Karanlık

Çift Yarık Deneyi - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B11 

Flu TV
Abone ol 835 B
görünümler 854 B
50% 1

En zor bilimsel deneyleri, kuramları dahi anlamamızı sağlayan Olmaz Öyle Saçma Bilim karşınızda!
Çift yarık deneyi nedir? Çift yarık deneyini ilk kim yaptı? Çift yarık deneyinde bilimcileri şaşırtan sonuçlar neler? Einstein ve Bohr tartışması nedir? Kopenhag kuramı nedir? Fotonlar neden kafasına göre ilerliyor? Çift yarık deneyini evde nasıl yaparız?
FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur.
Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun:
➡ bit.ly/FluTv
#OlmazÖyleSaçmaBilim #ErkcanÖzcan #SerpilÖzcan
Olmaz Öyle Saçma Bilim serimizin diğer videolarını izlemek için:
➡bilim.flutv.online
Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın:
/ @flu
Çift Yarık Deneyi - Olmaz Öyle Saçma Bilim - Prof. Erkcan Özcan - B11 videomuzu beğendiyseniz en güncel diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.
➡Kaos ve Kitlelerin Bilgeliği - Olmaz Öyle Saçma Felsefe - Ömer Aygün - B12
• Kaos ve Kitlelerin Bil...
➡APTAL HERİFLER - Canlı Yayın - Showrunner Duygu Uysal - B10
• Duygu Uysal Parodi Pre...
➡VAMPİR - Böyle Buyurdu Kültür - Prof. Nevzat Kaya - B08
• VAMPİR - Böyle Buyurdu...
➡Sinema -TV Meslek Tanımları - Olmaz Öyle Saçma Şey Z - İlker Canikligil - S04B21
• Sinema -TV Meslek Tanı...
➡NFT: Sanat Tasarım Mıdır? - Sanat Sohbetleri - Bager Akbay - B12
• NFT: Sanat Tasarım Mıd...
Kanalımıza katılın: uye.flutv.me
Patreon destek sayfamız: flutv.me
Kanal: flutv.online
Twitter: / flutivi
Instagram: / flutv.online .
. . . .
FluTV Discord: discord.flutv.me -- Kripto Destekleri için: 0x87a9538Af8f5f80371233951438b7faf9570B82C

katma

 

13 May 2021

Paylaş:

Paylaş:

Herunterladen:

Yük bağlantısı.....

Ekle:

Çalma listem
Daha sonra izle
YORUMLAR : 2,1 B   
@Erkcan
@Erkcan 2 yıl önce
Bu konu çok merak edilen ve çok farklı şekillerde ve çok farklı yoğunlukta tartışılabilecek bir konu. O yüzden bu videoyu şimdilik ilk adım olarak görmenizi rica ediyorum. Buraya yazacağınız yorumlara göre devamında gelecek kuantum mekaniği ile ilgili videoları şekillendirebiliriz. Bu video ile ilgili bazı notlarım: * Mısır hiyerogliflerini modern zamanlarda ilk okuyabilen kişi olarak Champollion bilinir. Young'ın Champollion'dan önce gerçekleştirdiği çalışmalarının ne kadar derin olduğuna dair yakın zamanlarda epeyce belge çıktı. Şekillerin ideogram olduğunu düşündüğü, ancak özellikle tek sessiz içeren fonogramları çözdüğünü okumuştum. * Videoda gösterdiğimiz Maxwell denklemleri, Maxwell'in kendi yazdığı hali değil. Maxwell denklemlerini yazdığında daha vektör notasyonu kendi başına icat edilmiş değildi. * Fotonların tek tek perdeye düşüşü için gösterdiğimiz video aslında çift yarık deneyinin elektronlarla yapıldığı daha kazık halinden. 2013'de Bach ve arkadaşları tarafından basılmış bir makaleden. * Çift yarık deneyinin tarihin en büyük 10 deneyinden ikisi (Young'ın orijinal ışık versiyonu ve sonra elektronlarla yapılan versiyonu) olduğunu söylemiştim. Kast ettiğim 2002 yılında Physics World dergisinin okuyucuları arasında yapılan en güzel deneyler anketinin sonuçları. Bunu yeterince iyi ifade edemediğim için üzgünüm, büyük sözcüğü çok farklı anlamlar ifade edebilir. * Decoherence konusuna kuantum dolanıklığı tartıştıktan sonra geri dönmeyi planlıyoruz.
@betulozaltin2864
@betulozaltin2864 2 yıl önce
Supersiniz🙏🏻
@davidwilliam152
@davidwilliam152 2 yıl önce
Tarihin en büyük fizikçisi Einstein'dır bence hocam :D Newton 2 numara gibi
@cinarfoto
@cinarfoto 2 yıl önce
Hocam sizi gönülden seviyor ve tebrik ediyorum. Parçacıkları fırlatırken yarıklara nişan alınmıyor mu acaba? Sapma payı mı var, nasıl oluyor da hangi delikten girileceği öngörülemeyen bir fırlatma gerçekleşiyor anlamıyorum. Sevgiler.
@kenankayacan8977
@kenankayacan8977 2 yıl önce
Popstarlari görünce çıldıran ergenler gibi hissediyorum hocam. Kuantum bilgisayar çıktı çıkacak haberlerinden gına geldi, ne durumda anlatırsanız seviniriz.
@NAZIMKOPUZ
@NAZIMKOPUZ 2 yıl önce
Dolanıklık ilkesine odaklandığınız bir video ile devam edebilir misiniz.
@kilicmail
@kilicmail 2 yıl önce
Hiçbir sorudan kaçmıyor, cevap veriyormuş gibi yapmıyor, herkesin bildiği şeyleri anlatmıyor, basmakalıp bir şekilde kullanılan kavramları bile irdeliyor. Değerli bir insan gerçekten.
@redratear
@redratear 2 yıl önce
Ozeĺikle gerceklik hakkinda yaptigi son yorum aynen benim de sahip oldugum düşünce. Simülasyon kuramının en büyük sorunu simülasyonun da bir gerçeklik içind e olması gerekliliği. Ve beyin kesinlikle bilmediği bir şeyi üretemez. Yani olmayan bir bilgi ile gerçeklik oluşamaz. Olan bir şeyin bilgisi mevcuttur.
@kilicmail
@kilicmail 2 yıl önce
@@redratear Her şeyi salt mantıkla düşünüyor. Doğu Perinçek'in anti maddesi adeta.
@berkayo.3771
@berkayo.3771 2 yıl önce
@@kilicmail Doğu Perincek yorumun sözlüğe eklenmeli.
@redratear
@redratear 2 yıl önce
@@kilicmail salt mantık ile yorumlanması gerek zaten. Salt mantık olmaması olasılık üstüne yapılan yorumdur ki bu eksik bilgi ile olur ve buna inanç denir. Inanç değil burada bilim aslolan.
@mustafaozgurkoktepe5568
@@kilicmail Tam bi' Antarktika Milliyetçisisiniz, tebrikler.
@gokcealcdogan7320
@gokcealcdogan7320 2 yıl önce
"hayal edemeyeceğim bir şey eğer evrende oluyorsa o zaman benim dışımda bir gerçeklik olmalı." Şu ana kadar duyduğum en etkili ve en gerçek söz. Teşekkür ederim hocam
@harunkorgg
@harunkorgg 2 yıl önce
mikro ve makro alemde sonzuza giden madde/enerji topluluklarını, sınırlı teknik imkan, 29 hafrlı alfebeler ve kısa ömürlü insanın acıklamasını beklemekte ayrıca sacma olurdu. biz zaten kağıda yazabileceğimiz konuşabileceğimiz yazıya indirgenen konuşmaya özetlenen düşlerimizi paylaşıyorsuz. düşlerimizse sadece yaşadıklarımız kadar var. sonuçta hiçlik + madde/enerji ile - madde/enerji arasında titresimdir.
@ji1046
@ji1046 2 yıl önce
rüyamızda bunu hayal edebilip edemeyececğimizi ya da sınırlarımızı bilemeyiz. ya da aslında hayal edilebilir olduğunu farkedemeyebiliriz.
@leylitarab3
@leylitarab3 Yıl önce
Gerçekten Decarttan sonra söylenmiş en muazzam vecize bu. Bana da mantıklı geldi. Fakat ben rüyada değilde yaratılmış bir metaversede yaşıyor olabileceğimizi düşünüyordum. Bu çift yarık deneyi Truman şovdaki o gariplikleri farketme anı gibi geliyordu bana. Duvara toslamıştık. Işığı geçemiyorduk. Acaba bir yerde medeniyet kendisini aşıp bugün ulaşmak istediğimiz sanal gerçekliği yarattı mı diyordum. Fakat burdaki sorun şuydu bizim hayatımızın bir sonu var. Sanal gerçeklikte bizden doğan çocuklar sadece bizim zihnimizdedir. Biz ölünce herşey yok olmalı. Ama bizim çocuklarımız hala bir hayat sürdürüyorlar. Ayrıca metaversede olsak doğum da olmazdı. Dışardan bir anda oyuna dahil olan biri olması garip. Öyleki birisi bu metaverse gelince kendi bilinciyle gelmeli. O kişi bebek olarak kurgulansa bile zihni aktif ve tecrübeleri faal olurdu. Yani işler böyle yürümüyor. Tek aklıma gelen daima diri olan bir zihninde bizi sıralı bir şekilde istediği gibi yaşatıp yok ediyor olmalı. Bu da Tanrı olur herhalde. Yani hologram ve metaverse olayı mantıklı durmuyor.
@pasinlidadas6300
İlkokul mezunu bir anadolu köylüsünden hayal ediyorsan Allah onu yaratmıştır demişti
@fatmakucuk6986
@fatmakucuk6986 5 aylar önce
En iyi bildiğim şey hiçbirşey bilmediğimdir. Evet gerçekten muazzam bir saptama hayal edemeyeceğimiz ama ömür yettikçe keşfedebileceğimiz güç Yüce Allah Celle Celaluhu .
@pinarpinar4775
@pinarpinar4775 2 yıl önce
Defalarca kez çift yarık deneyine ve quantum'un bilinmeyenlerine dair pek çok şey izledim , bu içlerinde en efektif, en açıklayıcı ve ozetleyici olanıydı. Emeğinize sağlık hocam
@omurcanaydn923
@omurcanaydn923 2 yıl önce
Bu serinin bu kadar ilgi ile takip edilmesi gerçek manada umut verici çok sağolun hocam.
@ferdikurdoglu5905
@ferdikurdoglu5905 2 yıl önce
Coğrafya kader arkadaş. 40 yaşına geldik. Şimdi ilk keşkem oldu. Keşke bende böyle insanlardan eğitim alsaydım. Bu anlaşılabilir anlatım mükemmel. Ağzınıza sağlık hocam.
@klipotdd
@klipotdd 7 aylar önce
Bir fizik öğretmeni olarak dinlemek o kadar keyifliki sizi videoların devamını bekliyoruz" insan net anladığını net anlatır " =siz
@buseilhan2505
@buseilhan2505 2 yıl önce
Fiziği konuşabilen birini dinlemek muazzam
@kirmizikep
@kirmizikep 2 yıl önce
Mükemmelsiniz gerçekten 👏🏻
@porpozontokonto9161
Okullarda gösterilmesi, anlatılması gereken bir video. Çok değerli bilgiler... Teşekkürler.
@meryemece1103
@meryemece1103 2 yıl önce
Hocam beynim yandı mı açıldı mı henüz bilmiyorum ama TRvid da bunca zamana kadar izlediğim en iyi video oldu sayenizde. Emeği geçen herkese çok teşekkür 👏
@alpergurkansenel7624
Erkcan Bey, Her şey gibi kuantum üzerinden yaptığınız gerçeklik ispatı da çok şahaneydi. Sizi tanımamızda emeği geçenlere ve size çok teşekkürler. Bu bilgileri ana dilimde dinliyor olmak çok güzel.
@HA-fk8dn
@HA-fk8dn Yıl önce
Erkcan Hocam ile birebir tanışma fırsatı bulmuş birisi olarak diyorum; gözünden bilim ve ışık saçan harika ötesi mükemmel ve ülkemizde bilimin süper starlarından birisi olmasına rağmen oldukça mütevazı bir insan 👏🏻👏🏻 çok kısa konuşabildik onu meşgul etmek istemedim ama aurası çok etkilemişti beni. onunla tanışabildiğim için çok şanslı hissediyorum kendimi ✌🏻
@korayozcelik7899
@korayozcelik7899 2 yıl önce
Erkcan hocanın bilgisi, nezaketi ve anlatma kabiliyetine hayranım. Muhteşem keyifli bir program olmuş. Elinize, dilinize sağlık...
@erenncakann
@erenncakann 2 yıl önce
Harika bir seri, sabırla her bölümü bekliyorum ve keyifle izliyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Erkcan Hocam ağzınıza sağlık.
@guldenoner8534
@guldenoner8534 2 yıl önce
Ay ihtiyacım olan kanal gerçekten. Anlatması çok güç şeyleri anlaşılır ve akıcı bir şekilde yine de bayağılaştırmadan anlatmak gerçekten bir meziyet. Emeğinize teşekkürler.
@sayisalkafasi3.7
@sayisalkafasi3.7 2 yıl önce
İyi ki TRvid var böyle bilim insanlarini dinlemek ne büyük bir keyif.. öğrenmek..Çok teşekkürler.
@mecnun.c
@mecnun.c 2 yıl önce
Ne kadar güzel anlatıyor hocam. Tane tane, akılda kalıcı şekilde. Bilim insanı büyülüyor.
@hayalgucu.
@hayalgucu. 2 yıl önce
Bu konuyu bu güne dek en güzel şekilde anlatan sizsiniz. Öncelikle tebrik ederim. Kanalınızda izlediğim İLK videonuz. Başka videolarınızı da göz atacağım. Bu konuyu bu kadar basit ve anlaşılır şekilde anlatan nadir kisilerdensiniz. Tebrik ederim.
@sinanustaoglu2919
@sinanustaoglu2919 2 yıl önce
Discovery channel da bir belgeselde Çok katlı binlerce kişinin ofis olarak kullandığı bir binanın yangın tahliye planını çizen veya organize eden bir mühendisin söylediklerini hatırlıyorum :biz tek başına bir insanın olaylar karşısında nasıl tepki vereceğini hiç bir zaman öngöremiyoruz ama insanların sayısı arttıkça ,topluluklara yön vermek kolaylaşıyor ,toplulukların davranışları öngörülebilirdir demişti.
@abdulhamiterdogan7656
Efsane tespit olmuş, belki alakasız ilgi kurmuş olacam ama elektronlar da toplu olunca gruplar halinde hareket ediyor olabilirler. Yani elektronları izlediğinde grup hareketi izlemediğin de bireysel hareket. Tek başına kesitrememe, dağınık hareket. Toplu olunca bir noktaya yoğunlaşma.
@bugrayks5693
@bugrayks5693 2 yıl önce
@@abdulhamiterdogan7656 ben de ayrıca bir örnek sunayım karıncalar tek başına olunca nereye gittigi belirsiz fakat topluluk olduğunda nereye gidicejlerini diğerlerinin nereye yonelicegini tahmin edebiliyoruz
@bugrayks5693
@bugrayks5693 2 yıl önce
bu hangi belgeseldir
@bugrayks5693
@bugrayks5693 2 yıl önce
bir de aklıma geldi insanlar bilinçli ve kararı kendileri verdikleri halde bu durum gerçekleşiyor acaba maddelerin de bilinci mi var
@cagrmert9104
@cagrmert9104 2 yıl önce
​@@bugrayks5693 o belgeseli bilmiyorum ama hannah fry'ın tedx konuşmasını izlemek istersiniz belki de. "is life really that complex?" isyan/ayaklanma ve protestocuların hareketleri konusunda öngörüde bulunan bir algoritma üzerinde çalışan matematikçi. yukarıda bahsedilen belgeselde değinilen konuyu kapsamlı şekilde ele alıyor.
@ozlemdelice7090
@ozlemdelice7090 2 yıl önce
Fizik hakkında böyle somutlamalar ve ilgi çekici konulara parmak basmanız çok hoş. Umarım daha fazla örneği olur. Fizik okumama rağmen herşey anlaşılmaz ve sadece soyut bir şekilde kafalarda kaldığı için ben bile bazen hevesimi kaybediyorum. Umarım bu işi daha çok büyütürsünüz 🙏🏻
@ezgiturmus
@ezgiturmus 2 yıl önce
Harika bir bölümdü... izlerken nasıl keyif aldığımın bir ifadesi yok! Teşekkürler Flutv ailesi!
@ibrahimpiroglu1057
@ibrahimpiroglu1057 2 yıl önce
Harika bir sohbet.Sayın hocamıza ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler....
@halilibo9432
@halilibo9432 2 yıl önce
Erkcan hoca anlaşılması zor olan meseleleri çok açıklayıcı biçimde anlatıyor. Cidden sizin hayranınızım hocam ya çok teşekkürler
@zarrecord
@zarrecord 2 yıl önce
Yemin ederim, son 2 yılda izlediğim en güçlü ve şoke edici videoydu. Hocama güzel anlatımı için teşekkürler. Azerbaycandan selamlar🇦🇿🇹🇷
@merveural283
@merveural283 2 yıl önce
Türkçeyi çok güzel yazıyorsunuz.
@zarrecord
@zarrecord 2 yıl önce
@@merveural283 Teşekkür ederim.🙏
@zarrecord
@zarrecord 2 yıl önce
@@merveural283 Azerbaycan, Bakü
@keddywrld
@keddywrld Yıl önce
türkiyeden sucuklar
@Emre-ov8bv
@Emre-ov8bv Yıl önce
Ve aleyküm selam
@abdullahefecalskan8848
Ben omru hayatimda boylesine donanimli ve bilgili bir baska insan daha gormedim. Helal olsun hocam agziniza saglik
@EvrimGercek
@EvrimGercek 2 yıl önce
Süpersiniz hepiniz. Erkcan Hocam özellikle “cogito ergo sum”u bir sonraki adıma taşımanız ve yaptığınız çıkarıma bayıldım. Umarım bu kadar değerli içerikler birgün milyonlarca izlenmelere ulaşır. Harika bir programdı, sağolun.
@youtubeaccount642
Teşekkürler Flu TV.
@miraclephoenix2476
@miraclephoenix2476 2 yıl önce
Gerçekten basilestirerek anlatılmış bir şeyi ne kadar basilestirerek anlatırsa birisi o kadar uzmandır. İşinizde çok iyi olduğunuz net bı şekilde belli Teşekkürler Erkan hoca 👏🏻
@ozgurcanoler9259
Etkileyici ve anlaşılır bir anlatım. Zevkle dinledim. Teşekkürler. Emeğinize sağlık
@osmanyldz975
@osmanyldz975 2 yıl önce
Böyle konuları , konu ile ilgilenen normal insanlara bu denli keyif alacak şekilde anlattığı için önce erkcan hocaya sonra bu kişiler ile bizi buluşturduğu için de ilker hocaya teşekkür ediyorum , çok keyifli bir bölümdü :)
@TheThesons
@TheThesons 2 yıl önce
Erkcan hoca fizik hocam olsaydı kesinlikle şuan fizikçi olurdum.bu kadar güzel örneklerle somut bir şekilde anlatım çok az yerde gördüm.Ah be hocam keşke eğitim hayatımda sana denk gelseydim.
@burhanhukumen8382
@burhanhukumen8382 2 yıl önce
Bu yayınları yaptığınız için çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık, var olasınız. :))
@handankrl9271
@handankrl9271 5 aylar önce
Bu kadar mı güzel anlatılır. Bu kadar mı sempatik olunur. Allah razı olsun onca video izledim şimdi netleşti. 👍
@muratyildirim7622
@muratyildirim7622 2 yıl önce
Teşekkür ederim program çok güzel
@fatihkarahasan7899
@fatihkarahasan7899 2 yıl önce
Emeğiniz için teşekkürler.
@y.sinansenol2136
@y.sinansenol2136 2 yıl önce
Meslekten fizikci ve bilim adamı olmak, işte tam da böyle birşey. Elliden fazla yerde izlediğim bu konuya hala yeni ve ilgi çekici açılımlar verdiniz hocam. Gerçekten de minnettarım. Gene çok keyif aldım.
@forzalona
@forzalona 2 yıl önce
Evet; videoyu izledim... Sonuç olarak; herşeyi insan beyni almaz... Daha doğru tabirle; çoğu şeyi insan beyni almaz... (Alsa da idrak edemez, çözümleyemez...) İşte o anda insanın; "SübhanALLAH"demesi gerekir...!!! Çünkü; insan herşeyi bilemez... Herşeyi EL-ALÎM Olan ALLAH-U TEÂLÂ Bilir...!!! Ayrıca; videoda "yaratmak" fiilinden bahsedilmiş...Mecaz anlamda kullanamazsınız bu fiili... Sadece ALLAH-U TEÂLÂ İçin kullanmalısınız... Çünkü; "Yaratmak ALLAH-U TEÂLÂ'ya Mahsustur; yaratılan yaratamaz"...!!! ☝️ Ve daha güzel videolar yapmanız dileğiyle; hoşçakalın... 🌹
@Tlou2lover
@Tlou2lover 2 yıl önce
Böyle bir fizik anlatımı görmedim, müthiş...
@MrDudukmakarna
@MrDudukmakarna 2 yıl önce
Harika bir yayın olmuş. Bu konuyu türkçe olarak dinlediğim en güzel anlatım olmuş. Süpersiniz.
@BEY.7
@BEY.7 17 gün önce
Teşekkür ederim.👍🏻
@serhatgungor
@serhatgungor 2 yıl önce
Bu kadar karmaşık bir konu için çok temiz ve güzel bir anlatım. Teşekkürler hocam.
@ugurbalsatar
@ugurbalsatar 2 yıl önce
Harikasiniz Erkan Hocam ağzınıza, biliminize sağlık.
@iskenderyuceyurt
@iskenderyuceyurt 2 yıl önce
gelmiş geçmiş en iyi flutv içeriğiydi, hocam bir sonra ki videoda kuantum dolanıklığını anlatsanıza biraz o konu da aşırı ilginç. sizin fikrinizi duymak isterim
@laysevaze
@laysevaze Yıl önce
Dinlerken hayran oldum Erkcan hocaya. Gurur duydum. Bilmek gibi var mı?
@yesimarslan9515
@yesimarslan9515 2 yıl önce
çok güzel bir anlatım, ağzınıza sağlık.
@Selcuk.Aytimur
@Selcuk.Aytimur 2 yıl önce
Harika ! 65 yaşımdayım. Yıllardır quamtum mechanic konusunda okuyorum. Devamını bekliyorum videonun
@biroltanyeri
@biroltanyeri 5 aylar önce
erkcan hocam ben ilkokul mezunuyum sayende fizik nedir ne değildiri öğrendim benim gibilere bile anlatabiliyorsunuz size canı gönülden teşekkür ederim .programlarını dört gözle bekler oldum..ayrıca ilker beyede çok teşekkürler böyle bir imkanı sağladığı için.liyakat nedir erkcan hocadan gördüm harika bir fizik hocası ..
@pleazemrpostman
@pleazemrpostman 2 yıl önce
İnanılmaz bir bölümdü. Teşekkürler.
@muratklc1078
@muratklc1078 2 yıl önce
Kuantum-2 gelsin, çok güzel bölüm olmuş :)
@gurhanyilmaz5960
en keyifli videonuz bence konu anlatim suoer
@selinipek3311
@selinipek3311 2 yıl önce
Muazzam ötesi bir anlatım olmuş. Çok etkilendim. 👌
@ordumillet6041
@ordumillet6041 2 yıl önce
En anlaşılır anlatım.
@hasanevin
@hasanevin 2 yıl önce
Hocam yıllardır merak ettiğim bir konuydu, sonunda sayenizde doyurucu bir bilgiye sahip oldum.çok teşekkürler. flutv ye de çok teşekkür ederim.
@BEY.7
@BEY.7 17 gün önce
Teşekkür ederim hocam,dediklerinizi çok iyi anladım. bu arada diksiyonunuz süper👍🏻
@sinembursa81
@sinembursa81 2 yıl önce
Erkcan Hocanın şevkle anlatmasına ,fizik bilimine bayıldığım kadar bayılıyorum.
@hobimevdeelektronik9333
Belki de bunu bilmemek hayatı yaşamayı daha kolay hale getiriyor olabilir mi? Erkcan beyi alkışlıyorum. Net ve ayrıntılı bir anlatım olmuş. Daha önce başka yerlerde de izledim. Bu tam doyurucu oldu benim için.
@dersimizmatematik1
@dersimizmatematik1 2 yıl önce
Çift yarık deneyini daha önce defalarca dinlemiştim. Ama bu videodan sonra birçok şey daha netleşti. Hocamıza sonsuz teşekkürler.
@doctalight7700
@doctalight7700 2 yıl önce
Çok tatlı ve güzel anlatıyor ya bayılıyorum
@ayhanyigit8988
@ayhanyigit8988 2 yıl önce
İnanılmaz güzel bir bölüm olmuş, teşekkürler.
@ozyurtcihan
@ozyurtcihan Yıl önce
Tek kelime ile muazzam !!!
@6161semih
@6161semih 2 yıl önce
sabaha kadar konuşsa soluksuz dinlerim. sadece bilgi sahibi değil iletişimi, bizim gibi eğitimsiz insanlarında anlatabileceği dili iyi kullanıyor. hocamıza teşekkürşer, onu bizle buluşturan ilker bey'e ayrı teşekkürler.
@ardabayraktar7346
@ardabayraktar7346 2 yıl önce
Sayenizde eski lise bilgilerimi hatırladım çok teşekkür ederim bu konuları çok severdim
@zekiyecetintas5092
@zekiyecetintas5092 2 yıl önce
Son derece bilimsel konuşup herkesin anlayabilmesini sağlaması muhtesem. Yine Erkcan hocaya hayran oldugumuz bir olmus. Flu tv ye kaliteli içerikleri için teşekkürler👏
@VegansAreTheHealthiest
Erkcan beyi daha çok dinlemek isterim. teşekkürler
@arifaksahin5413
@arifaksahin5413 2 yıl önce
Ne yetenekli hoca vallahi süperrrr. Ne güzel anlatıyor bu kadar iyi anlatanı daha önce görmemiştim.
@hasanokutan1831
@hasanokutan1831 2 yıl önce
Prof. Erkcan Özcan hocam ne güzel anlatmışsınız,teşekkürler.
@cagdasin9061
@cagdasin9061 2 yıl önce
İşimle alakalı değil, hayat boyu bu bilgiler bir işime yaramayacak ama öğrenmek , dinlemek çok güzel.tesekkur ederim bedava bilgiler için:)
@tayfun11100
@tayfun11100 Yıl önce
Hoca efsane gerçekten, mükemmel fizik anlatıyor ve felsefe ile ilişkisini mükemmel kuruyor.
@ugurgevher1714
@ugurgevher1714 2 yıl önce
Çok güzel anlatım. Tebrikler. Teşekkür ederim.
@orhaneneskeskin4383
Bir konuyu bilmek ile anlatabilmek iki ayrı meziyet erkcan hoca ikisine de mazhar maşallah 🙏
@burakcosgun1017
@burakcosgun1017 2 yıl önce
video bir haftadır önüme geliyor ve izlemiyordum. o kadar harika bir bölüm olmuş ki simülasyon bile dayanamamış izlemem için elinden geleni yapmış :)) teşekkürler evren simülasyonu
@MuhammedDikmen
@MuhammedDikmen 2 yıl önce
Mükemmel bir program 🙏
@ozancanatak1944
@ozancanatak1944 2 yıl önce
Erkcan hocaya çok teşekkürler. Bizi Erkcan hoca ile buluşturduğunuz için Flu TV çok teşekkürler. Daha çok video bekliyoruz.
@forzalona
@forzalona 2 yıl önce
Evet; videoyu izledim... Sonuç olarak; herşeyi insan beyni almaz... Daha doğru tabirle; çoğu şeyi insan beyni almaz... (Alsa da idrak edemez, çözümleyemez...) İşte o anda insanın; "SübhanALLAH"demesi gerekir...!!! Çünkü; insan herşeyi bilemez... Herşeyi EL-ALÎM Olan ALLAH-U TEÂLÂ Bilir...!!! Ayrıca; videoda "yaratmak" fiilinden bahsedilmiş...Mecaz anlamda kullanamazsınız bu fiili... Sadece ALLAH-U TEÂLÂ İçin kullanmalısınız... Çünkü; "Yaratmak ALLAH-U TEÂLÂ'ya Mahsustur; yaratılan yaratamaz"...!!! ☝️ Ve daha güzel videolar yapmanız dileğiyle; hoşçakalın... 🌹
@varolmayansehir
@varolmayansehir 2 yıl önce
Çok keyif aldım, teşekkürler…
@serayyldz9953
@serayyldz9953 2 yıl önce
Hocam anlatın sabaha kadar sizden fizik dinleyeyim,ben hayatımda böyle bir anlatım görmedim.gerçekten efsane
@serhatdeligoz2514
@serhatdeligoz2514 2 yıl önce
Harika bir bölümdü
@YARATIKSSS
@YARATIKSSS 2 yıl önce
Harika bir programdı
@dd-ox7yi
@dd-ox7yi 2 yıl önce
Teşekkürler, çok güzel açıklamalar ve doğru yorumlar. Bildiğinin dışında konuşmamaya, tahmin ve yorumlarını bilgi ile sınırlamaya örnek gösterilebilecek bir çalışma tebrikler.....
@berkantfidan8202
@berkantfidan8202 2 yıl önce
Çift yarık deneyiyle ilgili TRvid'daki yerli yabancı bütün videoları izlemiş biri olarak ilk defa bu konu net bir şekilde kafama yerleşti. Çok teşekkür ederim Erkcan Hocam. Bilimsel konuları böylesine anlaşılabilir bir şekilde anlatabilen değerli bir bilim insanıyla bizi tanıştırdığınız için size de çok teşekkürler İlker Hocam.
@ahmetnsahi
@ahmetnsahi 2 yıl önce
Sana önerim Bebar bilim😂
@e122720
@e122720 2 yıl önce
Bir sonraki bölümde "net bir şekilde" kafana yerleşen şeyin hiç net olmadığını farkedeceksin
@berkantfidan8202
@berkantfidan8202 2 yıl önce
@@ahmetnsahi yerli yabancı bütün videolar derken ciddiydim 😃
@berkantfidan8202
@berkantfidan8202 2 yıl önce
@@e122720 "Net bir şekilde" kafama yerleşen şey aslında hiçbir şeyin net olmamasıydı zaten. 😃
@kechanov5019
@kechanov5019 2 yıl önce
Videolarda fotonlarin ateşlendiği kaynakla gözlemcinin enerjisini aldığı enerjiyi veren kaynak arasındaki mesafeyi değiştirip o şekilde deney yapan var mıydı? Deney çok beyin yakıyor , belki herkesin gözünden kaçan birşey vardır. Benim düşüncem gözlemcinin enerji kaynağı ,fotonun çıktığı mekanizmanın elektrik alanını etkiliyor olabilir. Şu olay çözülsün artık 😃😃
@Mr.Trkglu
@Mr.Trkglu 2 yıl önce
Konu anlatımıni dinleyecektim hem konu anlatımı hemde muhabbet teşekkürler flu TV
@seval9294
@seval9294 2 yıl önce
Bu kadar karmaşık bi konuyu kolayca anlatabilen bi dahisiniz hocam
@21nihilist
@21nihilist Yıl önce
Çok güzel bir program..
@herrakalajussi6244
@herrakalajussi6244 2 yıl önce
Çok harika bir anlatım bu kadar güzel anlatım ancak Türkçe anlatımı ile olur . 👏👏👍
@ferhatsamur
@ferhatsamur Aylar önce
İlk defa düzgün bi şekilde anladım ya çok açıklayıcı olmuş
@SerdarAkkilic
@SerdarAkkilic 2 yıl önce
Erkcan Hoca'nın finalde söylediği şey o kadar değerli ki...
@tahaerisir1724
@tahaerisir1724 2 yıl önce
Erkcan hocaya final konuşması (31:10) hakkında bir şey sormak isterim. Efenim bazı günler oluyor aklıma bi Hatıra bir anı geliyor ve kendi kendime soruyorum: acaba bu olayı gerçekte yaşadım mı yoksa rüyamda mı gördüm? Sonra anıyı incelemeye alıyorum. Bakıyorum işte ben arkadaşımla konuşurken arkadan uçan inekler geçiyor. Aslında arkadaşımla konuşmam normal bir durum ama arka plandaki uçan inekler hemen kendini deşifre ediyor ve bu bahsi geçen anının rüya olduğu hemen anlıyorum. Demek ki neymiş ben olayları güncel hayatımın (klasik fizik yasalarının) mantığına oturtamadığımda çat diye gönül rahatlığıyla rüya içinde olduğumun teşhisini koyabiliyorum. O zaman efenim soru bir: Sizin varlığınızın kanıtı olarak gördüğünüz kuantum mekaniği; yarın öbür gün uykudan uyandığınızda (bahsi geçen inek gibi) rüyada olduğunuzu kanıtlayacak bir numaralı test olmayacak mıdır? İkinci soru: uyanır uyanmaz ilk başta tutarsızlık gösterecek konuları nasıl mutlak referans olarak belirleyebilirsiniz?
@SerdarAkkilic
@SerdarAkkilic 2 yıl önce
@@tahaerisir1724 Erkcan Hoca'nın kastettiği, beynimizin yarattığı sanal gerçekliklerin (ki burada adına rüya dedik) bizim bilgimiz dışında olan bir alana taşamayacağı. Uçan inekler hayal ederken bildiğiniz iki unsur arasında anlamlı ya da anlamsız bir bağ kuruyorsunuz. inekleri de biliyorsunuz, uçma kavramını da biliyorsunuz. Rüyada olup olmadığınızı hiç bilmediğiniz bir şeyi deneyimlediğiniz anda anlarsınız. Bunun kuantum mekaniğinin sağduyumuz ile anlamlandırmadığımız yönlerinin olmasıyla bir alakası yok. Hayatında hiç inek görmemiş bir insan, inek hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayan bir insan inek hayal edemez. Erkcan Hoca ve aslında tüm insanlık için bilmediğimiz bir şey var. kuantum mekanikleri. Nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyoruz, anlamlandıramadığımız halde bu mekaniklerin var olduğunu kanıtlayan ve tekrar edilebilen kontrollü deneyler yapabiliyoruz. Bu şekilde kendi bilincimiz dışına taşan, kendi bilincimiz dışında biz hayal etsek de etmesek de var olan bir gerçeklik olduğunu biliyoruz.
@microatx9525
@microatx9525 2 yıl önce
@@tahaerisir1724 Aslında bunu her şeye genişletemez miyiz ? Kırmızı deneyimini kendi zihnimle yaratamam mesela.Yani sıfırdan bir şey yaratamam.Bu yüzden benim zihnimin dışında bir şeyler var veya vardı.Ama cogito'nun daha önemli problemleri var.Bir kere dış dünya benim isteğim haricinde çalışıyor yani Lucid Dreaming tarzı bir şey yaşamıyorum orası kesin.Öyle olsa şu an yanımda Kendall Jenner olurdu.Bu demek oluyor ki bilinçli olarak ulaşamadığım bir nokta var.Rüyada da dış dünyamı aslında bilinçli olarak ben oluşturmuyorum.Bilinçaltım oluşturuyor.Bu yüzden sanki dış dünya varmış gibi algılıyorum.Şimdi sorum şu:Eğer bilincim haricine bir şey yoksa bilinçli olarak ulaşamadığım şeyleri ne oluşturuyor ?İkinci olarak anlam problemi var.Dış dünyayı geçtim benim haricimde beni anlayan en az bir zihnin daha olması gerekiyor.Ki anlamlı bir şekilde dil kullanabileyim.Bunu uzun uzadıya anlatmayacağım ama Wittgenstein'ın kutu deneyine bakabilirsiniz.Son olarak da bir herif güzel bir noktaya değinmişti şimdi kim olduğunu hatırlamıyorum.Descartes'e bir mektup yazıyor ve şunu diyor.Rüyadayken rüyada olduğumu bilemiyor oluşum uyanıkken de uyanık olduğumu bilemeyeceğim anlamına mı gelir ?
@Sidar-Cakar
@Sidar-Cakar 2 yıl önce
@@SerdarAkkilic Tabiki bir güç ve ya güçler tüm bunları simüle etmiş de olabilir (kuantum mekaniği, yapılan deneyler ve sonuçları dahil). Yani bizim hiç bilmediğimizden dolayı hayalini kuramadığımız mekaniğin deneylerinin sonuçlarıyla erişmiş olduğumuz gerçeklik algımızın bir çeşit simülasyon olma ihtimali de yok mudur? Buna gerçekten de gerçeklik denebilir mi?
@mustafametinceylan5892
Varsayimsal bir soru sormak gerekiyor tam bu noktada; yaşam bir insandan çok daha kompleks bir varlığın ruyası olamaz mi? Insanin hayal edemeyeceklerini bile bilen bir bütünsel varlıgın ruyasi
@fortytwo8747
@fortytwo8747 2 yıl önce
Erkcan hocam yakında meslektaş oluyoruz. Ve bundan aldığım hazzı siz ve sizin gibi bana bilimi, fiziği, formüllereden ibaret olarak öğreten, hayatımızın her yerinde olduğunu öğreten insanlardı.
@Arda-gw2zi
@Arda-gw2zi 2 yıl önce
Ağzınıza sağlık çok güzeldi sohbetiniz.Devamını bekliyorum dört gözle.
@selmangur4573
@selmangur4573 6 aylar önce
Teşekkürler
@porpozontokonto9161
hoca gerçekten çok kaliteli bir insan. Türkiye'de böyle insanların olduğunu bilmek güzel.
@Jaaack-gl9ll
@Jaaack-gl9ll 2 yıl önce
Sırf Erkcan hocadan ders alabilmek için Boğaziçi fizik bölümünü yazasım geliyor. İdeal bir öğretmen modelisiniz hocam, çok teşekkürler.
@cebbarsen1073
@cebbarsen1073 2 yıl önce
Emeğinize sağlık, çok çok iyi anlatılmış 👏👏👍
@gunaygokmen3954
@gunaygokmen3954 2 aylar önce
Çok sade ve anlaşılabilir bi r anlatım emeğinize sağlık ..Herşey olması gereken yere doğru akıyor diyebilirmiyiz sonuç olarak.
@mustafa_52
@mustafa_52 2 yıl önce
Çok bilgili bir insan kıymetini bilmek lazım
@aklidenge2407
@aklidenge2407 2 yıl önce
Bilim anlaticisindan değil, bilim insanından dinlemek müthiş. Harika bir bölüm.
@Teknikcivan
@Teknikcivan Yıl önce
Deneyi en güzel açıklayan hocalardan biri 👍
@canererbahar4693
@canererbahar4693 2 yıl önce
hocam okadar güzel anlatıyorki, daha önceki videolarınıda pür dikkat izledim, buda öyle oldu.. saatlerce haftalarca anlatsa dinlerim yaa... okulda böyle bir fizikçi öğretmenim olsaydı yemin ederim fizikçi olurdum ....
@tark4276
@tark4276 4 aylar önce
Mükemmel bi anlatım olmuş, Erkcan hocam iyi ki varsın😎
@ceren4853
@ceren4853 2 yıl önce
Harikaydı bayıldımmm
@trasq176
@trasq176 2 yıl önce
Şunu anladım ki fizik bize öğretilen formüllerden, çözdürülen sorulardan daha güzeliymiş.
@neferbus
@neferbus 2 yıl önce
Hocam keşke tüm okullarda sizin gibi öğretmenler, profesörler olsa. Eminim ki insanların bilime olan bakış açısı ve yaklaşımı değişirdi. Hiç bırakmayın lütfen bu seriyi :)
Sonraki
It happens!
00:15
görünümler 8 Mn