları ise Orhun abidelerinde geçen ve Bilge Kağan'ın kendi milletim dediği, Kırgız, Kurıkan, Otuz Tatar, Kitay ve Dokuz Oğuz boyları. Batı Göktürk kağanlığını bile biz oğuzlar yönetiyorduk. Kısaca biraz tarih araştır.
Sare Nebi
Sare Nebi 6 aylar önce
Aşımı olmuşlar 😃
Furki
Furki 6 aylar önce
Şimdi avrupada yaşayıp ölmek isteyenlere benzettim bu Kaanı.
Chow絲父
Chow絲父 6 aylar önce
对于北齐北周的图片用错囖~~ 有北魏开始 每一代的皇帝都开始汉化 由语言到服饰 再到文化 还有谥号全部都融入汉文化中 而后的北齐北周都是原有基础上分裂而已
МАНЧУРИЯ ЖАСТАРДЫҢ ҚҰРЫЛЫМДАРЫ
ADINI ÇİNLİ MAHMUT OLSUN
Seydi
Seydi 6 aylar önce
Turkler cinlelesseydi basta uygur türkleri ve mogollar diye bir millet suan olmazdi
МАНЧУРИЯ ЖАСТАРДЫҢ ҚҰРЫЛЫМДАРЫ
yine yangınlar yine türkler
CENGİZ ALTIN VE TÜRK TURANLILAR TARİHİ
Seydi kardesim gizlenen turk tarihimizi ogrenmek isterseniz orijinal kaynaklarla kanalimin ismi CENGIZ ALTIN VE TURK TURANLILAR TARIHIDIR ilginize tesekkur eder saygilarimi sunarim
Aybey
Aybey 6 aylar önce
Utanmamışlar mı Çinlileşirken. Ha Batılılaşma gibi diyorsunuz kusura bakmayın.
CENGİZ ALTIN VE TÜRK TURANLILAR TARİHİ
Aybey kardesim gizlenen turk tarihimizi orijnal kaynaklarla ogrenmek isterseniz kanalimin ismi CENGIZ ALTIN VE TURK TURANLILAR TARIHIDIR ilginize tesekkuur eder saygilarimi sunarim
Razor Shahnahme
Razor Shahnahme 6 aylar önce
Neden Sonucta Bugünkü Rusya Dynasty Persian Empire-Nowzar or Nowgorod Dynastie Slave Dogu Gök- Türklerin ve Kara-kurum Dynasty General Khurshid Mu-awiya or Legende Cengiz Han Slave Kara-kurum Dynasty olduklarindan Top Turan Ordusunun Temsilcilerinin Tarihi Mücadelesi Türk Cumhuryetinde Eretna-Dynasty olduklari gibidir .Sonucta Tek Kölelerin Milletinin Tarihi Mücadelesi olduklarindan Dünyada.
Razor Shahnahme
Razor Shahnahme 6 aylar önce
Guti-Kuchi-Schrutti-Guci Nomadic Peoples or Silk roud or Kara-kurum Dynasty General Khurshid Mu-awiya or Legende Cengiz Han Slave or Memlük Empire-Power or Helphthaliten Empire-Power or Kuschano- Schahrazor Empire-Power in World . Ghilman-Satraps-Jiedushi-Spahbod Nomadic Peoples Legende Zagros-Hyrcania Mountains or Meso-american Azteken, Maya, Indianer Nomadic Peoples in World.
Sekiz
Sekiz 6 aylar önce
Kimin eli Tai hatunun cebinde belli değil aw
МАНЧУРИЯ ЖАСТАРДЫҢ ҚҰРЫЛЫМДАРЫ
tai hatun her kağanı boynuzlamış
Kurtar Ongun
Kurtar Ongun 6 aylar önce
Yalnız, bu erime ve başka uluslara özenme alışkanlığı Türklerin eski yarasıdır ve günümüzde de, vardır. Türkler kiminle karşılaştılar ise o, olmaya çalışmışlardır. İlk Çinliler ile, Çinlileşmişler sonra Farslar ile, Farslaşmışlar sonra Araplar ile, Araplaşmışlardır. sonra Cermenler ile, karşılaşıp Cermen olmaya çalışmışlardır. Siz Sılavların nereden geldiğini sanıyorsunuz? Cermen yani, Almanlar ve Turan uluslarının karışımıdır Sılavlar. Dikkat ederseniz coğrafi olarak da, Avrupa ve Asya arasındaki topraklardadır Sılavlar.
Samet
Samet 6 aylar önce
Kendi kafana göre tarih yazamazsın.
Samet
Samet 6 aylar önce
1.) Bir toplum yerleştiği yerde kalıcı olmak istiyorsa oranın kültürüne ayak uydurmalıdır. Bunun sonucunda kültür alışverişi çıkar. 2.)"Sılav" değil "Slav". Slavların Hint - Avrupa kökenli uluslarla aynı ırktan oldukları antropolojik ve dil araştırmalarıyla tespit edilmiştir. İlk Slav vatanının Vistül nehri, Polesiye ve Dnepr sahasına kadar yayıldığı anlaşılmaktadır. Slav kelimesi ilk olarak milattan sonra 6. yüzyılın başlarında bir eser kalem alan kilise babası Pseudo Cesarios'ta ortaya çıkar.[
Kurtar Ongun
Kurtar Ongun 6 aylar önce
Özetle, Çin onlarca kez işgal edilebilir. Ama, asla ele geçirilemez! Çünkü, Çin'i Çin yapan ulusal bilinci ve diğer, ulusları eritebilme gücüdür. Bu eritme gücü karşısında hiçbir pusat ve ulus etkili olmaz! Bunun bir küçük örneği de, Farslardır. İran toprakları birçok kez işgale uğramasına karşın, o coğrafyada konuşulan resmi dil ve genel geçer egemen yazışma dili hep Farsça olmuştur!
Kurtar Ongun
Kurtar Ongun 3 aylar önce
@yağız özüesen Evet kardeşim belirttiğin hanedanlardan söz ediyorum. Üçünün de, resmi devlet dili Farsça idi. Osmanlının Arapça-Farsça karışımıdır. Asla, Türkçe olmadı! Ha, halkın çoğunluğu kendi arasında Türkçe konuşur o, ayrı. Ama, devlete işin düştü mü, yazışmalarını Farsça yapmak zorundasın. Aynı bugün İran'da olduğu gibi. Hatta, Safevi hanedanları Türk olmalarına karşın, Türkçeyi aşağılardı. Çocuklarına Farsça adlar koyarlardı. Örneğin Ferhat, Feridun, Serhat, Mihriban vs.. Farsça adlardandır. Karaman konusunda haklısın evet resmi dili Türkçe idi. Ama onun egemenlik alanı ve süresi çok kısa sürdü. Ek Bilgi: Bugün kullandığımız "Evet" Farsçadaki "Avat"tan gelmedir. Hayır ise, Arapçadır. Türkçesi ise, He ve Yo. Yani Türkçe egemen olsa idi, He ve Yo diyecektik. Halk kendi arasında yine, kullanıyor ama, resmi söylemde argo diye, aşağılanıyor. Düşün! Kendi öz dilin argo durumuna düşmüş. Elin Arabın Farsın sözü resmiyet kazanmış!
yağız özüesen
yağız özüesen 3 aylar önce
@Kurtar Ongun birincisi irandanmı bahsediyoruz selçuklu osmanlıdanmı ikincisi safavilerin resmi dili türkçeydi anadoludada karaman oğulları resmi dili türkçeydi osmanlıdada ilk başta türkçeydi ve resmi dilin farsça arapça olduğu dönemdede ordu dili türkçeydi
Kurtar Ongun
Kurtar Ongun 3 aylar önce
@yağız özüesen Ne yazık ki, kardeşim asla resmi dili Türkçe olmadı! Üç Türk hanedanının da, resmi dili ya doğrudan Farsça ya da, Arapça-Farsça karışımı oldu. Resmi olarak Türkçe hiçbir zaman egemen olmadı ta ki, T.C. kurulana dek!
yağız özüesen
yağız özüesen 3 aylar önce
İngilizler çini egemenlik altına aldı ve altı yüz yıl iranın resmi dili türkçeydi ama farslar asimile olmaz haklısın
Kurtar Ongun
Kurtar Ongun 6 aylar önce
"Bir çaşıt (Fransızcası Ajan) bin orduya bedeldir." Diye, boşuna denmemiş! İşin ilginci Çin denilen ülkede Çinliler aslında azınlık idi. Az olan Çinliler zorbaca aldıkları topraklarda katı Çinlileştirme siyaseti güderek diğer toplulukları eritip, hem insan sayılarını hem de, toprak alanlarını çoğalttılar. Aslında, Çin'de 40 Farklı budun vardır. Çinliler bunlardan yalnızca biridir. Avrupa'da bile bu kadar, çok sayıda budun yoktur. Bu küçük bilgi bile, Çinlilerin ne kadar tehlikeli olduklarının kanıtıdır.
Ramazan Yarka
Ramazan Yarka 6 aylar önce
Göz yaşlarım içime doğru aktı
TÜRK BİRLİĞİ
TÜRK BİRLİĞİ 6 aylar önce
Göktürkler serisi için Dft Tarihe teşekkür ederiz.
Emre Güler
Emre Güler 6 aylar önce
like
Tatar
Tatar 6 aylar önce
Çinliler Vatanına ve milletine çok Bağlı
Furkan
Furkan 6 aylar önce
14:30 tanıdık geldi
gökmen bozdemir
gökmen bozdemir 6 aylar önce
Yav dft tarihi admini kardeşim 3.bölüm ne zaman gelecek
KB Cuber
KB Cuber 6 aylar önce
Kokuyu aldın mı Hayır Nasıl Ne kokuyor Kalite
Khanus Magnus
Khanus Magnus 6 aylar önce
göktürkler , benim favori bulgar kabilem 😍
TOGAN
TOGAN 6 aylar önce
Teşekkürler
Deruni
Deruni 6 aylar önce
Yeni keşfettim harika 😍
Hitit Tarih
Hitit Tarih 6 aylar önce
Video önemli bir tarihe değinmiş, Göktürk Kağanlığı'nın yaşadıkları günümüzde Çin'in politikalarını anlamamız açısından önemli. Çin tarihi ile ilgili bir video serisi yapmanız bu dönemleri daha iyi açıklayabilir.
uğur çakır
uğur çakır 6 aylar önce
3.bölüm henüz yok sanırım.görsel hazırlamak zahmetli olmalı.eline emeğine sağlık dostum
tunay ishikol
tunay ishikol 7 aylar önce
Uygur turkleri Cinde ataları olmalıdır, Cililesmiş turkler
Mehmet Ali SARGIN
Mehmet Ali SARGIN 7 aylar önce
Beğeni, yorum ve paylaşmayı unutmayın Sayfaya destek olalım
Devrim Deniz
Devrim Deniz 7 aylar önce
Nerede 3 bölüm
Onur Ozuvar
Onur Ozuvar 7 aylar önce
Vah halimize. Dün Çin köpeği bugün dış güç köpeği. En büyük hainler hep aramızda
Erdem YEŞİL
Erdem YEŞİL 7 aylar önce
3:43 Koskoca bir devletin iç işlerine karışılmaz. 5:38 Ohoo casusla bütün devlet sırları ifşa olmuş. 7:43 Askeri zafere giderken ihanetle parçalanmak.
Turan YALÇIN
Turan YALÇIN 7 aylar önce
Yeni bölümü bekliyoruz
Turan YALÇIN
Turan YALÇIN 7 aylar önce
Kuman kağan beni çok gaza getirmişti taspar moralimi bozdu
Nehir Ozkaya
Nehir Ozkaya 7 aylar önce
Efsane bir video olmuş bu. 3.ne zaman gelir ?
Ömer Karakurt
Ömer Karakurt 7 aylar önce
Abi 3.bölüm çıktımı
Kaan
Kaan 7 aylar önce
Bu bilgilere ulaşmanız mümkün değil Çünkü çinde 5 piramitin içinde gizli TÜRK tarihi.
Jaeledon Edits
Jaeledon Edits 7 aylar önce
İzlerken ciddiyim ağladım
Jaeledon Edits
Jaeledon Edits 5 aylar önce
@Mert bize diz çökenlere, şarap içirir oluyorlar
Mert
Mert 5 aylar önce
Çok üzücü gerçekten
yaren
yaren 7 aylar önce
Kpss tarih derdine son. Takip edin instagram @efsane_tarihci_ersin_karahan
olmachatv
olmachatv 7 aylar önce
3. bolumu bekliyoruz
ali sanane
ali sanane 7 aylar önce
3
ali sanane
ali sanane 7 aylar önce
3
Sinan Köprü
Sinan Köprü 7 aylar önce
☝️🇹🇷🤘🇦🇿🍎
Deve Tüccarı
Deve Tüccarı 7 aylar önce
2014 tarihli Çin kaynaklı bir araştırmada diyor ki; Han Çinlilerini oluşturan unsur kuzeyli boylardır. Büyük kitleler halinde kuzeyli insanlar antik Çine yerleşti.
Mehmet Nergiz
Mehmet Nergiz 7 aylar önce
bizans değil doğu roma olacak
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
Tarih Arşivi kanalınıda öneririm çektiği videolar çok güzel sizde tavsiye edin böyle güzel kanallarda büyüsün çok emek veriyor.Ama az izleniyor
Cihangir Ugur
Cihangir Ugur 7 aylar önce
Neden kardeş katlini salık verdi sultan Mehmet izleyin görün
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
Tarih Arşivi kanalınıda öneririm çektiği videolar çok güzel sizde tavsiye edin böyle güzel kanallarda büyüsün çok emek veriyor.Ama az izleniyor
Han Tan
Han Tan 7 aylar önce
Suan cindeki dortyuz milyon cinlinin aslen turk olduklari ve asimile olduklari soyleniyor
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
Tarih Arşivi kanalınıda öneririm çektiği videolar çok güzel sizde tavsiye edin böyle güzel kanallarda büyüsün çok emek veriyor.Ama az izleniyor
Alp Orhan
Alp Orhan 7 aylar önce
aklıma nedense vietkong geldi komunistleri sevmemesine rağmen dışarıdan müdahale (NATO) gelince nefret ettiği komunistlerle birleşip vietnamı kurdular...
Alp Orhan
Alp Orhan 7 aylar önce
@Orhun Gedik tamamdır
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
@Alp Orhan Yazınca en başta çıkıyo siyah olan
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
@Alp Orhan Tarih Arşivi
Alp Orhan
Alp Orhan 7 aylar önce
@Orhun Gedik yok tam ismini yaz>>"isim"
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
@Alp Orhan Geldimi bazen linkler yasaklanıyor.
Alp Orhan
Alp Orhan 7 aylar önce
.
Selda Koray
Selda Koray 7 aylar önce
Tabgaçlar hala Çini yönetiyor..
Turco-Mongolian
Turco-Mongolian 18 gün önce
Yok artık .d
Ufuk Yardibi
Ufuk Yardibi 7 aylar önce
Seni iş işten geçmeden keşfettiğim için acayip mutluyumm😍
_Nihad _
_Nihad _ 7 aylar önce
Türkün türkden qayrı ne dostu ne kardeşi ne abisi olmadı ,şimdide yok, olmayacakta
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
Tarih Arşivi kanalınıda öneririm çektiği videolar çok güzel sizde tavsiye edin böyle güzel kanallarda büyüsün çok emek veriyor.Ama az izleniyor
Aslan Tanın
Aslan Tanın 7 aylar önce
Abi benim bildiğim Bilge Kağan (Tardu Kağan) 'ın dönemi çok iyi geçiyor?
Hazar Novruz
Hazar Novruz 7 aylar önce
Çingiz Han türkmüdür? Bunu internette aradım amma farklı sonuçlar çıktı
Savıcı
Savıcı 7 aylar önce
Türk devletleri hep mi içten yıkılır be
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
Tarih Arşivi kanalınıda öneririm çektiği videolar çok güzel sizde tavsiye edin böyle güzel kanallarda büyüsün çok emek veriyor.Ama az izleniyor
KnownToRock
KnownToRock 7 aylar önce
Napoleon serisi devamını bekliyoruz
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
Tarih Arşivi kanalınıda öneririm çektiği videolar çok güzel sizde tavsiye edin böyle güzel kanallarda büyüsün çok emek veriyor.Ama az izleniyor
Muhammed Coşkun
Muhammed Coşkun 7 aylar önce
Şu imparator wen de ne yaşadı be
Mikail AÇIKGÖZ
Mikail AÇIKGÖZ 7 aylar önce
türkler ayrı devletlerde yaşadılar ama diğer türk dostumuza saldırdıkları zaman demir yumruk gibi birleştik savvaştan sonra evlerimize döndük ve sırf tarihin altın harfleri ne yazılmak için dostumuzu yok ettik ve şu anda onlar tarihin en güçlü padişah larından biri yavuz sultan selim emir timur ...
Orhun Gedik
Orhun Gedik 7 aylar önce
Tarih Arşivi kanalınıda öneririm çektiği videolar çok güzel sizde tavsiye edin böyle güzel kanallarda büyüsün çok emek veriyor.Ama az izleniyor
voyager
voyager 7 aylar önce
nağıllar,nağıllar)
Hasan Nail
Hasan Nail 7 aylar önce
Yeni
Sonraki
Yargı 6. Bölüm 2. Fragman
1:02
görünümler 1 401 173